Nejlepší kávomlýnky 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího kávomlýnku.
  • Zvolte si na základě výkonu, kvality kávy, komfortu a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Kávomlýnky bez pozadí

Vítězové testu:

Do 70 g kávyOd 70 do 250 g kávyOd 250 do 450 g kávyOd 450 g kávy
Severin KM 3879 DeLonghi KG 89 Graef CM800 MACAP M5D
badge-price
badge-performance
badge-quality
92%
94%
94%
95%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Keramický mlýnek
  • Snadné mytí
  • Přesně do ruky
  • Nastavení hrubosti
  • Jednoduché ovládání
  • Tichý provoz
  • Spolehlivý a rychlý
  • Nastavení hrubosti
  • Dobrý poměr cena/kvalita
  • Spolehlivý a rychlý
  • Nastavení hrubosti
  • Velká kapacita
  • Ruční mletí
  • Velmi jemné mletí nelze nastavit
  • Rozměrnější
  • Vhodný spíše do provozu

Úvod

Kávomlýnek, kafemlýnek, nebo také mlýnek na kávu. Tři různé názvy pro stejné zařízení. Jak jste si jistě vědomi, jde o mlýnek, za pomoci kterého si připravíte čerstvou mletou kávu doma, těsně před zalitím. Docílíte tak plnější chuti a výraznějšího aroma. Pokud patříte mezi milovníky kvalitní, chutné kávy, neměl by mlýnek na kávová zrna ve vaší kuchyni rozhodně chybět. Pokud navíc patříte mezi majitele pákového kávovaru, nebo jeho koupi zvažujete, kávomlýnek je pro vás nutností. Totéž platí i pro vaření kávy v moka konvičce. Kvalita kávy závisí samozřejmě na výběru kávovaru – o pákových kávovarech i kávovarech obecně se dozvíte více v našem velkém testu kávovarů. V tomto článku se budeme ale zabývat kávomlýnky samotnými. Rozdělíme si je do kategorií, nabídneme vám výběr těch nejlepších kafemlýnků na trhu, představíme vám největší výrobce, nabízející mlýnky na kávu a nastíníme, na které parametry se při výběru zaměřit a co pod nimi hledat.

Přesuňme se nyní k testům nejlepších mlýnků na kávu, které jsou na trhu k dostání. V přehledné formě vám přinášíme jejich přehled a srovnání, na základě pár základních parametrů. Pokud se vám kterýkoliv z modelů zalíbí, neváhejte se přesvědčit o jeho ceně a dostupnosti. Pro toto srovnání jsme rozdělili kávomlýnky do kategorií podle kapacity zásobníku na kávová zrna. Vycházíme z rozdělení na:

  • malé kávomlýnky (do 70 g kávy)
  • střední kávomlýnky (od 70 g kávy do 250 g kávy)
  • větší kávomlýnky (od 250 g do 450 g kávy)
  • velké kávomlýnky (nad 450 g kávy)

Každou kategorii pro vás charakterizujeme a nastíníme plusy a mínusy, kterými se modely v dané kategorii vyznačují.

zpět do menu ↑

Jaké jsou základní typy kávomlýnků?

Rozdělme si nejdříve kávomlýnky do kategorií. Pomůže nám to vysvětlit jejich fungování a ovládání. Velmi základním rozdělením mlýnků na kávu, které jistě znáte, je dělení na:

  • ruční mlýnky na kávu
  • elektrické mlýnky na kávu

Na tomto dělení můžeme kávomlýnky dále rozlišovat a zaměřovat se díky tomu na konkrétní parametry, zásadní při výběru kávomlýnku tak, aby vám vyhovoval.

Elektrický mlýnek na kávu

Příprava kávy v elektrickém kávomlýnku je řešena nasypáním kávových zrn do zásobníku, navolením hrubosti mletí, dávku namleté kávy a po stisknutí tlačítka je pro vás vše připraveno. Kapacita se odvíjí od velikosti kávomlýnku. Kvalita mletí a nadstavbové funkce pak od ceny vámi vybraného modelu. Zainvestovat se pak vyplatí i kvůli výsledné chuti kávy. U lacinějších modelů dochází k zahřívání nožů, meloucích kávu, přičemž se může káva přepalovat. Elektrický kafemlýnek je tak určitě skvělou volbou díky své jednoduchosti a kapacitě připravené kávy, je třeba ale, jako vždy, myslet na poměr mezi cenou a kvalitou.

Ruční mlýnek na kávu

Ruční kávomlýnek, zákonitě tedy bude vyžadovat vaši vlastní sílu k namletí kávových zrn. To je většinou řešeno páčkou na horní straně nebo na boku kávomlýnku. Ta při točení pohybuje s mlecími kameny, které melou kávu. Mletí kávových zrn v ručním mlýnku je spíše tradičním pojetím přípravy kávy. Navíc, jak se můžete přesvědčit dále v článku, ruční mlýnky na kávu mají kapacitu na namletí kávy pro jednoho, maximálně pro dva. Příprava velkého množství kávy však s ručním mlýnkem nepřipadá příliš v úvahu. Ruční kávomlýnky mají však i své výhody. Namletí kávy máte plně na povel vy, navíc neriskujete přepálení kávy. Pořizovací náklady na ruční mlýnek na kávu jsou pak v porovnání s elektrickými mlýnky nižší. (Zdroj: Which.co.uk)

zpět do menu ↑

Test malých kávomlýnků (do 70 g kávy)

Malé, často ruční kávomlýnky, které se perfektně hodí do malých domácností nebo pro jednotlivce, kteří nemají velkou spotřebu kávy.

PořadíNáhledNázevHodnoceníVolitelná hrubostRuční/automatickýCena
1. Severin KM 3879
Ne Automatický Zjistit cenu
2. Gorenje SMK150W
Ne Automatický Zjistit cenu
3. Clatronic KSW3307
Ano Automatický Zjistit cenu
4. Lodos Temp
Ano Ruční Zjistit cenu
5. ETA Magico 0065
Ne Automatický Zjistit cenu
Malý mlýnek na kávu

Malé kávomlýnky a jejich charakteristika

Malé mlýnky na kávu s malou kapacitou zásobníku na kávová zrna slouží k přípravě kávy pro jednoho, maximálně pro dva. Jak můžete vidět v tabulce, mezi malé kafemlýnky se řadí převážně ruční mlýnky. Kávomlýnky s malou kapacitou jsou také zákonitě menší, a tedy dobře skladné, proto vhodné například na cesty. Malé kávomlýnky se také pohybují v nejnižších cenových kategoriích. Jak ruční kávomlýnky, tak ty elektrické. U elektrických kávomlýnků je jen třeba počítat s horší kvalitou, v porovnání s dražšími elektrickými kávomlýnky. Pokud vás mate, že volitelnost hrubosti mletí není u některých kávomlýnků uvedena, předpokládejte, že ji mlýnek spíše neumožňuje. S touto překážkou se setkáte jen u levnějších modelů, které se tímto nedostatkem raději neprezentují.

Výhody

Vhodné pro přípravu malého množství kávy

Malé

Skladné

Levné


Nevýhody

Není pravidlem možnost nastavení hrubosti mletí

Malý výběr kvalitních elektrických kávomlýnků

Kvalita některých elektrických kávomlýnků

zpět do menu ↑

Test středních kávomlýnků (od 70 g do 250 g kávy)

Střední kávomlýnky, nejčastěji automatické a s možností nastavení hrubosti mletí, které se hodí pro početnější domácnosti.

PořadíNáhledNázevHodnoceníVolitelná hrubostRuční/automatickýCena
1. DeLonghi KG 89
Ano Automatický Zjistit cenu
2. Krups GVX242
Ano Automatický Zjistit cenu
3. Bosch TSM6A013B
Ne Automatický Zjistit cenu
4. Bosch TSM6A011W
Ne Automatický Zjistit cenu
5. Bosch TSM6A017C
Ne Automatický Zjistit cenu
6. Sencor SCG 5050BK
Ano Automatický Zjistit cenu
7. Eta Perfetto 006890000
Ano Automatický Zjistit cenu

Střední kávomlýnky a jejich charakteristika

Větší kávomlýnky s kapacitou až 250 g kávových zrn. Není však nutností tuto kapacitu využít naplno. Navíc, některé střední kávomlýnky mají zásobník na namletou kávu, kterou tam můžete uchovat na další den. Takové mlýnky na kávu jsou ve většině příliš velké, než abyste si je s sebou brali na cesty. Spolu s rostoucí kapacitou nám ale roste i cena, nešplhá však do nijak závažných výšek. Nehledejte tu už žádné ruční kávomlýnky, s vyšší kapacitou je spojena automatizace procesu mletí. Střední kávomlýnky bychom ve většině označili jako ideální do domácnosti.

Výhody

Ideální do domácnosti

Cenová dostupnost

Zásobník na namletou kávu (pod je jím produkt vybaven)


Nevýhody

Nevhodné na cesty

Jen automatické strojky

Střední mlýnek na kávu

zpět do menu ↑

Test větších kávomlýnků (od 250 g do 450 g kávy)

Velké kávomlýnky, které jsou bez výjimek automatické a kromě domácího použití se hodí i do provozu.

PořadíNáhledNázevHodnoceníVolitelná hrubostRuční/automatickýCena
1. Graef CM800
Ano Automatický Zjistit cenu
2. Sage BCG820
Ano Automatický Zjistit cenu
3. DeLonghi KG 521
Ano Automatický Zjistit cenu
4. Sencor SCG 6050SS
Ano Automatický Zjistit cenu
5. Catler CG 8011
Ano Automatický Zjistit cenu
6. Graef CM 702
Ano Automatický Zjistit cenu
7. Mahlkönig EK43
Ano Automatický Zjistit cenu
Velký mlýnek na kávu

Větší kávomlýnky a jejich charakteristika

Větší kávomlýnky, s kapacitou až 450 g kávy. Znovu musíme opakovat, není nutné tuto kapacitu využít naplno. Navíc většina kafemlýnků má zásobník na namletou kávu. Můžete si ji tak připravit na několik dní dopředu, pokud si nechcete kávu vždy namlít těsně před zalitím. Pokud jde o rozměry, kávomlýnky z této kategorie patří spíše na vaši kuchyňskou linku než kamkoliv jinam. Cena některých ,větších’ kávomlýnku se však může vyšplhat na několik tisíc korun. Tomu ale odpovídá i kvalita namletí.

Výhody

Kvalita mletí

Kapacita


Nevýhody

Vyšší cena

zpět do menu ↑

Test velkých kávomlýnků (nad 450 g kávy)

Kávomlýnky s velkou kapacitou mletí, které se hodí i do provozů třeba v kavárnách. Nebáli bychom se je označit jako profesionální.

PořadíNáhledNázevHodnoceníVolitelná hrubostRuční/automatickýCena
1. MACAP M5D
Ano Automatický Zjistit cenu
2. Graef CM 900
Ano Automatický Zjistit cenu
3. ECM S-Manuale 64
Ano Automatický Zjistit cenu

Velké kávomlýnky a jejich charakteristika

Velkokapacitní kávomlýnky, které svou kapacitou mletí převýší potřeby vaší domácnosti, ať si o sobě myslíte, že jste sebevětší milovník kávy nebo sebenáročnější domácí barista. Mlýnky na kávu s kapacitou nad 450 g sice nabízejí možnost namletí jen jedné nebo dvou dávek. Přes to přese všechno jsou ale vhodné spíše do provozu.Cena takových kávomlýnků také nasvědčuje, že to je jejich zamýšlený záměr. Káva je vždy namletá přesně podle představ a zadaného nastavení, pečlivě a kvalitně.

Výhody

Kvalita nemletí

Kapacita

Vhodné do provozu


Nevýhody

Vyšší cena

Největší mlýnek na kávu

zpět do menu ↑

Kdo jsou největší výrobci kávomlýnků?

Dalším pro váš výběr důležitým parametrem může být výrobce. Pokud jste na vážkách mezi několika produkty, možná právě tento odstavec vám váš výběr ulehčí. Zaměříme se tedy na ty největší a nejznámější výrobce kávomlýnků, představíme si je, řekneme si něco o jejich produktech, o jejich historii a možná i nějakou tu zajímavost, nebo dvě.

zpět do menu ↑

Podle čeho si kávomlýnek vybrat?

Při výběru kávomlýnku se setkáte se spoustou parametrů, kterými se jednotlivé mlýnky vyznačují. Jak se mezi nimi zorientovat, co pod nimi hledat a jak si podle nich vybrat? Přesně s tím vám poradíme v následující části. Nejdůležitější parametry, podle kterých budete kávomlýnek vybírat jsou

  • princip mletí, kterým mlýnek disponuje
  • hrubost mletí, nebo spíše možnost nastavení si hrubosti mletí
  • kapacita násypky kávomlýnku
  • velikost mlýnku
  • materiál ze kterého je kafemlýnek vyrobený
  • vzhled a design mlýnku

Hrubost mletí

Hrubost mletí kávových zrn závisí na druhu kávy, který si chcete připravit, nebo na našich vlastních prioritách. Většina mlýnků nabízí možnost upravit si hrubost mletí. U ručních mlýnků na kávu je to řešeno utahovacím mechanizmem, který pak upraví mezery mezi jednotlivými mlecími kameny. Elektrické kávomlýnky pak mají knoflík, kde si na stupnici nastavíte hrubost namletí kávy. Případně si ji můžete navolit na dotykovém displeji, pokud máte kávomlýnek s takto řešeným ovládáním.

Princip mletí

Vysvětleme si teď princip, jak kafemlýnky kávu melou. Běžně se během výběru setkáte se dvěma základními mechanismy.

Mlýnek na kávu s ocelovým ostřím

Mlýnek na kávu s ocelovým ostřím, nebo také mlýnek na kávu s tříštivým ostřím. Zjednodušeně pak také nožové kávomlýnky. Způsob, jakým fungují je odvoditelný už ze samotného názvu. V mlecím ústrojí se nachází dvě ocelová ostří, která se po zapnutí roztočí a sekají kávová zrna které se v ústrojí nacházejí.

Toto řešení najdete spíše u levnějších elektrických modelů kafemlýnků. Z toho lze odvodit, že tento způsob mletí kávy má své mouchy. Káva bývá zpravidla nasekaná nepravidelně. Mezi výhody naopak patří rychlost nasekání kávových zrn, snadné čištění a údržba. Mimo to v takových mlýncích jde namlít i další suroviny, mimo kávy, jako například ořechy, mák, nebo různá koření.

Mletí kávy
Mletí kávy

Mlýnek na kávu s mlecími kameny

Kvalitnější variantu mletí kávy v kafemlýnku nabízejí mlýnky na kávu s mlecími kameny. Najdete jej standardně u ručních kávomlýnků a u kvalitnějších, dražších, elektrických kávomlýnků. Rozhodně se do něj vyplatí investovat. Systém mletí kávy za pomoci mlecích kamenů funguje tam, že mlecí kameny pomalu drtí kávová zrna, přičemž dochází k uvolňování olejů ze zrn. To přispívá výraznější chuti kávy a silnějšímu aroma. Navíc takové mletí je rovnoměrné.

Abychom mlecí kameny jen nevyzvedali, musíme přiznat, že mají i svá negativa. Jde především o náročnější údržbu. Tu je nutné nezanedbávat. Uvolněné oleje na sebe vážou prach, který při mletí vznikají a ovlivňují tak chuť kávy. Při dlouhodobém zanedbávání údržby pak může v mlýnku vzniknout i plíseň. K čištění mlecího ústrojí takových mlýnků na kávu slouží čisticí tablety. Mlýnky na kávu s mlecími kameny se nadále dělí podle konstrukčního provedení a podle použitého materiálu. Pojďme si ho v rychlosti projít. (Zdroj: Choice.com.au)

Dělení podle konstrukčního provedení:

  • Ploché mlecí kameny
    • Vyšší rychlost mletí
    • Menší výkonnost
    • Rychlejší opotřebení
  • Kónické mlecí kameny
    • Nižší rychlost mletí
    • Větší výkonnost
    • Delší životnost

Dělení podle použitého materiálu:

  • Ocelové mlecí kameny –Přehřívají se -> přepalují kávu
  • Keramické mlecí kameny – Nepřehřívají se

Kapacita

Kapacitou mlýnku jsme se již zabývali ve výběru nejlepších modelů výše v tomto článku. Pokud tedy hledáte mlýnek především na základě kapacity, určitě vám náš výběr pomůže najít přesně takový model, který hledáte.

Obecně se kapacita mlýnků na kávu pohybuje od 50 g kávových zrn až po více než 500 g. Je to jak v závislosti na dělení na ruční a elektrické kávomlýnky, ale i v závislosti na cíleném určení. Kávomlýnek určený do provozu v kavárně bude mít zákonitě vyšší kapacitu než kávomlýnek cíleně vyrobený do domácnosti. Ve zkratce tedy znovu specifikujeme dělení podle kapacity. Pokud vás zajímají podrobnější informace, můžete se vrátit k odstavci Testy kávomlýnků & charakteristiky kategorií. (Zdroj: CompactAppliance.com)

  • Kávomlýnky do 70 g kávy
    • Určené pro přípravu kávy pro jednoho, maximálně pro dva
    • Převážně ruční kávomlýnky a základní modely elektrických kávomlýnků
    • Vhodné na cestování
  • Kávomlýnky od 70 g kávy do 250 g kávy
    • Převážně nižší třída značkových kávomlýnků
    • Vhodné pro přípravu kávy v domácnosti
  • Kávomlýnky od 250 do kávy do 450 g kávy
    • Převážně vyšší třída značkových kávomlýnků
    • Vhodné pro přípravu kávy v domácnosti
  • Kávomlýnky nad 450 g kávy
    • Profesionální mlýnky na kávu
    • Kávomlýnky určené do provozu

Velikost

Velikost kávomlýnku úzce souvisí s kapacitou jeho násypky. Měli byste si určit, na jaké účely kávomlýnek kupujete. Záleží totiž na jeho skladnosti, možnosti přepravy a v závislosti na velikosti je pak ovlivněna kvalita a rychlost přípravy.

  • Pokud chcete mít kávomlýnek doma, sáhněte po modelu s kapacitou od cca 100 g do 400 g kávy v násypce. V závislosti na vašich dalších preferencích
  • Pokud chcete mít kávomlýnek do provozu, sáhněte po modelu s kapacitou nad 400 g kávy, ať nemusíte násypku neustále dosypávat
  • Pokud chcete kávomlýnek na cesty, sáhněte po modelu s kapacitou do nějakých 75 g. Nezapomeňte přitom na váhu kávomlýnku, ať s sebou nevozíte zbytečnou váhu navíc

Kávomlýnek design

Materiál

Materiál, ze kterého je jakýkoliv výrobek, co si kupujete vyrobený, je důležitým kritériem pro většinu z nás. Materiál kávomlýnků se pochopitelně liší u ručních kávomlýnků a elektrických kávomlýnků. U ručních kávomlýnků jde o parametr, který je důležitý především pro pocit, který z mlýnku celkově máte. K jejich výrobě se používá jak plast, tak kov, dokonce i kvalitní dřevo, jako například buk, nebo i exotické dřeviny atp. Na funkci to nemá velký vliv, ale pocit z mletí kávy je poté úplně jiný. Elektrické kávomlýnky jsou převážně z plastu, skla a nerezové oceli. U plastu a skla pak hodně záleží na ceně, o jak kvalitní plast se jedná a jestli je sklo skutečně sklo, nebo jde o průhledný plast. U nerezové oceli, tam už jde i o přímou vazbu na funkčnost a kvalitu namletí, dokonce i na výslednou chuť kávy. Nekvalitní nože v mlecím ústrojí nejsou zrovna něčím, co by vám přineslo tížený výsledek.

Vzhled

Vzhled a design mlýnku na kávu blízce souvisí s použitým materiálem. Ruční kávomlýnky mohou vypadat i sloužit až jako dekorace. Představte si krásně vyřezávaný mlýnek, nebo dřevěnou truhličku s vyřezanými monumenty a páčkou na vrchu. Běžnější jsou ale plastové mlýnky, které mají především sloužit účelu. Další variantou jsou kovové ruční kávomlýnky, které vypadají jak moderně, tak odolně a kvalitně. Zatímco elektrické kávomlýnky mají především za úkol zapadnout do vaší kuchyně. Pochopitelně záleží na tom, kolik jste ochotní zainvestovat, jestli bude mlýnek z levných plastů a plastového skla, nebo jestli bude vypadat moderně, bude ze skla a kvalitních plastů,nebo dokonce z kovu.

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Tím končí přehled kávomlýnků, jejich výrobců a parametrů. Věříme, že si nyní dokážete kafemlýnek vybrat, že víte, po čem se poohlédnout, nebo že jste si dokonce mlýnek už vyhlédli v našem výběru nejlepších mlýnků na kávu, které jsou v nabídce. Můžeme se tam nyní posunout k cenovým kategoriím, ve kterých se kávomlýnky pohybují. Vliv ceny může mít na váš finální výběr ještě velký vliv. Tradičně nebudou v závěru článku chybět nějaké ty tipy na téma co dělat, když už kávomlýnek máte doma. Ani zdaleka tak ještě nekončíme.

zpět do menu ↑

Vliv ceny na výběr toho nejlepšího kávomlýnku

Když už teď víte, jak si kávomlýnek vybrat, podle jakých parametrů a výrobců, pojďme se podívat, kolik budete muset zainvestovat. Cena kávomlýnku se může pohybovat od několika málo stovek po několik mnoho tisíc korun. Shrneme pro vás, jaké produkty hledat pod konkrétní cenovkou. Nastavili jsme pro to kategorie:

  • do 1 000 korun
  • od 1 000 korun do 2 000 korun
  • od 2 000 korun do 3 000 korun
  • od 3 000 korun do 7 000 korun
  • nad 7 000 korun

Podíváme se, jaká je běžná kapacita mlýnků na kávu v jednotlivých kategoriích, jestli standardně nabízejí možnost nastavení hrubosti mletí, jde-li o automatické nebo ruční mlýnky, jak kvalitně kávu mlýnky namelou a případně další parametry kterými se daná cenová skupina vyznačuje.

Mlýnky na kávu do 1 000 korun

Pod cenovkou do jednoho tisíce korun najdete běžně dostupné ruční kávomlýnky a naprosto základní elektrické kávomlýnky, oboje s kapacitou převážně do 75 g kávy. Množství mlýnků v této cenové kategorii nabízí možnost nastavení hrubosti mletí, ale nejde o pravidlo. Ruční mlýnky na kávu převážně melou poctivě a namletí kávy máte plně v rukou vy. Elektrické kafemlýnky, na druhou stranu namelou kávu podle nastavené funkce. Zmiňované základní elektrické kávomlýnky mohou mít s důkladným namletím potíže. Navíc se mlecí nože přehřívají, a to má následně vliv na chuť kávy.

Mlýnky na kávu od 1 000 do 2 000 korun

O následující dvě kategorie se děli značkové kávomlýnky.Od jednoho do dvou tisíc korun se pohybuje, řekněme, nižší třída značkových modelů. Nutno říct, že tu najdete už jen eklektické kafemlýnky, pokud narazíte na ruční kafemlýnek dražší než tisíc korun, půjde o, někdo by řekl, rituální mlýnek z extra materiálů a speciálním designem. Kapacitně se pohybují převážně od 70 g do 250 g kávy. Nastavení hrubosti mletí je pravidlem, ale můžou se najít výjimky a mlýnky melou kvalitně.

Mlýnky na kávu od 2 000 do 3 000 korun

Vše, co se vztahuje na kategorii od jednoho do dvou tisíc korun, bychom mohli zopakovat tady. Najdete tu značkové modely, jen, řekněme, vyšší třídu značkových modelů. To se projevuje na použitém materiálu, designu i kvalitě mletí.

Mlýnky na kávu od 3 000 do 7 000 korun

O jednu cenovou kategorii hlouběji do kapsy najdete značkové modely na vysoké úrovni. Vše elektrické, s možností nastavení množství namleté kávy i hrubosti namletí. S dostatečně velkou násypkou, převážně nad 250 g kávy, kterou namelou poctivě, přesně podle vašich představ. Za předpokladu, že si kávomlýnek správně nastavíte.

Mlýnky na kávu nad 7 000 korun

Pořizovací cena těchto kávomlýnků napovídá, že jejich cílové užití nebude u vás v kuchyni. Jde o kávomlýnky, určené do provozu na baru nebo v kavárně. Kapacita takových mlýnků na kávu je většinou nad 500 g kávy, aby nebylo třeba zásobník pořád dosypávat. O kvalitním namletí přesně podle nastavení není vůbec nutné mluvit, to je samozřejmostí.

zpět do menu ↑

Jak kávomlýnek udržovat?

Pokud chcete, aby váš kávomlýnek připravoval kávu kvalitně, pečlivě ji namlel a aby káva měla plnou chuť a aroma, je potřeba, abyste svůj kávomlýnek pečlivě udržovali. Při mletí kávových zrn, především u mlýnků používajících mlecí kameny, se uvolňuje olej, který ve strojku zůstává a váže na sebe prach vzniklý při dalším mletí. To samozřejmě ovlivňuje chuť kávy, v horším případě kvalitu mletí. Při dlouhodobém zanedbávání údržby se pak může v mlýnku vytvořit plíseň.

Mimo běžného omývání volně dostupných součástí a ploch, se k čištění používají:

  • kartáčky, na čištění nedostupných částí
  • čistící tablety, určené pro čištění mlecích kamenů

Čištění mlýnku na kávu byste určitě neměli zanedbávat a mlýnek byste měli čistit pravidelně. Ideálně po každém použití nebo vyprázdnění zásobníku.

Mletí kávy ruční

zpět do menu ↑

Jak připravit jednotlivé druhy kávy?

Co by to bylo za článek o kávomlýncích, kdybychom vám neporadili, jak připravit ty nejoblíbenější druhy kávy? (Zdroj: KafevKlidu.cz)

  • Espresso – Šálek espressa dělá 30 ml, přičemž stačí mletou kávu zalít vodou
  • Capuccino – Šálek capuccina má dělat 150 – 180 ml, kdy 30 ml je espresso, zbytek teplé mléko a mléčná pěna
  • Latte – Latte se chystá do vysoké sklenice 200 – 300 ml, kdy většina je teplé mléko, 30 ml espresso a zbytek mléčná pěna

Věříme, že jsme vám výběr usnadnili a přejeme spoustu klidných okamžiků, strávených s šálkem dobré kávy.