Nový způsob podvádění na internetu

Že se na internetu čas od času objeví hrozba ztráty dat nebo peněz, na to jsme si možná už zvykli. Teď se ale objevila další, která má potenciál některé uživatele vyděsit a donutit jednat. Všechno začalo před rokem – tehdy se začaly po internetu šířit maily, které využívaly jednu a tutéž taktiku:

  1. Z falešného mailu (většinou šlo o generátor, nebo falešnou IP adresu) vám přišla zpráva a autor vám hned v jejím úvodu oznámil, že při sledování pornovideí prolomil vaše zabezpečení a připravil vás o data. Využil váš prohlížeč, aby ovládl počítač a skrze sdílenou plochu vás vaší webkamerou natočil.
  2. Následně vám nabídl, že za určitý finanční obnos (v řádu několika tisíc korun) váš počítač opustí, a kompromitující materiály smaže.
  3. Pokud mu peníze nepošlete do 24/48 hodin, zveřejní videa a rozešle je vašim příbuzným, známým, kolegům…
  4. Na závěr přidává upozornění, ať se ho nesnažíte nijak kontaktovat, ani kontaktovat bezpečnostní složky, protože vám nepomohou.

Celkově byly tyto maily psané s velmi bídnou gramatikou, a na první pohled bylo jasné, že se jedná o podvod, navíc ne zcela povedený. Není potřeba dodávat, že se samozřejmě nikomu nic takového nestalo, přesto někteří lidé peníze odeslali. Teď se tyto maily vrací, ale v lepší jazykové formě a se zvýrazněnou hrozbou. Viz obrázek:

Snímek obrazovky, vyhrožování mail

Mail je psaný výrazně lepší češtinou, než byly psané maily před rokem. Pro člověka, který nerozumí IT, může text působit rozumně a může pro něj znamenat hrozbu. Na druhou stranu, za povšimnutí stojí některé obraty, kde slovosled nebo překlad nedává zcela smysl („Bezpečnostní služby nepomáhají ani: formátování pevného disku nebo zničení zařízení také nepomůže“. Poměrně vtipně působí oba slovní obraty, které se do záběru obrazovky u obrázku nevešly („Za​ručuji, že po Va​ší plа​tbě Vás již nе​budu dále​ o​btěžо​vat, pro​tože nеjste jеdiný nа​ mém sе​znаmu/Tо​ je druh čеstného kódu, který dо​držujе​mе. Nеbuďte​ na mě naštva​ný, každý má svo​u vlastní práсi“). Je otázka, jestli lze vydírání na internetu označit za práci, to je ale jiná věc. Zpátky k mailu. Následuje informace, jak provést platbu a hrozba:

Snímek obrazovky (925)

Je potřeba si říct, že mail pracuje především s tím, že uživatele vyděsí a ten provede záhy platbu. To by byla chyba, rozhodně to nedělejte. Je extrémně nepravděpodobné, že někdo něco takového ve vašem zařízení provedl, varovné jsou některé malé jazykové přešlapy v mailu, i rozšířená hlavička (doporučujeme otevřít si ji, málokdo to dělá, ale hodně vám řekne):

Standardní hlavička mailu je výrazně menší, tady je širší o informace o odesilateli. Pravděpodobně je vygenerovaná IP adresa falešná (v tomto konkrétním případě odkazuje do Egypta), časové pásmo ukazuje více na východ, než jsme my, navíc je zřejmě odeslaný skrze anonymní mailer. Stejně jako loni v létě, ani tentokrát nelze evidovat jediný případ, kdy by byla zveřejněna něčí videa. Ač tento způsob vydírání působí na první pohled děsivě, doporučujeme mail ignorovat, ideálně ani neotvírat a shodit ho do SPAMů. Případně, pokud už si ho přečtete, rychle se uklidnit a za žádnou cenu nikomu nic neplatit. Poslední poznámka – některým lidem se stává, že mail, ze kterého je zpráva odeslaná, znají… Je to možné – maily jsou vybírány pravděpodobně náhodně, zřejmě z nějaké databáze, jejíž data unikla na internet. Ale nemělo by být možné, aby se odesílatel mailu dostal do vaší schránky, natožpak do vašeho zařízení.

Že jste takový mail obdrželi, není vaše chyba. Nesouvisí to s vaším případným rizikovým chováním na internetu, jde čistě o automaticky generovaný pokus, jestli se chytíte, nebo ne. Autor nemá v ruce vůbec nic a zkouší vás vyhecovat k akci. Naše doporučení je mail ignorovat, neodpovídat na něj, ani nic neplatit. Opakujeme, autor tohoto mailu vám nemá jak ublížit, zachovejte chladnou hlavu.

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Váš pomocník