Nejlepší chladicí podložky pro notebooky 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější chladicí podložky.
  • Zvolte si na základě účinnosti odvětrávání, velikosti, designu a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Chladící podložky bez pozadí

Vítězové testu:

Od 650 korunOd 400 do 650 korunDo 400 korun
Trust GXT 1125 Quno Evolveo Ania 5 Evolveo Ania 3
badge-quality
badge-performance
badge-price
96%
93%
91%
Zjistit cenu

Naše recenze

Zjistit cenu

Naše recenze

Zjistit cenu

Naše recenze

  • Špičkové chladicí vlastnosti
  • Odnímatelný držák na telefon
  • Modré podsvícení
  • Tichý chod
  • Výborné chladicí vlastnosti
  • Vhodná i pro používaní na kolenou
  • 6 ventilátorů s podsvícením
  • Regulace otáček
  • Nastavitelný sklon
  • Bez volného USB portu
  • Vyšší hlučnost
  • Jen dvě polohy
  • Žádné

Úvod

Notebooky jsou v dnešní době běžnou alternativou ke stolním počítačům. Poskytují mnoho výhod, mezi které patří především jejich mobilita a kompaktní rozměry. Vzít si je můžete skutečně kamkoliv. Avšak tak, jako je to u mnohých jiných elektrických zařízení, i notebooky při své práci produkují mnoho energie, která se z části mění na teplo. Proto se při vysokém zatížení můžete setkat se sníženým výkonem. Slabším notebookům stačí otevřený prohlížeč s více kartami, k tomu textový dokument a větráky se točí na plné obrátky, pokud je jimi model samozřejmě vybavený. Jak se však tohoto tepla zbavit a zabezpečit si výkon laptopu po delší dobu? Jednou z možností je přerušit práci a počkat, dokud se přístroj ochladí. To je dost nepraktické, obzvláště když v dnešní době máme k dispozici mnohem elegantnější řešení. Chladicí podložky pod notebook jsou vybavené jedním nebo několika ventilátory, které efektivně odvádí teplo ze spodní části notebooku.

Píšete články a najednou čerpáte informace pomalu z celého internetu? Tvoříte na notebooku grafiku či videa? Zpracováváte rozsáhlé tabulky? Zdoláváte na svém laptopu každý den levely ve své oblíbené hře? Potom by chladicí podložka určitě neměla chybět ve vaší výbavě. Trh s těmito šikovnými pomocníky je poměrně rozsáhlý a modely se liší nejen svým vzhledem, ale i výkonem a chladicími vlastnostmi. Proto jsme si pro vás připravili test chladicích podložek pod notebook 2023. Pomůžeme vám zorientovat se v nabídce nejen e-shopů, ale i kamenných prodejen, představíme vám TOP modely aktuálně na trhu, popíšeme vám přední výrobce chladicích podložek a provedeme vás celou koupí těchto doplňků k notebookům. (Zdroj: TechRadar.com)

zpět do menu ↑

Jak fungují chladicí podložky?

Jak jsme už zmínili výše, mnohé moderní notebooky mají problém s dostatečným odvodem tepla, a proto po větším náporu ztrácejí svůj výkon. Chladicí podložky jsou vybavené jedním nebo několika ventilátory, které jsou různě rozmístěné pod vašim notebookem. Větráky jsou otočené tak, aby nasávaly studený vzduch zpod podložky a „foukaly“ ho na horkou vanu laptopu. Hned pod vanou se totiž nachází všechny součástky zodpovězené za chod počítače a ty se při práci značně zahřívají. Plast nebo jiný materiál vaně odvádí teplo do okolí, to se velmi rychle ohřeje na teplotu vany a chlazení ztrácí účinek. Podložka pod notebook nejen že rozvíří tento ohřátý vzduch, ale zároveň ho zředí chladným vzduchem. (Zdroj: NotebookChech.com)

zpět do menu ↑

Výběr chladicích podložek do testu

Protože víme, že cena hraje u mnohých kupujících při výběru hlavni roli, rozdělili jsme nejlepší modely do cenových kategorií. Modely jednotlivých kategorií se liší především svými chladicími schopnostmi a výkonem větráků. Nejlepší chladicí podložky jsme do našeho testu vybrali podle rozměrů a rychlosti ventilátorů, hlučnosti, hmotnosti, vzhledu, jejich unikátních funkcí a samozřejmě i rozměrů samotné podložky.

zpět do menu ↑

Test chladicích podložek pod notebook do 400 korun

V cenové kategorii do 400 korun najdete modely, které postačí každému běžnému uživateli. Jedná se především o modely vhodné pro notebooky s uhlopříčkou do 16″. Většina modelů umožňuje maximálně dvě různé polohy, ale najdou se i výjimky. Mezi TOP modely této kategorie se zařadily podložky od Evolveo, Cooler Master, Trust či Connect IT.

PořadíNáhledNázevHodnoceníRozměr podložkyVentilátoryHlučnostCena
1. Evolveo Ania 3
15" 6x
60 mm
20 dB Zjistit cenu

Naše recenze

3. Cooler Master NotePal CMC3
15" 1x
200 mm
21 dB Zjistit cenu
2. C-TECH Bamboo
15,6" 2x
140 mm
- dB Zjistit cenu
Nedis NBCR200BK
18" 2x
- mm
21 dB Zjistit cenu
4. Natec IORA
17" 1x
155 mm
20 dB Zjistit cenu
5. Evolveo A101
17" 2x
120 mm
18 dB Zjistit cenu
6: Connect IT Breeze
17" 1x
130 mm
23 dB Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Vítěz testu: Evolveo Ania 3

Rozměry podložky: 353 x 255 x 32 mm | Hmotnost: 800 g | Maximální uhlopříčka: 15,6″ | Počet ventilátorů: 6 | Průměr ventilátorů: 60 mm | Maximální rychlost ventilátorů: 2 500 RPM | Průtok vzduchu: – CFM | Maximální hlučnost: 20 dB | Podsvícení: Modré | Počet poloh: 6 | Regulace otáček: Ano

Evolveo Ania 3

Výhody

6 ventilátorů s podsvícením

Regulace otáček

Nastavitelný sklon

Nízká hmotnost


Nevýhody

Na svoji kategorii žádné

V nejnižší kategorii se stal jasným vítězem model Evolveo Ania 3, který nabízí výborný chladicí výkon a k tomu unikátní vzhled. O chlazení se stará 6 ventilátorů o průměru 60 mm, které se ihned po spuštění rozsvítí modrou barvou díky integrovaným LED diodám. Ventilátory jsou rozmístěny tak, aby odváděly teplo z těch nejnamáhanějších částí základové desky, kterými jsou procesor, operační paměť a grafická karta. Otáčky všech větráků je možné regulovat v rozmezí od úplného zastavení až po 2500 RPM. Při maximální rychlosti můžete očekávat hlučnost 20 dB, což je velmi příznivá hodnota.

Zjistit cenu

Větráky jsou chráněné kovovou mřížkou, na kterou pokládáte svůj notebook. Podložku je možné naklopit do 6 různých poloh. Díky vyklápěcím kolíkům ve spodní části podložky bude váš laptop pevně usazený na podložce i při nejstrmějším sklonu. Jednotlivé polohy nastavujete pomocí kovové lišty a drážek ve spodní části konstrukce. Co se týče rozměrů chladicí podložky, můžete ji použít pod notebook o maximální uhlopříčce 15,6″. V případě, že máte zájem podložku brát s sebou na cesty, tento model vám určitě nebude na přítěž díky hmotnosti jen 800 g. Ve vrchní části podložky Ania 3 se nachází malý panel s 2 USB porty a regulátorem otáček ventilátorů. Celý model je v černé barvě, která příjemně kontrastuje s modrým podsvícením.

Evolveo logo

zpět do menu ↑

Test chladicích podložek pod notebook od 400 do 650 korun

Střední cenovou kategorii tvoří modely, které jsou vhodné i pro náročnější uživatele. Hodí se jak pro hráče, tak i pro ty, kteří hledají výkon pro svou práci. Jedná se většinou o modře podsvícené modely, ovšem najde se i červené nebo žádné podsvícení. Většině modelů dominují dva velké efektivní větráky, jejichž maximální hlučnost nepřesahuje 25 dB. Mezi TOP modely najdete výrobky od společností Yenkee, Trust, Connect IT či Evolveo.

PořadíNáhledNázevHodnoceníRozměr podložkyVentilátoryHlučnostCena
1. Evolveo Ania 5
15.6" 5x
120 mm a 60 mm
13 dB Zjistit cenu

Naše recenze

2. CONNECT IT FrostWind
15,6" 4x
125 mm a 70 mm
21 dB Zjistit cenu
3. Marvo FN-40
17" 2x
180 mm
22 dB Zjistit cenu
5. Hama 53064 Aluminium
15,6" 2x
140 mm
23 dB Zjistit cenu
6: Trust Xstream
17,4" 2x
70 mm
23 dB Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Vítěz testu: Evolveo Ania 5

Rozměry podložky: 425 x 315 x 420 mm | Hmotnost: – g | Maximální uhlopříčka: 15,6″ | Počet ventilátorů: 5 | Průměr ventilátorů: 120 a 60 mm | Maximální rychlost ventilátorů: 2500 RPM | Průtok vzduchu: – CFM | Maximální hlučnost: 13 dB | Podsvícení: Modré | Počet poloh: 5 | Regulace otáček: Ano

EVOLVEO Ania 5

Výhody

Čistý a jednoduchý design

Tichý chod

Výborné chladicí vlastnosti

Vhodná i pro používaní na kolenou


Nevýhody

Na svoji kategorii žádné

Vítězem střední kategorie se stal model Evolveo Ania 5, který osloví především svým ergonomickým designem. Celá konstrukce chladicí podložky je přizpůsobená používání nejen na stole, ale i na kolenou či jiném nerovném povrchu. O chlazení se stará 5 ventilátorů o průměru 120 a 60 mm. Rotující části větráků jsou vyrobené z matného průsvitného plastu, takže je vestavěné modré podsvícení rovnoměrně prozáří. Větráky jsou umístěné blíž ke středu, ze kterého odvádí teplo nejefektivněji. Jejich otáčky můžete manuálně regulovat díky regulátoru, který se nachází na bočním panelu spolu s 2 USB porty. Jeden z těchto portů však musí být při používaní chladící podložky obsazený USB kabelem z vašeho počítače.

Zjistit cenu

Co se týče hlučnosti, se 13 dB jde o skutečně tichý chod. Na větrácích je umístněná černá kovová mřížka, na kterou se pokládá notebook. Díky sklopným lištám bude váš laptop v bezpečí i při používaní podložky na kolenou. Na zadní ploše podložky najdete dvě vyklápěcí nožičky, které umožňují naklopit podložku spolu s notebookem. Spolu se sklopenou polohou tak přináší podložka 5 různých poloh používaní. Model Evolveo Ania 5 je díky svým větším rozměrům vhodný i pro notebooky o maximální uhlopříčce 15,6″. Nakonec tu máme celkový vzhled podložky, který se vyznačuje především jednoduchostí a čistotou. Podložka nemá žádné přídavné kusy a celá konstrukce je laděná do černé barvy.

Evolveo logo

zpět do menu ↑

Test chladicích podložek pro notebook od 650 korun

V nejvyšší kategorii najdete aktuální špičku na trhu s chladicími podložkami. Tyto modely přináší vysoký chladicí výkon, výbornou mobilitu, moderní vzhled a různé přídavné funkce. U těchto modelů se už setkáme i s RGB podsvícením, které umožňuje vybírat z různých barevných odstínů. Mezi nejlepší produkty nejvyšší kategorie patří podložky od společností Evolveo, Trust, Connect IT či Yenkee.

PořadíNáhledNázevHodnoceníRozměr podložkyVentilátoryHlučnostCena
1. Trust GXT 1125 Quno
17,3" 5x
130 a 50 mm
45 dB Zjistit cenu

Naše recenze

2. Yenkee YSN 310 UFO
15,6" 2x
115 mm
20 dB Zjistit cenu
3. Zalman ZM-NS2000
15,6" 1x
200 mm
20 dB Zjistit cenu
4. Cooler Master NotePal ErgoStand III
17" 1x
230 mm
21 dB Zjistit cenu
6: EVOLVEO Ania 6 RGB
17" 1x
- mm
- dB Zjistit cenu
EVOLVEO Ania 4
15,6" 0x
- mm
- dB Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Vítěz testu: Trust GXT 1125 Quno

Rozměry podložky: 400 x 280 x 50 mm | Hmotnost: 1 060 g | Maximální uhlopříčka: 17″ | Počet ventilátorů: 5 | Průměr ventilátorů: 130 mm a 50 mm | Maximální rychlost ventilátorů: 800 RPM | Průtok vzduchu: 70 CFM | Maximální hlučnost: 45 dB | Podsvícení: Modré | Počet poloh: 5 | Regulace otáček: Ano

Trust GXT 1125 Quno

Výhody

Špičkové chladicí vlastnosti

Odnímatelný držák na telefon

Modré podsvícení

Unikátní vzhled


Nevýhody

Bez volného USB portu

Vyšší hlučnost

Aktuální špičkou na trhu a současným vítězem naší nejvyšší kategorie se stal model Trust GXT 1125 Quno, který nezklame žádného uživatele. Chlazení zabezpečuje 5 ventilátorů, ze kterých ten největší má průměr 130 mm. Okolo hlavního ventilátoru jsou umístěny 4 menší ventilátory o průměru 50 mm. Maximální rychlost všech větráků je 800 RPM a v kombinaci s jejich rozměry jsou schopny vytvořit proud vzduchu o rychlosti 70 CFM.  Při maximálním zatížení ventilátorů můžou dosáhnut hlučnosti okolo 43 dB. Na ventilátorech je umístněná hliníková mřížka, která bráni poškození ventilátorů a zároveň zabezpečuje co nejlepší průtok vzduchu. Ve vrchní části mřížky jsou umístěny dvě gumové lišty, které zabezpečí spolu s kolíky na spodku maximální stabilitu při používaní.

Zjistit cenu

Nahoře najdete také jeden USB port pro zapojení do notebooku a regulátor otáček. Konstrukce chladicí podložky umožňuje nastavit až 5 různých náklonů včetně úplně sklopené polohy. Díky větším rozměrům je možné používat model GXT 1125 Quno i s většími notebooky o uhlopříčce 17.3″. Společnost je známa svým smyslem pro detail, což vidíme i na odnímatelném stojanu na telefon. Ať už jste hráč nebo pracujete s maximální produktivitou, žádná upozorněni vám díky stojanu neujdou. Stojan je zároveň možné přichytit na levou i na pravou stranu. Celá podložka je v matné černé barvě, která však v kombinaci s hliníkem přechází do tmavě šedých odstínů. Jedná se o model s hmotností 1 060 g, takže je vhodný spíše na domácí používání než na cesty.

zpět do menu ↑

Přední výrobci chladicích podložek

Po představení TOP produktů na současném na trhu už máte jistou představu, kteří výrobci dominují v jednotlivých kategoriích chladicích podložek. Teď vám tyto přední výrobce představíme, abyste si vytvořili lepší obraz, co od jejich produktů můžete očekávat. Jedná se o společnosti, které jsou aktuálně ve světě špičkou a kvalita jejich produktů se samozřejmě nevztahuje len na chladicí podložky.

zpět do menu ↑

Jak vybrat chladicí podložku pod notebook?

Po představení TOP modelů a předních výrobců se dostáváme k samotnému výběru chladicí podložky pod váš notebook. Trh s těmito doplňky je poměrně rozsáhlý a lehko se v něm dá zamotat. Pro lepši orientaci vám teď popíšeme jednotlivé parametry, které je potřeba při koupi zohlednit, aby chladicí podložka splňovala všechny vaše požadavky.

Využití a výkon notebooku

Ať už využíváte notebook na práci nebo hraní, součástky produkují při své práci značné množství tepla, které může být odváděno aktivně i pasivně. Výkon notebooku však není jen o chlazení a odvádění tepla. Hardware má totiž svoje limity, které se nedají překročit ani s bezchybným chlazením. Proto je vhodné napřeď zjistit, zda je skutečně omezením výkonu právě špatné chlazení.

Chladící podložka pod notebook 5
Chladící podložka pod notebook 4

Rozměry podložky

Rozměr, který má podložka mít, nemusí zákonitě odpovídat uhlopříčce vašeho notebooku. Avšak v případě, že zakoupíte podložku pro maximální uhlopříčku 15,6″ a obrazovka vašeho laptopu má 17,3“, připravíte se o část chladicího výkonu a stability při používaní. V opačném případě to však nemusí být nastejno. Pokud je váš notebook menší než podložka, chladicí výkon a stabilita mohou být stále dostačující. Všechno závisí na rozmístění větráků, proto je vhodné vědět, které části vašeho notebooku jsou nejvíc namáhané a produkují nejvíc tepla.

Počet ventilátorů

Jak je možné, že podložka s jedním větrákem má srovnatelné chladicí vlastnosti jako ta se šesti? Je to dáno tím, že množství ventilátorů není to nejdůležitější. Každý větrák má více klíčových vlastností, které jsou popsané níže. Při počtu ventilátorů si však zapamatujte, že neplatí pravidlo „čím víc, tím líp“.

Rozměry a rychlost ventilátorů

Průměr ventilátorů si každý všimne hned na první pohled. Opět však neplatí, že čím jsou ventilátory větší, tím jsou i výkonnější. V našem testu jsme se setkali s rozměry od 60 mm do 200 mm. U mnohých modelů najdete dokonce i kombinaci velkých větráků s malými. Chladicí schopnosti však závisí i na rychlosti, kterými se větráky točí. Rychlost se uvádí v jednotkách RPM, což je zkratka z anglického revolutions per minute, takže se jedná o otáčky za minutu. Čím rychleji se větrák točí, tím víc vzduchu jím projde, tím lépe chladí, ale zároveň se zvyšuje i jeho hlučnost. U modelů v našem testu se setkáte s rychlostmi od 700 RPM do 2 500 RPM.

Chladící podložka pod notebook 1

Chladící podložka pod notebook 6

Hlučnost

Množství hluku, který produkuje podložka při svém provozu, může být pro mnohé velmi důležitou vlastností. Pokud při práci nebo hraní nejste zvyklí na sluchátka, může vám hlučnější podložka překážet. Běžně se úroveň hluku pohybuje v rozmezí od 10 dB do 45 dB.

Víme, že zvuky o těchto úrovních hluku nemusí být pro každého lehce představitelné, proto vám přinášíme pár příkladů:

  • 10 dB – dýchaní
  • 20 dB – padání listí
  • 30 dB – šepot
  • 40 dB – lednička
  • 50 dB – mírný déšť

Průtok vzduchu

Kombinace rychlosti a rozměrů větráků umožňuje vznik průtoku vzduchu, který se všeobecně u ventilátorů udává v jednotkách CFM, což je opět zkratka z anglického cubic feet per minute. Jednotka by se pro lepší pochopení dala přirovnat k jakýmkoliv našim kubickým jednotkám za minutu, jelikož udává objem vzduchu, který větrákem projde za jednu minutu. Tento parametr však neuvádí všichni výrobci navzdory tomu, že je pro chlazení asi tím nejdůležitějším. Pokud se však rozhodujete mezi vyšším a nižším průtokem a nejde vám o co nejnižší hlučnost, určitě je z hlediska chlazení lepší sáhnout po vyšší hodnotě.

Chladící podložka pod notebook 3

Chladící podložka pod notebook 7

Konektivita

Všechny chladicí podložky se k vašemu notebooku připojují prostřednictvím USB kabelu. Ten může být do podložky vestavěný nebo je nutné ho napojit do USB portu, který se nachází na jedné ze stran podložky. U mnohých modelů se setkáte s několika plnohodnotnými USB porty, které můžete využít stejně jako ty po stranách laptopu. Při připojení více zařízení do podložky však pamatujte na to, že USB port, ve kterém je zapojená podložka, má jen omezený výdej energie. Část této energie si bere podložka a pokud připojíte do podložky nějaké energeticky náročné zařízení, nemusí fungovat na 100 %.

Připojení

zpět do menu ↑

Přídavné funkce chladicích podložek

Některé funkce nejsou běžné u všech chladicích podložek a zároveň ne každý uživatel je dokáže ocenit, proto je zmiňujeme na tomto místě. Můžete se podívat, co všechno chladicí podložky k notebookům umí a na základě toho promyslet, o které funkce stojíte a které se vám vyplatí.

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Pokud využíváte notebook na práci nebo hraní a cítíte, že to pod klávesnicí doslova hoří, určitě je na čase vyzkoušet chladicí podložku. Ta je vybavená větráky, které aktivně odvádí teplo produkované hardwarem počítače. Mezi největší tvůrce tepla v notebooku patří procesor, grafická karta a operační paměť (RAM). Díky podložce se horký vzduchu nezdržuje v okolí vany notebooku, ale je rozptýlený do okolí a zředěný chladnějším vzduchem. Mnohé testy ukazují, že i nejlevnější chladicí podložky přinášejí značný pokles pracovní teploty notebooku. Z toho vyplývá, že je teplo skutečným nepřítelem výkonu takřka všech notebooků a účinným řešením tohoto problému může být právě chladicí podložka pod notebook.

O nesporných kvalitách a schopnostech chladicích podložek jsme vás už asi přesvědčili, ovšem stále je nutné zmínit jednu důležitou skutečnost. Výkon každého notebooku je limitovaný především jeho hardwarem. Chladicí podložky sice pomáhají chladit součástky, ale nijak nezvyšují frekvenci procesoru, kapacitu operační paměti či rychlost dedikované grafické karty. Pokud vám výkon vašeho notebooku nestačí a nepomáhá ani použití chladicí podložky, možná je na čase se poohlédnout po výkonnějším notebooku či stolním počítači, které by lépe splnily vaše požadavky.

zpět do menu ↑

Nejčastěji kladené otázky


Jaká je nejlepší chladicí podložka na trhu?


„V dnešní době si v nabídce chladicích podložek najde tu svou skutečně každý. Nejlepší modely se vyznačují nejefektivnějším odváděním tepla ze spodní části notebooku. Mezi nejkvalitnější modely patří podložky společnosti Trust, které se i v našich testech umístily na prvních příčkách. Aktuální vlajková loď mezi chladicími podložkami společnosti Trust nabízí vysoký chladicí výkon a vzhled, který doplní každou hru či jakoukoliv práci tou správnou atmosférou. Určitě ji ocení třeba nároční hráči. Na běžnou práci s notebookem vám zase bohatě postačí i levnější chladicí podložka, tam patří ke špičce například šestiventilátorová podložka Evolveo.“


Kolik větráků by měla mít chladicí podložka?


„V dnešní době najdete na trhu chladicí podložky s jedním nebo až 6 ventilátory. Počet ventilátorů však není pro chlazení rozhodující. Proto vám doporučujeme nevybírat chladicí podložku jen podle tohoto čísla. Rozhodující je i maximální rychlost větráků, jejich průměr či konstrukce celé podložky. Vždy vás zajímá efektivita chlazení, která je kombinací všech výše zmíněných parametrů. Více informací a konkrétní tipy, jak je nejlépe nakombinovat, najdete v jedné z kapitol našeho článku, která shrnuje rady jak vybrat chladicí podložku pro notebook.


Jak vybrat chladicí podložku pod herní notebook?


„Na to, aby mohly i moderní tituly her běžet na noteboocích plynule, potřebujete výkonný procesor, dostatek operační paměti a podle možností i dedikovanou grafickou kartu. To jsou hned tři součástky, které je třeba efektivně zchladit. A že právě herní notebooky dokážou vyprodukovat opravdu hodně tepla. Herní chladicí podložky pod notebook jsou tedy vybavené výkonnými ventilátory, ale i podsvícením, které může ladit s ostatními herními doplňky. Je to zajímavý a stylový designový doplněk. Většina modelů je vybavená modrým podsvícením, jako je to například u TOP modelu střední kategorie od společnosti Yenkee.“


Kolik stojí chladicí podložka pod notebook?


„Rozpočet, který si na koupi chladicí podložky vyčleníte, je sice důležitý, ale kvalitní chladicí podložku pod notebook najdete v každé cenové kategorii. Pokud za svůj strop zvolíte 400 korun, doporučujeme vám špičkový model Evolveo, který nabízí modré podsvícení a 6 tichých ventilátorů. Při rozpočtu kolem 800 korun neuděláte chybu, když sáhnete po modelech Trust či Yankee. Pokud hledáte kvalitní a spolehlivou chladicí podložku pod notebook pro každou příležitost a není pro vás rozhodující len cena, určitě se podívejte na aktuální TOP model společnosti Trust. Recenzi tohoto modelu najdete v našem testu.“


Jak používat chladicí podložku pod notebook?


„Jak z názvu vyplývá, chladicí podložky patří pod notebook, kde se hromadí nejvíc tepla z hardwaru. Podložky oddělují notebooky od obvykle neprodyšné podložky, která sama o sobě nijak neodvádí teplo. Jak konkrétně fungují, to můžete zjistit zde. Většina chladicích podložek je vybavená kovovou mřížkou, která představuje dokonale průdyšnou bariéru mezi vanou notebooku a ventilátory. Pod mřížkou se obvykle nacházejí kolíky či lišty, které bráni sklouznutí notebooku při náklonu podložky. Některé modely jsou vybavené i přídavnými gumovými kousky, které zajišťují ještě větší stabilitu.“


K čemu slouží chladicí podložky pod notebook?


„Chladicí podložky pod notebook slouží k aktivnímu odvodu teplého vzduchu z těsné blízkosti vašeho notebooku. Každý notebook produkuje při svém provozu značné množství tepla, které se však drží v blízkosti vany laptopu. Chladicí podložky jsou vybavené jedním nebo více větráky, které „foukají“ chladnější vzduch na vanu notebooku. Díky tomu vzduchu lépe cirkuluje a horký vzduch se ředí studeným. Chladicí podložky tak umožňují notebookům pracovat déle s vyšším výkonem a efektivně bráni přehřátí. Jak to konkrétně funguje, to můžete zjistit zde.“


Jak zvýšit rychlost a výkon notebooku?


„Velkou překážkou ve výkonu jakékoliv elektroniky je tvorba tepla, která může způsobit přehřívání a následný pokles výkonu. V případě, že odvod tepla není brzdou vašeho notebooku, moc možností, jak zvýšit jeho výkon, už nezůstává. Pokud má váš laptop stále volný slot na operační paměť RAM, neváhejte tuto paměť rozšířit kompatibilním modulem. Vždy však mějte na paměti, že má základová deska jistou maximální podporovanou kapacitu operační paměti. V případě, že váš notebook stále pracuje s běžným harddiskem, který má v sobě zabudovaný rotující disk, určitě ho vyměňte za moderní SSD disk, který je několikanásobné rychlejší než HDD disk. Další možnosti už jsou složité a znamenaly by zásah do systému a postupné přebudování, což je pro většinu uživatelů příliš náročné.“


Pevně věříme, že jsme vám pomohli s výběrem vhodné chladicí podložky a že váš notebook díky tomu poběží mnohem lépe a plynuleji. Na závěr bychom se s vámi chtěli rozloučit, popřát vám hodně štěstí a budeme se těšit na počtenou u dalších recenzí 👩‍💻🧊👨‍💻