Nejlepší kuchyňské váhy 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější kuchyňské váhy.
  • Zvolte si na základě kvality přesnosti, nosnosti, funkcí a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Kuchyňské váhy bez pozadí

Vítězové testu:

Od 600 korunOd 300 do 600 korunDo 300 korun
Severin KW 3671 G3Ferrari Maddy G2008201 Emos TY 3101
badge-quality
badge-performance
badge-price
95%
94%
93%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Přesná, kvalitní
  • Spolehlivost
  • Poměr cena/výkon
  • Kompaktní a skladná
  • Velký rozsah
  • Baterie
  • Možnost dovažování
  • Možnost změny jednotek
  • Automatické vypnutí
  • Žádné
  • Pomalejší měření
  • Menší přenost
  • Menší

Úvod

Špetka toho, hrst tamtoho, pár lžiček tohoto a výsledek je, povězme si to otevřeně, zvláštní. A pak je na místě se ptát, proč polévka od babičky chutná skvěle a ta naše je bez chuti a na vylití, proč koláč nedrží tvar a proč se domácí chléb při krájení rozpadá. Inu – můžete mít dlouholeté zkušenosti s vařením a pečením, nikdy ale nedosáhnete při odhadování množství surovin takové přesnosti, jakou zvládnete předvést s pomocí kuchyňské váhy. Ať už pak vaříte bábovku, chutný oběd pro rodinu nebo držíte dietu a vážíte si obsah živin, právě v přesném dodržování mír a množství tkví tajemství dokonalého výsledku.

Kuchyňské váhy jsou v moderní kuchyni absolutní nutností. Jsou situace, kdy je preciznost, kterou může váha poskytnout, velmi důležitá. Mnoho domácích receptů využívá na „vážení“ metodu šálku. Přeloženo, v receptu máte dané, kolik máte použít lžiček, šálků, hrstí nebo špetek. To je ale nepřesné (a to nejen proto, že každý má doma jinak velké lžičky a šálky). Při každé přípravě stejného receptu pak dosáhnete různých výsledků. Sypké ingredience, jako je mouka, škrob, cukr, strouhanka a jiné mohou mít v závislosti na skladování různý objem. Může dojít ke stlačení nebo naopak provzdušnění, a proto se šálku vejde někdy více, někdy méně. Váhu ale neoklamete.

Každý profesionální kuchař ví, že přesné stanovení poměrů a množství ingrediencí zaručí skvělý výsledek. Obzvláště při speciálních jídlech, jako jsou uzeniny, salámy, klobásy a podobně. Strávník pak rozdíl hned pocítí. Proto nehrajme na hrsti nebo lžičky a zaměřme se na výběr kuchyňské váhy. Abychom vám pomohli jak s výběrem, tak s jejím použitím, sepsali jsme pro vás tento test kuchyňských vah. Podíváme se jak na jednotlivé parametry výběru, tak i na TOP kuchyňské váhy letošního roku. Jde o ideální pomocníky do kuchyně, tak neváhejme a pojďme začít.

zpět do menu ↑

Jak fungují a jak se dělí kuchyňské váhy?

Každá kuchyňská váha váží s danou přesností. Ale při použití se přeci jen trochu liší. Záleží na našich návycích, komfortu při obsluze a případných dalších funkcích. Trh s váhami je dnes doslova zaplavený. Jedno však mají všechny modely společné. Jejich hlavní funkcí je vážení. I to se ale dá dělat různými způsoby. Podle toho dělíme váhy na mechanické a digitální. Přitom můžeme v klidu říct, že oba typy vykonávají svou práci výborně. Liší se jen v drobných detailech. Ale někdy záleží i na nich, tak se podívejme na oba typy kuchyňských vah blíže.

Mechanické váhy

Dobře slouží v kuchyních už téměř půl století. Dá se říct, že nestárnou. Namísto pružin vahadlo a vždy je možné je kalibrovat na přesné vážení. Vážení probíhá pomocí posouvání dvou závaží na dosáhnutí rovnováhy. Tyto váhy váží s odchylkou menší, než 10 g. Jejich výhodou je, že většina má robustní provedení, tedy jsou pevné, a mají velký rozsah vážení (nosnost). Další výhodou je, že mechanické váhy nepotřebují baterie. Nevýhodou je, že většina neumožňuje vážit suroviny postupným přikládáním. Každou surovinu musíte navážit samostatně. Oproti digitálním vahám jsou méně přesné. Digitální váhy totiž váží s přesností až 1 gram. A také ovládání pomocí závaží vyžaduje cit a trpělivost. To není nic pro lidi, kteří upřednostňují rychlé a jednoduché vážení.

Digitální váhy

Jednou z nejdůležitějších vlastnosti kuchyňské váhy je funkce tárování. Tato funkce umožňuje vynulovat hmotnost s každou přidanou surovinou, a tedy vážit jednu surovinu za druhou bez toho, abyste museli odstranit předcházející suroviny. Je to mnohem efektivnější a přesnější a šetří to i váš čas. Tato funkce také umožňuje používat při vážení různé nádoby. Nádobu nejdříve umístíte na váhu a hmotnost je funkcí tárování vynulována. Následně přikládáte suroviny a váha zobrazuje váhu jen surovin, nezapočítává však váhu nádoby. Výhodou digitálních vah je rychlost dodání informací. Obvykle hned po položení suroviny můžete odečíst její váhu na displeji. Digitální váhy jsou přesnější než mechanické. Nevýhodou je, že fungují pomocí baterie. Když se baterie vybije, váha přestává fungovat. Z vlastní zkušenosti víme, že i těsně před vybitím může baterie způsobovat problémy, jako jsou špatně či slabě zobrazené údaje na displeji nebo náhlé vypínání váhy. (Zdroj: Choice.co.uk)

zpět do menu ↑

Test kuchyňských vah

Samotný test jsme se rozhodli zpracovat s rozdělením vah podle jejich ceny. Rozdělili jsme je do tří kategorií – na levné váhy pro nenáročné, na váhy střední kategorie s dobrým poměrem ceny a kvality, a nakonec na propracované, hodně přesné a funkčně vybavené váhy za vyšší cenu pro náročné uživatele.

Cenová kategorie do 300 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníNosnostPřesnostCena
1. Emos TY 3101
5 kg 1 g Zjistit cenu
2. Sencor SKS 4001
5 kg 1 g Zjistit cenu
3. Emos GP-KS021
5 kg 1 g Zjistit cenu

Cenová kategorie od 300 do 600 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníNosnostPřesnostCena
1. G3Ferrari Maddy G2008201
20 kg 1 g Zjistit cenu
2. Tefal BC5121V0
5 kg 1 g Zjistit cenu
3. Salter 1036 BKSSDR
5 kg 1 g Zjistit cenu
4. Gorenje KT05LBW
5 kg 1 g Zjistit cenu
5. Salter 3003SSSVDR
5 kg 1 g Zjistit cenu
6. ETA 3777
15 kg 1 g Zjistit cenu

Cenová kategorie od 600 korun

PořadíNáhledNázevHodnoceníNosnostPřesnostCena
1. Severin KW 3671
5 kg 1 g Zjistit cenu
2. Catler KS 4010
5 kg 1 g Zjistit cenu
3. Beurer KS 52
5 kg 1 g Zjistit cenu
4. Soehnle 67080
15 kg 1 g Zjistit cenu
5. Beurer KS 59
20 kg 1 g Zjistit cenu
6. Tristar KW2436
5 kg 1 g Zjistit cenu
7. G3Ferrari Maddy G2008202
5 kg 1 g Zjistit cenu
Kuchyňská váha charakteristika

Kuchyňské váhy a jejich charakteristika

Kuchyňské váhy nejsou nijak složité přístroje. V největším procentu případů se u moderních vah jedná o malé desky, které v sobě mají zabudovaný prostor pro baterie, elektroniku a displej. Elektronika zpracovává, jakým tlakem působí na desku vaše surovina (v případě digitálních) a na displeji vám pak vykreslí výsledek. Mechanické pak využívají klasickou fyzikální mechaniku a rovnováhy sil. V obou případech se ale snadno a rychle dozvíte, kolik surovina váží nebo jaké jste jí nabrali množství.

Výhody

Rychlé a snadné zjištění hmotnosti

Obvykle malé rozměry

Jednoduchá manipulace


Nevýhody

Nutnost dokupovat baterie v případě digitálních

Omezená přesnost u mechanických

zpět do menu ↑

Největší výrobci kuchyňských vah

Trh je doslova zaplavený výrobci kuchyňských vah s kvalitními vlastnostmi za dobrou cenu. Můžeme rozebrat doslova desítky firem, proto jsou to jen drobné detaily, jako například design nebo přesnost váhy, které rozhodují při výběru. Při volbě TOP výrobců jsme se proto rozhodli poukázat na firmy, které preferují nejen odborníci, ale i sami uživatelé. Tedy stručně řečeno ty, které mají nejlepší recenze a ohlasy.

zpět do menu ↑

Jak vybrat kuchyňskou váhu

Při přípravě jídla nebo třeba domácí kosmetiky potřebujeme mít jistotu, že množství a poměry ingrediencí budou sedět tak, aby výsledkem bylo chutné jídlo dobré konzistence nebo kvalitní a účinná kosmetika. Nezapomínejme, že kuchyňskou váhu určitě oceníte třeba při malování nebo u dalších koníčků. Tedy i mimo kuchyni. Na co se tedy při výběru zaměřit? Dobrá zpráva je, že kuchyňských vah je na trhu tolik, že si určitě vybere každý. Na druhou stranu platí, že čím více možností, tím se může výběr zdát náročnější. Tak se podívejme na fakta, podle kterých výběr dokážeme jednoduše zúžit tak, abychom se dostali k ideální váze pro naše použití.

Mechanická či digitální kuchyňská váha

Mechanické váhy dobře slouží v našich domácnostech už téměř půl století. Vážení probíhá pomocí posouvání dvou závaží až k dosažení rovnováhy. Tyto váhy váží s odchylkou menší, než 10 g. Většina má robustní zpracování, jsou pevné a mají velký rozsah vážení (nosnost). Další výhodou je, že nepotřebují baterie. Naopak nevýhodou je, že nedisponují funkcí tárování/dovažování. Každou surovinu je tedy potřeba zvážit samostatně. Oproti digitálním vahám jsou méně přesné. Digitální váhy totiž váží s přesností až na 1 g. Taktéž ovládání vyžaduje cit a trpělivost, nehodí se tedy pro lidi, kteří potřebují vážit rychle a údaj si raději hned přečtou na displeji.

Digitální váhy jsou přesnější než mechanické. Většina z nich disponuje funkcí tárování, která umožňuje vynulovat hmotnost s každou přidanou surovinou, tedy vážit je jednu za druhou bez toho, abyste museli předchozí odstranit z váhy pryč. To je celkově výrazně efektivnější a přesnější, navíc to šetří váš čas. Blíže si tuto funkci popíšeme v konkrétním bodě našeho článku. Výhodou digitálních vah je rychlost dodání informace o hmotnosti. Hned po položení suroviny na váhu se zobrazí její hmotnost na dobře čitelném displeji. Nevýhodou je naopak fakt, že tyto váhy fungují pomocí baterie. Jakmile se vybije, váha přestává fungovat. Mnohé modely ale stav baterie sledují a včas vás upozorní, že bude třeba baterie vyměnit nebo dobít. Na tomto místě ale musíme upozornit, že seženete i bezbateriové váhy, kterým dodáte energii několika otočeními knoflíku nebo zmáčknutími tlačítka. (Zdroj: Argos.co.uk)

Váha do záhlaví 1
Kuchyňská váha

Nosnost, přesnost a jednotky míry

Při výběru váhy je potřeba se zamyslet také nad tím, na jakou činnost bude váha povětšinou využívána. Pokud potřebujete velkou váhu do závodní kuchyně, měla by mít nosnost alespoň 20 kilogramů, klidně i více (totéž platí, když s ní budete vážit třeba vlastní úrodu brambor nebo česneku). Nebo naopak budete připravovat jídlo pro malou skupinu lidí, běžně v domácnosti, a vysoká nosnost není tak důležitá. Tam bude naopak lepší a pohodlnější zaměřit se na váhy s nižší nosností. Váhy s vyšší nosností bývají totiž velké, těžké a špatně se umisťují do interiéru.

Podle účelu a využití určitě umíte také odhadnout, jak velkou přesnost potřebujete (přesnost může být klidně i 1 gram). Čím přesnější, tím více bystě měli hledět do kategorie digitálních vah. Pokud vám ale stačí přesnost s odchylkou do 10 g, určitě vám poslouží i mechanická váha (typicky jde o vážení větších objemů surovin – pytel brambor apod.). Některé digitální váhy vám pak umožní také vybrat, v jaké váhové jednotce se vám má výsledný údaj zobrazit – kilogramy, libry, gramy a jiné. Někdy se můžete setkat i s tím, že běžné suroviny (voda, mléko,…) vám váha změří v mililitrech, byť s jistou nepřesností. (Zdroj: LifeHacker.com)

Dovažování/tárování

Tato funkce je velkou výhodou například při pečení nebo vaření, stejně jako při prodeji produktů na váhu. Velmi oblíbené jsou tyto váhy v různých občerstveních, ve stáncích se zeleninou nebo v lékárnách. Tárování umožňuje vynulovat hmotnost nádoby a vy tak můžete vážit v misce čistou hmotnost suroviny, hmotnost misky nemusíte řešit. Nebo naopak můžete vynulovat hmotnost s každou přidanou surovinou a můžete tak mouku, krupici nebo mléko vážit postupně za sebou, aniž byste museli předchozí suroviny odstranit. Je to přesnější, a šetří to váš čas. Tato funkce také umožňuje používat různé nádoby při vážení, vidíte jen čistou hmotnost suroviny. Jedná se o doménu digitálních vah.

Design a skladnost

Protože většina vah má výborné výsledky, můžete se při výběru zaměřit i na takový rozmar, jako je design. Mezi váhami najdete spoustu krásných, designových kousků. Je jich tolik, že si mezi nimi určitě vybere každý. Protože váha může být kromě své klasické funkce také stylovým doplňkem do kuchyně. Některé váhy jsou i závěsné, takže mohou viset na stěně a opět slouží jak prakticky, tak i jako zajímavý a vhodný doplněk. Navíc to výrazně šetří místo.

Po stránce skladnosti jsou pro vás důležité rozměry váhy. Digitální váhy se schovávají snadno, obvykle je uložíte do šuplíku nebo do skříňky kuchyňské linky a víc se o ně nemusíte starat. Rozměrnějším vahám mechanickým musíte vyhradit místo. Souvisí s tím i rozměry. Ty by měly odpovídat předpokládanému využití vah, protože je zbytečné koupit si velikou váhu na vážení gramových množství, maximálně by v kuchyni zabírala místo. Myslete logicky a s rozvahou.

zpět do menu ↑

Dodatečné funkce kuchyňských vah

Stále jste si nevybrali? Je náročné v takovém množství produktů vybrat jeden konkrétní model, proto pro vás máme ještě jednu kapitolu. Je dobré se na úplný závěr zaměřit i na doplňkové funkce vah. Výrobci ani u nich nezaostávají ve vývoji a moderní kuchyňské váhy tedy nabízejí funkce, jako je:

  • Výpočet nutričních hodnot ingrediencí až na jeden gram
  • Paměť
  • Možnost přenést naměřené hodnoty přes Bluetooth do mobilu
  • Časovač

nutričních hodnotách potravin se dozvíte o celkovém obsahu kalorií, proteinů, tuků, sacharidů či vlákniny. Některé váhy zobrazují tyto údaje prostřednictvím až 999 přednastavených kódů potravin, přičemž zároveň poskytují paměť na uložení až 99 vážených potravin (i s celkovým součtem jejich nutričních hodnot. Dále umožňují zobrazení celkového příjmu jednotlivých nutričních složek jednotlivých jídel a denního příjmu potravin, případně týdenního příjmu potravin. Výborné je, že se paměť uchovává i po vypnutí váhy. Takové kuchyňské váhy pak neslouží jen k vaření, ale stávají se dobrými pomocníky pro redukční diety, pro sportovce, diabetiky, kardiaky, lidi s problémy s trávením či cholesterolem.

zpět do menu ↑

Konečný verdikt

Pojďme si to všechno zrekapitulovat. Kuchyňská váha má široké a mnohonásobné využití a to nejen v kuchyni. Kdekoliv potřebujete přesnou váhu jednotlivých složek potravin či jiných látek (barvy, farmaka, mince, minerály,…), pak je právě váha pro vás neodmyslitelný pomocník. Dobrá váha nejen, že poskytne údaje o váze, ale je také skladná a dokonce vám v některých případech může pomoci při redukční dietě. Že by měla vážit s přiměřenou přesnosti (nemusí být nutně vždy nejvyšší, zkrátka přiměřená využití), to není třeba dodávat. S ohledem na využití hraje při výběru svou roli také maximální nosnost (kterou, logicky, nesmíte překročit – jinak hrozí poškození váhy). U digitálních vah je třeba dále sledovat indikátor baterie. Finanční náročnost řešte až jako poslední, váhy nejsou drahé a cena by neměla zbytečně ovlivňovat váš výběr.

zpět do menu ↑

Kuchyňské váhy a kolik do nich investovat

Vzhledem k množství produktů na trhu a množství firem, které je vyrábí a dodávají, dá se říct, že trh je přesycený. Pro vás, jako pro zákazníky, je to velká výhoda. Ceny vah jsou tím pádem tlačeny dolů a vy je můžete sehnat v dobré kvalitě za pár set korun. Pro náš test jsme, jak jste si již všimli, zvolili následující rozdělení dle ceny (a zároveň i kvality):

  • Kuchyňské váhy do 300 korun – nejlevnější kategorie, nabízí množství modelů se základní funkcí vážení, přesností do jednoho gramu a funkcí tárování. Výjimečně najdete závěsné váhy. Jde o to nejlevnější, co seženete.
  • Kuchyňské váhy od 300 do 600 korun – kromě základních funkcí zvládají modely této cenové kategorie také pokročilejší věci, jako je výpočet nutričních hodnot, najdete zde také modely s vyšší nosností (až 20 kg).
  • Kuchyňské váhy od 600 korun – nejdražší a nejvyšší kategorie, ve které se nacházejí špičkové váhy s vysokou přesností vážení. U některých modelů klesá přesnost pod jeden gram, z doplňkových funkcí (který se u nich vyskytuje hodně) můžeme jmenovat paměť, Bluetooth spárování s chytrým telefonem a jiné. Patří sem i extra velké plošné či miskové váhy.

zpět do menu ↑

Proč používat kuchyňské váhy

Každý špičkový kuchař, chemik nebo sběratel ví, že pokud chce získat nejlepší výsledky, musí dbát na co nejvyšší přesnost při měření a následně dávkování jednotlivých složek či vyhodnocování informací. Přesný postup nestačí, rozhoduje i přesné množství. A dokonalý výsledek pak máte zaručený. Bábovka s dobrým složením je nejen chutná, ale i měkká a drží tvar. Koktej i klobása se podaří lépe, pokud dodržíte danou recepturu přesně. A pokud náhodou potřebujete zhubnout, nebo vám lékař nařídil dietu, v takovém případě je pro vás vhodná váha obohacená funkcí zobrazení nutričních hodnot.

Váha v kuchyni

zpět do menu ↑

Zásady pro údržbu, kontrolu a opravu kuchyňských vah

Kuchyňské váhy si nežádají žádnou speciální péči. Obvykle stačí pouze utřít povrch navlhčenou utěrkou. Před umýváním váhy pod tekoucí vodou raději zkontrolujte instrukce výrobců, zda to váze nevadí. Ne každý model je pro takový způsob očisty vhodný. Stejně tak se musíte řídit instrukcemi od výrobce, pokud chcete misku/nádobu dát umývat do myčky nádobí. V případě malých a hodně náchylných vah se používá štěteček, kterým se zbytky jídla nebo léků smetou z váhy pryč, aniž by hrozilo poškození citlivých mechanismů.

Při používání vah dochází, tak jako u jiných přístrojů, čas od času k poruchám. Je důležité chybový stav co nejdříve nahlásit firmě, která poskytuje servis, aby se předešlo dalším poškozením zařízení a následným ztrátám. Můžete se informovat na stránkách výrobce vaší váhy, jestli takový servis poskytuje, nebo jestli se musíte obrátit na jiný odborný servis. Po České republice takový servis poskytuje celá řada ověřených firem, takže se nemusíte bát, že by váha byla neopravitelná.

To je od nás pro vás všechno. Pevně věříme, že jsme vám s výběrem pomohli a že s vaší novou váhou připravíte spoustu úžasných receptů nebo že se vám podaří získat postavu, po jaké toužíte. Těšíme se na počtenou u dalších testů!