Recenze a testy nejlepších robotických vysavačů 2023 a jak vybrat

  • Check Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího robotického vysavače.
  • Check Projděte si výběr nejlepších robotických vysavačů.
  • Check Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
Aktualizováno: Leden 2023
Robotické vysavače bez pozadí

Vítězové testu:

price
performance
quality
9.2/10
Celkové skóre
9.4/10
Celkové skóre
9.6/10
Celkové skóre
Navigace
92%
Sací výkon
93%
Poměr cena/kvalita
92%
Navigace
93%
Sací výkon
95%
Poměr cena/kvalita
94%
Navigace
97%
Sací výkon
94%
Poměr cena/kvalita
96%
  • Působivá doba provozu
  • Přístroj 2v1 – vysávání a vytírání
  • Včetně HEPA filtru
  • Mimořádný sací výkon
  • Kombinace laserové a kamerové navigace
  • Možnost vysávání i vytírání
  • Laserová navigace s duální kamerou
  • Možnost hlasového ovládání
  • Vysátí až 300 m² na jedno nabití
  • Zásobník na vodu není součástí balení
  • Hlučnější při vyšším výkonu
  • Nižší provozní doba

Obsah článku

Robotické vysavače jsou dokonalým pomocníkem v domácnosti, které si podmaňují stále více zákazníků. V čem tedy tkví jejich kouzlo? Jejich výsadou je, že se pohybují zcela samostatně a o úklid se postarají namísto vás. Tyto vysavače jsou vybaveny řadou senzorů, které řídí autonomní pohyb po místnosti. Právě díky nim se vysavač dokáže vyhnout překážkám. Zároveň jde u pokročilejších modelů vyznačit zóny, které během úklidu vynechá. Úklid lze navíc provádět i v době, kdy jste mimo domov, poněvadž jsou vysavače zpravidla vybaveny časovačem nebo je možné ovládat je přes Wi-Fi. Pokud jste se tedy třeba i na základě našeho podrobného testu vysavačů 2023 přiklonili ke koupi robotického vysavače, je třeba zjistit, jak vybrat ten pravý. S výběrem robotického vysavače vám pomůže druhá část článku, v níž obšírně rozebíráme klíčové parametry. V závěru také zodpovíme nejčastěji kladené dotazy a rovněž se dozvíte, jak přístroj udržovat v čistotě, aby správně fungoval co nejdéle.

Test robotických vysavačů do 7 000 korun

Levné robotické vysavače pořídíte i za méně než 4 000 korun, obvykle však nedisponují kvalitním navigačním systémem a velkým sacím výkonem. Zároveň valná většina z nich neumožňuje vytvářet virtuální zábrany, ačkoli ovládání přes mobilní aplikaci je běžným standardem. Tato zařízení poskytují uživateli spíše základní funkce a vybavení, v němž naleznete jak méně účinné EPA filtry, tak spolehlivé HEPA filtry

NáhledNázevSkóre NavigaceSací výkonCena
goldTechLife Robot Vacuum
9.2/10
Celkové skóre
Navigace
92%
Sací výkon
93%
Poměr cena/kvalita
92%
Navigace:
Laserová
Laserová
Sací výkon:
5 000 Pa
5 000 Pa
Zjistit cenu Naše recenze
silverRoborock E5
9/10
Celkové skóre
Navigace
90%
Sací výkon
89%
Poměr cena/kvalita
90%
Navigace:
Gyroskopická
Gyroskopická
Sací výkon:
2 500 Pa
2 500 Pa
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeRoboStar iQ100
8.7/10
Celkové skóre
Navigace
88%
Sací výkon
87%
Poměr cena/kvalita
87%
Navigace:
Dotyková
Dotyková
Sací výkon:
2 000 Pa
2 000 Pa
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

TechLife Robot Vacuum

Výhody

  • Působivá doba provozu
  • Přístroj 2v1 – vysávání a vytírání
  • Včetně HEPA filtru

Nevýhody

  • Zásobník na vodu není součástí balení

Model TechLife Robot Vacuum je technicky zdatné zařízení za přijatelnou cenu. Nejenže za vás podlahu vysaje, ale současně zastane i funkci mopu a vytře ji. V takovém případě si k němu však budete muset dokoupit zásobník na vodu. Vysavač využívá laserovou navigaci, která zajišťuje bezdotykové rozpoznání překážky a umožňuje zařízení pracovat i za tmy. Při prvním použití si robot pomocí laserové technologie vytvoří podrobnou mapu vaší domácnosti, která mu slouží k plánování optimálních tras úklidu. Prostřednictvím mobilní aplikace pak lze tyto mapy ukládat a můžete díky nim mimo jiné nastavit pořadí úklidu místností či zóny s omezeným přístupem, které modelu zamezují na zadané ploše vysávat. Zároveň ho jiná funkce chrání před pádem ze schodů. S mobilní aplikací můžete navíc řídit vysavač i na dálku.

Přístroji nedělá větší potíže ani vysávání koberců. Nabízí se v tuto chvíli dodat, že k dispozici máte 4 úrovně vysávání, mezi nimiž vysavač přepíná podle typu povrchu, na kterém se právě nachází. Nejvíce však dokáže výkon během vysávání vystoupat na 5000 Pa, přičemž prachová nádoba je schopna pojmout až 0,6 l prachu. Výdrž baterie je na danou kategorii působivá, bez přerušení zvládne zařízení pracovat i 300 minut. Poté, co rozpozná, že mu nezbývá moc baterie, se díky funkci automatického dobíjení sám dopraví do dokovací stanice, kde se plně nabije zhruba za 6 hodin. K vysavači jsou dále přiloženy HEPA filtry, ty úspěšně likvidují prachové částice a přijdou tedy vhod zejména alergikům a astmatikům. Na závěr zmíníme ještě jeden bonus, produkt je kompatibilní s domácími asistenty Alexa a Google, což znamená, že bude reagovat na váš hlas a přijímat rozkazy i tímto způsobem.

Typ podlah:Tvrdé podlahy i koberce
Objem nádoby:0,6 l
Sací výkon:5 000 Pa
Doba nabíjení:6 hodin
Doba provozu:300 min.
Hlučnost:55 dB
Navigace:Laserová
Plánovaný úklid:Ano
Virtuální zábrany:Ano
Dokončení úklidu:Ano
Wi-Fi:Ano

2. místo

Roborock E5

Výhody

  • Solidní objem prachové nádoby
  • Systematický způsob čištění
  • Možnost mokrého vytírání

Nevýhody

  • Používá EPA filtr
  • Nižší výkon

Model Roborock E5 je vhodnou volbou pro ty, kteří s robotickými vysavači teprve začínají, žijí v menším domě a mají omezený rozpočet. Nižší cena však také znamená, že mu chybí některé pokročilé technologie, není například vybaven inteligentním navigačním systémem, ale má navigační systém s gyroskopem, takže se řídí předem naprogramovaným způsobem úklidu. Zařízení nepodporuje tvorbu virtuálních hranic a ani selektivní úklid místností, jeho způsob úklidu tedy nemůžete příliš ovlivnit. Ve vaší moci je však zakázat mu přístup do některých částí domu, provedete to jednoduše, nalepením na podlahu magnetické pásky, kterou si za tím účelem budete muset sami obstarat.

Na druhou stranu poskytuje vysavač velký objem prachové nádoby, který činí 0,6 l. K vysávání přitom používá méně spolehlivý EPA filtr. Sací výkon je oproti vítěznému modelu dvojnásobně nižší, udává se 2500 Pa. Zařízení je způsobilé automaticky zvýšit sací výkon, když detekuje, že vjelo na koberec. Kromě vysávání umí také vytírat, k tomu slouží zásobník na vodu o 180 ml a mopová utěrka. Dovede z podlahy odstranit lehčí skvrny, na ty odolné mu však síly nestačí. Robotický vysavač vydrží poměrně dlouho pracovat, po nabití může být totiž v provozu i 200 minut. Jakmile mu bude baterie docházet, sám vyhledá dobíjecí základnu a přibližně za 6 hodin je znovu připraven k akci, takže se opět vrátí na místo, kde úklid přerušil. Přístroj je možné ovládat prostřednictvím hlasových příkazů, dálkového ovládání či mobilní aplikace. Ta je opatřena pouze základními ovládacími prvky, jako je nastavování úrovní sání. Hodí se ale, že v ní lze vytvořit časové rozvrhy úklidu, a robot tak samovolně započne údržbu ve stanovený čas. 

Typ podlah:Tvrdé podlahy i koberce
Objem nádoby:0,6 l
Sací výkon:2 500 Pa
Doba nabíjení:6 hodin
Doba provozu:200 min.
Hlučnost:58 dB
Navigace:Gyroskopická
Plánovaný úklid:Ano
Virtuální zábrany:Ne
Dokončení úklidu:Ano
Wi-Fi:Ano

3. místo

RoboStar iQ100

Výhody

  • Vysátí i hůře dostupných míst
  • Regulace průtoku vody
  • Součástí časovač

Nevýhody

  • Dotykové rozpoznávání překážek
  • Malá prachová nádoba

Třetí místo obsadil model RoboStar iQ100 od společnosti Tesla. Tak jako předešlé produkty vykonává i funkci mopu, prostřednictvím dálkového ovládání či bezplatné aplikace pak máte možnost regulovat průtok vody. A to není vše, co pomocí aplikace lze řídit. Můžete v ní použít i funkci časovače. Prostřednictvím něj si předem nastavíte přesnou hodinu, za niž se vysavač aktivuje i bez vaší přítomnosti. Pokud se nacházíte mimo domov, ale úklid jste si dopředu nenaplánovali, nemusíte zoufat, vysavač se dá právě s aplikací spustit i na dálku. Nicméně raději upozorňujeme, že nebyl navržen k vysávání koberců, poradí si jen s tvrdým povrchem. Zato je ale opatřen dvojicí antistatických štětinových bočních kartáčků, s nimiž se dostane i na hůře přístupná místa, jako jsou rohy pokojů či nábytku. Zároveň ho v cestě nezastaví ani nízké přechodové lišty a díky malým rozměrům projede bez problému i pod postelí. V případě, že se vám rozsypala mouka či jiná sypká směs, není třeba sahat po smetáčku a lopatičce, ale jen u vysavače spustit program Spot. O zachycení jemných částeček prachu spolu s roztoči a alergeny se postará účinný HEPA filtr, prach se poté usazuje v nádobě o velikosti 0,2 l. Údržba filtru není složitá, po použití ho stačí jen opláchnout vodou, čímž mu zajistíte dlouhotrvající životnost. 

Za největší nedostatek produktu pokládáme, že překážky rozpoznává jen dotykově, tedy nárazem do nich, náraz přitom alespoň částečně zmírňují měkčená kolečka. Úklid robot provádí v kuse maximálně po dobu 150 minut, následně je třeba ho nabít.  Zásluhou funkce automatického nabíjení se sám nasměruje do dokovací stanice, přičemž načerpat síly mu trvá standardních 6 hodin. Jsme přesvědčeni, že některé jeho slabší stránky vyváží příznivá cena.

Typ podlah:Tvrdé podlahy
Objem nádoby:0,2 l
Sací výkon:2000 Pa
Doba nabíjení:6 hodin
Doba provozu:150 min.
Hlučnost:60 dB
Navigace:Dotyková
Plánovaný úklid:Ano
Virtuální zábrany:Ne
Dokončení úklidu:Ne
Wi-Fi:Ano

Test robotických vysavačů od 7 000 do 15 000 korun

V cenové kategorii do 15 tisíc korun naleznete robotické vysavače s vyspělejším navigačním systémem, vyšším sacím výkonem a řadou pokročilých funkcí, jako je automatické vyprazdňování zásobníku na prach. Většina modelů navíc zastane i úlohu mopu. Zařízení nabízejí několik čisticích programů a umožňují různé nastavení časovače. Z hlediska filtrace bývá HEPA filtr samozřejmostí. 

NáhledNázevSkóre NavigaceSací výkonCena
goldRowenta RR 7975 WH
9.4/10
Celkové skóre
Navigace
93%
Sací výkon
95%
Poměr cena/kvalita
94%
Navigace:
Laser a kamera
Laser a kamera
Sací výkon:
12 000 Pa
12 000 Pa
Zjistit cenu Naše recenze
silverRoidmi Eve Plus
9.2/10
Celkové skóre
Navigace
93%
Sací výkon
90%
Poměr cena/kvalita
93%
Navigace:
Laserová
Laserová
Sací výkon:
2 700 Pa
2 700 Pa
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeiRobot Roomba i7
8.9/10
Celkové skóre
Navigace
91%
Sací výkon
87%
Poměr cena/kvalita
91%
Navigace:
Kamerová
Kamerová
Sací výkon:
2 000 Pa
2 000 Pa
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Rowenta RR 7975 WH

Výhody

  • Mimořádný sací výkon
  • Kombinace laserové a kamerové navigace
  • Možnost vysávání i vytírání

Nevýhody

  • Hlučnější při vyšším výkonu

Pokud hledáte způsob, jak si co nejvíce usnadnit uklízení domu, pak vám můžeme vřele doporučit model Rowenta RR 7975 WH. První místo si vysloužil hned z několika důvodů. Nadchla nás zejména hodnota jeho sacího výkonu, s 12 000 Pa se bez obtíží vypořádá i s nízkými koberci. Zároveň přejede přes prahy do výšky 2 cm. Po domě se navíc orientuje pomocí systému kombinujícího laser a kameru. Ten mu zajišťuje vysoce přesnou navigaci, inteligentní senzory se zas včasnou detekcí překážek starají o to, aby do nich přístroj nenarazil nebo se nezřítil ze schodů. Pokud byste se na ně ale spoléhat nechtěli, sami mu můžete vytvořit virtuální stěny a zabránit mu v přístupu do určitých částí domu. Ty vytváříte v mobilní aplikaci, kde si můžete pohrát třeba i s časovačem.

V běžném chodu vydrží na jedno nabití vysávat i 225 minut, poté díky funkci automatického nabíjení sám zaparkuje do dokovací stanice, kde mu nabít se trvá jen 4 hodiny. Samozřejmostí je HEPA filtr, jehož zásluhou se prachové částice a další nečistoty nemají šanci vrátit zpět do ovzduší. Prach se přitom zachytává do nádoby o objemu 0,5 l. Se špínou se potýká i systém Aqua Force, který po vysání povrchu dokáže z podlahy v průběhu jejího vytírání i odstranit veškeré nečistoty. V balení najdete také nádržku na vodu a tři kartáče, každý se specializuje na něco trochu jiného, např. na zvířecí chlupy či dlouhé vlasy. Zastánci ochrany životního prostředí zajisté ocení, že robot byl navržen tak, aby ho bylo možné jednoduše opravit a ekologicky zlikvidovat. Výrobce se totiž zavázal, že bude po 10 let schopen opravovat své produkty, čímž se snaží bojovat proti produkci nadbytečných odpadů.

Typ podlah:Tvrdé podlahy i koberce
Objem nádoby:0,5 l
Sací výkon:12 000 Pa
Doba nabíjení:4 hodiny
Doba provozu:225 min.
Hlučnost:60 dB
Navigace:Laser a kamera
Plánovaný úklid:Ano
Virtuální zábrany:Ano
Dokončení úklidu:Ano
Wi-Fi:Ano

2. místo

Roidmi Eve Plus

Výhody

  • Nadstandardní doba provozu
  • Samovyprazdňovací stanice
  • Poměrně rychlé nabití

Nevýhody

  • Nižší sací výkon

V poměru cena/výkon se nám jeví jako nejlepší volba model Roidmi Eve Plus. V horní části má vyvýšený modul pro laserový navigační systém, který si před úklidem důkladně zmapuje terén a inteligentní senzory mu nasnímají objekty, jimž je třeba se vyhnout nebo je podjet. Sám pak v případě druhé varianty vyhodnotí, jestli mu to jeho výška umožňuje. Speciálně TOF senzor se zaměřuje na linie místností a robot jim podle toho uzpůsobí boční kartáče, aby zbavil prachu i tak těžko dostupná místa, jako jsou rohy místností. Zařízení se ovládá prostřednictvím dotykové obrazovky nebo mobilní aplikace. V ní vysavači vytyčíte místa, za něž se nedostane, nebo naopak označíte ta, kterým se má věnovat prioritně. S funkcí časovače máte i možnost úklid naplánovat na celý týden dopředu

Tento vysavač dosahuje o poznání menšího sacího výkonu, a to 2 700 Pa. Pozornost za to budí dobou provozu, protože dovede nepřetržitě pracovat až 250 minut. Abychom byli ještě konkrétnější, za tuto dobu vysaje 250 m2, což odpovídá ploše velkého rodinného domu. Přístroj dále automaticky rozpozná, kdy mu ubývá energie, a neprodleně se proto vydá do dobíjecí stanice. Za 4 hodiny je opět plný sil a může tedy pokračovat v úklidu tam, kde přestal. Nespornou výhodou také je, že má instalovanou samovyprazdňovací stanici, ta obsah zásobníku o objemu 0,3 l po zaplnění automaticky vsype do odpadního pytle s kapacitou až na jeden měsíc. Kromě vysávání se s přístrojem dá i vytírat, kontrolní čip se přitom postará o optimální výdej vody. V závislosti na typu podlahy lze intenzitu objemu vody regulovat třemi režimy, přičemž malý a střední se hodí pro údržbu obývacích pokojů či ložnic, velký v kuchyni na mastnou či silně zašpiněnou dlažbu a spáry.

Typ podlah:Tvrdé podlahy i koberce
Objem nádoby:0,3 l
Sací výkon:2 700 Pa
Doba nabíjení:4 hodiny
Doba provozu:250 min.
Hlučnost:75 dB
Navigace:Laserová
Plánovaný úklid:Ano
Virtuální zábrany:Ano
Dokončení úklidu:Ano
Wi-Fi:Ano

3. místo

iRobot Roomba i7

Výhody

  • Relativně velký objem nádoby na prach
  • Rychlé nabití
  • Automatické vyprazdňování nádoby na prach

Nevýhody

  • Absence mopu
  • Krátká doba provozu

Ještě než přistoupíme k testu další kategorie, nám zbývá představit model iRobot Roomba i7. Vespodu má vestavěné senzory, jimiž identifikuje prostor pod sebou a vyloučí tak možnost zřícení se ze schodů. Jestliže i přesto někde uvízne, upozorní vás na to v mobilní aplikaci. Tomu se však dá předcházet funkcí Keep Out Zones, pomocí níž na mapě vyznačíte místa, jimž se má zařízení vyhnout. Aplikace vám mimo ovládání přístroje na dálku a plánování úklidů také oznámí, že je nutné robotický vysavač vyčistit nebo mu vysypat zásobník (0,4 l) či sběrný koš. Překážky přístroj detekuje prostřednictvím kamery, což s sebou přináší fakt, že za tmy bez narážení do nábytku žádnou práci neodvede. Sám sice umí jen vysávat, ale jestliže vlastníte mop Braava jet m6, skvěle se s ním dorozumí a po vysátí pokoje mu vyšle pokyn, že může začít s vytíráním.

Oproti předešlým produktům se vybije za výrazně kratší dobu, a to 75 minut. Na druhou stranu mu dobití zabere jen 1,5 hodiny. Také potěší, že pokud systém Dirt Detect zaregistruje v nějaké oblasti nános většího množství nečistot, aktivuje robota a ten se bude věnovat dané ploše důkladněji, pohybovat se po ní zepředu dozadu, čímž čištění zefektivní. Z dalších technologií můžeme jmenovat systém proti zamotávání přístroje do kabelů či třásní od koberce nebo program Spot. Ten je určen k lokálnímu úklidu a malou plochu jako zádveří precizně vysaje. Disponuje i třístupňovým čisticím systémem AeroForce zvyšujícím několikanásobně sací výkon a funkcí automatického vyprazdňování, tu ale abyste mohli naplno využívat, je třeba si dokoupit čisticí stanici. Po skončení úklidu se vám do telefonu odešle mapa, která zaznamenává pohyb robota a ukazuje míru znečištění jednotlivých místností

Typ podlah:Tvrdé podlahy i koberce
Objem nádoby:0,4 l
Sací výkon:2 000 Pa
Doba nabíjení:1,5 hodiny
Doba provozu:75 min.
Hlučnost:58 dB
Navigace:Kamerová
Plánovaný úklid:Ano
Virtuální zábrany:Ano
Dokončení úklidu:Ano
Wi-Fi:Ano

Test robotických vysavačů nad 15 000 korun

Nejlepší robotické vysavače jsou nejen výkonné, ale drží krok s moderními technologiemi. Ovládání přes Wi-Fi a přehlednou aplikaci umožní nastavení vysávaní přesně podle požadavků vaší domácnosti. Řadu z nich je možné ovládat také pomocí hlasových příkazů. Robotické vysavače se často dodávají se samovyprazdňovací stanicí a automatické dobíjení či časovač je nutností. 

NáhledNázevSkóre NavigaceSací výkonCena
goldRoborock S7 MAX V
9.6/10
Celkové skóre
Navigace
97%
Sací výkon
94%
Poměr cena/kvalita
96%
Navigace:
Laser a duální kamera
Laser a duální kamera
Sací výkon:
5 100 Pa
5 100 Pa
Zjistit cenu Naše recenze
silveriRobot Roomba s9+
9.2/10
Celkové skóre
Navigace
91%
Sací výkon
89%
Poměr cena/kvalita
94%
Navigace:
Kamerová
Kamerová
Sací výkon:
2 200 Pa
2 200 Pa
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeSamsung VR30T85513W/GE
9/10
Celkové skóre
Navigace
92%
Sací výkon
89%
Poměr cena/kvalita
90%
Navigace:
Laserová
Laserová
Sací výkon:
cca 2 200 W
cca 2 200 W
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Roborock S7 MAX V

Výhody

  • Laserová navigace s duální kamerou
  • Možnost hlasového ovládání
  • Vysátí až 300 m² na jedno nabití

Nevýhody

  • Nižší provozní doba

Pokud nemáte čas nebo náladu na úklid vaší domácnosti, nevadí, model Roborock S7 Max V obstará kompletní úklid podlahy za vás. V jednom zařízení se snoubí robotický vysavač s mopem, který si poradí i se skvrnami od kávy. Z hlediska navigačního systému nemá konkurence, jelikož kombinuje laser a duální kameru rozpoznávající objekty vizuálně. Nemusíte se znepokojovat, pořízené snímky mu slouží jen k orientaci v prostoru, poté je maže. S takto pokročilou technologií lehce odhadne polohu a velikost překážek a bezpečně se jim vyhne. Navíc je uloží do mapy a vy tak třeba objevíte drobnosti jako klíče či dudlík, které jste považovali již za ztracené. Přejete-li si zařízení spustit v noci, díky infračervenému systému to není problém.

Pomocí chytré aplikace můžete potom snadno vymezit oblasti úklidu, nastavit virtuální zdi, regulovat sací výkon či naplánovat přesný čas spuštění vysavače. Zařízení lze ovládat kromě aplikace i hlasem, je totiž kompatibilní s asistenty jako Alexa, Google Home či Siri. V tom spočívá skutečná síla tohoto robota, protože do činnosti jej lze uvést dokonce pouze jedinou vyslovenou větou. Model si chytře hlídá stav baterie a sám zamíří do nabíjecí stanice, když už mu moc šťávy nezbývá. Po nabití, trvajícím zhruba 6 hodin, pokračuje v úklidu přesně tam, kde skončil, dokud není s prací hotov. V kuse přitom dokáže pracovat po 180 minut, za tu dobu podá obdivuhodný výkon, jelikož je schopen i díky nádobě o 400 ml vysát plochu o 300 m², nádoba na vodu o 200 ml pak vystačí na vytření dvojnásobně menší plochy, tedy 150 m². Nicméně nás vcelku zklamalo, že používá EPA filtry

Typ podlah:Tvrdé podlahy i koberce
Objem nádoby:0,4 l
Sací výkon:5 100 Pa
Doba nabíjení:6 hodin
Doba provozu:180 min.
Hlučnost:cca 67 dB
Navigace:Laser a duální kamera
Plánovaný úklid:Ano
Virtuální zábrany:Ano
Dokončení úklidu:Ano
Wi-Fi:Ano

2. místo

iRobot Roomba s9+

Výhody

  • Efektivní vysátí rohů místností
  • Velká nádoba na prach
  • Rychlé nabití

Nevýhody

  • Kvůli kamerové navigaci nefunguje v noci
  • Absence mopu

Model iRobot Roomba s9+ představuje z hlediska nabízených funkcí zlatou střední cestu. Jeho relativně nízký profil mu umožňuje proniknout pod většinu nábytku. Co do výdrže se nevyrovná vítězi kategorie, v provozu totiž bude maximálně 120 minut. Kvůli automatickému dobíjení stav baterie nemusíte hlídat, navíc se plně nabije jen za 2 hodiny. Oproti vítěznému modelu nedisponuje ale funkcí mopu, tento nedostatek zčásti kompenzuje tím, že dovede spolupracovat s mopem Braava Jet m6 stejné značky. Kamerový navigační systém pracuje s technologií vSLAM, každou sekundu porovnává více než 230 000 datových bodů, a tak vytváří přesnou mapu vašeho domova. Dále přístroj automaticky mění sílu sání podle typu povrchu a prach zachytává do nádoby s objemem 0,55 l.

Pokud nechcete, aby vysavač uklízel celou domácnost, stačí v aplikaci označit konkrétní místnosti, do kterých jej pošlete. V aplikaci nastavíte také úroveň sání i místa se zákazem vstupu a naplánujete přesnou hodinu spuštění robota. Mezi další funkce patří Perfect Edge zaměřující se na úklid okrajů a rohů místností, program Spot, program proti zamotávání se do kabelů a třístupňový čisticí systém, který automaticky zvýší výkon, jakmile vysavač vjede na koberec. Po dokončení čištění se zařízení automaticky přesune do základny Clean Base, kde se samo vyprázdní. Vysavač lze připojit k Amazon Alexa nebo Google Assistant, po připojení můžete prostřednictvím telefonu nebo jiných kompatibilních zařízení vydávat hlasové příkazy a jednoduchým způsobem tak přístroji nařizovat, co má dělat. Robot se dodává s bohatým příslušenstvím, jelikož s modelem získáte i nabíjecí a čisticí stanici, náhradní filtr AeroForce pro zachytávání pylu a alergenů, náhradní boční kartáček a dva jednorázové sáčky na nečistoty. Navzdory jeho příslušenství a funkcím se nám zdá pořizovací cena, vzhledem k ostatním produktům v tomto testu, poněkud přemrštěná. 

Typ podlah:Tvrdé podlahy i koberce
Objem nádoby:0,55 l
Sací výkon:2 200 Pa
Doba nabíjení:2 hodiny
Doba provozu:120 min.
Hlučnost:58 dB
Navigace:Kamerová
Plánovaný úklid:Ano
Virtuální zábrany:Ano
Dokončení úklidu:Ano
Wi-Fi:Ano

3. místo

Samsung VR30T85513W/GE

Výhody

  • Laserová navigace
  • Součástí vyprazdňovací stanice
  • Přijatelná cena

Nevýhody

  • Hlučné zařízení
  • Problém s vysáváním vlasů

Jako poslední přichází na řadu model Samsung VR30T85513W/GE. K zorientování se v prostoru mu pomáhá laserová navigace Lidar, ta skenováním místnosti shromažďuje informace o vzdálenostech jednotlivých objektů a robot podle toho optimalizuje svou trajektorii. Na jedno nabití zvládne vůči vítěznému modelu vysávat trojnásobně kratší dobu, tedy 90 minut. Na druhou stranu díky funkci automatického dobíjení vám odpadá starost o pozorování toho, kolik energie mu ještě zbývá. Přibližně za 4 hodiny po vybití se vrátí k rozdělané práci. Vysavač umí také automaticky identifikovat typ povrchu a přesně mu přizpůsobit intenzitu úklidu, vysávat s ním lze nejen tvrdé podlahy, ale rovněž koberce. Funkce mopu však chybí.

Do uvnitř umístěné odpadní nádoby se vejde jen 0,3 l prachu. Robotický vysavač je ale alespoň schopen se sám odebrat do vyprazdňovací stanice, jakmile zjistí, že je to nutné, z čehož vyplývá, že se s vysypáváním smetí nebudete muset obtěžovat nijak často. Ještě dodejme, že objem odpadního sáčku vyprazdňovací stanice činí 2,5 l. Zařízení se ovládá prostřednictvím hlasových příkazů nebo mobilní aplikace. V ní je možné vytvořit časový harmonogram uklízených pokojů, kontrolovat stav čištění, řídit pomocí ní robota takřka odkudkoli a zamezit mu vstup do určitých oblastí. K ohraničení prostoru slouží i magnetická páska, kterou dostanete v rámci příslušenství. Vysavač je dále vybaven kartáčem s jemnými vlákny, přičemž technologie čištění tohoto kartáče zabraňuje namotávání vlasů. Vícevrstvý filtrační systém pohltí i jemné prachové částice, ale například právě vlasy jsou pro něj až moc velké sousto a je třeba proto dané místo vysávat opakovaně, aby je z podlahy odstranil. Jeho údržba vyžaduje jen občas umýt vodou. Nicméně nás zarazilo, že za chodu vydává robot poměrně dost hluku, zapínat v noci ho proto nedoporučujeme.  

Typ podlah:Tvrdé podlahy i koberce
Objem nádoby:0,3 l
Sací výkon:cca 2 200 Pa
Doba nabíjení:4 hodiny
Doba provozu:90 min.
Hlučnost:76 dB
Navigace:Laserová
Plánovaný úklid:Ano
Virtuální zábrany:Ano
Dokončení úklidu:Ano
Wi-Fi:Ano

Jak vybrat robotický vysavač

Protože se robotické vysavače staly oblíbenými pomocníky domácností, rozšířila se i jejich nabídka, v jejíž záplavě se může člověk rychle ztratit. Z toho důvodu vám předložíme klíčové parametry a pomocí nich se nám snad podaří vás nasměrovat tím správným směrem, aby se výběr produktu stal co nejjednodušší záležitostí. Na tomto místě budeme parametry robotického vysavače jen jmenovat či se jim pouze stručně věnovat, pro více informací vás pak s dovolením odkážeme na pročtení si následujících kapitol. 

Pokud jste se rozhodli pro koupi robotického vysavače, hraje při výběru nejdůležitější roli druh navigace, protože právě na ní závisí, jak dobře se zařízení dokáže vyhýbat překážkám. Podcenit byste neměli ani dobu jeho provozu a nabíjení, protože od nich se odvíjí, jak dlouho bude robot schopen nepřetržitě vysávat a jak dlouho po vybití mu bude trvat, než se opět zprovozní. Je nutné uvažovat také o velikosti plochy, kterou má vysavač naráz uklidit, podle ní pak stanovíte potřebnou kapacitu prachové nádoby. Věnovat pozornost se vyplatí i funkcím a dalším technologiím, které si kladou za cíl vám co nejvíce ulehčit práci. Na trhu najdete i takové modely, které kromě vysávání zastanou práci mopu. V neposlední řadě by vás měla zajímat také cena vysavače, která by měla být úměrná vybavení, výkonu a velikosti přístroje

robotický vysavač

Vyhrazení zón

Existuje způsob, jak vysavači můžete pomoci s pohybem v prostoru a zároveň mu sami vytyčit prostor, kde má vysávat, a sice vytvořením virtuální zábrany. To se hodí zejména tehdy, máte-li dům o více podlažích a hrozilo by, že robotický vysavač může spadnout z horního patra nebo ze schodů  a poškodit se (ačkoli vyspělejší modely by je měly samy detekovat). K vymezení prostoru slouží dva typy zábran: magnetické pásky a takzvaná virtuální zeď. Magnetické pásky se často objevují u levnějších produktů a fungují tak, že je jednoduše nalepíte na podlahu a tím vyhraníte prostor, jehož hranice zařízení nepřekročí. Nicméně někomu by mohlo vadit, že přilepené pásky kazí estetický dojem místnosti. Pokud byste je však umístili pod koberec s vyšším vlasem, hrozí, že si jich robotický vysavač nevšimne

U kvalitnějších výrobků je možné vytvořit již zmíněné virtuální stěny. Jednak se může jednat o malé zařízení, které dáte na libovolné místo, za jehož hranice už vysavači dovolit vstup nechcete. Po jeho zapnutí začne zařízení vyzařovat infračervený paprsek, který znemožňuje vysavači danou plochu překročit. Jednak lze pomyslnou zábranu sestrojit prostřednictvím mobilní aplikace, zábranu můžete nastavit kdekoli, přičemž tento způsob zabere nejméně času, žádné místo a je zřejmě nejpohodlnější

Sací výkon

Dopředu upozorňujeme, že výkon robotických vysavačů se nevyrovná těm klasickým. Oproti nim bývá výrazně nižší, obvykle se však jako minimum pro zvládnutí vysávání uvádí 800 Pa. Uvést reálnou hodnotu je ale sporné, jelikož hlavní práci odvádí zejména kartáče, a proto údaj o výkonu výrobce spotřebiteli leckdy ani neposkytuje. Dobře si poradí s jakýmkoliv tvrdým povrchem. Nemůžete od nich však očekávat bůhvíjaký výkon při vysávání koberců, pro jejich vyčištění totiž potřebují dosáhnout vyššího sacího výkonu, což však znamená, že se zařízení rychleji vybíjí a také se tím opotřebovávají kartáče, aniž by bylo zaručeno, že výsledek bude stát za to. Kvůli tomu by bylo nejlepší je používat spíše k úklidu menšího množství nečistot. Obecně se ale dá říci, že robotické vysavače vystačí na koberce se štětinami do 1 až 1,5 cm

vykon

Typ povrchu

Tohoto faktoru jsme se lehce dotkli v předešlém odstavci. Primárně se robotické vysavače využívají k čištění tvrdých podlah, jako je linoleum, plovoucí podlaha, dlažba či parkety. Komplikace můžou vzniknout jen u černé plochy, jelikož valná většina modelů ji špatně vyhodnotí jako překážku, propast, a proto se jí vyhnou a místo aby danou oblast vysály, zanechají ji v původním stavu. Samozřejmě se najdou i výjimky, které rozpoznají, že riziko pádu jim nehrozí. K správné identifikaci povrchu jim pak pomáhá, když je povrch členitý a barevně odstíněn

I kratší koberce dovedou vysavače obstojně vyčistit, ale jak jsme již naznačili výše, koberce s vyšším vlasem mohou představovat problém. Mimo jiné se může stát, že se na huňatém koberci zaseknou. Vhodnější je také před uvedením přístroje do provozu zastrčit pod koberec jeho třásně (pokud je má), aby vysavači nebránily v přístupu. Stojí tedy za to tomuto bodu věnovat pozornost a zauvažovat, kde všude s ním hodláte vysávat.  

Možnost suchého i mokrého vytírání

Pakliže doma máte hladkou podlahu, možná by vám přišel vhod model, který vám umožní kromě vysávání podlahu i vytírat. Na trhu najdete celou řadu takových modelů. Jelikož se však jedná o doplňkové vybavení, nezastávají funkci vytírání tak dobře jako přístroje k tomu přímo určené, například odstranění zaschlých skvrn bývá nad jejich síly, na to pamatujte. Výhodou však zůstává, že robotický vysavač zvládne obě činnosti, tedy průběžně vysávat a zároveň podlahu vytírat. Před čištěním koberce je ale nutné mop z vysavače vyjmout.

Robotický vysavač s mopem disponuje antistatickou utěrkou a je tak schopen podlahu vytírat nasucho. Díky ní zařízení pohltí i ty nejnepatrnější částečky prachu. V případě, že je vysavač doplněn o nádobu na vodu, máte co dočinění s robotickým mopem, s nímž vytřete podlahu i namokro. Utěrka je přitom vyrobena z takové látky, kterou po použití jednoduše vyperete v pračce. Mokré vytření provádí tak, že ze zásobníku se uvolňuje voda, kterou trysky rozprašují. Mop umístěný za tryskami podlahu následně důkladně vyleští. Od vás se jen vyžaduje doplnit do nádržky vodu, většinou totiž tyto přístroje nedokážou vyčistit velkou plochu naráz. Jak byste asi sami odhadli, tyto výrobky jsou k dostání za vyšší cenu

Doba provozu a nabíjení

Robotické vysavače běží na akumulátor, a proto je třeba zmínit i jejich výdrž a dobu, za kterou se nabijí. Na dobu vysávání má vliv kapacita baterií. Od ní se vypočítává plocha, kterou je vysavač schopen na jedno nabití vysát. Platí zde přímá úměra, tedy čím větší kapacita, tím více prostoru naráz vysaje. Tohoto parametru si tedy všímejte především tehdy, kdy máte v plánu se zařízením uklízet rozlehlejší místnosti. Za takové situace je velmi užitečná funkce týkající se dokovací stanice, která zajišťuje automatický návrat do základny za účelem dobití, abyste stroj nemuseli ve velkém prostoru hledat. Po nabití se přístroj umí opět vrátit na místo, kde s úklidem přestal. Levnější modely touto funkcí obvykle nedisponují a zůstanou stát tam, kde se vybijí.

Doba nabíjení určuje to, za jak dlouho budete moci vysavač opět použít, pokud byl úklid přerušen z důvodu náhlého vybití baterie. Rozhodně přijde vhod, pokud máte možnost vysavač rychlonabít, pak totiž celý proces trvá přibližně 2 hodiny. Za běžných okolností však počítejte až s trojnásobnou dobou (u menších akumulátorů probíhá nabití samozřejmě rychleji). Doba provozu se pak většinou odvíjí od více proměnných, například množství překážek, rozlohy místnosti a zda se v místnosti ne/vyskytuje koberec. V průměru zvládnou zařízení pracovat v kuse od několika desítek minut až po 3 hodiny. Doba provozu a nabíjení spolu přitom úzce souvisí, ideálně by poměr mezi nimi měl být co nejnižší, to pak totiž znamená, že vysavač buď poskytuje velkou kapacitu baterie, nebo má výkonnou nabíječku, obojí by váš zájem o koupi mělo zvýšit. 

Objem prachové nádoby, tvar a hmotnost vysavače

Co se týče objemu prachové nádoby, vždy se raději poohlížejte po větší než menší kapacitě. Důvod je prostý, pokud se do nádoby vejde více prachu, znamená to pro vás, že vysaje naráz více plochy a zároveň ho nebudete muset tak často vynášet. Vesměs lze říci, že robotické vysavače disponují menším objemem nádoby a hodí se spíše k průběžnému, pravidelnému úklidu než jednorázovému velkému úklidu. U valné většiny robotických vysavačů se setkáte s objemem nádoby v rozmezí od 0,3 do 0,8 litru. Pro běžnou domácnost však stačí nádoba o objemu 0,3 litru. Nicméně za podmínky, že oplýváte prostornějšími místnostmi nebo se v nich hromadí více nepořádku, třeba kvůli chovu domácích mazlíčků, vám radíme si vybírat z modelů s objemem zásobníku 0,5 litru a více. Opomenout nesmíme ani produkty s možností mokrého vytírání, u kterých najdete také zásobník na vodu, jeho kapacita zpravidla nepřesáhne 0,3 litru.

Rozměry a hmotnost stroje souvisejí s objemem nádoby, jelikož logicky k většímu objemu se váže větší velikost přístroje, a tudíž i vyšší hmotnost. Ideálně by robotický vysavač měl mít nízký a plochý tvar, aby se dostal, kamkoli jen potřebujete, dokázal se tedy vpravit i třeba pod postel a jiný nábytek. Pak by jeho výška neměla překročit 10 cm. V případě, že vysavač bude jezdit i po koberci, se zaměřte na výběr modelu s nižší hmotností. Obecně se hmotnost většiny robotických vysavačů pohybuje mezi 2 až 4 kilogramy. Pokud by někoho zajímaly i rozměry rotačních kartáčů, pak v průměru velikost rotačního kartáče dosahuje 17 cm, bývá tomu tak u vysavačů kulatého tvaru. Jejich nevýhodu spatřujeme v tom, že nejsou schopné efektivně vyčistit rohy místností, jejich tvar jim to nedovoluje. Prodávají se však i modely mající tvar D, které jsou k takovému úklidu vhodnější volbou, jejich rotační kartáče měří na délku až 27 cm

prachova nadoba

Filtrace

Součástí vysavačů jsou filtry, které se musejí čas od času vyměnit. Doporučuje se výměnu provést jednou za tři až šest měsíců. Obvykle robotický vysavač používá buď EPA, nebo HEPA filtry. EPA filtry bývají méně spolehlivé. HEPA filtr si naproti tomu získal u spotřebitelů pro svou vysokou účinnost filtrace velkou oblibu. Není divu, dokáže totiž zlikvidovat až 99 procent prachových částic o velikosti 300 nanometrů, proto přijde vhod domácnostem, v nichž nějaký člen trpí astmatem nebo alergiemi. Pokud pořídíte robotický vysavač do domácnosti s alergikem, je ale nutné pravidelně vysávat i klasickým vysavačem, a to plochy, ke kterým nemá ten robotický přístup. Té nejvyšší účinnosti dosáhnete filtrací s aktivním uhlím, která zachytí i ten nejjemnější prach (menší než 0,3 mikrometru), nejedná se však o často využívanou variantu filtrace. Jako doplněk filtrace lze použít i postříbření, které s sebou přináší antibakteriální účinky. 

Funkce a úklidové režimy

Robotické vysavače neumí pouze vysávat, i když je to samozřejmě jejich hlavní náplní, ale nabízí celou řadu užitečných funkcí a úklidových režimů. A protože jde o parametr, který podstatně navyšuje cenu výrobku, sestavili jsme přehled nejčastějších z nich, abyste mohli sami zvážit, jestli danou funkci opravdu využijete, nebo se jedná jen o nadbytečný doplněk. 

Senzor pro detekci nečistot – slouží k tomu, aby vysavač během úklidu neopomenul žádné místo, které je třeba vysát. Senzor zaregistruje znečištěné místo a vysavač pak provádí jeho údržbu tak dlouho, dokud se neskví čistotou. 

UV lampa – přispívá k efektivnějšímu úklidu, poněvadž odstraňuje mikroby. Obvykle však podává slabší výkon a nedosahuje tak uspokojivých výsledků, abyste jen kvůli ní utráceli za produkt více peněz. 

Automatické vyprazdňování prachové nádoby – některé modely se mohou pyšnit systémem, který vysype veškerý obsah prachové nádoby do odpadového boxu, jakmile zajede do dokovací stanice. Takový úkon zvládnou provést i několikrát za sebou, čímž vám ušetří podstatně času, vám pak už jen zbývá vyprázdnit odpadový box.

Systém Antitangle – zabraňuje tomu, aby se přístroj zamotal do třásní od koberce nebo různých kabelů. Jakmile se totiž něco podobného stane, jeho kartáče aktivují zpětný chod, začnou se tedy točit opačným směrem, čímž vysavač vyprostí z místa, kde uvízl.

Program Spotdůkladně vysaje menší prostor, na mysli máme plochu velkou průměrně 1 m². Hravě tak nahradí smetáček a lopatičku, které se k vyčištění tak nepatrné plochy standardně používají, a v mžiku si poradí s rozsypaným cukrem nebo moukou

Pokračování v úklidu – poté, co byl úklid přerušen z důvodu potřeby přístroj nabít, se vyspělejší modely robotu dokážou samy vrátit na místo, kde s úklidem přestaly, namísto aby celou místnost vysávaly znovu.

Nárazník se zpomaleným dotykem – hodí se zejména u vysavačů bez navigace či s navigací gyroskopickou. Senzory docílí toho, že robotický vysavač před překážkou zpomalí a nenarazí do ní, skleněné nádoby jsou tak v naprostém bezpečí. Zpravidla dokáže vysavač dokonce detekovat, jestli před sebou má pevnou překážku, kterou je nutné objet, nebo jestli ji lze podjet, jako například záclony. Odlehčenou variantu nárazu pak zajišťuje nárazník vyrobený z gumy, zamezuje tak otlučení nábytku. 

Automatické nabíjení – o této funkci byla již řeč dříve, vysavač je díky ní schopen poznat, kdy už mu nezbývá moc baterie, a sám se dopraví do dokovací stanice, kde se dobije. 

funkce

Největší výrobci robotických vysavačů

Tak jako při každém jiném nákupu ani v tomto případě není na škodu předem zmapovat trh a zjistit, z nabídky kterých společností se vyplatí vybírat. Pro zvolení si vhodného přístroje se leckdy stačí svěřit do rukou známé a prověřené firmy, která garantuje kvalitní zpracování svých výrobků. Podívejme se tedy společně, které společnosti s robotickými vysavači na trhu působí a co vám mohou nabídnout. 

 

LG

Jde o jihokorejskou firmu, u níž je známo, že se zaměřuje na výrobu široké škály spotřební elektroniky, především na prodej televizí. Už méně se ale ví, že se zabývá i produkcí právě robotických vysavačů. Její výrobky patří do střední cenové třídy, cena vysavačů se tedy pohybuje mezi 5 až 15 000 korunami. Výsadou těchto vysavačů je, že spotřebiteli přináší velmi účinný výkon vysávání tvrdých povrchů

LG_logo

 

Sencor 

Původně japonská značka, kterou v současnosti vlastní česká firma, a to FAST ČR a. s. (ta provozuje síť Planeo Elektro). V nabídce firmy Sencor naleznete mnoho elektrospotřebičů a jedním typem jsou i robotické vysavače. Jde spíše o základní modely bez většího počtu funkcí. Při výrobě robotických vysavačů je prioritou výrobce, aby měl výsledný produkt co nejmenší rozměry a hmotnost a dal se tedy co nejlépe skladovat. Menším rozměrům a chudšímu vybavení pak odpovídá nízká pořizovací cena. Z hlediska ceny se řadí totiž k té nejnižší cenové hladině, produkty značky Sencor běžně seženete od 1 000 do 5 000 korun.

SENCOR logo

 

iRobot

Jak už lze podle názvu poznat, společnost se specializuje na robotiku různého druhu. V její nabídce se setkáte s domácími robotickými zařízeními, ale i průmyslovými a vojenskými. Firma vznikla v 90. letech rukou Colina Angla, Helen Greinerové a Dr. Rodney Brookse. Jejich představou bylo, že se roboti stanou součástí každé domácnosti. V současnosti lze tvrdit, že se jejich očekávání naplnila, ba je předčila, jelikož roboti lidem vypomáhají v různých oblastech. Výrobky této společnosti se totiž používaly například i během záchranných misí a válečných konfliktů, o její kvalitě tedy není žádných pochyb. V rámci robotických vysavačů produkují to nejlepší, co je na trhu s nimi k dostání. Proto je používá víc než 20 milionů zákazníků po celém světě. Vysavače této značky vynikají zejména svým navigačním systémem, také nabízejí často ovládání přístroje na dálku prostřednictvím mobilní aplikace a jako jedny z mála jsou schopné se úspěšně popasovat i s koberci. Propracovanost výrobků se odráží na jejich ceně, není totiž výjimkou, že za produkt zaplatíte i přes 20 000 korun

iRobot Roomba logo

 

Symbo

Jedná se o tuzemskou firmu, která byla založena relativně nedávno a která se mimo jiné také soustředí na produkci robotických vysavačů. Ačkoli jde mezi výrobci těchto zařízení o nováčka, najdete mezi modely společnosti Symbo rovněž takové, které disponují i nadstandardními technologiemi, jako je například dálkové ovládání zařízení. Výběr je tedy pestrý, a proto není velkým překvapením, že v současnosti na trhu objevíte jak levné produkty této značky, tak dražší s větší výbavou

 

Xiaomi

Tuto společnost netřeba dlouze představovat. O její zrod se zasloužilo v roce 2010 sedm partnerů. Od té doby se čínská značka proslavila především svou výrobou chytrých telefonů, zabrousila ale i do oblasti robotických vysavačů. Zákazníci si jí cení pro dobrý poměr mezi pořizovací cenou a kvalitou přístroje. Výrobce totiž hledí, aby zákazníci získali za nízkou cenu technologicky výkonný vysavač, a proto se těší takové oblibě a může udávat směr konkurenci, která se jí jen těžko vyrovnává. 

Xiaomi logo

Finální verdikt

Robotické vysavače můžeme vřele doporučit všem, kteří shání pomocníka k průběžnému úklidu domácnosti. Úklid domácnosti činí pohodlným a snadným. Od klasického vysavače se zásadně odlišuje, specifik je celá řada, nejvýraznějším rozdílem ale zůstává, že se zařízení pohybuje po místnosti samo bez nutnosti vaší asistence. Při práci jim většinou ani není třeba z cesty odstraňovat překážky, jelikož modely se systémem navigace je umí rozpoznat a vyhnout se jim. Vybrat si lze z velkého množství vysavačů, které obvykle v provozu vydrží v řádu desítek minut až pár hodin. Co se týče sacího výkonu, obvykle dosahují nižších hodnot než běžné vysavače a výkon se většinou ještě sníží, když se použijí k vysátí koberců. Za drobný nedostatek také pokládáme, že se hůře dostávají na těžko přístupná místa, jako jsou rohy místností, a v takovém případě je dobré si dopomoci klasickým vysavačem. Základní modely robotických vysavačů zakoupíte vcelku levně, pořídíte ho už okolo 4 tisíc korun. Modely s rozšířenými funkcemi a vyšším výkonem pak mohou mít pořizovací cenu i vyšší než 20 tisíc korun.

Nejčastěji kladené otázky

Lze robotickým vysavačem nahradit běžné vysávání?

„Obecně vzato ne. Robotické vysavače slouží k průběžnému úklidu a kvůli nižšímu sacímu výkonu zpravidla nedosahují například u údržby koberců takového výsledku, jaký podávají vysavače klasické. Zároveň bude mít řada z nich problém dostat se kvůli svému tvaru na hůře dostupná místa, jako jsou rohy místností. Některé modely se pro změnu kvůli své výšce nedostanou pod postele či kuchyňskou linku. Záleží však na typu povrchu a konkrétním modelu, od něj se odvíjí efektivita čištění.“

Komu se vyplatí si robotický vysavač pořídit a kdo by jeho koupi měl zvážit?

„Komukoli, kdo si chce usnadnit práci a údržbu podlah s radostí přenechá robotickému zařízení. Jeho služby pak uvítají zejména alergici, astmatici či domácnosti s dětmi, jelikož znatelně snižuje množství prachu v domě. Při výběru robota se však musí hledět na typ filtru, doporučujeme zvolit model s HEPA filtrem, který zabraňuje zpětnému vyfukování prachu do místnosti. V případě, že vaši domácnost sdílíte s nějakým domácím mazlíčkem, koupi robota pečlivě zvažte. Zvířata se ho alespoň v počátcích nejspíše budou bát a mohla by ho nechtěně poškodit. Proto ho radíme nespouštět v jejich přítomnosti, nebo ho při úklidu v místnosti se zvířetem alespoň zpovzdálí sledovat.“

Jak často je třeba se věnovat údržbě robotického vysavače a jak se provádí?

„Údržba není nijak složitá, ale je pravda, že robotický vysavač by se měl čistit pravidelně, aby správně fungoval a efektivně vysával. Každá jeho část vyžaduje trochu jinou péči. Kupříkladu kartáče vysavače by bylo ideální zbavovat hrubých nečistot jedno týdně. Stejně často věnujte pozornost vodicímu kolečku a při té příležitosti z něj odstraňte nečistoty, jako jsou namotané vlasy a srst. Co se týče prachové nádoby, pokud vám to čas dovolí, čistěte ji po každém vysávání. Na druhou stranu výměnu kartáčů lze provádět jen jednou ročně. Podobně se to má s výměnou filtrů, záleží však na frekvenci používání vysavače. Na závěr ještě zbývá zmínit životnost baterie, ta vám běžně vydrží až pět let.“

Umí robotické vysavače vysávat i potmě?

„Pokud si přejete, aby vysavač vysával během noci, je to možné, ale musíte zvolit správný typ, zdaleka ne všechny modely to totiž dokážou. V tomto směru vás bude zajímat druh navigace, který robot k orientaci v prostoru využívá. Laserová navigace zajišťuje, že model rozpozná překážky i za snížených světelných podmínek. Na druhou stranu vysavač s kamerovou navigací bude mít pravděpodobně při nedostatku světla s orientací problémy, v důsledku čehož by například narážel do nábytku v místnosti nebo mohl zřítit ze schodů. “

Jak efektivní je vytírání, pokud robotický vysavač zastane i funkci mopu?

„Jestliže vysavač dokáže i vytírat, je to skvělá doplňková funkce, ale nemůžete očekávat, že si bude vést tak dobře jako klasický mop. Vystačí na průběžné čištění podlahy, ale hloubkový úklid a odstranění zaschlých skvrn bývá nad jeho síly. Z tohoto hlediska dává větší smysl pořídit si robotický vysavač, který je schopen komunikovat s mopem, což vypadá tak, že mu po vysátí podlahy vyšle signál a mop poté začne vykonávat zas svou úlohu. Takovou kooperaci obvykle umožňují produkty značky iRobot.“

Dominika je studentkou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v současnosti dokončuje magisterské studium českého jazyka a literatury. Již několik let se zabývá korekturami a za tu dobu měla příležitost pracovat pro několik deníků. Láska k jazyku ji nakonec přivedla i k samotnému psaní. Ve volném čase se toulá s batohem po Česku, věnuje se různým sportům a ráda taky čte a fotí.

Diskuse a poradna

Položte otázku