Nejlepší sušičky ovoce 2019

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější sušičky ovoce.
  • Zvolte si na základě kapacity, výkonu, funkčního vybavení a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Sušičky ovoce bez pozadí

TOP sušičky ovoce roku 2019

Úvod

V posledních letech se lidé čím dál tím častěji začínají zajímat o to, co jedí, a postupně se snaží přecházet na zdravější stravu. S příchodem těchto trendů začal vzrůstat zájem o sušičky ovoce, případně i jiných potravin. Sušené ovoce bývá sladkou náhradou mlsání, nebo je součástí různých kaší či moučníků. Pokud se snažíte držet štíhlou linii nebo jste na cestě za ní, měli byste být se sušenými ovocem opatrní. Sušení totiž nemění kalorickou hodnotu potravin. Proto si musíte dát pozor, kolik sušeného ovoce sníte, jelikož pocit nasycení se může dostavit po snědení většího množství pochoutky kvůli její poměrně malé gramáži. Dalším fenoménem, který přispěl k nástupu sušiček potravin do českých domácností, je houbařství. Toto zařízení velmi zjednodušuje následné zpracování hub a nahrazuje tak tradiční plechy s pečícími papíry.

Sušičky umožňují sušit velké množství potravin v relativně krátkém čase bez ohledu na počasí, které může ohrozit nebo znemožnit sušení potravin, především hub. Hlavní výhodou sušení oproti jiným typům konzervace je fakt, že při tomto procesu dochází pouze k minimálnímu znehodnocení vitamínů, minerálů a stopových prvků, které zajišťují správný chod našeho těla, a není nutné k tomu používat žádné další chemické přísady. Spotřebitelé také oceňují zachování chutě a barvy sušených potravin a to i v případě toho, že sušíme více druhů ovoce najednou. U více aromatických potravin je však nutné si na toto dávat pozor. Nikdo z vás přece nechce jíst křížaly s vůní sušených hříbků.

Pokud plánujete, že si sušičku na ovoce pořídíte, je nejvyšší čas. Blíží se letní sezóna, během které naleznou sušičky potravin asi největší využití. Jelikož sušička ovoce by měla sloužit více než jednu sezónu a její cena může být vyšší než pět tisíc korun, je vhodné si dobře rozmyslet, co od sušičky očekávat. Proto jsme si pro vás dnes připravili velký test sušiček na ovoce. Součástí testu je jak porovnání sušiček, tak i obsáhlý článek, jak vybrat sušičku na ovoce. Tyto spotřebiče se mohou na první pohled zdát velmi jednoduché, ale existuje nemalé množství parametrů, ve kterých se jednotlivé typy mohou lišit. Tyto parametry mohou mít vliv jak na cenu, tak i na uživatelský komfort při používání sušičky. Na závěr článku naleznete tipy a rady, jak se o sušičku starat.

zpět k menu ↑

Příslušenství aneb co dalšího k sušičce dá dokoupit

Jelikož je sušička poměrně prostý domácí spotřebič, výrobci nenabízí takové množství různých doplňků a příslušenství jako je tomu například u mixérů. Prakticky jediný možný doplněk, který je možné si pořídit jsou další talíře, které buď zvětšují sušící plochu nebo mají zmenšená oka, kterými proudí vzduch.

Doplňkové talíře

Jak bylo však již dříve zmíněno, toto dokupování plat zvětšující plochu je možné pouze u těch modelů, jejichž motor je umístěn v dolní části spotřebiče, což jsou ve drtivé většině případů sušičky kruhového tvaru. Pokud je tato možnost nabízena i u obdélníkové sušičky, je nutné vzít v potaz, že umístění motoru musí být opět v dolní části stroje. Při dokupování tohoto typu talířů je však nutné brát na zřetel, že z důvodu vrstevní talířů na sebe dochází k teplotním únikům a vyšší sloupec může znamenat delší dobu sušení. Pokud na sebe plátů navrstvíme příliš, stane se sušení velmi zdlouhavým a neekonomickým. Proto je nutné dodržovat výrobcem doporučené největší počty používaných talířů a v případě neustálého nedostatku sušící plochy uvažovat o koupi dalšího spotřebiče.

Talíře s menšími oky

Možnost dokoupit talíř s menšími oky nabízí výrobci jak u kruhových tak u obdélníkových sušiček. Tyto talíře jsou určeny k sušení bylinek, které během sušení poměrně hodně zmenšují svou velikost, a talíře se standardně velkými oky je na sobě neudrží. U kruhových sušiček toto plato může být samozřejmě použito i jako to, které zvětšuje plochu na sušení. Tam však musíme brát v potaz to, na co bylo upozorněno v předchozích odstavcích. Při používání u obdélníkových sušiček jednoduše zaměníme standardní plato za toto bylinkové. Některé dražší modely mohou tento talíř obsahovat v základního balení.

zpět k menu ↑

Test sušiček ovoce

V rámci našeho testu jsme se rozhodli rozdělit sušičky ovoce do jednotlivých kategorií podle ceny. Přijde nám to jako poměrně dobře vystihující kritérium, protože právě od ceny se odvíjí také to, co můžete od sušičky ovoce v praxi očekávat.

Cenová kategorie do 2000 korun

V rámci této cenové kategorie můžete nalézt základní modely sušiček ovoce. Tyto sušičky mají motor umístěn ve spodní části spotřebiče tak, že zpravidla dochází k nerovnoměrnému sušení. Základní počet sušících plat se pohybuje okolo 6 kusů, bývá však většinou možné nějaké další dokoupit.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Počet plátů Příkon Cena
1. Guzzanti GZ 507
5 500 W Zjistit cenu
2. G21 Paradiso BIG
6 550 W Zjistit cenu
3. ETA Fresa 6301 90000
8 250 W Zjistit cenu
4. Concept SO 2020
9 500 W Zjistit cenu
5. ECG SO 375
5 250 W Zjistit cenu
6. Concept SO 1060
9 230 W Zjistit cenu

Cenová kategorie od 2000 do 5000 korun

Sušičky střední cenové kategorie nabízí výběr jak kruhových, tak i obdélníkových tvarů. Setkáte se zde již s větší sušicí plochou, většinou však bohužel bez možnosti jejího dalšího zvětšení. U mnohých modelů je i časovač, který umožní nastavit dobu, po kterou se bude sušení provádět.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Počet plátů Příkon Cena
1. G21 Harmony big
10 800 W Zjistit cenu
2. G21 Harmony small
8 630 W Zjistit cenu
3. DOMO DO 353
6 500 W Zjistit cenu
4. Rommelsbacher DA 750
4 750 W Zjistit cenu
5. Klarstein GQ7-FruitJerky Plus9
9 700 W Zjistit cenu
6. Concept SO 2050
6 500 W Zjistit cenu

Cenová kategorie od 5000 korun

V této kategorii naleznete sušičky, jejichž cena překročila pět tisíc korun. U některých modelů se může vyšplhat i k deseti tisícům. Jedná se o modely, které jsou vhodné pro uživatele, kteří suší pravidelně ve velkém množství a využijí veškeré technické možnosti jako časovač nebo předpřipravené programy na sušení.

Pořadí Náhled Název Hodnocení Počet plátů Příkon Cena
1. Ezidri FD 1000
5 1000 W Zjistit cenu
2. ETA 0302 90000
9 630 W Zjistit cenu
3. G21 Harmony Platinum
10 1000 W Zjistit cenu
4. Yden CI IR D5
5 500 W Zjistit cenu
5. Concept SO 4000
5 500 W Zjistit cenu

Sušička ovocce

Sušičky ovoce a jejich charakteristika

Sušička, jak již její název napovídá, je určena k sušení potravin. Při správném nastavení teploty a zvolení odpovídající délky sušení dokáže být velmi dobrou moderní náhradou za tradiční sušící metody, jako například sušení na sluníčku na pleších. Velkou výhodou je čisté prostředí sušičky, které zabraňuje kontaktu potravin s hmyzem a snižuje pravděpodobnost kontaminace plísněmi, které mohou celé vaše snažení zmařit.  Srdcem sušičky potravin je její termostat, kterým nastavujete teplotu vzduchu, který proudí zařízením. Teplota se pro každé sušení musí nastavovat znovu kvůli tomu, že špatná teplota sušení může znehodnotit vaše snažení. Horký vzduch ohřátý termostatem je poté pomocí větráku rozháněn po celé sušičce. Největší rozdíl mezi hranatou a kulatou sušičkou je právě v umístění motoru.

Kulaté sušičky mají motor umístěný v dolní části a pláty se pokládají na něj a následně se vše zavře víkem. Horký vzduch tedy putuje zdola nahoru a během své cesty vzhůru se mírně ochlazuje. Toto ochlazování je způsobeno tím, že spoje plátů nejsou příliš tepelně izolované. Kvůli tomuto jevu je nutné talíře během sušení protáčet, aby se potraviny prohřívaly rovnoměrně. Tím nedojde k tomu, že by potraviny sušené na spodních talířích byly přesušené a naopak ty nahoře nedosušené. U mnohých kruhových sušiček talíře ještě rotují, což částečně eliminuje nerovnoměrnost sušení. Naopak u hranatých sušiček je motor umístěn v zadní části sušičky. Talíře se zasouvají do těla sušičky jako plechy do trouby. Sušička se poté uzavírá dvířky. Díky této technologii je možné zajistit lepší tepelnou izolaci. Teplý vzduch tedy v sušičce proudí jako v troubě. Díky tomu není nutné pláty protáčet, aby se potraviny sušily rovnoměrně.

Výhody

Snadná konzervace potravin

Minimální poškození zdravých prospěšných látek

Malá energetická náročnost


Nevýhody

Správné nastavení teploty

Omezená možnost zvětšování sušící plochy

zpět k menu ↑

Významní výrobci sušiček ovoce

Tak jak se rozrůstá zájem o sušičky ovoce, tak roste počet modelů, které je možné na trhu sehnat. Při výběru je nutné sledovat kromě technických parametrů, probíraných výše v článku, některé další ohledy jako například možnost dokupování dalších sušících plátů nebo prodloužení záruky. Tyto výhody mohou prodloužit životnost vaší sušičky. Na trhu si v dnešní době můžete vybrat z nepřeberného množství modelů zařízení od velkého množství značek ve velmi širokém cenovém rozpětí. Na následujících řádcích vám představíme nejvýraznější značky nabízející sušičky ovoce a potravin na českém trhu.

zpět k menu ↑

Jak vybrat sušičku ovoce

Jelikož investice do většiny kuchyňských spotřebičů není krátkodobou záležitostí, je nutné zvážit, jaký model daného spotřebiče si pořídíte. Sušička ovoce není výjimkou. Na následujících řádcích naleznete otázky, na které byste si měli umět odpovědět předtím, než se sušička ovoce ocitne ve vašem reálném nebo virtuálním nákupním koši. První aspekt, který jako zákazník budete zkoumat, je cena. Ta u sušiček na ovoce začíná na tisíci korunách, ale může se vyšplhat i lehce přes 10 000 korun. V ceně se promítá počet talířů, na kterých můžete sušit, materiál, ze kterého je sušička vyrobena, výkon sušičky, ale i různé technické vychytávky, například automatické vypínání.

Jak velká a těžká bude?

Dále budete muset uvažovat kolik talířů a jakého tvaru budete chtít používat. Počty talířů začínají u 5 a končí 12. Počet talířů se odráží také na velikosti sušičky, především na její výšce. U mnohých modelů s menší počtem talířů je možné další dokoupit. Pro běžnou rodinu se doporučují modely s pěti až sedmi pláty. Některé sušičky umožňují měnit výšku rozestupů mezi pláty, což umožňuje sušit více objemné potraviny, například müsli tyčinky nebo rajčata nakrájená na měsíčky. Výška sušičky se pohybuje mezi 20 až 40 cm. Podstava sušičky zabere přibližně stejný prostor jako ten co je mezi nohama trochu větší židle.

V souvislosti s velikostí je dobré uvažovat i o hmotnost zařízení. Kruhové sušičky bývají lehčí než ty obdélníkové. U kruhových počítejte s hmotností okolo 2 kg. Tato váha není velkým omezením při manipulaci se spotřebičem. Oproti tomu hmotnost hranatých sušiček se může pohybovat mezi 5 a 10 kg, což už může znesnadnit manipulaci s přístrojem. Větší hmotnost je způsobena bytelnější konstrukcí přístroje, která je oproti kruhovým sušičkám velmi často z kovu.

Sušení ovoce
Kruhová sušička ovoce
Obdélníková sušička ovoce

Jaký bude mít tvar?

Na trhu můžeme nalézt sušičky buď kruhových nebo obdélníkových tvarů. Obecně nelze říci, jaký tvar je cenově výhodnější. Dražší modely však nachází většinou pouze v obdélníkových tvarech. Pro kuchaře a kuchařky začínající se sušením potravin se doporučuje spíše kruhový tvar, který se může lépe přizpůsobit rozmachu jejich nového kuchyňského umu. Naopak vášnivý sušiči potravin by měli sáhnout spíše po sušičkách obdélníkového tvaru, které lépe vyhoví jejich potřebám.

Kruhové talíře

V případě kruhových talířů je motor umístěn v dolní části sušičky, což způsobí, že vzduch proudí vertikálně. Vertikálně proudící vzduch způsobí, že sušení probíhá nerovnoměrně a je nutné v průběhu procesu talíře prohazovat, aby byly všechny potraviny usušeny za stejný čas. Některé modely rotují s talíři během sušení, což omezuje nerovnoměrnost proudění vzduchu. U sušiček s kruhovými talíři bývá možnost vybrat si takový model, že bude možné dokoupit další talíře v případě rozmachu sušení ve vaší domácnosti.

Obdélníkové talíře

Sušičky s hranatými talíři mají naopak motor umístěný na zadní straně sušičky a teplý vzduch prochází sušičkou v horizontálním směru. Tudíž nedochází k nerovnoměrnému sušení. Pláty na sebe nevrstvíme, ale zasouváme je po jednom do sušičky, podobně jako plechy do trouby. Tento typ sušiček je vhodnější pro ty z vás, kdo budou sušit častěji než během houbové sezóny. Kvůli umístění motoru není u obdélníkových sušiček možné dokupovat další talíře na sušení a jejich maximální kapacita je tedy pevně daná.

Jaký bude její výkon?

Dalším sledovaným aspektem při nákupu sušičky by měl být její výkon. V nižších cenových relacích se bude pravděpodobně pohybovat mezi 200W a 700W. To pro sušení v běžném rozsahu stačí. Pokud máte v plánu sušit více nebo chcete do sušičky více investovat můžete nalézt i modely s výkonem 1000 W. Na první pohled se může zdát, že tyto hodnoty jsou příliš vysoké, ale výkon se bude regulovat termostatem, který je součástí každé sušičky ovoce na trhu. Teplotu je nutné regulovat pro každý druh ovoce nebo potravin individuálně. Při příliš nízkých teplotách nevyužíváte plně výhod technologie sušičky, jelikož prodloužíte dobu sušení. Naopak při příliš vysokých může docházet ke zničení vitamínů a nezachová se chuť potravin.

Z čeho bude vyrobena?

Jako uživatele vás bude zajímat, z jakého materiálu jsou vyrobeny ty části sušičky, které přichází do styku s potravinami nebo bývají vidět. Český trh se sušičky je v tomto ohledu velmi jednoduchý. Máte na výběr za dvou možností: plast nebo kov.

Plastová sušička

Obecně zde říct, že plastové sušičky na ovoce budou levnější. V jejich údržbě jste však limitováni tím, že nemůžete jednotlivé talíře dát umýt do myčky nádobí, protože hrozí, že dojde k jejich poškození. Sušičku vyrobenou z tohoto materiálu můžete nalézt jak v kruhovém tak v obdélníkovém tvaru.

Kovová sušička

Sušičky potravin vyrobené z kovu mají obdélníkový tvar a nalezneme je především ve vyšších cenových kategoriích. Velmi často umožňují sušení velmi široké spektrum potravin. U mnohých jsou talíře upraveny tak, aby je bylo možno umýt i v myčce nádobí, což zvyšuje komfort při péči o spotřebič.

Jak lze regulovat teplotu sušení?

V neposlední řadě by vás, jako kupující sušičky na ovoce, mělo zajímat, jakým způsobem výrobce u jednotlivých modelů vyřešil uživatelské rozhraní pro regulaci teploty a případný časovač. U základních nebo starších modelů se teplota reguluje pomocí otočného kolečka se stupnicí, které následně ovládá termostat. V poslední době je však běžnější, že teplota je regulována přes digitální rozhraní. Malá obrazovka ukazuje, na jakou teplotu je přístroj nastaven. Některé z modelů jsou navíc vybaveny časovačem. Buďto vás bude pouze zvukem upozorňovat na ukončení vámi zvoleného časového úseku nebo se po tomto úseku sušička sama vypne. Některé sušičky na trhu nabízí kromě klasické regulace termostatu s případným časovačem i různé programy na sušení specifických potravin, které mají naprogramovanou dobu a teplotu sušení.

Sušička ovoce

Jak moc hlučná bude?

Při výběru místnosti, ve které budete sušičku používat, budete s největší pravděpodobností brát v potaz, jak moc hlučná při provozu bude. Zde však nemusíte mít obavy, že by tento spotřebič nějak narušoval klid vaší domácnosti. Jelikož drtivá většina sušiček při svém provozu dosahuje hlučnosti okolo 45 dB, je možné i nechávat běžet i během noci.

A budou se v ní mísit pachy?

Dále se při výběru zajímejte o to, jestli je sušička nějak ošetřena proti mísení pachů uvnitř, případně, zda dochází k úniku pachu do okolí. Únik pachů do okolí bude ovlivňovat v jaké místnosti budete sušení provádět. Mísení pachů uvnitř sušičky vylučuje sušení více druhů potravin najednou. Bez obav můžete například sušit dohromady všemožné druhy ovoce. I s úpravou proti mísení je však dobré se vyhýbat sušení velmi rozdílně aromatických potravin, například houby se doporučuje sušit samostatně.

zpět k menu ↑

Technologické vychytávky, které by vás mohly zaujmout

Již několikrát bylo zmíněno, že sušička potravin se používá, jak sám název napovídá, na sušení potravin, většinou ovoce, zeleniny a hub. Tento způsob konzervace byl znám již mnoho staletí před příchodem sušiček na trh. Zabraňuje totiž množení mikroorganismů v potravinách díky minimalizaci obsahu vody a zároveň zachovává obsah zdraví prospěšných látek jako jsou vitamíny a minerály a nemění chuť potraviny. Nyní věnujme pár řádků technickým vychytávkám, se kterými se můžete u sušiček setkat a je vhodné se zamyslet, zda jsou pro vaše potřeby vhodné nebo ne.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Jestliže se rozhodujete, zda a jakou sušičku ovoce si pořídíte do vaší domácnosti, musíte zvážit následujících pár bodů:

  • Začínáte se sušením potravin nebo máte velmi omezený rozpočet? Postačí vám jednoduchá sušička do dvou tisíc korun.
  • Chcete sušit potraviny pravidelněji nebo chcete učinit sušení pro vás pohodlnějším? Sáhněte po sušičce střední třídy, která vám zajistí dostatečný komfort při sušení potravin.
  • Máte zájem sušit co nejpohodlněji ve velkém množství a sušička bude mít pevné místo ve vaší domácnosti? Investujte do drahé sušičky, která skýtá obrovské množství možností co a jakým způsobem sušit.

Pokud víte, na kterou z předchozích otázek byste si odpověděli ano, můžete začít vybírat z nabídek značek Concept, G21 nebo ETA. Tyto značky na českém trhu nabízí velké množství modelů, z nichž by si měla umět vybrat většina zákazníků.

Pokud se budete rozhodovat, jaký model sušičky ovoce vybrat, měli byste si dát pozor na následující parametry. Prvním z nich je tvar sušičky, který ovlivňuje umístění motoru sušičky. Pro začínající uživatele nebo ty, kteří neplánují sušit ve velkém množstvím, postačí kruhová sušička s motorem umístěným v dolní části spotřebiče. Pokud již máte se sušením zkušenosti nebo víte, že budete sušit ve větším množství, vyplatí se vám investovat do obdélníkové sušičky. Její motor je umístěn v zadní části a zajišťuje lepší cirkulaci vzduchu ve spotřebiči. Další důležitý parametr sušičky je její výkon. Ten se u běžných sušiček pohybuje mezi 200 a 700 W, což se na první pohled zdá mnoho, ale výkon bude regulován a nemusíte se obávat drastické zvýšené spotřeby elektrické energie. Výkon sušit je regulovatelný pomocí termostatu, který je dalším parametrem, který má zodpovědného zákazníka zajímat. U základních modelů se setkáme s kolečkem na ovládání teploty. U dražších modelů se setkáme s LCD displejem, pomocí kterého se nastavuje teplota sušení.

Sušičky z vyšší a střední cenové kategorie mívají ještě časovač, který vám umožní nastavit dobu sušení. Dalšími aspekty, které mohou ovlivnit vaše rozhodování o sušičce, jsou hlučnost sušičky a ochrana proti mísení pachů. Tyto dva aspekty neovlivňují technickou kvalitu sušičky, ale mají vliv na komfort při jejím používání. Sušička by neměla být hlučnější než běžná varná konvice. A úprava proti mísení pachů se objevuje spíše až u sušiček střední a vyšší cenové kategorie.

zpět k menu ↑

Vliv ceny na výběr lednice

Jak již bylo zmíněno, cenové rozpětí, ve kterém je možné sušičku sehnat, je poměrně široké. V tomto srovnání pomineme sušičky z druhé ruky nebo ty od ne úplně známých značek, které nemusí být naprosto spolehlivé a nemusí být zachovány výhody sušení v sušičce. Ceny základních modelů dostupných na českém trhu se pohybují mezi jedním a dva tisíci korunami. V této cenové relaci se setkáme pouze s kruhovými sušičkami, které mají menší počet talířů, většinou 5 nebo 6. Velmi často je u těchto modelů možnost další talíře dokoupit. Sušička má většinou jednoduché nastavování teploty pomocí otočného kolečka. Pokud chcete mít u sušení větší pohodlí nebo máte větší rozpočet nebo sháníte lepší náhradu za váš již nedostačující základní model, můžete sáhnout po sušičce, jejíž cena se pohybuje mezi dvěma a pěti tisíci. Tyto modely již většinou nabízí digitální ovládání a integrovaný časovač, na kterém můžete nastavit dobu sušení. Co se týče tvarů sušiček v této cenové relaci mohou být jak kruhové tak obdélníkové. Nejdražší a nejlepší sušičky, které můžeme na našem trhu nalézt, vás vyjdou téměř na deset tisíc korun. Jsou výhradně obdélníkových tvarů. Samozřejmostí u těchto modelů je integrovaný časovač a u mnohých nalezneme i předprogramované programy na sušení určitých druhů potravin. Velkou výhodou těchto sušiček je to, že umožňují širokého rozpětí potravin i přípravu pokrmů. U těchto modelů se počítá, že budou používány velmi často. Tomu odpovídá i materiál talířů, který je umožňuje mýt i v myčce nádobí.

zpět k menu ↑

Rady a tipy jak se sušičkou správně zacházet

Na závěr našeho článku bychom chtěli uvést pár rad a tipů, jak se o sušičku starat, aby vám vydržela co nejdéle a výsledky vašeho sušení byly co nejlepší. Jelikož budou určité části sušičky přicházet do styku s potravinami je třeba dbát na jejich důsledné čištění. Správná údržba také prodlouží životnosti spotřebiče. V neposlední řadě také čisté spotřebiče dávají na první pohled lepší dojem o jejich majiteli.

Většinou přichází do styku s ovocem pláty a víko. Ty tyto součásti jsou většinou vyrobeny z plastu, proto nejsou vhodné pro údržbu v myčce na nádobí. U některých dražších sušiček jsou vyrobeny z kovu, tedy mohou být čištěny v myčce. Ostatních součástky sušičky, které obsahují části elektrických obvodů, není možné ponořit do vody, ať už ve dřezu nebo v myčce. Proto je nutné případné očištění od zbytků ovoce, ovocných šťáv nebo zbytků jiných potravin provádět pouze pomocí vlhkého hadříku, aby nemohlo dojít ke kontaktu vody a elektrických součástek. Veškeré oplachování a čištění musí probíhat pouze až sušička vychladne.

Dnešní typy sušiček jsou schopné usušit jenom celou škálu ovoce, ale také houby, bylinky a nějaké z dražších modelů umožňují výrobu domácích müsli tyčinek nebo sušení masa. Ovoce a houby je nutné nakrájet na tenčí plátky, aby se sušení urychlilo. Některé druhy ovoce, například švestky nebo broskve, je vhodné před samotným sušení ještě namočit. Dále si musíte dát pozor, aby plátky nebyly příliš tenké, protože by se během sušení mohli rozpadat a propadnout mezi pláty. Houby při sušení produkují specifický zápach, který je velmi pronikavý. Proto pokud používáte sušičku, která není ošetřena proti mísení a unikání pachů, je vhodné ji umístit do odvětrávané místnosti. Tam zápach nebude znepříjemňovat život všem členům domácnosti. U bylinek je nutné použít plát s malými mezerami, které připomínají jemné pletivo. V průběhu sušení totiž dochází k výraznému zmenšení sušených rostlinek a tím pádem hrozí propadnutí a hromadění sušených bylinek mimo pláty, čím jsou dochází k jejich znehodnocení.

Sušení masa

Dále musíte dbát na vhodnou teplotu sušení. Výrobci velmi často v přikládaných brožurách uvádí vhodné teploty sušení pro jednotlivé druhy ovoce, hub a bylin. V případě, že použije pro sušení teplotu vyšší než je doporučená, dochází ke znehodnocení zdraví prospěšných látek a také není zachována chuť sušené potraviny, ve které se většinou objeví zuhelnatělá pachuť. Naopak, pokud sušíte při nižších teplotách než je doporučeno, proces bývá podstatně delší a nevyužíváte celkový potenciál tohoto domácího spotřebiče.

V případě, že připravujete specifický pokrm jako jsou müsli tyčinky nebo maso, je vhodné zjistit, zda vaše sušička je vhodná pro tento typ sušení. U müsli tyčinek je největší limitace šířka mezi pláty. Při vhodném receptu je jinak tuto zdravou svačinu možné připravit v prakticky každé sušičce. U sušení masa se musíte připravit na to, že ve většině modelů není toto možné. Většinou tuto funkci nabízejí dražší modely sušiček hranatých tvarů.

K sušení vybíráme kvalitní čerstvé potraviny, ideálně výplody vaší zahrádky. Při jejich přípravě na sušení musíme dbát na to, aby potraviny určené k sušení nejevily známky hniloby. Ta se během sušení nezničí, naopak se její zárodky mohou rozšířit i na další sušené potraviny, což by v nejhorším mohlo znehodnotit všechny sušené potraviny. Po usušení a vychladnutí potraviny skladujte na suchých místech ideálně ve vzduchotěsných nádobách. Tím zabráníte opětovnému navlhnutí potravin, které v nich může způsobit množení plísní.

Pevně věříme, že vám náš test pomohl s výběrem, a že jste zvolili sušičku ovoce, která vám bude maximálně vyhovovat. Sušené ovoce (ale i maso nebo houby...) jsou výživné, chutné a zdravé, takže budeme rádi, když si na nich pochutnáte i vy.

Sušičky ovoce
Ohodnotit článek
Váš pomocník