Nejlepší sluchátka 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějších sluchátek.
 • Zvolte si na základě kvality zvuku, komfortu, designu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dají koupit nejlevněji.

Sluchátka bez pozadí

TOP sluchátka roku 2019

Pecková sluchátka Špuntová sluchátka Oblouková sluchátka Herní sluchátka/Headsety Bezdrátová sluchátka Sportovní sluchátka
Sennheiser MX 365 Sennheiser CX 3.00 Sennheiser HD 4.20s Kingston HyperX Cloud Revolver Apple AirPods MMEF2ZM/A Niceboy Hive Sport
Kvalita zvuku
93 %
Komfort
92 %
Izolace
90 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
94 %
Komfort
92 %
Izolace
97 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
97 %
Komfort
98 %
Izolace
97 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
98 %
Komfort
95 %
Izolace
94 %
Cena/kvalita
96 %
Kvalita zvuku
93 %
Komfort
96 %
Izolace
94 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
92 %
Komfort
92 %
Izolace
92 %
Cena/kvalita
96 %
92%
94%
97%
96%
94%
93%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Kdo z nás nemá v dnešní době rád hudbu. Bez ohledu na styl, který vyznáváte, určitě si ji rádi poslechnete třeba cestou do práce nebo při čekání na úřadě, aby vám čas lépe utíkal. Navíc někteří z nás potřebují třeba telefonovat i při řízení, aniž by porušili předpisy, popřípadě jsou mezi námi určitě i vášniví hráči PC her, kteří se bez kvalitního zvuku a mikrofonu neobejdou. Pro ty všechny jsou zde sluchátka, s jejichž pomocí nasměrujete zvuk přímo do ucha a nikam jinam, aniž byste museli cokoliv držet nebo hlídat. Mimochodem, věděli jste, že sluchátka nejsou nijak novým vynálezem? Ta první vyrobil Američan Nathaniel Baldwin už v roce 1910. Tehdy je však používali pouze telegrafisté, popřípadě se daly připojit k telefonnímu přístroji.

Skutečný rozvoj sluchátek, jak je známe dnes, přišel v době, kdy se na trhu objevily první walkmany. Ty později vystřídaly MP3 přehrávače a mobilní telefony, případně tablety a počítače. Důvod, proč se právě od začátku 80. let sluchátka rozletěla do světa, je jasný – poslouchat hudbu i v době, kdy třeba sedíte ve vlaku, běháte v parku nebo jdete do práce, je příjemným zpestřením jinak docela nudných činností. Navíc se takto dá skvěle relaxovat, když si pustíte skutečně odpočinkovou hudbu nebo třeba svou oblíbenou audio knihu. Ovšem to, že se z přístroje pro specialisty stal předmět každodenního použití, znamená také vyšší nároky na správnost výběru. Kupříkladu není možné hudbou rušit – ostatní lidi kolem vás třeba vaše hudba nezajímá. Navíc vy sami asi chcete, aby byl zvuk ze sluchátek pokud možno kvalitní, nepřerušovaný a příjemný pro vaše ucho. Proto je nutná dobrá izolace.

Rostoucí trh navíc nabízí obrovské množství variant sluchátek, z nichž každá má své výhody a nevýhody. Sluchátek existuje několik druhů a každý je něčím specifický. Navíc je potřeba se dívat na vaše vlastní pohodlí, určení sluchátek, jejich technické parametry,… Naopak vizuální dojem, který jinak zákazníci často upřednostňují, se hodí nechat až na konec, protože není příliš důležitý. Abychom vám trochu usnadnili orientaci a pomohli vám možná i ušetřit nějakou tu korunu, rozhodli jsme se pro vás zpracovat recenze sluchátek roku 2019. Není totiž nic horšího, než když si pořídíte sluchátka, která za měsíc přestanou hrát. To je také důvod, proč jsme k recenzím připojili i velký článek, který vám má poradit s výběrem kvalitních, pohodlných a především spolehlivých sluchátek, která budou mít dlouhou životnost i styl.

zpět k menu ↑

Několik základních typů sluchátek

První sluchátka od Nathaniela Baldwina, která jsme zde již jednou zmínili, nebyla nijak zvláštní. Dávaly se na hlavu a měla na každé straně plechového spojovníku kožený náušník. Řešila se především kvalita zvuku a účinnost, ne design. Čím více se ale sluchátka stávala masovou záležitostí, tím více typů se jich na trhu objevilo. Pojďme se podívat na ty základní, protože každý z nich je svým způsobem specifický.

Pecková sluchátka

Jde o typ malých, lehce přenosných sluchátek, která snadno smotáte třeba do kapsy. Sestávají pouze z koncovky, kabelu a sluchátek vkládaných do uší ve tvaru malé pecky. Jsou ze všech typů nejméně kvalitní, ale zároveň jsou levná a mobilní.

Špuntová sluchátka

Jedná se o obdobu předchozího typu, ovšem s tím rozdílem, že sluchátko má místo pecky tvar špuntu do uší. Můžete ho vložit hlouběji do ucha, jste lépe izolování od zvuku z okolí a zároveň méně rušíte ostatní kolem sebe.

Oblouková sluchátka

Tady už jde o sluchátka, která většinou produkují velmi dobrý zvuk. Umožňují vám poslouchat hudbu ve vysoké kvalitě, ale zase nejsou natolik mobilní. Jsou větší, nevkládají se do uší, ale přes uši a hůře se přenáší.

Herní sluchátka

Herní sluchátka jsou vylepšenou obdobou obloukových sluchátek – dosahují vyšších výkonů a čistšího zvuku, který ocení zejména náruživí hráči počítačových her. Jsou zvukům typickým pro počítačové hry uzpůsobena, ale problém je s cenou. Obvykle bývají dražší než klasická sluchátka.

Bezdrátová sluchátka

Opět se jedná o modifikaci klasických sluchátek. Většina je jich obloukových (na druhou stranu firma Apple nedávno ukázala, že se v této třídě uživí i pecková sluchátka), která ale nemusí být připojena přímo k přehrávacímu zařízení. Přenos signálu je zprostředkován technologií Bluetooth.

Sportovní sluchátka

Sluchátka, uzpůsobená pro sportovce. Od těch klasických se liší zejména lepším uchycením (přes krk nebo přes uši), aby za běhu nevypadávala. Hudbu pak můžete poslouchat během tréninku, aniž by hrozilo, že si budete sluchátka pořád dokola nasazovat.

zpět k menu ↑

Test peckových sluchátek

Pecková sluchátka, takzvané pecky, jsou malá, lehká, velmi mobilní a snadno použitelná. Jedná se o takzvaná intraaurální sluchátka. To znamená, že se usazují přímo do ucha, k vyústění ušního zvukovodu a zachycují se v ušním boltci. Proto je potřeba, aby byla maximálně pohodlná.

Pecková sluchátka

Pecková sluchátka a jejich charakteristika

Mívají zakulacený tvar, aby se vám nasazovala snáze, ale důležitá je především jejich velikost. Bývají levné, ale odpovídá tomu bohužel i jejich schopnost izolovat zvuk – ta je velmi malá, takže vy slyšíte své okolí a ostatní zase vaši hudbu. Velmi vhodná jsou třeba na sport nebo na cesty, protože jsou malá a skladná.

Výhody

Velmi nízká cena

Umístění do ucha bývá pohodlné


Nevýhody

Špatná izolace okolních zvuků

Zhoršená kvalita

Mají často tendenci se zamotávat

zpět k menu ↑

Test špuntových sluchátek

Špuntová sluchátka jsou velmi podobná sluchátkům peckovým. Mají na konci nástavec, pomocí kterého se zasouvají do ušního zvukovodu a hudbu si tak pouštíte doslova přímo do hlavy. Z toho jasně vyplývá, že také spadají mezi intraaurální sluchátka.

Špuntová sluchátka a jejich charakteristika

Výše zmíněný nástavec bývá nejčastěji gumový, pěnový nebo silikonový, aby vás netlačil do ucha a také aby zvukovod ucpal. Znamená to téměř dokonalou izolaci od vnějšího světa. Bývají kvalitnější než pecky, ale obvyklé méně kvalitní než klasická sluchátka na hlavu, navíc mohou být pro někoho nepohodlná. Aby vás netlačily, je nutný skutečně dobrý a pečlivý výběr. Obdobně jako takzvané „pecky“, i špuntová sluchátka se hodí na sport nebo třeba do vlaku či letadla.

Výhody

Velmi dobrá úroveň izolace

Vyšší kvalita za přijatelnou cenu

Usazení v uchu je velmi pevné


Nevýhody

Při delším poslechu mohou být nepohodlná

Důležitá je pečlivá hygiena

Hlasitým poslechem si můžete způsobit vážné zdravotní problémy

Špuntová sluchátka

zpět k menu ↑

Test obloukových sluchátek

Tady se dostáváme k tomu nejlepšímu, co vám může trh se sluchátky nabídnout. Oblouková sluchátka se obecně dělí do dvou kategorií:

 • Supraaurální sluchátka – obepínají celou hlavu, leží na ušním boltci, ale nepřesahují ho. Náušníky se hlavy nedotýkají, izolace je tedy o něco méně účinná a poslech méně pohodlný.
 • Circumuaurální sluchátka – obepínají celé ucho posluchače, okraje náušníku se dotýkají boční strany hlavy, což znamená dobrou izolaci od okolí.

Oblouková sluchátka

Oblouková sluchátka a jejich charakteristika

U tohoto typu sluchátek je velmi důležitý materiál náušníku (nejčastěji plast, koženka nebo kůže, případně textil) a jejich velikost. Jedině dobrá kombinace těchto dvou parametrů vám bude pohodlná. Taková sluchátka bývají nejkvalitnější (používají je často i profesionálové nebo vášniví hráči či muzikanti), ale zároveň i nejdražší a nejméně skladná. Uši se pod nimi navíc poměrně často potí, takže při delším poslechu nemusí být tento typ sluchátek komfortní.

Výhody

Dobré izolační schopnosti

Vysoká kvalita

Vhodné pro profesionální použití


Nevýhody

Velká váha, menší skladnost, horší manipulace

Při delším poslechu nepohodlná

V některých modelech se potí uši

zpět k menu ↑

Test herních sluchátek/Headsetů

Kromě klasických, běžných sluchátek, jsou k dostání i speciální sluchátka s mikrofonem (nazývané též headsety). Mají uzavřenou konstrukci, patří mezi oblouková sluchátka, ale směrem před ústa navíc míří mikrofon, který přijímá zvuky a umožňuje jejich vysílání.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Citlivost Cena
1. Kingston HyperX Cloud Revolver
104 dB/mW Zjistit cenu
2. Creative Sound BlasterX H7 Tournament
118 dB/mW Zjistit cenu
3. Logitech G PRO Gaming Headset
- dB/mW Zjistit cenu
4. Sennheiser GSP 300
113 dB/mW Zjistit cenu
5. Adata EMIX H30 Gaming
110 dB/mW Zjistit cenu

Herní sluchátka/Headsety a jejich charakteristika

Kromě sluchátek je pro ně typický i mikrofon. Jsou velmi oblíbená mezi hráči PC a online her, kteří kromě toho, že poslouchají zvuk hry také mluví se svými kolegy na síti, nebo mezi lidmi, kteří používají sluchátka k telefonování. Jejich velkou výhodou je právě přítomnost mikrofonu a navíc i vysoká kvalita zvuku, horší je to ale s pohodlím a skladností. Pokud hráč natáčí videa a zveřejňuje je, pak se určitě vyplatí hledět také na design, který je u těchto sluchátek stylový a propracovaný. Často jsou však dražší, než klasická sluchátka.

Výhody

Zabudovaný mikrofon

Profesionální a kvalitní zvuk

Možnost telefonování


Nevýhody

Jsou těžší a méně pohodlné

Cena bývá vysoká

Herní sluchátka

zpět k menu ↑

Test bezdrátových sluchátek

Bezdrátová sluchátka jsou speciálním typem sluchátek, která není potřeba připojovat přes kabel. Fungují buďto skrze infračervený signál nebo skrze Bluetooth – mají v sobě zabudovaný akumulátor, ze kterého berou energii. Díky ní efektivně přijímají vlnový signál a přeměňují jej na zvuk.

Bezdrátová sluchátka

Bezdrátová sluchátka a jejich charakteristika

Charakteristika je jednoduchá – sluchátka, která nejsou připojena ke zdroji signálu, ale přijímají signál nejčastěji pomocí technologie Bluetooth. Jde o skvělá zařízení, která fungují neomezeně i v okruhu několika metrů až desítek metrů od zdroje, často i přes zeď. Nejste nijak limitování ani nemusíte přehrávač nebo tablet nosit u sebe. Nevýhodou je, že akumulátor je potřeba dobíjet (tím, že nejsou připojena, potřebují vlastní zdroj energie), navíc s rostoucí vzdáleností od zdroje klesá kvalita zvuku. To není zrovna dobrá vlastnost. I tak se ale dá říct, že bezdrátová sluchátka mají spoustu příznivců. Nejčastěji jde o oblouková sluchátka, objevují se ale i bezdrátová pecková sluchátka.

Výhody

Nejste limitování vzdáleností od zdroje

Poslouchat lze i v jiné místnosti

Žádné trable s kabelem


Nevýhody

Kvalita zvuku se vzdáleností klesá

Nutnost dobíjet akumulátor sluchátek

zpět k menu ↑

Test sportovních sluchátek

Sluchátka jsou oblíbeným vybavením sportovců, zejména běžců, cyklistů nebo chodců. Je příjemné si při tréninku pustit oblíbenou hudbu a trochu se díky ní nabudit. Ovšem je potřeba jim věnovat speciální péči při výběru – musí splňovat hodně parametrů.

Retro lednice a jejich charakteristika

Sportovní sluchátka by měla být lehká, neměla by vás při pohybu omezovat a bezpodmínečně musí dobře držet v uchu. K tomu slouží speciální provedení, kdy lze sluchátka zachytit buď za ucho, nebo přes krk. Obvykle bývají designově pěkně vyřešená, abyste je mohli sladit se svým sportovním oblečením (ale nutné to opravdu není). Je dobré, když zcela neizolují – pro vaše bezpečí, uslyšíte, co se kolem vás děje. Nevýhodou sportovních sluchátek bývá fakt, že na úkor lehké konstrukce produkují horší zvuk. Navíc mají omezený komfort – jde často o špuntová nebo pecková sluchátka, která bývají méně pohodlná, zejména při delším poslechu.

Výhody

Lehké, mobilní a neomezující

Dobře drží v uchu


Nevýhody

Menší kvalita zvuku

Při delším poslechu mohou být méně pohodlné

Sportovní sluchátka

zpět k menu ↑

Největší světoví výrobci sluchátek

Doporučujeme to u všech druhů zboží a musíme to doporučit i zde – při výběru se dívejte i na značku. Samozřejmě, že ji nesmíte postavit nad všechny ostatní parametry, ale je dobré vědět, která společnost obecně  vyrábí dobrá a kvalitní sluchátka a která má naopak špatnou pověst. Je potřeba si uvědomit, že pouze firma, která se na sluchátka specializuje, má zároveň prostředky na investice do výzkumu, vývoje a špičkové výroby. Může si to dovolit a vyplatí se jí to. Ale pokud má někdo v nabídce dva, tři modely sluchátek, těžko do nich bude vkládat více času, energie a peněz, než je nutné. Pojďme si tedy společně představit alespoň ty základní značky sluchátek, které byste měli při nákupu znát…

zpět k menu ↑

Jak vybrat nejlepší sluchátka na sport i na cesty?

Jakkoliv jsou sluchátka jednoduchá zařízení, je potřeba při jejich výběru sledovat celou řadu důležitých údajů. Především je potřeba si uvědomit, že se vám nevyplatí na nich šetřit (protože levná sluchátka budete kupovat o to častěji) a také je dobré si sednout a zamyslet se, na co je vlastně chcete, co od nich čekáte a co chcete poslouchat. Není dobré tohle dělat v obchodě, tam byste měli jít už ve chvíli, kdy máte zvolených pár favoritů. Promyslete si to v klidu doma, kde vás nikdo nebude ovlivňovat. Nezapomínejte, že výběr sluchátek je silně individuální a co může jednomu vadit, to druhý ocení. Teprve ve chvíli, kdy budete mít jasno, co vlastně potřebujete, můžete projít nabídku sluchátek, vybrat pár modelů a ty si v obchodě vyzkoušet, jak pohodlné vám budou. Zkusme si nyní projít, co všechno by vás mělo v případě sluchátek zajímat.

Izolační schopnosti sluchátek

Jako první se podívejme na schopnosti izolace. Ta je rozhodující v obou směrech. Jednak abyste své okolí poslechem nerušili, a zároveň aby okolí svým hlukem nerušilo vás. Hodně záleží na použití – jinou úroveň izolace oceníte doma, kde máte klid, jinou třeba ve vlaku, který je hlučný. Obecně si ale můžeme říct, že čím lepší bude izolace, tím lépe a nic tím nepokazíte. Z hlediska typů izolují nejvíce špuntová sluchátka, nejméně naopak pecková a některá oblouková.

Míra tlumení se udává v decibelech. U běžných sluchátek se pohybuje zhruba od deseti do třiceti decibelů, a čím více, tím samozřejmě lépe. Z hlediska izolace rozlišujeme dva, potažmo tři druhy sluchátek.

 • Uzavřená sluchátka – náušník obepíná ucho a dotýká se boků hlavy. Znamená to, že zvuk ze sluchátek neuniká do okolí a naopak to, co se děje kolem vás, nebude rušit váš klid. To je hlavní výhodou. Naproti tomu ale může být zvuk díky dobré izolaci zkreslený a nepřirozený, takže pro odborníky, kteří potřebují třeba naprosto čistou hudbu, se nehodí.
 • Otevřená sluchátka – buďto k hlavě přímo nedoléhají, nebo je izolace provrtaná otvory, aby se zvuk dostával ven. Tlumení je sice menší, ale zvuk je výrazně kvalitnější, přirozenější a citlivější k vašim uším. Na veřejnosti byste je ale používat spíše neměli.
 • Odhlučňovací sluchátka – někdy se můžete setkat ještě se třetím typem, který hluk aktivně potlačuje. Taková sluchátka vysílají protihlukové signály na základě mikrofonů, zachycujících okolní zvuky. Tyto signály se pak přidají do přehrávaného záznamu a vyruší. Taková sluchátka však vyžadují vlastní baterii, jsou větší a také dražší.

Oblouková sluchátka nasazená
Sluchátka

Impedance sluchátek

Podobně jako při nákupu reproduktorů, i při výběru sluchátek stojí za to sledovat fyzikální veličinu zvanou impedance. Je udávána v ohmech a do jisté míry souvisí s elektrickým odporem. V zásadě jde o to, jak bude připojení sluchátek zatěžovat baterii zařízení a jak hlasitý bude výstup. Vyšší odpor v drátech totiž znamená víc energie nutné k tomu, aby byl překonán. Pokud tedy chcete poslouchat hudbu z mobilu nebo MP3 přehrávače, volte spíše sluchátka s malou impedancí (ideálně kolem 100 Ω). Pokud si pořídíte sluchátka s vyšší impedancí, budou sice mít lepší výstup, ale zároveň budou vyžadovat více energie a nejlépe uděláte, když je zapojíte do sestavy, do počítače nebo použijete zesilovač.

V zásadě rozlišujeme dva druhy sluchátek podle impedance:

 • Sluchátka nízkoimpedanční – velmi rozšířená, hodí se k počítačům, mobilům nebo televizím, impedance se pohybuje v rozmezí desítek ohmů. Sluchátka bývají stereofonní, takže do každého sluchátka jde signál samostatně.
 • Sluchátka vysokoimpedanční – starší typy sluchátek, jejichž impedance dosahuje stovek až tisíců ohmů. Výstup je velmi silný, ale mají velké nároky na energii. Sluchátka jsou konstruována jako monofonní, takže do obou sluchátek jde stejný signál.

Míra zkreslení sluchátek musí být co nejnižší

Velmi důležitý parametr, který v zásadě vyjadřuje, jaké procento přenášeného zvuku se během přenosu změní. Zvuk, který opustí zařízení ve formě signálu, se totiž nepřenese nikdy dokonale stejný. V drátech dochází k drobným změnám a odchylkám. Doporučujeme tento parametr pečlivě sledovat a dívat se, kolik procent signálu se takto zkreslí. Maximum by mělo být kolem jednoho procenta a ideálně, pokud se dostanete třeba pod jednu desetinu. Taková sluchátka už produkují téměř dokonalý zvuk.

Frekvence sluchátek pro lidské ucho

Frekvence z fyzikálního hlediska znamená, kolikrát se vybraný jev opakuje během daného časového úseku. V případě sluchátek jde o tóny, které jsou z přístroje vysílány do vašich uší. Udává se v hertzech (značka veličiny je Hz), a spolu s ní byste měli sledovat i hodnotu zvanou útlum. Co se týče prvního údaje, v zásadě pro vás znamená, jak dobře se vám bude zvuk vnímat (vzhledem k tomu, že vnímání lidského ucha se pohybuje v rozmezí 20 Hz až 20 000 Hz). Útlum je pak důležitější a říká, jaký je pokles hlasitosti na konci frekvenčního pásma. Aby nebyla hudba příliš zkreslená, hledejte sluchátka, která mají útlum co nejmenší, ideálně pod deset decibelů.

Další technické parametry sluchátek

Technických parametrů, které je potřeba u sluchátek sledovat, je samozřejmě více. Ty nejdůležitější jsme si vyjmenovali, ale podívejme se na další:

 • Citlivostmaximální akustický výkon sluchátek, udávaný v decibelech. Vyjadřuje hlasitost sluchátek. Ideální jsou hodnoty, které se pohybují okolo 100 až 110 dB, pro profesionální použití je pak dobrou hodnota, která překročí 110 dB. Maximum je na více než 120 dB.
 • Výkon – udáván v miliwattech, protože se jedná o velmi malá zařízení. Čím větší výkon bude, tím čistší a věrnější zvuk, ale zároveň o to větší nároky na napájení. Vysoký výkon se totiž promítne do větší spotřeby energie. Naše doporučení zní, abyste hledali sluchátka s co nejlepším výkonem, ale zároveň je dali do kombinace se zařízením, ze kterého budete zvuk pouštět.
 • Maximální zatížitelnostmaximální možný příkon, který zvládnou sluchátka delší dobu přijímat. Udává se v miliwattech, podobně jako výkon. Pro běžného uživatele v klidu postačí sluchátka s maximální zatížitelností, která se bude pohybovat kolem 100 mW, ale profesionálové by měli hledat ještě lepší hodnoty.

Způsob připojení sluchátek k vašemu zařízení

Pro to, abyste mohli sluchátka používat, je velmi důležité zvolit i vhodný způsob připojení k zařízení, ze kterého budete zvuk pouštět. K tomu slouží konektory, takzvané „jacky“. Vhodný formát připojení je zde naprostou nutností. Obvykle se připojení řeší jackem o rozměrech 3,5 milimetru, kterému odpovídají prakticky všechna dnes vyráběná zařízení. Setkat se ale můžete i s rozměry 6,3 nebo 2,5 milimetru, které se používaly dříve (a to nejen pro sluchátka). Pokud jde o tvar přípojky, můžete sáhnout buďto po rovném, nebo zahnutém provedení. Obojí má svá pro a proti. Rovný konektor je šikovnější, pevnější, ale zase se z něj dráty snáze vytrhávají. Zahnutý konektor ve tvaru písmene L je odolnější, ale snáze se zalomí.

Zajímavým způsobem, jak vyřešit přenos signálu z přístroje do sluchátek, je bezdrátová cesta infračerveného signálu nebo Bluetooth. Nejste omezování délkou sluchátek, můžete se pohybovat téměř neomezeně i v okruhu několika desítek metrů od zdroje (a to i za zdí), ale na druhou stranu, pokud budete od zdroje signálu dále, kvalita zvuku se prudce sníží. Navíc sluchátka potřebují vlastní zdroj energie a jejich baterii je pak potřeba pravidelně nabíjet. A na závěr ještě jeden detail – sluchátka musí být s vaším zařízením kompatibilní. V kombinaci s jejich vyšší cenou se nám zdá, že se spíše vyplatí klasická drátová sluchátka.

Sluchátka od Apple

Materiál náušníků – který je nejlepší?

Někde na pomezí technických parametrů sluchátek a vašeho komfortu a pohodlí je materiál náušníků. To je část sluchátek, která se vašich uší bezprostředně dotýká a přímo je ovlivňuje. V případě peckových nebo špuntových sluchátek ho nemusíte řešit, náušníky nemají (u pecek si budete do uší dávat plast, u špuntů silikon nebo gumu), ale u klasických, velkých sluchátek je to podstatný údaj. Materiálů, které se používají, je celá řada, podívejme se na ty nejčastější.

 • Plastové náušníky – plast je asi nejpoužívanějším materiálem. Je hodně přilnavý, takže na uchu velmi dobře drží, navíc dobře tlumí. Trvanlivost plastu je vysoká a navíc se nepotrhá, jako třeba textil. Pokud se umaže mazem z uší, snadno ho otřete. Problém ale je, že plast má tendenci lepit se i na trochu zpocenou kůži.
 • Kožené a koženkové náušníkyodolný a kvalitní materiál. Povrch je hladký, příjemný a pro lidské tělo veskrze přirozený. Kůže dobře izoluje, vypadá velmi dobře a má svůj styl. Je elegantní a zároveň vzbuzuje dojem luxusu. Problém ale je, že izoluje i teplo, takže hlava a uši se pod ní v horku potí, není tolik přilnavá, jako plasty a bývá dražší. V neposlední řadě se také hůře čistí a nemá tak dlouhou životnost.
 • Textilní náušníkytextilní materiály různé struktury. Ta právě určuje vlastnosti náušníku. Většinou jde o hladké tkaniny, které jsou příjemné, dobře sají pot a dobře tlumí zvuk. Problémy ale bývají jednak s údržbou, jednak s životností. Navíc když nasaje tkanina potem, je potřeba ji dát vysušit, jinak bude páchnout.

Pohodlí, komfort a snadné použití sluchátek

V neposlední řadě je potřeba si říct, že u sluchátek nejsou potřeba jen dobré technické parametry, ale musíte se dívat i po tom, jak jsou pohodlná. Příliš komfortní nejsou špunty, a pokud ano, musí vám přesně sedět do ucha a mít těsnění z měkkého materiálu (ideální je třeba silikon, naopak méně vhodná je tvrdá guma). Takzvané „peckovky“ jsou o něco pohodlnější, ovšem uši z nich po delším čase i tak začnou bolet. A navíc oba tyto typy mají tendenci se zamotávat, což není zrovna příjemné. Rozmotávat každý den kabel sluchátek není zrovna dvakrát příjemné. Pohodlná jsou sluchátka circumuaurální a supraaurální, ale jen při vhodném výběru. Nesmí mít příliš velký přítlak (tedy sílu, kterou tlačí náušníky na vaše uši), ideální je tak 1,5 až 5 newtonů. Sluchátka by pak určitě neměla být pro vaši hlavu příliš těžká, to si v obchodě určitě vyzkoušejte. Při krátkém poslechu to asi nebudete vnímat, ale po hodině nebo dvou vám to dojde. A další zdánlivý detail – délka kabelu. Ten musí být dostatečně dlouhý, aby vám kabel dosáhl do uší i od přístroje, uloženého třeba v kapse nebo na stole. Ovšem pokud bude delší, než je potřeba, bude se zamotávat a při použití nebude vypadat esteticky. Takže… shrnuto a podtrženo, je pouze na vás, co vám vyhovuje a co je vám příjemné.

Design sluchátek vyjadřuje váš styl

Bylo by chybou vybírat sluchátka čistě podle toho, jak vypadají. Naopak, je potřeba hledět především na technické údaje. Na druhou stranu, jejich design nelze zanedbat zcela. V dnešní době se často sluchátka považují za módní doplněk, ukázku stylu. Zejména mladí lidé je nosí na krku nebo na hlavě i v době, kdy muziku vůbec neposlouchají. Vzhledem k tomu, že sluchátka jsou dnes k dostání v různých barvách, tvarech a materiálech, máte možnost snadno je sladit se svým vlastním stylem chování a oblékání. Například dojem luxusu vzbudí sluchátka s využitím kovu a kůže/koženky, takzvaní „skejťáci“ zase ocení něco barevného a výrazného. A tak bychom mohli pokračovat dál… Zkrátka, máte-li vybraných více modelů a potřebujete mezi nimi zvolit jen jeden, pomocným kritériem nákupu může být právě design a styl sluchátek.

zpět k menu ↑

Typy sluchátek podle jejich využití

Základní typologii sluchátek jsme už stihli projít, podívali jsme se na jejich parametry, nyní bychom se mohli podívat i na jejich dělení podle využití. Každá sluchátka se totiž hodí na něco jiného a činnosti, při kterých je chcete využívat, byste neměli opomenout zohlednit – často to může být klíčové. To, u čeho budete hudbu poslouchat, totiž ovlivní spoustu parametrů, jako například typ, kvalitu zvuku, velikost, nebo způsob připojení.zpět k menu ↑

Finální verdikt

Podařilo se vám vybrat si vhodná sluchátka? Doufáme, že ano. Přesto ale nemůže uškodit, když si celý proces nákupu sluchátek projdeme ještě jednou od začátku a postupně. Na začátek si uvědomte, že sluchátka musí odpovídat vašim individuálním potřebám. Sedněte si a promyslete si, na co sluchátka chcete a co by měla splňovat. Nebojte se dát si na čas, ale promýšlet hlavně pečlivě. Zauvažujte, který ze tří základních typů se vám hodí více (pecková sluchátka, špuntová sluchátka nebo oblouková sluchátka), případně jestli máte zájem o něco pro profesionály. Zkuste se také podívat, jaké značky sluchátek jsou osvědčené a primárně sledovat jejich sortiment.

Určitě se vyplatí projít si vybrané technické parametry sluchátek, jako je třeba výkon, impedance nebo frekvence a najít optimální hodnoty, aby byl zvuk co nejčistší. Nezapomínejte na to, že sluchátka musí mít vhodný konektor k tomu, aby je bylo možné připojit k vašemu zařízení. Mohli bychom sem zařadit také míru zkreslení a izolační schopnosti sluchátek – obojí má velký vliv na kvalitu výsledného vysílaného zvuku. Důležité je, aby byly tyto technické údaje v dobrém kompromisu s vaším pohodlím a komfortem – sluchátka musí mít dostatečně dlouhý drát, aby pohodlně dosáhla k uším, ale zároveň se nesmí zamotávat. Musí odpovídat vašim uším (to si v obchodě vyzkoušejte, pokud vám to dovolí) a měly by také dobře vypadat, pokud je chcete nosit na veřejnosti. Na závěr se vyplatí ještě si překontrolovat, jestli se opravdu hodí k tomu, k čemu je chcete používat (na sport, k odpočinku,…). Pokud vám vyhovuje cena a pokud není podezřele nízká, nebo naopak přehnaná, pak máte vybráno a my vám gratulujeme. Nyní už stačí jen sluchátka připojit a rozumně je používat.

zpět k menu ↑

Jak vypadá ideální poměr mezi cenou a kvalitou?

Závěrem se ještě zkusme podívat, v jakých cenových relacích se sluchátka pohybují. Obecně můžeme říct, že se dají pořídit zhruba od sta korun i do několika tisíc, cenové rozpětí je zde opravdu velmi široké. Můžeme si ho ale výrazně zúžit, když budeme chtít. Předně je potřeba odseparovat všechna podezřele levná sluchátka. Cenovka, na které je napsáno 80 korun určitě láká, ale taková sluchátka se za měsíc nebo dva samy zničí. Naopak, když stojí sluchátka více než dva, tři tisíce, je velká pravděpodobnost, že jako průměrný uživatel je nevyužijete. Ta jsou určena hlavně pro muzikanty, DJ nebo třeba operátory. Tím se nám rozpětí výrazně zúžilo a sluchátka si již můžeme rozdělit do tří kategorií.

 • Sluchátka od tří do pěti set korun – levnější určitě neshánějte. Jde o minimální hranici, od které nacházíme na trhu dobré modely. Půjde pravděpodobně o špuntová nebo pecková sluchátka, lehká, skladná a mobilní, sice s nepříliš vysokou kvalitou zvuku, ale zato levná. Méně náročné uživatele uspokojí a například na sport nebo na cesty jsou velmi vhodná. Ovšem výběr vyžaduje hodně pozornosti a úsilí a navíc nemůžete očekávat nijak vysokou životnost.
 • Sluchátka od pěti do patnácti set korun – v této kategorii nacházíme průměrná sluchátka, která uspokojí prakticky každého. Špuntová, výjimečně pecková, i supraaurální a circumaurální. Jsou vhodná domů, na cesty i k počítači, zvuk je kvalitní, izolace dobrá a sluchátka bývají poměrně pohodlná a vzhledově pěkná, navíc cena je vcelku rozumná.
 • Sluchátka nad patnáct set korunnejdražší sluchátka od specializovaných výrobců, která již běžnému člověku nepřinesou nic moc navíc. Ovšem pro muzikanta, majitele nahrávacího studia nebo DJ je to nejvhodnější skupina sluchátek. Nabízejí čistý zvuk na špičkové úrovni, vysokou kvalitu izolace a uspokojí i ty nejnáročnější. Pravda, cena už je vysoká (a může přesáhnout i pět, deset tisíc), ale výsledek za to stojí.

zpět k menu ↑

Sluchátka a zdraví

Kolem tohoto tématu koluje po světě celá řada mýtů. Zejména starší lidé tvrdí, že sluchátka mohou lidský sluch poškodit, že nejsou vhodná, a určitě ne pro děti. Pokud jde o lékaře, ti se k tématu staví poněkud střízlivěji. Obecně se má za to, že sluchátka s obloukem přes hlavu, která se nestrkají do uší, ale na uši, příliš nebezpečná nejsou. Pecková a hlavně špuntová jsou už horší, nelze ale jednoznačně tvrdit, že by vás připravila o sluch. Ne, všechno závisí na konkrétních modelech a jejich použití. Důležité je, aby sluchátka produkovala kvalitní zvuk – pokud budou jednotlivé hladinu zvuku ladit a pokud nebudou sluchátka rozladěná, neměl by nastat problém. Je to jeden z důvodů, proč je dobré nekupovat ty nejlevnější modely, protože jejich zvuk bývá všelijaký, jen ne čistý a citlivé uši pak mohou bolet.

Sluchátka na sport

Druhou věcí je samotné používání sluchátek a především hlasitost poslechu. Zejména mladí uživatelé mají za to, že pouštět hudbu naplno jejich prožitek zvýrazní a navíc že všem kolem ukážou, jaký mají styl (protože ani ta nejlepší izolace hudbu při takové hlasitosti neztlumí). Bohužel, obojí je omyl – ostatní lidi kolem jejich hudba nezajímá a naopak, hlasitý poslech sluch prokazatelně poškozuje. Řada přístrojů (mobilů i MP3 nebo MP4 přehrávačů) vás upozorní, pokud zvuk zesílíte příliš, žádný omezovač ale nemají. Je to jen a pouze na vás… Takže pokud bychom měli tuto kapitolku shrnout – sluchátka vám sluch nepoškodí, ten si můžete poškodit leda sami špatnou volbou a špatným používáním.

Pevně věříme, že vám náš článek byl k něčemu platný a s výběrem vám pomohl. Nyní již nezbývá, než vám popřát spoustu příjemných chvil s vaší oblíbenou hudbou a hodně zábavy, pokud si sluchátka kupujete třeba k počítači nebo k televizi.

Sluchátka
5 (100%) 3 votes
Váš pomocník