Nejlepší make-upy 2019

 • Projděte si s námi, podle čeho musíte vybírat ten nejvhodnější make-up.
 • Prohlédněte si s námi hodnocení těch nejlepších a jejich výhody a nevýhody.
 • Vyberte si pro svou pleť to nejlepší.

Makeupy bez pozadí

TOP make-upy roku 2019

Make-upy pro mastnou pleť Make-upy pro suchou pleť Make-upy pro normální pleť
Maybelline Fit Me! Matte+Poreless Estée Lauder Double Wear Nude Water Fresh Lancôme Teint Idole Ultra Wear
Vichy Dermablend 3D Correction Clinique Even Better Max Factor Radiant Lift
Clinique Anti-Blemish Solutions Clarins Face Make-Up Skin Illusion La Roche-Posay Toleriane Teint Fluide
Lancôme Teint Idole Ultra Wear Nude Dermacol Caviar Long Stay Estée Lauder Double Wear Stay-in-Place
Maybelline Affinitone

Úvod

Každá žena i dívka jej určitě už někdy zkusila, nebo o něm minimálně slyšela. Ano, je zde řeč o jednom ze základních produktů světa líčidel, kterým je samozřejmě make-up. Některé z nás jej používají pro sjednocení pleti, zakrytí drobných nedokonalostí, drobnou UV bariéru mezi sluníčkem a pokožkou, či jen pro dobrý pocit, protože se cítí s make-upem dobře. Ale který make-up si vybrat? Který je pro vás ten pravý? A jak jej vybrat? Je jich mnoho, a odstín není to jediné, čemu bychom měli věnovat svou pozornost a čas. Z tohoto důvodu, a také proto že nás make-up jednoduše baví, jsme jedny z těch nejlepších produktů napříč různými cenovými relacemi vyzkoušeli, a rozhodli se přidat i pár užitečných rad pro výběr a aplikaci.

zpět k menu ↑

Rozdělení make-upů

Abyste si mohli vybrat tuto každodenní pomůcku tak, aby splňovala vaše nároky co nejlépe, je vhodné si nejdříve ujasnit, co od produktu očekáváte a co by si přála právě vaše pleť. V tomto urovnávání myšlenek může pomoci informovanost týkající se nejzákladnějšího rozdělení make-upů. Zjistíte, co je pro vás vhodným kompromisem a z čeho všeho můžete vybírat. Make-up můžeme třídit dle několika kritérií, týkajících se především jejich vlastností: typu pleti, na který je produkt určen; finiše, kterého chceme docílit; konzistence; krytí a velmi důležitého, bohužel často opomíjeného, kritéria podtónu pleti. V rámci testu jsme zvolili právě rozdělení podle typu pleti, ostatní probereme v příslušných kapitolách později.

Dle typu pleti

Jedno z nejzákladnějších typů pleti je rozdělení na suchou, normální a mastnou pokožku, další kategorie, smíšená; problematická; citlivá atd., jsou z velké části spíše rozšířením již zmíněných kategorií, často souvisí se špatnou či nevhodnou péčí o pokožku, mnohdy způsobenou spíše neznalostí vlastí pleti, než nezájmem o sebe sama.

zpět k menu ↑

Test make-upů pro suchou pleť

Suchá pleť se vyznačuje menší produkcí kožního mazu, než je obvyklé. V tomto důsledku pokožka nezadržuje dostatečné množství vody, které jí pak chybí. Pro pleť je typický častý výskyt „šupinek“ suché kůže, které jsou snadno viditelné a tvoří se právě na nejsušších místech pleti, dále napjatost kůže až přítomnost prasklinek. Tento fakt ovšem nevylučuje přítomnost akné. Pupínky se ale často mohou tvořit právě proto, že je naše pokožka suchá, mazové žlázy produkují větší množství mazu, ale pokud se chceme primárně zbavit pupínků (často vysušováním pleti), je možné že pleť naopak nutíme vytvářet další pupínky. Pokud chceme mít pěkný make-up, měli bychom na svou pleť myslet a zvolit vhodný způsob odličování a pokožce dopřát i slušnou dávku dobrého hydratačního krému. Tuto péči je vhodné podpořit používáním některého z těchto make-upů:

Estée Lauder Double Wear Nude Water Fresh Clinique Even Better Clarins Face Make-Up Skin Illusion Dermacol Caviar Long Stay Maybelline Affinitone
Náhled:
Krytí: Lehké, střední Vysoké Lehké, střední Střední, vysoké Střední
Finiš: Saténový Saténový Rozjasňující, spíš saténový Rozjasňující Saténový, semi-matný
Výhody: Přirozený, lehký, SPF 30, dá se vrstvit (pro lepší krytí), dlouhá výdrž Vyhlazuje pleť (póry), vyhlazuje pleť (k. hyaluronová), sjednocení, dlouhá výdrž Lehký, a SPF, příjemný na pleti, sjednocuje Dobré krytí i výdrž, vyhladí pleť Příjemný, sjednocuje, lze snadno vrstvit, cena
Nevýhody: Produkt se špatně dávkuje, lahvička má tendenci se špinit Horší manipulace a vytvoření přirozeného vzhledu díky vysokému krytí, vhodné použít bronzer či konturu Lahvička se špiní, hůře se s ní manipuluje, v ČR je menší výběr odstínů, málo kryje Bez SPF, korektor je nepoužitelný v kombinaci s make-upem, produkty spolu nespolupracují, v ČR je málo odstínů Rychle ubývá, vzhledem k typu lahvičky část produktu musíte ke konci vyhodit
Poznámky: Vhodné použít i hydratační krém pro lepší výsledek, rychle ubývá. Vhodné pro citlivou pleť (alergické testy), i pro problematickou (nezpůsobuje akné, k. salicylová). Aplikuje se kapátkem, což vyhovuje pouze někomu. Nutnost použití pudru pro zmatnění. Vhodný na cestování, je lehký skladný a není ve skleněné lahvičce.
Odstíny: Paleta Paleta Paleta Paleta Paleta

Estée Lauder Double Wear Nude Water Fresh – odstíny


Clinique Even Better – odstíny

Clarins Face Make-Up Skin Illusion – odstíny

Dermacol Caviar Long Stay – odstíny

Maybelline Affinitone – odstíny

Suchá pleť

Tipy pro suchou pleť

I u suché pleti se dá docílit jakéhokoliv finiše, jen se jedná o běh na delší trať. Základem jako vždy péče o pleť, když vaší pokožce dopřejete vše, co potřebuje a co se jí líbí, odmění vás tím, že se výrazně rozšíří počet i různorodost produktů, které se s vaší pokožkou skamarádí a budou na ní vypadat dobře. Tajemstvím je nečekaně dobrý hydratační krém, aplikujte jej na pokožku vždy večer po odlíčení či před spaním, klidně i opakovaně, pokud jej vaše pokožka rychle vstřebá a udělá jí to dobře. Ráno již krém můžete použít ve slabší vrstvě. Máte-li krém, který malinko „lepí“, můžete usnadnit přilnutí make-upu k pleti a prodloužit jeho výdrž. Při aplikaci krému v ranních hodinách je vhodné začít samotným krémem brzy po probuzení a dát mu chvilinku na vstřebání. V této chvilince se můžete nasnídat, dokončit ranní hygienu, či již začít líčením očí a make-up aplikovat až jako jeden z posledních kroků. Chcete-li používat hydratační make-up a přesto docílit lepšího krytí i matnějšího looku, zakryjte nedokonalosti korektorem nebo zkuste make-up „navrstvit“. Pro zmatnění aplikujte make-up houbičkou a zbývající lesklá místa či celý obličej zapudrujte matujícím pudrem.

zpět k menu ↑

Test make-upů pro mastnou pleť

Jako mastná pleť se označuje pokožka se zvýšenou produkcí mazu. Tento problém může být způsoben mnoha faktory: stresem, hormonálními změnami, užíváním léků či jde jen o dědičnost. Mezi typické projevy této pleti patří zvětšené a jasně viditelné póry, lesklý povrch, a sklony k tvorbě komedonů, černých teček a jiných forem akné. Pokud máte mastnou pleť, neměly byste vyhledávat produkty s oleji, vhodnější jsou matující produkty, které často obsahují alkoholy a krémy pro redukci tvorby kožního mazu.  Při přítomnosti akné je dobré dbát na řádné a pravidelné čištění štětců či houbiček, vhodnější jsou taktéž pumpičkové dávkovače make-upu, kde při aplikaci produktu na pokožku nedochází ke styku se zbývajícím produktem.

Vichy Dermablend 3D Correction Maybelline Fit Me! Matte+Poreless Clinique Anti-Blemish Solutions Lancôme Teint Idole Ultra Wear Nude
Náhled:
Krytí: Vysoké Střední Střední Lehké
Finiš: Matný Matný Semi-matný Matný
Výhody: SPF 25, hypoalergení, vhodný pro aknózní pleť, vyhlazuje a sjednocuje, výdrž Snadná aplikace, příjemný, dobrý výdrž, snadno dostupný, sjednocuje, cena Příjemný, snadná aplikace, vhodný pro problematickou a aknózní pleť i jako prevence proti akné Přirozený, dlouhá výdrž, voděodolný, pohodlný
Nevýhody: Odstín vám musí přesně sedět. Nutnost užití dalších produktů pro vytvoření přirozeného vzhledu (bronzer, kontura, rozjasňovač…) Rychle ubývá, z balení nedostanete veškerý produkt, bez SPF Při použití jiných produktů (například tvářenky, bronzry) vytváří fleky, bez SPF Je velmi tekutý, sjednotí, ale nezamaskuje vetší nedokonalosti
Poznámky: Je třeba dát si velkou práci s výběrem odstínu i aplikací. Pokud se jen trochu opálíte či vyblednete, každý ihned uvidí rozdíl vašeho odstínu a vašeho make-upu. Tento make-up velmi ráda míchám s jinými pro jeho texturu i vzhled. Je vhodný pro problematickou a aknózní pokožku, redukuje přebytečnou mastnotu. Tento make-up je vhodný pro osoby, které mají lehce mastnější až normální pleť, je vhodný především na léto kdy přes něj pleť může dýchat.
Odstíny: Paleta Paleta Paleta Paleta

Vichy Dermablend 3D Correction – odstíny


Maybelline Fit Me! Matte+Poreless – odstíny

Clinique Anti-Blemish Solutions – odstíny

Lancôme Teint Idole Ultra Wear Nude – odstíny

Tipy pro mastnou pleť

Za krásnou a bezchybnou pletí se jako vždy skrývá spousta péče, tedy je nutné důkladně pleť čistit, nejvhodnější jsou odličovače, které nefungují na bázi olejů, dalšími vhodnými přípravky v péči o pokožku jsou krémy, které kontrolují a redukují tvorbu mastnoty.

Při aplikaci make-upu je vhodné použít matující podkladovou bázi a nanesený make-up poté zapudrovat, dále můžete výdrž make-upu a zmatnění podpořit matujícími fixačními spreji. Pokud vás trápí akné, je někdy lepší nějaký ten pupínek přiznat a nezkoušet jej zamaskovat tunou make-upu. Příliš mnoho produktu může občas v konečném výsledku naopak přitahovat pozornost a nechtěné místo mnohem více než tomu bylo předtím.

mastná pleť

zpět k menu ↑

Test make-upů pro normální pleť

Pleť, kterou by ráda vlastnila snad každá žena či dívka. Tato pleť produkuje optimální množství kožního mazu a je celkově vyvážená. T-zóna může být mírně mastnější, ale tvorba mazu je vyvážená, pleť je stále dostatečně hydratovaná ale ne příliš mastná. Pokožka je pružná s jemnými póry, sametovým jemným povrchem, je bez nedokonalostí a také bez sklonů k citlivosti. Nic z těchto výhod ovšem neznamená že bychom se o pokožku neměli starat, zvláště s přibývajícím věkem může docházet k dehydrataci.

Lancôme Teint Idole Ultra Wear Max Factor Radiant Lift La Roche-Posay Toleriane Teint Fluide Estée Lauder Double Wear Stay-in-Place
Náhled:
Krytí: Vysoké Střední Lehké, střední Střední
Finiš: Sametový Rozjasňující Saténový Semi-matný
Výhody: Mnoho odstínů, skvělá výdrž, SPF, vyhlazuje pleť, použité pigmenty mají udržovat vhodné pH pokožky, stačí malé množství S SPF, sjednocuje, rozjasňuje (probouzející efekt), není příliš lesklý, dá se vrstvit Vyživuje, hydratuje, zklidňuje podráždění, s SPF, vhodný pro aknózní a citlivou pleť, lehký S SPF, výdrž, přirozený a příjemný, bez olejů a parfemace
Nevýhody: „spolkne“ hodně pudru na zapudrování Hůře se roztírá, je trochu suší Může zvýrazňovat vrásky a póry, pozor na výběr odstínů Make-up se hůře dávkuje díky lahvičce, která se od něj špiní
Poznámky: Skvěle drží po celý den, téměř nemizí a zůstává na místě, kam jste jej dali. Jedná se o dobrý make-up za danou cenu. Vhodný i na citlivou a intolerantní pleť, často je doporučován dermatology. Dermatologicky testován, make-up vhodný na léto.
Odstíny: Paleta Paleta Paleta Paleta

Lancôme Teint Idole Ultra Wear – odstíny


Max Factor Radiant Lift – odstíny

La Roche-Posay Toleriane Teint Fluide – odstíny

Estée Lauder Double Wear Stay-in-Place – odstíny

Normální pleť

Tipy pro normální pleť

Pokud zvolíte vhodnou aplikaci produktu a budete se dobře starat o vaši pleť, můžete si dovolit používat jakýkoliv finiš. Pokud máte mastnější T-zónu, stačí ji jen zapudrovat zmatňujícím pudrem a je po problému. Platí, že normální pleť vám umožňuje vyzkoušet toho nejvíce a nemusíte se s ní příliš omezovat. Více tipů pro normální pleť vám dávat nebudeme, protože práce s ní vám dává spoustu možností.

zpět k menu ↑

Osvědčené značky

Proč byste se měli zajímat o značku? Odpovědí je mnoho. Pokud objevíte značku, od níž vám bude vyhovovat určitý make-up, je velmi pravděpodobné, že vám bude vyhovovat další make-up od totožné značky, či produkt jiné značky, který má obdobné parametry a uváděné vlastnosti. Dalším důvodem, proč mnozí lidé sledují značku je i „morální či výrobní“ kontext, kdy dotyční zjišťují, zda byly výrobky testované na zvířatech, jaké jsou podmínky zaměstnanců nebo kdo je hlavní tváří kosmetiky, případně i vlastník. Je jen na vás, koho a co chcete podporovat a kolik do tohoto svého přesvědčení hodláte investovat ať už jde o čas či o finance. Osvědčené značky jsou často mnohem diskutovanější, je tedy snadnější zjistit o dané značce či produktu více informací, ať se již jedná o zkušenosti a recenze od jiných zákazníků či o vlastnosti slibované výrobcem a uváděné jím samým. Značky uvedené níže jsou vybrány především díky jisté všestrannosti díky vhodnosti na mastnou, suchou či normální pokožku, velkému množství nabízených odstínů a snadnější dostupnosti.

Dle krytí

Krytí může být lehké, střední nebo plné. Požadovaná výše krytí souvisí s mírou nedokonalostmi pleti.

 • Lehké krytí je vhodné pro pokožku, která nemá téměř žádné pupínků, pigmentové skvrnky a jiné nedokonalosti. Po aplikaci je snadné zapomenout, že jej vůbec máte, jelikož bývají velmi pohodlné. Pokud se make-up na některém místě setře, problém sotva zaznamenáte vy i vaše okolí. Tento druh krytí je typický svou lehčí texturou, hydratačními či vyživujícími vlastnostmi. Nezanáší příliš póry, je vhodný do horkých letních dnů, i z tohoto důvodu je vhodné od těchto make-upů vyžadovat jistou UV ochranu.
 • Střední krytí už schová trochu více. Make-upy s tímto krytím se vyskytují na trhu velmi často, mísí se v nich pohodlnost méně krycích produktů ale zároveň vyššího krytí. Pokud během dne z některé části těla nános zmizí, bude tento úbytek na pohled znatelnější než v prvním případě.
 • Vysoké krytí je jistě tím nejvyhledávanějším především v pubertě a při přetrvávajících kožních nedokonalostech. Tento druh produktu se na trhu hledá hůře, až výrobci slibují mnohdy krytí plné, jedná se pouze o krytí střední. Pokud vás trápí suchá pokožka, měli byste se smířit s faktem, že plně krycí make-up nejspíše neseženete, plně krycí produkty vás budou nejspíše vysušovat a výrobky vhodné pro suchou pokožku vysokého krytí zpravidla nedosahují, můžete si ale snadno vypomoci použitím korektoru. V případě tohoto produktu byste si měli dát pozor na přirozenost celkového looku. Díky plnému krytí vymizí z tváře přirozený stín, to však lze snadno napravit použitím bronzeru či jemného konturování. Dbejte na výběr odstínu, pokud vám odstín či vlastnost plně krycího makeu-pu nesedne, nejspíš to všichni uvidí na první pohled.

Make upy použit
nanášení makeupu
Podtóny
Míchání make-upů

Dle finiše

Výsledný finiš, kterého chceme dosáhnout je nejčastěji matný, saténový či probuzený (nebo také projasněný).

 • Matný look asi nepotřebuje bližší popis slibovaného výsledku. Produkt je nejvhodnější pro mastnou či normální pleť. S pomocníky tohoto typu přicházejí především výhody velmi dobrých krycích vlastností a celkem dobré výdrže. A jelikož i v okruhu kosmetiky existují trendy, tak v případě volby matného make-upu určitě neuděláte chybu. Vždy se ale najde skupina, pro kterou daný trend není dobrou volbou, v tomto případě se jedná o suchou pleť. Make-up může zvýrazňovat šupinky suché kůže, vypadat nepřirozeně a pleti celkově škodit.
 • Saténová pleť představuje zlatou střední cestu, výsledek není ani plně matný ale ani příliš lesklý. Pleť vypadá často velmi přirozeně a produkty bývají velmi příjemné a pohodlné na běžné, každodenní nošení. Cílovou skupinu představují zákaznice s normální pletí, či osoby, které nejsou majiteli extrémně suché, či mastné pokožky.
 • Shimmer představuje zářivější druh make-upu. Hlavní klientelou je unavená či starší pleť, které trocha lesku prospěje. Cílem je vytvořit svěžejší a probuzenější vizáž. Na mnoho lesku by si měli dát pozor mastnější typy, potřebný lesk se dá případně přidat pomocí rozjasňovačů na vybraná místa. Lesk je největším nepřítelem pupínků, velkých pórů a dalších nerovností pleti, které bohužel velmi dobře zvýrazňuje.

TIP: Jistě jste slyšeli o míchání různých make-upů, většina lidí si myslí, že důvodem je odstín. Jedním z nejpříjemnějších bonusů je snaha o zkombinování vlastností, kterých chceme docílit. Smícháním různých produktů můžeme docílit vhodnější či příjemnější textury a lepší výdrže.

Dle konzistence

Nejznámější a nejužívanější jsou tekuté make-upy, mezi další druhy patří pěnové, pudrové, minerální, tuhé (tyčinkové), krémové a určitě i další, jelikož se trh neustále rozšiřuje a výrobci se stále snaží zvětšovat i zlepšovat svůj sortiment. Pokud máte problematickou pleť, akné, pupínky, záněty a podobně, dbejte na hygienu, častěji čistěte štětce a pokuste se zamezit kontaminaci produktu. Vhodné jsou pumpičkové dávkovače, kdy si malé množství kapaliny umístíte na hřbet ruky a poté pomocí štětce či houbičky aplikujete make-up na tvář. Obsah produktu v lavičce tedy vůbec nemusí přijít do kontaktu s pokožkou nebo štětcem, který by to, co máme na obličeji, přenesl i do make-upu.

Konzistence

Dle výdrže

Výdrž je další důležitou a žádanou vlastností make-upu. Výdrž těch levnějších je samozřejmě o poznání horší. Pleť je většinou 4 hodiny pěkně upravena, po 6 až 8 hodinách se na pleti nachází nekrytá místa a velmi často make-up úplně vymizí. Dražší produkty by měly poskytovat své majitelce celodenní výdrž, tedy alespoň 12 hodin, mnohé vydrží i déle, avšak předpokládáme, že 24 hodin na sobě nikdo make-up nosit nepotřebuje, což se dá samozřejmě jednoduše vyřešit odlíčením, na které bychom nikdy neměli zapomínat. Výdrž makeu-pu lze prodloužit především vhodným výběrem produktu, který bude na daném typu pleti dobře držet, vhodnou a pečlivou aplikací produktu a využitím správných doplňujících a podpůrných prostředků (jako je báze pod make-up, jemně lepkavý krém, pečlivé zapudrování a fixační sprej).

Makeupy na ruce

Dle podtónu pleti a barvy

Občas se stává, že vám daný make-up nesedí a vy nevíte proč, důvodem může být podtón dané barvy. Mnoho výrobců z tohoto důvodů přidává k popisku výrobku i jedno takové kouzelné písmenko: W, N nebo C, jedná se o počáteční písmena vycházející z angličtiny, která mají při výběru produktu pomoci. Pokud zjistíte, jaký podtón je ten váš, opět eliminujete možnost špatného výběru.

 • W (Warm) – značí teplý podtón pleti. Často jsou makeupy tohoto typu pojmenovány jako Yellow, Golden, Peach, Honey, Dore, Latte, Light, Caramel ale nejedná se o pravidlo.
 • N (Neutral) – neutrální podtón můžete často najít pod názvem Beige, Expresso, Walnut, Sand, Ivory, Porcelain.
 • C (Cold/Cool) – je podtónem studeným, který se velmi často nachází pod názvem, Pink, red, Bronze, Fair, Rose, Deep, Cafe, Ebony, Mahagony.

Pozor! Studený podtón neznačí, že se jedná jen o ty nejsvětlejší make-upy. Rovněž produkty označené W se nachází napříč celou škály odstínů, a to jak těch nejsvětlejších, tak i u těch nejtmavších. Rovněž vnímání podtónů a jemných nyancí mezi chladným, neutrálním a teplým odstínem může být u každého výrobce trochu jiné.

TIP: Pokud jste si koupili make-up, který je buď světlý, či tmavý, nebo se nejedná o váš podtón, nemusí to vždy znamenat cestu do odpadkového koše. Stačí si pořídit pigmentové kapky, které snadno přimícháte do make-upu a vytvoříte si odstín přímo na míru. Existují pigmenty, které mohou makeup jak ztmavit, tak i zesvětlit, což se hodí především v létě, kdy se opálíte, nebo v zimně, kdy naopak trošku vyblednete. Kapičky se vyrábí v oranžovém, zeleném nebo fialovém provedení, díky kterému můžete upravit i již mnohokráte zmiňovaný podtón.

 

Srovnání barev

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Na trhu existuje mnoho značek i mnoho faktorů, o kterých bychom při výběru make-upu měli něco málo vědět a kterými bychom se měli alespoň trochu řídit. Pokud chcete krásnou a dokonalou pleť, zkuste se zamyslet nad tím, co jí udělá nejlépe, co opravdu potřebuje a náležitě o ni pečujte. Všechno je pouze o vás a o vašem přístupu. Ujasněte si, co od make-upu očekáváte. Máte-li jej ráda, dělá vám radost a jednoduše vás baví, tak se bavte a tuto radost si udělejte. Pokud pro vás make-up představuje povinnost a či stress, pamatujte na to, že má sloužit on vám, a nikoliv vy jemu. Make-up je radost a zábava, nic víc a nic míň.

zpět k menu ↑

Cena make-upů

Ceny make-upů se pohybují v rozmezí počínajícím přibližně 200 Kč a končí až v řádech tisíců. Nejedná se tedy o příliš levnou záležitost, ale krása už je taková. Jistě se tedy ptáte, jaký je hlavní rozdíl mezi „drahým“ a „levným“ make-upem? Jedním z nejpodstatnějších rozdílů je výdrž produktu, levnější make-upy vydrží nejčastěji asi 4-6 hodin. Výdrž make-upu, za který si připlatíte je dvojnásobně až čtyřnásobně delší.

Ruku v ruce s vyšší cenou jde i lepší a přirozenější ladění odstínů, vyváženější receptura (např. hydratační make-upy hydratují, ale nemusíme se nutně lesknout jako disko koule), vzrůstná i důvěryhodnost informací ohledně vlastností uvedených výrobcem, tedy vysoké krytí je opravdu vysoké, matný make-up matný atd.  Nic z tohoto však neznamená, že nemůžete najít perfektní make-up i v přijatelnější cenové relaci, záleží jen na vás, kolik za produkt hodláte zaplatit a co od něj očekáváte. Důležité je také umět si vztáhnout cenu k množství, na což se při nákupu často zapomíná.

zpět k menu ↑

Rady a tipy k použití

Při výběru vhodného odstínu bychom měli dodržovat pár základních pravidel. Jedno z prvních zní: Vybírat make-up na denním světle. Klidně vyzkoušejte malé množství vzorečků od 2 až 3 make-upů, jděte ven a pak se vraťte. Umělé světlo velmi klame a doma byste pak mohla zjistit, že daný produkt vám vůbec neodpovídá. Pokud se vracet nechcete, stačí si zapamatovat odstín se značkou, a poté pokračovat na internetu, kde bývají i lepší ceny. Když se rozhodujete mezi dvěma odstíny, naneste pomocí prstu vzorek make-upu přes čelistní kost tak, aby propojoval obličej a krk. Nejvíce splývající odstín s vaší pokožkou je ten praví.  Poslední rada zní: Vybírejte make-up s někým, kdo vám může poradit a komu vy sama věříte, dobrá kamarádka, maminka či přítel, toto jsou lidé, kteří nemají důvod vám neříkat pravdu, z vaší koupě nebudou mít žádný zisk, ale budou rádi, pokud budete mít radost i vy.

Make-upy závěr

TIP: Pro nanášení make-upu můžete zvolit jeden z mnoha druhů štětců, houbičky či samotné prsty. Produkt roztírejte (či vklepávejte) od středu obličeje směrem ven. Pamatujte na citát „Méně je více.“ Vždy je jednoduší přidat více produktu, než se snažit přebytečné množství z pleti odstranit.

A teď už pouze doufáme, že vám bude vámi vybraný make-up vyhovovat a že je to pro vás ten pravý, se kterým se budete cítit dobře a komfortně.

Make-upy
5 (100%) 5 votes
Váš pomocník