Nejlepší čtečky e-knih 2019

 • Zajímá vás, jak vybrat čtečku, aniž byste se napálili?
 • Projděte si naše recenze čteček a vyberte tu nejlepší!
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji!

Čtečky bez pozadí

Porovnání čteček e-knih

Do 2 000 korun Do 2 500 korun Do 3 000 korun Do 4 000 korun Od 4 000 korun
Model: Amazon Kindle 8 Touch PocketBook 616 Touch Lux 2 PocketBook 627 Touch Lux 4 Amazon Kindle Paperwhite 4 PocketBook 740 InkPad 3
Náhled:
Cena: Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu
Velikost displeje: 6" 6" 6" 6" 7,8"
Wi-Fi: Ano Ano Ano Ano Ano
Typ displeje: E-Ink E-Ink E-Ink E-Ink E-Ink
Vnitřní paměť: 4096 MB 8192 MB 8192 MB 8192 MB 8192 MB
Podsvícení displeje: Ne Ano Ano Ano Ano
Hmotnost: 161 g 155 g 155 g 191 g 210 g
Slot na paměťové karty: Ne Ano Ano Ne Ano
Dotykový displej: Ano Ne Ano Ano Ano

Úvod

Milujete čtení? Ať už doma na gauči, venku v parku, v autobuse či vlaku, v kavárně nebo třeba někde u moře na dovolené? Neradi taháte těžká zavazadla, nebo rychle čtete? Pak by jste si měli pořídit šikovnou elektronickou čtečku knih. Oproti těžkým knihám vás ušetří jak těžké tašky, tak i místa v ní. Že na dovolené stíháte přečíst 2 nebo dokonce 3 knihy, ale zabírají vám půlku kufru? Nyní už nemusí. Do jedné malé čtečky knih se vám může vlézt až 1 500 až 2 000 knih! Záleží čistě na formátu knihy, její velikosti, počtu obrázků a stran a podobně. Ovšem v těchto číslech se čtečky významně neliší, vnitřní paměti jsou velikostí podobné. Toto číslo může výrazně navýšit slot pro paměťovou kartu.

Pokud se bojíte, že vás ze čtečky budou bolet oči, tak se této obavy můžete ihned zbavit, protože čtečky jsou vyvinuty tak, že nezatěžují oči jako běžné displeje. E-ink displeje používají takzvaný elektronický papír, který odráží světlo jako běžný papír. Tudíž lze na světle číst jako běžná kniha a pro čtení v přítmí, nebo ve tmě některé čtečky nabízejí podsvícení displeje. Čtečky ovšem nejsou jen pro čtení knih, ale mohou být také použity na čtení dokumentů do práce, nebo do školy.

Nejlepší čtečka e-knih od 4 000 korun

PocketBook 740 InkPad 3

 • Pro koho je čtečka PocketBook 740 InkPad 3: Pro toho, kdo hledá čtečku s větším displejem a vysokým rozlišením.
 • Proč koupit právě PocketBook 740 InkPad 3: Díky velkému displeji je pohodlně čitelná a má snadné ovládání.
 • Proč jsme vybrali právě PocketBook 740 InkPad 3: Je jednou z mála čteček s displejem větším, než 6“.

Čtečka knih PocketBook 740 InkPad 3 je novější verzí po své starší sestře Inkpad 2. Nejen, že je to novější verze, ale v tomto případě to znamená také vylepšená verze.

 Zjistit cenu

Tato čtečka má velmi rychlé vykreslování a otáčení stran. Nastavení je v českém jazyce a její ovládání je velmi intuitivní. Tato čtečka také disponuje funkcí text-to-speech neboli převodu psaného textu na mluvené slovo, s čímž také souvisí její možnost přehrávat audioknihy a soubory MP3. Díky kapacitě baterie 1900 mAh vydrží čtečka při průměrném používání 30 min denně, až měsíc na jedno nabití. Navíc má čtečka PocketBook 740 InkPad 3 velký displej, s úhlopříčkou 7,8 palce. Může to být výhoda i nevýhoda. Je sice těžší a méně pohodlná do ruky, ale zase se perfektně hodí i pro čtení technických a odborných textů se schématy a nákresy, které by na menší čtečce nebyly přehledné.

PocketBook 740 InkPad 3

Výhody

Velký displej na čtení

Velké rozlišení

Čtečka vhodná i pro PDF dokumenty


Nevýhody

Horší skladnost kvůli velikosti

Nejlepší čtečka e-knih do 4 000 korun

Kindle Paperwhite 4

 • Pro koho je čtečka Kindle Paperwhite 4: Pro ty, kteří rádi využívají při četbě slovník a chtějí si četbu přizpůsobit náladě.
 • Proč koupit právě Kindle Paperwhite 4: Čtečka má elegantní design a přehledné vykreslení textu.
 • Proč jsme vybrali právě Kindle Paperwhite 4: Skvělé zařízení pro ty, kteří nejsou s angličtinou na štíru.

Čtečka Amazon Kindle Paperwhite 4 je špičkou značky Kindle. Po stránce designu je jednoduchá a přesto elegantní. Její displej je dotykový typu E-ink, zarovnaný s rámečkem a dosahuje rozlišení 1448 x 1072 pixelů při úhlopříčce 6 palců a jemnosti obrazu 300 ppi. To zajišťuje krásnou čitelnost. Kontrast je taktéž velice dobrý, takže je displej čitelný i na slunci, navíc neprodukuje tolik odlesků, jako jsme zvyklí od starších modelů. V porovnání s konkurencí je potřeba ocenit podsvícení displeje, které je ale zároveň za tmy šetrné k očím. Na rozdíl od předchozích řad se ale liší rozměry, je menší a lehčí, takže starší pouzdra na ni nebudou sedět. Nemusíte se ale bát, v ruce se drží dobře. Za výhodu považujeme, že je voděodolná (splňuje normu IPX8).

Zjistit cenu

Oproti předchozím verzím narostla její kapacita – paměť odpovídá 32 GB, což je na poměry čteček dost. Z podporovaných formátu je třeba zmínit AZW3, AZW, PDF, TXT, MOBI a PRC, po konverzi lze číst i z dalších formátů. Slabá je ale podpora formátu EPUB. Na druhou stranu, chybí audio vstup, takže poslouchat ji můžete jen přes Bluetooth v bezdrátových zařízeních. Po funkční stránce jí nechybí nic důležitého, můžete si psát poznámky, používat slovník nebo vyhledávat, stejně tak je součástí čtečky webový prohlížeč. Za nedostatek lze považovat snad jen chybějící českou lokalizaci (byť české znaky se zobrazují bez problému). Baterie má kapacitu 1 500 mAh, což odpovídá asi 21 hodinám, dobíjení je poměrně rychlé (ze zásuvky nebo přes USB). Šikovné je navíc pouzdro, které čtečku po uzavření samo uspává do šetrného režimu.

Amazon Kindle Paperwhite 4 velký

Výhody

Krásné zobrazení a dobrá čitelnost

Podsvícení displeje

Voděodolnost


Nevýhody

Chybí slot na paměťové karty

Chybějící česká lokalizace

Horší podpora formátu EPUB

Nejlepší čtečka e-knih do 3 000 korun

PocketBook 627 Touch Lux 4

 • Pro koho je PocketBook 627 Touch Lux 4: Pro čtenáře, hledající kvalitní čtečku za rozumné peníze.
 • Proč koupit PocketBook 627 Touch Lux 4: Mějte s sebou vždy tolik knih, kolik jen chcete a zároveň čtečku množství textových a grafických formátů.
 • Proč jsme vybrali právě PocketBook 627 Touch Lux 4: Jde o volbu kupujících, Lux 4 je nejoblíbenější zákaznický produkt.

Lehká, snadno ovladatelná a velmi slušně vybavená čtečka knih. Oproti ostatním ve své kategorii má nižší rozlišení displeje, pouze 1024 x 758 px, reálně to však nejde poznat. S vnitřní pamětí 8192 MB výrazně překonává Amazon Kindle Paperwhite 3. Naopak Paperwhite 4 už PocketBook, co se vnitřní paměti týče, několikanásobně převyšuje. Již zmíněných 8192 MB však stačí na asi 3000 e-knih, nebo jiných dokumentů. Lux 4 je zároveň vybaven předinstalovaným slovníkem s 24 jazykovými kombinacemi. Mimo to přístroj podporuje 17 textových a 4 grafické formáty.

Zjistit cenu

Pokud rádi čtěte dlouho do noci, žádný strach, čtečka je vybavena chytrým nasvícením, šetrným pro vaše oči. Zároveň nabízí funkci spánku a úsporu baterie. Když mluvíme o baterii, výrobce slibuje její výdrž až jeden měsíc. Čtečka je s velikostí displeje 6″ kompaktní, lehká a tenká, dobře tak padne do ruky a vleze se i do kapsy. Pro toto všechno ji můžete mít všude s sebou, číst tak můžete pohodlně kdekoliv.

PocketBook 627 Touch Lux 4

Výhody

Vnitřní paměť

Snadné ovládání v češtině

Chytré nasvícení

Podsvícení


Nevýhody

Malá operační paměť

Nemá předčítání

Nejlepší čtečka e-knih do 2 500 korun

PocketBook 616 Touch Lux 2

 • Pro koho je PocketBook 616 Touch Lux 2: Pro čtenáře, kteří chtějí mít svou knížku vždy s sebou.
 • Proč koupit PocketBook 616 Touch Lux 2: Vleze se do kapsy, je tak hravě přenosný a skladný.
 • Proč jsme vybrali právě PocketBook 616 Touch Lux 2: Jde o oblíbený a prokazatelně kvalitní produkt s množstvím užitečných vlastností.

Prostá, avšak kvalitní a cenově únosná čtečka knih, která je velmi lehká a kompaktní. Kapacita více než 8 GB nabízí dost prostoru pro asi 3000 knih a jiných souborů. Rozlišení šestipalcového displeje je 1024 x 758 px. Čtečka podporuje mnoho knižních formátů a také čtyři klasické grafické formáty. Ke čtení cizojazyčných knih jsou nápomocny vložené slovníky. Text je tak možno číst ve dvoujazyčné kombinaci.

Zjistit cenu

Konkurenční C-TECH Lexis EBR-61 sice nabízí dotykový displej a předčítání, je však těžší a není vybaveno E InkCarta displejem, šetrným pro vaše oči. PocketBook 616 Touch Lux 2 pak také nabízí služby jako Wi-Fi, Dropbox či cloudové úložiště, ty značně rozšiřují možnosti přenosu a uložení vašich oblíbených titulů bez nutnosti připojení k počítači. Můžete si tak s sebou nosit tolik knih, kolik jen přečtete kamkoliv se vám zachce.

PocketBook 616 Touch Lux 2

Výhody

Vnitřní paměť

Kapesní rozměry

Šetrný displej


Nevýhody

Slabá operační paměť

Nepamatuje si osobní nastavení

Nemá dotykový displej

Nejlepší čtečka e-knih do 2 000 korun

Amazon Kindle 8 Touch

 • Pro koho je čtečka Amazon Kindle 8 Touch: Pro ty, kteří si chtějí dobře počíst a nepotřebují podsvícení displeje.
 • Proč koupit právě Amazon Kindle 8 Touch: Skvělá čtečka, pokud je pro vás zařízení pouze – co do váhy – lehčí alternativou knihy a nepotřebujete příliš aplikací navíc.
 • Proč jsme vybrali právě Amazon Kindle 8 Touch: Spolehlivá velmi dobrá čtečka, která je cenově dostupná.

Zařízení Amazon Kindle 8 Touch je vhodnou levnou alternativou čteček knih pro ne příliš náročné. Se svou hmotností pouhých 161 g se stává 4 až 5x lehčí než průměrná kniha. Přičemž do jejího úložiště se knih vleze až 1100. Její dotykový displejvysoký kontrast pro lepší čitelnost textu a vykreslování displeje je plynulé.

Zjistit cenu

Provedení čtečky bez spodních tlačítek zajišťuje snadnější úchop a držení při čtení. Ne náhodou se jedná již o několikátou řadu firmy, která čtečky e-knih masově rozšířila na trhu. Nechybí jí slovníky ani překladač, jen nás trochu mrzí chybějící podsvícení displeje. O to zajímavější pro nás je, že displej je i ve zhoršených světelných podmínkách krásně čitelný. Na co si uživatelé ještě často stěžují, to je absence menu a ovládání v češtině. U takto levné čtečky se to ale určitě dá přežít.

Amazon Kindle 8 Touch

Výhody

Dlouhá výdrž baterie

Dobrá čitelnost

Jednoduché ovládání


Nevýhody

Bez podsvícení displeje

Chybí slot na paměťové karty

Nenabízí menu v českém jazyce

Závěr

 • Pro vysoce kvalitní čtečku knih jistě sáhněte po modelu PocketBook 740 InkPad 3, která v sobě spojuje všechny funkce, které čtečka může mít.
 • Pokud raději manipulujete s tlačítky, než pomocí dotyku na obrazovku, můžeme vám doporučit PocketBook 616 Touch Lux 2.
 • Nejlevnější čtečka se skvělým poměrem cena-výkon je jistě Amazon Kindle 8 Touch.
 • A pro ty, kteří preferují moci si vybrat z několika formátů textu a chtějí čtečku, která je dokáže zobrazit, je tu Kindle Paperwhite 4 a PocketBook 627 Touch Lux 4.

Důležité parametry čteček e-knih

 • Typ displeje – vždy volte spíše E-Ink, než LCD displej (kterým stále některé čtečky disponují). Nejlépe displej InkCarta, který má velmi dobré rozlišení a je šetrný k vašim očím. Dívejte se i na velikost.
 • Zobrazovací vlastnosti – jas, kontrast a další vlastnosti, které bezprostředně ovlivňují fungování displeje.
 • Funkce podsvícení displeje – to umožňuje číst i při slabém, nebo žádném externím osvětlení.
 • Velikost vnitřní paměti – od té se odvíjí kolik knih do čtečky lze nahrát. Případně lze paměť rozšířit využitím paměťových karet, pro které ale nesmí chybět sloty.
 • Menu, jazyk a ovládání – zkontrolovat si, zda je čtečka v českém jazyce, zda se vám ovládá dobře a vyznáte se v ní. Ovládání musí být snadné a intuitivní.
 • Podporované formáty – zkontrolujte si, jaké formáty čtečka zvládne, včetně toho, zda v ní otevřete PDF soubory.
 • Výdrž baterie – čím delší, tím lepší. Kupříkladu na cestách se vám může stát, že nebudete mít možnost ji nabít, na to myslete.
 • Rozměry a váha – čtení vám musí být pohodlné, takže se opravdu nevyplatí pořídit si zbytečně velkou nebo těžkou čtečku.

Všechny parametry výběru, ale i další modely v žebříčcích jednotlivých kategorií, naleznete také v našem velkém testu čteček e-knih. Doporučujeme do něj alespoň nahlédnout a získat o čtečkách e-knih trochu větší přehled a znalosti.

Nejlepší čtečky
5 (100%) 1 vote
Váš pomocník