Nejlepší smoothie makery 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnějšího smoothie makeru.
 • Zvolte si na základě výkonu, otáček, hlučnosti a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

Smoothie makery bez pozadí

TOP smoothie makery roku 2019

Stolní smoothie mixéry do 1500 korun Stolní smoothie mixéry od 1500 do 2500 korun Stolní smoothie mixéry od 2500 do 5000 korun Stolní smoothie mixéry od 5000 Tyčové smoothie mixéry do 800 korun Tyčové smoothie mixéry od 800 korun
Sencor SNB 4301RD Braun JB 5160 Catler PB 4010 Electrolux ESB 9400 Braun MQ 3000 Smoothie Plus Bosch MSM 88166
Kvalita smoothie
94 %
Příkon
96 %
Počet otáček
91 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita smoothie
96 %
Příkon
94 %
Počet otáček
97 %
Cena/kvalita
96 %
Kvalita smoothie
96 %
Příkon
95 %
Počet otáček
97 %
Cena/kvalita
96 %
Kvalita smoothie
98 %
Příkon
96 %
Počet otáček
99 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita smoothie
88 %
Příkon
93 %
Počet otáček
91 %
Cena/kvalita
92 %
Kvalita smoothie
91 %
Příkon
94 %
Počet otáček
91 %
Cena/kvalita
90 %
94%
96%
96%
97%
91%
91%
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Úvod

Hlavními trendy dnešní doby je na jedné straně snaha o zdravější životní styl a unáhlenost na straně druhé. Většina z nás ví, že zdravá strava je základ. Odborníci přišli na to, že tělo je více schopné vstřebat živiny z ovoce, zeleniny a jiných jídel, když je přijme v rozmixované podobě. Proto se nejprve mezi sportovci, potom i mezi běžnými lidmi rozšířil fenomén pití smoothies. Určitě jste o něm už slyšeli. Mnozí z vás ho možná dokonce i vyzkoušeli. Jde o husté, ale tekuté nápoje, které jsou udělané z ovocných či zeleninových pyré. Na jejich přípravu potřebujete co nejvýkonnější mixery, abyste všechny, často i pevné přísady jako ořechy či semínka, rozmixovali do co nejjemnější konzistence a tělo jejich živiny využilo naplno. Když jste podlehli upgradu těchto klasických smoothies – zelenému smoothie, tak potřebujete výkonnější specializovaný mixér ještě víc. Klíčový v nich je totiž chlorofyl – zelené barvivo v rostlinách, sinicích a řasách, takzvaná listová zeleň. Chlorofyl má podle nejnovějších zjištění na náš organismus víc než příznivé účinky. Poskytne nám všechny živiny, které tělo potřebuje a dokonce v správném, vyváženém poměru. Důležité je listovou zeleň anebo listy z jedlých rostlin důkladně rozmixovat. Jenom tak se chlorofyl uvolní z tkaniv rostlin a my tak ulehčíme svému tělu jeho využití.

Možná vás to překvapí, ale výroba smoothies má už tradici dlouhou celé desetiletí. Své kořeny má v USA 60. letech 20. století v hnutí hippies. Ti se zaměřovali čistě na bio stravu složenou jenom z rostlinných surovin. Byli tedy striktními vegetariány až vegany a jejich stravu tedy tvořily saláty, ovocné a zeleninové šťávy a polévky. Celkem přirozeně si tak začali vyrábět i smoothies – jistý mezistupeň mezi šťávami a polévkami. Vynálezcem smoothie v pravém smyslu slova je Stephen Kuhnau (v roce 1960), který zápasil s cukrovkou a alergiemi na různorodé potraviny, takže stravování se b bez toho, aby mu jídlo neškodilo, pro něj bylo dost náročné. Začal proto mezi sebou potraviny mixovat tak, aby mu vyhovovaly. Alergie mu po čase dokonce ustoupily. Rozhodl se svůj vynález šířit a seznámit s tímto prospěšným stravováním širokou veřejnost. To se mu podařilo a otevřel si vlastní obchod „Smoothie“, který tak nazvala jistá americká firma. Tento nápoj se později, v 80. letech, rozšířil v Americe mezi sportovce, umělce, hvězdy a své příznivce si od té doby nachází dodnes.

Díky Victorii Boutenko a její knize „Zelená pro život“ se dokonce rozšířila do světa i nová lepší verze smoothie, takzvané green smoothie anebo také zelené smoothie. Koncept zeleného smoothie je postavený na tom, že do běžného smoothie se přidá víc zeleně – rozmixováním listové zeleniny či listů anebo stonek jedlých rostlin jako pampeliška, kopřiva, přeslička či malinové anebo jahodové listy. Cílem je získat z vnitřních tkaniv rostlin chlorofyl jako jsme již uvedli na začátku. Rozšířením tohoto fenoménu lidi začali klást na kvalitu mixování ještě větší důraz. Díky popularitě tohoto nápoje výrazně vzrostl za poslední roky až desetiletí počet výrobců a modelů smoothie mixérů, které se častokrát kvalitou výrazně liší. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro vás přehledně zpracovat recenze nejlepších smoothie mixérů na trhu v různých cenových hladinách. Zajímá nás jejich výkon, počet otáček, tedy kvalita mixování, ale například i objem nádoby či hmotnost. Přinášíme vám žebříček TOP smoothie mixérů/makerů na trhu. Abyste věděli, na co se při jejich koupi zaměřit, sestavili jsme pro vás také přehledného nákupního rádce. Ten by vám měl poradit a navézt vás na správní cestu k jejímu správnému výběru. Provede vás ne jenom výrobci smoothie mixérů, které patří mezi špičku, ale i významem jednotlivých parametrů, na které byste se měli při nákupu zaměřit. Tak si snadněji vyberete ten nejideálnější model pro vás. Pojďme na to.

zpět k menu ↑

Z jakých smoothie mixérů – asistentů pro zdravé stravování – máte na výběr?

Smoothie mixéry anebo takzvané smoothie makery jsou v podstatě klasické mixéry. Je možné si je rozdělit na tyčové a stolní, i když tyčové mixéry, schopné udělat kvalitní hladké smoothie, jsou víc multifunkční. Jsou vhodné na šlehání, sekání a výrobu výživ. Na druhé straně stolní smoothie mixéry jsou většinou úzce specializované na hladké rychlé rozmixování jakýkoliv surovin a na extrakci živin z nich. Z klasického mixéru dělá smoothie mixér jeho vysoký výkon doplněný také vysokým počtem otáček a jeho pulzační funkcí, popřípadě schopností drcení ledu. Tou však nedisponují všechny modely.

Při její koupi je potřebné vzít do úvahy i to, kolik osob bude smoothie pít. Více než tři – čtyři decilitry naráz nevypijete a smoothie by mělo být vždy co nejčerstvější. Pro rodiny je možné sehnat mixér s větším objemem nádoby – kolem litru až dvou, přičemž potřeby jednoho člověka pokryje menší, zato přenosná nádoba, použitelná i jako pohár. Většina modelů má na výběr jen jednu rychlost, ale dvou dokonce až tří, či pěti rychlostní nemusí být na škodu. Je potřeba hledět i na údržbu. Měla by být co nejlehčí a minimálně nádoba by měla být v ideálním případě umývatelná v myčce.

Smoothie mixéry je možné dostat v nejrůznějších cenových hladinách, což se odrazilo i v našich žebříčcích tyčových i stolních smoothie mixérů tak, aby si mohl vybrat opravdu každý. Cena totiž při výběru hraje mnohem větší úlohu než u jiných spotřebičů. Nejde tu jen o váš rozpočet, ale ovlivňuje i výkon mixérů, a tedy dobu, za jakou smoothie uděláte a hlavně o jeho kvalitu. Čím rychleji dostanete co nejjemnější výsledek, tím líp. Ty nejlevnější v rozpětí od 500 do 1 300 Kč jsou vhodné pro začátečníky, kteří chtějí vyzkoušet, zda by jim smoothie vůbec chutnalo, anebo pro méně náročné, kteří si budou dělat tyto zdravé nápoje zřídka a převážně z měkkého ovoce a zeleniny. Optimální skupinu v poměru ceny a kvality pro běžného zákazníka tvoří smoothie mixéry v ceně od 1 500 do 2 500 Kč. Pro ty, kteří plně propadli tomuto fenoménu, jsou vhodné i ty od 2 500 do 5 000 Kč. Zvládnou častý provoz a výsledné smoothie je velice jemné až tekuté. Modely nad 7 500 Kč se už hodí do restaurací a menších prodejen. O cenách smoothie mixérů si řekneme víc v samostatné kapitole.

zpět k menu ↑

Test stolních smoothie mixérů

Stolní smoothie mixéry, anebo takzvané smoothiemakery jsou úzce specializované přístroje na výrobu smoothie – výživných ovocných a zeleninových koktejlů. Většinou je jejich nádoba přenosná a může sloužit po uzavření víčka jako láhev. Výhodou je skladnost přístroje, malá hmotnost i jednoduchá údržba.

Cenová kategorie do 1500 Kč

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. Sencor SNB 4301RD
1000 W 0,8 l/1,0 l Zjistit cenu
2. ECG SM 900
900 W 0,4 l/0,7 l/ 0,9 l Zjistit cenu
3. Sencor SNB 6601RD
1200 W 1 l Zjistit cenu
4. Braun JB 3060
800 W 1,75 l Zjistit cenu
5. Russell Hobbs 23470
300 W 0,6 l Zjistit cenu
6. Electrolux PerfektMix ESB2500
300 W 0,6 l Zjistit cenu

Cenová kategorie od 1 500 do 2 500 Kč

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. Braun JB 5160
1000 W 1,6 l Zjistit cenu
2. Sencor SNB 6600 BK
1200 W 1,0 l Zjistit cenu
3. CONCEPT SM 3410
1000 W 1,5 l Zjistit cenu
4. Nature7 SM12W
1200 W 2 l Zjistit cenu
5. Bosch MMB 64 G3M
800 W 2,3 l Zjistit cenu

Cenová kategorie od 2 500 do 5 000 Kč

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. Catler PB 4010
1000 W 0,5 l Zjistit cenu
2. ETA Vital Blend Digi 1100 90000
1800 W 2,5 l Zjistit cenu
3. ETA 2100 90000
1500 W 2 l Zjistit cenu
4. Kenwood BLX 750 BK
800 W 1,6 l Zjistit cenu

Cenová kategorie od 5000 Kč

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. Electrolux ESB 9400
1200 W 2,2 l Zjistit cenu
2. Sencor SBU 8800NP
2000 W 2 l Zjistit cenu
3. G21 Perfect smoothie Vitality
1680 W 2,5 l Zjistit cenu
4. Sage BBL 915
2200 W 2 l Zjistit cenu

Stolní smoothie maker

Stolní smoothie makery a jejich charakteristika

Nejedná se o klasické mixéry. Klasické mixéry sice sekají, mixují a drtí potraviny na pyré, kaši a polévku, ale ne na požadovanou, téměř tekutou formu. Nenaruší vlákna ovoce a zeleniny natolik, jako mixéry s funkcí smoothie. A když ano, tak až po dlouhém opakovaném mixování, při kterém hrozí přehřátí přístroje. Navíc nedostatečné rozmixování snižuje počet výživových složek těchto koktejlů, čímž se eliminují jejich příznivé účinky na organismus. Na to všechno jsou tu právě smoothie mixéry. Ty díky vysokému příkonu a otáčkám čepelí nožů doslova extrahují všechny užiteční látky ze surovin a tělo jich vstřebá až o polovinu víc jako při běžném rozžvýkání potravy. Jsou úžeji profilované a jenom u dražších modelů je využijete i na výrobu polévek či výživ. Zato jsou lehké, skladné a nenáročné na údržbu. Jejich mixovací nádoby po uzavření víčkem slouží většinou i jako přenosné láhve, z kterých se dá přímo pít. Za pár minut namixujete, odmontujete nádobu, nasadíte víčko, vložíte do tašky a snídaně na cestu, či svačinu a máte hotovou.

Výhody

Lepší výsledek při výrobě smoothies díky parametrům na to určeným (pulzování, drcení ledu, vysoký výkon a počet otáček…)

Rychlost

Skladnost

Údržba


Nevýhody

Vhodné většinou pouze na výrobu smoothies

Hlučnost

zpět k menu ↑

Test tyčových smoothie mixérů

Tyčové mixéry se nedají přímo nazvat smoothie makery, ale některé modely jsou určené i na tvorbu smoothies. Tvoří však méně početnou skupinu než typické stolní mixéry určené přímo na výrobu smoothie. Jde o jednodušší přístroje, při kterých je hlavním kritériem pro jejich koupi jejich nízká cena a o něco širší využití.

Cenová kategorie do 800 Kč

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. Braun MQ 3000 Smoothie Plus
700 W 0,6 l Zjistit cenu
2. Sencor SHB 4362GR
800 W 0,8 l Zjistit cenu
3. Braun MQ 3000
700 W 0,6 l Zjistit cenu
4. Kenwood HDP 109 WG
600 W 0,5 l Zjistit cenu
5. Philips HR1600
550 W 0,5 l Zjistit cenu

Cenová kategorie od 800 Kč

Pořadí Náhled Název Hodnocení Příkon Objem nádoby Cena
1. Bosch MSM 88166
800 W - l Zjistit cenu
2. Tefal HB877D38
1000 W 0,8 l Zjistit cenu
3. G21 VitalStick Pro
1000 W 0,5 l Zjistit cenu
4. Braun MQ 775 Patisserie
750 W 1,5 l Zjistit cenu

Tyčové smoothie makery a jejich charakteristika

Tyčové mixéry na smoothie jsou klasické tyčové mixéry s příkonem alespoň 1 800 W a pulzním spínačem a většinou i schopností drtit led. Kromě smoothie dovedou vyrobit dětské výživy, polévky, kaše a díky různým nástavcům i těsta a domácí majonézy. Jejich multifunkčnost za poměrně nízkou sumu však není jediná výhoda tyčových mixérů. Plusem je i jejich malá velikost a hmotnost. U kvalitních smoothie je však hlavně při zpracování tvrdších přísad nutné mixovat opakovaně v krátkých intervalech, aby se nepřehřívaly. Trvá to déle a je nutné je obsluhovat ručně, což může být namáhavější.

Výhody

Nízká cena

Jednoduché ovládání

Větší multifunkčnost


Nevýhody

Vhodné spíš na jednodušší smoothie s měkkými ingrediencemi

Výroba smoothie zabere víc času, než u stolní verzi smoothie mixérů

Často menší výkon

Ruční manipulace

Tyčový smoothie maker

zpět k menu ↑

Největší výrobci smoothie mixérů

Stejně jako cena hraje významnou úlohu v kvalitě smoothie mixérů, tak i jejich značka. To je jejich další specifikem. Jedná se o široce využitelný přístroj a jeho kvalita je úzce propojená s použitým materiálem a technologiemi. Výrobci do svých modelů musí tudíž investovat čas i peníze. Proto je zásadním znakem kvality i širší nabídka mixérů schopných dělat smoothie od jednoho výrobce, aby si zákazník mohl vybrat. Z tohoto důvodu byste se tedy měli zaměřit i na výrobce smoothie mixérů a koupit ho až tehdy, když je jeho značka léty prověřená a všeobecně kvalitní a používá kvalitní technologie na nože a nádoby, které jsou podpořené dobrým výkonem a příkonem. Abychom vám pomohli, vytvořili jsme přehled firem, jejichž výrobky patří mezi ty lepší, které dnešní trh nabízí. Většinou mají v nabídce celou řadu modelů a tím, že je vyrábějí ve velikém a dlouhodobě, se nemusí bát investovat a neustále své výrobky vylepšovat. Takými značkami jsou kromě níž vyjmenovaných i Catler, Concept, Kitchenaid, či Electrolux.

zpět k menu ↑

Jak si vybrat smoothie mixér?

Pokud chcete, aby pro vás smoothie mixér opravdu připravil kvalitní koktejly, tak nepodceňujte jeho výběr. Při koupi je potřeba zohlednit mnoho věcí – kromě klasických měřitelných parametrů také vaše potřeby a zvyklosti.

Před nákupem zvažte několik faktorů

Pokud koketujete s myšlenkou, zda si koupit smoothie mixér a nevíte, jak dál, tak si na začátek odpovězte na následující otázky:

 • Budete pít smoothie jenom vy anebo i vaši blízcí či děti?
 • Budete ho pít jednou denně, jednou týdně anebo jenom občas pro chuť?
 • Jaké ingredience ve svém smoothie preferujete?

Pokud ho budete pít sami a alespoň jednou týdně, investujte do menšího, výkonnějšího a přenosného stolního smoothie mixéru. Pokud méně často, postačí vám i jeho levnější tyčová verze. To i v případě, pokud chcete připravovat jenom jednodušší smoothie z měkkých ingrediencí. Pokud smoothie mixér chcete využívat na více věcí, než na smoothie, jako například přípravu výživ či polévek, investujte do dražších stolních anebo jakýchkoliv tyčových modelů.

Smoothie mixér objemy
Smoothie maker

Příkon a následně i výkon jsou u smoothie mixérů nejdůležitější parametry

Příkon a v návaznosti na něho i výkon jsou asi nejdůležitější a nejvíce vypovídající technické parametry při koupi takzvaného smoothie makeru. Zopakujme si všeobecné fakty, které jsme si zmínili i u jiných spotřebičů. Příkon a výkon vám v podstatě řeknou, kolik toho přístroj vydrží a jakou práci vykoná. Běžnou praxí je, že výrobci většinou uvedou jenom hodnotu příkonu. Ta bude vždy vyšší (protože dosáhnout stoprocentní účinnosti přístroje je nemožné) než výkon, takže vypadá líp. Ale je to právě výkon (příkon po odčítání „ztracené“ práce – tepelných ztrát, vibrací, … ), který je určující, málokdy ho však naleznete. Tolik naše poznámka, vraťme se k příkonu.

Platí tu zásada – čím vyšší příkon, tím líp. Na trhu nalezete smoothie mixéry s příkonem v rozpětí od 100 do 2 300 W. Minimální hodnota příkonu, pod kterou byste neměli jít by měla být 180 až 200 W. Smoothie mixér s příliš nízkou hodnotou příkonu nedokáže odvést svou práci optimálně. Jak jsme se však zmínili, toto je minimum. Dobrý průměr tvoří 300 – 600 W modely, mnohem lepší výsledky však dosáhnete s přístroji, které se hodnotou příkonu pohybují od 600 do 1 200 W. To je standard, s kterým poskytuje velice dobré výsledky. Špičkové modely nabízí ještě lepší hodnoty, někdy mají příkon dokonce až 1 700 W, to je už ale poměrně dost a ne vždy se vám vyplatí do nich investovat. Příkon kolem 700 – 900 W bude pro běžnou domácnost úplně stačit.

Hned po příkonu a výkonu sledujte počet otáček za minutu

Tento údaj udává, kolikrát se nůž otočí za minutu. Čím víc otáček má mixér k dispozici, tím rychleji je smoothie hotové. Vyšší počet otáček znamená i hladší konzistenci nápoje. Některé modely s nižším počtem otáček nejsou schopné rozmixovat tvrdší anebo zmražené suroviny. Ideální je, pokud mixér disponuje několika rychlostmi, abyste mohli mixovaní přizpůsobit podle přísad, které do smoothie chcete dát. Poměrně nízká hodnota je 10 000 otáček za minutu, kterou příliš neodporučujeme. Lepší je vybrat si mixér, který bude mít alespoň 20 000 otáček za minutu anebo víc.

Objem nádob a jejich počet

Z hlediska objemu a počtu mixovacích nádob je potřebné zohlednit počet lidí v domácnosti, kteří budou smoothie pít, a také vaše zvyky. Většina smoothie makerů má nádoby, které rovnou slouží jako přenosné láhve, na které stačí jenom nasadit víčko, a můžetevyrazit. To se hodí, když si plánujete dělat smoothie do práce, či dětem na svačinu. V případě, že je bude používat více členů rodiny, je možné je dokoupit. Tento systém „zmixuj, zavři, vezmi se sebou a vypij v jedné nádobě“ se však hodí spíš pro jednotlivce. Ušetří tak zároveň místo v kuchyni a nebudete muset kupovat další láhve, které by nejenom stály další peníze, ale zabíraly by i prostor ve vaší domácnosti. Takto se objem většinou pohybuje od 0,3 do 1 litru. Když se chystá smoothie pít celá rodina, hodí se vám přístroj s litrovou, ideálně s dvoulitrovou či dokonce větší nádobou, a smoothie jednoduše rozlijete do pohárů, či běžných uzavíratelných láhví. Některé přístroje mají k dispozici dvě nádoby různého objemu, což ho dělá variabilním. Jednou můžete udělat smoothie pro víc členů, jindy jenom pro sebe rovnou v menší nádobě a vzít si ho v ní i sebou.

Rychlostní stupně a ovládání

Drtivá většina modelů smoothie mixérů má k dispozici jenom jednu, popřípadě dvě rychlosti. To bohatě stačí. Rychlost je přesně nastavená tak, aby bylo smoothie hotové za méně jako minutu, maximálně dvě. Tří až pěti rychlostní modely se hodí těm, kteří touží po hladkém smoothie opravdu bleskově. Víc rychlostí, 6 – 10, už mají poloprofesionální až profesionální modely, vhodné do restaurací, kde roli hraje každá vteřina, či nechtěná hrudka a nahrazují i jiné přístroje. Do domácnosti jsou však zbytečně předražené. S vyšším počtem rychlostí se střetneme i u tyčových mixérů, ale to hlavně proto, že taktéž často slouží i na jiné věci, než jenom na přípravu smoothies.

Způsoby ovládání rozeznáváme dva. Většina přístrojů v sobě kombinuje oba typy – tlačítkový a dotykový. První spočívá v jednoduchém otáčení a stlačení tlačítka. Je to snadné a rychlé. Dotykové ovládání na druhou stranu je více citlivé, často však přesnější. Střetáváme se s ním při dražších modelech. Specifikem tyčových mixérů je, že je nutné jej při práci ovládat i ručně a pohybovat s nimi.

Hlučnost je méně podstatná, ovšem důležitá je nejen pro vaše pohodlí, ale i pohodlí vašich sousedů

Smoothie mixéry patří mezi hlučnější přístroje, podobně jako fény, vysavače, či dokonce motorové přístroje. Běžně dosahují hladinu hluku 70 – 100 decibelů. To představuje už nekomfortní a od 90 dB až mírně nebezpečnou zónu, protože zvuk roste exponenciálně, takže rozdíl mezi 10 až 40 decibely je poměrně malý, ale rozdíl mezi 50 až 80 decibely je obrovský, proto, pokud je to možné, vždy raději voltě tišší model. Velmi velikou výhodou smoothie mixérů je, že jsou v provozu velmi krátkou dobu, ještě kratší jako mikrovlnné trouby. Poškození sluchu anebo sousedských vztahů se tak nemusíte bát, jelikož tišší model znamená větší pohodlí.

Materiál a provedení nejsou jenom otázkou designu

Z hlediska materiálu v případě smoothie mixéru je potřeba hledět na jeho tři části:

 • Mixovací nádobu – ta se vyrábí většinou z plastu, případně skla. Sklo je sice odolnější, ale těžší. Vzhledem k tomu, že podstata těchto nádob má být v jejich přesnosti a využitelnosti jako poháru/láhve, volte spíš plast. Pokud se poškodí, praskne anebo ji poškrábete, je možné dokoupit si náhradní za pár korun. Plastové verze je však potřeba důkladněji umývat, protože plast dokáže uchovávat pachy. Nepřehlédnete ani to, jestli je nádoba označená symbolem BPA – free (neobsahuje bisfenol A), což však dodržují výrobci u téměř všech modelů mixérů.
 • Tělo mixéru – i tu je u většiny, především u levných modelů, používán plast. Avšak pro dlouhodobé a častější používání není až tak žádoucí jako u nádob. Plastové tělo snižuje mixéru jeho výkon a stabilitu, proto tedy raději zainvestujte do kovového základu.
 • nože mixéru – zde plast vylučte! Nedělejte kompromis a berte nože jenom z nerezové ocele, případně titanu, či jejich kombinace. Čepele nože jsou totiž základ mixéru a kromě toho, že všechno rozmixují rychle a spolehlivě, zachovávají i neutralitu chuti.

Údržba smoothie mixéru

Nepřetržitá doba provozu

Nezapomeňte, že díky vysokému příkonu a tím i výkonu a velikému počtu otáček by mělo být smoothie hotové do pár sekund, maximálně do minuty. U mražených a tvrdých ingrediencí do dvou minut. Po delším používání bez přestávky by se mohl mixérzačít přehřívat. Když má smoothie mixér uvedenou dobu nepřetržitého provozu pod dvě minuty, nekupujte ho. Nezvládl by dostatečně rozmixovat tvrdé přísady.

Bezpečnost na prvním místě

Při koupi smoothie mixéru nezapomeňte na bezpečnost. Hlavně pokud máte děti. Vždyť pokud dokáže rozmixovat i tvrdé ovoce, zeleninu, ořechy anebo dokonce led, tak co by asi udělaly s dětskou ručkou? Zvědavosti dětí nezabráníte a neuhlídáte je každou sekundu, proto dbejte na to, aby měl mixér integrovanou pojistku, která zabezpečí, že mixér bude možné zapnout jenom v případě, že je na něm správně nasazená nádoba. V čase, kdy není připravený na provoz, ho tedy děti nemůžou zapnout a ublížit si. Navíc byste si měli uhlídat i uložení jeho příslušenství na bezpečné místo. Nože mixéru jsou na jistých místech ostré, i když se netočí. Z tohoto důvodu smoothie mixér patří mezi přístroje, ke kterým by děti neměli mít přístup. Integrovaná pojistka proti zapnutí v případě uvolnění nádoby v průběhu mixování a vylití jeho obsahu je taktéž velice vhodná.

Samozřejmostí by měli být i protiskluzové nožičky. To je důležité, protože přístroj při práci generuje vibrace, které by ho mohly posouvat k okraji kuchyňské linky. Po čase by tedy mohl spadnout, anebo vám jinak ublížit. Protiskluzové nožičky tomu zabrání. To zabezpečí maximální bezpečnost a jednoduchost používaní smoothie mixéru.

Jak zjistit ještě v obchodě, jak lehké bude čištění a údržba?

Hlavní úlohou smoothie mixéru je příprava nápojů rychle a bez námahy. Má nám ulehčit život a dodržování zdravé životosprávy. Neměl by nás tedy odrazovat od toho všeho a obírat o ušetřený čas při přípravě nebo jeho náročné údržbě. Ta by měla být co nejjednodušší. Ujistěte se tedy, že se v myčce dají umývat nejenom mixovací nádoby, ale i nože a nástavce, které navíc nebude otupovat. Případně si přímo v obchodě zkuste, zdali se dá mixér lehce rozebrat a znovu uložit.

Hmotnost

U smoothie mixérů platí, že čím méně váží, tím lépe se s nimi manipuluje. Měl by se dát lehce přenášet a skladovat, proto je nižší hmotnost nutná pro vaše pohodlí. Na druhou stranu menší hmotnost znamená i menší stabilitu a nutnost přidržení při plnění a zapnutí. Dražší modely mají tělo z kovu, což zvyšuje jejich hmotnost, ale tím i stabilitu. Hmotnost smoothie mixérů se pohybuje v rozpětí od jednoho do dva a půl kilogramů.

Barvy a design

Smoothie mixéry jsou nejenom moderní, ale mohou být i stylovými doplňky vaši domácnosti (pokud se rozhodnete nevyužit jejich výbornou skladnost). Můžete je koupit v mnoha barevných provedeních, které se přizpůsobí vašim preferencím a hlavně kuchyni. Výběr barvy, samozřejmě necháme úplně na vás. Kromě běžné bílé, která se ale může časem zabarvit od ovoce a zeleniny jako je mrkev nebo červené řepy, které těžko pouští barvu, dále černé či stříbrné naleznete i červené, modré, růžové či hnědé modely.

zpět k menu ↑

Které funkce tvoří podstatu smoothie mixérů, a které jsou nadstandardní?

Smoothie mixér dělá dokonalým právě jeho jednoduchost, kvalita mixování a rychlost. Tím, že má sloužit jenom na jeden účel – rozmixování i tvrdých potravin do tekutého stavu – tak nepotřebuje disponovat obrovským množstvím funkcí. Opravdu nevyhnutná je již zmíněná dětská pojistka a pulzní spínač. Velmi vítanou funkcí je drcení ledu. Je možné se střetnout i s pár dalšími. Pojďme si je popsat podrobněji.zpět k menu ↑

Konečný verdikt

Tak co, pomohl vám náš poradce? Věříme, že ano, ale mnohem lepší bude, když si to ještě celé zopakujeme. Pojďme si celý proces výběru smoothie mixéru říct ve zkratce. Před koupí byste si měli odpovědět: jak často ho budete využívat a pro kolik osob? Když se ho chystáte využívat jenom občas a netoužíte po jeho profilaci čistě na výrobu smoothie, potom rozhodně zvolte tyčový mixér se schopností dělat smoothie díky jeho výkonu a funkcím. Na druhou stranu, náročný uživatel by měl sáhnout po stolním typu a neměl by se bát do přístroje investovat, protože tím získá to, po čem touží – kvalitní smoothie bez ohledu na použité suroviny, a zřejmě i dobrou životností. Přístroj ve vyšší třídě, jehož cena přesahuje 5 000 Kč, už nabízí často i jiné funkce potřebné na přípravu raw jídel. Postupně potom upřesňujte svůj výběr na základě parametrů – podívejte se, jak silná je na trhu značka přístroje. Pokud má dobrou pozici, nemusíte se bát do vybraného modelu investovat. Zkuste zhodnotit příkon (a na něho navazující výkon) a rychlost mixéru. Ta závisí na výšce příkonu a počtu otáček za minutu. Čím víc, tím líp. Ovládání by mělo být jednoduché a údržba též. V tom všem spočívá i největší výhoda smoothie mixéru/makeru. Zkontrolujte si především materiál, ze kterého má vyrobené nože. Plastovým se vyhněte. Okrajově se ještě můžete podívat na jeho barevné provedení a celkový design. Snažte se také, aby byl mixér co nejlehčí, nejtišší a měl zároveň zabudovanou bezpečnostní pojistku. Když vám všechno vyhovuje, potom si můžete gratulovat, pravděpodobně máte vybráno. Když vám v nákupu nebrání cena, potom vám radíme – kupte ho!

zpět k menu ↑

Různé cenové kategorie smoothie mixérů – vyplatí se připlatit si?

O ceně smoothie mixérů jsme se v tomto článku už dost věnovali, protože u těchto přístrojů velmi úzce souvisí cena s jejich kvalitou. Ve všeobecnosti je možné říci, že za méně peněz dostanete víc muziky v případě jejich tyčových verzí. Jsou totiž multifunkčnější, co se však týče kvality a konzistence smoothie nápoje, tak výsledek je spíš opačný. Opravdu kvalitní smoothie připraví za delší čas a chce to více manuální práce, hlavně při tvrdších surovinách. Tyčové mixéry s funkcí smoothie lze dostat už od 800 Kč. Zlatá střední cesta je však od 800 do 2 000 Kč a špičkovou kvalitu dostane od 2 500 Kč a výš. Zaplatit více než 5 000 Kč za tyčový mixér se nevyplatí.

Když to myslíte s přípravou smoothie vážně a nechcete hledět na použité suroviny, investujte do stolních typů. Dostatečně kvalitní přístroje lze dostat už za cenu okolo 1 300 Kč. Jsou vhodné pro začátečníky a občasné konzumenty smoothie. Nalezete tu modely z plastu (včetně těla mixéru) a s průměrným příkonem a počtem otáček. Smoothie makery v cenovém rozpětí mezi 1 300 – 2 500 Kč tvoří skvělý kompromis mezi cenou a kvalitním výsledkem. Mají optimální hodnotu příkonu a otáček. Většinou jsou z plastu a jsou tedy méně odolné, ale při správném zacházení vydrží sloužit déle.

Cenová hladina od 2 500 do 7 500 Kč v sobě už skrývá špičkové modely, pro velmi náročné a běžné uživatele. Tělo mixéru je tu téměř výhradně kovové a přístroje jsou velmi stabilní, rychlé a mixují velmi kvalitně. Přístroje nad 7 500 Kč jsou už i multifunkční, vydrží časté používaní a hodí se do provozních podniků, jako restaurace, bary a kavárny. Do domácnosti je zbytečné jej kupovat. Jejich cena se vám ani při každodenním používaní nevrátí.

zpět k menu ↑

Jak připravit smoothie?

Receptů na smoothie je mnoho, vyšlo o nich mnoho knih, článků a není těžké si je dohledat na internetu, proto je tu nebudeme uvádět. Ve všeobecnosti totiž platí, že do smoothie můžete přidat téměř cokoliv, co chcete. Záleží na vaší chuti, popřípadě klidně experimentujte. Platí jenom pár zásad, které je potřeba při jejich přípravě dodržet. Tady jsou:

 • Základem každého smoothie je tekutina. Může to být čistá voda, mléko, či bylinkový čaj
 • Vyberte si minimálně čtyři druhy ovoce a zeleniny. Získáte tak víc druhů vitamínů nebo minerálů v jedné dávce. Při speciálním zeleném smoothie základ tvoří velké množství jakékoliv listové zeleniny, místo ní můžete použit pampelišku, kopřivu, přesličku, či jakoukoliv jedlou bylinku
 • Doporučuje se použít i banán pro dodaní energie a zasycení
 • Nezapomeňte přidat i nějaký tuk v podobě olivového, makového anebo jakéhokoliv za studena lisovaného oleje, anebo avokáda, ořechů, či semínek. Vitamíny A, D, E a K nejsou totiž rozpustné ve vodě, ale jenom v tucích.

Příprava smoothies

Toto všechno důkladně rozmixujte a na dochucení můžete přidat a důkladně zamíchat trochu medu či citrónové šťávy, pokud je výsledné smoothie příliš kyselé nebo naopak sladké. Potom stačí smoothie už jenom vypít. Na první pohled nevypadá lákavě, ale je velmi chutné a zdravé. Jeho výhodami je detoxikace organismu, pročištění krve, dodaní energie a vitamínů, zbaví vás chuti na nezdravá jídla, alergií, dokonce i působí blahodárně na akné (anebo minimálně zmírní jeho projevy) a lehce v této podobě přijmete do těla i ty druhy ovoce a zeleniny, které vám za normálních podmínek nechutnají. Vřele vám doporučujeme zkusit pravidelné denní pití smoothies po dobu alespoň dvou měsíců. Není potřeba dát na první dojem a překonat počáteční odpor. Přejeme vám dobrou chuť!

Na úplný závěr si ještě nemůžeme odpustit jednu poznámku. Do vašeho zdraví se vám vždy oplatí investovat. Když se už rozhodnete, že chcete smoothie mixér ve vaší domácnosti, tak se dívejte spíš na kvalitu, než na cenu. Přejeme vám hodně chutných snídaní či svačinek v podobě zdravých koktejlů – smoothies.

Smoothie Makery
5 (100%) 2 votes
Váš pomocník