Test zelené kávy 2023

  • Zelená káva – účinky, složení, rizika – posuďte sami, zda funguje.
  • Vyberte si na základě velikosti balení, obsahu účinné látky, formy a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Zelená káva bez pozadí

Nejúčinnější zelená káva

Mletá/zrnkováTabletyExtrakt
Salvia Paradise Zelená káva Vieste Zelená káva Premium Salvia Paradise Zelená káva
150 g 100 tablet 50 ml
Mletá, nepražená zrna kávy Arabica Zelená káva extrakt , kofein, acetyl L-carnitin, L-tyrosin, glukomanan, malinový keton, africké mango, kapsaicin, mořská řasa, chrom pikolinát, pomocné látky: mikrokrystalická celulóza, stearan hořečnatý. Extrakt ze zelené kávy, glycerol, voda
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Zelená káva je v současné době velkým trendem mezi těmi, kdo chtějí rychle a efektivně zhubnout. O co se jedná? Jde o klasická kávová zrnka typu Arabica z bobů kávovníku, zásadní rozdíl oproti klasické kávě je ale ten, že se nepraží. Káva tak sice ztrácí aroma i chuť, pro tento nápoj jinak typické, ale zůstanou v ní zachovány důležité látky. Nejčastěji se uvádí kyselina chlorogenová – ester kyseliny kávové a chinové, jejíž teplotní stabilita je jen o pár stupňů Celsia vyšší, než je teplota, při níž se káva praží. Dochází tak k jejímu rozpadu a ztrátě téměř veškerého obsahu této látky. Chuť kávy je sice po vypražení výrazně lepší, ale ztrácí se příznivý účinek kyseliny chlorogenové a dalších fenolických kyselin na organismus.

Právě obsah zmíněné kyseliny chlorogenové je zásadním rozdílem kávy zelené a pražené. Uvádí se, že tato látka zvyšuje utilizaci tuků v organismu, napomáhá hubnutí a zároveň snižuje pocit hladu. Bylo by skvělé, kdyby to fungovalo stoprocentně, ale celý princip je složitější. Jednak musíte hubnutí sami pomoci změnou životního stylu (přizpůsobit stravu, cvičit, spát dostatečně dlouho – viz náš článek o hubnutí), neboť zelená káva vám sama postavu nezformuje, jednak ne každý přípravek na trhu je kvalitní a obsahuje dostatečné množství účinné látky. Abychom vám pomohli, rozhodli jsme se sepsat test zelené kávy 2023, ve kterém se na celou problematiku zaměříme. Kromě nejlepších přípravků na bázi zelené kávy pro vás máme i popis, jak zelená káva funguje v organismu a zda opravdu účinkuje.

Výhody

Napomáhá utilizaci tuků z tukových tkání

Snižuje pocit hladu

Snižuje vstřebávání tuků a cukrů ve střevech

Antioxidační účinky


Nevýhody

Sama o sobě má jen minimální účinek, je potřeba ji podpořit cvičením nebo dietou

Pokud jste bez pohybu, dojde pouze k přesunu tkáňového tuku do jater

Zelená káva do záhlaví
Zelená káva do záhlaví 2

zpět do menu ↑

Zelená káva a její účinnost

Již v úvodu jsme si řekli, že základem účinnosti zelené kávy jsou látky, které se do běžné pražené kávy nedostanou, neboť se teplem při pražení rozloží. Především jde o kyselinu chlorogenovou, okrajově pak o další fenolické sloučeniny. K tomu v ní účinkuje ještě kofein, ale ten se vyskytuje i v normální kávě. Abychom se v celé věci lépe zorientovali, měli bychom se podívat, jak vlastně zelená káva na organismus působí a co je příčinou.

Nejúčinnější zrnková/mletá zelená káva

Zelená káva se svou formou od klasické kávy liší pouze minimálně, je tedy možné ji připravovat obdobně. Nepražená zrna pomlít, a prášek zalévat horkou vodou (obdobně, jako se připravuje klasická turecká káva). Aby měl nápoj lepší chuť a větší účinek, doplňují do směsi někteří výrobci i další látky, můžeme jmenovat například vanilku nebo kardamom.

PořadíNáhledNázevHodnoceníVelikost baleníCena
1. Salvia Paradise Zelená káva
150 g Zjistit cenu
2. Phoenix Monopol Zelená káva
100 g Zjistit cenu
3. Kávoviny Zelená káva
230 g Zjistit cenu
4. Good Nature Zlatý doušek
100 g Zjistit cenu
5. Sonnentor Zelená káva bio
54 g Zjistit cenu

Nejúčinnější tabletová zelená káva

Jelikož chuť nápoje ze zelené kávy není dokonalá a jelikož tak není možné kombinovat účinek kávy s jinými látkami, používá se extrakt ze zelené kávy i v tabletách. Snadno tak může být spojen například účinek zelené kávy a chromu nebo vitaminu C.

PořadíNáhledNázevHodnoceníVelikost baleníDávkováníCena
1. Vieste Zelená káva Premium
100 tablet 1 kapsle/2x za den Zjistit cenu
2. Topvet Zelená káva
60 tablet 1 až 2 tablety/den Zjistit cenu
3. DoktorBio Green Coffee Trio
90 tablet 3 tablety/den Zjistit cenu
4. Naturvita Zelená káva
60 tablet 1 až 2 tablety/den Zjistit cenu
5. Allnature Zelená káva
60 tablet 1 až 2 tablety/den Zjistit cenu
6. Jankar Green Coffee
60 tablet 2 tablety/den Zjistit cenu
7. Vieste Zelená káva Extra
60 tablet 2 až 3 tablety/den Zjistit cenu

zpět do menu ↑

Jaké má zelená káva účinky?

Účinek zelené kávy je ve své podstatě jediný – má vám pomoci zhubnout. Ovšem mechanismy, jakými se má tohoto cíle dosáhnout, jsou různé a zelená káva jich kombinuje hned několik. Můžeme se na ně podívat postupně:

  • Podpora metabolismu – zelená káva, respektive látky v ní obsažené, popohání metabolismus tuků a cukrů a snižují hladinu látek, ukládaných do zásoby. Sám o sobě je účinek malý, ale pokud metabolismus nastartujete sami cvičením nebo vhodnou stravou, radikálně se zvyšuje.
  • Snížení resorpce látek ve střevech – v místech, kde dochází k největšímu vstřebávání živin, inhibuje některé enzymy. Díky tomu prochází potrava dále, aniž by došlo k jejímu vstřebání a využití v organismu. Ten je pak nucen sáhnout při energetickém výdeji do svých dlouhodobých zásob a odbourávat tukovou tkáň.
  • Snížení krevního tlaku – především díky tomu, že pomáhá redukovat hladinu cholesterolu v krvi a ta posléze lépe proudí.
  • Snížení pocitu hladu – působí proti některým hormonům, které hlad vyvolávají.
  • Působí antioxidačně a pomáhá detoxifikovat organismus.

To jsou obecně vlastnosti a účinky zelené kávy, které se běžně udávají. Pojďme si nyní celou věc s použitím relevantních zdrojů a studií rozebrat a podívat se, zda je to opravdu možné.

Vliv zelené kávy na metabolismus

Důležitý je efekt zelené kávy ve střevech. Inhibuje amylázy a lipázy, čímž se snižuje příjem cukrů a tuků. Brání tím jejich běžnému štěpení a vstřebávání. Zároveň pomáhá omezovat produkci a ukládání glukózy a tuků v těle. Také snižuje efekt hormonů, které jsou zodpovědné za zpracování cukrů a tuků a jejich uložení v organismu. Jinými slovy – snižuje se množství přijatých živin a naopak se zvyšuje podíl zpracování těch tuků a cukrů, které jsou uloženy v zásobě. Důležité je také snížení hladiny cholesterolu a triacylglycerolů v krvi, což je průvodní jev sníženého ukládání tuků. Veškeré ovlivnění cévního systému nebo průtoku krve je tedy spíše vedlejším účinkem.

Podle nás tedy lze účinek očekávat, ale je potřeba myslet na to, že sám od sebe se nedostaví. Budete-li chtít zhubnout jen s pomocí zelené kávy, pravděpodobně budete zklamání. Musíte se sami hýbat, mít vyváženou stravu a hlídat se, abyste se nepřejídali. Pokud totiž omezíte vstřebávání živin, ale tělo samo o sobě nebude mít potřebu spalovat energii, budete jen trochu unavenější, ne však hubenější. Pravého účinku dosáhnete, pokud tělo donutíte začít spalovat energetické zásoby a zároveň mu omezíte přísun a vytváření nových. Na druhou stranu, nepouštěli bychom se do tak odvážných tvrzení, jako někteří výrobci, že zelená káva pomáhá předcházet diabetu II. typu. Tam účinkuje více mechanismů a většinu z nich zelená káva neovlivní. [1,2,3,4,5]

Kofein vzorec
Vzorec kofeinu (vytvořeno v programu Biovia Draw 2017)

Účinek zelené kávy při potlačování pocitu hladu

Zelená káva je pořád kávou se vším, co k ní patří. Tedy i s obsahem kofeinu, který je oproti klasické kávě o něco vyšší. Ten má v těle jednak stimulační účinky (ovlivňuje adenosinové receptory, čímž zrychlí a zesílí nervové signály), jednak inhibuje fosfodiesterázy. Ty jsou důležité při přenášení signálu v buňkách pomocí cAMP – mimo jiné se tak ovlivní mechanismy regulace metabolismu glykogenu, glukózy a především lipidů. Přímým důsledkem je zrychlení metabolismu tuků a zároveň omezení chuti k jídlu, jelikož organismus využívá své bohaté zdroje energie a všechny živiny jsou v něm v dostatečné míře. Ale opět zde platí to, co jsme zmínili v předchozím odstavci – kofein sám o sobě je slabý. Chcete-li využít jeho potenciál efektivně, je potřeba přizpůsobit životosprávu. Navíc, jak potvrzují studie, efekt kofeinu na hubnutí i na ovlivnění pocitu hladu je malý. Nepovažujeme to tedy za hlavní pozitivum zelené kávy. [6,7,8]

Další účinky zelené kávy

To, že zelená káva funguje jako antioxidant a pomáhá detoxifikaci organismu, bychom nechali stranou. Není to její hlavní účel a v těchto oblastech existují daleko účinnější látky. Ale lze to samozřejmě považovat za určitý benefit. V případě, že užíváte zelenou kávu ve směsi s dalšími látkami, je spektrum účinků samozřejmě bohatší. Naše rada zní, abyste si vždy složení směsi prostudovali, informovali se o účincích i o tom, jestli náhodou jedna látka nesnižuje účinek druhé a pak se teprve rozhodli, jestli daný přípravek koupit, nebo ne. [9,10]

zpět do menu ↑

Jaké jsou účinné látky zelené kávy?

Abychom si účinky potvrdili, bylo by dobré projít si i celkově složení zelené kávy. To je celkem bohaté a je následující:

  • Kyselina chlorogenová a další fenolové kyseliny – ovlivňují tělesný metabolismus, zejména vstřebávání živin, působí také na hladinu inzulinu. [11,12]
  • Kofein – důležitý alkaloid, který ovlivňuje aktivitu organismu, dočasně stimuluje nervový systém a metabolismus. Působení proti hladu je ale malé. [13]
  • Minerály – především ionty K+, Ca2+, Mg+ a Fe2+ mají v organismu větší množství funkcí, nadbytky se vylučují. V kávě se vyskytují v závislosti na podmínkách, za jakých byla pěstována. [14]
  • Lipidy – tuky, organismus je využije jako zdroj energie, v daném množství bez většího významu.
  • Proteiny a volné aminokyseliny – organismus je využije jako zdroj energie a látek pro vlastní proteosyntézu, v daném množství bez většího významu.
  • Sacharidy (galaktóza, manóza, arabinóza, fruktóza atd.) – cukry, látky, které organismus využije jako zdroje energie, v daném množství bez většího významu.
  • Lignin – jde o stavební látku rostlin, která je přirozeně součástí biomasy, v zelené kávě nemá pro organismus významnější roli.
  • Karboxylové kyseliny – kyselina citronová, jablečná a chinová, v daném množství bez většího významu.

Z toho tedy vidíme, že nejvýznamnější pro deklarovaný účinek zelené kávy jsou skutečně kofein a kyselina chlorogenová (kys. kávová a chinová), případně v menší míře další fenolické kyseliny. Tyto látky mohou účinků, které jsou zelené kávě připisovány, dosáhnout.

Kyselina chlorogenová vzorec
Vzorec kyseliny chlorogenové (vytvořeno v programu Biovia Draw 2017)

zpět do menu ↑

Dávkování a rizika spojená s užíváním zelené kávy

Zelenou kávu si můžete připravit buďto ve formě nápoje, tak jako klasickou tureckou kávu (ovšem je potřeba počítat s chutí, která se od běžné kávy liší, jak o tom budeme psát na konci článku), nebo ve formě tablet. Dříve se prodávaly i extrakty, ale dnes už nejsou příliš běžné. Z toho důvodu je složité stanovit jednoznačné dávkování. Doporučili bychom tedy následující – pokud jste se rozhodli užívat tablety s extraktem ze zelené kávy, za všech okolností se řiďte doporučeními výrobce jak po stránce dávky, tak i po stránce toho, kdy přípravek užívat nesmíte. Pokud se rozhodnete pro mletou variantu, řiďte se tím, kolik by měl člověk vypít denně běžné kávy a hranici snižte zhruba na 2/3. Přeci jen zelená káva obsahuje o něco kofeinu více.

Určitě by se jí měli vyhnout děti, těhotné ženy a není úplně vhodná pro seniory. Vzhledem ke svému vlivu na krevní tlak by se měli všichni, kdo trpí tlakovými chorobami, poradit s lékařem. Obdobné je to třeba při diabetu, kdy také zelená káva nemusí být zcela vhodná (a samozřejmě, totéž platí i pro každého, kdo je alergický na kofein). Při pití zelené kávy byste měli dbát na pitný režim a vypít alespoň 2 litry vody, jinak hrozí poruchy ledvin a vznik močových kamenů. Ještě přidáváme jedno upozornění, zelenou kávu není dobré při pití kombinovat s mlékem (jako to řada z nás dělá s klasickou kávou), klesá její účinnost.

Zelená káva a cena
Zelená káva v hrníčku

zpět do menu ↑

Kolik stojí zelená káva?

Co se týče ceny, u zelené kávy je to do velké míry závislé na formě, v jaké ji budete užívat. Klasická mletá káva je svým způsobem levnější, stojí od sta asi do čtyř set korun s tím, že se liší velikosti balení. Pytlík se 100 g kávy se dá sehnat i za 80 korun, kilový pytlík pak může stát zhruba 500 korun, záleží ale i na kvalitě, dalších přísadách nebo původu. Tabletové přípravky se pohybují asi od sto padesáti do šesti set korun. Opět ale záleží nejen na ceně, ale i na počtu tablet v balení. Běžně seženete 90 nebo 120 tablet za 600 korun, či 60 tablet za 200 korun. Naše rada tedy zní, abyste v prvé řadě hleděli na kvalitu. Teprve pokud se nemůžete rozhodnout mezi dvěma stejně kvalitními přípravky, řešte cenu. Přepočítejte si ji na jednu tabletu a se znalostí dávkování na jeden den terapie a přípravek, který vám připadne výhodnější, si kupte.

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Zelená káva, která může posloužit k hubnutí, je dobrá a zajímavá myšlenka a celá řada lidí, kteří se marně snaží zhubnout, se jí jistě ráda chytí. Její původ je v Americe na začátku tisíciletí, od té doby se prodej zelené kávy rozšířil až k nám. Než vyřkneme verdikt, musíme znovu zdůraznit – zelená káva vás sama nadbytečných kil nezbaví. Musíte ji od začátku vhodně kombinovat se cvičením a dietou. Tedy omezit energetický příjem, zvýšit výdej a nechat kávu, aby v těle urychlila metabolismus. Pak se můžete dočkat výsledků, které vám prodejci slibují (byť je musíte brát s rezervou, zelená káva nemá předpoklad zabránit rozvoji diabetu, a hlad tlumí jen částečně; všechny ostatní efekty lze potvrdit a podložit odbornými studiemi).

Z našeho pohledu zelenou kávu můžeme doporučit, ale musíme vás varovat – na trhu působí řada výrobců, kteří připravují směsi jen s velmi malým obsahem účinných látek (zde máme na mysli hlavně kyselinu chlorogenovou). Takže byste si za všech okolností měli hlídat složení přípravku a množství účinné látky v něm. Pokud to výrobce neuvádí, není důvěryhodný. Hodně vám napoví také uživatelské recenze, neberte je na lehkou váhu. Jakmile seženete kvalitní přípravek (můžete se inspirovat v našem testu), záleží jen na vás, jak se k hubnutí postavíte. Pokud budete disciplinovaní, budete se řídit radami poradce nebo trenéra a budete mít dostatek odhodlání, efekt se dostaví, navíc posílený zelenou kávou.

zpět do menu ↑

Jak chutná zelená káva?

Zelená káva má podobnou chuť, jako zelený čaj. Chuť kávy nechybí, ale je výrazně potlačená látkami, které se jinak při pražení ztratí. Zelená káva je spíše hořko-kyselá, typické aroma a vůni v ní nenajdete. Určitě se nebude jednat o žádný krémový nápoj, i po stránce vzhledu je zelená káva více podobná zelenému čaji. Neměli byste ji dochucovat cukry, medem ani mlékem, jednak to její chuť nijak výrazně nezlepší, jednak tím snižujete její účinek. Pijte ji v přirozené formě, a pokud vám nebude chutnat, můžete časem přejít k tabletovým přípravkům. Co se týče přípravy, nejlepší je nasypat do hrnku jednu až dvě lžíce zelené kávy a zalít je horkou vodou, jako tureckou kávu. Pokud si pořídíte kávu zrnkovou, namočte zrnka do vody, nechte je chvíli natáhnout a pak je teprve pomelte (budete ale potřebovat dobrý mlýnek, zelená káva je o něco tvrdší, než pražená). Ušetříte si tím hodně námahy.

Zelená káva a její účinky

Zdroje

  1. Haiardi F., Samadi M., Mohammadshahi M. a kol., Energy Restriction Combined with Green offee Bean Extract Affects Serum Adipocytokines and the Body Composition in Obese Women; Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition; 2017; 26: str. 1048–1054. Online.
  2. Peron G., Santarossa D., Vojnovič D., Dall’Acqua S., Sut S., Urine Metabolomics Shows an Induction of Fatty Acids Metabolism in Healthy Adult Volunteers after Supplementaton with Green Coffee Bean Extract; Phytomedicine; 2018; 38: str. 74–83. Online.
  3. Choi B. K., Park S. B., Lee D. R. a kol., Green Coffee Bean Extract Improves Obesity by Decreasing Body Fat in High-Fat Diet-Induced Obese Mice; Asian Pacific Journal of Tropical Medicine; 2016; 9: str. 635–643. Online.
  4. Sudeep H. V., Vekatakrishna K., Patel D., Shyamprasad K., Biomechanism of Chlorogenic Acid Complex Mediated Plasma Free Fatty Acid Metabolism in Rat Liver; BMC Complementary and Alternative Medicine; 2016; 16: str. 274. Online.
  5. Cho A. S., Jeon S. M., Kim M. J. a kol., Chlorogenic Acid Exhibits Anti-Obesity Property and Improves Lipid Metabolism in High-Fat Diet-Induced-Obese Mice; Food and Chemical Toxicology; 2010; 3: str. 937–943. Online.
  6. Harpaz E., Tamir S., Weinstein A., Weinstein Y., The Effect of Caffeine on Energy Balance; Journal of Basic and Clinical Physiology and Pharmacology; 2017; 28: str. 1–10. Online.
  7. Schubert M. M., Irwin C., Seay R. F., Clarke H. E., Allegro D., Desbrow B., Caffeine, Coffee and Appetite Control: A Review; International Journal of Food Sciences and Nutrition; 2017; 8: str. 901–912. Online.
  8. Sweeney P., Levack R., Watters J., Xu Z., Yang Y., Caffeine Increases Food Intake While Reducing Anxiety-Related Behaviors; Appetite; 2016; 101: str. 171–177. Online.
  9. Fukagawa S., Haramizu S., Sasaoka S., Yasuda Y., Tsujimura H., Murase T., Coffee Polyphenols Extracted from Green Coffee Beans Improve Skin Properties and Microcirculatory Function; Bioscience, Biotechnology and Biochemistry; 2017; 81: str. 1814–1822. Online.
  10. Pergolizzi S., d’Angelo V., Aragona M. a kol., Evaluation of Antioxidant and Anti-Inflammatory Activity of Green Coffee Beans Methanolic Extract in Rat Skin; Natural Product Research; 2018; 3: str. 1–7. Online.
  11. Tajik N., Tajik M., Mack I., Enck P., The Potential Effects of Chlorogenic Acid, the Main Phenolic Components in Coffee, on Health: A Comprehensive Review of the Literature; European Journal of Nutrition; 2017; 56: str. 2215–2244. Online.
  12. Naveed M., Hejazi V., Abbas M., Kamboh A. A. a kol., Chlorogenic Acid: A Pharmacological Review and Call for Further Research; Biomedicine and Pharmacotherapy; 2018; 97: str. 67–74. Online.
  13. Belza A., Toubro S., Astrup A., The Effect of Caffeine, Green Tea and Tyrosine on Thermogenesis and Energy Intake; European Journal of Clinical Nutrition; 2009; 63: str. 57–64. Online.
  14. Semen S., Mercan S., Yayla M., Acikkol M., Elemental Composition of Green Coffee and Its Contribution to Dietary Intake; Food Chemistry; 2017; 215: str. 92–100. Online.