Jak připravit domácí kvásek a péct chleba, který neplesnivý

Domácí kvásek bez pozadí

Toužíte po křupavém domácím chlebu, ale chybí vám základní ingredience? Prozradíme vám recept na domácí kvásek. Pak už vás od domácího kváskového chleba bude dělit jen pár dní. A kdo má domácí pekárnu, bude mít práci mnohem jednodušší.

Domácí pečení chleba

S rozšířením domácích pekáren roste zájem o tradiční recepty a na scénu se vrací domácí kváskové chleby. Nebo to bylo naopak? Lidé zatoužili po chlebu, který voní a není hned plesnivý a na to reagovali výrobci domácích pekáren chleba? Ať už je pravda jakákoliv, péci doma chleba je dnes snadné. Jak ale sehnat základní surovinu? Kvásek? Než začnete stavět stroj času, vrátíme vás na český venkov minulého století my a ukážeme vám to, co uměli v každé chalupě. Připravit doma kvásek.

Domácí chleba
Droždí
Kvásek

Droždí, kvasnice, kvásek, pekárenské droždí

V úvodu je třeba upozornit na to, že kvásek nejsou kvasnice a že se na našem trhu můžete setkat s mnoha produkty, které mají podobný úkol. Zařídit, aby chleba, pečivo nebo ty nejlepší buchty do ranečku, krásně nakynuly. Co ale je onou magickou složkou, po které je pečivo nadýchané? Co způsobuje utíkání těsta z mísy, že nám to někdy zamaže peřiny?

  • Formule 1 – kvasnice (droždí): kvasnice nahradily kvásek, protože dokázaly nadýchat těsto až desetkrát rychleji než kvásek. (Zdroj: DobřeaZdravě.cz) A kdo by chtěl na dobrotu čekat, že? Obsahují bakterie takzvaného alkoholového kvašení a ke svému množení potřebují cukr. Tak kvasnice vytlačily kvásek z našich domácností a zabraly police v regálech. V kvasnicích najdete kromě živého organizmu i přídavné látky a konzervanty.
  • Pomalu a zdravěji k cíli – kvásek: kvásek obsahuje jen mouku a vodu. Ve směsi se začnou rozmnožovat kvasinky a bakterie, které mouku rozkládají. Rozklad i kynutí je pomalé, vytvářejí se bakterie mléčného kvašení. Mouka je lehce stravitelná, tělo z ní lépe zpracuje vitamíny a minerály. Lepek v mouce je díky kvásku mnohem menší zátěží pro trávicí trakt. (Zdroj: MlýnDubecko.cz)
  • Král kysela – pekárenské droždí: malý balíček kvasnic by jen stěží vykouzlil podkrkonošské kyselo. Proto seženete i kvasnice ve velkém balíku. Pekárenské droždí je velké asi jako dlaň a používá se do polévek a pomazánek. Ke kynutí těsta se samozřejmě hodí také, ale je ho zbytečně mnoho. (Zdroj: Droždí.cz)

Kvasnice i kvásek můžete sehnat v sušené podobě. Pak jen stačí balíček probudit k životu. Ať už používáte kvásek, kvasnice nebo sušené droždí, nejjednodušeji připravíte chleba v domácí pekárně chleba. Pro single domácnosti jsou vhodné malé domácí pekárničky na 0,5 kg obsahu.

Jak vyrobit domácí kvásek

Můžete začít od samého začátku a vyrobit si doma vlastní kvásek. Budete potřebovat jen mouku, vodu, teplé místo a fólii na přikrytí. Mouku je lepší zvolit celozrnnou.

  • Domácí kvásek z žitné mouky – má typickou kyselou příchuť, hodí se na chleba a slané pečení.
  • Domácí kvásek z pšeničné mouky – má jemnou chuť a je vhodný na chleba i sladké pečení.

Recept na domácí kvásek

Domácí kvásek není jen o surovinách. Je to o trpělivosti a pomalé přípravě. Suroviny míchejte v poměru 1:1 a po pár dnech budete mít domácí kvásek. Recept složíte z 10 g mouky a 10 g vlažné vody (ano, gramy) nebo 20 g mouky a 20 g vody atd. Jakmile vám začne těsto kynout, už jej příliš nemíchejte, pouze opatrně převalujte.

1. den – smíchejte kašičku, vložte do misky, přikryjte folií a folii zajistěte gumičkou. Do fólie udělejte několik menších dírek. (Vyčkejte 24 h.)
2. den – vezměte druhou misku, smíchejte stejnou kašičku jako den předtím. Hotovou opatrně vmíchejte do původního kvásku. Přikryjte. (Vyčkejte 24 h.)
3.–4. den – opakujte stejný postup.
5. den – kvásek by už měl mít dvojnásobný objem, hodně bublinek, intenzivně vonět a dokonce může být i napěněný. Do čisté nádoby si odeberte 1 vrchovatou lžíci kvásku, 2 polévkové lžíce mouky a 2 polévkové lžíce vody. Nádobu přikryjte děravou fólií a nechte 24 hodin kvasit. Ze zbytku kvásku se dají udělat třeba lívance.
6.–10. den – kvásek už by měl být dostatečně silný, ale doporučujeme ho ještě 3 až 4 dny dokrmovat, aby si poradil i s pečením chleba. Postup je stejný jako pátý den, přebytek může najít jiné využití. Kvásek je hotový, pokud za 1 až 4 hodiny zdvojnásobí svůj objem. Pokud ne, je potřeba ho dál dokrmovat. (Zdroj: NelkaFood.sk)

některých receptech na domácí kvásek se začíná první den s malým množstvím a každý den se přidává dvojnásobné množství než předchozí den. Výsledkem je mísa kvásku, že podělíte celý panelák. Úplně stačí menší množství (10 a 10).

Uchovávání kvásku

Hotový kvásek můžete nechat v lednici přikrytý víčkem (víčko je pouze položené) po dobu 1 týdne. Některé kvásky vydrží i déle, ale 1 týden je zpravidla vhodná doba pro pravidelné pečení chleba. Kvásek smícháte s moukou a vodou, připravíte takzvaný rozkvas (necháte několik hodin) a než začnete přidávat další ingredience, odeberete si 2 lžíce kvásku na příští pečení.

Kvásek na chleba

Domácí kváskový chléb – recept

Rozkvas:

  • 100 g režné chlebové mouky
  • 100 g vody
  • 1 polévková lžíce kvásku

Těsto:

  • Rozkvas
  • 600 g pšeničné chlebové mouky
  • 430 g vody
  • 20 g soli
  • kmín (podle chuti)

Jako první věc si večer před pečením připravte rozkvas (smíšením 1 polévkové lžíce režného kvásku se 100 g režné mouky a 100 g vody). Zakrytý ho nechte kvasit přibližně 9 až 12 hodin. Hodinu před přípravou těsta smíchejte pšeničnou mouku s vodou a nechte stát při pokojové teplotě. Po hodině přidejte rozkvas a těsto promíchejte buď pomocí ruky nebo v kuchyňském robotu. Následně přidejte sůl, kmín a opět promíchejte. Těsto nechte v přikryté misce kvasit přibližně 2 hodiny při pokojové teplotě. Během těchto 2 hodin těsto 2–3x přeložte (nemíchejte, jen natáhněte a přeložte; tím se docílí pružnosti těsta). Po posledním přeložení nechte těsto 20 minut odpočinout a následně ho vložte do předem pořádně vysypané formy na chleba nebo do domácí pekárny. Nechte ho kynout 3–4 hodiny v závislosti na pokojové teplotě (raději méně než více; někdy stačí i 2–3 hodiny). Pokud pečete chleba v troubě, po nakynutí ho opatrně překlopte na plech vystlaný papírem na pečení nebo do skleněné nádoby. V domácí pekárně pečete podle programu, v troubě doporučujeme péct 10 minut při nejvyšší možné teplotě, následně snížit na 190 °C a péct dalších 20 minut.

Péče o kvásek

Jeden týden by vám kvásek měl v lednici vydržet. Lepší vlastnosti kvásku ale zajistíte, když jej jednou za týden (mezi pečením) nakrmíte. Vytáhněte jej z lednice, smíchejte se dvěma lžícemi mouky a dvěma lžícemi vody. Nechejte 3 hodiny v teple a opět vraťte do lednice.

Probuďte polomrtvý kvásek

Probudit k životu polomrtvý kvásek je možné. Většinou vám kvásek začne odcházet, když jej necháte v lednici příliš dlouho. Na povrchu se vytvoří tekutina a kvásek je cítit po acetonu. Tekutinu slijte, odeberte lžíci do nové misky. Smíchejte se lžící vody a lžící mouky. Nechejte přikryté fólií na kuchyňské lince přes noc. Tento postup opakujte 2x až 3x.

Domácí kvásek

Proč vyměnit droždí za kvásek

Domácí kváskový chléb je mnohem chutnější, má křupavou kůrku. Tím jeho skvělé vlastnosti teprve začínají. Je výživnější, nenadýmá tolik a vydrží vám i celý týden. Nejvíce rozdíl poznáte, když začnete péci domácí žitný chléb (celozrnný) z kvásku nebo špaldový chléb. Chuť se nedá srovnat s těmi 4 tenkými plátky přesných kostiček, které zakoupíte v šustivém sáčku. Zkuste jednou a už nikdy po balených celozrnných chlebech nesáhnete.

Stejně jako vše i kvásek můžete zakoupit hotový. Někdy máte štěstí na farmářských trzích nebo v prodejnách bio potravin. Zabrouzdat můžete i na kváskovou mapu. Ta sdružuje nadšence do pečení s kváskem ve vašem okolí. Kvásek se předává obvykle za čokoládu a za zavařovací skleničku s víčkem. Předáváte prázdnou skleničku a odnášíte si sklenici plnou. S domácím kváskem vás čeká velké dobrodružství. Před vámi jsou stovky receptů, které musíte vyzkoušet!