Nejlepší pračky 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější pračku.
 • Zvolte si na základě hlučnosti, kapacity, spotřeby a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Pračky bez pozadí

TOP pračky roku 2019

Pračky s předním plněním do 11000 korun Pračky s předním plněním od 11000 do 15000 korun Pračky s předním plněním od 15000 korun Vestavné pračky s předním plněním Pračky s horním plněním Kombinované pračky se sušičkou prádla
AEG Lavamat 76270SL AEG ProSteam L7FBE48SC AEG ÖKOMix L8FEC49SC Electrolux PerfectCare 700 EW7F447WI Whirlpool TDLR 65230 ZEN AEG SensiDry L9WBC61B
Kvalita praní
91 %
Spotřeba
95 %
Hlučnost
90 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita praní
93 %
Spotřeba
93 %
Hlučnost
92 %
Cena/kvalita
97 %
Kvalita praní
98 %
Spotřeba
99 %
Hlučnost
98 %
Cena/kvalita
96 %
Kvalita praní
93 %
Spotřeba
94 %
Hlučnost
98 %
Cena/kvalita
92 %
Kvalita praní
92 %
Spotřeba
95 %
Hlučnost
93 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita praní
91 %
Spotřeba
91 %
Hlučnost
94 %
Cena/kvalita
91 %
92%
94%
98%
94%
93%
92%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Pračky… kde by bez nich bylo lidstvo? Představte si, že by se dnes mělo prát, tak jako kdysi u potoka. Málokdo si dnes dovede představit to, co bylo ještě v minulém století na českém venkově běžnou praxí. Že se prádlo muselo vzít v koši k potoku, ručně vymáchat, přeprat, vyždímat, odnést na stráň a tam ho sušit. To už je naštěstí pryč, ale neuškodí si to na úvod článku připomenout. Začnete pak totiž na pračky nahlížet jinak, než jako na kus elektroniky. Spíše je pak začnete chápat jako užitečné pomocníky v domácnosti nebo jako největší vynález v historii lidstva (ostatně, bývají tak občas označovány). Zejména ženy v domácnosti by mohly vyprávět…

O účelu a využití praček asi není potřeba nijak dlouze mluvit. Tím, že pro vás vyperou prádlo, vám prokazují cennou službu – šetří váš čas, energii i pohodlí, což se v dnešní velmi rychlé době oceňuje. Ovšem pokud zvažujete koupi pračky, poradíme vám jednu věc. Není to jako koupit si tričko, které když se vám nebude líbit, hodíte do skříně a koupíte si nové. Jde o výrazně větší investici, přesahující často i deset tisíc korun, proto stojí za to věnovat výběru dostatek pozornosti a všechno si pečlivě promyslet a prostudovat. Je potřeba se zorientovat v parametrech, jako je energetická třída, účinnost praní, hlučnost nebo v jednotlivých funkcích a programech moderních praček.

Abychom vám pomohli vybrat pračku, která se vám vyplatí a která vám bude sloužit pokud možno co nejdéle, rozhodli jsme se připravit pro vás recenze praček roku 2019. V rámci našeho velkého testu vám předvedeme nejlepší pračky v přehledných žebříčcích, představíme vám jejich přednosti a nedostatky a kromě toho vám v našem velkém úvodním článku poradíme, jak vybrat pračku, jaké jsou osvědčené a tradiční značky, nebo na co si naopak v souvislosti s výběrem pračky dát pozor. Hned na začátku byste si měli ujasnit, o jaký typ pračky máte vlastně zájem. To je základ. Pojďme se na to tedy podívat postupně…

zpět k menu ↑

Základní druhy praček prádla a jejich specifika

Ještě než se pustíme do charakteristik jednotlivých typů praček, by stálo za to si je rozdělit a stručně si jejich kategorie popsat. Možnosti, jak pračky rozdělit, máme dvojí – buďto z hlediska plnění nebo z hlediska umístění. Podle plnění rozlišujeme:

 • Pračky s předním plněním – mají větší vkládací otvor na své přední straně, zpravidla bývají technologicky vyspělejší (ale i dražší). Zabírají v koupelně více místa, ale zase umožňují položit nahoru třeba sušičku.
 • Pračky s horním plněním – vkládací otvor a dvířka jsou umístěna shora. Je to pohodlnější, protože se nemusíte tolik ohýbat, a prostorově úspornější, ale otvor bývá většinou menší než u praček s předním plněním, navíc prostor nad pračkou už nijak nevyužijete.

S ohledem na umístění můžeme pračky rozdělit do těchto dvou kategorií:

 • Vestavné pračky – pračky, určené k zabudování do koupelnové skříňky nebo třeba kuchyňské linky. Nenarušují design místnosti a dvojité opláštění (vlastní plášť + skříňka) nabízí lepší izolaci. Na druhou stranu bývá manipulace s nimi těžší a je potřeba je umět zabudovat.
 • Volně stojící pračky – pračky, které můžete umístit kamkoliv. Jde o volně stojící modely, které nemají žádný zvláštní nárok na umístění. Manipulace s nimi je snazší, bývají však ve výsledku o něco hlučnější a navíc je u nich potřeba alespoň okrajově hledět na design.

Více si k jednotlivým kategoriím povíme, až na ně dojde řada, zatím nám rámcový popis postačí. Zvláštností moderní doby jsou pak kombinované pračky-sušičky, které v sobě zahrnují funkce praček i sušiček prádla. Tyto spotřebiče umí prádlo nejen vyprat, ale následně i usušit. Není to s nimi ale tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud jste četli náš test sušiček prádla, víte, jak to s nimi je. Pokud ne, jejich žebříček i popis uvádíme i zde.

zpět k menu ↑

Test volně stojících praček s předním plněním do 11 000 korun

Pračky s předním plněním, navíc volně stojící, jsou asi tím nejběžnějším, s čím se na našem trhu setkáte. Jde asi o nejběžnější typ pračky s kulatými, nejčastěji prosklenými dvířky na přední straně. Jejich výběr je široký, protože je nabízí většina výrobců a to v mnoha modelových řadách.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita praní Energetická třída Cena
1. AEG Lavamat 76270SL
6,5 kg A+++ Zjistit cenu
2. Sharp ES GFD9144W3
9 kg A+++ Zjistit cenu
3. Electrolux PerfectCare 600 EW6S427W
7 kg A+++ Zjistit cenu
4. Samsung WW 70K5210UW
7 kg A+++ Zjistit cenu
5. Haier HW70 BP1439
7 kg A+++ Zjistit cenu
6. Beko WMY 61283 CS PTLB2
6 kg A+++ Zjistit cenu
Pračka do 11000

Volně stojící pračky s předním plněním do 11000 korun a jejich charakteristika

Jejich předností je velká kapacita bubnu a podstatně větší plnicí otvor, než s jakým se setkáte u praček s vrchním plněním. Navíc nad pračkou zůstává spousta prostoru, který je možné využít – umístit tam sušičku, koupelnovou skříňku nebo třeba jen pokládat na pračku koš s prádlem. Navíc jsou obecně technologicky vybavenější a vyspělejší než pračky s horním plněním (nechybí u nich technologie šestého smyslu, senzory nebo třeba parní generátory). Standardní rozměry těchto praček se pohybují zhruba kolem 60 x 85 x 60 centimetrů. V případě speciálních modelů (takzvaných slim praček) se mění jejich hloubka až na 33 centimetrů. Základna o takové ploše je dost velká na to, aby byla pračka vysoce stabilní a ani vibrace při odstřeďování s ní nehýbaly. Z rozměrů však plynou i hlavní nevýhody těchto praček – jsou prostorově náročnější, takže se nehodí do každé domácnosti. Navíc otevírání dvířek dopředu vyžaduje okolo pračky další místo, které si musíte nechat do rezervy. A navíc třeba pro starší lidi není tento typ příliš vhodný, protože ke dvířkům je nutné se ohýbat. To, že jde v této kategorii o pračky volně stojící, znamená, že je můžete v koupelně umístit kamkoliv a není třeba je zabudovávat do nábytku. V této nejlevnější třídě seženete především jednoduché modely pro méně náročné zákazníky.

Výhody

Větší vkládací otvor a spousta místa nad pračkou

Nízká cena

Větší kapacita bubnu

Jsou stabilnější a technologicky vyspělejší

Široký výběr


Nevýhody

Práce s pračkou je méně pohodlná

Cena je vyšší než u jiných typů praček

Prostorově náročnější kvůli otvírání dvířek dopředu

zpět k menu ↑

Test volně stojících praček s předním plněním od 11 000 do 15 000 korun

Střední třída tohoto typu praček. Nabízí pokročilejší funkce, hezčí design a především lepší spotřebu, než předchozí kategorie. Určitě se vyplatí zákazníkům, kteří chtějí pračku používat častěji. Najdete zde také větší pračky s vyšší kapacitou.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita praní Energetická třída Cena
1. AEG ProSteam L7FBE48SC
8 kg A+++ Zjistit cenu
2. AEG ProSense L6FBG68SC
8 kg A+++ Zjistit cenu
3. LG F84J8TS2W
8 kg A+++ Zjistit cenu
4. Samsung WW90K6414QW
9 kg A+++ Zjistit cenu
5. Electrolux EW8F228SC
8 kg A+++ Zjistit cenu

Volně stojící pračky s předním plněním od 11000 do 15000 korun a jejich charakteristika

Charakteristika této třídy zboží je podobná, jaká byla zmíněna v předchozí kapitole testu. Oproti levnějším modelům mají ale pračky s předním plněním střední třídy lepší spotřebu (drtivá většina je třídy A+++), najdete zde i některé pokročilé technologie. Designově jsou velmi pěkně propracované, kapacita je nejčastěji 7 až 8 kilogramů prádla, což je pěkná hodnota i pro větší domácnosti.

Výhody

Místo nad pračkou

Ideální poměr ceny a kvality

Větší kapacita bubnu

Jsou stabilnější a technologicky vyspělejší než ostatní typy praček


Nevýhody

Práce s pračkou je méně pohodlná

Cena je vyšší než u jiných typů praček

Prostorově náročnější kvůli otvírání dvířek dopředu

zpět k menu ↑

Test volně stojících praček s předním plněním od 15 000 korun

Nejvyšší třída volně stojících praček s předním nakládáním. Jejich cena začíná na 15 000 korunách a roste i přes dvojnásobnou cenu. Jsou technologicky propracované, téměř bez výjimek s vynikající spotřebou. Určené pro náročné zákazníky.

Volně stojící pračky s předním plněním od 15000 korun a jejich charakteristika

Nejvyšší třída kvality začíná asi na 15 000 korunách a najdete zde ty nejlepší pračky, jaké jsou na trhu. Energetická třída je téměř bez výjimek A+++, spotřeba vody je nízká a kapacita postačí i větším rodinám. Nechybí technologie páry, sprchování prádla, AquaStop nebo dětská pojistka. Disponují vysokými otáčkami a mají velmi dobré hodnoty účinnosti odstřeďování. Programů mohou mít i více než dvacet a to všechno dohromady jim dává vynikající vlastnosti, se kterými oslní i ty nejnáročnější.

Výhody

Zbývá místo nad pračkou

Stabilita

Větší kapacita bubnu

Extrémní technologická vyspělost


Nevýhody

Práce s pračkou je méně pohodlná

Vysoká cena

Prostorově náročnější kvůli otvírání dvířek dopředu

Pračka od 15 000

zpět k menu ↑

Test vestavných praček s předním plněním

Jaké jsou charakteristiky praček s předním plněním obecně, to jsme si již řekli. Ty se neliší, ať jde o pračky volně stojící nebo vestavné. Stejné zůstávají i výhody/nevýhody tohoto druhu spotřebičů. Jinak jsou ale vestavné pračky nanejvýš specifickým druhem zboží.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita praní Energetická třída Cena
1. Electrolux PerfectCare 700 EW7F447WI
7 kg A+++ Zjistit cenu
2. Bosch WIW24340
7 kg A+++ Zjistit cenu
3. AEG L8FBE48SI
8 kg A+++ Zjistit cenu
4. Whirlpool BI WMWG 71484E
7 kg A+++ Zjistit cenu
5. Siemens WI14W540
8 kg A++ Zjistit cenu
Vestavná pračka

Vestavné pračky s předním plněním a jejich charakteristika

Jsou určené k vestavění a zabudování do koupelnového nábytku nebo do kuchyňské linky. Z toho důvodu vám odpadá nutnost řešit design pračky, protože ta bude zavřená ve skříňce. Stejně tak se do určité míry snižuje hlučnost takové pračky, protože má ve své podstatě dvojitý plášť. Jeden vlastní, druhý tvoří skříňka a okolní nábytek. Naopak, nevýhodou takových praček bývá nejčastěji složitější montáž, horší manipulace a ve výjimečných případech přehřívání (právě tím, že je pračka uzavřená ve skříňce, nedochází k přirozenému chlazení vnějším vzduchem.

Výhody

Možnost zabudování do nábytku nebo kuchyňské linky

Odpadá nutnost řešit design

Snížená hlučnost


Nevýhody

Složitější montáž a následná manipulace

Ve výjimečných případech se mohou vestavné pračky přehřívat

zpět k menu ↑

Test praček s horním plněním

Pračky s horním plněním tvoří protipól klasických praček s předním plněním. Namísto otvoru v přední části pračky jej mají umístěný nahoře, jako byste zvedali víko.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita praní Energetická třída Cena
1. Whirlpool TDLR 65230 ZEN
6,5 kg A+++ Zjistit cenu
2. Electrolux EWT1366HGW
6 kg A+++ Zjistit cenu
3. Whirlpool TDLR 60220
6 kg A+++ Zjistit cenu
4. AEG ProSense LTX6G371C
7 kg A+++ Zjistit cenu
5. AEG ProSteam LTX7C562C
6 kg A+++ Zjistit cenu
6. Zanussi ZWQ71235SI
7 kg A+++ Zjistit cenu

Pračky s horním plněním a jejich charakteristika

Základní charakteristikou tohoto druhu zboží je, že se plní skrze dvířka umístěná nahoře. Z toho plyne celá řada výhod – taková pračka zabírá mnohem méně místa, je prostorově méně náročná a navíc manipulace s ní je pohodlná. Není potřeba se k ní ohýbat a dvířka se zpravidla (alespoň my máme takovou zkušenost) otvírají mnohem lehčeji. Zda je pračka volně stojící nebo vestavná v tomto případě neřešíme, protože vestavné pračky s horním plněním se již ze základního principu nevyrábějí.

Co se tohoto druhu praček týče, má i své nedostatky. Tím prvním, kterého si všimnete, je to, že nad pračku už nic neumístíte. Přestože bude pračka zhruba stejně vysoká, jako pračka s předním plněním, vyžaduje nad sebou alespoň půl metru místa na odklopení víka. Nic tedy neumístíte ani na ně, ani nad ně. Kromě toho bývají tyto přístroje poněkud jednodušší a méně propracované, než klasické pračky s předním plněním. Řada moderních technologií v nich zcela chybí, jiné se zde vyskytují jen ve svém základním provedení. Kapacita bubnu je pak samozřejmě úměrná malým rozměrům. Pravda je ale také to, že cena tomu odpovídá – je o něco nižší než u praček s předním plněním.

Výhody

Nižší cena

Pohodlnější manipulace a nakládání prádla

Zabírá méně místa, nepotřebuje tolik prostoru


Nevýhody

Menší kapacita bubnu

Technologicky zaostalejší

Omezené využití prostoru nad pračkou

Menší výběr

Pračka s horním plněním

zpět k menu ↑

Test praček kombinovaných se sušičkou

Moderní doba nabízí kromě klasických praček i přístroje, které vytváří kombinaci praček a sušiček prádla v jednom modelu. Takové kombinované pračky jsme již testovali v rámci našeho testu sušiček, ale věříme, že neuškodí zmínit je i na tomto místě. Tyto spotřebiče 2 v 1 se vyskytují v klasickém provedení s předním plněním (a to jak volně stojící, tak vestavné).

Pořadí Náhled Název Hodnocení Kapacita praní; sušení Energetická třída Cena
1. AEG SensiDry L9WBC61B
10 kg; 6 kg A Zjistit cenu
2. AEG ÖKOMix L8WBC61SC
10 kg; 6 kg A Zjistit cenu
3. AEG Dualsense L7WBG47W
7 kg; 4 kg A Zjistit cenu
4. LG F126G1BCH2N
12 kg; 8 kg A Zjistit cenu
5. Electrolux PerfectCare 800 EW8W261B
10 kg; 6 kg A Zjistit cenu
6. Philco PLWD 16170 Crown
10 kg; 7 kg A Zjistit cenu
Pračka a sušička

Pračky kombinované se sušičkou a jejich charakteristika

Jejich hlavní předností je, že nemusíte domů kupovat dva různé spotřebiče, pračku i sušičku zvlášť, ale ušetříte (a to dosti výrazně) koupí jen jednoho, který pokryje obě funkce. Navíc takto ušetříte v koupelně spoustu místa, což se zejména v menších bytech nebo garsonkách hodí. Ušetříte tak i spoustu energie, spojené s přeskládáním prádla z pračky do sušičky.

Tady už ale přichází první kámen úrazu. Kapacita sušení je nižší než kapacita praní, navíc mokré váží prádlo ještě o něco víc, než když ho do pračky vložíte. Perete-li tedy více než poloviční náplň, stejně musíte prádlo vyndat a znovu navážit, aby bylo sušení skutečně účinné. Mnohem běžnější je, že zkrátka sušíte nadvakrát. Prací a sušicí cyklus navíc nelze spustit najednou, takže vyprání a usušení prádla vám vezme dvojnásobek až trojnásobek času, který byste potřebovali v případě, že byste prali a sušili ve dvou různých přístrojích. V neposlední řadě je pak nevýhodou samotné fungování takových přístrojů. Kromě zvýšené spotřeby vody i elektrické energie se potýkají se zvýšenou náchylností k poruchám, což potvrzují data ze servisů.

Výhody

Spojení dvou spotřebičů, šetří se tím místo

Cena je výhodnější, než kdybyste kupovali pračku i sušičku zvlášť

Prádlo teoreticky není potřeba přeskládávat


Nevýhody

Rozdílná kapacita sušení a praní

Vyšší spotřeba elektrické energie a vody

Větší náchylnost k poruchám

Nelze sušit a prát zároveň

zpět k menu ↑

Největší výrobci praček a jejich charakteristiky

V případě, že kupujete pračku, neměli byste opomenout zjistit si něco málo o největších výrobcích praček. Je to docela podstatná věc – ne každá značka je kvalitní. Zpravidla bývá výhodnější přidržet se těch tradičních a osvědčených, které prodávají větší množství praček, mají v nich zabudované vlastní technologie a vynakládají prostředky na výzkum a inovace. Tady máte totiž jistotu, že koupíte přístroj z dobrého materiálu, s vysokou životností a s dobrým výkonem. Osvědčená značka si nedovolí udělat ostudu tím, že by vypustila do oběhu „šmejd“, jak se říká. Nemusí tedy být nejlepší nápad investovat do neznámé značky, jako je třeba Finlux nebo Goddess, ale spíše se přidržet značek, které mají zkušenosti a dobré ohlasy – například Samsung, AEG, Bosch nebo Whirlpool. Podívejme se tedy alespoň na některé z nich.

zpět k menu ↑

Jak vybrat pračku, aby byla kvalitní?

Tady se dostáváme k nejdůležitější části našeho článku, a sice, jak pračku vybrat. Nejde o zrovna malou investici, proto nebude od věci, když si všechny parametry společně rozebereme a vysvětlíme. Přeci jen, kdo se v pračkách vyloženě neorientuje, může se ve změti čísel a technologií snadno ztratit. Navíc ne všemu, co vám výrobce řekne, se dá bezvýhradně věřit – spousta výpočtů a hodnot jsou jen marketingové tahy, jak zvýšit prodávanost. Osobně bychom při výběru doporučili začít tím, kolik místa na pračku máte, a pak volně pokračovat přes údaje na energetickém štítku až k detailům, které rozhodují o vašem komfortu – hlučnost, design, ovládání. Máte-li čas, můžeme se do toho pustit.

Pračka, její rozměry a vaše prostorové možností si musí odpovídat

Jak jsme nastínili již v úvodu článku, jednotlivé typy praček mají zcela odlišné nároky na prostor. To je potřeba při nákupu zohlednit. Předně – určete si místo, kam chcete pračku umístit, a změřte ho. Rozměry musí bezpodmínečně sedět, jinak se vám pračka do domácnosti nevejde. Pečlivě si rozmyslete, zda stojíte o pračku vestavnou (kterou elegantně zabudujete do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku), nebo volně stojící a jestli máte zájem o přední, nebo horní plnění. Osobně bychom vám doporučili, pokud máte zájem i o koupi sušičky, postupovat následovně:

 • Máte-li v domě dostatek prostoru a nic vás nelimituje, můžete si klidně koupit pračku s předním plněním, bez ohledu na rozměry, a k ní si pořídit sušičku prádla a umístit ji na pračku. V případě, že jsou vaše prostory omezené, můžete postupovat stejně, jen bychom doporučili poohlédnout se po pračce i sušičce modelové řady Slim. Rozměry běžných praček s předním plněním jsou zhruba 60 x 85 x 60, u Slim praček mohou klesnout až na 60 x 85 x 33, což je výrazný rozdíl. U praček s předním plněním myslete také na to, že je potřeba otevírat dvířka.
 • V případě, že je vaše koupelna nebo kuchyně méně prostorná, vyplatí se vám uvažovat o pračce plněné shora. Ta je jednak výrazně užší (až o 40 centimetrů) a jednak se šetří prostor kolem pračky (není potřeba otevírat dvířka do prostoru). Jen je potřeba pohlídat si místo nad pračkou, aby se dala otevírat dvířka.
 • Pro domácnosti, které opravdu nemají místo nazbyt, zejména pokud jde o byty nebo garsonky, se pak hodí uvažovat nad kombinovaným přístrojem. Ten spojuje pračku i sušičku do jednoho spotřebiče, čímž ušetříte hodně místa. Rozměry i otevírání jsou sice stejné jako u pračky s předním plněním, ale máte takový spotřebič pouze jeden namísto dvou.
 • V případě, že máte zájem o vestavný spotřebič, jsou nároky stejné, jako u praček s předním plněním. Vestavné pračky s horním plněním neseženete.

Vestavná pračka
Energetický štítek pračky

Energetický štítek praček poprvé: energetické třídy

Energetické štítky, které byly v posledních letech Evropskou Unií povinně zavedeny, jsou pro zákazníky zdrojem celé řady velmi cenných informací. Tou nejzásadnější je příslušnost k dané energetické třídě. Ta vám v podstatě prostřednictvím písmenných zkratek (nejhorší Dnejlepší A+++) a barevných pruhů dává vědět, jak moc se vám provoz spotřebiče vyplatí a kolik vás bude stát. K nákladům, za které si pračku pořídíte, je totiž potřeba připočíst také to, kolik budete za praní platit. Čím vyšší energetická třída, tím samozřejmě lépe, o to větší úspory můžete očekávat.

Přejdeme-li ke konkrétním hodnotám, drtivá většina dnes prodávaných praček patří do energetických tříd A+++ a A++, tedy dvou nejlepších. Znamená to velmi šetrné a úsporné praní. Výjimečně se můžete setkat se třídou A+, která by měla být pro vás hranicí. Horší pračku byste neměli pořizovat. Třídy A, B, C nebo dokonce D znamenají enormní a zbytečně vysoké náklady, kdy se vám byť levná pračka po roce nebo dvou přestane vyplácet. Naše rady tedy zní, abyste nekupovali pračku, která je horší než A+, nejhůře A. Trochu složitější je situace u kombinovaných praček – ty se většinou pohybují ve třídě A, popřípadě B. Jelikož kombinují vlastnosti dvou přístrojů, nelze od nich očekávat dobré hodnoty spotřeby a tedy i třída A je v jejich případě velmi dobrým výsledkem.

Energetický štítek praček podruhé: průměrná roční spotřeba

Kromě energetických tříd by vás ale měla zajímat i konkrétní čísla spotřeby, a to jak elektrické energie, tak i vody. Obojí má totiž na výsledné náklady vliv. Důležité však je umět si s tímto parametrem trochu pohrát a chápat ho správně.

 • Roční spotřeba vody – udávána v litrech za rok
 • Roční spotřeba elektrické energie – udávána v kilowatthodinách za rok

Jelikož roční objem praní má každá domácnost jiný, došli výrobci k dohodě, že jako měrná jednotka se bude brát 220 pracích cyklů za rok, tedy v zásadě, že běžná domácnost pere zhruba dvakrát za tři dny. Důležité je také vědět, že se při testování používá program Bavlna 60 °C, popřípadě program velmi podobný, při zcela plném bubnu, takže rozdílná spotřeba u vás doma se dá vysvětlit takto. Teď, k čemu tyto informace využijete v praxi. Porovnávat pračky podle roční spotřeby je poměrně nevýhodné. Doporučujeme tedy obě hodnoty vydělit 220 (což je počet pracích cyklů počítaný na rok). Získáte tím spotřeby na jeden prací cyklus.

Ideální je, pokud je spotřeba elektrické energie nižší než 1 kWh a spotřeba vody klesá pod 40 až 50 litrů. Nejlepší pračky to dovedou, ty horší mohou hodnoty lehce překročit. Ale větší rozdíl by vás měl varovat a přimět k tomu, abyste se poohlédli po lepší a výhodnější pračce. Opět zdůrazňujeme, u praček kombinovaných se sušičkami je potřeba počítat s poněkud vyšší spotřebou. Na tomto místě bychom ještě rádi zmínili, že celá řada praček obsahuje technologie, které spotřebu optimalizují – jmenujme třeba technologii 6. smyslu či Fuzzy Logic. Více se o nich rozepíšeme v jim určené kapitole, ale je dobré je znát.

Programové vybavení praček by vám mělo vyhovovat

Tak jako u sušiček, i u praček byste měli hledět na jejich programové vybavení. To by vám mělo v každém případě vyhovovat. Vezměte v úvahu své zvyky, oblečení, které nosíte a které nosí vaši blízcí. Aby vám pračka byla dostatečně užitečná, měli byste tyto dva ohledy nějak sladit. Vzhledem k tomu, že programová nabídka současných výrobců je široká, nebude od věci zmínit si, které programy by u pračky neměly chybět:

 • Bavlna
 • Syntetika
 • Smíšené prádlo
 • Rychlý program (pro rychlé vyprání prádla)
 • Dětský program / BabyProtect / Alergie (praní za vysoké teploty, odstranění alergenů a mikrobů)
 • Eco program (pro praní málo špinavého prádla, šetří čas a energii)
 • Skvrny
 • Jemné prádlo
 • Drum Clean (program pro čištění bubnu)
 • Odstřeďování
 • Máchání
 • Předpírka

Tyto programy jsou potom u praček výhodou:

 • Tiché praní
 • Parní praní
 • Pet (pro odstranění chlupů)
 • Outdoor / Sport
 • Hedvábí
 • Vlna
 • Tmavé
 • Košile

Některé chytré pračky pak umožňují stáhnout skrze mobil program z internetu a nahrát ho do pračky navíc.

Parametry praní a odstřeďování

Nyní se dostáváme ke klíčovým parametrům, které ovlivňují celkovou kvalitu praní i odstřeďování. Tím první, co většina lidí sleduje, je počet otáček. Většina výrobců se snaží lidi přesvědčit, že čím více otáček, tím lepší pračka je. Neplatí to tak úplně. Minimum, pod které byste neměli jít, je 800 otáček za minutu – to je velmi špatné praní a po odstředění zůstane v prádle hodně vody. Ideální hodnoty se pohybují mezi 1000 až 1200 otáčkami za minutu. To je pro běžného uživatele plně dostačující a sušíte-li prádlo na šňůře, vyšší hodnota vám stejně příliš nepomůže. Hodláte-li používat sušičku, můžete se zkusit poohlédnout ještě po lepších hodnotách. Maximum se na současném trhu pohybuje kolem 1800 otáček za minutu, ale běžnější je 1400 otáček. To se majitelům sušiček vyplatí, neboť v prádle bude méně vody a pomáhá to šetřit energií.

Nezapomínejte také na to, že vysoké otáčky nejsou ke každému prádlu zrovna šetrné – jemné prádlo, nebo třeba bavlněné svetry při nich ztrácí tvar, barvu a žmolkují se. Doporučujeme tedy podívat se také na to, zda lze počet otáček manuálně nastavit, protože pak můžete dle náplně otáčky regulovat. Navíc, čím více zbytečných otáček, tím větší spotřeba, hlučnost a tím menší stabilita. Na to nezapomínejte.

Dalšími parametry, které jsou poměrně vypovídající, je účinnost praní a účinnost odstřeďování. Jejich úrovně se udávají písmeny A až G, přičemž A je nejlepší a G nejhorší. První z nich je dnes poměrně pevně daný. Udává se, že nově vyrobené pračky s kapacitou nad 3 kilogramy by neměly mít účinnost praní nižší než A. U účinnosti odstřeďování je však spektrum poměrně širší. Opět je stanovována pro program Bavlna 60 °C a v zásadě udává, kolik vody v prádle po odstředění zůstane. Čím méně, tím lépe:

 • Třída Améně než 45 % vody
 • Třída B – 45 až 54 % vody
 • Třída C – 54 až 63 % vody

S horšími třídami se již dnes prakticky nesetkáte.

Buben – srdce pračky

Pro samotné praní prádla je rozhodující také velikost a technologie bubnu. Jde o parametry, které jsou pro použití pračky do jisté míry rozhodující. Začněme kapacitou. Ta je daná velikostí bubnu a určuje hmotnost prádla, která se dá v bubnu vyprat v rámci jednoho cyklu (pozor, u praček kombinovaných se sušičkami si tyto kapacity navzájem neodpovídají). V praxi se kapacita praní pohybuje víceméně mezi 6 až 10 kilogramy prádla. Neberte to ale doslova, v případě nadýchaného prádla nebo třeba peřin vás může daleko více limitovat samotný objem bubnu než jeho kapacita. Jakou velikost bubnu zvolit? Záleží jen na vaší domácnosti, rámcově to vypadá asi takto:

 • Dvoučlenná domácnost – pračka s kapacitou kolem 6 kg
 • Čtyřčlenná domácnost – pračka s kapacitou mezi 6 a 9 kg
 • Větší domácnost, penzion, hotel – pračka s kapacitou, která přesahuje 9 kg

Na tomto místě nemůžeme nezmínit, že byste buben nikdy neměli přeplňovat. Po naplnění prádlem v něm většinou zbude volný prostor, ten je ale důležitý pro pohyb prádla v bubnu. Pokud byste maximum ignorovali a naplnili ho přes limit, může se stát, že prádlo na okraji bude seprané a prádlo uprostřed špinavé. Vhodné je ho naplnit zhruba z 80 %.

Co se týče samotného provedení bubnu, neměl by mít příliš velké otvory pro průtok vody. Kromě toho, že mohou prádlo odrat a zažmolkovat (za což může odstředivá síla a pohyb prádla po stěnách bubnu při otáčení), je také možné, že menší kusy (ponožky, kalhotky, šátky) bubnem projdou a přijdete o ně. Menší otvory jsou k prádlu výrazně šetrnější a druhé zmíněné riziko se tak minimalizuje. Vhodné je také asymetrické umístění unášečů prádla, popřípadě přítomnost různých prohlubní, díky nimž prádlo po stěnách lépe klouže a nedrhne.

Pračka design

Ovládání volte co nejjednodušší

Pračku je potřeba nějak řídit. K tomu je potřeba ovládání, pokud možno, co nejjednodušší. Tlačítka by měla být jasně označená, popsaná a dostatečně velká, aby se dobře mačkala. Stejně tak princip ovládání musí být jednoduchý. Hodí se, pokud má pračka displej – díky němu můžete celý průběh programu sledovat. Hodně práce vám pak může, i v případě, že je ovládání intuitivní), ušetřit dobře a přehledně napsaný návod, ideálně český.

Hlučnost ovlivňuje vaše vlastní pohodlí

Jedním z parametrů, na které nesmíte při výběru zapomínat, je také hlučnost přístroje. Každá pračka bude generovat určitý hluk (při praní nižší a při odstřeďování vyšší). Je to pochopitelné, přístroj pracuje při vysokých otáček a generuje zvuk o velké intenzitě. Ať už chcete prát večer, nebo přes den, vždycky se hodí, když je hlučnost co nejnižší. Berte v úvahu třeba také fakt, že intenzita hluku neroste lineárně, ale logaritmicky – rozdíl mezi 50 a 60 dB je menší než mezi 70 a 80 dB. Hledejte tedy, pokud možno, co nejtišší pračku.

 • Při praní generují pračky průměrně hluk mezi 50 a 60 dB, nižší hranice je samozřejmě lepší.
 • Při odstřeďování generují pračky průměrně hluk mezi 60 a 70 dB, nižší hranice je samozřejmě opět lepší.

O hlučnosti pračky mohou vypovědět i některé technologie, které jsou přítomné (tichý motor, AntiVibration Design nebo kvalitní opláštění, které dobře izoluje).

Motor pračky berte ideálně moderní

Výkon a hlučnost pračky, stejně jako její životnost, do jisté míry závisí i na typu motoru. Podívejme se na něj tedy blíže, rozlišujeme celkem tři typy:

 • Klasický motor – běžný motor, jaký znáte z dřívějška, obsahuje motor, řemen, řemenici a na základě toho se točí buben. Je málo efektivní, hlučný, navíc energii přenášejí uhlíky, které se časem opotřebovávají a zvyšují spotřebu. Životnost takového motoru je malá.
 • Invertorový motor – má elektronické řízení, které nahrazuje uhlíkové přenašeče, vyniká plynulou regulací, menším opotřebením, nízkou hlučností a sníženou spotřebou.
 • Direct Drive Motor – nejmodernější motor, který je v současné době u kvalitních praček nejběžnější. Nachází se přímo v ose bubnu, který pohání přímo, bez přenosového řemene. Snáze se ovládá, tlumí vibrace a hlučnost a zároveň vyniká vysokou životností.

Bezpečnost u praček nepodceňujte

Z hlediska bezpečnosti doporučujeme u praček prádla nic nepodcenit. Ne, že by šlo o tak nebezpečný přístroj, jako je třeba sporák nebo cirkulárka, ale i tak je dobré nepodcenit některé základní věci. Především, pračka by měla být stabilní, nesmí se ani při vysokých otáčkách samovolně překlopit. Chybět nesmí ani dětská pojistka, která vám umožní během cyklu zamknout dvířka i ovládací displej. Děti jsou totiž zvídavé a určitě by nebylo dobré, aby pračku samy spustily, nebo aby ji dokonce otevřely. Mohly by si hodně ublížit nebo se opařit.

Důležitá věc, kterou musí pračka z hlediska bezpečnosti splňovat, je také ochrana proti přetečení. Pokud nechcete přijít do vytopeného bytu, měla by mít pračka vlastní AquaStop hadici nebo systém senzorů, které monitorují přetečení a v případě havárie uzavírají přívodní ventily. Stát se to může a je lepší být připraven, než zaskočen. K bezpečnosti pak patří i některé detaily, jako je třeba signalizace poruchy nebo protiskluzové nastavitelné nožičky.

Design moderních praček prádla

Jelikož dnešní pračky prádla nejsou jen hloupé kusy nábytku, ale mimo jiné i designové doplňky domácnosti, není radno toto hledisko při výběru podcenit. Samozřejmě, není to parametr, který by vás měl nějak moc ovlivnit, ale není od věci ho při nákupu zohlednit. V prvé řadě se dívejte na praktickou stránku designu. Pračka by měla mít velký a přehledný ovládací displej a pokud možno prosklená dvířka, skrze která je do bubnu dobře vidět. Pokud lze dvířka otevírat bez potíží, mají dostatečný úhel (alespoň 120°) a můžete změnit jejich závěs, jsou naprosto ideální. Teprve pak se můžete dívat na celkový vzhled pračky. Ta totiž nemusí být nutně jen bílá, běžné jsou i černé nebo nerezové modely, a například firmy Gorenje nebo LG nabízí i jinak barevné pračky ve více zajímavých odstínech.

Podle čeho vybírat pračky spojené se sušičkou

Pokud máte zájem o pračku se sušičkou, pak je dobré, když si kromě parametrů pračky zjistíte i něco málo o výběru sušiček. Pravda, „prací“ část takového spotřebiče je podstatnější, ale nehodí se podcenit ani výběr sušičky. Stojí třeba za to podívat se na průměrnou délku sušicího cyklu, alespoň orientačně. Stejně tak je dobré, když se podíváte na energetický štítek, jaká je účinnost kondenzace. Ta totiž vypovídá o účinnosti sušení a zároveň i těsnění sušičky. Je odstupňována do tříd A až G, kde A je nejlepší a G nejhorší. Nezapomínejte pak ani zkontrolovat kapacitu bubnu sušičky prádla – čím větší v poměru ke kapacitě praní bude, tím lépe.

zpět k menu ↑

Základní funkce sušiček prádla

Moderní pračka prádla nejsou nijak hloupé přístroje. Mají v sobě zabudovanou celou řadu funkcí a vychytávek, které zvyšují jejich užitek a které se vám mohou v určitých případech hodit. Některé z těchto funkcí bychom si ale měli představit, protože neznalému jejich název nic moc neřekne. Společně si je však teď představíme a vysvětlíme si, o co jde.zpět k menu ↑

Finální verdikt

Pojďme si na závěr zopakovat, jak při výběru vhodné pračky postupovat. Neuškodí mít všechny informace shrnuté na jednom místě. Předně byste se měli rozhodnout s ohledem na vlastní preference i na prostor ve vaší domácnosti, o jaký typ pračky máte zájem (horní / přední plnění, vestavná / volně stojící pračka) a v jaké cenové kategorii budete zhruba vybírat. Následně stojí za to projít si nabídku a podívat se, které značky jsou dostatečně osvědčené a kvalitní, abyste se do nich nemuseli bát investovat. Následně můžete přikročit k výběru.

Vezměte v úvahu hlavně rozměry pračky, nezapomínejte, že do vymezeného prostoru se prostě musí vejít. Stejně tak musíte řešit i kapacitu, která musí být dostačující pro vaši domácnost. Následně bychom vám doporučili vzít si do ruky energetický štítek přístroje a projít si údaje na něm zobrazené. Především by vás měla zajímat energetická třída (nejhůře A+), roční spotřeba vody a elektrické energie a v neposlední řadě i počet otáček a účinnost praní a odstřeďování. To jsou parametry rozhodující o celé účinnosti praní a o užitečnosti přístroje. Následně se můžete zaměřit na vlastní technologie pračky – projít si parametry bubnu, motoru, programové vybavení pračky (které by mělo kopírovat vaše zvyklosti) a ovládání.

Je-li všechno v pořádku, doporučujeme se podívat i na design pračky, dvířka, zhodnotit všechno, co je viditelné na pohled. Bude se vám pračka do koupelny hodit designově? To je otázka, na kterou byste si v tuto chvíli mohli odpovědět. Je to detail, ale ne nepodstatný. A stejně tak stojí za zmínku hledisko bezpečnosti, které byste neměli podcenit, a vašeho vlastního komfortu. Tady máme na mysli především otázku hlučnosti. Přehnaně vysoká intenzita zvuku vám dříve nebo později začne vadit. Je lepší proto již při výběru volit hlučnost takovou, aby vás pračka nerušila. Závěrem se ještě můžete podívat, jaké technologie pračka obsahuje a zhodnotit její cenu. Pokud je přiměřená, pak máte nakoupeno a nám nezbývá, než vám pogratulovat.

zpět k menu ↑

Jak vypadá ideální poměr mezi cenou a kvalitou?

Závěrem bychom vám doporučili podívat se na cenu vybrané pračky. Není příliš vysoká? Nebo až podezřele nízká? Běžně se cena praček pohybuje od nějakých pěti do třiceti tisíc, přičemž kvalitní pračky seženete zhruba od deseti tisíc nahoru. Abychom si však mohli říct, co je pro jakou pračku optimální cena, připravili jsme pro vás rekapitulaci charakteristik jednotlivých kategorií, na které jsme si pračky rozdělili v žebříčcích hned na začátku:

 • Pračky s cenou do 11 000 korunmodely s horním i předním plněním, ovšem jednodušší a bez zajímavých přidaných technologií. Disponují základními funkcemi, mívají však menší počet otáček a horší účinnost odstřeďování. Navíc izolace pláště zpravidla nebývá příliš dobrá, což má za následek vysokou hlučnost.
 • Pračky s cenou od 11 000 do 15 000 korun – kvalitní střední třída praček, ve které si vybere většina uživatelů, i těch náročnějších. Najdete zde převážně pračky s předním plněním, výjimečně pračky kombinované se sušičkami. Tady se účinnost odstřeďování pohybuje ve třídě A, spotřeba pak ve třídách A++ a A+++, tedy v těch nejvyšších. Nechybí ani některé pokročilé technologie – parní praní nebo množstevní automatika.
 • Pračky s cenou od 15 000 korun – modely s vysokou kvalitou a životností, chytré a skvěle funkčně vybavené. V průměrné domácnosti je možná plně nevyužijete, ale nároční zákazníci si praní s nimi užijí. Mají špičkovou spotřebu, širokou programovou výbavu a spoustu funkcí a technologií. V této kategorii seženete jak pračky s předním plněním, tak i pračky kombinované se sušičkami.

zpět k menu ↑

Jak odstranit některé zvláště odolné skvrny

Jelikož ne každou skvrnu se vám podaří odstranit v pračce, rozhodli jsme se vám poradit i s tím, jak odstranit i některé obzvláště odolné skvrny, které pračka nemusí vždycky zvládnout. Někdy je totiž znečištění velmi odolné.

Jak odstranit skvrny od krve?

Krev se nikdy nesnažte čistit horkou vodou. Ta způsobí pouze sražení krve a té se pak nezbavíte, protože se vsákne ještě hlouběji do látky. Výhodnější je nenechat krev zaschnout a hned oblečení hodit do studené vody – ta způsobí, že se krev do látky nedostane tak hluboko, naopak se bude uvolňovat do vody. Teprve, až je skvrna dostatečně odmočená, můžete oblečení hodit do pračky a prát ho v některém studeném programu. Případně můžete oblečení prát v ruce mýdlovou vodou se sodou nebo octem.

Jak odstranit mastné skvrny?

Mastné skvrny jsou vždy nepříjemné, protože mastnota se ve vodě nerozpouští. Odstranit je musíte jinou cestou, pračka nepomůže. Je potřeba použít savý papír, kterým skvrnu podložíte. Skvrnu pak posypte vrstvou rozemleté křídy nebo magnesia, a překryjte opět savým papírem. To celé pak přejeďte žehličkou. Za tepla by měl sypký materiál mastnotu natáhnout, pokud to nestačí, postup několikrát opakujte.

Skvrna od trávy
Skvrna od kávy

Jak odstranit skvrny od vína?

Pokud se polijete červeným vínem, které se velmi špatně pere, máme pro vás několik tipů. Jedním z nich je polít skvrnu bílým vínem a vysávat ji ubrouskem. Přírodní červené barvivo, které ve vínu je, tímto způsobem naředíte. Suchou skvrnu pokapte citronovou šťávou a opláchněte teplou vodou. Následně na skvrnu nasypte sůl, která vytahuje vlhkost. Tu nechte chvíli působit a pak dejte vyprat. Pokud je víno zaschlé, pomůže horké mléko nebo ocet.

Jak odstranit skvrny od kávy?

Skvrnu od kávy nenechávejte nikdy zaschnout. Je potřeba ji prát co nejdříve, dokud je vlhká. Nejlepší je použít hadřík a studenou, případně vlažnou vodu (horká skvrnu jen srazí a zatlačí do tkaniny). Používejte pak jemné, tlačivé pohyby, ale nedřete látky o sebe. Tím by se mohla vlákna oblečení poškodit. Hadříkem tlačte vždy do středu skvrny, ať se nečistota nerozšiřuje. Pokud je skvrna odolná, můžete použít citronovou šťávu, ocet nebo sodu.

Jak odstranit skvrny od čokolády?

Skvrny od čokolády bývají velmi nepříjemné a časté zejména u dětí. K jejich čištění se hodí používat horké mléko a houbičku, která musí mlékem nasáknout. Drsnější částí houbičky byste měli kroužit po skvrně, a teprve jakmile čokoláda povolí, čistěte střed skvrny hladkou stranou. Na závěr nechte mléko působit, než oblečení hodíte do pračky.

Jak odstranit skvrny od trávy?

Skvrny od trávy bývají časté zejména u dětí. Ne, že by byly nejodolnější, ale určitě se čistí špatně. Nejlepší je, pokud ji nenecháte proschnout – pak se dá snadno vyprat vodou s přimícháním pracího prostředku, případně můžete použít hadřík a skvrnu očistit. Pokud zůstane skvrna na oblečení i tak (v 99 % případů na bílém oblečení), použijte peroxid vodíku, který se používá jako bělidlo. Pak je potřeba oblečení důkladně vyprat, nejlépe v pračce, a skvrna by měla pustit.

To je od nás pro vás všechno. Pevně věříme, že jsme vám alespoň trochu pomohli a že jste s naší pomocí vybrali ideální pračku pro vaši domácnost. Přejeme vám tedy, aby vám vaše nová pračka dobře posloužila, a těšíme se na vás zase u dalších našich recenzí.

Pračky
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník