Testy a recenze nejlepších rýžovarů 2023 a jak si vybrat

  • Check Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího rýžovaru.
  • Check Zvolte si na základě velikosti, příkonu, funkčního vybavení a poměru cena/kvalita.
  • Check Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
Aktualizováno: Leden 2023
Rýžovary bez pozadí

Vítězové testu:

price
performance
quality
9.1/10
Celkové skóre
9.3/10
Celkové skóre
9.4/10
Celkové skóre
Příkon
91%
Maximální množství rýže
93%
Poměr cena/kvalita
91%
Příkon
93%
Maximální množství rýže
93%
Poměr cena/kvalita
92%
Příkon
93%
Maximální množství rýže
95%
Poměr cena/kvalita
94%
  • Trojnásobné bezpečnostní jištění
  • Vyjímatelná nádoba s nepřilnavým povrchem
  • Snadná manipulace
  • Vícero způsobů využití
  • Tepelně izolované úchopy
  • Velká kapacita pro rýži
  • Mimořádný objem
  • Multifunkční hrnec
  • Efektivní a spolehlivý
  • Absence časovače
  • Vyšší hmotnost produktu
  • Bez časovače

Obsah článku

Rýže je jednou z potravin, kterou doma běžně vaří asi každý, nejčastěji k obědu nebo k večeři. Její příprava navíc není složitá, stačí ji dát do hrnce s vodou a nechat vodu vyvařit. Pokud ji ale chcete vařit ve větším objemu nebo chcete její přípravu maximálně zjednodušit, pak se určitě vyplatí poohlédnout se po kvalitním rýžovaru. Ten totiž umí víc, než zvládnete na plotně v hrnci. Pokud pořídíte kvalitní přístroj, voda vám v něm nepřekypí, rýže se nepřichytí (ale ani nezůstane nedovařená), a pokud se dovaří a vy ji necháte stát, vydrží vám teplá i několik hodin. Uvaříte tak s minimem práce velmi chutnou rýži. Z dalších výhod ještě uvedeme, že je rýže z rýžovaru chutnější, zachová si více živin a má lepší konzistenci, to je ale na individuálním posouzení každého z vás.

Na druhou stranu, většina lidí nemá s rýžovary žádnou, nebo jen velmi malou zkušenost. Proto může být pro někoho otázka, jak vybrat rýžovar, složitá. Je potřeba vnímat víc parametrů najednou, kupříkladu velikost, kapacitu, materiál nebo dodatečné funkce, okrajově třeba i design nebo dodávané příslušenství. Všechno to rozhoduje o tom, jak bude práce s rýžovarem bezpečná nebo pohodlná. Pokud si pořídíte dražší a větší model, pak se může stát, že ho budete moci využít i na jiné vaření. A od něj se odvíjí všechno, mimo jiné také to, jestli s ním budete pracovat rádi, nebo budete raději využívat jiný způsob vaření.

V dnešní době je trh se spotřebiči bohatý a platí to i pro ten s rýžovary. Ne všechny přístroje jsou ale kvalitní. Naopak, některé z nich nelze v žádném případě doporučit. Abychom vám pomohli, sepsali jsme pro vás velký test rýžovarů 2023, ve kterém se na tuto problematiku podíváme blíže. Jednak vám v rámci jednotlivých kategorií představíme nejlepší rýžovary v přehledných žebříčcích, ale také vám poradíme, které parametry jsou nejdůležitější a jakých by měly nabývat hodnot. Zkrátka chceme, abyste po přečtení našeho článku měli v otázce výběru rýžovaru dokonale jasno. (Zdroj: Novinky.cz)

Test rýžovarů do 500 korun

V této cenové kategorii si vyberou ti nejméně nároční zákazníci. Naleznete tu méně výkonné rýžovary se skromnější výbavou a základními funkcemi. Jejich výhodou je, že jsou malé, a tedy i snadno přenosné. Zároveň na jejich ovládání není nic složitého. Na druhou stranu pojmou menší množství rýže a s časovačem se u nich nesetkáte.

NáhledNázevSkóre PříkonMax. množství rýžeCena
goldSencor SRM 1550SS
9.1/10
Celkové skóre
Příkon
91%
Maximální množství rýže
93%
Poměr cena/kvalita
91%
Příkon:
500 W
500 W
Max. množství rýže:
1300 g
1300 g
Zjistit cenu Naše recenze
silverSencor SRM 0600WH
9/10
Celkové skóre
Příkon
89%
Maximální množství rýže
91%
Poměr cena/kvalita
90%
Příkon:
300 W
300 W
Max. množství rýže:
450 g
450 g
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeTristar RK-6117
8.9/10
Celkové skóre
Příkon
89%
Maximální množství rýže
90%
Poměr cena/kvalita
89%
Příkon:
300 W
300 W
Max. množství rýže:
400 g
400 g
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Sencor SRM 1550SS

Výhody

  • Nadprůměrný objem
  • Trojnásobné bezpečnostní jištění
  • Vyjímatelná nádoba s nepřilnavým povrchem
  • Snadná manipulace

Nevýhody

  • Těžší produkt

Jestliže si připravujete pokrmy z rýže alespoň jednou týdně a chcete vyzkoušet kouzlo rýžovaru, doporučujeme si pro začátek pořídit model Sencor SRM 1550SS. Ideální volbou je proto, že za něj neutratíte moc peněz, ale i přesto obsahuje krom jiného pár šikovných funkcí, s nimiž se stane příprava rýže ještě snazší. Hrnec je vyroben z odolného nerezu a je vhodný ke zpracování jakéhokoli druhu rýže. Na něm položená poklička je ze skla a nachází se v ní otvor z toho důvodu, aby při vaření měla kudy unikat přebytečná pára. Kvůli lepší manipulaci jsou k němu z obou stran připevněny praktické rukojeti. Rýžovar funguje na principu vaření v páře a nadchl nás svým objemem, který pojme až 1,5 litru. Hodí se tedy zhruba pro tří- až čtyřčlennou rodinu. S tím souvisí maximální možná hmotnost rýže, kterou v něm lze naráz připravit, uvádí se 1,3 kg. Při takovém objemu a kapacitě však musíte počítat s tím, že spotřebič váží více, než je v této cenové kategorii běžné, a to 2 kg. Co by vás dále mělo zajímat, je příkon. Produkt v provozu dosahuje 500 W, což je vzhledem ke kategorii slušné.

Jak už jsme zmínili v úvodu, rýžovar obsahuje i několik funkcí. Po dovaření se sám automaticky vypne a funkce Keep Warm znamená, že po její aktivaci zvládne zařízení rýži uchovat teplou ještě 6 hodin. Automatické vypnutí je jednou ze 3 funkcí, které garantují bezpečný chod spotřebiče, dalšími dvěma jsou ochrana proti přehřátí a ochrana proti vyvaření vody. Čištění vám pak usnadňuje vyjímatelná nádoba s nepřilnavým povrchem. Spolu s rýžovarem navíc obdržíte i speciální špachtli a odměrku na vodu či rýži. K dokonalosti tomuto produktu chybí snad už jen funkce časovače. 

Rozměry:290 x 290 x 230 mm
Hmotnost:2 kg
Objem:1,5 l
Příkon:500 W
Maximální množství rýže:1,3 kg
Automatické vypnutí při dovaření:Ano
Ochrana proti vyvaření vody:Ano
Odložený start:Ano
Udržování teploty:Ano

2. místo

Sencor SRM 0600WH

Výhody

  • Funkce usnadňující přípravu rýže
  • Lehký produkt
  • Výhodná cena

Nevýhody

  • Bez funkce odloženého startu

Dále si představíme model SRM 0600WH od značky Sencor. Jedná se o zařízení, jehož hrnec je zhotoven z nerezu a jenž má po stranách zabudované praktické rukojeti. Z vrchu ho pak přikrývá skleněná poklička s průduchem určeným k úniku nahromaděné páry a zespodu je opatřen protiskluzovými nožkami. Oproti vítěznému modelu disponuje menším objemem, ten totiž činí 0,6 l. Přitom se do něj vejde 0,45 kg rýže. Daný objem společně s kapacitou vyhovuje potřebám jednoho člověka nebo páru. Rýžovar disponuje o něco menším příkonem než předešlý produkt, konkrétně 300 W. Za přednost výrobku považujeme jeho hmotnost, poněvadž s váhou 1,2 kg se řadí mezi opravdu lehká zařízení. Spotřebič pracuje na principu vaření v páře a po dokončení rýže se hned automaticky vypne.

Abyste poznali, že rýžovar ještě pracuje, jsou na něm vpředu umístěné dvě kontrolky, které po celou dobu provozu svítí. Zároveň v případě, kdy si chcete přílohu přichystat dopředu, ale zkonzumovat ji až později, využijete funkci Keep Warm, která rýži zachová teplou po dalších 6 hodin. Z hlediska bezpečnosti se není čeho obávat, protože produkt je vybaven funkcí proti přehřátí a ochranou proti vyvaření vody. Co byste naopak u tohoto výrobku hledali marně, je funkce odloženého startu, vaše přítomnost při přípravě rýže je tedy nutná. Společně s rýžovarem dostanete i speciální špachtli a odměrku, jež vám pomůže odvážit potřebné množství rýže či vody. K tomu, aby údržba produktu nebyla složitá a zdlouhavá, slouží vyjímatelná nádoba hrnce s nepřilnavým povrchem. Nesmíme vám zapomenout ještě sdělit, že v rámci dané cenové kategorie jde o nejlevnější produkt.

Rozměry:210 x 235 x 208 mm
Hmotnost:1,2 kg
Objem:0,6 l
Příkon:300 W
Maximální množství rýže:0,45 kg
Automatické vypnutí při dovaření:Ano
Ochrana proti vyvaření vody:Ano
Odložený start:Ne
Udržování teploty:Ano

3. místo

Tristar RK-6117

Výhody

  • Kompaktní rozměry
  • Řada funkcí
  • Protiskluzové nožky

Nevýhody

  • Menší kapacita nádoby

Třetí příčku obsadil model Tristar RK-6117 bílé barvy a kompaktních rozměrů, díky nimž si ho lze bez problému sbalit i na dovolenou či chatu. Pokud se zaměříme na jeho provedení, naleznete u něj vše, čím bývají rýžovary běžně vybaveny. Má tedy hrnec z nerezu se dvěma integrovanými rukojeťmi, skleněnou pokličku s otvorem pro odvedení přebytečné páry a stojí na dvou protiskluzových nožkách. Vnitřní nádoba je vyjímatelná a má nepřilnavý povrch, aby se dala snadno umýt. Na hrnci je ještě tlačítko vypnutí a zapnutí, které vás informuje o činnosti vařiče prostřednictvím světelné signalizace.

Zařízení je schopné připravit rýži ve všech jejích podobách a je založeno na principu vaření v páře. Stejně jako předešlý produkt nabízí objem o 0,6 litru a příkon 300 W. Takový objem vám umožňuje do nádoby vložit jen 400 g rýže, což jsou tak 3 odměrky. Co se týče hmotnosti, představuje vzhledem k testovaným produktům se svými 1,5 kg  zlatou střední cestu. Z pohledu bezpečnosti mu nelze nic vytknout, přehřátí produktu totiž zabraňuje k tomu určená funkce a jiná pro změnu kontroluje, aby se během vaření nevyvařila všechna voda. Po dovaření rýže se pak zařízení samo od sebe vypne. Z funkcí zbývá ještě jmenovat Keep Warm, která zařídí, aby rýže zůstala teplá ještě několik hodin po jejím uvaření. Součástí balení je jak odměrka k vážení rýže či dolévání vody a lopatka sloužící k míchání, tak i odnímatelný přívodní kabel

Rozměry:188 x 206 x – mm
Hmotnost:1,5 kg
Objem:0,6 l
Příkon:300 W
Maximální množství rýže:0,4 kg
Automatické vypnutí při dovaření:Ano
Ochrana proti vyvaření vody:Ano
Odložený start:
Udržování teploty:Ano

Test rýžovarů od 500 do 1000 korun

Rýžovary do 1000 korun už mívají slušný objem, který pojme o něco více rýže než modely v prvním testu. Tomu odpovídá i vyšší příkon. Ovládat se dají velmi snadno a stále se řadí k lehkým přístrojům. Najdete tu i produkty, které jsou schopné kromě uvaření rýže zvládnout i přípravu jiných pokrmů, jako je polévka, luštěniny, zelenina, nebo dokonce i ryba. Nezbytným doplňkem bývá lžíce na rýži a odměrka. Funkcí časovače jsou však rýžovary vybaveny jen zcela výjimečně

NáhledNázevSkóre PříkonMax. množství rýžeCena
goldEta 3139 90010
9.3/10
Celkové skóre
Příkon
93%
Maximální množství rýže
93%
Poměr cena/kvalita
92%
Příkon:
700 W
700 W
Max. množství rýže:
1200 g
1200 g
Zjistit cenu Naše recenze
silverDomo DO9176RK
9.2/10
Celkové skóre
Příkon
91%
Maximální množství rýže
92%
Poměr cena/kvalita
92%
Příkon:
500 W
500 W
Max. množství rýže:
900 g
900 g
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeNedis KARC06WT
9/10
Celkové skóre
Příkon
89%
Maximální množství rýže
90%
Poměr cena/kvalita
90%
Příkon:
300 W
300 W
Max. množství rýže:
400–450 g
400–450 g
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Eta 3139 90010

Výhody

  • Vícero způsobů využití
  • Tepelně izolované úchopy
  • Velká kapacita pro rýži

Nevýhody

  • Vyšší hmotnost produktu

Se zdlouhavým vařením rýže v hrnci a pobíháním kolem plotny se můžete nadobro rozloučit, stačí si pořídit model Eta 3139 90010. Už při letmém pohledu vás zaujme svým elegantním provedením a černým zbarvením. Zároveň vás můžeme ubezpečit, že jeho sestavení nevyžaduje žádné úsilí. Spotřebič se skládá z nerezového hrnce s tepelně izolovanými úchopy, skleněné pokličky s průchodem pro odvod páry a nožek odolných vůči sklouznutí. Uvnitř najdete vyjímatelnou hliníkovou nádobu s nepřilnavým povrchem. Naše sympatie si model získal především svým objemem, který pojme dokonce 1,8 litru. Je tedy navržen tak, aby obsloužil i více než čtyřčlennou domácnost. Od objemu se odvíjí maximální možná míra jeho zaplnění, přičemž naplnit ho můžete až 1,2 kg rýže v syrovém stavu. Vzhledem k těmto údajům by vás nemělo zaskočit, že váží lehce přes 2,5 kg. Přesto je poměrně skladný, k čemuž přispívá i odnímatelný přívodní kabel. Příkon pak udává 700 W. Dobrou zprávou je, že se neomezuje jen na přípravu rýže, ale dokážete si v něm uvařit i luštěniny, obiloviny nebo ohřát polévku.

O hladký průběh vaření se stará několik funkcí, jakou je například ochrana proti vyvaření vody. Vhod přijde i funkce bránící rýžovar zapnout, pokud se uvnitř nenachází nádoba na rýži. Podle svítící kontrolky poznáte, že rýžovar běží na plné obrátky. Vařič rýže se automaticky vypne, jakmile je rýže hotová, a je schopen ji udržet teplou i po několik hodin. Produkt se dodává společně s praktickou odměrkou o velikosti 120 ml a lžící na rýži. Jako nevýhoda se může jevit trochu vyšší cena výrobku, pokud vezmeme v potaz nabízené rýžovary v této kategorii. 

Rozměry:360 x 270 x 285 mm
Hmotnost:2,5 kg
Objem:1,8 l
Příkon:700 W
Maximální množství rýže:1,2 kg
Automatické vypnutí při dovaření:Ano
Ochrana proti vyvaření vody:Ano
Časovač:Ne
Udržování teploty:Ano

2. místo

Domo DO9176RK

Výhody

  • Snadné ovládání
  • Parní koš na zeleninu či rybu
  • Udržení teploty rýže na 55 °C

Nevýhody

  • Bez funkce odloženého startu

V poměru ceny a kvality si nejlépe vede model Domo DO9176RK. Jedná se o vcelku lehké zařízení, jelikož váží pod 2 kg. Součástí jeho vybavení je průhledné skleněné víko a hrnec z nerezu, jehož rukojeti jsou tepelně izolované. Nehrozí tedy, že byste se při manipulaci s ním spálili. Skleněné víko přináší tu výhodu, že dovnitř můžete neustále nahlížet a kontrolovat průběh vaření. Do vnitřního prostoru se umisťuje vyjímatelná nádoba s nepřilnavým povrchem. Kromě ní můžete dovnitř vložit ještě přídavný parní koš, který dostanete společně s rýžovarem. Díky němu si je ve vařiči možné ukuchtit kompletní oběd či večeři. Zatímco se ve vyjímatelné nádobě vaří rýže, jedno jaký druh, lze nad ní vložit i parní koš se zeleninou či rybou, přičemž se mezitím tyto suroviny připravují prostřednictvím uniklé páry z rýže. Nejenže je výsledkem chuťově dobré jídlo, ale z důvodu vaření v páře je zároveň i výživné a zdravé.

Spotřebič vám zvládne najednou připravit až 0,9 kg rýže, což je zásluhou objemu velkého 1,3 l. Zařízení přitom pracuje s příkonem 500 W a jeho provoz je zcela automatický, od vás se vyžaduje jen nasypat potřebné množství rýže, zalít vodou a zmáčknout tlačítko zapnutí. Poté se můžete bez obav začít věnovat něčemu dalšímu, jelikož přístroj je opatřen ochranou proti vyvaření vody a ochranou proti přehřátí, navíc se sám od sebe po dovaření rýže vypne. V případě, že byste ji neměli v plánu hned spořádat, je zařízení vybaveno funkcí, která udržuje hotovou rýži teplou na 55 °C. V rámci příslušenství obdržíte i lžíci na rýži, již zmíněný parní koš a odměrku o velikosti 110 ml. 

Rozměry:280 x 220 x 175 mm
Hmotnost:1,9 kg
Objem:1,3 l
Příkon:500 W
Maximální množství rýže:0,9 kg
Automatické vypnutí při dovaření:Ano
Ochrana proti vyvaření vody:Ano
Časovač:Ne
Udržování teploty:Ano

3. místo

Nedis KARC06WT

Výhody

  • Nádoba s napařovací vložkou
  • Časovač
  • Cenově dostupný produkt

Nevýhody

  • Malý objem

Do předešlého testu se těsně nedostal model Nedis KARC06WT, což však znamená, že ve stávající kategorii jde tedy o cenově nejdostupnější produkt. Nyní vám přiblížíme, co od něj můžete za tuto cenu očekávat. Nízká cena si vybírá ovšem svou daň na objemu rýžovaru. V porovnání s vítězným modelem disponuje trojnásobně menším prostorem, objem tedy činí 0,6 litru. Údaj o maximálním množství rýže sice výrobce neuvádí, dle jiných produktů se stejným objemem však odhadujeme, že se do nádoby vejde zhruba 400 až 450 gramů rýže. Vzhledem k menšímu objemu k ohřátí nespotřebuje tolik energie jako výše zmíněné modely, disponuje tedy příkonem pouze 300 W. Zdá se nám proto vhodným přístrojem spíše pro jednotlivce či páry.

Rýžovar má odolnou kovovou konstrukci, skleněnou poklici a nepřilnavý vnitřní hrnec z hliníkové slitiny. U této nádoby se ještě pozastavíme, překvapilo nás totiž, že se dodává ve třech různých velikostech, přičemž každá z nich je opatřena napařovací vložkou. Ta zaručuje vaření zdravým způsobem, což se hodí zejména u přípravy zeleniny, jež si díky tomu ponechá svou barvu, svěžest a obsažené vitaminy. Obsluha rýžovaru je snadná. Po zhotovení rýže se sám automaticky přepne do režimu, který nedopustí, aby vychladla. Na konec jsme si nechali jeho největší přednost, jíž je časovač, protože ten se u rýžovarů dané kategorie zpravidla ještě neobjevuje. Prostřednictvím této funkce nastavíte libovolný čas, za nějž se spotřebič spustí, a vy se v tu dobu můžete nacházet kdekoli jinde. Balení obsahuje i základní příslušenství, jako je lžíce na rýži nebo odměrka

Rozměry:260 x 230 x 260 mm
Hmotnost:1,7 kg
Objem:0,6 l
Příkon:300 W
Maximální množství rýže:0,4 kg
Automatické vypnutí při dovaření:Ano
Ochrana proti vyvaření vody:
Časovač:Ano
Udržování teploty:Ano

Test rýžovarů od 1000 korun

V rámci tohoto testu se setkáte již s rýžovary od společnosti Tefal. Příznačný je pro ně velký objem a kapacita, využít se tedy dají při rodinných sešlostech a jiných společenských akcích. Většina těchto rýžovarů bývá vybavena parním košem, umožňujícím vařit jídlo v páře, a funkce Keep Warm je nepsaným standardem. Jejich nedostatkem však je, že se jedná o těžší modely, a vzhledem ke kapacitě zároveň dražší.

NáhledNázevSkóre PříkonMax. množství rýžeCena
goldTefal RK103811
9.4/10
Celkové skóre
Příkon
93%
Maximální množství rýže
95%
Poměr cena/kvalita
94%
Příkon:
700 W
700 W
Max. množství rýže:
1500 g
1500 g
Zjistit cenu Naše recenze
silverTefal RK102811
9.2/10
Celkové skóre
Příkon
91%
Maximální množství rýže
92%
Poměr cena/kvalita
92%
Příkon:
500 W
500 W
Max. množství rýže:
600 g
600 g
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeSencor SRM 3150SS
9.1/10
Celkové skóre
Příkon
93%
Maximální množství rýže
93%
Poměr cena/kvalita
90%
Příkon:
700 W
700 W
Max. množství rýže:
1 300 g
1 300 g
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Tefal RK103811

Výhody

  • Mimořádný objem
  • Multifunkční hrnec
  • Efektivní a spolehlivý

Nevýhody

  • Bez časovače

Model RK103811 od společnosti Tefal je tím pravým pro všechny milovníky rýže, která se stala nedílnou součástí jejich jídelníčků, a vaří ji proto po kvantech. Z toho důvodu přijde vhod, když má rýžovar pro takové množství dostatek prostoru. Na to jsme kladli při výběru vítězného modelu důraz především a můžeme vás ujistit, že tento požadavek splňuje na jedničku. Poskytuje totiž objem o úctyhodných 5 litrech. S tímto objemem naráz připravíte až 1,5 kg rýže. Přichystat pohoštění pro rodinnou oslavu s jeho pomocí bude tedy hračka. Troufáme si říci, že dobře poslouží i při společenských akcích a v menších provozech. Příkon spotřebiče přitom dosahuje 700 W

Produkt je laděn do černé barvy a sestává se z poklice z odolného skla a multifunkčního nerezového hrnce s rukojeťmi z tepluvzdorného materiálu. Multifunkční se nazývá proto, že v něm lze vyjma rýže uvařit i fazole, cizrnu nebo třeba kroupy. Do hrnce je možné podle potřeby vložit ještě i napařovací koš. Rýžovar tak umožňuje přichystat až dvě jídla najednou, díky čemuž uspoříte spoustu času. Konkrétně můžete v napařovacím koši tepelně upravovat zeleninu či ryby. Provoz zařízení je plně automatický, k dispozici máte 3 automatické programy, a nevyžaduje tudíž vaši neustálou pozornost. Poté, co se příloha dovaří, ji umí udržet i po delší dobu teplou. Následné mytí usnadňuje to, že vnitřek je potažen nepřilnavým povrchem a jeho součásti jdou snadno vyjmout. Drobným nedostatkem produktu je, že váží 3 kg, což je třeba mít před jeho uskladněním na mysli. Součástí balení je i servírovací lžíce a odměrka sloužící k odvažování rýže. Co se týče ceny, je z našeho pohledu úměrná velikosti a nabízeným funkcím rýžovaru.

Rozměry:294 x 302 x 295 mm
Hmotnost:3 kg
Objem:5 l
Příkon:700 W
Maximální množství rýže:1,5 kg
Automatické vypnutí při dovaření:Ano
Ochrana proti vyvaření vody:
Časovač:Ne
Udržování teploty:Ano

2. místo

Tefal RK102811

Výhody

  • Lehčí a rychlejší zacházení
  • Dostatečný objem
  • Vhodný k vaření v páře

Nevýhody

  • Krátká doba udržení teploty

Stříbrnou medaili získal model Tefal RK102811. Jeho zásluhou se vám nestane, že by rýže byla rozvařená či naopak tvrdá, bude přesně taková, jaká má být. Oproti vítězi testu je lehčí, proto se pro něj snáze hledá místo k úschově a jednodušeji se s ním i manipuluje, lehčí a rychlejší zacházení zaručují i dvě praktická madla po stranách hrnce. Vnitřní nádoba je vyjímatelná a vyrobená z hliníku. Její objem dosahuje 3 litrů a uvádí se, že v ní uvaříte až 6 porcí. To odpovídá zhruba 600 g suché rýže. Raději však upozorňujeme, že se jedná pouze o hrubý odhad. Mimo rýže v ní dovedete připravit například i cereální kaši. Stačí stisknout příslušné tlačítko zapnutí spotřebiče a nechat ho odvést svou práci. Pokud byste si přáli v přístroji uvařit i jiné pokrmy, postará se o to parní koš. Nespornou výhodou vaření potravin v páře je, že se při této metodě neztrácí pro tělo důležité minerály a vitaminy.

Produkt nepostrádá ani funkci Keep Warm udržující jídlo teplé i po jeho uvaření. Samotný proces vaření přitom trvá přibližně 15 až 20 minut. S dokončením omáčky ovšem nemusíte nikam spěchat, rýže zaručeně zůstane teplá ještě po další 2 hodiny. Výrobce myslel i na snadnou údržbu, pravděpodobně vás potěší, že všechny části rýžovaru jsou navržené tak, aby je bylo možné pohodlně vyjmout a rychle přendat do dřezu nebo myčky. Jak už z předešlého odstavce vyplynulo, rýžovar se dodává společně s parním košem. To však není vše, kromě něj v sadě najdete i lžíci na rýži a nádobu určenou k odměřování vody či sypké směsi. 

Rozměry:268 x 269 x 219 mm
Hmotnost:2,3 kg
Objem:3 l
Příkon:500 W
Maximální množství rýže:0,6 kg
Automatické vypnutí při dovaření:Ano
Ochrana proti vyvaření vody:Ano
Časovač:Ne
Udržování teploty:Ano

3. místo

Sencor SRM 3150SS

Výhody

  • Mnoho přednastavených programů
  • Pojme velké množství rýže
  • Bohaté příslušenství

Nevýhody

  • Menší objem

Na 3. pozici se umístil model Sencor SRM 3150SS. Jeho nerezové provedení nejen pěkně vypadá, ale také prodlužuje životnost spotřebiče. Rýžovar tvoří skleněná poklice s otvorem pro odvedení přebytečné páry a multifunkční hrnec s rukojeťmi. Poklice se dá vyklopit a je opatřena ergonomickým držadlem pro ještě lehčí přenos. Hrnec pak má zabudovaný displej, na němž jednoduše nastavíte veškeré funkce a režimy vaření. Zvolit si můžete až z 11 přednastavených programů pro vaření. Pro představu alespoň některé z nich uvedeme. Tři se týkají přímo úpravy rýže a další dva zajišťují pomalé vaření při vyšší i nižší teplotě. Programy se vztahují i k vaření jiných pokrmů než jen rýže, například se vážou k vaření v páře v parním koši, k tepelné úpravě polévek, ovesných kaší, ale i masa. Nesčetněkrát jistě využijete i funkci časovače, která lze nastavit u většiny programů až na 24 hodin. Ve zvolený čas se zařízení samo od sebe spustí, aniž by k tomu potřebovalo vaši asistenci. Tu nevyžaduje ani jeho vypnutí, po dovaření se totiž automaticky přepne do režimu Keep Warm, a udrží tak rýži teplou po dobu 6 hodin. Z bezpečnostního hlediska se opravdu není čeho bát, poněvadž je vařič vybaven i ochranou proti vyvaření vody a ochranou proti přehřátí

Objem by však mohl být větší, oproti předešlým produktům totiž činí pouze 1,5 l. Na to se do hrnce vejde nečekaně velké množství rýže, a sice 1,3 kg. Spotřebič přitom disponuje příkonem 700 W. Příslušenství je poměrně bohaté, rýžovar se dodává spolu se speciální špachtlí, odměrkou na rýži a vodu, napařovacím nástavcem a polévkovou naběračkou.

Rozměry:270 x 290 x 250 mm
Hmotnost:2,8 kg
Objem:1,5 l
Příkon:700 W
Maximální množství rýže:1,3 kg
Automatické vypnutí při dovaření:Ano
Ochrana proti vyvaření vody:Ano
Časovač:Ano
Udržování teploty:Ano

Jak vybrat rýžovar v několika krocích

Rýžovar jako takový vám může ušetřit spoustu práce a starostí. Nestane se vám, že by vám rýže lidově řečeno utekla, že by se připálila nebo že byste ji úplně rozvařili, nebo naopak nedovařili. Ale abyste se na rýžovar mohli dokonale spolehnout, měli byste vybírat obezřetně a věnovat nákupu trochu více času. Určitě se vyplatí neřešit jen značku, ale i kapacitu, objem, materiál a další věci, které o efektivitě rýžovaru rozhodují. Pojďme tedy jednotlivé faktory výběru projít společně jeden po druhém.

rýžovar

Rozdělení rýžovarů do dvou kategorií

Rýžovary lze svým způsobem dělit do dvou kategorií, na klasické rýžovary určené k zapojení do zásuvky a na rýžovary, které se vkládají do mikrovlnky. V našem testu jsme se zabývali pouze prvním typem, přibližme si ale oba. Každý z obou typů má totiž jistá specifika:

  • Elektrické rýžovary – jedná se o klasické, malé spotřebiče určené k zapojení do elektrické sítě. Jakmile je zapnete a dáte do nich rýži nebo vodu, dokážou ji samy uvařit. V případě větších a pokročilejších modelů pak můžete dosáhnout i toho, že v nich dokážete v páře uvařit i jiná jídla. Důležité je u nich hledět na bezpečnost, abyste předešli přehřátí nebo překypění vody. Nabídka je široká, a přestože jde o dražší modely, určitě se vyplatí nad nimi popřemýšlet.
  • Rýžovary do mikrovlnné trouby – obvykle se jedná o plastovou nádobku s víkem, vyrobenou z plastu vhodného do mikrovlnky. Jde o velmi levnou formu, která nemá žádné dodatečné náklady ani není náročná na obsluhu. Na druhou stranu není na těchto rýžovarech nic zvláštního, pozbývají veškerých výhod rýžovarů a rýže ztrácí vařením v mikrovlnce na chuti i kvalitě. Z toho důvodu jsme se v našem testu tímto typem nezabývali.

Objem rýžovaru a jeho vztah k počtu porcí

První věcí, kterou musíte při nákupu řešit, je otázka, pro kolik lidí budete rýži vařit. Pokud nechcete vařit každou porci zvlášť, a to určitě nechcete, měli byste si ohlídat právě velikost hrnce. A platí to i obráceně. Je zbytečné plýtvat elektřinou na to, abyste v obřím rýžovaru uvařili jednu porci rýže. Abychom vám rozhodování ulehčili, připravili jsme pro vás převod objemu rýžovaru na počet osob, naleznete ho zde:

  • Rýžovar s objemem kolem 0,5 l – pro jednoho člověka nebo pár.
  • Rýžovar s objemem kolem 1,0 l – ideální pro tří- až čtyřčlennou rodinu.
  • Rýžovar s objemem kolem 1,5 l – ideální pro více než čtyřčlennou rodinu (takže třeba pro rodinu žijící s dědečkem a babičkou).
  • Rýžovar s objemem 2 l a více – využijí se při velkých rodinných oslavách, na různých společenských akcích nebo v provozech, protože s nimi nakrmíte velké množství lidí najednou. Případně s nimi můžete uvařit rýži dopředu třeba na den nebo dva, abyste měli i obědy do práce a do školy.

K předchozímu bodu doplňme už jen tolik, že existují i rýžovary s objemem 3, nebo dokonce 5 litrů, což je pro domácí využití opravdu hodně, jedná se spíše o poloprofesionální a profesionální přístroje. Objem nádoby je určující také pro hmotnost rýže (většinou se počítá v nevařeném stavu, aby bylo dávkování pro uživatele snazší), kterou můžete vařit najednou. To je záležitostí následující kapitoly. (Zdroj: Aktuálně.cz)

rýže

Kolik rýže půjde v rýžovaru uvařit?

Objem nádoby s tím, kolik rýže můžete do rýžovaru vložit, úzce souvisí. Na druhou stranu ale nemůžete tyto dva údaje zaměňovat. Objem udává veškerý prostor v hrnci, ale rýže tam tolik umístit nemůžete. Jednak musíte nechat pod okrajem jistou rezervu, jednak se do rýže musí vejít ještě určité množství vody. Udává se tedy běžně například to, že do rýžovaru o objemu 1,5 l se vejde maximálně 1 200 g rýže (obecně asi 3/4 až 4/5). Myslete na to už jen proto, že rýžovar nesmíte přeplnit. Vaření by bylo neefektivní, voda by vám přetékala a část rýže by zůstala nedovařená, nebo by se naopak zbytek rozvařil.

Co se týče údaje samotného, můžete se setkat s trojím způsobem, jak vám bude od výrobce předán. Naprosto jednoznačným údajem je maximální hmotnost, odpovídající kapacitě. To je ideální číslo, u kterého přesně víte, co si pod ním představit. Problém vzniká, pokud výrobce udává kapacitu v šálcích rýže nebo v odměrkách. V takovém případě přesné číslo nevíte a bude se vám špatně zjišťovat. Nejlepší bude si potom představit, že jeden šálek odpovídá asi 150 až 180 g rýže. Není to úplně přesné, ale získáte alespoň jakýsi odhad. Běžná kapacita rýžovarů bývá asi 600 až 1 800 g. Větší i menší jsou spíše výjimkou.

rýže

Velikost a rozměry

S ohledem na to, že rýžovar budete muset také někde skladovat, doporučujeme v souvislosti s objemem uvažovat také o jeho rozměrech. Ne, že by šlo o velké spotřebiče, ale přesto – pokud si koupíte zbytečně velký rýžovar, jedním z vedlejších efektů bude také to, že se vám nikam nevejde. Buď bude překážet na lince, nebo zabere velkou část úložného prostoru uvnitř. Proto se věnujte i tomuto parametru a dopředu si promyslete, kam ho chcete umístit a kam se tím pádem musí vejít. Při skladování na polici nebo ve skříňce zvažte také tvar a hmotnost přístroje, aby ho vaše skříňka byla schopná dlouhodobě unést.

Příkon, výkon a spotřeba – jak spolu souvisí?

Dopředu vás můžeme uklidnit – rýžovary jsou poměrně malé spotřebiče a navíc neběží pořád, budete je používat spíše výjimečně a krátkodobě. Takže spotřeby se nemusíte bát a není potřeba ji příliš řešit. Naopak, co byste řešit měli, je jeho příkon. Ten se udává ve wattech (značka W) a v zásadě vám říká, kolik energie spotřebič přijme za daný časový úsek. Na jednu stranu by pro vás měla větší cenu informace o výkonu, to by však pro výrobce nebylo výhodné. Jelikož účinnost žádného stroje nemůže být 100%, je výkon oproti příkonu vždy vyšší. Proto vypadá příkon na obalu spotřebiče vizuálně lépe a přesvědčivěji.

Z fyziky víte, že příkon lze na výkon přepočítat s pomocí účinnosti. Tu vám ale nikdo neřekne, a tak se musíte v této věci spolehnout na to, že účinnost rýžovarů je velmi podobná a lze je s ohledem na příkon porovnávat. Ono to totiž skutečně jde, když přimhouříte jedno oko. Obecně platí, že přístroj s větším příkonem uvaří stejné množství rýže rychleji. A stejně tak – velkoobjemový rýžovar musí mít příkon vyšší, aby vůbec zvládl ohřát takové množství rýže efektivně. Z toho všeho plyne, že když budete hledat spíše vyšší příkon, nic nepokazíte. Spotřeba tím sice naroste, ale jak jsme si řekli, na účtech za energie to nepoznáte.

Pokud by vás zajímalo, jak rychle se rýže uvaří, neexistuje pro to obecně platný přepočet. Nicméně je to u většiny přístrojů velice podobné, zhruba 20 až 30 minut. Někomu se to může zdát hodně, ale musíte vzít v úvahu, že, ve srovnání s vařením rýže na kamnech, se zde používají nižší teploty. Rýže se vaří pomaleji, ale zůstává v ní větší množství vitaminů i minerálních látek, které by se jinak teplem degradovaly. A vzhledem k tomu, že drtivá většina rýžovarů dnes hřeje i po dovaření (a to i několik hodin) a udržují tak rýži teplou, můžete si klidně vaření naplánovat tak, aby byla příloha hotová dopředu.

rýžovar

Ovládání bude jednoduché

Ovládání rýžovarů je velmi jednoduché a dá se říct, že jeho složitost roste s cenou přístroje. Ty nejlevnější začnou vařit, když je zapojíte do zásuvky, případně budou mít tlačítko na zapnutí a vypnutí a celý proces je víceméně automatický. To je výhoda, někdy to ale může být i nevýhodné. Mimo jiné proto, že nemáte možnost do procesu zasáhnout a nastavit ho tak, aby byl podle vašeho gusta.

Složitější a také dražší přístroje mají naproti tomu funkce, jako je třeba časovač nebo termostat, které vám umožňují pomocí tlačítek celý proces vaření rýže přizpůsobit aktuální potřebě. Případně mohou být přítomné i programy na vaření dalších pokrmů, nejen rýže. Výhodné dále je, pokud vás přístroj prostřednictvím kontrolek nebo displeje informuje o průběhu programu nebo o poruchách. (Zdroj: Choice.com.au)

Design a užitý materiál

Rýžovary nejsou designové doplňky, takže od nich nemůžete v tomto ohledu čekat zázraky. Ale jelikož se může stát, že bude přístroj zůstávat položen na lince dlouhodobě, a někomu může jít o to, aby jeho kuchyně vypadala stylově, doporučujeme mírně přihlédnout i k tomuto faktoru, byť není klíčový. Rýžovary bývají obvykle vyrobené z plastu nebo nerezu.

Plast sice působí obyčejně, ale umožňuje vytvářet různé barevné varianty. Nerez naproti tomu vypadá luxusněji, ale je náročnější na údržbu (a jak jsme v nejčastěji kladených otázkách zmiňujeme, vyplatí se, aby jeho povrch měl úpravu proti otiskům a mastnotě). U obou byste ale měli sledovat, nakolik je povrch tepelně izolovaný. Může se stát, že s pracujícím spotřebičem budete muset manipulovat, nebo kolem něj jen neopatrně projdete, a bylo by nepříjemné, kdybyste se u toho popálili.

Vnitřek bývá potom z nerezu, teflonu nebo litiny, což jsou materiály, které dobře vedou teplo, a zároveň se na nich potraviny nepřipékají. Snažte se povrch nepoškodit (litina je odolná, teflon a nerez už méně), pokud by totiž vinou poškození ztratil pro něj charakteristické vlastnosti, už je neobnovíte a budete se buď muset smířit s připékáním rýže, nebo si koupit nový přístroj.

Příslušenství, které výrobce dodává s přístrojem

Většina výrobců dodává k rýžovarům také originální příslušenství, jako například odměrku. Považujeme to za dobrý nápad, protože když se pak v návodu dočtete, že maximální kapacita je 6 odměrek rýže, nemusíte si to složitě přepočítávat a převažovat (jelikož ne každý výrobce používá stejně velké odměrky, přirozeně). Mimo již zmíněnou odměrku můžete dostat třeba lžičku na maso, dřevěné nádobí na práci s teflonem nebo příslušenství pro vaření v páře.

design

Funkce a technologie, s nimiž se u rýžovarů setkáte

Rýžovary jako takové jsou velmi jednoduchá zařízení. Vložíte do nich rýži a za půl hodiny ji vytáhnete uvařenou a připravenou k jídlu. Přesto ale disponují některými funkcemi, které se zcela jistě vyplatí (a samozřejmě i některými, které jsou dobré pro nadšence, ale v praktickém životě je příliš nevyužijete). Pojďme se s nimi seznámit.

Bezpečnostní funkce

V úvodu článku jsme několikrát zmiňovali hledisko bezpečnosti. Tak jako každý jiný spotřebič, který pracuje s elektřinou a zároveň s teplem, i rýžovary musí disponovat některými pojistkami, aby v kuchyni nezpůsobily katastrofu. Zásadní je ochrana proti vyvření vody. Pokud k tomu dojde, přístroj se okamžitě vypne, aby se rýže nevařila nasucho a nepřipékala, nebo aby se dokonce nespálil motor ve spotřebiči. Na druhou stranu by se to při dodržení postupu stát nemělo. Dále je potřeba zmínit ochranu proti přehřátí – tepelná pojistka brání tomu, aby se přístroj přehříval a sám poškodil. A mezi další významné bezpečnostní funkce patří také tepelně izolovaný povrch nebo otvory pro vypouštění horké páry ve víku.

Automatické vypnutí

Poměrně šikovná, praktická a oceňovaná funkce, která po dovaření rýže přístroj automaticky vypne. Částečně to souvisí s předchozí kapitolou, protože tímto způsobem lze zabránit poškození spotřebiče i převaření vaší rýže.

Časovač

Ideální funkce, pokud odejdete do zaměstnání, vracíte se z něj pozdě, přitom ale chcete mít po návratu večeři na stole. Díky časovači si můžete nastavit, kdy se přístroj spustí (a pokud se také automaticky vypne, nemusíte se ani bát, když se cestou zdržíte), a rýže bude hotová tehdy, kdy budete potřebovat, aniž byste museli přístroj zapínat ručně a být u toho přítomni.

Termostat

Funkce, která je známá i jako Keep Warm. Po dovaření rýže se přístroj přepne do režimu, kdy už nevaří, zároveň ale udržuje pokrm v dané teplotě, a to klidně i několik hodin. Rýže je tedy hotová, ale pokud ji nechcete jíst hned, vydrží teplá ještě dlouho. Běžných je 5 až 6 hodin, některé rýžovary ji ale zvládnou udržet teplou ještě déle. Nemusíte se přitom obávat, že by se převařila. 

Volba druhu rýže

Jak jistě víte, existuje více druhů rýže (například basmati nebo sushi rýže) a každá má jisté specifické nároky na to, jak ji připravovat. Jde o jemné rozdíly, přesto ale ovlivňují kvalitu výsledného pokrmu. Pokročilé rýžovary vám proto umožňují nastavit druh rýže a tomu přizpůsobit celý program vaření (tedy aby byla rýže dokonale sypká, nebo naopak spíše lepivá a šťavnatá).

Programy pro vaření jiných potravin

Zejména dražší a větší rýžovary mají využití přesahující občasné vaření rýže. Můžete v nich vařit třeba polévky nebo luštěniny. Tím se z rýžovaru stává multifunkční přístroj, který využijete výrazně častěji.

Ovládání smartphonem

Toto je naopak jedna z funkcí, které jsou pokrokové, chytré, ale bez většího praktického významu. Typická je tato technologie pro značku Xiaomi, která vytvořila chytrý rýžovar, který lze ovládat právě pomocí chytrého telefonu. Problém je, že to zvyšuje jeho cenu, přitom víceméně totéž zvládnete třeba s časovačem. Z našeho pohledu jde o funkci, která nemá větší význam, alespoň v této době.

Známí a osvědčení výrobci rýžovarů

Je při výběru rýžovaru důležitá jeho značka? Názory se poměrně různí, nicméně ten náš je jasný – značka má na kvalitu přístroje značný vliv. Pokud se jedná o velkou a známou značku, o které se často mluví, těžko si může dovolit pokazit dobré jméno tím, že by do světa pustila nekvalitní výrobek. Většinou má zavedené různé mechanismy kontroly výrobního procesu, mechanismy výstupní kontroly, používá kvalitnější materiály a více investuje do inovací a nových technologií. Ne, že by menší a méně známí výrobci nedokázali vyrobit kvalitní rýžovar, ale jeho koupě je často krokem do neznáma. Zatímco když se přidržíte osvědčených značek, jako je Tefal, Eta, ECG nebo Sencor, je větší šance, že se trefíte.

Sencor

Značka Sencor pochází původem z Japonska. Vznikla v roce 1969 právě v zemi vycházejícího slunce a zaměřila se na výrobu elektroniky. Nicméně na počátku 90. let koupila tuto značku česká firma Fast ČR a od té doby je Sencor jednou z mála výraznějších českých značek na trhu s elektronikou a domácími spotřebiči. Portfolio společnosti je velmi široké a zahrnuje kuchyňské spotřebiče, autorádia, svítilny nebo třeba právě rýžovary. Co se týče rýžovarů, je jejich nabídka obzvláště široká a jedná se především o levnější přístroje.

Sencor

 

Xiaomi

Společnost Xiaomi byla založena v Číně roku 2010 a je známější výrobou chytré elektroniky než domácích spotřebičů. Na druhou stranu se nenechte mýlit, kromě smartphonů nebo chytrých hodinek totiž vyrábí i některé spotřebiče s puncem chytrých přístrojů. To se týká i několika rýžovarů, které má na trhu. Jsou velmi vyspělé (dokonce natolik, že je můžete ovládat skrze chytrý telefon), ale kvůli tomu i dražší a pro většinu uživatelů představují spíše zajímavost než praktickou pomůcku. Pokud ale máte rádi propracovanou elektroniku, můžeme právě tuto značku doporučit.

Xiaomi logo

 

Tefal

Společnost Tefal byla založena Marcem Grégoirem ve Francii v roce 1956. Název je vlastně zkratkovým slovem a po rozepsání byste získali spojení TEFlon a ALuminium. To jsou také dva materiály, které firma ve svých výrobcích používá nejčastěji. Jde totiž o velkovýrobce nádobí a kuchyňských spotřebičů (například fritéz nebo toustovačů). Nutné je také dodat, že jde o jednu z nejkvalitnějších značek.  Rýžovary této značky jsou sice dražší, ale zároveň pokročilé, funkčně vybavené a mají dobrou životnost.

Tefal

 

ECG

Česká značka ECG (jejímž majitelem je společnost K+B Progres) se v obchodech prodává již od roku 1996. Nosí ji nejen rýžovary, ale třeba také mikrovlnné trouby, domácí pekárny, kávovary nebo vysavače. Dnes působí na několika evropských trzích a stále se rozšiřuje. Podobně jako rýžovary Sencor, tak i rýžovary ECG patří spíše mezi levnější (byť poměrně solidní) přístroje.

ECG logo

Finální verdikt

Tím jsme víceméně u konce a nezbývá než si výběr zrekapitulovat. Úplně na začátku se vám nabízejí tři možnosti, z nichž si musíte vybrat – vařit rýži v hrnci na kamnech (čímž podle odborníků ztrácí chuť a navíc je to pracnější), nebo v plastovém „rýžovaru“ v mikrovlnce (což podle nás není úplně ideální), nebo do třetice vyzkoušet klasický elektrický rýžovar, který s sebou přináší některé výhody. Mimo jiné třeba zachovává v rýži větší množství vitaminů a důležitých přírodních látek. Pokud se rozhodnete pro tento způsob, doporučujeme vybírat z osvědčených značek, jako je Eta, Tefal, Sencor, Guzzanti nebo Klarstein.

Co se týče důležitých parametrů výběru, určitě byste měli sledovat velikost rýžovaru – jeho objem, rozměry a kapacitu. To jsou důležité údaje, pokud chcete, aby množství uvařené rýže odpovídalo počtu strávníků. Správná velikost rýžovaru je důležitá. Z dalších kritérií výběru můžeme zmínit příkon, který rozhoduje o rychlosti vaření, dále způsob ovládání, možnosti údržby (pro co nejjednodušší údržbu doporučujeme, aby nádoba byla vyjímatelná a aby ji bylo možné umývat v myčce, pokud ji máte) a také materiál, ze kterého je rýžovar vyroben. Další detaily, jako je design nebo dodávané příslušenství, můžete nechat až na konec.

Ceny rýžovarů – kde se pohybuje kvalita

Rýžovary rozhodně nejsou drahé spotřebiče. Jak jste si mohli všimnout v jednotlivých kategoriích našeho testu, poměrně dobře se dá vybrat kvalitní rýžovar do jednoho nebo dvou tisíc. Pojďme si nyní jednotlivá cenová patra blíže charakterizovat:

  • Levné rýžovary do 500 korun – tady seženete to nejlevnější, co na trhu je. Většinou jde o levnější modely značek Sencor nebo ECG, které jsou menší, méně výkonné a funkčně velmi málo vybavené. Nemůžete od nich čekat zázraky, zvládnou v podstatě jen svou základní funkci – vaření rýže. Ovládání je extrémně jednoduché a často bude stačit tyto přístroje strčit do zásuvky, protože nemají ani tlačítko Start/Stop. Pokud ale nemáte větší očekávání a nechce se vám za rýžovar platit větší sumu peněz, je to kategorie jako stvořená pro vás.
  • Rýžovary střední třídy do 1000 korun – v této kategorii už seženete lepší přístroje, propracovanější modely dvou výše zmíněných značek nebo nižší řady značek Tefal, Guzzanti či Clatronic. Ovládání je jednoduché, ale pokročilejší než u levnějších modelů, kapacita je o něco větší než v předchozím případě a úměrně tomu roste i příkon. Za nás ideální do běžné domácnosti.
  • Nadprůměrné rýžovary do 2000 korun – v této cenové relaci už seženete skutečně velmi dobré modely do domácnosti, které mají propracované ovládání, plní více funkcí, jsou zabezpečené proti přehřátí i vyvření vody a příkon i kapacita se pohybují ve vysokých číslech. Navíc bývají často pěkné i po stránce designu. Pro náročnější zákazníky nebo velké domácnosti jde o dobrou volbu. V této kategorii najdete i některé menší profi přístroje.
  • Profesionální rýžovary od 2000 korun – za tuto cenu už seženete rýžovary pro ty nejnáročnější nebo třeba pro restaurace či bistra. Jde o profesionální přístrojevelkou kapacitou, vysokým příkonem a funkčně bohatě vybavené. Dostupnost bývá o něco horší a cena se může vyšplhat až na 10 000 korun, ale pokud patříte mezi majitele hospod nebo mezi velmi náročné zákazníky, kteří budou vařit rýži pro velký počet lidí najednou, určitě se vám taková investice vyplatí.

Jak s rýžovarem pracovat?

To je otázka, na kterou je poměrně jednoduchá odpověď. Rýže se vždy vaří ve vodě a dávkuje se v poměru 1,5 až 2 díly vody na 1 díl rýže. Buď můžete využít rysky na přístroji, pokud tam jsou, nebo dávkovat pomocí odměrek, které vám výrobce dodá i s rýžovarem. V krajním případě vám postačí šufánek nebo šálek. Nejprve ale rýži propláchněte, dokud z ní nepoteče čistá voda, dávkujte až potom. Pokud chcete, můžete rýži okořenit nebo k ní přidat třeba najemno nakrájenou cibulku, dodá jí to na chuti. Pak přístroj uzavřete (případně vyberte příslušný program, pokud to váš rýžovar umí), a nechte rýži vařit. Jakmile se přístroj vypne, nechte rýži chvilku dojít (řádově to trvá pár minut). Nejde o nutnost, ale je to lepší proto, že to rýži dodá chuť.

V rýžovaru můžete obecně vařit hned několik druhů rýže a u pokročilejších modelů můžete každému z nich přizpůsobit volbu programu. Pojďme si je postupně projít.

  • Jasmínová rýže – dlouhozrnná, lepkavá, nejčastěji se používá jako příloha v čínské nebo thajské kuchyni (právě z Thajska pochází). Případně z ní můžete udělat dobrý nákyp.
  • Basmati rýže – nelepí se, ale ani není dokonale sypká. Neobsahuje lepek, má výraznou vůni a pěstuje se na úpatí Himaláje, takže ji nejvíc užijete v indické a nepálské kuchyni.
  • Sushi rýže – typicky japonská rýže s krátkými, kulatými zrny, která se dobře lepí, díky čemuž z ní můžete sushi vytvořit.
  • Arborio rýže – jemná, mazlavá, měkká, vhodná na přípravu italského rizota nebo třeba rýžových kaší, protože má po uvaření tendenci jakoby splývat v jednu hmotu.
  • Carnaroli rýže – krátkozrnná rýže, mazlavá a buclatá. Podobně jako arborio je vhodná do rýžových kaší nebo do rizota.
  • Parboiled rýže – nelepivá, kyprá, sypká, to je její hlavní charakteristika. Je pevnější než předchozí druhy, takže se nehodí třeba do rizota. Zato je perfektní do polévky nebo třeba jako příloha k pečenému kuřeti.
  • Indiánská rýže – typická tmavým zbarvením, disponuje vysokým obsahem vitaminu B a nejčastěji se používá jako přísada v salátech. (Zdroj: OchutnejteSvět.cz; Vitalia.cz)

Nejčastěji kladené otázky

Jak rýžovar funguje?

„Úkolem rýžovaru je přihřívat vodu, kterou do něj nalijete. Díky tomu rýže nabobtná. Jeho výhodou oproti vaření rýže v obyčejném hrnci je, že zabraňuje tomu, aby se rýže převařila, nebo naopak zrnka byla moc tvrdá. Elektrický rýžovar funguje na principu vaření v páře, teplo je v něm tedy rozváděno rovnoměrně, takže se nemusíte během vaření obtěžovat únavným mícháním.“

Jak mám rýžovar používat?

„Na jeho použití není nic těžkého. Stačí rozbalit rýži, kterou si hodláte přichystat, propláchnout ji a vložit do rýžovaru. Podle chuti osolit, případně jinak okořenit (doporučujeme například zkusit použít nějaké bylinky, které rýži krásně provoní). Na závěr se přidá voda, spotřebič zapnete příslušným tlačítkem a pak už se nemusíte o nic starat a jen ho nechte pracovat. Po dovaření by se měl sám vypnout, eventuálně přepnout do režimu udržující rýži teplou.“

Je možné v rýžovaru vařit hnědou rýži?

„Samozřejmě to jde. Většina rýžovarů je za tím účelem přímo vybavena tlačítkem k přípravě hnědé rýže. Pokud tedy preferujete tento typ rýže, vyplatí se při výběru zkontrolovat, jestli takovou volbou daný spotřebič disponuje. Vařit hnědou rýži v rýžovaru sice můžete i bez této funkce, hrozí pak ale, že by mohla být kašovitá a hrudkovitá.“

Mohu v rýžovaru vařit i něco jiného než rýži?

„Ano, ačkoli je zařízení primárně určeno k vaření rýže, najdou se mezi rýžovary i modely, které umožňují si v nich připravit i jiná jídla. Obvykle se jedná o různé typy kaší, je možné si v nich připravit i luštěniny, kroupy nebo jáhly. Některé dokážou také ohřát polévku a spotřebiče s parním košem jsou uzpůsobené i k přípravě jídel tepelně zpracovaných párou, jako je zelenina či ryby.“

Jak o rýžovar správně pečovat?

Údržba je u rýžovarů poměrně snadná. Většina z nich disponuje vyjímatelnou varnou nádobou. Zbytek přístroje do styku s rýží prakticky nepřijde (pokud vám voda nepřekypí, a to by se stát nemělo). Tuto nádobu pak stačí vložit do myčky, většina přístrojů to umožňuje a údržba se tím výrazně usnadňuje (ale raději si tuto informaci zkontrolujte, neplatí to stoprocentně). Zbytek přístroje stačí otřít nebo omýt (v případě nerezových rýžovarů zcela jistě uvítáte úpravu povrchu, na které nebudou patrné otisky prstů).

Na druhou stranu byste měli dbát jistých pravidel, zmíníme především jedno – vnitřek nádoby bývá z nerezu nebo teflonu, aby se rýže nepřichytávala. Oba materiály mají poměrně citlivý povrch. Pokud narušíte povrch nerezu, začne korodovat, pokud teflonu, ztratí nepřilnavé vlastnosti a rýže se bude připékat. V obou dvou případech je nutné vyvarovat se mechanického oděru drátěnkou nebo kovovými nástroji (nerez je náchylný méně, teflon výrazně více) a používat pouze chemické prostředky k tomu určené. Pamatujte na to, že správné používání může výrazně prodloužit životnost výrobku.“

Dominika je studentkou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v současnosti dokončuje magisterské studium českého jazyka a literatury. Již několik let se zabývá korekturami a za tu dobu měla příležitost pracovat pro několik deníků. Láska k jazyku ji nakonec přivedla i k samotnému psaní. Ve volném čase se toulá s batohem po Česku, věnuje se různým sportům a ráda taky čte a fotí.

Diskuse a poradna

Položte otázku