Nejlepší AKU vrtačky 2023

  • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější AKU vrtačky.
  • Zvolte si na základě výkonu, hmotnosti, kapacity baterie a poměru cena/kvalita.
  • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

AKU vrtačky bez pozadí

Vítězové testu:

Do 3000 korunOd 3000 do 5000 korunOd 5000 korun
DeWALT DCD710D2 Makita DDF482RFEB DeWalt DCD996P2
badge-price
badge-performance
badge-quality
94%
95%
97%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
  • Kompaktní rozměry
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Lehká konstrukce
  • Síla a výkon
  • Kvalitní zpracování
  • Indikátor nabití
  • Precizní zpracování
  • Síla, výkon a robustnost
  • Velká výdrž baterie i při velké zátěži
  • Nižší výkon
  • Chybí indikátor vybití baterie
  • Hlučnější
  • Rozměrnější kufr
  • Těžší do ruky

Úvod

Jedním z kusů nářadí, které nemůže v domácnosti chybět, je právě AKU vrtačka, které se náš článek bude týkat. Vzhledem k tomu, ke kolika činnostem ji můžete využít (a to aniž byste byli limitováni přísunem elektřiny) z ní dělá nepostradatelného pomocníka. Ostatně, není bez zajímavosti, že AKU vrtačky dnes vytlačují ty klasické, elektrické. Ovšem aby u vás doma AKU vrtačka našla uplatnění, je potřeba pečlivě dbát na každý její parametr a výběr si dobře rozmyslet. Dnešní trh je plný vrtaček, ale ne každá je dobrá, na to pamatujte. Předně si hned na začátku zodpovězte několik otázek – jak často budete vrtačku používat, k čemu ji budete potřebovat, a co od ní očekáváte. Pokud tohle víte, máte se od čeho odpíchnout a můžete pokračovat k samotnému výběru.

Abychom vám trochu pomohli, připravili jsme pro vás recenze AKU vrtaček roku 2023. Prvně věříme, že vám k něčemu budou. Ovšem ještě než se budete moci zaměřit na konkrétní modely, měli bychom si společně projít, co by vás u nich mělo zaujmout a čemu byste měli věnovat svou pozornost. Podíváme se spolu na specifika jednotlivých značek AKU vrtaček a v neposlední řadě si projdeme, co by měla vrtačka umět navíc, aby vám byla k něčemu platná. Nezapomeneme ani na to, abychom se vám pokusili ukázat, v jakých mezích se zhruba pohybují ceny AKU vrtaček a kolik byste si tedy měli připravit. Tohle všechno jsou věci, které vám při výběru hodně pomohou. Tak dost řečí, pojďme se rovnou podívat, jak trh s AKU vrtačkami vypadá a z jakých kategorií můžete vybírat.

zpět do menu ↑

Cenové rozdělení AKU vrtaček

Pro nářadí obecně platí, že se dá rozdělit do dvou kategorií – na to klasické, určené široké skupině uživatelů (často se tato třída nazývá hobby) a speciální, nacházející se v kategorii profi. Samozřejmě, každá z nich má svůj okruh uživatelů, kterému se vyplatí. Nemá smysl, aby si příležitostný kutil koupil profi vrtačku a naopak někdo, kdo se prací s vrtačkou živí, by měl pořídit skutečně kvalitní přístroj.

Začneme profi třídou. Jak napovídá samotný název, jde o nářadí, určené pro profesionály. Tam najdete skutečně skvělé, vyladěné, ale zároveň drahé přístroje, pro které nemá běžná domácnost využití. Ovšem pokud se živíte třeba jako truhlář nebo zedník, budou se vám tyto drahé přístroje hodit. Všichni ostatní si však docela dobře vystačí s běžnými AKU vrtačkami pro širokou veřejnost. Nejsou možná tak dobré, ale jsou výrazně levnější a na běžné činnosti plně dostačující. Těmto kategoriím zhruba odpovídá i cenové rozdělení AKU vrtaček.

zpět do menu ↑

Test AKU vrtaček do 3000 korun

V této cenové relaci seženete zhruba ty nejdostupnější a nejoblíbenější produkty na trhu. Pokud bychom to měli shrnout lidově – hodně muziky za málo peněz.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacita akumulátoruCena
1. DeWALT DCD710D2
2 Ah Zjistit cenu
2. Black & Decker BDCHD18KB
1,5 Ah Zjistit cenu
3. Extol Premium 8891804
2 Ah Zjistit cenu
4. Makita HP457DWE
1,3 Ah Zjistit cenu
5. Powerplus POWC1061
1,3 Ah Zjistit cenu
6. Scheppach CSD40-20Li
2 Ah Zjistit cenu
7. Extol Craft Lady 402401
2,3 Ah Zjistit cenu
AKU vrtačka do 3000

AKU vrtačky do 3 000 korun a jejich charakteristika

Jde o modely, jejichž napětí se pohybuje mezi 12 a 14 volty, mají delší dobu nabíjení a nehodí se pro dlouhodobý provoz. Jsou snadno dostupné, levné, ale zároveň méně kvalitní a praktické. Už jenom proto, že mají často ještě akumulátor typu Ni-Cd. Ovšem do obyčejné domácí dílny jsou ideální, levné a přitom účinné. Jen musíte počítat s tím, že práce s nimi nebude nic moc pohodlného – jsou těžké, nepadnou tak úplně do ruky a pokud je položíte, mohou být nestabilní.

Výhody

Nízká cena

Široký výběr


Nevýhody

Špatná ergonomie, větší hmotnost

Menší výkon

Dlouhá doba nabíjení

zpět do menu ↑

Test AKU vrtaček od 3000 do 5000 korun

V této kategorii narazíte na AKU vrtačky, které jsou už o něco málo dražší. Jejich ceny se pohybují zhruba do pěti až šesti tisíc. Jde o rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacita akumulátoruCena
1. Makita DDF482RFEB
3 Ah Zjistit cenu
2. Scheppach BID60-20Li
2 Ah Zjistit cenu
3. Makita DF457DWE
1,3 Ah Zjistit cenu
4. DeWALT DCD777S2T
1,5 Ah Zjistit cenu
Stanley FMC625D2
2 Ah Zjistit cenu
5. Bosch GSB 18V-50 0 601 9H5 100
2 Ah Zjistit cenu
6. Extol Industrial 8791110
2 Ah Zjistit cenu

AKU vrtačky od 3 000 do 5 000 korun a jejich charakteristika

Koupí možná tolik neušetříte, ale o to víc získáte, protože vrtačky v této třídě dosahují vyššího napětí (14 až 19 voltů, což znamená větší výkon), výrazně rychleji se nabíjejí a mají větší krouticí moment i vyšší otáčky. Příznivě kvitujeme také fakt, že z našich testů vycházejí jako komfortnější, pohodlnější a co do hmotnosti i lehčí. Snáze se s nimi pracuje, a pokud nejste skuteční profesionálové, oproti těm nejdražším nepoznáte rozdíl. Tohle jsou vrtačky, které do běžné domácnosti doporučujeme.

Výhody

Rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou

Pro domácí kutily ideální volba

Dobré hodnoty otáček i výkonu


Nevýhody

K dokonalosti parametrů chybí ještě jeden krůček

Cena je vyšší než u jednoduchých modelů

AKU vrtačka do 5000

zpět do menu ↑

Test AKU vrtaček od 5000 korun

Tady už se dostáváme k přístrojům pro profesionály. Živíte se stavařinou nebo truhlařinou a vrtání je váš denní chléb? Pak na svém nářadí nešetřete a volte kvalitu, promítá se totiž do výsledku vaší práce.

PořadíNáhledNázevHodnoceníKapacita akumulátoruCena
1. DeWalt DCD996P2
5 Ah Zjistit cenu
2. Makita DDF481RTJ
5 Ah Zjistit cenu
3. Milwaukee M18 FPD2-502X
5 Ah Zjistit cenu
4. Narex ASV 203-2B 65405301
3 Ah Zjistit cenu
5. DeWalt DCD791D2
2 Ah Zjistit cenu
6. Makita DDF458RF3J
3 Ah Zjistit cenu
7. AEG BS 18C BL LI-202C
4 Ah Zjistit cenu
AKU vrtačka od 5000

AKU vrtačky od 5 000 korun a jejich charakteristika

AKU vrtačky v této cenové relaci mají velmi malou hmotnost, jsou pohodlné do ruky a nezatěžují vás příliš ani po celém dni práce. Mají dva až tři akumulátory špičkové kvality, rychle se nabíjejí a dosahují vysokých výkonů. Navíc, protože jsou určeny, jak se říká „do terénu“, jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, aby se nepoškodila ani při běžných pracovních podmínkách. Robustní konstrukce, skvělé technické parametry a vysoká kvalita, to jsou jejich hlavní přednosti.

Výhody

Robustní konstrukce a vysoká životnost

Velmi dobré technické parametry

Vhodné i pro profesionální použití


Nevýhody

Vysoká cena

zpět do menu ↑

Největší výrobci AKU vrtaček na našem trhu

Opakujeme to pokaždé, u všech druhů zboží, nezbývá nám než to zopakovat i tady. Sázejte na prověřené značky. Jen firma, která vyrábí více modelů AKU vrtaček má prostředky, které může investovat do vývoje, testování a kvalitní výroby. Snadno vám tak nabídne to nejlepší, co je momentálně k dostání. V případě menších společností je to jiné – ty pracují s tím, co mají, na trh uvedou dva, tři modely AKU vrtaček a těžko od nich můžete čekat něco lepšího. Právě proto byste si přednostně měli projít nabídky značek, jako je Bosch, DeWalt, Makita nebo Einhell. To jsou totiž společnosti, které mají dlouholetou tradici a kvalitu a tu si jen tak nepošpiní tím, že by vypustily do prodeje „šmejd“. Riziko, že se nákupem napálíte, je tedy o něco menší.

zpět do menu ↑

Jak a podle čeho vybírat AKU vrtačku?

Nyní se dostáváme k jádru věci, k tomu, jak AKU vrtačky vybírat a podle jakých parametrů se rozhodovat. Zákazníci, jak jsme vypozorovali, hledí často jen na akumulátor a občas na výkon AKU vrtačky, což jsou bezesporu velmi důležité body. Ovšem samy o sobě nejsou až tolik vypovídající, je potřeba je dát do kombinace s dalšími hodnotami a parametry, jako jsou třeba technické údaje motoru, nebo informace ohledně sklíčidla či příklepu. Ono totiž nestačí, aby jedinou výhodou AKU vrtačky bylo to, že není potřeba ji zapojit do elektřiny. Je potřeba pečlivého výběru, aby vrtání i šroubování bylo pro vás pohodlné a nenáročné, aby vrtačka měla dostatečný výkon a abyste s ní zvládli všechny činnosti, které potřebujete. Pojďme se tedy společně podívat, co byste neměli zapomenout prohlédnout. (Zdroj: ThisOldHouse.com)

Typ motoru a jeho parametry

Pro většinu zákazníků není motor AKU vrtačky příliš důležitý – zjednodušují si tak výběr, protože zorientovat se ve fungování motoru je pro většinu z nich poměrně složité. Jenže je potřeba si uvědomit, že je to právě motor a jeho síla, které dávají přístroji jeho vlastnosti a parametry. Nejdůležitější a rozhodující je v této věci typ motoru, které rozeznáváme dva různé:

  • Klasické elektromotory – velmi rozšířený druh motoru, původem starší. Tvoří jej dva typy magnetů – první na statoru (které jsou permanentní), druhé na rotoru (napájecí magnety). Vznik napětí v něm zajišťují uhlíky. Jejich problém je, že se časem opotřebují a opalují. Problém těchto motorů je, že od určité chvíle, kdy jsou uhlíky používáním opotřebené, dochází k velkým energetickým ztrátám, přístroj ztrácí výkonnost a je náchylnější k poruchám. Přestože jsou tyto motory levnější, dochází dnes k jejich ústupu a nahrazování právě bezuhlíkovými motory.
  • Bezuhlíkové motorymodernější, kvalitnější a výrazně lepší oproti motorům klasickým. Jejich přítomnost sice zvyšuje cenu AKU vrtačky, ale zato jsou spolehlivější, menší a kompaktnější. Navíc ve srovnání s klasickým motorem mají při stejné úrovni výkonu menší energetické ztráty (vydrží tedy na jedno nabití akumulátoru pracovat o něco déle). Tvoří je permanentní magnety na rotoru a napájecí magnety na statoru (tedy přesně obrácené rozložení). Vyžadují sice trochu složitější elektroniku, ale vynikají vyšší spolehlivostí, menší poruchovostí a nepodléhají tak rychle opotřebení.

AKU vrtačka při práci
AKU vrtačka s osvětlením
AKU vrtačka vrtání

Akumulátory AKU vrtaček a jejich typy

Srdcem AKU vrtačky, které se ostatně dostalo i do názvu přístroje, je akumulátor. Součástka, která se nabíjí a která posléze zásobuje motor energií. Nebýt právě akumulátoru, vrtačku byste nikdy neuvedli do provozu. Nelze se tedy příliš divit, že právě parametry akumulátoru tvoří velkou část celkové ceny vrtačky. Pro vás jako pro zákazníka je zase důležité, aby jeho parametry byly co nejlepší z toho důvodu, že se od nich odvíjí kompletní praktické využití vrtačky. Dobré je, pokud s vrtačkou nekoupíte akumulátor pouze jeden, ale dva nebo klidně i tři – s jedním pracujete, další se nabíjí do zálohy. Poměrně rozhodující je potom typ akumulátoru. Rozlišujeme celkem tři.

Li-on akumulátor

Nejmodernější z akumulátorů, který najdete v nejdražších a profesionálních AKU vrtačkách. Vzhledem k vlastnostem materiálů, z nichž se skládá, je takový akumulátor velmi lehký a vyniká opravdu vysokou kapacitou. Umožňují vysoký výkon, navíc není potřeba je nabíjet tak často. A netrpí takzvaným paměťovým efektem – pokud je nevyužíváte pravidelně, stejně se nevybíjejí a vydrží připravené.

Ni-Mh akumulátor

Průměr mezi akumulátory a dnes naprostý standard. Oproti starším bateriím má výrazně vyšší kapacitu, ovšem nikl je těžký a akumulátor tohoto složení navíc vyvíjí nízké napětí. Projevuje se to kupříkladu zhoršenými hodnotami výkonu. Navíc pokud nebudete AKU vrtačku s tímto akumulátorem používat často, bude se pomalu ale jistě sama vybíjet. Po větším počtu nabití pak kapacita Ni-Mh akumulátoru pomalu klesá.

Ni-Cd akumulátor

Akumulátor, který využívá niklu a kadmia, patří mezi ty nejstarší. Setkáte se s ním spíše výjimečně, a pokud na něj narazíte, doporučujeme hledat jinou vrtačku. Kromě malé kapacity, velké hmotnosti a toxicity kadmia je velmi nepříjemný také fakt, že životnost akumulátoru je pouze omezená a ne příliš dlouhá. Maximální kapacita postupně klesá, až akumulátor z nabíječky téměř nevypojíte. Tohle určitě nedoporučujeme.

AKU vrtačka s dlouhou životností a s maximem bezpečnosti

Myslete už při výběru na to, že od AKU vrtačky už byste měli v dnešní době mít určitá očekávání, týkající se kvality a životnosti. Jelikož nejde o přístroj, který byste používali denně (pokud nejste opravdoví profesionálové), měla by taková vrtačka v pohodě vydržet několik let. Ne vždy to tak ale bývá. S ohledem na poruchovost jsou jednoznačně horší vrtačky s uhlíkovým motorem. Uhlíky se obrušují, opotřebovávají a výsledkem je postupné snižování výkonu motoru a zhoršování úrovně práce, až přestane být vrtačka použitelná. Často se pak objevují i problémy s ložisky osy sklíčidla nebo se spouští, ty se však dají snadno vyřešit s pomocí zkušenějšího opraváře. Ovšem motor neopravíte, musíte koupit novou vrtačku. V této věci doporučujeme dívat se na internetové texty a zkušenosti jiných zákazníků, kteří se neváhají pochlubit. Mohou hodně napovědět. Hodně vám toho řekne také testování dle norem ČOI, které musí výrobky projít pod rukama.

Co se týče bezpečnosti, je potřeba, aby vrtačka byla vyvážená a nebyla těžká, navíc by měla mít protiskluzovou úpravu povrchu. Ani když se vám zpotí ruce (což je u práce běžný jev), nesmí vám vypadnout. Mohli byste takto poškodit nejen vrtačku, ale i vlastní zdraví. S ohledem na bezpečnost je také potřeba umět s vrtačkou pracovat, a pokud si nejste jistí, poptat se nebo se to od někoho zkušenějšího nechat naučit. Ale to asi víte… V neposlední řadě je pak důležité, aby vrtačka dobře reagovala na puštění spouště. Pokud nastane při práci nějaký problém a vy spoušť pustíte, dobrá AKU vrtačka musí ihned zareagovat a přestat s prací. (Zdroj: Bunnings.com.au)

Napětí a kapacita akumulátoru

Pojďme se teď podívat, jak se dají jednotlivé akumulátory specifikovat. Tím hlavním, co se vyplatí sledovat, jsou dvě veličiny, které ovlivňují celý provoz a použití AKU vrtaček. První z nich je napětí akumulátoru. To se standardně udává ve voltech (značka V), jak jste asi očekávali. V zásadě se dá říct, že napětí roste s cenou a čím dražší AKU vrtačka, tím větší napětí.

Vysoké číslo je zde pro vás výhodou, protože znamená také větší výkon a lepší vrtací schopnosti. Pokud se na to podíváme číselně, napětí se pohybuje zhruba v rozmezí 3,6 až 36 voltů. V případě, že chcete AKU vrtačku používat doma, postačí vám napětí pohybující se někde v průměru, kolem 15 voltů. Pro profesionály jsou pak určeny stroje s napětím dosahujícím až 30 a více voltů. Mimo jiné je to také určující pro využití vrtačky – přístroj s menším výkonem se hodí pro vrtání do sádrokartonu, dřeva, případně zdi, zatímco vysoce výkonné vrtačky můžete použít třeba i k vrtání do oceli. Druhým, neméně důležitým parametrem akumulátoru je jeho kapacita. Čím vyšší bude, tím déle budete moci s vrtačkou bez nabíjení pracovat. Tento údaj se uvádí běžně v ampérhodinách (Ah) a v podstatě je určující pro to, jak dlouho vydrží AKU vrtačka v chodu. V domácnosti vám běžně vystačí kapacita 1,5 Ah, což je víceméně standard. Pro profesionály se však hodí spíše akumulátory s kapacitou 3 Ah, případně vysokokapacitní AKU vrtačky s kapacitou 5 Ah. (Zdroj: Which.co.uk)

Konstrukce AKU vrtačky a její ergonomie

To, co můžeme oproti výběru jiných spotřebičů v tomto případě vypustit, je design přístroje. Otázku vzhledu ale úplně opustit nemůžeme. Je totiž potřeba, aby měla vhodný tvar, se kterým pro vás při práci nebude nepohodlná, přijatelnou hmotnost a pokud možno, i dobrou stabilitu. Pojďme ale postupně. Pokud si nekupujete AKU vrtačku jen na občasnou práci, pak větší rozdíly nepocítíte, ale budete-li ji používat častěji, měli byste se zaměřit právě na ergonomii rukojeti. Musí se vám držet dobře a musí být bezpečná (tj. nesmí vám vyklouznout, zalomit se ani vám nemůže v ruce skákat). Velmi vhodné je, když je rukojeť twinplastová – ze dvou nebo více různých plastových/pryžových materiálů. Díky tomu jsou tlumeny vibrace a zároveň se tak zabrání prokluzování i ve zpocených rukou.

Aby vám byla práce pohodlná, je důležité sledovat i průměr rukojeti a její tvar. Tady vám můžeme poradit jediné – vyzkoušejte si na prodejně, jak se vám bude s AKU vrtačkou pracovat. Osahejte si ji, zkuste ji pořádně uchopit, potěžkat… To vám řekne nejvíc. Navíc si ozkoušíte i jak je to s hmotností. Ta se může u jednotlivých modelů velmi výrazně lišit (pohybuje se často od 1,9 až do 3 kilogramů) a pro váš pracovní komfort je velmi důležitá. Čím lehčí přístroj, tím samozřejmě lépe, obzvláště pokud ji kupujete třeba do práce nebo k výkonu živnosti. Na závěr si ještě vyzkoušejte, jak je vrtačka stabilní. Při práci ji budete určitě odkládat a brát do ruky jiné nářadí, a právě v takové chvíli nesmí vrtačka přepadávat ani se vyvracet dopředu, dozadu nebo do stran. Dobře vyvážená vrtačka zůstane stát, pokud ji položíte, a právě to je dobré si dopředu zkontrolovat. (Zdroj: BOZPProfi.cz)

Použití

Nastavení otáček u AKU vrtačky

Jedním z důležitých parametrů, které se použití vrtačky týkají opravdu hodně, je rychlost v otáčkách. U levnějších, často jednorychlostních modelů dosahuje zhruba 500 otáček za minutu, zatímco profesionální dvourychlostní AKU vrtačky se pohybují až okolo 1700 otáček za minutu. Pokud bychom měli říct náš názor, je vždycky samozřejmě lepší, když má AKU vrtačka větší výkon a více otáček. Ovšem pouze za předpokladu, že máte možnost je plynule regulovat.

  • Jednorychlostní AKU vrtačky – vrtačka s jednou jedinou rychlostí pro šroubování i pro vrtání (ta je obvykle nízká a je kompromisem mezi ideálními rychlostmi pro obě činnosti – většinou také v obou případech málo vhodná).
  • Dvourychlostní AKU vrtačky – mají dvě rychlosti, jednu (tu nižší) pro šroubování a druhou pro vrtání.
  • Vícerychlostní AKU vrtačkyvětší možnosti regulace, vhodné pro profesionály.

Nižší otáčky se pak hodí třeba při šroubování, vyšší při vrtání. Navíc je zde možnost regulace a nastavení momentu, čímž snižujete nebezpečí, že vám při montáži praskne sádrokarton nebo že si strhnete závit. Regulace otáček se často provádí pomocí spouště, případně je potřeba ji předem nastavit. V této souvislosti musíme ještě zmínit takzvanou doběhovou brzdu. Ta výrazně zkracuje čas nutný pro zastavení činnosti, a aniž byste tedy museli čekat na doběh, můžete rovnou šroubovat dál. To je výhoda zejména pro někoho, kdo vrtá ve větší míře – zároveň je ale taková AKU vrtačka výrazně dražší.

Utahovací moment vrtačky a jeho dobré hodnoty

Pokud je AKU vrtačka zároveň vhodná i ke šroubování, je dobré všímat si ještě dalšího parametru. Tím je utahovací moment vrtačky (který se plynule reguluje otočným kolečkem u hlavy vrtačky). Fyzikálně jde o moment síly, který se udává v newtonmetrech (Nm). Jak to souvisí se šroubováním? Pokud byste chtěli šroubovat s takovým výkonem a při takových otáčkách, jaké se používají k vrtání, pravděpodobně byste strhli závit nebo poškodili hlavu šroubu. V obou případech by nastal problém. Proto dávají dnešní výrobci dost často na výběr z několika stupňů. Čím větší je rozdělení utahovacího momentu, tím lepší regulace síly vrtačky. Například pro šroubování do měkkého materiálu je plně dostačující utahovací moment 5 až 20 Nm, naopak pro práci s tvrdými materiály můžete potřebovat až 55 Nm.

Sklíčidlo je pro práci neméně důležité

Velmi důležitou součástí AKU vrtaček, kterou nesmíte opomenout sledovat, je sklíčidlo. Jde o přední část vrtačky, do které se vkládají vrtáky. Normálně byste tuto část přístroje možná přehlédli, ale to by byla chyba. Existují ve své podstatě dva typy sklíčidlarychloupínací sklíčidlo objevíte u vrtaček, určených pro domácí kutily. Vrták nasazujete rukou za mírných otáček. Naproti tomu dražší modely používají sklíčidlo s aretací vřetene. Tam se vrták nasazuje naopak ve chvíli, kdy je vrtačka zastavená. Součástí sklíčidla je totiž objímka, skrze niž se vrták zachycuje nebo naopak povoluje a sundává. Co se týče velikosti, běžně k dostání jsou modely s průměrem sklíčidla od 1 do 13 milimetrů.

Nabíječka jako příslušenství AKU vrtačky

Cokoliv, co má v sobě zabudovaný akumulátor, je potřeba nabíjet elektrickou energií. AKU vrtačky samozřejmě nemohou být výjimkou. Kromě toho, jaký má vrtačka akumulátor, motor nebo držadlo, by vás zcela jistě mělo zajímat také to, jak se vlastně nabíjí. V drtivé většině případů jde o kabelové nabíječky podobné těm pro jakékoliv jiné nářadí, jen možná s jinou koncovkou. Z hlediska typologie vám dává dnešní trh na výběr ze dvou druhů nabíječek. Kromě klasických existují totiž i takzvané rychlonabíječky.

  • Klasická nabíječka – nabíjení běžného akumulátoru trvá asi 3 až 5 hodin, ovšem taková AKU vrtačka bývá levnější.
  • Rychlonabíječka – nabíjení trvá půl hodiny až hodinu, což je velmi dobrý výsledek, ale zato takový model je o něco dražší.

zpět do menu ↑

Doplňkové funkce AKU vrtaček

AKU vrtačka má samozřejmě jediné zásadní funkce – vrtat, popřípadě šroubovat. Ovšem to, že vrtačka plní spolehlivě tyto dvě funkce samo o sobě nestačí. Je dobré, pokud si komfort při práci ještě zvýšíte a uděláte něco pro lepší výsledky. Některé věci, které si nyní zmíníme, jsou velmi užitečné, leč zatím nepatří do standardní výbavy AKU vrtaček. Proto je dobré, pokud věnujete výběru trochu více času a podíváte se, která z nich má LED osvětlení nebo třeba držák.

zpět do menu ↑

Finální verdikt

Jak jste na tom? Pomohl vám náš článek? Pevně doufáme, že ano. Ale pro jistotu si všechno ještě jednou můžeme zopakovat, abyste měli určitý stručný přehled. Především byste se měli rozhodnout, k čemu si vlastně AKU vrtačku pořizujete, co od ní očekáváte a jak si vlastně práci s ní představujete.  Hodláte vrtat jen občas doma v dílně, případně si třeba pověsit polici? Pak můžete klidně koupit levnější model. Nebo vás naopak zajímají AKU vrtačky pro profesionály, protože se prací s nimi třeba živíte? Pak je naopak potřeba dívat se po dražších, ale výkonnějších modelech. Neuškodí, když si projdete trh a podíváte se na specifika jednotlivých značek AKU vrtaček, jako je třeba Bosch nebo Einhell.

Jelikož jde o pracovní nářadí, více než design nás zajímají technické parametry, tedy jakékoliv hodnoty charakterizující motor nebo akumulátor. Nejčastěji se jedná o napětí, výkon, otáčky nebo kapacitu. Z hlediska těchto hodnot doporučujeme bezuhlíkový motor a akumulátor typu Li-on. Kromě toho radíme vrtačku ještě v obchodě potěžkat a vyzkoušet, jak se vám s ní bude pracovat. Neměla by být příliš těžká, musí se dobře držet a snadno ovládat, navíc je potřeba hlídat, aby neklouzala ani ve zpocených rukou. To jak z hlediska vašeho pohodlí, tak i bezpečí. Na závěr je dobré ještě zkontrolovat cenu a podívat se, čím disponuje AKU vrtačka navíc – LED osvětlení, poutko nebo držák na šroubovací bity.  Teprve pokud vám vrtačka ve všech ohledech vyhovuje, můžete ji koupit.

zpět do menu ↑

Vhodný poměr mezi cenou a kvalitou AKU vrtačky?

Cena AKU vrtačky je jedno z kritérií výběru, na které lidé hodně dají. Ovšem je potřeba vědět, jaká je spodní hranice, pod kterou nejít. Tak jako u všeho ostatního zboží, tak i u AKU vrtaček platí, že ty nejlevnější modely nejsou zrovna nejkvalitnější, naopak. Jsou poruchové, s malým výkonem a investice do nich, byť malá, je téměř zbytečná. Takže… ačkoliv jste dnes schopní pořídit AKU vrtačku již od nějakých tří až pěti se korun, nedoporučujeme kupovat přístroj levnější, než za tisíc korun. Šance, že narazíte na opravdu dobrý model, je bohužel velice malá. Rozložení do jednotlivých cenových kategorií jsme již nastínili v začátku článku, pojďme se na ně nyní podívat blíže.

  • AKU vrtačky do tří tisíc korunvelmi dostupné a poměrně levné přístroje. Jsou těžší a méně pohodlné do ruky, jejich napětí (běžně 12 až 14 voltů) neumožňuje velký výkon a nabíjení trvá dlouho. Typově pak používají často ještě akumulátor Ni-Cd, který není zrovna dobrý. Za nás jde o levné přístroje, ale bez té pravé kvality. V domácnosti se to možná ztratí, ale profesionál by je kupoval zbytečně.
  • AKU vrtačky od tří do pěti tisíc korun – tady se dostáváme k těm lepším modelům, které náš trh nabízí. Napětí je vyšší, než u předchozí kategorie, což znamená i nárůst výkonu. Vrtačky této cenové kategorie jsou lehčí, komfortnější a pohodlnější do ruky, navíc se nabíjí běžně tak 30 až 90 minut, což už není tak zlé. Vhodné jsou pro kutily do domácí dílny i do práce pro zedníky nebo truhláře.
  • AKU vrtačky od pěti tisíc korun – zde se jedná o vrtačky, které už v běžné domácnosti nevyužijete. Často jsou určeny profesionálům, kteří si s nimi dovedou poradit a maximálně využijí, co jim tyto AKU vrtačky nabízejí. Jejich hmotnost postupně klesá až pod nějakých 1,5 kilogramu, což je docela málo. Disponují často dvěma i třemi akumulátory, nabíjí se do půl hodiny a navíc jsou hodně odolné. Prostě jako dělané pro profesionální pracovníky.

zpět do menu ↑

Tipy a rady jak správně pracovat s AKU vrtačkou

Práce s AKU vrtačkou vyžaduje určité zkušenosti, o tom žádná. Pokud jste profesionálové a vrtání je váš denní chléb, pak se omlouváme a tuto část můžete klidně přeskočit. Chceme zde poradit především začátečníků a dát jim pár užitečných rad do začátku, týkajících se práce s AKU vrtačkou. Co všechno je tedy potřeba? (Zdroj: iDnes.cz)

Vyberte vždy správný vrták

Vrtáků existuje celá řada a mají různé tvary, velikosti a jsou z různých materiálů. Věříme, že velikost i tvar dokážete odhadnout s ohledem na to, co si přejete navrtat. Pojďme se ale podívat na druhy vrtáků s ohledem na jejich složení. Většinou najdete na jejich obale, na co jsou určeny, ale pokud ho náhodou nemáte po ruce, pamatujte si následující:

  • Vrtáky z rychlořezné oceli (HSS) se hodí pro vrtání do neželezných kovů (hliník, zinek, mosaz nebo měď).
  • Na ušlechtilé kovy a oceli pak potřebujete vrtáky legované kobaltem nebo titanem (HSS-E).
  • Do dřeva se používají železné nebo ocelové vrtáky se špičkou opatřenou předřezávači. Bývají měkké a vrtáním do zdi nebo do kamene byste je zničili.
  • K vrtání do zdiva se daleko více hodí vrtáky do kamene s naletovanou tvrdokovovou destičkou na špičce.

Vrtání s aku vrtačkou

Jak se účinně zbavit prachu?

Pokud vám při vrtání vadí prach, vězte, že nejste jediní. Kromě toho, že je potřeba chránit si zdraví (doporučujeme použití brýlí a rukavic), je potřeba zabránit i usazování prachu v místnosti. Dobrou vychytávkou je třeba sáček přilepený pod vrtaným otvorem nebo arch papíru, popřípadě noviny složené pode zdí na zemi. Speciální průmyslový vysavač je pak vítaným pomocníkem při úklidu. Ten by měl následovat nejlépe ihned po dokončení práce, aby se prach nevířil a nerozšiřoval do celé domácnosti.

Místo si označte a předvrtejte

Vrták se musí do zdi dostat rovně, jinak je otvor špatný a bude potřeba ho zatmelovat. Z toho důvodu doporučujeme vždy si místo pro vrtání viditelně označit a špičku vrtáku umístit kolmo ke zdi. Musí se takzvaně chytit, opřít se do zdi, a pak teprve můžete začít tlačit. Chce to trochu citu a zkušeností, ale dá se to časem odhadnout a naučit. Díru vždy vrtejte menším vrtákem, abyste minimalizovali riziko vzniku prasklin ve zdi, a teprve později přecházejte na větší a větší vrtáky.

Krepová lepicí páska může zabránit praskání

Na závěr doplňujeme jeden osvědčený trik. Vrtáte-li do křehkého materiálu, jako je třeba keramika nebo povrch dlaždic, doporučujeme používat krepovou nebo papírovou lepicí pásku. Ta jednak zabrání skluzu vrtáku, navíc vám pomáhá držet správný směr vrtání. Teprve když dotlačíte AKU vrtačku na doraz, máte vyvrtáno.

Jak snadné je vybrat AKU vrtačku, že? I když se to na začátku nezdálo, zvládli jsme to poměrně snadno. Teď už nezbývá, než vám popřát spoustu dokončených projektů s naší vrtačkou a hodně sil, abyste dokázali pracovat tak, jak si kvalitní AKU vrtačka žádá.