Nejlepší SSD disky 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího SSD disku.
  • Zvolte si na základě kapacity, rychlosti, odolnosti a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

SSD disky bez pozadí

Vítězové testu:

Do 4000 korunOd 4000 do 7500 korunOd 7500 korun
A-Data ASD600Q WD My Passport GO 2TB Samsung T7 Touch 2TB
badge-price
badge-performance
badge-quality
93%
94%
94%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Solidní kapacita
  • Barevný design
  • Odolnost
  • Kapacita 2 TB
  • Konektivita a kompatibilita
  • Velká rychlost
  • Kapacita 2 TB
  • Odemykání otiskem prstu
  • Velká rychlost
  • Rychlost by mohla být vyšší
  • Horší poměr ceny a kvality
  • Vzhledem k ceně žádné

Úvod

Pokud jste počítačový nadšenec, tak jste již určitě slyšeli o discích SSD, pokud ne, tak právě zde vám pomůžeme pochopit rozdíl mezi klasickým a SSD diskem, a také vám pomůžeme zjistit, který SSD disk je pro vás nejvhodnější. Ještě před pár lety byly HDD disky králi trhu, protože SSD disky neexistovaly, nebo byly extrémně drahé a poměr ceny a výkonu byl velmi špatný. V současné době jejich cena klesla, a již za 4 000 korun si můžete koupit až 500 GB úložného prostoru ve formě SSD. Je také zcela běžné, že SSD disk najdete ve svém notebooku nebo stolním počítači již od výroby. Jen pro informaci – v tomto testu se nebudeme věnovat externím/přenosným diskům. Pokud se zajímáte o klasické externí harddisky, můžete využít náš test externích disků 2023.

Co z toho plyne? Tedy především to, že SSD disky momentálně zažívají hodně slávy, a vy určitě chcete vědět, který si máte koupit. Inu, správné je zeptat se i na to, zda ho skutečně potřebujete. SSD disk je skvělý způsob, jak osvěžit starší notebook nebo počítač, proto určitě pokračujte ve čtení, abyste dostali odpověď na všechny vaše dotazy. Náš test SSD disků by vám měl pomocí zodpovědět si otázku, jak vybrat SSD disk. Přinášíme vám žebříčky TOP modelů, recenze SSD disků i přehledného nákupního rádce. Měli bychom tedy, jak je v našich testech zvykem, začít rozdělením disků a testem těch nejlepších. Jestli máte chviličku, můžeme se do toho pustit.

zpět do menu ↑

Dělení SSD disků podle ceny

Cena je to, co bude podle mnoha z vás hlavním parametrem. Právě to je také důvod, proč jsme se rozhodli dělit SSD disky do kategorií i podle ceny. Cenové relace, ve kterých víte SSD disky koupit, momentálně nekolísají, naopak v posledních měsících stagnují. To znamená, že výrobci již pravděpodobně ustálily výrobní náklady a standardizovaly cenu. Z tohoto vyplývá, že dokud nepřijde nějaký velký technologický převrat, cena za GB by neměla nijak razantně měnit, tedy údaje z tabulky budou platit i v blízké budoucnosti. Pro vás jakožto pro zákazníky je to výhoda.

V rámci našeho testu SSD disků jsme vytvořili tři cenové kategorie. Třída disků do 4 000 korun bude sestávat z levnějších, snadno dostupných zařízení, ovšem s menší kapacitou, rychlostí a popravdě i nižší kvalitou. Pro nenáročné uživatele ideální, ale ostatní si raději připlatí. Střední třídu nabízí obchodníci zhruba do sedmi a půl tisíce korun, tam už můžete mít určitá očekávání. To nejlepší je pak k sehnání klidně i nad deset tisíc korun, ovšem zato zaplatíte za extra kvalitu v odolném provedení, s vysokou rychlostí a velkou kapacitou. Budeme se věnovat pouze cenovým relacím, které jsou určeny běžnému spotřebiteli, proto jsme neobsáhli profesionální SSD disky s cenovkou někdy i okolo 50 000 korun. Snad nám to odpustíte – pro drtivou většinu našich čtenářů stejně nemají praktické využití. (Zdroj: TechRadar.com)

zpět do menu ↑

Test SSD disků do 4 000 korun

Nejlevnější třída, ve které seženete spíše menší a méně propracované disky. Kapacita většinou končí na 500 GB, jsou spíše pomalejší a nemůžete od nich čekat zázraky. Jejich hlavní předností je cena a dostupnost, pořídit si je může totiž prakticky každý, není potřeba žádná extrémní investice.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacitaCena
1. A-Data ASD600Q
960 GB Zjistit cenu
2. WD My Passport GO
1 TB Zjistit cenu
3. Samsung T7 Touch
500 GB Zjistit cenu
4. A-Data SE800 512GU3
512 GB Zjistit cenu
5. Samsung T5 1TB, MU-PA1T0B/EU
1 TB Zjistit cenu
6. Verbatim Store'n'Go Vx500
480 GB Zjistit cenu

Disk do 4 000

SSD disky do 4 000 korun a jejich charakteristika

Za cenu nad 2 500 korun dostanete obvykle disk s přibližně 240 GB až 500 GB úložištěm a velmi dobrým a rychlým čtením a zápisem (výrobci uvádějí disky jako až 15x rychlejší oproti průměrnému HDD). Boot, nebo jinými slovy start systému, bude s těmito disky trvat asi 15-20 sekund u náročnějších uživatelů, a v běžné domácnosti asi 10 sekund. Pokud je váš limit právě 2 500 korun, pak najdete disky s polovičním úložištěm, tedy kolem 120 GB. Rychlosti by se neměly nijak moc měnit. Určitě ne tak, aby byl rozdíl citelný. Tedy rychlost bootování systému bude kolem 15 sekund. V toto kategorii bychom rádi vyzdvihli především disky značek Intel a Samsung, protože jsou jedny z nejspolehlivějších a nabízejí nejlepší parametry za přijatelnou cenu. Najdeme zde zejména SATA disky s rozměrem 2,5″.

Výhody

Vysoká dostupnost Nízká cena

Nevýhody

Menší kapacita Pomalejší práce

zpět do menu ↑

Test SSD disků od 4 000 do 7 500 korun

Tyto disky bychom se nebáli označit za střední třídu v této oblasti elektroniky. Výběr už je zde sice o něco menší, ale máte k dostání lepší parametry a to ve velmi dobrém poměru ceny a kvality. Většina zákazníků pravděpodobně sáhne po některém z těchto disků.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacitaCena
1. WD My Passport GO 2TB
2 TB Zjistit cenu
2. SanDisk Extreme Portable 2TB
2 TB Zjistit cenu
3. WD P50 Game Drive WDBA3S0010BBK
1 TB Zjistit cenu
4. Samsung T7 Touch
1 TB Zjistit cenu
5. Samsung 1TB, MU-PC1T0R/WW
1 TB Zjistit cenu
6. Seagate Xbox Game Drive 2TB, STHB2000401
2 TB Zjistit cenu

SSD disky od 4 000 do 7 500 korun a jejich charakteristika

Když přejdeme přes cenu 4 000 korun, dostaneme se k diskům, které nejsou až tak vhodné do běžné domácnosti, jako spíše do herních nebo pracovních počítačů. Přesto tyto disky jednoznačně zrychlí i váš domácí počítač, a pokud jste ochotni takovou částku investovat, tak neprohloupíte a nebudete litovat. Za cenu blízkou 7 500 korun můžete sehnat téměř terabytové disky s rozhraním SATA. Takové disky jsou limitovány právě rozhraním SATA a dosahují limity s hodnotou přibližně jedné poloviny gigabytu za sekundu. Rychlostně jsou tedy stejné jako disky nižších cenových kategorií, ale při své ceně disponují výrazně větším úložištěm.

Na druhé straně stojí paměti s rozhraním PCIe, které za stejnou cenu nabízejí v průměru poloviční úložiště, ale více než trojnásobně vyšší rychlosti. Zde před vámi stojí otázka, zda skutečně pocítíte rozdíl mezi 0,5 gigabytem za sekundu a 1,5 gigabytem za sekundu. Nepocítíte, alespoň jako běžní uživatelé. Tedy, určitě ne pokud nemáte v plánu renderovat video, upravovat 30 Mpix RAW ve Photoshopu a zároveň instalovat nejnovější hry. Chcete-li počítač spíše na standardní využití, volte prostor. Věřte nám, že polovina gigabytu za sekundu je dostatek rychlosti na bleskový boot systému i na plně plynulý chod. Rozumíme, že ne každý má finance, aby mohl dát více než 7 000 korun za SSD disk, a proto jsme v tabulce obsáhly i levnější varianty. Z pravidla platí, že s ubývající cenou klesá kapacita úložiště a ne rychlost, proto se nemusíte nutně vyhýbat levnějším diskem. Určitě ne, pokud velké úložiště nevyužijete.

Výhody

Solidní parametr rychlosti Dobrý poměr ceny a kvality Ideální na pracovní nebo herní využití

Nevýhody

Neshledali jsme žádné
Disk do 7500
DIsk do 7500 2

zpět do menu ↑

Test SSD disků od 7 500 korun

Nejdražší kategorie SSD disků, ve které najdete skutečně propracované modely. Cena těchto přístrojů by klidně mohla růst i přes 50 000 korun, my ale nechceme takto drahé disky uvádět. Běžný uživatel podle našich zkušeností více než deset nebo dvanáct tisíc investovat nebude, proto profi přístroje vypouštíme.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacitaCena
1. Samsung T7 Touch 2TB
2 TB Zjistit cenu
2. WD My Passport Wireless
2 TB Zjistit cenu
3. Samsung T5
2 TB Zjistit cenu
4. WD MyPassport 2TB
2 TB Zjistit cenu
5. Samsung X5
1 TB Zjistit cenu
6. Lacie 2TB, STHR2000800
2 TB Zjistit cenu
Disk od 7500

SSD disky od 7 500 korun a jejich charakteristika

Pokud nehledáte levné SSD disky a chcete to nejlepší, co je určeno běžnému uživateli, tak se v této kategorii naleznete. Co se týče rychlostí, tak se stále pohybujeme na úrovni nejlepších kusů z nižších kategorií (především kvůli limitaci základní desky a kabeláže). Na druhé straně, se značně zvětšilo úložiště, někdy i dvojnásobně. Nalezneme zde PCIe paměti s úložištěm až 960 GB. Velkou část ceny těchto disků tvoří záruka dlouholeté funkčnosti, která je zde důležitější než samotný výkon. To je určitě jedině dobře, protože když si koupíte disk a nezálohuje žádné informace ani dokumenty či fotky, tak v případě poruchy o mnohé přijdete. S těmito pamětmi by porucha neměla hrozit, a pokud ano, tak vám ji výrobce i po letech vykompenzuje.

Výhody

Vysoká kapacita Velmi dobré technické parametry Vysoká spolehlivost

Nevýhody

Vysoká cena

zpět do menu ↑

Nejlepší značky SSD disků na našem trhu

Tak jako v jiných testech, tak i zde bychom vám chtěli dát menší přehled osvědčených a tradičních značek SSD disků. Jde o výrobce, kteří mají dobré jméno a kteří si nemohou dovolit riskovat to, že by o něj uvedením nekvalitního výrobku na trh přišli. Oproti menším firmám pak jde o společnosti, které si mohou dovolit velké investice do vývoje a inovací, takže můžete očekávat, že technologicky budou jejich výrobky o něco před ostatními.

zpět do menu ↑

Jak vybrat SSD disk a jaké jsou SSD disky ve srovnání s HDD disky?

Oba dělají totéž, SSD i HDD disky nabootují (spustí) váš systém a ukládají do něj informace (zapisování na disk), nebo z něj informace čerpají (čtení z disku). Oba dva typy disků mají jiné silné stránky. V čem se liší a který si tedy vybrat pro Vaše potřeby? Lze to srovnávat z mnoha úhlů pohledu, přičemž se často jedná o důležité parametry výběru.

Je pro vás lepší SSD disk nebo HDD disk?

Takže, vyhovuje Vám více SSD disk nebo HDD disk (či hybrid mezi nimi)? To je potřeba si rozhodnout hned na začátku (tento test se věnuje především SSD diskům, HDD disky přijdou na řadu v budoucnu). Pojďme na to přijít společně…

HDD disky

  • Milovníci multimédií, kteří hodně stahují: Pokud hodně stahujete, například filmy či seriály, tak byste měli upřednostnit prostor před rychlostí. Už jen proto, že za cenu paměťově nedostatečného SSD disku můžete mít až 4 TB paměti HDD disku.
  • Zákazníci s nižším rozpočtem: Toto Vám musí být zcela jasné. SSD disky jsou příliš drahé na to, abyste s rozpočtem vešly do 10 000 korunového limitu. Zvolte klasické HDD úložiště.
  • Grafici a video editoři: Videa a fotky zabírají po pár týdnech používání velmi mnoho místa, a také rychle fragmentují disk. Výměna 1 TB HDD disku bude levnější než výměna 500 GB SSD disku.
  • Běžný uživatel: Běžným uživatelům by se daly doporučit obě. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří si rádi stahují multimédia, ukládají do počítače fotky a rodinná videa, tak zvolte HDD variantu. Pokud preferujete streamování filmů, seriálů a hudby, tak volte SSD. To platí dvojnásob, když ukládáte fotky a videa do cloudu. Za stejné peníze dostanete více muziky.

SDD disky

  • Cestovatelé: Lidé, kteří notebook více přenášejí, než využívají. Především pokud nejste moc opatrný, tak i v tašce se vám může klidně rozbít. Doporučujeme volit SSD variantu pro vyšší bezpečnost.
  • Pokud upřednostňujete rychlost: Pokud potřebujete mít vše uděláno hned, potřebujete rychle se spouštějící notebook či počítač, tak volte SSD disk, který můžete doplnit o HDD disk.
  • Profesionální grafici a video editoři: Ano, je pravda že jsme vám doporučovali HDD disk, ale rychlost SSD disku může být klíčová při dokončování objednávky. Tito lidé jsou dokonalými adepty pro hybridní disky.
  • Hudebníci: V případě že pracujete v hudebním studiu, určitě nechcete, aby Vaše nahrávky byly zkažené zvukem točícího se HDD disku v pozadí. Doporučujeme SSD disk, který neprodukuje hluk. (Zdroj: PočítačeZaBabku.cz)

HDD proti SSD
SSD disk do notebooku
2,5“ SATA SSD disky

Varianty SSD disků

2,5“ SATA SSD disky

Nejběžnější SSD disky. Po umístění do malého držáku, se umístí na místo, kam se dávají standardní HDD disky. Je třeba je propojit SATA kabely, a pak jsou funkční. Instalace není nijak extra náročná. Jejich hlavní výhodou je cena, ale nevýhoda oproti ostatním variantám je omezování rychlosti SATA kabely.

M.2 SSD paměti

Tato varianta SSD úložiště je přesně to samé jako 2,5″ SATA disky, ale zapojuje se přímo do základní desky, tedy rychlost není nijak limitována kabeláží. Nevýhodou může být nutnost M.2 portu implementovaného do základní desky již při výrobě. Především u starších desek to není samozřejmost.

PCIe SSD disky

Jedná se vlastně o M.2 paměti, které jsou pevně připojeny na PCIe adaptér. Tento se pak vkládá do PCIe slotu. Dosahují velmi vysoké rychlosti na úkor úložiště a jednoznačně nepatří k nejlevnějším SSD diskem na trhu. (Zdroj: TheVerge.com)

Maximální a běžná kapacita

Přestože SSD disky určené běžným uživatelům dosahují nejvíce okolo 4 TB místa, je obtížné modely o této kapacitě najít a jsou velmi drahé. Pokud budete hledat disk, který disponuje mezi 500 až 1 000 gigabajty, určitě budete úspěšnější. Takové disky běžně najdete i v sériově vyráběných počítačích a noteboocích. I přesto že v roce 2019 se 500 GB považuje za úplný základ, mnozí uživatelé stále sahají po 128 GB SSD discích, protože chtějí ušetřit. To vám nedoporučujeme, protože běžný multimediální uživatel nemá problém zaplnit i 1 000 GB disk za rok či dva. Nad 2 000 GB mají již velmi dobré počítače od výroby.

V podstatě platí, že čím více místa, tím je pro vás disk lepší, protože uložíte více dat. Cloudové (internetové) úložiště se hodí především na fotky a jiné soubory, které chcete sdílet mezi všemi vašimi zařízeními. Oproti cloudovému úložišti, je lokální úložiště levnější a není zde potřeba měsíční platby.

Jaké to je zhruba s kapacitami SSD disků?

  • 60 GB: Na takový disk se vejde systém, pár základních programů a možná nějaká menší hra. Jedná se především o systémovou jednotku, kterou doplníte klasickým diskem, který bude tvořit úložiště pro fotky, hry, filmy a případně hudbu.
  • 120 GB: Poměrně slušný disk, kde se vejde vše, co do předchozího, a k tomu ještě nějaké pro vás důležité programy (Photoshop, Premiere Pro, pár menších her). Pořád doporučujeme doplnit o větší disk.
  • 240 GB: Toto je kapacita, kterou běžný uživatel zaplní asi za tři čtvrtě roku, více náročný uživatel za asi 3 až 4 měsíce. Pokud využíváte počítač méně než 4krát týdně, tato kapacita by měla stačit i jako samostatný disk. Pokud využíváte počítač na práci, nebo jiným způsobem velmi intenzivní, určitě Vám taková kapacita nebude stačit, tehdy doporučujeme doplnit o další disk, nebo zvolit větší variantu s lepší kapacitou.
  • 500 GB: Pro běžného uživatele jednoznačně dostačuje a ani při mírně vyšší zátěži a pravidelném využívání počítači nebudete mít problémy s volným prostorem. Pokud počítač potřebujete na náročnou práci, doporučujeme přece jen doplnit o HDD disk.
  • 1000 GB: Disk dobrý pro extrémně výkonný počítač, pracující při vysoké zátěži.
  • 2000 GB: Nejdražší třída SSD disků, které jsou vysoce výkonné. Na takový disk se vejde spousta dat. (Zdroj: ArsTechnica.com)

Rychlost

Toto je bod, kde SSD disky skutečně excelují. Počítač vybavený SSD diskem, na kterém je nainstalován systém, se spustí za méně než minutu, a většinou jen za pár vteřin. HDD disk potřebuje čas na rozběhnutí se do svých operačních otáček, tedy 5 400 otáček za minutu nebo 7 200 otáček za minutu, a i během běžného využití v již běžícím systému bude HDD disk stále o poznání pomalejší. Počítač, notebook nebo Mac s SSD diskem se spouští rychleji, spouští aplikace rychleji, aplikace jsou plynulejší, a přenáší data rychleji. Ať už využíváte počítač nebo notebook na práci, školu nebo jen na zábavu, extra rychlost určitě oceníte a rozdíl reálné pocítíte. Obecně platí, že více je lépe, ale nestojí za to si připlácet hodně peněz pro rychlostní rozdíl, který ani nepocítíte nebo nevyužijete. SSD jsou obecně velmi rychlé a rozdíly mezi nimi jsou víceméně zanedbatelné. Alespoň pro běžného uživatele.

Lednice energetické třídy A+++ má roční spotřebu, dejme tomu, 160 kWh. Pokud budeme počítat s průměrnou cenou za kilowatthodinu, vyjdou nám roční náklady mezi 760 a 800 korunami. Pro porovnání, lednice kategorie A+ má roční spotřebu na nějakých 275 kWh. Budeme-li počítat se stejnou cenou za energii, vyjdou nám náklady něco málo přes 1 300 korun. Tedy skoro dvojnásobek. To už je velmi citelný rozdíl.

Fragmentace

Díky tomu, že HDD disky při zapisování dat využívají rotaci kovového plátu ve svém nitru, jim více sedí velké soubory, které jsou zaznamenány hned za sebou. Proto může část disku odpovědná za čtení informací začít i ukončit čtení v rámci nepřerušeného pohybu. Spolu s tím, jak se disk zaplňuje, velké soubory se přestávají zapisovat v tomto pořadí, a stávají se roztroušenými po celém disku, tento jev se nazývá fragmentace. I přesto, že disky se už dostali do bodu, kdy je čtení i zapisování tak efektivní, že tento defekt je minimální, stále se může stát, že se disk fragmentuje. Tento jev způsobuje zpomalení disku a není příjemný. Na druhé straně jsou SSD disky, které nemají žádnou fyzickou část, která by byla odpovědná za čtení, a tedy dokáží čerpat data z jakýkoli své části. To znamená, že SSD disky neztrácejí rychlost věkem, zatímco HDD disky ano.

Odolnost

SSD disky nemají žádné pohyblivé části, tedy je nemožné něco zlomit nebo poškodit při pádu či třesení. Pokud vám například notebook spadne během přenášení, tak je šance, že se váš HDD disk poškodí, zatímco SSD disk bude určitě v naprostém pořádku. Většina pevných disků HDD své čtecí zařízení při vypnutí zajistí, ale během chodu je toto zařízení volné a je jen pár nanometrů nad samotným kovovým plátem, tedy při silnějším zatřesení je tady určité riziko, že poškodíte data. A co je horší, i parkovací brzdy, které jistí čtecí zařízení, mají svůj limit, a určitě není nemožné je tvrdým dopadem na zem poškodit. Pokud jste tedy na své vybavení tvrdí, doporučujeme SSD disk.

Dostupnost

HDD disky jsou momentálně běžné ve starších nebo levnějších počítačích a noteboocích, zatímco SSD disky převládají v novějších a nedávno vydaných zařízeních. I přesto se v produktových seznamech společností jako Western Digital, Toshiba, Seagate, Samsung nebo Hitachi stále nacházejí především HDD disky na úkor SSD varianty. V počítačích a noteboocích ještě nejméně pár let určitě HDD disky najdeme, a to platí dvojnásob pro levnější systémy. SSD disky se ale šíří, a je to pokrok, který je nezbytný a nezastavitelný. Jen se podívejte na rostoucí čísla tenkých notebooků, které musí využít SSD disk, protože je menší, aby si udržely své štíhlé tělo. Tyto notebooky obsahují obvykle 256 GB nebo 512 GB SSD disk umístěný v místě, kde kdysi byl HDD disk.

SSD disk fotka

Výrobní rozměry

Protože HDD disky jsou závislé od své otáčející se desky, existuje limit, pod který už jejich velikost nejde zmenšit. V minulosti byla rozšířená iniciativa vyrábět 1,8 palcové HDD disky, ale velikost se u nich zastavila na 320 GB, a vzhledem k tomu, že v tabletech, phabletech a smartphonech se používá flash paměť jako primární úložiště, nebyla potřeba implementovat tyto 1,8 palcové HDD disky do reálných zařízení. SSD disky takové limitace neznají, proto se nepřestávají zmenšovat. Jejich 2,5 palcový formát je ustálený pouze pro samostatně prodejní SSD disky a je to jen kvůli praktičnosti. Spolu s tím, jak se notebooky mění spíše na zařízení určená pro surfování po internetu, je výrobci zmenšují, a tím pádem je třeba zmenšit i SSD disky uvnitř těchto notebooků. Ještě stále se zmenšování SSD disků nezastavilo, proto je klidně možné že už o rok či dva uvidíme ještě tenčí notebooky nebo tablety. (Zdroj: Tom’sHardware.com)

Hluk

I ten nejtišší HDD disk bude stále produkovat alespoň trochu hluku, protože se kovová deska musí točit, a pokud ne, tak čtecí rameno musí chodit dopředu a dozadu, což také produkuje hluk. V případě, že HDD disk vložíte do kovového casu a necháte ho trochu volnější (což by za žádných okolností neměl být), bucou víceotáčkové HDD disky produkovat hodně hluku. Ale i přesto, obecně ty HDD disky, které mají více otáček, budou hlučnější. SSD disky nedělají prakticky žádný zvuk, vzhledem k tomu že nemají žádné mechanické části. Obecně se míra hlučnosti udává v decibelech a je u ní potřeba dát si pozor na jednu věc – rozdíl mezi 10 a 15 decibely je mnohem menší, než mezi 50 a 55 decibely, neboť intenzita zvuku neroste lineárně, ale logaritmicky.

Energie

Jednotka SSD disku nemusí čerpat elektrickou energii, která roztočí desku z klidného stavu, ani takovou, která ji bude udržovat v pohybu. V důsledku toho se žádná z energie spotřebované SSD nepřeměňuje na tření nebo hluk, čímž se zvyšuje efektivita využití této energie. Na počítači, notebooku nebo na serveru to povede k nižšímu poplatku za energii. Na notebooku nebo tabletu tak budete moci vytáhnout mnohem více minut (nebo hodin) výdrže baterie.

Životnost

Pokud jde o životnost, zatímco je pravda, že SSD disky se opotřebují v průběhu času (každá buňka flash paměti může být zapsána a vymazána několikrát), díky technologii příkazů TRIM, které dynamicky optimalizují tyto čtecí a zapisovací cykly, je pravděpodobnější, že systém vyřadíte z důvodu zastarávání (obvykle po šesti letech) předtím, než začnete s chybami čtení a zápisu se systémem SSD. Pokud máte vážné obavy, existuje několik nástrojů, které monitorují funkci S.M.A.R.T. stavu pevného disku nebo disku SSD a informuje vás, zda se blížíte ke konci životnosti disku. Pevné disky se nakonec opotřebovávají i při konstantním užívání, protože používají fyzické metody záznamu. Dlouhý život je tedy i tak nakonec na straně SSD, a to především když uvážíme odolnost vůči pádům.

zpět do menu ↑

Jak funguje disk SSD ve srovnání s obyčejným diskem?

Určitě nebude na škodu při nákupu SSD disku také vědět, jak vlastně funguje. Pojďme si o tom něco málo říct. Klasický disk, tedy HDD, má v sobě skutečný disk, který se točí a pomocí toho jsou na něj zapisovány informace a data. Rychlost tohoto točení závisí na kvalitě disku, běžné jsou rychlosti 5 400 otáček za minutu až 7 200 otáček za minutu. Jedná se tedy o kovový plát, obalený v magnetickém obalu, kde systém zapisuje všechno, kromě informací určených do pamětí RAM. Paměti RAM ale fungují úplně jinak než HDD disk, a navíc se při vypnutí notebooku nebo počítači vždy celé promažou.

Na druhé straně stojí SSD disk, který nemá žádné mechanické části, tedy se nic netočí. SSD disk funguje více jako USB klíč než jako HDD disk, ale na rozdíl od něj není omezen přenosovou rychlostí USB portu a je mnohem spolehlivější. Také bychom mohli SSD disk přirovnat ke pamětem RAM, protože ani ty nemají žádné mechanické části, a navíc nejsou omezeny rychlostí přenosu žádného portu. Rozdíl je ten, že stejně jako HDD, ani SSD disk se po vypnutí PC nepromaže. Informace zapsané na SSD disku zůstávají, dokud je nevymažete, takže zde můžete uchovat vše od fotek, přes filmy a hudbu, až po samotný systém (což je velmi oblíbené, protože ho velmi zrychlí).

SSD disky se dají použít ve třech standardních formách, tedy jako čipy vložené přímo do základní desky (téměř výhradně u notebooků), jako PCI Express (PCIe) karty (použité zejména ve velmi výkonných pracovních stanice nebo velmi drahých noteboocích), a nejběžnější třetí forma je v podobě malého paměťového zařízení, které má v úhlopříčce jen 2,5″ (tedy kolem 6.25 cm), nejsou ani nijak tlusté, a vejdou se do míst kam se běžně vkládají HDD disky. (Zdroj: Wikipedia.org)

zpět do menu ↑

Hybridní disky a duální systémy

Přibližně kolem roku 2005 někteří výrobci pevných disků, jako například Samsung a Seagate, předpokládali, že pokud přidáte několik gigabajtů flashových čipů na točivý pevný disk, získáte takzvanou „hybridní“ jednotku, která kombinuje velkou úložnou kapacitu pevných disků s výkonem jednotky SSD, za cenu jen o něco málo vyšší, než jaká je cena typického pevného disku. Paměť flash funguje jako vyrovnávací paměť pro často používané soubory, takže váš systém má potenciál na zpracovávání a spuštění nejdůležitějších aplikací rychleji, přestože vám samým nedovolí výrobci nainstalovat do tohoto prostoru vůbec nic. V praxi hybridní jednotky fungují tak, jak by měly, a tak, jak byl původní koncept zamýšlen, ale jsou stále dražší a složitější než běžné pevné disky. Pracují nejlépe pro lidi, jako jsou cestovatelé, kteří potřebují obojí: velké množství prostoru a rychlost, protože v rámci těchto zřízení dostáváte to nejlepší z obou světů. Vzhledem k tomu, že jsou přesně mezi, tak hybridní jednotky nemusí nutně nahradit ani pevné disky, ani jednotky SSD.

V systému s dvojitým diskem, výrobce do počítači či notebooku nainstaluje pro operační systém a aplikace malou SSD primární jednotku (C: ) a pro ukládání souborů přidá větší točivý pevný disk (D: nebo E:). Toto funguje dobře teoreticky; v praxi mohou výrobci velikost SSD disku podcenit, a tím celý systém zruinovat. Samotný systém Windows zabírá mnoho prostoru na primární jednotce a některé aplikace nemohou být instalovány na jiných discích. Některé kapacity mohou být také příliš malé. Můžete například nainstalovat systém Windows na jednotku SSD s velikostí až 16 GB, ale na cokoli jiného nebude k dispozici. Podle našeho názoru je 120 GB až 128 GB praktická minimální velikost pro disk C:, 256 GB nebo více je ještě lepší volba, a měla by dostačovat. Obavy týkající se prostoru jsou stejné jako při každém systému s více disky: uvnitř počítače nebo notebooku potřebujete fyzický prostor na uložení dvou (nebo více) jednotek.

V neposlední řadě je možné kombinovat SSD a pevný disk (jako například Voltron) v systémech s technologiemi, jako je technologie Intel Smart Response Technology (SRT). SRT neviditelně používá SSD, aby fungoval jako vyrovnávací paměť, aby pomohla systému rychleji spustit a spouštět programy. Stejně jako na hybridní jednotce není SSD koncovým uživatelům přímo přístupný. SRT vyžaduje skutečné SSD, v podobě 2,5 palcového standardního rozměru, ale tímto jednotkám absolutně stačí mít kapacitu jen 16 GB a stále zvyšují výkon; protože operační systém není nainstalován přímo na jednotku SSD, vyhneme se problémům s diskovým prostorem výše uvedené konfigurace se dvěma jednotkami. Na druhé straně bude váš počítač potřebovat prostor pro dva disky, což může znamenat vyloučení některých přenosných počítačů a počítačů s malým tvarem. Budete také potřebovat SSD a základní desku vašeho systému, která podporuje technologii ukládání do mezipaměti, což je klíčové. Celkově je to však zajímavé řešení.

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Důležité je stanovit si cenovou hranici, a vzít v úvahu i to kolik úložiště skutečně potřebujete. Disky, které mají pod 120 GB nejsou dobrou volbou, ale ani 2 TB, z nichž zaplníte 700 MB, nejsou dobrá volba. Je potřeba přesně vědět co potřebujete, a díky tomuto článku byste v tom už měli mít jasno. Sledujte hlavně základní parametry, jako je kapacita, rychlost, rozměry nebo odolnost disku. Doporučujeme číst hodnocení a recenze SSD disků i od předchozích zákazníků. Nekupujte ani nejlevnější SSD disky, ale pokud to nepotřebujete, nekupujte ani nejdražší. Pokud se běžný uživatel přidrží kategorií, které jsme vymezili v rámci našeho testu, měl by být spokojený.

zpět do menu ↑

Cena SSD disků

SSD disky jsou mnohem dražší v poměru ceny k paměti, než jak jsme tomu zvyklí u HDD disků. Jeden terabyte na 2,5 palcovém HDD disku Vás bude stát mezi 1000 a 1500 korunami, zatímco SSD disk se stejnou pamětí právě teď stojí kolem 7000 korun. To znamená, že za gigabyte na HDD disku zaplatíte asi korunu, zatímco na SSD disku až necelých sedm korun, což je téměř sedminásobek. Vzhledem k tomu, že HDD disky využívají starší a rozšířenější technologii, pravděpodobně bude jejich cena stagnovat a případně klesat. Naopak SSD disky jsou poměrně nové a jejich cena zůstane ještě dlouho určitě vyšší, a může tak převyšovat Váš rozpočet. Je pouze na vás, pro co se rozhodnete.

zpět do menu ↑

Historie paměťového úložiště

Technologie pevných disků je relativně stará (alespoň v rámci počítačové historie). Velmi známé jsou fotky IBM 350 RAMAC pevného disku, který byl špička v roce 1956. Toto zařízení mělo v sobě 50 desek, každá po čtyřiadvacet palcích v průměru. Bylo schopno v sobě uložit „jen“ 3,75 MB dat, což se rovná asi jedné písničce při nejběžnější kvalitě 128 Kbps. Na tehdejší poměry to ale bylo hrozně moc. Kdybychom dnes využili jeho fyzický prostor, suverénně by se do něj vešly 2 lednice. RAMAC 350 byl určen pouze pro vládní a průmyslové využití, a v roce 1969 byl oficiálně označen jako zastaralý.

Není pokrok nádherný? Velikosti pevných disků byly standardizovány v časných osmdesátých letech na 5,25 palce pro DVD/CD mechaniky a 3,5 palce pro pevné HDD disky v počítačích, a na 2,5 palce pro pevné disky v noteboocích o pár let později. Vnitřní rozhraní kabelů se také změnilo. Používaly se sériové kabely, které se lišily podle výrobce, ale zavedla se norma užívání IDE kabelů (v současnosti známé jako paralelní ATA nebo PATA). Ty byly později změněny na SCSI, a ty byly také vyměněny sériové ATA kabely (také známé jako SATA). Tento vývoj probíhal celá léta, a mírně modernizované SATA kabely používáme dodnes. I přesto, že každá generace dělala prakticky totéž, tedy propojila pevný disk se základní deskou, aby mohla komunikovat, jedná se o poměrně velký pokrok.

Dnešní 2,5 palcové i 3,5 palcové pevné disky používají SATA rozhraní kabelů (alespoň v běžných počítačích a v Apple zařízeních), i přesto, že některé vysokorychlostní SSD disky využívají rychleji rozhraní PCIe. Standardní kapacita během let vzrostla z několika megabytů na někdy i několik terabytů, což je více než milion násobný nárůst. Současné běžné 3,5 palcové disky mají kapacitu i 10 TB, zatímco 2,5 palcové varianty končí někde kolem 4 TB.

Disky SSD mají mnohem kratší historii. Vždy se v počítačích nacházely zařízení, které ukládaly do své paměti data a neměli žádné pohyblivé části, jen se jim říkalo jinak. Tyto se později přeměnily na USB klíče a SSD disky. Tento vývoj však trval až 30 let, protože se začal v časných sedmdesátých letech, a první skutečné SSD disky se začaly objevovat spolu s fenoménem netbook, někdy během minulého desetiletí. V roce 2007 se na trhu objevil zajímavý přístroj OLPC XO-1 který disponoval 1 GB SSD paměti (v té době to byl úspěch). Později v témže roce přišel Asus s jeho modelem Eee PC 700, do toho se podařilo vejít až 2 GB SSD paměti.

Hybridní disk

XO-1 i Eee PC měly tyto SSD jednotky permanentně připevněny k základní desce. Jak se notebooky, netbooky, ultrabooky a podobná přenosná zařízení vyvíjely, SSD disky nabíraly na paměťovém objemu, a tedy i na velikosti. Zastavili se na standardizovaném formátu 2,5 palcového disku. To mimo jiné znamenalo i to že jste mohli vybrat svůj HDD disk, a nahradit jej SSD variant. To jste mohli udělat doma, bez nutnosti jakkoli pomoci v servisu či jinde. A přišlo opětovné zmenšování SSD disků, protože technologie to dovolovala. Vznikly varianty jak mSATA Mini PCIe SDD karta, M.2 SSD pro SATA i PCIe rozhraní, ai DIMM paměťové bloky, které využívá Apple ve svých MacBook Air a Pro. I přes tento se dodnes vyrábějí standardní 2,5 palcové SSD disky, které se těší úspěchu. Současný paměťový limit 2,5 palcových SSD disků je pro běžného uživatele 4 TB, ale společnost Seagate v roce 2016 vydala 60 TB verzi, určenou pro industriální použití například do serverů.

zpět do menu ↑

Úložiště budoucnosti?

Není jasné, zda SSD zcela nahradí tradiční točivé pevné disky, zvláště když uvážíme velký vliv, který dnes má sdílené úložiště v cloudu, jež momentálně zažívá poměrně velký úspěch. Cena SSD se snížila, ale jsou stále příliš drahé na to, aby zcela nahradily terabyty prostoru, které mají někteří uživatelé ve svých počítačích, noteboocích a Macboocích. Úložiště v cloudu není bezplatné, takže budete i nadále platit, pokud budete chtít osobní ukládání na internetu. Místní úložiště nezmizí, minimálně určitě ne dokud nebudeme mít všudypřítomný bezdrátový internet, a to i v letadlech a venku, či v divočině. Navíc internetové úložiště pracuje s určitým rizikem nabourání systému, což se vám, pokud skladujete data offline, stát nemůže.

Pevně věříme, že vám náš test SSD disků s výběrem pomohl. Pokud ano, pak doufáme, že vám vydrží sloužit co nejdéle a že soubory, které na něj uložíte, se vám ani za několik let neztratí. Těšíme se na viděnou u dalších testů.