Recenze a testy nejlepších powerbank 2023 a jak si vybrat

  • Check Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější powerbanky.
  • Check Zvolte si na základě kapacity, rychlosti nabíjení, velikosti a poměru cena/kvalita.
  • Check Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
Aktualizováno: Leden 2023
Powerbanky bez pozadí

Vítězové testu:

price
performance
quality
9.1/10
Celkové skóre
9.3/10
Celkové skóre
9.6/10
Celkové skóre
Rychlost nabíjení
91%
Funkce
90%
Poměr cena/kvalita
91%
Rychlost nabíjení
92%
Funkce
93%
Poměr cena/kvalita
93%
Rychlost nabíjení
97%
Funkce
96%
Poměr cena/kvalita
95%
  • Příznivá cena
  • Velká kapacita
  • Pomalý režim pro nositelnou elektroniku
  • Obrovská kapacita
  • Podpora rychlých standardů
  • Displej
  • Velmi velká kapacita, která uspokojí i více uživatelů
  • Podpora rychlého nabíjení
  • Praktická integrovaná svítilna
  • Žádné jsme nenašli
  • Zařízení nepodporující Fast Charge nabijí poměrně pomalu
  • Vyšší hmotnost
  • Vzhledem k určení jsme žádné nenašli

Obsah článku

V dnešní době, kdy téměř na každém kroku využíváme chytrá zařízení, ať už jde o mobily, navigace, tablety, chytré hodinky nebo notebooky, je klíčové mít vždy po ruce nějaký zdroj energie. Čím jsou totiž tato zařízení výkonnější a propracovanější, tím více energie spotřebují. Všimněte si třeba toho, jak často je třeba dobíjet chytré telefony ve srovnání s těmi staršími, tlačítkovými. Ovšem ne vždycky je možné použít klasickou nabíječku a připojit se do elektrické sítě. Proto se časem rozvinul na trhu obchod se zařízeními, která vaši elektroniku udrží v chodu – tedy s powerbankami.

Jedná se v zásadě o malá zařízení, která do sebe, laicky řečeno, ze sítě (nejen ze sítě, existují ale i solární powerbanky, klasické ale tvoří většinu) nasají maximum energie, a z té potom můžete těžit při nabíjení dalších zařízení. Oproti starším modelům už se dnes jedná o malé, skladné produkty o velikosti většího mobilu, které můžete pohodlně nosit v batohu nebo i v kapse. Není tedy problém dobít si mobil ve vlaku, který připojením nedisponuje, nebo na dovolené v horách, mimo civilizaci. Ovšem pozor – výběr powerbanky by měl být přizpůsoben jejímu účelu. Tedy tomu, co s ní budete nejčastěji nabíjet, jak často, při jaké příležitosti a podobně. Právě na to, jak vybrat powerbanku, se v našem článku podíváme.

Navíc vám představíme nejlepší powerbanky v různých kategoriích. Musíte se totiž mít na pozoru – na trhu neseženete samé dobré modely, některé jsou vyloženě špatné (nejčastěji takové, se kterými se setkáte v supermarketu a ještě k tomu ve slevě). Proto jsme pro vás vytvořili test powerbank 2023, v jehož rámci jsme vybrali pouze TOP modely. Pevně věříme, že v kombinaci s dalšími informacemi z našeho článku vám pomůžeme vybrat tu, která vaši potřebu a přání plně uspokojí. Můžeme začít. (Zdroj: GadgetsNow.com)

Test powerbank do 700 korun

Nejlevnější kategorie powerbank, z které lze vybírat. Modely s nejnižší cenovkou obvykle pořídíte okolo 500 korun. I v této kategorii si lze vybrat kvalitní produkty. Většina modelů ovšem nedisponuje velkou kapacitou akumulátoru, a zároveň nejnovějšími technologii pro efektivní a rychlé nabíjení. Musíte si tak dle vašich preferencí zvolit, co je pro vás důležitější. Z hlediska výrobců ovšem není problém narazit na známá jména, jako je Xiaomi či Yenkee.

NáhledNázevSkóre KapacitaPočet výstupůCena
goldXiaomi Redmi 18W Fast Charge 20 000 mAh
9.1/10
Celkové skóre
Rychlost nabíjení
91%
Funkce
90%
Poměr cena/kvalita
91%
Kapacita:
20 000 mAh
20 000 mAh
Počet výstupů:
2
2
Zjistit cenu Naše recenze
silverYenkee YPB 3010
9/10
Celkové skóre
Rychlost nabíjení
91%
Funkce
89%
Poměr cena/kvalita
90%
Kapacita:
30 000 mAh
30 000 mAh
Počet výstupů:
2
2
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeLAMAX 10000 mAh Quick Charge
8.9/10
Celkové skóre
Rychlost nabíjení
91%
Funkce
89%
Poměr cena/kvalita
90%
Kapacita:
10 000 mAh
10 000 mAh
Počet výstupů:
3
3
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Xiaomi Redmi 18W Fast Charge 20 000 mAh

Výhody

  • Příznivá cena
  • Velká kapacita
  • Podpora rychlého nabíjení
  • Pomalý režim pro dobíjení drobné přenositelné elektroniky
  • Li-Pol články

Nevýhody

  • Žádné jsme nenašli

V nejnižší cenové kategorii poměrně jasně zvítězila powerbanka Xiaomi Redmi 18W Fast Charge. Patří mezi nejoblíbenější modely, které aktuálně na trhu najdete. Není se čemu divit, za svoji příznivou cenu toho nabízí opravdu hodně. Kapacitou 20 000 mAh ani prémiovějším typem článků Li-Pol v tomto cenovém rozpětí rozhodně každá powerbanka neoplývá. S tímto modelem tak není problém nabít několikrát mobilní telefon, a k tomu klidně i bezdrátová sluchátka. Díky dvojici výstupů USB-A lze nabíjet i více zařízení najednou. Kromě těchto výstupních konektorů najdete na powerbance také hned dva vstupní porty. Nemusíte tak zdlouhavě hledat jeden správný kabel, a můžete využít USB-C i microUSB port. Nejvyšší nabíjecí rychlosti ovšem pochopitelně dosáhnete pouze s USB-C.  

Najdete zde také různé vychytávky, jako například multifunkční tlačítko. Tím powerbanku zapnete, restartujete, případně přepnete do režimu pomalého nabíjení. Zmíněný režim na 2 h zmenší výstupní napětí, a vy tak můžete bez problému dobít i zařízení s menším odběrem, jako například nositelnou elektroniku. Díky maximálnímu výkonu 18 W a podpoře Fast Charge ovšem můžete mít svůj telefon nabitý také opravdu velmi rychle. Nechybí ani spolehlivé ochrany proti přebití, nadproudu či příliš vysoké teplotě. Je zde pamatováno i na možnou chybu uživatele. V případě, že špatně připojíte nabíjecí kabel, se nabíjení ihned zastaví. Pokud budete mít jakékoliv problémy s nabíjením, můžete navíc nabíječku restartovat již zmíněným multifunkčním tlačítkem. Na modelu jsme nenašli nic k vytknutí, a tak vám jej můžeme vřele doporučit ke koupi.

Kapacita:20 000 mAh
Typ článků:Li-Pol
Doba nabíjení:7,5 h
USB-C konektor:Pouze pro nabíjení powerbanky
Zvýšené certifikace odolnosti:Žádné
Počet výstupů:2
Maximální výstupní proud:2,1 A
Fast Charge:Ano
Displej:Ne

2. Místo

Yenkee YPB 3010

Výhody

  • Obrovská kapacita
  • Přehledný displej
  • Li-Pol články
  • Možnost nabíjet powerbanku i kabelem zakončeným konektorem Lightning

Nevýhody

  • Nepodporuje rychlé nabíjení
  • Nelze s ní nabíjet většinu nositelné elektroniky

Na stříbrné pozici v nejnižším cenovém rozpětí jsme se rozhodli umístit model Yenkee YPB 3010. Již na první pohled zaujme svou kapacitou 30 000 mAh, kterou o třetinu poráží i vítěze. Nic nemáme ani proti typu akumulátorových článků, stejně jako u předchozího modelu zde najdete Li-Pol. Proč jsme tedy na post vítěze vynesli Xiaomi? Především kvůli nedostatečné kompatibilitě této powerbanky. Rozhodně lze stále říct, že s ní nabijete snad všechny běžné telefony či tablety. Při nositelné elektronice, jakou jsou chytré hodinky či bezdrátová sluchátka ovšem můžete narazit na to, že bude powerbanka kvůli malému odběru tato zařízení ignorovat a nenabijete je s ní. V prospěch tohoto modelu nehovoří ani to, že nepodporuje žádný ze standardů rychlého nabíjení. I moderní telefon tak budete nabíjet poměrně dlouhou dobu. Stejně jako u vítěze ovšem i zde najdete možnost nabíjení dvou zařízení najednou 

Potěší také univerzálnost nabíjení powerbanky. Předchozí Xiaomi mělo pro tento účel přichystanou dvojici portů, kdežto zde naleznete hned tři. USB-C a microUSB tak bylo doplněno ještě o Lightning. I v případě, že máte iPhone, tak můžete dobíjet tuto powerbanku stejným kabelem jako váš mobil. Potěší také LCD displej, na kterém vedle procent nabití baterie budete moci vyčíst i podrobnosti o odběru energie aktuálně nabíjených zařízení. Nechybí opět ani bezpečnostní ochrany proti různým rizikovým stavům, jako je přepětí, zkrat, vysoká teplota či přílišné vybití. U celkového zhodnocení powerbanky jsme poměrně na vážkách. Její koupi bychom vám doporučili pouze za předpokladu, že s ní budete chtít dobíjet pouze mobil či tablet, který nedisponuje podporou standardů rychlého nabíjení. Pokud ovšem máte moderní telefon s rychlým nabíjením či chcete dobíjet i nositelnou elektroniku, porozhlédněte se raději po jiném modelu. 

Kapacita:30 000 mAh
Typ článků:Li-Pol
Doba nabíjení:– h
USB-C konektor:Pouze pro nabíjení powerbanky
Zvýšené certifikace odolnosti:Žádné
Počet výstupů:2
Maximální výstupní proud:2,1 A
Fast Charge:Ne
Displej:Ano

3. Místo

LAMAX 10000 mAh Quick Charge

Výhody

  • Velmi rychlé nabíjení
  • Podpora různých standardů Fast Charge
  • Možnost nabíjení zařízení USB-C konektorem
  • Li-Pol články

Nevýhody

  • Menší kapacita akumulátoru

Bronzovou medaili obdržela další známá firma, tentokrát LAMAX, se svým modelem LAMAX 10000 mAh Quick Charge. Ten nenabídne takovou kapacitu akumulátoru jako předchozí dva modely, dohání to však rychlostí a dalšími funkcemi. Powerbanka totiž dokáže nabíjenému zařízení poskytnout až 3 A. Díky Qualcomm Quick Charge 3.0 navíc model sám rozpozná kompatibilní zařízení a váš mobil či tablet tak bude ihned efektivně a rychle nabíjen. Díky této technologii také můžete nabít podporované zařízení i čtyřikrát rychleji než s běžnou nabíječkou. Zde ovšem velmi záleží na konkrétním modelu, v případě adaptéru podporující pokročilé standardy rychlého nabíjení rozdíl nemusí být tak znatelný. Kromě Qualcomm Quick Charge 3.0 jsou ovšem podporovány i technologie rychlého nabíjení od dalších výrobců, jakými jsou Huawei či Samsung.  

Ani majitele ostatních telefonů, které rychlý standard nepodporují, si ovšem nemusejí zoufat. I bez podpory jakékoliv technologie rychlého nabíjení totiž můžete nabíjet s powerbankou s proudem 2,4 A, takže by stále měla být v rámci našeho testu nejnižší kategorie nejrychlejší. Soudě dle informací výrobce a uživatelských recenzí je navíc powerbanka univerzálně použitelná a velmi kompatibilní. Neměl by tak být problém s ní nabíjet ani menší přenositelnou elektroniku, jakou jsou chytré náramky či sluchátka. Samozřejmostí je i možnost nabíjet více zařízení najednou, u tohoto modelu jde ovšem hned o 3. Kromě telefonu či tabletu s nabíjecím kabelem zakončeným klasickým USB-A lze navíc nabíjet i zařízení, jejichž kabel je zakončen USB-C. Ve výbavě modelu totiž naleznete USB-C konektor, který lze použít na nabíjení powerbanky i zařízení. Z hlediska typu článků zde opět výrobce použil Li-Pol technologii, takže se nemusíte obávat ani výraznějšího samovybíjení, kdy akumulátor ztrácí kapacitu i přestože se nevyužívá. Opomíjená nezůstala ani ochrana před přepětím, přehřátím či přebitím. Model se nám velmi zamlouvá, a zamrzí u něj snad jen menší kapacita akumulátoru. Tento nedostatek ovšem lze vyřešit koupením dražších modelů, jelikož se model prodává i v 15 000 či 20 000 mAh variantě. Ty už ovšem patří do jiných cenových kategorií.

Kapacita:10 000 mAh
Typ článků:Li-Pol
Doba nabíjení:4 h
USB-C konektor:Pro nabíjení powerbanky i zařízení
Zvýšené certifikace odolnosti:Žádné
Počet výstupů:3
Maximální výstupní proud:3 A
Fast Charge:Ano
Displej:Ne

Test powerbank do 1 500 korun

Přestože jde o střední cenové rozpětí, myslíme si, že si zde tu vhodnou powerbanku vybere opravdu téměř každý. Na rozdíl od předchozí kategorie zde najdete modely, které v sobě kombinují velkou kapacitu i nové a inovativní technologie. Také si tu můžete vybrat model se solárním nabíjením, případně s vyšším stupněm odolnosti, hodící se na použití v přírodě.

NáhledNázevSkóre KapacitaPočet výstupůCena
goldSwissten BLACK CORE SLIM POWER BANK 30 000 mAh
9.3/10
Celkové skóre
Rychlost nabíjení
92%
Funkce
93%
Poměr cena/kvalita
93%
Kapacita:
30 000 mAh
30 000 mAh
Počet výstupů:
2
2
Zjistit cenu Naše recenze
silverXiaomi Mi 50W
9.1/10
Celkové skóre
Rychlost nabíjení
92%
Funkce
91%
Poměr cena/kvalita
92%
Kapacita:
20 000 mAh
20 000 mAh
Počet výstupů:
3
3
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeViking SP16W
9/10
Celkové skóre
Rychlost nabíjení
91%
Funkce
91%
Poměr cena/kvalita
90%
Kapacita:
16 000 mAh
16 000 mAh
Počet výstupů:
3
3
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Swissten BLACK CORE SLIM POWER BANK 30 000 mAh

Výhody

  • Obrovská kapacita
  • Podpora rychlých standardů
  • Displej

Nevýhody

  • Zařízení nepodporující Fast Charge nabíjí poměrně pomalu
  • Vyšší hmotnost

Vítěznou pozici si dle nás v této kategorii zaslouží model Swissten BLACK CORE SLIM POWER BANK. Žádnou ze svých specifikací nijak zvlášť nezáří, celkově jde ovšem o velmi povedenou powerbanku, která svou práci zastane více než dobře. Z hlediska kapacity se můžete těšit na 30 000 mAh, díky kterým bez problému dobijete běžný mobil i pětkrát, a navíc vám ještě pár tisíc mAh zbyde. Typ článku je kvalitní Li-Pol, zde bychom ovšem už Li-Ion ani neočekávali. Nechybí ani možnost nabíjet dvě zařízení najednou, USB-C port zde ovšem slouží pouze pro nabíjení powerbanky. Kromě něj není problém dobít powerbanku ani s pomocí microUSB či Lightning kabelu. Maximální výstupní proud 2 A není příliš velký, najdete zde však i podporu Fast Charge, konkrétně standardy Qualcomm Quick Charge 3.0 a Power Delivery. Potěší také integrovaný displej, na kterém můžete sledovat průběh nabíjení či stav nabití powerbanky. S modelem jsme byli spokojení, při zařízení nepodporujícím rychlé nabíjení, ovšem můžete čekat na dobití i poměrně dlouhou dobu. Uživatelé si také často stěžovali na vyšší hmotnost powerbanky, která je ovšem vzhledem ke kapacitě poměrně pochopitelná. 

Kapacita:30 000 mAh
Typ článků:Li-Pol
Doba nabíjení:– h
USB-C konektor:Pouze pro nabíjení powerbanky
Zvýšené certifikace odolnosti:Žádné
Počet výstupů:2
Maximální výstupní proud:2 A
Fast Charge:Ano
Displej:Ano

2. Místo

Xiaomi Mi 50W

Výhody

  • Podpora velmi rychlého nabíjení zařízení i powerbanky
  • Možnost nabíjet i zařízení s USB-C portem
  • Bezproblémové nízkoproudové nabíjení

Nevýhody

  • Pouze jeden konektor pro nabíjení powerbanky
  • O třetinu menší kapacita než vítěz

Xiaomi Mi 50W je pro vítěznou powerbanku rozhodně více než zdatným soupeřem. Zaujme především svým vysokým výstupním proudem, který při podpoře standardu Fast Charge může být až 4 A. Není problém tak nabít i mobily s větší baterií za velmi krátkou dobu. Kapacita akumulátoru je o třetinu menší než u vítěze, i s 20 000 mAh ovšem samozřejmě nabijete běžný telefon více než třikrát. Potěší i rychlé nabíjení samotné powerbanky, které při použití výkonného adaptéru zabere něco kolem 4,5 h. Stejně jako u předchozích modelů, není ani zde problém s nabíjením více zařízení naráz. Díky podpoře USB-C pro nabíjení zařízení zde tedy můžete najednou dobíjet 3. USB-C slouží i jako nabíjecí konektor powerbanky, a nenajdete zde pro tento účel žádnou jinou alternativu. To nás trochu zamrzelo. Je jasné, že je USB-C nejvhodnější a nejrychlejší alternativou. Například pro majitele iPhonů je to však velmi nepraktické, jelikož budou muset používat jiný kabel, než kterým nabíjejí svůj telefon. Naopak všechny ovšem potěší bezproblémové nízkoproudové nabíjení, díky kterému můžete dobít i nositelnou elektroniku s menším odběrem elektrické energie. Nechybí ani integrované senzory a další opatření zajišťující bezpečný provoz powerbanky.

Kapacita:20 000 mAh
Typ článků:Li-Pol
Doba nabíjení:4,5 h při použití 45W adaptéru
USB-C konektor:Pro nabíjení powerbanky i zařízení
Zvýšené certifikace odolnosti:Žádné
Počet výstupů:3
Maximální výstupní proud:4 A
Fast Charge:Ano
Displej:Ne

3. Místo

Viking SP16W

Výhody

  • Podpora solárního nabíjení powerbanky
  • Bezdrátové nabíjení zařízení
  • Stupeň certifikace odolnosti IP65
  • Fast Charge

Nevýhody

  • Oproti zbytku recenzovaných modelů nižší kapacita akumulátoru
  • Li-Ion články

Střední kategorii powerbank uzavíráme modelem Viking SP16W, který v mnoha ohledech nabízí oproti předchozím modelům něco navíc. Již ze specifikací si můžete povšimnout zvýšeného stupně odolnosti. Díky IP65 si můžete vzít powerbanku bez obav i do přírody, jelikož ji prašné prostředí ani trocha tryskající vody ani v nejmenším nerozhází. K výletům vybízí i druhý významný aspekt této powerbanky, a to, že jde o model podporující solární nabíjení. Nemusíte si tak dělat starosti s nedostatečnou kapacitou akumulátoru modelu, jednoduše si jej připněte na batoh a za pochodu jej s pomocí sluneční energie bez problému dobijte. Samotná kapacita akumulátoru 16 000 mAh rozhodně není špatná, i když se s ní řadí model v rámci našeho testu na poslední místo v kategorii.  

Nepomáhá tomu ani typ článku Li-Ion, jelikož není problém najít powerbanku s Li-Pol články a podporou solárního nabíjení. Vedle slunce lze využít i nabíjení s microUSB, či ještě lépe USB-C. Zmíněné USB-C lze použít i pro nabíjení zařízení, a díky němu a dvojici klasických USB-A tak můžete nabíjet až 3 zařízení naráz. Maximální výstupní proud 3 A není největší, bez problému s ním však zařízení rychle nabijete. Rychlosti napomáhá i fast charge technologie QC3.0. Navíc powerbanka nabízí i podporu bezdrátového nabíjení zařízení, což je další výhoda, kterou u předchozích modelů nenajdete. Je zde také možnost použít powerbanku jako svítilnu, a hodit se určitě bude také praktický displej. V konečném zhodnocení jsme sice dali tento model na poslední recenzované místo, v mnoha ohledech vám však může posloužit i lépe než předchozí recenzované produkty. 

Kapacita:16 000 mAh
Typ článků:Li-Ion
Doba nabíjení:– h
USB-C konektor:Pro nabíjení powerbanky i zařízení
Zvýšené certifikace odolnosti:IP65
Počet výstupů:3
Maximální výstupní proud:3 A
Fast Charge:Ano
Displej:Ano

Test powerbank od 1 500 korun

V této kategorii najdete, kromě prvotřídních klasických powerbank, především různé, zajímavé a netradiční modely či velkokapacitní úložiště, která vám usnadní život při delším pobytu bez zavedené elektřiny. Pro zákazníka potřebující běžnou powerbanku je investice do této kategorie ovšem poměrně zbytečná.

NáhledNázevSkóre KapacitaPočet výstupůCena
goldSandberg 420-71
9.6/10
Celkové skóre
Rychlost nabíjení
97%
Funkce
96%
Poměr cena/kvalita
95%
Kapacita:
60 000 mAh
60 000 mAh
Počet výstupů:
3
3
Zjistit cenu Naše recenze
silverViking VSMTIII25B
9.3/10
Celkové skóre
Rychlost nabíjení
93%
Funkce
93%
Poměr cena/kvalita
93%
Kapacita:
25 000 mAh
25 000 mAh
Počet výstupů:
3
3
Zjistit cenu Naše recenze
bronzeApple MagSafe Battery Pack MJWY3ZM/A
9.1/10
Celkové skóre
Rychlost nabíjení
91%
Funkce
91%
Poměr cena/kvalita
89%
Kapacita:
1 460 mAh
1 460 mAh
Počet výstupů:
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Sandberg 420-71

Výhody

  • Velmi velká kapacita, která uspokojí i více uživatelů
  • Podpora rychlého nabíjení
  • Praktická integrovaná svítilna
  • Malý displej sloužící k přehlednému procentuálnímu zobrazení stavu nabití powerbanky

Nevýhody

  • Vzhledem k určení jsme žádné nenašli

V nejvyšší cenové kategorii se stal vítězem model Sandberg 420-71. Jde o powerbanku od renomované firmy, která se tomuto odvětví dlouhodobě věnuje. Není to model, který byste si s sebou denně brali do batohu, a v případě potřeby dobíjeli mobil ve škole či zaměstnání. Jde spíše o powerbanku, kterou využijete při vícedenních pobytech na chatě, kde dokáže uspokojit potřeby i více členů pobytu. Je pro to vybavena mamutí kapacitou 60 000 mAh, se kterou nabijete velké množství zařízení klidně i několikrát. Z hlediska typu článku zde najdete nejvhodnější volbu, Li-Pol. Pro powerbanky i zařízení pak můžete použít USB-C port. Vedle něj lze nabíjet model i s využitím microUSB konektoru, jde však pochopitelně o výrazně pomalejší alternativu. K nabíjení dalších zařízení pak slouží samozřejmě dvojice klasických USB-A. Celkově tak můžete nabíjet až 3 zařízení najednou. Potěší také vysoký maximální výstupní proud 5 A, který vám spolu s podporou QC3.0 a dalších standardů, zajistí opravdu rychlé nabíjení zařízení. Potěší i malý displej zobrazující stav nabití powerbanky. Na závěr zmiňme i výkonnou svítilnu, kterou taktéž ve výbavě modelu naleznete.

Kapacita:60 000 mAh
Typ článků:Li-Pol
Doba nabíjení:– h
USB-C konektor:Pro nabíjení powerbanky i zařízení
Zvýšené certifikace odolnosti:Žádné
Počet výstupů:3
Maximální výstupní proud:5 A
Fast Charge:Ano
Displej:Ano

2. Místo

Viking VSMTIII25B

Výhody

  • Podpora rychlého nabíjení
  • Moderní technologie
  • 6 různých hodnot výstupního napětí
  • V balení je přiložený velký počet redukcí pro nabíjení různých notebooků

Nevýhody

  • Poměrně vysoká cena vzhledem k parametrům modelu

Na druhé místo jsme umístili powerbanku Viking VSMTIII25B. Ta se svými vlastnostmi a určením blíží spíše modelům v předchozí kategorii, a nejde tak o obrovský model určený na delší pobyt na chatě bez elektřiny, jako tomu je v případě vítěze tohoto nejvyššího cenového rozpětí. Z hlediska kapacity zde tak najdete poměrně standardní 25 000 mAh akumulátor. Typ článků je tu nejvhodnější, tedy Li-Pol. Samozřejmostí je i podpora rychlého nabíjení s Qualcomm Quick Charge 3.0 standardem. Potěší i inteligentní detekce vhodného nabíjecího proudu a napětí, díky čemuž budou vaše zařízení rychle a efektivně nabíjena. Primárním určením powerbanky je dobíjení notebooků. Bez problému vám tak poslouží i pro nabití moderních MacBooků. Notebooky jsou primárním zaměřením, nikoli však jediným. S powerbankou tak dobijete telefon i různou další elektroniku, pro což zde najdete možnost nastavit šest různých hodnot výstupních napětí. Model umožňuje nabíjení až třech zařízení najednou. Nechybí tak dvojice klasických USB-A, stejně jako možnost využití USB-C portu. Tento port využijete i pro nabíjení samotné powerbanky, podobně jako u mnoha předchozích modelů. Ve výbavě samozřejmě nesmí chybět ani inovativní ochranné prvky, díky kterým bude provoz powerbanky bezpečný. Jak jsme již zmínili, jde především o notebookovou nabíječku, takže rozhodně potěší i 28 ks redukcí pro různé potřeby notebooků, které najdete rovnou v balení spolu s powerbankou.

Kapacita:25 000 mAh
Typ článků:Li-Pol
Doba nabíjení:– h
USB-C konektor:Pro nabíjení powerbanky i zařízení
Zvýšené certifikace odolnosti:Žádné
Počet výstupů:3
Maximální výstupní proud:3 A
Fast Charge:Ano
Displej:Ano

3. Místo

Apple MagSafe Battery Pack MJWY3ZM/A

Výhody

  • Praktické rozšíření baterie
  • Podporuje bezdrátové nabíjení
  • Je možné ji nabíjet, a zároveň z ní čerpat energii pro telefon
  • Jednoduché používání díky technologii MagSafe

Nevýhody

  • Vysoká cena
  • Pouze pro iPhone 12 a novější

Třetí a poslední recenzovanou pozici jsme předali Apple MagSafe Battery Pack MJWY3ZM/A. Nejde o klasickou powerbanku, přesto jsme se ji rozhodli do tohoto testu zařadit, protože jde o poměrně zajímavou a užitečnou věc. Konkrétně ji lze chápat jako rozšíření stávající kapacity baterie vašeho mobilního telefonu. Jak už jste již pravděpodobně správně vytušili, pro jeho využití potřebujete Apple telefon, konkrétně tedy od iPhone 12 nahoru. Powerbanku lze použít na všechny verze mobilu, je tak jedno, zda vlastníte klasickou, Pro, Pro Max nebo Mini. Použití powerbanky je velmi jednoduché, stačí ji pouze přicvaknout na záda telefonu a může začít proces dobíjení. Samotný Apple MagSafe lze dobíjet bezdrátově nebo pomocí kabelu zakončeného Lightning konektorem, který využíváte i pro nabíjení vašeho telefonu. Rozšíření baterie vás nijak nelimituje při používání telefonu a není potřeba odepínat ji ani při nabíjení iPhone ze sítě. Přesněji řečeno, místo do mobilu, připojíte kabel do powerbanky a ta potom přímo zároveň napájí telefon. Celkově se nám nápad na nějaký takový produkt rozhodně líbí. Zamrzí u něj pouze vyšší cena. A také pochopitelně to, že je exkluzivně použitelný pouze pro iPhony. Proti kapacitě 1 460 mAh však nic nenamítáme. Vzhledem k praktickým rozměrům je naprosto pochopitelná.

Kapacita:1 460 mAh
Typ článků:
Doba nabíjení:– h
Zvýšené certifikace odolnosti:Žádné

Jak vybrat powerbanku?

Jak jsme již řekli – základní využití nacházejí powerbanky tehdy, když potřebujete nabít mobilní telefon nebo třeba tablet, ale nejste v dosahu elektrické zásuvky. Typicky v přírodě, nebo na cestách v prostředcích, které zatím zásuvkami nedisponují. To je také nejspíše nejčastější způsob, jak je budete využívat. Parametry, které je zapotřebí řešit – kapacita, velikost, hmotnost nebo třeba odolnost a v neposlední řadě i cena, tomu plně odpovídají.

Zásadní pro vás je dopředu si rozmyslet, k čemu a jak chcete powerbanku využívat, parametry by tomu měly odpovídat. Dáme příklad – na občasné nabití mobilu ve vlaku nepotřebujete velkokapacitní powerbanku. Tu byste nabili a než se vybije, trvalo by to třeba měsíc. Baterie by tím trpěla. Určitě vám na to postačí menší, levnější powerbanka s kapacitou okolo 10 000 mAh, kterou pohodlně umístíte do batohu nebo dokonce pověsíte na klíče. Naopak, na dovolenou bez přístupu k elektřině se vyplatí dobrá outdoorová nebo solárně nabíjená powerbanka s velkou kapacitou (klidně i více než 20000 mAh). Použijete ji sice jednou za čas, ale pokud dodržíte všechny zásady, nebude jí to vadit, je na to zkonstruovaná. Podívejme se tedy společně, co je pro váš výběr rozhodující. (Zdroj: Electronics-Notes.com)

powerbank_1

Rozdělení powerbank

Powerbanky lze z hlediska uživatele rozdělit nejlépe podle jejich kapacity. Ta totiž nejvíc ovlivňuje následné využití (byť to není tak úplně jednoduché, jak se přesvědčíme dále), tedy jestli s ní zvládnete dobíjet telefon, tablet, nebo třeba i notebook. V rámci našeho testu jsme se rozhodli ovšem pro rozdělení podle ceny, jelikož nám přišlo přehlednější, a s cenou také úzce souvisí právě i kapacita modelu.

Mimo to ale můžeme powerbanky dělit i na ty klasické, které se nabíjejí ze sítě, a na ty, které jsou označované jako solární. Ty disponují solárním panelem a můžete je dobíjet, kdykoliv svítí slunce. Je to šetrnější, ekologičtější, ušetříte za elektřinu, ale zároveň je to mírně nejistý způsob. Pokud jste třeba v horách a nesvítí zrovna slunce, máte smůlu. Proto byste si měli, právě s ohledem na plánované využití, volbu dobře rozmyslet.

powerbank_2

Typ použité baterie

Základem každé powerbanky je klasická baterie, do které se energie ukládá a ze které ji potom vaše zařízení odebírá. Existují dva druhy takových baterií, které se v powerbankách používají:

  • Li-Ion (lithium iontové) baterie – mají dlouhou výdrž, netrpí paměťovým efektem, jsou poměrně levné a můžete je nabíjet ve všech fázích vybití, na druhou stranu jim ale škodí totální vybití a vysoké teploty (obojí baterii poškozuje a to má vliv na celkovou kapacitu, která bude klesat). Navíc se vybíjí rychleji, než Li-Pol baterie. Bývají časté v kapacitně menších powerbankách
  • Li-Pol (lithium polymerové) baterie – jsou menší a lehčí, samovolně se nevybíjí (respektive vybíjí se jen tak málo, že je tento efekt zanedbatelný), ale zároveň jsou dražší. Pokud ale stojíte o kvalitní powerbanku se slušnou kapacitou, tak je jednoznačně doporučujeme.

Kapacita powerbanky udávaná/reálná

Tady se dostáváme k parametru, který je klíčový a zároveň není tak jednoduchý, jak by se mohl zdát. Celá věc se má takto – uváděná kapacita, kterou powerbanka disponuje, nebude nikdy odpovídat množství energie, kterou budete moci přesunout do nabíjeného zařízení. Háček je v tom, že samotná kapacita (udávaná v mAh – množství proudu, které baterie dodává po určitý časový úsek) se udává při napětí 3,7 V. To je běžné napětí např. v telefonech i v powerbankách (respektive mírně kolísá, zhruba od 3,6 do 4,2, ale to není pro celou věc příliš podstatné) a umožňuje vám srovnání různých zařízení. Neznamená to ale, že kolikrát bude mít powerbanka větší kapacitu, tolikrát zařízení budete moci nabít.

Napětí, účinnost převodníku a reálná kapacita oproti teoretické kapacitě

Problém je, že při nabíjení dochází k převodu napětí na vyšší hodnotu. Pro USB, což je dnes běžný způsob nabíjení, je totiž standardní napětí 5 V a na to si musíte všechny hodnoty převést. Takže v zásadě pak má powerbanka nižší kapacitu, přesně podle následujícího příkladu:

Vezměme powerbanku, která má udávanou kapacitu 5000 mAh. Při napětí 3,7 V se dobereme celkové energie 18,5 Wh. Protože energie se nemůže ztratit ani zničit, lze s ní počítat i obráceným způsobem. Tedy že pokud má být dosaženo energie 18,5 Wh při napětí 5 V, bude kapacita jen 3700 mAh. I při 90 % účinnosti se pak dostanete až na 3330 mAh. To je výsledná reálná kapacita. Celý vzorec by, pro snazší použití, zněl:

Reálná kapacita = udávaná kapacita x napětí/nabíjecí napětí x účinnost

Od toho pak musíte odpočítat další ztrátu, způsobenou tentokrát samotným převodem z jednoho napětí na druhé. To zajišťuje takzvaný DC-DC převodník, jehož účinnost ale není a ani nemůže být 100%. Vždy pracuje s určitou ztrátou, pohybující se zhruba od 5 do 20 % u lepších powerbank (tedy účinnost je 80 až 95 %), u horších ale může dosáhnout až 40 %. Tuto účinnost byste měli najít v návodu nebo na obalu powerbanky. Kapacita se pak ještě sníží, v případě našeho příkladu asi na 3300 mAh oproti původním 5000 mAh. A to je teprve reálná kapacita, která se využije pro nabíjení (časem se bude výkon zhoršovat, tak jako u každé baterie, s tím musíte počítat). Teprve z tohoto údaje tedy můžete spočítat, kolikrát budete schopní své zařízení nabít. (Zdroj: GuidingTech.com)

Kapacity běžných powerbank

V obchodě vás samozřejmě jako první praští do očí teoretická kapacita, která je udávána pro snazší srovnání modelů mezi sebou a také proto, aby výrobek vypadal lépe. Obecně bychom takto mohli rozložit powerbanky do několika pater, o kterých vám mohl hodně napovědět náš test:

  • Powerbanky s kapacitou do 5 000 mAh – postačí na běžné cestování vlakem nebo autobusem, většinou postačí k jednomu, zcela výjimečně ke dvěma dobitím třeba telefonu, což pro krátké trasy stačí. Případně ji můžete použít jako nouzový zdroj třeba na jednodenní výlet.
  • Powerbanky s kapacitou do 10 000 mAh – tyto powerbanky už se hodí i na delší pobyt mimo domov. Můžete s nimi nabíjet telefon nebo třeba fotoaparát i několikrát, takže s nimi přestojíte i kratší pobyt v přírodě.
  • Powerbanky s kapacitou do 15 000 mAh – velkokapacitní powerbanky, s nimiž můžete nabíjet i větší zařízení, než je mobilní telefon. Zvládnou nabít i tablet a určitě je můžete bez obav vzít i na delší pobyt v přírodě (řádově několik dní až týden), pro který vám při rozumném použití postačí. Kapacita bude dostačující i pro více, než jedno zařízení, takže s ní můžete dobíjet mobil i přátelům.
  • Powerbanky s kapacitou nad 15 000 mAh – nejvyšší třída powerbank, které zvládnou při troše dobré vůle nabít i notebook. Pokud potřebujete nouzově pracovat třeba při cestě autobusem bez přítomnosti zásuvky, nebo pokud se chystáte na dlouhý trip po horách, je to ideální řešení.

A naše doporučení na závěr? Vždy vybírejte powerbanku podle toho, co s ní plánujete nabíjet, a kapacitu hledejte mírně naddimenzovanou.

Jak se u jednotlivých powerbank liší rychlost nabíjení?

Ať už budete s powerbankou dobíjet nějaké zařízení, nebo budete dobíjet ze sítě přímo powerbanku, určitě vás bude zajímat, jak rychlé nabíjení bude. A samozřejmě, čím dříve bude zařízení připraveno k použití, tím lépe. Pojďme postupně:

  • Rychlost dobití powerbanky – nejdříve budete muset nabít powerbanku. Rychlost jejího nabíjení je závislá na více faktorech, především na kapacitě, zdroji, typu portu (nejčastěji micro USB nebo USB-C), obecně však lze stanovit některé hodnoty. Powerbanka s kapacitou 5 000 mAh se bude nabíjet ze sítě zhruba 60 minut přes USB-C a asi dvakrát tak dlouho přes micro USB. V případě kapacity 10 000 mAh je to asi 180/270 minut a v případě kapacity 20 000 mAh pak asi 300/540 minut, tedy ideálně přes noc. Pokud byste čistě náhodou chtěli dobíjet powerbanku z počítače, počítejte s tím, že se to nevyplatí, časy jsou několikanásobně delší.
  • Rychlost nabití vašeho zařízení – tady je rychlost ovlivněna hlavně převodníkem a výstupním proudem z konektoru. S převodníkem a jeho účinností jsme se už jednou setkali (čím účinnější převodník, tím menší ztráty a tedy rychlejší nabíjení), podívejme se tedy na výstupní proud. Jelikož nabíjení probíhá nejčastěji skrze USB, můžete narazit poměrně běžně na dvě varianty (a platí, že čím vyšší proud, tím rychlejší nabíjení):
    • Výstupní proud 1 A – méně obvyklé, setkáte se s ním zejména u menších powerbank. Dobití baterie s kapacitou 2 000 mAh bude trvat asi dvě a půl hodiny.
    • Výstupní proud 2,1 až 2,4 A – běžné pro větší powerbanky a ideální k nabíjení chytrých zařízení. Dobití baterie s kapacitou 2 000 mAh bude trvat asi hodinu až hodinu a půl.

Předpokládáme, že nechcete s nabitím zbytečně otálet a čekat, proto doporučujeme vybírat spíše powerbanky s výstupním proudem přes 2 ampéry. Platí také obecné pravidlo, které říká, že chcete-li nabít přístroj rychle, měli byste ho vypnout nebo alespoň omezit všechny probíhající procesy (u mobilu třeba vypnout všechny aplikace nebo zastavit automatické přihlašování na wi-fi).

Bezpečnost při práci s powerbankou

Když budete pracovat s powerbankou, myslete na to, že pracujete s elektřinou. Je tedy potřeba dbát na to, aby powerbanka disponovala ochranou proti přepětí a zkratu, proti přetížení, přebytí i přehřátí. To všechno jsou rizika, která mohou vést v krajním případě až k výbuchu nebo k požáru. Zničit si takto můžete nejen powerbanku, ale i zařízení, které nabíjíte – tablet, notebook, nebo obyčejný telefon. Z toho důvodu se doporučuje jednak sledovat, zda powerbanka disponuje základními ochranami, jednak potom nepoužívat neoriginální kusy (nejčastěji může jít o neoriginální nabíječky od starého telefonu nebo o půjčené kousky).

Počet USB vstupů a počet nabíjených zařízení

Mezi powerbankami existují rozdíly i v tom, kolik přístrojů najednou s nimi můžete nabíjet. Většina levnějších přístrojů je určena k nabíjení jediného přístroje a disponují tedy jediným USB vstupem. Ovšem u dražších a pokorčilejších modelů, které jsou k dostání na trhu, je možné nabíjet hned dva přístroje současně. Je to výhoda, protože pak můžete powerbanku sdílet se svými přáteli, nebo třeba nabíjet tablet a mobil zároveň. Výjimečně můžete nabíjet i více zařízení. V takovém případě si ale musíte pohlídat, aby výstupní proud byl dostatečný k tomu, aby se nabíjela všechna zařízení. Stejně tak musíte počítat s tím, že tím roste čas, který bude k nabití potřeba. Jen jako poznámku uvádíme, že pokud chcete z powerbanky nabíjet notebook, musí mít příslušný výstup.

Odolnost powerbanky proti vnějšímu poškození

Kromě toho, že by powerbanka měla být chráněna proti vnitřnímu poškození proudem, měli byste myslet i na to, kam všude ji budete brát a tomu uzpůsobit výběr z hlediska odolnosti. Pokud ji budete používat doma, v dopravních prostředcích nebo v restauraci, pak není problém pořídit si i náchylnější powerbanku, která bude plastová a mechanické poškození nevydrží. Ale pokud od začátku plánujete vozit powerbanku do přírody, do lesa, do hor nebo na vodu, pak stojí za to pořídit ideálně kovovou s gumovým obalem nebo alespoň plastovou s pogumovanými hranami (které chrání proti nárazu) a zajímat se o certifikaci krytí.

Jeho síla se udává v takzvaných IP kódech a ty nejčastější znamenají následující:

  • IP54 – částečná ochrana proti prachu a pokropení až 10 l za minutu po dobu pěti minut.
  • IP56 – částečná ochrana proti prachu a silnému proudu stříkající vody po dobu 3 minut na vzdálenost 3 metrů.
  • IP65 – úplná ochrana proti prachu a stříkající vodě po dobu 3 minut na vzdálenost 3 metrů.
  • IP66 – úplná ochrana proti prachu a silnému proudu stříkající vody po dobu 3 minut na vzdálenost 3 metrů.
  • IP67 – úplná ochrana proti prachu a stříkající vodě po dobu 30 minut/ponoření do vody až 1 metr hluboko na dobu 5 sekund.
  • IP68 – úplná ochrana proti prachu a ponoření ve vodě až 5 metrů hluboko po dobu 1 hodiny.

První číslo, jak jste asi poznali, znamená odolnost vůči prachu, druhé pak voděodolnost. Čím vyšší čísla, tím lépe pro vás. Obdobné kódy používá i další elektronika, namátkově třeba odolné telefony. Samozřejmě, u powerbanky na občasné dobití v běžném životě nemusíte odolnost příliš řešit. Na procházky po horách vám bude bohatě stačit IP56 nebo ideálně IP66, na vodu už byste ale mít určitě IP68 pro případ, že by vám powerbanka spadla přes palubu. Zkrátka, měli byste si být vždy jistí maximální ochranou.

Hmotnost powerbanky je spíše detail

U powerbanky obecně na hmotnosti tolik nezáleží, protože nejde o výraznější břemena. Na druhou stranu, v horách na túře ucítíte na zádech každý gram, takže pokud se vám podaří pořídit spíše lehčí, než těžší model, určitě se to může vyplatit. Hmotnost powerbank se pohybuje obvykle mezi 100 a 400 g, přičemž velkou roli hraje použitý materiál i užitý typ baterie. Na delší výlety a časté převážení bychom vám doporučili spíše ty lehčí, ale berte to spíše jako podružný parametr. Kapacita a rychlost nabíjení jsou důležitější, pár gramů navíc přežijete spíše, než když budete muset powerbanku neustále dobíjet zas a znovu. (Zdroj: Choice.com.au)

Design

Powerbanku budete zřejmě nosit s sebou a budete ji vytahovat a vystavovat pohledu ostatních. Je jen na vás, jestli vám záleží na tom, jak vypadá, nebo ne. Věřte, že design nemá na její využití pražádný vliv, pokud ale chcete být styloví, můžete v praxi vybírat mezi malými powerbankami na klíčenku, většími klasickými powerbankami nebo těmi outdoorovými s ochrannými prvky (které jsou masivní a vypadají o něco hůře). Z hlediska materiálu se nabízí většinou plast nebo kov (obvykle hliník), z hlediska vzhledu si pak můžete vybírat nejčastěji ze dvou barev – bílé a černé, existují ale i další barevné varianty powerbank, včetně vícebarevných.

Technologie užité v powerbankách

Samozřejmě, základní funkce powerbank je jasná a je jí nabíjení dalších zařízení. Každopádně i při tak jednoduchém použití určitě oceníte některé nadstandardní vybavení, které jejich použití dělá ještě snazším a efektivnějším.

LED diody

Jedná se o způsob vizuální indikace probíhajících procesů. Prostřednictvím LED diod vás powerbanka informuje například o stavu vlastního nabití nebo o případné poruše.

Displej

Další formou vizuální indikace a oznámení o stavu powerbanky je po LED diodách displej. Nejčastěji jde o malou obrazovku, ze které vyčtete jen to nejzákladnější – procentuální stav nabití. Případně na něm uvidíte i hodnoty napětí.

LED svítilna

Ač byste to neřekli, i toto je funkce některých dnešních powerbank. LED svítilna je součástí těla powerbanky a energii čerpá z její baterie. Pokud se vrátíte domů až večer, nebo v noci, určitě svítilnu oceníte například při hledání klíčů; stejně tak se hodí místo baterky, když jedete třeba do přírody.

Rychlonabíjení

Tato funkce je dnes velmi dobře známá od mobilních telefonů. Rychlonabíjení znamená výraznou úsporu času, protože svá zařízení nabijete rychleji. Myslete ale na to, že aby tato funkce fungovala, musí technologii rychlonabíjení podporovat jak powerbanka, tak i nabíjené zařízení.

Bezdrátové nabíjení

Vychytávka nejmodernějších powerbank, která vám umožňuje nabíjet přístroje i bez fyzického připojení. Označuje se zkratkou QI a může znamenat značný uživatelský komfort. Na druhou stranu, podobně jako u rychlonabíjení, musí bezdrátové nabíjení zvládat i nabíjené zařízení.

Zabudované kabely

Kabely jsou v tomto případě součástí powerbanky a pro vás to znamená mírnou výhodu třeba při cestování. Nemusíte totiž řešit množství kabelů, které byste museli brát s sebou, neustále je hledat a hlídat si, abyste je někde nezapomněli.

Největší výrobci powerbank a jejich specifika

Na trhu s powerbankami najdete opravdu velké množství značek. Některé jsou lepší, některé jsou horší, proto byste si měli hlídat i tento parametr výběru. Obvykle platí, že tradiční, známé a zaběhnuté společnosti bývají preciznější a kvalitnější. Na trhu s powerbankami jich najdeme celou řadu, z nejznámějších jmenujme třeba Xiaomi, Adata nebo Asus. Okrajově se výrobě powerbank věnují i další známé firmy, jako je třeba NiceBoy nebo Lamax, ale na trhu mají jen pár modelů. Jsou také kvalitní, ale mezi největší výrobce je nemůžeme započítat. Podívejme se tedy na ty, kdo hrají na trhu s powerbankami největší roli.

Xiaomi

Společnost Beijing XIaomi Technology Co., Ltd. vstoupila na trh v Číně roku 2010 a dnes ji zná téměř celý svět jako výrobce levnější, ale zároveň solidní elektroniky. Není to nejlepší značka, ani technologicky nejvyspělejší, ale zato je dostupná a tvoří příjemnou střední třídu smartphonů nebo chytrých hodinek. Mimo to vyrábí také oblíbené powerbanky. O těch můžeme říct totéž – rozhodně nejsou ve svých kategoriích nejlepší. Ale konkurenci se vyrovnají dobrým poměrem ceny a kvality a při absenci některých pokročilých technologií je pořídíte za velmi dobré ceny. Pokud nestojíte o pokročilé a vyladěné powerbanky, ale stačí vám běžný standard, bude to pro vás dobrá volba. Pokud jde o specifika značky, běžná je pro powerbanky Xiaomi funkce Fast Charging pro rychlé nabíjení powerbanky i funkce Quick Charge 3.0 pro rychlé nabíjení vašich zařízení.

Xiaomi logo

Viking

Značka powerbank Viking, která je na našem trhu zastoupena společností AT Computers, se řadí mezi ty nejkvalitnější. Vyrábí především outdoorové a solární powerbanky, které vynikají vysokou odolností vůči prachu, vodě i nárazu. Některé z nich mají i protiskluzový design. Kromě toho vyrábí i velkokapacitní notebookové powerbanky. Jde sice o dražší, zato však nadstandardní značku, se kterou se nemusíte bát vyrazit do přírody.

viking logo

ADATA

Majitelem značky ADATA je společnost ADATA Technology Co., Ltd., sídlící na Tchaj-wanu. Založena byla roku 2001 a zaměřila se především na výrobu USB flash disků, HDD a SSD disků či paměťových karet. Působí ale i v oboru výroby powerbank a její výrobky jsou poměrně oblíbené. Podobně jako v případě Xiaomi se jedná o střední třídu. Nejsou drahé, ani dokonalé, pro standardní použití zcela postačující. Vyráběny jsou v různých designových variantách, s kapacitami přes 5000 mAh (nejlepší se dostává na 20000 mAh).

ADATA logo

CellularLine

Značka CellularLine patří aktuálně společnosti stejnojmenné italské společnosti a jde o jednoho z předních evropských výrobců elektroniky. Původně se značka zaměřovala na výrobu mobilních telefonů a jejich příslušenství, z trhu s mobily byla ale vytlačena. Aktuálně se tedy drží nejvíce zmíněného příslušenství – držáky, pouzdra, ochranné fólie a skla, nebo právě powerbanky. Jde spíše o nízkokapacitní powerbanky, v zásadě jen do 15000 mAh a nejčastěji s Li-Ion baterií, na druhou stranu jsou určeny především pro pravidelné dobíjení telefonů. Mezi levnými powerbankami jde o špičku, ale lepším značkám nemohou konkurovat.

CellularLine logo

Doca

Powerbanky značky Doca jsou drahé, to si musíme říct hned na úvod. Jsou však po všech stránkách profesionální a lze je označit, ve většině případů, za velkokapacitní. Jedná se často o powerbanky, určené na kempování nebo na cesty do hor, v rámci značky Doca ale seženete i běžné powerbanky pro klasické dobíjení smartphonů. Jsou outdoorové, odolné a některé z nich mají solární panel pro dobíjení.  S vybranými modely můžete dokonce startovat auto. Kromě těchto powerbank má značka Doca v nabídce i velké záložní zdroje, například pro dobíjení autobaterií (s kapacitou až 100000 mAh).

Doca logo

Remax

Značka Remax je na trhu s powerbankami velmi dobře známá a je velmi rozšířená. Prodává více než 100 různých modelů, které se liší kapacitou, rychlostí i designem a velikostí. Tím, že je nabídka takto široká, je těžké ji přesně vystihnout a charakterizovat, měli bychom ale přinejmenším zmínit, že se jedná spíše o dražší powerbanky (oproti třeba Xiaomi) a že většinou disponují informativním displejem. Kromě powerbank pak značka vyrábí třeba další příslušenství k telefonům nebo sluchátka.

Remax logo

Finální verdikt

Jak tedy celý výběr powerbanky shrnout? Především – výběr byste měli přizpůsobit svým potřebám a předpokládanému využití. Je zbytečné platit za dražší powerbanku, než jakou dokážete využít. Na občasné použití pro dobití telefonu na cestě do práce/z práce vám postačí malá, levná powerbanka, do kempu už to chce větší a na samostatný výlet do hor (třeba do Tater nebo do Alp) už byste se měli vybavit velkokapacitní, ideálně solární powerbankou. Tím se dostáváme k tomu, že na trhu existují dva druhy powerbank – klasické, nabíjené ze sítě, a solární. Každá má jiné využití a na to při výběru myslete.

Co se týče parametrů a kritérií výběru, tím nejdůležitějším by pro vás měly být technické údaje, týkající se nabíjení. Tedy typ baterie (Li-Pol, nebo o něco slabší Li-Ion), kapacita (ovšem pozor, musíte si umět tu teoretickou přepočítat na reálnou, která bývá nižší asi o 20 až 30 %) a výstupní proud, který v zásadě rozhoduje o rychlosti nabíjení, své ovšem mají samozřejmě co říct i pokročilé technologie rychlého nabíjení. To jsou tři základní parametry. Zajímat vás může i počet USB výstupů a od něj se odvíjející počet zařízení, která lze z powerbanky nabíjet najednou. Určitě by powerbanka měla být bezpečná, takže byste měli sledovat, jestli disponuje ochranou proti přehřátí, zkratu, přepětí a podobně. Pro outdoorové powerbanky je pak zajímavým parametrem také voděodolnost a prachuodolnost. Z dalších údajů je pak zajímavá, nikoliv však rozhodující, hmotnost, případně ještě rozměry a design. To však můžete řešit až úplně nakonec, na samotnou efektivitu nabíjení to nemá vliv.

Zásady pro správné použití powerbanky

Pokud chcete, aby vám powerbanka fungovala správně a její efektivita a životnost byly co nejvyšší, měli byste dodržet některé základní zásady, které s sebou používání tohoto přístroje obnáší. Především myslete na vhodné skladování – dlouhodobě by měla být umístěna v prostředí, kde teplota nepřekračuje 20 až 25 °C. U vás doma je to tedy v pořádku, v garáži nebo v dílně je to už na pováženou a spíše jí tím škodíte. Skladovat byste ji měli nabitou alespoň na 50 % kapacity, dlouhodobé vybití bude baterii škodit. Ovšem počítejte s tím, že se časem bude vybíjet, takže když ji za pár měsíců zapnete, bude mít nabité třeba jen 20 % kapacity.

Při použití by měla powerbanka taktéž fungovat v přijatelném rozmezí teplot. Je jasné, že v létě na dovolené se vám většinou nepodaří dodržet ideální teplotu do 25 °C, ale i tak byste měli teplo co nejvíce minimalizovat. Tedy například nenechat powerbanku pracovat na sluníčku a spíše ji dát do stínu (výjimku tvoří, přirozeně, solární powerbanky). Veškeré příslušenství, které použijete – zejména jde o nabíjecí kabely – by měly být originální. V opačném případě by se totiž mohlo stát, že dojde třeba ke zkratu, k přepětí nebo k jinému efektu, který by mohl poškodit vaše zařízení nebo samotnou powerbanku. Co se týče mechanické ochrany, nezbývá než doporučit, abyste se k powerbance chovali ohleduplně, aby vám vydržela co nejdéle. (Zdroj: PowerBankExpert.com)

Nejčastěji kladené otázky

Jakou kapacitu powerbanky vybrat pro denní použití?

„Předpokládáme, že tedy budete chtít používat powerbanku primárně pro dobíjení svého telefonu nebo v zaměstnání, kdy budete potřebovat naráz dobít maximálně polovinu kapacity svojí baterie. Nejpraktičtější tak pro vás budou modely s kapacitou okolo 10 000 mAh.“

Jak moc velkou pozornost bych měl/a věnovat při výběru powerbanky standardům rychlého nabíjení?

„U odpovědi na tuto otázku záleží, co budete chtít s powerbankou nabíjet. Ony standardy rychlého nabíjení totiž musejí být podporovány u powerbanky i nabíjeného zařízení. Pokud tedy máte mobil podporující nějaký z těchto standardů, byla by velká škoda nevybrat podle toho i odpovídající powerbanku“

Co všechno lze nabíjet z powerbanky?

„To může být u každého modelu specifické, a nezáleží zde pouze na kapacitě powerbanky. Snad se všemi modely dobijete mobil či tablet. Více výkonné powerbanky s větší kapacitou vám pak pomohou klidně i s notebookem. Co se nositelné elektroniky týče (bezdrátová sluchátka, chytré náramky, hodinky…), záleží na konkrétním modelu. Některé vám i tuto specifickou kategorii bez problému dobijí, jiné ji však kvůli nízkému odběru energie nebudou rozpoznávat.“

Jaký konektor využít pro nabíjení powerbanky?

„Na spoustě powerbankách naleznete více konektorů, které mohou posloužit pro jejich dobíjení. Pochopitelná otázka je tedy, který z nich zvolit. Odpověď na tuto otázku je jednoznačně USB-C, v současnosti neexistuje konektor, který by mu svojí efektivitou a rychlostí konkuroval.“

Je potřeba brát u powerbanky zřetel na stupeň certifikace odolnosti?

„Při odpovědi na tuto otázku je dobré zamyslet se nad tím, zda potřebujete ve svém zaměstnání či kdekoliv jinde, kde chcete powerbanku používat, odolný outdoorový telefon. V případě, že ano, je pochopitelné vyžadovat zvýšený stupeň ochrany i u powerbanky, v opačném případě je to poměrně bezpředmětné.“

Tomáš studoval obor mechanik elektrotechnik IT v Sokolnicích. Psaním článků pro naší redakci či autorskou prací obecně se zabývá 2 roky. Ve volném čase tvoří, čte nebo sleduje filmy. S jeho zájmy pochopitelně souvisí také oblíbené rubriky. Nijak překvapivě jde primárně o elektroniku a spotřebiče, obojímu perfektně rozumí.

Diskuse a poradna

Položte otázku