Nejlepší externí disky 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího externího disku.
  • Zvolte si na základě kapacity, rychlosti, odolnosti a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Externí disky bez pozadí

Vítězové testu:

Do 1500 korunOd 1500 do 3000 korunOd 3000 korun
Western Digital Elements Portable 1TB WD Elements Portable 4TB WD Elements 10TB
badge-price
badge-performance
badge-quality
94%
95%
97%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Rychlý a spolehlivý
  • Malý, lehký, vhodný na cesty
  • Rozměry a mobilita
  • Velká kapacita
  • Rychlost
  • Cena/výkon
  • Obrovská kapacita
  • Vysoká rychlost
  • Bez ochrany
  • Slabší životnost
  • Při chodu lehce vibruje
  • Při velkém výkonu se může přehřívat
  • Hlučnost

Úvod

V dnešní době, kdy pracujeme prakticky se všemi daty v elektronické podobě, jsou obrovské nároky na úložný prostor. Je potřeba někde skladovat v digitální podobě fotografie, videa, databáze, textové i audio soubory do práce i pro domácí použití… Zkrátka dat, která je třeba ukládat je neuvěřitelná spousta. Počítače samy o sobě disponují velkými hard disky, ale na druhou stranu je třeba počítat s tím, že se do nich musí vejít všechna data stále se zvětšujících operačních systémů, programové vybavení, doplňky a další věci, potřebné pro správné fungování počítače. S nárůstem velikosti fotografií, videí i zvukových stop je pak těžké umístit všechny soubory jen na zabudovaný pevný disk.

Proto se v posledních letech začaly rozvíjet externí harddisky i SSD disky, kterým se věnuje náš speciální test SSD disků. Protože je jim věnován speciální test, nebudeme se v tomto článku SSD diskům věnovat více, než je nutné, a zaměříme se právě pouze na externí HDD disky. Jejich cílem je, abyste si mohl připravit snadno a rychle knihovnu, fotoalbum nebo filmotéku, která bude kompaktní, strojově čitelná, s dostatečnou kapacitou a hlavně snadno přenosná. To všechno vám externí disky mohou nabídnout – velké množství dat na jednom místě.  Ovšem aby se vám externí harddisk vyplatil, je potřeba ho dobře vybrat a hledět, pokud možno, na všechny jeho parametry. Víte, které to jsou? Jak disk funguje a co je u něj rozhodující?

Nechceme vás podceňovat, ale divili byste se, kolik lidí problematice externích disků nerozumí. Většina uživatelů se rozhoduje výhradně podle kapacity, což je sice nejdůležitější, ale zdaleka ne jediný podstatný parametr. Abychom vám pomohli, připravili jsme pro vás velký test externích disků 2023. Ten obsahuje velký článek, který vám poradí, jak vybrat externí disk, žebříčky a tabulky nejlepších modelů, i jejich recenze. Navíc, jelikož nejspíše budete vybírat nejen podle technických parametrů, ale i podle ceny externího disku, jsme neopomněli ani cenové srovnání a kapitolku, která se věnuje otázce, kolik do HDD disku investovat. Než se k tomu všemu ale dostaneme, začněme trochu zvolna a vysvětleme si zásadní rozdíly mezi jednotlivými typy disků.

zpět do menu ↑

Jaké jsou možnosti ukládání dat – HDD disk vs. SSD disk

Možností, kam ukládat svá data, máte celou řadu. Externí úložiště prodělala v poslední době značný posun a typů disků je hned několik. Ty nejmenší disky, jako jsou flash disky, rovnou přeskočíme. Jedná se o malá zařízení kapesní velikosti, která jsou dobrá na přenos menších informací, ale větší databáze v nich nevytvoříte. Na to jsou potřeba klasické disky, pevné, nebo externí. Rozdíl mezi nimi je naprosto zásadní – klasický hard disk bývá zabudován do počítače/laptopu a nelze ho jednoduše vypojit. Externí disk je oproti tomu stavený tak, aby se připojoval třeba přes USB zvenčí. Rozšiřuje základní paměť, lze ho připojit do více počítačů a snadno se přenáší z míst na místo, takže ho můžete vozit klidně s sebou s notebookem. Navíc tím, že externí disk sám o sobě není po většinu času připojen k internetu, jsou data uložena výrazně bezpečněji. Podle provedení pak dělíme disky na klasické HDD disky, SSD disky, případně pak flash disky a nebo třeba herní disky ke konzolím. Zaměřme se pouze na srovnání prvních dvou zmíněných, ty jsou vlastnostmi a využitím podobné. Podívejme se tedy na oba typy podrobněji.

SSD disky

SSD disky se vyznačují jinou technologií, než HDD disky. Proto jsme jim také věnovali samostatný test. Nemá žádné mechanické části a neřešíte u něj otáčky, tak jako u HDD disku. Navíc SSD disk není omezen rychlostí přenosu. Jsou skladnější, rychlejší, mají menší spotřebu, a jelikož u nich neprobíhá žádný mechanický pohyb, jsou tiché a prakticky bez hlučnosti. Nevýhodou je, že jsou výrazně dražší a dost často mají jen omezený počet zápisů (ačkoliv modernější disky dokázaly tuto nevýhodu již částečně eliminovat).

HDD disky

Na rozdíl od SSD disků fungují díky mechanickému otáčivému pohybu zabudovaného disku. Musí být připojeny k elektrickému napájení, aby získaly pro tento pohyb energii. Na tento disk se data zapisují a opětovně se z něj čtou, přičemž čím více otáček za minutu disk zvládne, tím lépe. O to rychlejší je pak čtení. Výhodou je, že tento typ disků je levnější, lze na něj zapisovat opakovaně a často, na druhou stranu jsou pomalejší a hlučnější, než SSD disky. (Zdroj: PCMag.com)

zpět do menu ↑

Test externích disků

Kritérií, podle kterých externí disk vybírat, je více. Může vás zajímat třeba velikost, možnost připojení, my jsme se ale rozhodli rozdělit disky do kategorií podle ceny. Ta je podle nás o celkové kvalitě poměrně hodně vypovídající.

Cenová kategorie do 1 500 korun

V této cenové kategorii naleznete spíše levné externí disky, musíte počítat s tím, že cena klesá na úkor kvality. Jde většinou o 2,5 palcové disky, kapacita je malá, zhruba od 500 GB do 1 TB, otáčky končí na 5400 za minutu, což znamená průměrně rychlý provoz. Ani další parametry nejsou výjimečné.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacitaPočet otáčekCena
1. Western Digital Elements Portable 1TB
1 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
2. ADATA HD720 1TB
1 TB 7200 za minutu Zjistit cenu
3. ADATA HD710 Pro
1 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
4. ADATA HV300 1TB
1 TB 7200 za minutu Zjistit cenu
7. Verbatim Store 'n' Go 1TB
1 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
6. ADATA HD650 1TB
1 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
5. Seagate Expansion Portable 1TB
1 TB 5400 za minutu Zjistit cenu

Cenová kategorie od 1 500 do 3 000 korun

Tady se dostáváme ke střední třídě externích disků, které už vykazují výrazně lepší hodnoty. Dosahují vysokých hodnot kapacity, do 2 až 4 TB, přičemž jde o disky 2,5 až 3,5 palcové. Otáčky jsou vysoké, občas i 7200 za minutu, takže ve srovnání s předchozí kategorií jsou externí disky střední třídy rychlejší.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacitaPočet otáčekCena
1. WD Elements Portable 4TB
4 TB 5 400 za minutu Zjistit cenu
2. ADATA HD710 Pro 4TB
4 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
3. A-Data HM800 4TB
4 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
4. Western Digital Elements
3 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
5. SureFire Gaming Bunker HDD USB 3.2
2 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
6. Seagate Expansion 4TB
4 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
7. Western Digital My Passport 2TB
2 TB 5400 za minutu Zjistit cenu

Cenová kategorie od 3 000 korun

S cenovkou nad tři tisíce korun už seženete skutečně špičkové externí disky. Tyto disky jsou velmi nápadité co do provedení, disponují velkou kapacitou, vysokou rychlostí i často i 3,5 palcovým formátem. Jde o vysokou kategorii disků, a parametry tomu odpovídají.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacitaPočet otáčekCena
1. WD Elements 10TB
10 TB 5 400 za minutu Zjistit cenu
2. WD My Book 10TB
10 TB 7200 za minutu Zjistit cenu
3. Seagate Backup Plus Hub Desk 8TB
8 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
4. Seagate Backup Plus Hub Desk 6TB
6 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
5. A-Data HV300 5TB
5 TB 7200 za minutu Zjistit cenu
6. WD Elements 12TB
12 TB 5400 za minutu Zjistit cenu
Externí disk
Externí disk 2

Externí disky a jejich charakteristika

Klasický HDD disk (anglicky Hard Disk Drive) je typicky charakterizován několika parametry:

  • Kapacita
  • Počet otáček za minutu
  • Přenosová rychlost
  • Přístupová doba

Abychom tyto parametry lépe pochopili, je potřeba si říct, jak vůbec pevné disky fungují. Jde o skutečné disky, skleněné nebo kovové, na jejichž povrchu se nachází magnetická vrstva. Ta může být různě uspořádána do stop, sektorů a cylindrů, což se souhrnným pojmem označuje jako geometrie disku. Na ní se ukládají data. Disky se otáčí, zatímco nad povrchem se pohybuje čtecí a zapisovací hlava. Data se ukládají právě tím, že se jednotlivá místa na plotně zmagnetizují (pomocí cívky a elektrického proudu – tímto propojením vzniká magnetické pole). Data zůstávají v magnetické vrstvě i po odpojení disku, až do doby, než se přepíší.

Zápis a čtení dat probíhá, jak jsme řekli, pomocí cívky vznášející se nad plotnami. Právě magnetické pole zmagnetizuje daný sektor určitým směrem. Při čtení probíhá tento proces obráceně – hlavička čte magnetické informace na povrchu, zpracovává různé elektrické impulsy a přenáší je z disku do počítače, kde jsou data rozšifrována. Kapacita vám říká, kolik dat se na disk vejde, počet otáček označuje rychlost čtení (neboť disk se při čtení i při zapisování točí), přenosová rychlost pak říká, jak rychlé bude zpracování.

Výhody

Levnější než SSD disky

Snadný a rychlý zápis

Technologie nebrání ani častému přepisování


Nevýhody

Hlučnost způsobená otáčením disku

Pomalejší chod, než u SSD disků

Často větší spotřeba a větší rozměry

zpět do menu ↑

Které značky externích disků se vám vyplatí koupit?

V dnešním světě bohužel platí, že ne každé značce zboží se dá věřit. Na trhu se poměrně často setkáte s kusy, které svou kvalitou velmi výrazně zaostávají. Existuje několik cest, jak se takovým nepovedeným diskům vyhnout, nebo jak alespoň zvýšit šanci, že na ně nenarazíte zrovna vy. Kromě perfektních znalostí a orientace v oblasti externích disků vám mohou pomoct i uživatelské recenze, testy, jako je ten náš, nebo vlastní zkušenost. Co však vypovídá o kvalitě disku více, než byste čekali, je i jeho značka. Uznáváme, že i menší firma může vyrobit dobrý externí disk, ale větší výrobce vám jako uživateli může nabídnout přeci jen o něco víc:

  • Více inovací a užitých technologií, protože může věnovat více peněz do výzkumu a vývoje.
  • Větší znalosti a zkušenosti, neboť si může dovolit zaplatit odborníkům.
  • Kvalitnější užité materiály.
  • Více modelových řad disků, tedy variabilnější nabídku a větší šanci, že se zavděčí svým zákazníkům.

Přestože externí disky značek ADATA nebo Verbatim jsou dražší, než disky méně známých výrobců, přesto bychom se přikláněli spíše k nim. Značka možná není pro výběr rozhodující, ale hodně o výrobku vypovídá a dá se užít jako jedno z kritérií.

zpět do menu ↑

Několik rad, jak vybrat externí disk

Pokud chcete zálohovat svá data na externí disk (a my bychom to doporučovali, ztráta dat je v dnešní době poměrně probíraným fenoménem), určitě byste měli dbát na to, aby byl váš disk maximálně kvalitní a užitečný. Tedy sledovat nejzásadnější parametry, jako je kapacita, rychlost zápisu i čtení, hlučnost, konstrukce nebo velikost. V následujících odstavcích se na jednotlivá kritéria výběru podíváme trochu hlouběji, dopředu vás ale upozorňujeme, že ještě než se pustíte do výběru disku, měli byste si promyslet pár věcí:

  • Co a v jakém množství chcete na disk ukládat, abyste zbytečně neplatili za kapacitu, kterou nevyužijete.
  • Hodláte mít disk připojený k počítači stabilně, nebo ho budete přenášet a cestovat s ním?
  • Záleží vám na hlučnosti disku?
  • Jaké připojení vám bude nejvíce vyhovovat? (Zdroj: Živě.cz)

Jakmile máte v těchto věcech jasno, můžete pokročit dále a projít si jednotlivé parametry disků. Podíváme se, jaké hodnoty jsou běžné, co pro vás v praxi znamenají a jak je nejlépe sladit s vašimi potřebami.

Rozměry pevného disku? Čím menší, tím lepší

Obecně je cílem technologických firem dosáhnout co nejlepšího poměru kapacity disku a jeho velikosti. Tedy – umístit co nejvíce dat do co nejmenšího prostoru. To, co vás logicky napadne a co není třeba dlouze zdůrazňovat a vysvětlovat, je, že čím větší disk je, tím větší bude i jeho kapacita. Není zde přímá úměra, ale povětšinou to platí. Velikosti disků se pak udávají v palcích, a velikosti jsou standardizované do tří rozměrů:

  • Disky s velikostí 1,8 palce – nejmenší disky, s menší kapacitou, mobilní, snadno přenosné a šikovné na stěhování. Není problém je používat doma, na cestách nebo v práci.
  • Disky s velikostí 2,5 palce – průměrně velké disky, které je možné snadno přenášet, mají slušnou kapacitu, ale už jsou větší, než předchozí kategorie. Obě zmíněné lze napájet pomocí USB přímo z počítače.
  • Disky s velikostí 3,5 palce – tady jde často o stolní, nepřenosné disky. Mají sice hodně velkou kapacitu, ale zároveň jsou velké, těžké a nebylo by pohodlné je přenášet nebo převážet. Při provozu se pak často přehřívají, neboť vyžadují velký výkon. Napájí se nejčastěji ze zásuvky, protože jejich výkon by proud z počítače přenesený skrze USB nezvládl.

Stejně tak se vyplatí sledovat hmotnost disku. Čím lehčí disk bude, tím lépe pro vás, protože se bude o to snáze přenášet. Těžký disk, stejně jako velký disk, se vyplatí spíše pro domácí použití.

Přenosný disk
Kapacita disků

Rozhodujícím parametrem je určitě kapacita externího disku

Tím nejdůležitějším, co budete u disku řešit, bude nejspíše jeho kapacita. Dává to smysl, protože je to parametr, který disk předurčuje určitému použití. Víc informací, než kolik je na disku místa, na něj prostě nezapíšete. Většinou je naopak skutečná kapacita ještě o něco málo menší. Má-li například externí disk 1 TB místa, věřte tomu, že přesně 1 TB informací se na něj nevejde. Je potřeba počítat s tím, že disk obsahuje vlastní systémové informace, které zprostředkují spojení s počítačem. O to se kapacita sníží. Sice v řádu kB až MB, ale i tak je dobré o tom vědět, abyste se po zakoupení disku nedivili.

Obecně vám můžeme doporučit zakoupení disku s co největší kapacitou. Čím více místa v paměti, tím lépe pro vás. Pokud bychom měli být konkrétnější, měli bychom říct, že správná kapacita disku závisí především na vás a na tom, k čemu ho vlastně kupujete. Obecně se kapacita pohybuje od 250 GB u menších, levnějších a starších disků až po 8 TB u těch nejlepších a největších. Abyste si ale uměli daleko lépe celou problematiku kapacity představit, sestavili jsme následující srovnání. Vezměme v úvahu běžnou velikost některých typů souborů:

  • Textové soubory, dokumenty, databáze – ty se pohybují v řádech kB až MB a v domácnosti běžně ničemu nevadí, když je máte uložené v počítači. Pokud chcete pořídit disk do kanceláře, kde se s daty pracuje (faktury, kontakty, smlouvy a podobně) a tyto data na něm skladovat, aby byla přenositelná a zároveň aby byla zálohovaná, bohatě vám postačí menší disk s kapacitou od 250 GB do 1 TB.
  • Pro zálohování souborů z počítače, které budou zřejmě různorodé a budou zahrnovat jak dokumenty, tak i prezentace, obrázky nebo videa, je vhodnější disk simulující velikost počítačového hard disku. Takový disk by měl mít kapacitu alespoň 1 TB, ideálně i více.
  • Fotografové ocení disky ještě větší. Fotografie se pohybují okolo 1 MB, u profesionálních fotografů jsou pak ještě větší, i několik MB. To znamená, že zaberou rozhodně více místa, než dokumenty. Obvykle se pro jejich ukládání doporučuje kapacita 2 TB, ale záleží to na tom, jak moc a jak často fotografujete – často se vám vyplatí i externí disk 4 TB.
  • Kdo zpracovává audiozáznamy, chce si vytvořit seznam písniček nebo jakkoliv jinak pracuje se zvukem, dostane se v závislosti na délce stopy na několikanásobně vyšší hodnoty než ten, kdo skladuje fotografie. Tady bude disk s kapacitou 4 TB nejspíše nutností.
  • Nejnáročnější na kapacitu jsou filmy a videa. Ta zabírají nejvíce místa v paměti, ale zároveň jsou asi tím, co na disk ukládáte nejčastěji. Je to jednodušší, než vypalovat filmy na CD nebo DVD. Pak je ovšem potřeba zakoupit disk s větší kapacitou, než 4 TB. Film v obstojné kvalitě může zabrat i více než 1 až 2 GB místa, s titulky ještě o něco málo více (celkově záleží na formátu). Obvykle vystačí disk s kapacitou 4 TB, ale pokud budete stahovat opravdu hodně (a i seriály a vícedílné série filmů), měli byste zvážit koupi většího disku, případně zakoupení více disků.

Toliko k tomu, jaká kapacita by vám mohla vyhovovat. Necháváme zcela na vás, co se vám bude zamlouvat, nemůžeme vám do toho mluvit. Ale máme pro vás ještě jedno doporučení. Neměli byste kupovat zbytečně velký disk. Po připojení k počítači by se totiž mohlo stát, že velký objem dat zpomalí práci s diskem, a nahrávání, kopírování i přehrávání bude pomalejší. (Zdroj: DigitalTrends.com)

Způsoby připojení externích disků

V předchozím odstavci jsme nakousli připojení disku k počítači pomocí USB. Dovolte nám na tomto místě téma trochu rozvinout. Možností připojení je totiž o něco více. Nejpoužívanější je USB různých generací. Jen zcela výjimečně se setkáte s USB 1.0, a to převážně u starších disků. Kromě toho, že propojení s počítačem je v tomto případě komplikované, znamená USB 1.0 také nižší přenosovou rychlost. Novější modely disponují USB 2.0, kde je přenosová rychlost větší, lze přesouvat i velké soubory a připojení k počítači je většinou kompatibilní. Obdobná je situace u USB 3.0, jen s tím rozdílem, že připojení je ještě rychlejší. Co je nevýhodou, ne každý starší přístroj tímto USB disponuje a pokud si navzájem nejsou zařízení kompatibilní, rychlost přenosu bude limitována maximální rychlostí pomalejšího zařízení.

Z dalších možností přenosu dat a připojení bychom chtěli zmínit především FireWire. Nabízí přenosovou rychlost obdobnou USB 3.0, lze bez nutnosti komprimace přenášet i velké videosoubory ve vysoké kvalitě a celkově jde o jeden z nejlepších způsobů propojení. Jeho nedostatkem je nízká rozšířenost mezi uživateli. Málokterý počítač ho podporuje, proto je třeba buďto koupit řadič, nebo jiný disk. Existuje několik generací FireWire, přičemž se označují podle toho, kolik Mbit/s mají přenosovou rychlost. Nejnovější je FireWire 3200. Velmi rychlé, ale drahé je připojení Thunderbolt, které se právě pro svou cenu používá málo. Stejně tak nepříliš rozšířené je připojení eSTATA. To nabízí vysokou rychlost přesunu, ale nedosahuje kvality USB 3.0, navíc disky s tímto připojením nelze z počítače napájet a jste odkázání na zásuvku.

Způsobem připojení, který se v poslední době rozvíjí nejvíce, je připojení k počítači skrze Wi-Fi síť. Nemusíte se zdržovat kabelem, disk můžete umístit kamkoliv a máte k němu přístup z několika místností, navíc ho můžete mít paralelně připojený k několika zařízením, což s kabelem vyřešit nejde. Přes Wi-Fi pak připojíte disk snadno i k chytrému telefonu nebo tabletu, což skrze USB také nedokážete. Nevýhodou tohoto připojení je nižší přenosová rychlost, a také určité nebezpečí online prostoru. Platí, že data na disku, který není připojený k internetu, jsou proti elektronickému odcizení takřka dokonale chráněna. Jakmile disk připojíte k Wi-Fi, úroveň ochrany klesá.

Rychlost přenosu volte pokud možno maximální

Dalším z faktorů výběru externího disku je rychlost přenosu. Ta je daná, jak jsme již zmínili, připojením disku (USB 3.0 – až 600 MB/s je rychlejší než starší USB 2.0 – až 60 MB/s, to je rychlejší než USB 1.0 – 1,5 MB/s a podobně). Přihlédneme-li k rychlosti disku, uvádí se v otáčkách mechanického disku za minutu a v podstatě vyjadřuje schopnost disku data číst nebo zapisovat. Nejběžnější hodnotou je v dnešní době 5400 otáček za minutu. Pro menší disky (a zároveň s pomalejším připojením) je to dostačující, ale pokud si koupíte 3,5 palcový disk s USB 3.0, je takový počet otáček omezující. Proto byste u větších disků měli volit alespoň 7200 otáček za minutu (ale taková hodnota zase ztrácí smysl, pokud máte pomalé propojení s počítačem). Další věcí, která obecně platí, je rozdílná rychlost HDD a SSD disků. SSD disky mají rychlejší čtení, a proto jsou rychlejší, s tím při nákupu počítejte.

To, že dané připojení určitou rychlost umožňuje, ještě neznamená, že jí disk určitě dosáhne. Pokud bude mít disk pomalejší čtení, tak nemůže kapacitu připojení plně využít. Naopak to platí stejně. Má-li disk určitou čtecí rychlost, kterou připojení nezvládne přenést, opět je přenos dat zpomalen a rychlost disku tedy připadá vniveč. Zní to možná složitě, takže by bylo dobré udělat si stručné resumé. Rychlost přenosu dat závisí jak na způsobu a formě propojení disku a počítače, tak i na jeho vlastní mechanické rychlosti. Tyto dva parametry je dobré dát si do poměru, aby, je-li to možné, jeden parametr ten druhý příliš nelimitoval. (Zdroj: DriveSaversDataRecovery.com)

Externí disk v průřezu
Externí disky

Přístupová rychlost disku

Přístupová rychlost již podle názvu do určité míry závisí na rychlosti, zmíněné v předchozím bodě. Ale jen lehce. Nejde o rychlost v pravém slova smyslu, vyjadřuje se takto doba, kterou disk potřebuje k tomu, aby byl připraven číst ze zapsaných dat nebo naopak data zapisovat. Tento čas se měří v milisekundách, a je ve vašem vlastním zájmu, aby byla hodnota přístupové rychlosti co nejnižší. Běžně se pohybuje okolo 10 milisekund u starších modelů a 5 milisekund u těch novějších. Pro srovnání, u SSD disků je to ještě méně, řádově klidně i desetiny milisekundy. Může to být při výběru určité vodítko, ale rozhodně bychom přístupovou rychlost nepovažovali za něco, co by mělo rozhodovat.

Vyrovnávací paměť disku

Určitě nejde o klíčový parametr výběru. Technicky zdatnější uživatelé budou vědět, o co jde, pro méně znalé vysvětlíme. Stručně a jasně, jedná se o část paměti, která slouží k dočasnému uchování dat, než budou přesunuty dál. Obyčejně vyrovnává rychlost mezi příjmem dat a rychlostí jejich zpracování. V tomto případě rozdíl mezi rychlostí přesunu dat a rychlostí zápisu. Vyrovnávací paměť také obecně ovlivňuje rychlost zápisu na disk. Hodnota této paměti je udávána v MB, což je u kapacity paměti běžné. Vyšší počet MB znamená zároveň rychlejší zápis. Bylo by složité vysvětlovat celý princip fungování vyrovnávací paměti, proto se omezíme na doporučení hodnoty. Běžnému uživateli postačí disk s vyrovnávací pamětí 16 MB, ale klidně může dosáhnout i 64, 128 nebo 256 MB, přičemž poslední hodnota je běžná pro profesionální disky.

Klidová a zátěžová hlučnost disku

V souvislosti s externími harddisky je potřeba mluvit také o hlučnosti přístroje. Tím, že v disku jsou mechanické disky, které se s různou frekvencí otáček pohybují, vzniká určitý hluk. Ten může být za určitých okolností rušivý a nepříjemný. Je proto potřeba se na udávanou hlučnosti dívat. Obecně ji ovlivňuje celá řada faktorů – rychlost disku, momentální zátěž, izolace pláště a podobně. Přestože disky rozhodně nejsou nijak zvlášť hlučné, při práci, u které se potřebujete soustředit, může být i malá hlučnost rušivá. Mějte na paměti, že hlučnost roste úměrně s rychlostí disku (čím více otáček, tím větší hlučnost) a při zátěži je vždy o něco větší, než v klidu. Zatímco klidová hlučnost se běžně pohybuje okolo 25 dB, hlučnost při zátěži běžně překračuje 30 dB, zejména u větších disků. Není to kritérium, které by mělo výběr ovlivňovat, ale pokud máte možnost volby, volte vždy spíše disk s nižší hlučností, je to komfortnější.

Design a materiál disků

Závěrem bychom se chtěli podívat na design disků a na jejich materiál. Ne, že by to mělo vliv na kvalitu zpracování dat nebo na velikost paměti, ale pokud chcete, aby vám disk dlouho vydržel nebo aby dobře vypadal, měli byste tyto údaje sledovat. Začněme designem. Ten není tak pokrokový a zajímavý, jako například u SSD disků, ale zato je decentnější a elegantnější. Většinou jsou černé, bílé nebo stříbrné, různých velikostí a provedení. Pokud si koupíte externí HDD disk, určitě vám nebude ani napevno umístěný na pracovním stole nebo u televize na ostudu. Pokud jde o odolnost disku, doporučujeme, aby byl disk kovový, případně aby měl ochranný obal, který ho v případě pádu nebo nárazu ochrání. Externí disky mají často plášť třeba z plastu, ale ten praskne snadno. Snažte se na toto hledisko při výběru také myslet.

zpět do menu ↑

Zabezpečení dat na disku je nutností

V dnešní době, kdy jsou všechna elektronická data zatížena rizikem odcizení a poškození, je obzvláště důležité hlídat si jejich zabezpečení. Externí disky mají tu výhodu, že po většinu času nejsou připojeny k internetu. Větší riziko přístupu k datům hrozí pouze v případě, že:

  • K připojení disku k počítači slouží Wi-Fi.
  • Disk je připojen k zapnutému a připojenému počítači.
  • Disk používáte na pracovišti, kde k němu má přístup více lidí.

Samozřejmě, pokud o data přijdete, je to problém. Tím spíše, pokud se na disku nachází velmi osobní data, fotografie, videa, nebo třeba důležité pracovní dokumenty, jako jsou návody, faktury, osobní údaje zaměstnanců a podobně. Jednou z možností, jak se proti takové situaci bránit, je zaheslování disku. To se dá provést téměř s každým diskem. Speciální software vám umožní nastavit heslo a bez jeho znalosti nemá nikdo k disku přístup (pokud ho neprolomí, ale to záleží jen na vás). Další možností je šifrování dat na disku. To může zajistit buď software v počítači, nebo hardware přímo zabudovaný v disku. Je otázka, jestli to zrychluje nebo zpomaluje data, to je u každého disku jiné, ale rozhodně tím data zabezpečíte. Jsou hůře čitelná a přístup k nim není tak jednoduchý. (Zdroj: WindowsCentral.com)

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Závěrem by určitě stálo za to si celý proces výběru a nákupu externího disku stálo za to zopakovat a projít. Především byste se měli rozmyslet, o jaký typ paměti máte zájem. Pokud vás zajímají externí disky, bude dobré projít si, které parametry disků jsou klíčové. Rozhodující pro vás bude s největší pravděpodobností cena a velikost disku, proto jsme právě tyto dvě kritéria hodnotili v našem testu nejpřísněji. Určitě se vyplatí sledovat značku, to vám říkáme dopředu. Často vypovídá hodně nejen o kvalitě, ale i o životnosti a provedení samotného disku, navíc různí výrobci mají různé cenové nároky.

Co se týče dalších důležitých věci u externích disků, s ohledem na používání disku by vás měly zajímat třeba jeho rozměry a hmotnost. Pokud bude disk velký a těžký, omezuje to velice výrazně jeho mobilitu a jeho stěhování je nepraktické. Naopak, pokud bude disk pevně umístěn na stole, není potřeba, aby byl malý, ubírá mu to na kapacitě. A takto můžete pokračovat dál a dál, až přijdete na to, co bude plně vyhovovat vašim nárokům. Pokud jste, co se týče počítačů, trošku zkušenější, určitě se vám vyplatí řešit i typ připojení, rychlost přenosu dat nebo čtení či vyrovnávací paměť. Na fungování disku to má často i velmi výrazný vliv. Běžnému uživateli pak bude stačit vědět, že asi nejvýhodnější je v dnešní době USB 3.0, rychlost by měla být co nejvyšší a vyrovnávací paměť také. Co byste rozhodně neměli podcenit, to je bezpečnost disku – data by měla být zabezpečena, aby se předešlo jejich odcizení.

Okrajově určitě stojí za to řešit i hlučnost disku, jeho odolnost a popřípadě design. Na jednu stranu to nejsou parametry, které by měly na jeho fungování vliv, na druhou stranu jsou důležité pro váš komfort. Disk by měl být při zátěži i v klidu co nejtišší, aby nerušil (ačkoliv je to v kontrastu s vysokým počtem otáček, které zkrátka hluk produkují). Určitě by měl být odolný, tím spíše, pokud ho plánujete přenášet, například z práce domů a zase zpátky nebo na dovolenou. A co nepopíráme, měl by asi i pěkně vypadat. Důležité to není, ale budete z něj pak mít lepší pocit. Všechny hodnoty si pak můžete dát do srovnání s cenou, a pokud vám vyhovuje a nepřijde vám přehnaná, myslíme si, že si zvolený externí disk můžete s klidným svědomím koupit.

zpět do menu ↑

Externí disky a jejich ceny: Kde se pohybují?

Jedním z parametrů, které jsou pro řadu uživatelů rozhodující, je samozřejmě i cena disku. My jsme si v našem testu disky rozdělili podle ceny, určitě je ale dobré se k tomuto rozdělení ještě vrátit. Musíte totiž rozlišovat mezi cenou absolutní (za celý disk, kterou je třeba srovnat si s jeho parametry a také s tím, jestli si takové vydání můžete dovolit) a s cenou za 1 MB nebo GB úložného prostoru. K té se dostanete nejsnáze tak, že si cenu vydělíte velikostí úložiště. V obou případech byste měli hledat co nejvýhodnější koupi.

Co se týče našeho testu, rozdělili jsme disky do tří cenových kategorií:

  • Externí disky do 1 500 korun – tady jde o levné externí disky, menších rozměrů, s malou kapacitou do maximálně 1 TB, rychlost je spíše průměrná. Rozhodně nejsou nijak výjimečné.
  • Externí disky do 3 000 korun – to už je střední kategorie externích disků, ve které najdete často velmi dobré přístroje a hlavně dosáhnete s jistotou optimálního poměru cena/kvalita. Kapacita je vyšší, než u předchozí kategorie, od 2 do 4 TB povětšinou, objevují se zde i tříapůlpalcové disky a co do otáček můžete dosáhnout i 7200 za minutu, což znamená vyšší rychlost.
  • Externí disky od 3 000 korun – z našeho pohledu nejvyšší kategorie externích disků, které reagují na požadavky i velmi náročných uživatelů. Kapacita nezřídka dosahuje 6 až 8 TB, mají vysokou rychlost, často i nápaditý design. Pravda, omezující mohou být rozměry (povětšinou 3,5 palce) a hmotnost, ale takto velká úložiště stejně většinou složí jako stolní disky a příliš se nepřeváží.

Externí disk můžete pořídit i za vyšší cenu, klidně i za šest, osm nebo i deset tisíc korun. To jsou perfektně vyladěná zařízení vysoké kvality, která mají vysokou kapacitu i rychlost. Často zde naleznete i SSD disky, které mají v některých parametrech před externími HDD disky navrch. Pro běžného uživatele jde o celkem drahá zařízení, ale nároční uživatelé je ocení.

zpět do menu ↑

Je možné využít externí disk jako hlavní disk počítače?

Ve světě IT a pokročilých technologií se často rozebírá otázka, zda je možné externí hard disk využít také jako hlavní disk počítače. Proč by to měl někdo dělat? Protože, ač se to nezdá, externí disky mají často větší kapacitu, než disky zabudované v počítačích. Jen pro zajímavost, počítač, ze kterého nyní pracujeme, má kapacitu disku 250 GB. Pro fungování je to na jednu stranu plně dostačující. Pokud je ale počítač využíván v kanceláři, skladujete v něm fotky nebo filmy, může vám místo velmi brzy dojít. Pak může buďto neustále připojovat a odpojovat pevný disk, nebo můžete obě paměti propojit do jedné.

Ač se to laikovi může zdát zvláštní, varianta externího disku, který slouží zároveň i jako pevný hlavní disk není teoreticky žádný problém. Stačí na něj nainstalovat operační systém, nastavit ho jako domovský tak, aby z něj počítač automaticky systém načítal, a máte hotovo. Má to i další výhody (kromě již zmíněné větší kapacity disku), například tu, že pokud vám počítač přestane fungovat, všechna data, programy i operační systém máte na pevném disku, který lze snadno odpojit. Data jsou tedy stabilnější, než na pevném disku (ten se z počítače vyjímá hůře a převod dat také není vždy stoprocentní). Disk, pokud pořídíte kvalitní, má větší životnost a hlavně, na rozdíl třeba od notebooku, bude dobrý disk aktuální i za pět nebo osm let.

Počítač s externím diskem

Samozřejmě, toto zapojení má i své nevýhody – především potřebujete rychlé propojení, vysokou rychlost disku a velkou vyrovnávací paměť, aby bylo zajištěno plynulé fungování. Většinou se této možnosti využívá jako provizorní ve chvíli, kdy je v počítači samotném něco špatně, nebo jako zálohy. Navíc externí disk má pomalejší čtení a může trpět výpadky, takže systém bude o něco méně stabilní. Disk mimo „bednu“ počítače zabírá místo a navíc uchovávání všech dat prakticky přímo v počítači, připojeném k internetu, je lehce rizikové. Pokud je přístroj připojen k internetu a tedy online, neustále je nad ním určitá hrozba zavirování a ztráty dat, sice malá, ale je. To všechno je potřeba vzít v úvahu, než se k takovému rozložení rozhodnete. Ovšem pokud jste přesvědčení, že chcete externí disk využívat jako hlavní disk počítače (což se v poslední době občas děje), provést se to dá. My to ale nedoporučujeme.

Tímto tipem se s vámi v rámci našeho testu externích disků rozloučíme. Pomohli jsme vám s výběrem? Pevně doufáme, že ano. Na závěr vám už můžeme jen poradit, abyste bezpečnost v kyberprostoru nepodceňovali a aby vám disk dobře posloužil.