Test sluchátek

Jak vybrat sluchátka 2019

TOP sluchátka roku 2019

Pecková sluchátka Špuntová sluchátka Oblouková sluchátka Herní sluchátka/Headsety Bezdrátová sluchátka Sportovní sluchátka
Sennheiser MX 365 Sennheiser CX 3.00 Sennheiser HD 4.20s Kingston HyperX Cloud Revolver Apple AirPods MMEF2ZM/A Niceboy Hive Sport
Kvalita zvuku
93 %
Komfort
92 %
Izolace
90 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
94 %
Komfort
92 %
Izolace
97 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
97 %
Komfort
94 %
Izolace
95 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
97 %
Komfort
95 %
Izolace
94 %
Cena/kvalita
96 %
Kvalita zvuku
93 %
Komfort
96 %
Izolace
94 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
92 %
Komfort
92 %
Izolace
92 %
Cena/kvalita
96 %
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Nejlepší sluchátka roku 2019

Rady, tipy, recenze

Úvod

Kdo z nás nemá v dnešní době rád hudbu. Bez ohledu na styl, který vyznáváte, určitě si ji rádi poslechnete třeba cestou do práce nebo při čekání na úřadě, aby vám čas lépe utíkal. Navíc někteří z nás potřebují třeba telefonovat i při řízení, aniž by porušili předpisy, popřípadě jsou mezi námi určitě i vášniví hráči PC her, kteří se bez kvalitního zvuku a mikrofonu neobejdou. Pro ty všechny jsou zde sluchátka, s jejichž pomocí nasměrujete zvuk přímo do ucha a nikam jinam, aniž byste museli cokoliv držet nebo hlídat. Mimochodem, věděli jste, že sluchátka nejsou nijak novým vynálezem? Ta první vyrobil Američan Nathaniel Baldwin už v roce 1910. Tehdy je však používali pouze telegrafisté, popřípadě se daly připojit k telefonnímu přístroji.

Skutečný rozvoj sluchátek, jak je známe dnes, přišel v době, kdy se na trhu objevily první walkmany. Ty později vystřídaly MP3 přehrávače a mobilní telefony, případně tablety a počítače. Důvod, proč se právě od začátku 80. let sluchátka rozletěla do světa, je jasný – poslouchat hudbu i v době, kdy třeba sedíte ve vlaku, běháte v parku nebo jdete do práce, je příjemným zpestřením jinak docela nudných činností. Navíc se takto dá skvěle relaxovat, když si pustíte skutečně odpočinkovou hudbu nebo třeba svou oblíbenou audio knihu. Ovšem to, že se z přístroje pro specialisty stal předmět každodenního použití, znamená také vyšší nároky na správnost výběru. Kupříkladu není možné hudbou rušit – ostatní lidi kolem vás třeba vaše hudba nezajímá. Navíc vy sami asi chcete, aby byl zvuk ze sluchátek pokud možno kvalitní, nepřerušovaný a příjemný pro vaše ucho. Proto je nutná dobrá izolace.

Rostoucí trh navíc nabízí obrovské množství variant sluchátek, z nichž každá má své výhody a nevýhody. Sluchátek existuje několik druhů a každý je něčím specifický. Navíc je potřeba se dívat na vaše vlastní pohodlí, určení sluchátek, jejich technické parametry,… Naopak vizuální dojem, který jinak zákazníci často upřednostňují, se hodí nechat až na konec, protože není příliš důležitý. Abychom vám trochu usnadnili orientaci a pomohli vám možná i ušetřit nějakou tu korunu, rozhodli jsme se pro vás zpracovat recenze sluchátek roku 2019. Není totiž nic horšího, než když si pořídíte sluchátka, která za měsíc přestanou hrát. To je také důvod, proč jsme k recenzím připojili i velký článek, který vám má poradit s výběrem kvalitních, pohodlných a především spolehlivých sluchátek, která budou mít dlouhou životnost i styl.

Historie sluchátek

zpět k menu ↑

Několik základních typů sluchátek

První sluchátka od Nathaniela Baldwina, která jsme zde již jednou zmínili, nebyla nijak zvláštní. Dávaly se na hlavu a měla na každé straně plechového spojovníku kožený náušník. Řešila se především kvalita zvuku a účinnost, ne design. Čím více se ale sluchátka stávala masovou záležitostí, tím více typů se jich na trhu objevilo. Pojďme se podívat na ty základní, protože každý z nich je svým způsobem specifický.

zpět k menu ↑

Test peckových sluchátek

Pecková sluchátka, takzvané pecky, jsou malá, lehká, velmi mobilní a snadno použitelná. Jedná se o takzvaná intraaurální sluchátka. To znamená, že se usazují přímo do ucha, k vyústění ušního zvukovodu a zachycují se v ušním boltci. Proto je potřeba, aby byla maximálně pohodlná.

Nejlepší pecková sluchátka

Pořadí Náhled Název Hodnocení Citlivost Cena
1. Sennheiser MX 365
110 dB/mW Zjistit cenu
2. Apple MD827ZM/A
- dB/mW Zjistit cenu
3. Sony MDR-E9LP
104 dB/mW Zjistit cenu
4. Panasonic RP-HV154E
105 dB/mW Zjistit cenu
5. Koss KE7
96 dB/mW Zjistit cenu

Pecková sluchátka a jejich charakteristika

Mívají zakulacený tvar, aby se vám nasazovala snáze, ale důležitá je především jejich velikost. Bývají levné, ale odpovídá tomu bohužel i jejich schopnost izolovat zvuk – ta je velmi malá, takže vy slyšíte své okolí a ostatní zase vaši hudbu. Velmi vhodná jsou třeba na sport nebo na cesty, protože jsou malá a skladná.

Pecková sluchátka

Výhody:

 • Velmi nízká cena
 • Umístění do ucha bývá pohodlné

Nevýhody:

 • Špatná izolace okolních zvuků
 • Zhoršená kvalita
 • Mají často tendenci se zamotávat


zpět k menu ↑

Test špuntových sluchátek

Špuntová sluchátka jsou velmi podobná sluchátkům peckovým. Mají na konci nástavec, pomocí kterého se zasouvají do ušního zvukovodu a hudbu si tak pouštíte doslova přímo do hlavy. Z toho jasně vyplývá, že také spadají mezi intraaurální sluchátka.

Nejlepší špuntová sluchátka

Pořadí Náhled Název Hodnocení Citlivost Cena
1. Sennheiser CX 3.00
118 dB/mW Zjistit cenu
2. Sennheiser CX 2.00G
119 dB/mW Zjistit cenu
3. Marshall Mode EQ
99 dB/mW Zjistit cenu
4. JBL T110
96 dB/mW Zjistit cenu
5. Koss The Plug
112 dB/mW Zjistit cenu
6. Sony MDR-EX110AP
103 dB/mW Zjistit cenu

Špuntová sluchátka a jejich charakteristika

Výše zmíněný nástavec bývá nejčastěji gumový, pěnový nebo silikonový, aby vás netlačil do ucha a také aby zvukovod ucpal. Znamená to téměř dokonalou izolaci od vnějšího světa. Bývají kvalitnější než pecky, ale obvyklé méně kvalitní než klasická sluchátka na hlavu, navíc mohou být pro někoho nepohodlná. Aby vás netlačily, je nutný skutečně dobrý a pečlivý výběr. Obdobně jako takzvané „pecky“, i špuntová sluchátka se hodí na sport nebo třeba do vlaku či letadla.

Špuntová sluchátka

Výhody:

 • Velmi dobrá úroveň izolace
 • Vyšší kvalita za přijatelnou cenu
 • Usazení v uchu je velmi pevné

Nevýhody:

 • Při delším poslechu mohou být nepohodlná
 • Důležitá je pečlivá hygiena
 • Hlasitým poslechem si můžete způsobit vážné zdravotní problémy


zpět k menu ↑

Test obloukových sluchátek

Tady se dostáváme k tomu nejlepšímu, co vám může trh se sluchátky nabídnout. Oblouková sluchátka se obecně dělí do dvou kategorií:

 • Supraaurální sluchátka – obepínají celou hlavu, leží na ušním boltci, ale nepřesahují ho. Náušníky se hlavy nedotýkají, izolace je tedy o něco méně účinná a poslech méně pohodlný.
 • Circumuaurální sluchátka – obepínají celé ucho posluchače, okraje náušníku se dotýkají boční strany hlavy, což znamená dobrou izolaci od okolí.

Nejlepší oblouková sluchátka

Pořadí Náhled Název Hodnocení Citlivost Cena
1. Sennheiser HD 4.20s
118 dB/mW Zjistit cenu
2. Sennheiser HD 2.30G
115 dB/mW Zjistit cenu
3. Panasonic Technics RP-DH1200E
107 dB/mW Zjistit cenu
4. Marshall Major III
99 dB/mW Zjistit cenu
5. Sony MDR-ZX110NA
110 dB/mW Zjistit cenu
6. Marshall Major II
99 dB/mW Zjistit cenu

Oblouková sluchátka a jejich charakteristika

U tohoto typu sluchátek je velmi důležitý materiál náušníku (nejčastěji plast, koženka nebo kůže, případně textil) a jejich velikost. Jedině dobrá kombinace těchto dvou parametrů vám bude pohodlná. Taková sluchátka bývají nejkvalitnější (používají je často i profesionálové nebo vášniví hráči či muzikanti), ale zároveň i nejdražší a nejméně skladná. Uši se pod nimi navíc poměrně často potí, takže při delším poslechu nemusí být tento typ sluchátek komfortní.

Oblouková sluchátka

Výhody:

 • Dobré izolační schopnosti
 • Vysoká kvalita
 • Vhodné pro profesionální použití

Nevýhody:

 • Velká váha, menší skladnost, horší manipulace
 • Při delším poslechu nepohodlná
 • V některých modelech se potí uši


zpět k menu ↑

Test herních sluchátek/Headsetů

Kromě klasických, běžných sluchátek, jsou k dostání i speciální sluchátka s mikrofonem (nazývané též headsety). Mají uzavřenou konstrukci, patří mezi oblouková sluchátka, ale směrem před ústa navíc míří mikrofon, který přijímá zvuky a umožňuje jejich vysílání.

Nejlepší herní sluchátka

Pořadí Náhled Název Hodnocení Citlivost Cena
1. Kingston HyperX Cloud Revolver
104 dB/mW Zjistit cenu
2. Creative Sound BlasterX H7 Tournament
118 dB/mW Zjistit cenu
3. Logitech G PRO Gaming Headset
- dB/mW Zjistit cenu
4. Sennheiser GSP 300
113 dB/mW Zjistit cenu
5. Adata EMIX H30 Gaming
110 dB/mW Zjistit cenu

Herní sluchátka/Headsety a jejich charakteristika

Jsou velmi oblíbená mezi hráči PC a online her, nebo mezi lidmi, kteří používají sluchátka k telefonování. Jejich velkou výhodou je právě přítomnost mikrofonu a navíc i vysoká kvalita zvuku, horší je to ale s pohodlím a skladností.

Headset

Výhody:

 • Zabudovaný mikrofon
 • Profesionální a kvalitní zvuk
 • Možnost telefonování

Nevýhody:

 • Jsou těžší a méně pohodlné
 • Cena bývá vysoká


zpět k menu ↑

Test bezdrátových sluchátek

Bezdrátová sluchátka jsou speciálním typem sluchátek, která není potřeba připojovat přes kabel. Fungují buďto skrze infračervený signál nebo skrze Bluetooth – mají v sobě zabudovaný akumulátor, ze kterého berou energii. Díky ní efektivně přijímají vlnový signál a přeměňují jej na zvuk.

Nejlepší bezdrátová sluchátka

Pořadí Náhled Název Hodnocení Citlivost Cena
1. Apple AirPods MMEF2ZM/A
- dB/mW Zjistit cenu
2. Lamax Elite E-1
110 dB/mW Zjistit cenu
3. Sennheiser HD 4.40BT
113 dB/mW Zjistit cenu
4. Lamax Beat Blaze B-1
103 dB/mW Zjistit cenu
5. Niceboy HIVE
100 dB/mW Zjistit cenu
6. Marshall Major II Bluetooth
99 dB/mW Zjistit cenu

Bezdrátová sluchátka a jejich charakteristika

Jde o skvělá zařízení, která fungují neomezeně i v okruhu několika metrů až desítek metrů od zdroje, často i přes zeď. Nejste nijak limitování ani nemusíte přehrávač nebo tablet nosit u sebe. Nevýhodou je, že akumulátor je potřeba dobíjet, navíc s rostoucí vzdáleností od zdroje klesá kvalita zvuku. To není zrovna dobrá vlastnost. I tak se ale dá říct, že bezdrátová sluchátka mají spoustu příznivců.

Bezdrátová sluchátka

Výhody:

 • Nejste limitování vzdáleností od zdroje
 • Poslouchat lze i v jiné místnosti
 • Žádné trable s kabelem

Nevýhody:

 • Kvalita zvuku se vzdáleností klesá
 • Nutnost dobíjet akumulátor sluchátek


zpět k menu ↑

Test sportovních sluchátek

Sluchátka jsou oblíbeným vybavením sportovců, zejména běžců, cyklistů nebo chodců. Je příjemné si při tréninku pustit oblíbenou hudbu a trochu se díky ní nabudit. Ovšem je potřeba jim věnovat speciální péči při výběru – musí splňovat hodně parametrů.

Nejlepší sportovní sluchátka

Pořadí Náhled Název Hodnocení Citlivost Cena
1. Niceboy Hive Sport
- dB/mW Zjistit cenu
2. Sony MDR-XB70BT
105 dB/mW Zjistit cenu
3. Panasonic RP-BTS10E
- dB/mW Zjistit cenu
4. Beats by Dr. Dre Powerbeats3 Wireless
- dB/mW Zjistit cenu
5. Bose SoundSport Wireless
- dB/mW Zjistit cenu

Sportovní sluchátka a jejich charakteristika

Sportovní sluchátka by měla být lehká, neměla by vás při pohybu omezovat a bezpodmínečně musí dobře držet v uchu. Je dobré, když zcela neizolují – pro vaše bezpečí, uslyšíte, co se kolem vás děje. Nevýhodou sportovních sluchátek bývá fakt, že na úkor lehké konstrukce produkují horší zvuk. Navíc mají omezený komfort – jde často o špuntová nebo pecková sluchátka, která bývají méně pohodlná, zejména při delším poslechu.

Sportovní sluchátka

Výhody:

 • Lehké, mobilní a neomezující
 • Dobře drží v uchu (a mají dobrou izolaci)

Nevýhody:

 • Menší kvalita zvuku
 • Při delším poslechu mohou být méně pohodlné


zpět k menu ↑

Největší světoví výrobci sluchátek

Doporučujeme to u všech druhů zboží a musíme to doporučit i zde – při výběru se dívejte i na značku. Samozřejmě, že ji nesmíte postavit nad všechny ostatní parametry, ale je dobré vědět, která společnost obecně  vyrábí dobrá a kvalitní sluchátka a která má naopak špatnou pověst. Je potřeba si uvědomit, že pouze firma, která se na sluchátka specializuje, má zároveň prostředky na investice do výzkumu, vývoje a špičkové výroby. Může si to dovolit a vyplatí se jí to. Ale pokud má někdo v nabídce dva, tři modely sluchátek, těžko do nich bude vkládat více času, energie a peněz, než je nutné. Pojďme si tedy společně představit alespoň ty základní značky sluchátek, které byste měli při nákupu znát…

Sluchátka Koss

Sluchátka Koss jsou ve světě elektroniky notoricky známý pojem. Jejich výrobcem je americká společnost Koss Corporation, která se právě na sluchátka specializuje, navrhuje je a vyrábí. Společnost založil John C. Koss v roce 1953 (jako J. C. Koss Hospital Television Rental Company) a zabýval se pronájmem televizí. Byl ale nadšeným hudebníkem a proto se zaměřil na zvuk – nejprve vyráběli gramofony, později sluchátka. Jde o společnost, jejíž výrobky jsou velmi oblíbené především mezi hudebníky, kteří potřebují vysokou kvalitu zvuku.

Koss

Sluchátka AKG

Společnost AKG Acoustics (v originále Akustische und Kino-Geräte Gesellschaft m.b.H.) je pro změnu rakouskou firmou, která se zaměřuje na výrobu mikrofonů či právě sluchátek. Vznikla těsně po druhé světové válce, roku 1947 ve Vídni. Zakladateli byli doktor fyziky Rudolf Görike a inženýr Ernst Pless. Firma dlouho prosperovala, až prorazila na americký trh a spojila se se společností Harman International Industries. Sluchátka AKG patří ve světě mezi nejrespektovanější značky – velmi oblíbené jsou zejména v západní Evropě a v Americe.

AKG_Black_Logo_Clear_Icon

Sluchátka Sennheiser

Pod značkou Sennheiser se skrývá velká německá firma, založená roku 1945, těsně po skončení druhé světové války, zabývající se výrobou audiotechniky. Kromě sluchátek jsou to také třeba mikrofony nebo bezdrátové systémy. Nás ale budou zajímat sluchátka. Ty firma vyrábí od roku začátku svého působení, největší úspěchy ale slaví od roku 1968, kdy spatřil světlo světa model HD 414. Firma vyniká velmi širokou nabídkou sluchátek (od těch nejmenších a snadno přenosných až po speciální sluchátka pro DJ a profesionální hudebníky) a patří mezi nejrespektovanější (i když zároveň i mezi dražší).

Sennheiser

Sluchátka Sony

Společnost Sony Corporation je japonským výrobcem elektroniky a videoher. Sídlí v Tokiu a založena byla již v roce 1946, během přechodu japonské ekonomiky od zbrojení k elektru. Původně se zaměřovala na opravu rádií a komunikaci, později přišly i televize, herní konzoly, telefony či mikrofony a sluchátka. Ve světě mají sluchátka Sony dobrý ohlas, technicky jsou na výši a vynikají také přijatelnou cenou.

Sony

Sluchátka Philips

Pod zdánlivě dlouhým názvem Koninklijke Philips Electronics N.V. se skrývá holandská firma, běžně nazývaná pouze „Philips“. Založena byla roku 1891 Gerardem Philipsem. Zaměřuje se na výrobu elektroniky, přičemž do jejího sortimentu patří i kávovary, televize nebo holicí strojky. Pokud se podíváme na sluchátka, patří do jejího sortimentu klasická špuntová, pecková i oblouková. Bývají obecně levnější a patří mezi o něco hůře hodnocené, ale přesto dosahují velké obliby.

Sluchátka JBL

Společnost JBL byla založena ve Spojených státech amerických hned po druhé světové válce, v roce 1946. Tato firma ale po prvotních úspěších začala ztrácet na ceně a postupně přešla značka pod správu společnosti Harman International Industries. Společně s touto firmou nakonec skončila značka ve vlastnictví jihokorejského konglomerátu Samsung. Jedná se o významného výrobce reproduktorů nebo třeba hudebních zesilovačů či sluchátek. Již při zběžném pohledu do nabídky společnosti si můžeme všimnout, že cílovou skupinou jsou zejména mladší uživatelé. Sluchátka JBL jsou designově velmi zajímavá, hodně barevná a technologicky vyspělá. Větší část z nich je bezdrátová (podobně bývají bezdrátové i reproduktory firmy JBL), pracují většinou v přirozeném frekvenčním rozsahu 20 až 20 000 Hz, menší problémy mají s citlivostí. Cenově jsou poměrně dostupná.

JBL logo

zpět k menu ↑

Jak vybrat nejlepší sluchátka na sport i na cesty?

Jakkoliv jsou sluchátka jednoduchá zařízení, je potřeba při jejich výběru sledovat celou řadu důležitých údajů. Především je potřeba si uvědomit, že se vám nevyplatí na nich šetřit (protože levná sluchátka budete kupovat o to častěji) a také je dobré si sednout a zamyslet se, na co je vlastně chcete, co od nich čekáte a co chcete poslouchat. Není dobré tohle dělat v obchodě, tam byste měli jít už ve chvíli, kdy máte zvolených pár favoritů. Promyslete si to v klidu doma, kde vás nikdo nebude ovlivňovat. Nezapomínejte, že výběr sluchátek je silně individuální a co může jednomu vadit, to druhý ocení. Teprve ve chvíli, kdy budete mít jasno, co vlastně potřebujete, můžete projít nabídku sluchátek, vybrat pár modelů a ty si v obchodě vyzkoušet, jak pohodlné vám budou. Zkusme si nyní projít, co všechno by vás mělo v případě sluchátek zajímat.

Izolační schopnosti sluchátek

Jako první se podívejme na schopnosti izolace. Ta je rozhodující v obou směrech. Jednak abyste své okolí poslechem nerušili, a zároveň aby okolí svým hlukem nerušilo vás. Hodně záleží na použití – jinou úroveň izolace oceníte doma, kde máte klid, jinou třeba ve vlaku, který je hlučný. Obecně si ale můžeme říct, že čím lepší bude izolace, tím lépe a nic tím nepokazíte. Z hlediska typů izolují nejvíce špuntová sluchátka, nejméně naopak pecková a některá oblouková.

Míra tlumení se udává v decibelech. U běžných sluchátek se pohybuje zhruba od deseti do třiceti decibelů, a čím více, tím samozřejmě lépe. Z hlediska izolace rozlišujeme dva, potažmo tři druhy sluchátek.

 • Uzavřená sluchátka – náušník obepíná ucho a dotýká se boků hlavy. Znamená to, že zvuk ze sluchátek neuniká do okolí a naopak to, co se děje kolem vás, nebude rušit váš klid. To je hlavní výhodou. Naproti tomu ale může být zvuk díky dobré izolaci zkreslený a nepřirozený, takže pro odborníky, kteří potřebují třeba naprosto čistou hudbu, se nehodí.
 • Otevřená sluchátka – buďto k hlavě přímo nedoléhají, nebo je izolace provrtaná otvory, aby se zvuk dostával ven. Tlumení je sice menší, ale zvuk je výrazně kvalitnější, přirozenější a citlivější k vašim uším. Na veřejnosti byste je ale používat spíše neměli.
 • Odhlučňovací sluchátka – někdy se můžete setkat ještě se třetím typem, který hluk aktivně potlačuje. Taková sluchátka vysílají protihlukové signály na základě mikrofonů, zachycujících okolní zvuky. Tyto signály se pak přidají do přehrávaného záznamu a vyruší. Taková sluchátka však vyžadují vlastní baterii, jsou větší a také dražší.

Sluchátka

Míra zkreslení sluchátek musí být co nejnižší

Velmi důležitý parametr, který v zásadě vyjadřuje, jaké procento přenášeného zvuku se během přenosu změní. Zvuk, který opustí zařízení ve formě signálu, se totiž nepřenese nikdy dokonale stejný. V drátech dochází k drobným změnám a odchylkám. Doporučujeme tento parametr pečlivě sledovat a dívat se, kolik procent signálu se takto zkreslí. Maximum by mělo být kolem jednoho procenta a ideálně, pokud se dostanete třeba pod jednu desetinu. Taková sluchátka už produkují téměř dokonalý zvuk.

Impedance sluchátek

Podobně jako při nákupu reproduktorů, i při výběru sluchátek stojí za to sledovat fyzikální veličinu zvanou impedance. Je udávána v ohmech a do jisté míry souvisí s elektrickým odporem. V zásadě jde o to, jak bude připojení sluchátek zatěžovat baterii zařízení a jak hlasitý bude výstup. Vyšší odpor v drátech totiž znamená víc energie nutné k tomu, aby byl překonán. Pokud tedy chcete poslouchat hudbu z mobilu nebo MP3 přehrávače, volte spíše sluchátka s malou impedancí (ideálně kolem 100 Ω). Pokud si pořídíte sluchátka s vyšší impedancí, budou sice mít lepší výstup, ale zároveň budou vyžadovat více energie a nejlépe uděláte, když je zapojíte do sestavy, do počítače nebo použijete zesilovač.

V zásadě rozlišujeme dva druhy sluchátek podle impedance:

 • Sluchátka nízkoimpedanční – velmi rozšířená, hodí se k počítačům, mobilům nebo televizím, impedance se pohybuje v rozmezí desítek ohmů. Sluchátka bývají stereofonní, takže do každého sluchátka jde signál samostatně.
 • Sluchátka vysokoimpedanční – starší typy sluchátek, jejichž impedance dosahuje stovek až tisíců ohmů. Výstup je velmi silný, ale mají velké nároky na energii. Sluchátka jsou konstruována jako monofonní, takže do obou sluchátek jde stejný signál.

Různá sluchátka

Frekvence sluchátek pro lidské ucho

Frekvence z fyzikálního hlediska znamená, kolikrát se vybraný jev opakuje během daného časového úseku. V případě sluchátek jde o tóny, které jsou z přístroje vysílány do vašich uší. Udává se v hertzech (značka veličiny je Hz), a spolu s ní byste měli sledovat i hodnotu zvanou útlum. Co se týče prvního údaje, v zásadě pro vás znamená, jak dobře se vám bude zvuk vnímat (vzhledem k tomu, že vnímání lidského ucha se pohybuje v rozmezí 20 Hz až 20 000 Hz). Útlum je pak důležitější a říká, jaký je pokles hlasitosti na konci frekvenčního pásma. Aby nebyla hudba příliš zkreslená, hledejte sluchátka, která mají útlum co nejmenší, ideálně pod deset decibelů.

Frekvence sluchátek

Další technické parametry sluchátek

Technických parametrů, které je potřeba u sluchátek sledovat, je samozřejmě více. Ty nejdůležitější jsme si vyjmenovali, ale podívejme se na další:

 • Citlivostmaximální akustický výkon sluchátek, udávaný v decibelech. Vyjadřuje hlasitost sluchátek. Ideální jsou hodnoty, které se pohybují okolo 100 až 110 dB, pro profesionální použití je pak dobrou hodnota, která překročí 110 dB. Maximum je na více než 120 dB.
 • Výkon – udáván v miliwattech, protože se jedná o velmi malá zařízení. Čím větší výkon bude, tím čistší a věrnější zvuk, ale zároveň o to větší nároky na napájení. Vysoký výkon se totiž promítne do větší spotřeby energie. Naše doporučení zní, abyste hledali sluchátka s co nejlepším výkonem, ale zároveň je dali do kombinace se zařízením, ze kterého budete zvuk pouštět.
 • Maximální zatížitelnostmaximální možný příkon, který zvládnou sluchátka delší dobu přijímat. Udává se v miliwattech, podobně jako výkon. Pro běžného uživatele v klidu postačí sluchátka s maximální zatížitelností, která se bude pohybovat kolem 100 mW, ale profesionálové by měli hledat ještě lepší hodnoty.

Způsob připojení sluchátek k vašemu zařízení

Pro to, abyste mohli sluchátka používat, je velmi důležité zvolit i vhodný způsob připojení k zařízení, ze kterého budete zvuk pouštět. K tomu slouží konektory, takzvané „jacky“. Vhodný formát připojení je zde naprostou nutností. Obvykle se připojení řeší jackem o rozměrech 3,5 milimetru, kterému odpovídají prakticky všechna dnes vyráběná zařízení. Setkat se ale můžete i s rozměry 6,3 nebo 2,5 milimetru, které se používaly dříve (a to nejen pro sluchátka). Pokud jde o tvar přípojky, můžete sáhnout buďto po rovném, nebo zahnutém provedení. Obojí má svá pro a proti. Rovný konektor je šikovnější, pevnější, ale zase se z něj dráty snáze vytrhávají. Zahnutý konektor ve tvaru písmene L je odolnější, ale snáze se zalomí.

Zajímavým způsobem, jak vyřešit přenos signálu z přístroje do sluchátek, je bezdrátová cesta infračerveného signálu nebo Bluetooth. Nejste omezování délkou sluchátek, můžete se pohybovat téměř neomezeně i v okruhu několika desítek metrů od zdroje (a to i za zdí), ale na druhou stranu, pokud budete od zdroje signálu dále, kvalita zvuku se prudce sníží. Navíc sluchátka potřebují vlastní zdroj energie a jejich baterii je pak potřeba pravidelně nabíjet. A na závěr ještě jeden detail – sluchátka musí být s vaším zařízením kompatibilní. V kombinaci s jejich vyšší cenou se nám zdá, že se spíše vyplatí klasická drátová sluchátka.

Konektory sluchátek

Materiál náušníků – který je nejlepší?

Někde na pomezí technických parametrů sluchátek a vašeho komfortu a pohodlí je materiál náušníků. To je část sluchátek, která se vašich uší bezprostředně dotýká a přímo je ovlivňuje. V případě peckových nebo špuntových sluchátek ho nemusíte řešit, náušníky nemají (u pecek si budete do uší dávat plast, u špuntů silikon nebo gumu), ale u klasických, velkých sluchátek je to podstatný údaj. Materiálů, které se používají, je celá řada, podívejme se na ty nejčastější.

 • Plastové náušníky – plast je asi nejpoužívanějším materiálem. Je hodně přilnavý, takže na uchu velmi dobře drží, navíc dobře tlumí. Trvanlivost plastu je vysoká a navíc se nepotrhá, jako třeba textil. Pokud se umaže mazem z uší, snadno ho otřete. Problém ale je, že plast má tendenci lepit se i na trochu zpocenou kůži.
 • Kožené a koženkové náušníkyodolný a kvalitní materiál. Povrch je hladký, příjemný a pro lidské tělo veskrze přirozený. Kůže dobře izoluje, vypadá velmi dobře a má svůj styl. Je elegantní a zároveň vzbuzuje dojem luxusu. Problém ale je, že izoluje i teplo, takže hlava a uši se pod ní v horku potí, není tolik přilnavá, jako plasty a bývá dražší. V neposlední řadě se také hůře čistí a nemá tak dlouhou životnost.
 • Textilní náušníkytextilní materiály různé struktury. Ta právě určuje vlastnosti náušníku. Většinou jde o hladké tkaniny, které jsou příjemné, dobře sají pot a dobře tlumí zvuk. Problémy ale bývají jednak s údržbou, jednak s životností. Navíc když nasaje tkanina potem, je potřeba ji dát vysušit, jinak bude páchnout.

Náušníky

Pohodlí, komfort a snadné použití sluchátek

V neposlední řadě je potřeba si říct, že u sluchátek nejsou potřeba jen dobré technické parametry, ale musíte se dívat i po tom, jak jsou pohodlná. Příliš komfortní nejsou špunty, a pokud ano, musí vám přesně sedět do ucha a mít těsnění z měkkého materiálu (ideální je třeba silikon, naopak méně vhodná je tvrdá guma). Takzvané „peckovky“ jsou o něco pohodlnější, ovšem uši z nich po delším čase i tak začnou bolet. A navíc oba tyto typy mají tendenci se zamotávat, což není zrovna příjemné. Rozmotávat každý den kabel sluchátek není zrovna dvakrát příjemné. Pohodlná jsou sluchátka circumuaurální a supraaurální, ale jen při vhodném výběru. Nesmí mít příliš velký přítlak (tedy sílu, kterou tlačí náušníky na vaše uši), ideální je tak 1,5 až 5 newtonů. Sluchátka by pak určitě neměla být pro vaši hlavu příliš těžká, to si v obchodě určitě vyzkoušejte. Při krátkém poslechu to asi nebudete vnímat, ale po hodině nebo dvou vám to dojde. A další zdánlivý detail – délka kabelu. Ten musí být dostatečně dlouhý, aby vám kabel dosáhl do uší i od přístroje, uloženého třeba v kapse nebo na stole. Ovšem pokud bude delší, než je potřeba, bude se zamotávat a při použití nebude vypadat esteticky. Takže… shrnuto a podtrženo, je pouze na vás, co vám vyhovuje a co je vám příjemné.

Design sluchátek vyjadřuje váš styl

Bylo by chybou vybírat sluchátka čistě podle toho, jak vypadají. Naopak, je potřeba hledět především na technické údaje. Na druhou stranu, jejich design nelze zanedbat zcela. V dnešní době se často sluchátka považují za módní doplněk, ukázku stylu. Zejména mladí lidé je nosí na krku nebo na hlavě i v době, kdy muziku vůbec neposlouchají. Vzhledem k tomu, že sluchátka jsou dnes k dostání v různých barvách, tvarech a materiálech, máte možnost snadno je sladit se svým vlastním stylem chování a oblékání. Například dojem luxusu vzbudí sluchátka s využitím kovu a kůže/koženky, takzvaní „skejťáci“ zase ocení něco barevného a výrazného. A tak bychom mohli pokračovat dál… Zkrátka, máte-li vybraných více modelů a potřebujete mezi nimi zvolit jen jeden, pomocným kritériem nákupu může být právě design a styl sluchátek.

zpět k menu ↑

Typy sluchátek podle jejich využití

Základní typologii sluchátek jsme už stihli projít, podívali jsme se na jejich parametry, nyní bychom se mohli podívat i na jejich dělení podle využití. Každá sluchátka se totiž hodí na něco jiného a činnosti, při kterých je chcete využívat, byste neměli opomenout zohlednit – často to může být klíčové. To, u čeho budete hudbu poslouchat, totiž ovlivní spoustu parametrů, jako například typ, kvalitu zvuku, velikost, nebo způsob připojení.

Sluchátka na sport

Sport obecně je dnes velkým fenoménem, zejména běhání, venkovní jóga nebo jízda na kole. Pokud si nechcete jen tak pročistit hlavu a poslouchat zvuky kolem sebe, pak jsou sluchátka vítaným společníkem. Ať už ale chcete dělat cokoliv, bude v tomto případě důležité, aby sluchátka pevně držela a nijak vás neomezovala. A samozřejmě, musíte počítat i s tím, že třeba zmoknete nebo spadnete, drahá sluchátka tedy nejsou obecně příliš vhodná. Spíše se budou hodit lehčí kusy, peckové nebo špuntové. Špuntová sluchátka jsou možná dokonce lepší, protože nevypadávají z uší. S ohledem na vaše bezpečí (protože venku, na ulici nebo dokonce na silnici je dobré slyšet alespoň částečně zvuky kolem sebe) ale doporučujeme spíše pecková sluchátka.

Sluchátka na cestování

Ať už jezdíte do práce vlakem, autobusem nebo třeba cestujete na dovolenou letadlem, určitě je příjemné pustit si hudbu, kterou máte rádi (a zároveň tím nerušit ostatní). Sluchátka jsou tedy v tomto případě více než praktická. Důležitá je v tomto případě schopnost eliminovat hluk, dobrá izolace se hodí. Z tohoto pohledu doporučujeme sluchátka špuntová, která jsou navíc skladná a velmi lehká. Sluchátka na celou hlavu jsou sice také vhodná, ale méně pohodlná a navíc při jejich ukládání do tašky nebo do batohu musíte dávat pozor, aby se nezničila.

Sluchátka na cesty

Sluchátka pro domácí využití

Chcete-li sluchátka používat doma, třeba k relaxování nebo u počítače, pak je klíčovým parametrem vaše vlastní pohodlí. Nemusíte hledět na to, jak dobře izolují hluk, ani jak vypadají, hlídejte si jen, aby vás z nich nebolely uši ani hlava. A ještě se zkuste zaměřit na to, jak sluchátka připojíte do počítače nebo do televize – výstupy jsou různé a konektory musí odpovídat. Pokud rádi telefonujete třeba přes skype, zkontrolujte si ještě, jestli mají sluchátka mikrofon, je to velká výhoda.

Sluchátka pro profesionální hudebníky

Další skupinou lidí, kteří využívají sluchátka velmi často, jsou hudebníci – jak amatérští, tak profesionální. Tedy je zase potřeba úplně se oprostit od všeho ostatního a neřešit ani pohodlí, ani vzhled sluchátek nebo to, jak dobře drží v uších. Důležitá je jen a pouze kvalita zvuku a izolace. Čím vyšší, tím lepší, protože o to jemněji pak hudbu uslyšíte a dokážete ji lépe posoudit. Navíc pak v nahrávkách rozpoznáte i některé drobné chyby a snáze je opravíte.

Sluchátka pro hráče

Kdo má rád počítačové hry, ten si určitě rád užije i maximální autenticitu. Vhodná jsou k tomu sluchátka, která dobře izolují a která mají dobrou kvalitu zvuku, ideálně oblouková. Musí dobře sedět a být pohodlná, aby vás při hře nerozrušovalo to, že jsou na obtíž. Výhodou, pokud často a rádi hrajete hry přes internet, je mikrofon. Ten vám umožní koordinovat se se spoluhráči, aniž byste museli pouštět myš nebo klávesnici a hledat na počítači mikrofonový vstup.

zpět k menu ↑

Jak vypadá ideální poměr mezi cenou a kvalitou?

Závěrem se ještě zkusme podívat, v jakých cenových relacích se sluchátka pohybují. Obecně můžeme říct, že se dají pořídit zhruba od sta korun i do několika tisíc, cenové rozpětí je zde opravdu velmi široké. Můžeme si ho ale výrazně zúžit, když budeme chtít. Předně je potřeba odseparovat všechna podezřele levná sluchátka. Cenovka, na které je napsáno 80 korun určitě láká, ale taková sluchátka se za měsíc nebo dva samy zničí. Naopak, když stojí sluchátka více než dva, tři tisíce, je velká pravděpodobnost, že jako průměrný uživatel je nevyužijete. Ta jsou určena hlavně pro muzikanty, DJ nebo třeba operátory. Tím se nám rozpětí výrazně zúžilo a sluchátka si již můžeme rozdělit do tří kategorií.

 • Sluchátka od tří do pěti set korun – levnější určitě neshánějte. Jde o minimální hranici, od které nacházíme na trhu dobré modely. Půjde pravděpodobně o špuntová nebo pecková sluchátka, lehká, skladná a mobilní, sice s nepříliš vysokou kvalitou zvuku, ale zato levná. Méně náročné uživatele uspokojí a například na sport nebo na cesty jsou velmi vhodná. Ovšem výběr vyžaduje hodně pozornosti a úsilí a navíc nemůžete očekávat nijak vysokou životnost.
 • Sluchátka od pěti do patnácti set korun – v této kategorii nacházíme průměrná sluchátka, která uspokojí prakticky každého. Špuntová, výjimečně pecková, i supraaurální a circumaurální. Jsou vhodná domů, na cesty i k počítači, zvuk je kvalitní, izolace dobrá a sluchátka bývají poměrně pohodlná a vzhledově pěkná, navíc cena je vcelku rozumná.
 • Sluchátka nad patnáct set korunnejdražší sluchátka od specializovaných výrobců, která již běžnému člověku nepřinesou nic moc navíc. Ovšem pro muzikanta, majitele nahrávacího studia nebo DJ je to nejvhodnější skupina sluchátek. Nabízejí čistý zvuk na špičkové úrovni, vysokou kvalitu izolace a uspokojí i ty nejnáročnější. Pravda, cena už je vysoká (a může přesáhnout i pět, deset tisíc), ale výsledek za to stojí.


zpět k menu ↑

Finální verdikt

Podařilo se vám vybrat si vhodná sluchátka? Doufáme, že ano. Přesto ale nemůže uškodit, když si celý proces nákupu sluchátek projdeme ještě jednou od začátku a postupně. Na začátek si uvědomte, že sluchátka musí odpovídat vašim individuálním potřebám. Sedněte si a promyslete si, na co sluchátka chcete a co by měla splňovat. Nebojte se dát si na čas, ale promýšlet hlavně pečlivě. Zauvažujte, který ze tří základních typů se vám hodí více (pecková sluchátka, špuntová sluchátka nebo oblouková sluchátka), případně jestli máte zájem o něco pro profesionály. Zkuste se také podívat, jaké značky sluchátek jsou osvědčené a primárně sledovat jejich sortiment.

Určitě se vyplatí projít si vybrané technické parametry sluchátek, jako je třeba výkon, impedance nebo frekvence a najít optimální hodnoty, aby byl zvuk co nejčistší. Nezapomínejte na to, že sluchátka musí mít vhodný konektor k tomu, aby je bylo možné připojit k vašemu zařízení. Mohli bychom sem zařadit také míru zkreslení a izolační schopnosti sluchátek – obojí má velký vliv na kvalitu výsledného vysílaného zvuku. Důležité je, aby byly tyto technické údaje v dobrém kompromisu s vaším pohodlím a komfortem – sluchátka musí mít dostatečně dlouhý drát, aby pohodlně dosáhla k uším, ale zároveň se nesmí zamotávat. Musí odpovídat vašim uším (to si v obchodě vyzkoušejte, pokud vám to dovolí) a měly by také dobře vypadat, pokud je chcete nosit na veřejnosti. Na závěr se vyplatí ještě si překontrolovat, jestli se opravdu hodí k tomu, k čemu je chcete používat (na sport, k odpočinku,…). Pokud vám vyhovuje cena a pokud není podezřele nízká, nebo naopak přehnaná, pak máte vybráno a my vám gratulujeme. Nyní už stačí jen sluchátka připojit a rozumně je používat.

Sluchátka a zdraví

zpět k menu ↑

Sluchátka a zdraví

Kolem tohoto tématu koluje po světě celá řada mýtů. Zejména starší lidé tvrdí, že sluchátka mohou lidský sluch poškodit, že nejsou vhodná, a určitě ne pro děti. Pokud jde o lékaře, ti se k tématu staví poněkud střízlivěji. Obecně se má za to, že sluchátka s obloukem přes hlavu, která se nestrkají do uší, ale na uši, příliš nebezpečná nejsou. Pecková a hlavně špuntová jsou už horší, nelze ale jednoznačně tvrdit, že by vás připravila o sluch. Ne, všechno závisí na konkrétních modelech a jejich použití. Důležité je, aby sluchátka produkovala kvalitní zvuk – pokud budou jednotlivé hladinu zvuku ladit a pokud nebudou sluchátka rozladěná, neměl by nastat problém. Je to jeden z důvodů, proč je dobré nekupovat ty nejlevnější modely, protože jejich zvuk bývá všelijaký, jen ne čistý a citlivé uši pak mohou bolet.

Druhou věcí je samotné používání sluchátek a především hlasitost poslechu. Zejména mladí uživatelé mají za to, že pouštět hudbu naplno jejich prožitek zvýrazní a navíc že všem kolem ukážou, jaký mají styl (protože ani ta nejlepší izolace hudbu při takové hlasitosti neztlumí). Bohužel, obojí je omyl – ostatní lidi kolem jejich hudba nezajímá a naopak, hlasitý poslech sluch prokazatelně poškozuje. Řada přístrojů (mobilů i MP3 nebo MP4 přehrávačů) vás upozorní, pokud zvuk zesílíte příliš, žádný omezovač ale nemají. Je to jen a pouze na vás… Takže pokud bychom měli tuto kapitolku shrnout – sluchátka vám sluch nepoškodí, ten si můžete poškodit leda sami špatnou volbou a špatným používáním.

Pevně věříme, že vám náš článek byl k něčemu platný a s výběrem vám pomohl. Nyní již nezbývá, než vám popřát spoustu příjemných chvil s vaší oblíbenou hudbou a hodně zábavy, pokud si sluchátka kupujete třeba k počítači nebo k televizi.

Sluchátka
4.9 (97.78%) 9 votes