Nejlepší napařovače oděvů 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího napařovače oděvů.
 • Zvolte si na základě výkonu, efektivity práce, náročnosti manipulace a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Napařovače oděvů bez pozadí

TOP napařovače oděvů roku 2019

Ruční do 1 000 korun Ruční od 1 000 korun Stojanové do 5 000 korun Stojanové od 5 000 korun
Domo DO 7056 S Tefal DT 9100 E0 SteamOne H18B SteamOne Dualys
Výkon
92 %
Efektivita napařování
94 %
Manipulace
94 %
Cena/kvalita
96 %
Výkon
93 %
Efektivita napařování
95 %
Manipulace
95 %
Cena/kvalita
95 %
Výkon
96 %
Efektivita napařování
95 %
Manipulace
93 %
Cena/kvalita
96 %
Výkon
98 %
Efektivita napařování
97 %
Manipulace
92 %
Cena/kvalita
95 %
94%
95%
95%
96%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Napařovače oděvů jsou jednou z možností, jak se vyhnout zdlouhavému žehlení a přesto ve společnosti vypadat dobře a uhlazeně. Když ráno nestíháte vyžehlit pomačkané věci, je to vítaný pomocník. Vybrat si v zásadě můžete ze dvou typů – ručního a stojanového. První se hodí spíše na cesty, druhý do domácnosti. Jejich princip je ale víceméně shodný. S pomocí páry narovnávají pomačkanou látku, dávají jí formu a tvar a vysoká teplota pomáhá odstraňovat bakterie a roztoče. V zásadě plní tyto přístroje roli žehliček, ovšem s tím rozdílem, že práce s nimi je rychlejší (při menším množství napařovaného oblečení). Oblečení je pak nadýchané a výrazně lépe vypadá, což oceníte zejména u košil nebo šatů.

Ovšem aby nevznikl mylný dojem, upřesňujeme, že se nejedná o plnohodnotnou náhradu klasické žehličky a u většího objemu prádla se jí nevyhnete. Ale na příležitostné a hlavně rychlé nažehlení pár kusů oděvu je ideální. Před cestou do práce nebo do společnosti, když nestíháte vytáhnout velkou žehličku, jsou ideální. A navíc je tu ještě jeden detail – pokud žehlíte oblečení s napařovačem, což se děje obvykle ve svislé podobě, eliminuje se riziko pomačkání ostatních částí oděvu. Veškerá limitace je daná příkonem, objemem nádržky na vodu a množstvím páry, které vygeneruje napařovač za určitý čas.

To jsou právě parametry, které byste při výběru měli sledovat – kapacita nádoby na vodu, množství vygenerované páry, příkon, dále třeba ještě velikost. Ale vliv na výslednou efektivitu přístroje má více faktorů. Ovlivnit ji může, mimo jiné, třeba i jeho značka. Abychom vám tedy v otázce jak vybrat napařovač oděvů pomohli, připravili jsme pro vás velký test napařovačů oděvů 2019. V něm vám představíme jak nejlepší napařovače, tak i osvědčené značky a rady a tipy, jak vybrat napařovač, aniž byste se napálili.

zpět k menu ↑

Dva základní typy napařovačů oděvů, se kterými se setkáte

Napařovače oděvů jsou na trhu dvojího typu v závislosti na konstrukčním řešení. Jedná se o lehčí a menší ruční varianty, nebo velké stojanové napařovače do domácnosti. Liší se od sebe využitím i hodnotami svých technických parametrů, ale na trhu jsou zastoupeny zhruba ve stejném množství, takže výběr není nijak limitován ani v jedné z obou kategorií. Tohoto rozdělení jsme se přidrželi i v rámci našeho testu.

Ruční napařovače oděvů

Ruční napařovače, jak napovídá samotný název, jsou menší, lehčí a celkově kompaktnější. Není problém si je vzít třeba na dovolenou nebo na služební cestu, kam se většině lidí nechce tahat klasickou žehličku. Není pak problém si nažehlit potřebné oblečení kdykoliv a kdekoliv. Právě mobilitu zmiňujeme jako hlavní přednost tohoto typu přístrojů. I ty nejlepší seženete zhruba do 3 000 korun, což je solidní cena. Výkon i množství vyprodukované páry jsou samozřejmě o něco nižší, ale přesto dostačující k pokrytí potřeb většiny běžných uživatelů.

Stojanové napařovače oděvů

Tento typ napařovačů už je konstrukčně poněkud složitější. Popsali bychom ho jako ramínko, nasazené na stojanu s parním generátorem v dolní části (některé lepší modely mají místo ramínka desku). Na ramínko oblečení zavěsíte a pak ho můžete v klidu napařovat. Co se týče předností a nedostatků těchto modelů, je to přesný opak ručního typu. Mezi nevýhody určitě patří větší rozměry, menší mobilita a vyšší cena (která může vyšplhat až na osm tisíc korun). Naproti tomu ale můžete očekávat větší výkon i efektivitu, takže v konečném důsledku lze říci, že stojanové napařovače se více vyplatí v domácnosti, kde nejsou rozměry až tak limitující, zatímco ruční se více hodí na cesty nebo pokud chcete ušetřit.

zpět k menu ↑

Test ručních napařovačů oděvů

Mobilita a kompaktnost, to je základem těchto přístrojů. Jsou menší, takže mají i menší výkon a kapacitu nádoby na vodu, ale pro občasné použití nebo na cestování jsou ideální.

Cenová kategorie do 1 000 korun

 

Pořadí Náhled Název Hodnocení Parní výkon Příkon Cena
1. Domo DO 7056 S
30 g/min 1 640 W Zjistit cenu
2. Princess 332846
25 g/min 1 500 W Zjistit cenu
3. ETA Victoria 0270 90000
25 g/min 1 200 W Zjistit cenu
4. Tristar ST-8916
20 g/min 1 200 W Zjistit cenu
5. Ariette-Scarlett 4167
20 g/min 1 200 W Zjistit cenu

Cenová kategorie od 1 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Parní výkon Příkon Cena
1. Tefal DT 9100 E0
30 g/min 1 600 W Zjistit cenu
2. Tefal DT 8150 E0
26 g/min 1 600 W Zjistit cenu
3. SteamOne S-Nomad
25 g/min 1 600 W Zjistit cenu
4. Philips GC 362/80
24 g/min 1 300 W Zjistit cenu
5. Philips GC 363/30
24 g/min 1 300 W Zjistit cenu
Ruční napařovač charakteristika

Ruční napařovače oděvů a jejich charakteristika

Ruční napařovače oděvů jsou malé, lehké a uzpůsobené přesně do ruky. Sestávají z nádobky na vodu, ergonomického držadla a trysky, kterou vypouštíte páru na oblečení. Do jisté míry jsou podobné parním čističům do koupelny nebo do kuchyně. Kapacita nádobky je malá, zhruba čtvrt litru až tři decilitry, ale na běžné použití to bohatě stačí. Vzhledem k výkonu těchto modelů to postačí asi na deset minut práce. Kromě technických parametrů doporučujeme sledovat i koncovku trysky, která by měla mít vhodný tvar na to, aby se dostala do všech záhybů oblečení. Z předností tohoto provedení je potřeba zmínit mobilitu, snazší manipulaci a nižší cenu. Naopak, efektivita je úměrně rozměrům nižší, produkce páry je mírně přes 20 g/min a příkon se pohybuje kolem 1 000 až 1 500 W.

Výhody

Kompaktní rozměry

Rychlé a snadné použití

Nižší cena


Nevýhody

Menší výkon

Malá kapacita nádobky na vodu

zpět k menu ↑

Test stojanových napařovačů oděvů

Stojanové napařovače se hodí spíše do domácnosti, kde nejsou limitující rozměry ani hmotnost a kde spíše dojde ocenění vyšší výkonnost.

Cenová kategorie do 5 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Parní výkon Příkon Cena
1. SteamOne H18B
45 g/min 1 800 W Zjistit cenu
2. Philips GC552/40 Comfort Touch
40 g/min 2 000 W Zjistit cenu
3. Tefal IT 8460 E0
35 g/min 1 800 W Zjistit cenu
4. Princess 332834
35 g/min 1 500 W Zjistit cenu
5. Tefal IT 3440 E0
30 g/min 1 800 W Zjistit cenu

Cenová kategorie od 5 000 korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Parní výkon Příkon Cena
1. SteamOne Dualys
54 g/min 2 300 W Zjistit cenu
2. SteamOne T9
40 g/min 1 800 W Zjistit cenu
3. SteamOne HU190
40 g/min 1 900 W Zjistit cenu
4. Tefal QT1020E0 IXEO
35 g/min 1 500 W Zjistit cenu
5. SteamOne Unilys
42 g/min 2 000 W Zjistit cenu

Stojanové napařovače oděvů a jejich charakteristika

Napařovače oděvů, které jsou rozměrnější, než předchozí verze. Vzhledem ke své velikosti a mohutnější konstrukci dosahují vyšších výkonů a disponují větší nádobkou na vodu, ale zároveň se s nimi o něco hůře pracuje a mají větší nároky na skladovací prostor. Jejich cena je o něco vyšší, než u ručních modelů, ale zato získáte až 50 g páry za minutu, vyšší kapacitu nádobky na vodu (až 2 litry) a výkon přesahující 2 000 W. Zároveň se s těmito napařovači dá pracovat poměrně dlouho. U těchto napařovačů už se navíc vyplatí řešit spotřebu.

Výhody

Velká kapacita nádobky na vodu

Vyšší výkon


Nevýhody

Menší mobilita a velké rozměry a hmotnost

Vyšší cena

Stojanový napařovač charakteristika

zpět k menu ↑

Které značky napařovačů oděvů se vyplatí pořídit?

Ať už kupujete lednici, notebook nebo právě napařovač oděvů, důležitým kritériem výběru je značka přístroje. Ať chceme nebo ne, na trhu působí poctiví i nepoctiví výrobci a těm druhým se vyplatí vyhnout. Obzvláště v případě výrobku, jakým je napařovač oděvů, u kterého nejde jen o funkčnost, ale i o bezpečnost. Určitě je výhoda pořídit kvalitní, tradiční a prověřenou značku, u které máte jistotu několika věcí:

 • Kvalitnějšího materiálu
 • Zkušenějších pracovníků
 • Vyšší úrovně užitých technologií a častější inovace
 • Vyšší úrovně výstupní kontroly
 • Lepšího zákaznického servisu
 • Lepší dostupnosti

To dává dohromady mnohem více, než vám mohou nabídnout podezřele levní pofiderní výrobci. Pravda je, že za lepší značku si více připlatíte, na druhou stranu ale investujete do kvality.

zpět k menu ↑

Jak vybrat parní čistič – rady a tipy

A nyní se od testů a značek dostáváme k samotnému jádru článku, kde vám odpovíme na otázku, jak vybrat napařovač oděvů. Jeho vlastnosti a parametry jsou pro fungování a využití naprosto určující a klíčové, takže je nesmíte podcenit. Kromě již zmíněného využití, které rozhoduje o tom, jaký typ napařovače zvolit, namátkově uvádíme třeba příkon, parní výkon nebo objem nádobky. Nezapomeňte, že i když není takový napařovač velká investice, určitě chcete, aby se vám vyplatil. Cena není to jediné, co by mělo váš výběr rozhodovat.

Příkon napařovačů oděvů a jeho role při výběru

O celkové efektivitě přístroje rozhoduje především jeho výkon. A ten zase souvisí s příkonem – jmenovitý výkon žádný z výrobců neuvádí, ale příkon se dozvíte vždycky. Obecně platí, že výkon nikdy příkonu neodpovídá, část energie se spotřebuje na „ztrátové“ procesy, jako je únik tepla nebo mechanické procesy uvnitř přístroje. Proto je výkon vždycky nižší a závisí především na účinnosti přístroje, jak víme z hodin fyziky (čím vyšší bude, tím lépe). Ale zpět k výkonu/příkonu. Obojí se udává ve wattech (zkratka W) a kromě efektivity přístroje vypovídají také o jeho spotřebě. Tu ale není potřeba tolik řešit, napařovač nebude nikdy v provozu tak dlouho, aby se vysoká spotřeba zásadně projevila.

Jak už bylo zmíněno, liší se od sebe hodnoty stojanových a ručních napařovačů oděvů (u ručních se dočkáte nižších hodnot, u stojanových naopak vyšších). Obecně lze říci, že čím vyšší příkon, tím větší výkon a tedy také efekt. Není však vyloženě nutné hnát se za co nejvyšší hodnotou, spíše přihlédněte k tomu, jaké materiály budete nejčastěji napařovat. Jemné materiály jsou poddajné a lehké na žehlení, tam se využije spíše malý příkon (do 1 500 W; velký výkon zde postrádá efektivitu), zatímco třeba potah z gauče nebo závěsy snesou i příkon přes 2 000 W (na ty by naopak nízký výkon vůbec nestačil). S příkonem přes 2 000 W už zvládnete i více vrstev látky najednou. Zkuste tedy uvažovat i tímto způsobem.

Stojanový napařovač
Ruční napařování oděvů

Jaký je obvyklý parní výkon?

Na rozdíl od příkonu, výkon ve wattech vám nikdo neřekne. Místo toho se uvádí výkon v jednotce, která o využití přístroje vypovídá více – v množství vyprodukované páry za určitý čas. Udává se v gramech páry za minutu a opět se liší u ručních a stojanových napařovačů.

 • Ruční napařovače – běžně vyprodukují 20 až 30 g páry za minutu.
 • Stojanové napařovače – běžně vyprodukují 35 až 50 g páry za minutu.

Je to právě tato horká pára, která zajišťuje vyžehlení oděvu, a proto tento parametr řadíme při výběru napařovače k těm důležitějším. Vysoké číslo znamená rychlejší a efektivnější napařování. Kvalitní přístroj by pak měl disponovat několika stupni intenzity tvorby a vypouštění páry, ty nejdražší a nejlepší napařovače pak disponují plynulou regulací. Snáze tak přizpůsobíte napařování typu oblečení a tkaniny a je určitě jednodušší naučit se, který stupeň je vhodný na které oblečení, než to zjišťovat experimentálně.

Rychlost nahřívání – nezdržujte se

Ať už plánujete koupit napařovač oděvů z jakéhokoliv důvodu, určitě se vám vyplatí myslet na to, aby byl připraven k použití co nejrychleji. Pokud před odchodem do práce zjistíte, že vaše oblíbená košile je pomačkaná, rozhoduje každá minuta. Ne každý výrobce tento parametr uvádí, ale pokud se s ním setkáte, snažte se určitě hledat co nejrychlejší nahřívání přístroje. Často se stane, že to přístroje zvládnou i za méně než minutu, velmi dobré modely se pak dostanou i na 40 s. Naopak, u starších jsme se setkali i s hodnotou 3 minuty, což je dost času, který můžete využít efektivněji než čekáním s napařovačem v ruce.

Jak velká by měla být nádoba na vodu

K tvorbě páry potřebuje napařovač oděvů naprosto nezbytně vodu. Ta se dolévá do nádobky, kde dochází k ohřevu a následnému vypařování. Čím menší ale tato nádobka bude, tím kratší provozní dobu vám přístroj nabídne a naopak o to častěji ji budete muset doplňovat. Stejně tak, čím větší výkon, tím rychleji se voda spotřebuje. Takže je dobré dívat se spíše po větších objemech. U ručních přístrojů se setkáte s hodnotami kolem 250 ml, což stačí na krátké, max. 10 minutové napařování. Stojanové napařovače jsou určeny pro delší práci a s objemem nádobky až 2,5 litru vydrží až hodinu (vzhledem k vyšším výkonům, kterých dosahují, není nárůst provozní doby s objemem přímo úměrný).

V souvislosti s nádobkou je potřeba mírně přebíhat a zmínit zde technologii odvápňování AntiCalc (podrobněji se k ní dostaneme v kapitole o funkcích napařovačů). Tady nám dovolte říct pouze to, že pokud nebudete používat destilovanou vodu, musíte počítat s tím, že se vám bude v nádobce usazovat vodní kámen a jestliže systém nebude disponovat automatickým odvápňováním, budete se ho muset zbavovat pravidelně ručně. Takže automatické odvápňování určitě berte, je to rychlejší a pohodlnější.

Ovládání a manipulace s přístrojem

Jedním z velmi důležitých faktorů výběru je způsob ovládání a možnosti manipulace s přístrojem. Začneme manipulací – obecně je rozdílná pro oba typy přístrojů. Stojanové nejsou příliš vhodné na přenášení, je dobré je používat doma bez nutnosti častých přesunu (snad až na výjimky, kdy má napařovač vlastní kolečka). Ruční jsou naopak vhodné na cestování, protože jsou malé a skladné. U těch už hraje roli i hmotnost, čím lehčí, tím lépe se s ním pracuje. Ergonomie přístroje by vám měla vyhovovat, aby vám nebyl při práci nepohodlný a nebolely vás z napařování ruce.

Samotné ovládání napařovačů je poměrně jednoduché, přesto je nejlepší si ho dopředu nastudovat, a pokud je to v obchodě možné, tak i vyzkoušet. Výhodou je určitě přítomnost světelné signalizace a možnost aretace intenzity napařování. Co by určitě nemělo chybět, to je možnost regulace teploty a intenzity napařování. Ne, že by to v dnešní době byla samozřejmost, to bohužel ještě ne, ale určitě se vyplatí mít možnost si tyto dva parametry nastavit (ať už v několika stupních, nebo plynule), hlavně proto, že každá tkanina potřebuje jiné podmínky a obzvláště lehčí kusy oblečení jsou náchylné k poškození.

Napařování šatů

S hmotností klesá komfort při práci

V předchozím odstavci jsme nakousli otázku hmotnosti přístroje, na tomto místě bychom ji chtěli trochu rozvést. Musíme začít tím, že u obou typů přístrojů se vliv hmotnosti liší:

 • U stojanových napařovačů oděvů znamená vyšší hmotnost větší stabilitu a v konečném důsledku i větší velikost. Hmotnost po dolití vody může být 8 až 10 kilogramů a pokud ho neplánujete často přenášet, nebo pokud přístroj disponuje kolečky, tak pro vás těžší přístroj může být dokonce výhodou.
 • U ručních napařovačů oděvů je to obráceně. U těch je naopak větší hmotnost na škodu – hmotnost přístroje držíte po celou dobu napařování v ruce. Takže určitě nechcete, aby vás po práci bolela ruka námahou. Důležitá je snadná manipulace a pracovní komfort. Po dolití vody může být hmotnost těchto přístrojů 1 až 2 kilogramy a časem poznáte, že každý gram jde při napařování poznat.

Jaký má na výběr vliv délka kabelu a příslušenství?

Na závěr bychom chtěli ještě zmínit jeden parametr, a tím je délka kabelu napařovače oděvů. Není nijak rozhodující, ale je určitě dobré najít nějakou optimální velikost, abyste s přístrojem od zásuvky pohodlně dosáhli, ale zároveň aby se vám nezamotával a aby nepřekážel. Běžná bývá délka asi 1,8 až 3 metry a určitě je dobré najít optimum pro pohodlnou práci. Kromě samotné napařovací hlavy a případně stojanu existují i některé druhy příslušenství, které můžete k přístroji pořídit. Konkrétně se jedná třeba o kartáčové hlavice, díky kterým oblečení zbavíte například zvířecích chlupů, případně nastavitelné tyče, ramínka, rukavice (abyste se nepopálili horkou párou) nebo vonné krytky. Záleží jen na vás, co si myslíte, že využijete. Určitě se nebojte zainvestovat, vyplatí se to.

Design až na závěr

Na rozdíl od jiných spotřebičů, design je u napařovače oděvů opravdu podružnou záležitostí a můžete k němu přihlédnout až v závěru, když se nebudete moci rozhodnout na základě jiných parametrů. Estetická hodnota ručních napařovačů je malá, byť se navzájem liší barvou, velikostí i materiálem (nejčastěji plast, některé součásti mohou být kovové) a máme oprávněný předpoklad, že je u vás doma téměř nikdo neuvidí, protože budou schované. Stojanové napařovače připomínají primitivní krejčovské panny, jsou větší a v domácnosti je snadno neschováte. Proto se určitě hodí, pokud budou s vaším interiérem ladit. I kdyby se to ale nepodařilo, nezoufejte, vzhled přístroje je opravdu to nejmenší, co byste měli řešit.

zpět k menu ↑

Funkce moderních napařovačů oděvů

Napařovače oděvů, tak jako jiné přístroje, disponují v dnešní době celou řadou funkcí nad rámec běžného fungování. Samozřejmě, je jen na vás, o které z nich máte zájem. Pro občasné použití určitě nemá smysl investovat do drahého, ale pokročilého napařovače. Takže doporučujeme projít si možnosti a vybrat si pouze to, co opravdu využijete. Každá nevyužitá funkce, kterou přístroj disponuje, totiž z vašeho pohledu pouze zvyšuje jeho cenu.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Na závěr je ještě potřeba si celý proces výběru napařovače oděvů zrekapitulovat. Pojďme postupně – především se musíte rozhodnout, který z obou typů (stojanový X ruční) preferujete. Každý má jiné využít a jiná specifika, ruční se perfektně hodí třeba na cesty a občasné použití, stojanový do domácnosti na větší objemy prádla. Od toho se pak odvíjí také hodnoty parametrů, které byste měli sledovat. Mezi ty hlavní patří příkon a parní výkon přístroje. Zjednodušeně lze říct, že čím větší budou, tím lépe. Prakticky to nemusí platit vždy, záleží i na plánovaném využití.

Z dalších parametrů je důležitá kapacita nádobky na vodu (a s tím spojená přítomnost funkce odstranění vodního kamene – AntiCalc) a rychlost nahřívání. Opět platí, že objem musí odpovídat vašim potřebám. U rychlosti je to jiné, tam byste měli hledat tu nejvyšší. Určitě se vyplatí sledovat i způsob a princip ovládání (měli byste být schopní regulovat teplotu a výkon, abyste dali prádlu tu nejlepší péči) a kromě toho také ergonomii přístroje. Práce musí být komfortní, takže napařovač musí padnout do ruky a neměl by být příliš těžký nebo neforemný. Na závěr pak můžete zkoumat méně podstatné parametry, jako je design. Doplňkové funkce necháváme na vás, ale upozorňujeme, že je zbytečné investovat do něčeho, co nevyužijete. Takže si u každé z přidaných funkcí promyslete, jestli ji potřebujete, nebo ne. A když ještě zhodnotíte značku a cenu přístroje, a obojí vám vyhovuje, pak vám gratulujeme, máte vybráno.

zpět k menu ↑

Jaké jsou ceny napařovačů oděvů

Napařovače oděvů nejsou nijak zásadní investicí, jako je třeba koupě nového televizoru nebo pračky. Opět je velký rozdíl mezi ručními a stojanovými modely, proto si je pro potřeby této kapitoly opět rozdělíme.

 • Ruční napařovače oděvů – jsou levnější než druhý typ. Jejich cena začíná na několika stech korun, ale pokud chcete kvalitu, měli byste z peněženky vytáhnout alespoň osm set korun (ale tyto přístroje uspokojí spíše uživatele-začátečníky). Jinak hrozí, že pořídíte přístroj ze špatného materiálu, s nízkým výkonem nebo dokonce potenciálně nebezpečný. Střední třída se pohybuje zhruba mezi 1000 až 1500 korun a ty nejlepší modely seženete s cenovkou více než 2000 korun. Tam už se ale jedná o opravdu vyladěné přístroje, které splní potřeby i těch nejnáročnějších.
 • Stojanové napařovače oděvů – jsou dražší oproti ručním, a to výrazně. Cena začíná kolem tisíce korun, ale nejde o přístroje, které bychom doporučili. Pro solidní stojanový napřovač byste si měli připravit alespoň 2000 korun a více. Střední třída se pohybuje kolem 5000 korun, modely kategorie PRO ale seženete i za sedm, osm nebo deset tisíc korun.

V obou dvou případech doporučujeme nerozhodovat se pouze podle ceny (ať už byste hledali co nejnižší, nebo naopak co nejvyšší), ale promyslet si využití napařovače a projít si jeho parametry. Měli byste vědět, co od něj očekáváte a zároveň mít přibližnou představu, jak ho budete využívat. Tomu potom teprve přizpůsobit výběr, cena není rozhodující.

zpět k menu ↑

Jaká jsou pravidla pro práci s napařovačem oblečení?

Pokud chcete, aby mělo napařování oblečení dostatečný výsledek a zároveň abyste si oblečení nezničili, určitě byste si měli nastudovat, jak se to dělá správně. Abychom vám závěrem našeho článku pomohli, máme pro vás několik pravidel, která byste měli dodržet.

Napařování
 1. Napařovač se musí oblečení dotýkat nebo být co nejblíže – tohle je častá chyba mnoha uživatelů. Snad ze strachu, aby se oblečení nepoškodilo, snad ve snaze ho nenavlhčit, jich celá řada napařuje oblečení z určité vzdálenosti. Tím ale klesá účinek – na delší vzdálenost se pára rozptýlí, oblečení se nevyhladí a klesá i v kontaktu s okolním vzduchem klesá i teplota páry. Abyste oblečení nažehlili, musíte držet plochu napařovače přímo na něm. Lépe ho pak vytvarujete. Jinak samozřejmě platí klasické poučky pro žehlení (napnout oblečení, vhodně nažehlit prostor kolem manžet, límečků a podobně).
 2. Držet hadici rovněneměli byste ji zakroutit nebo dokonce v některém místě zbytečně zalomit, pak by byl průtok páry omezen a to není vaším cílem. Pro vás je naopak lepší udržovat průtok páry maximální. V neposlední řadě pak častým a nepřirozeným ohýbáním hadice namáháte její materiál.
 3. Vždycky je lepší napařovat oblečení zavěšené – až si ho obléknete, sami budete působit v roli „věšáku“, proto se zavěšené oblečení vytvaruje přirozeněji, nemá tendenci se ohýbat tam, kde nechcete a je krásně narovnané samo o sobě.
 4. Bezpečnost při práci – napařovače oděvů pracují s horkou párou. Každému jistě dochází, co se stane, pokud taková pára dojde do kontaktu s pokožkou. Proto byste měli dodržovat určitá pravidla bezpečnosti:
  • Pro podepření oblečení rukou používat rukavici, případně napařovat na podložce.
  • Používat tyče, ramínka a stojany na napařování určené.
  • Nikdy nedávat ruku před napařovač a nesahat na rozpálené trysky, stejně tak byste neměli odstraňovat nádobu s horkou vodou.
  • Nenechávat nahřátý napařovač v dosahu dětí. Ty mají tendenci všechno zkoušet a mohly by si ublížit.

A radami a tipy pro použití napařovače oděvů se s vámi rozloučíme, víc už toho nemáme. Ale pevně věříme, že vám náš test pomohl a že se vám s ním podařilo vybrat ten nejlepší napařovač. Pokud máte zájem o naše další testy, můžete je odebírat na mail nebo sledovat naše sociální sítě.

Napařovače oděvů
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník