Myčka nádobí MORA IM 641 : Recenze

Výběr myčky nádobí je v poslední době čím dál výraznějším tématem – tyto spotřebiče si pořizuje čím dál více rodin. Proto pro vás nabízíme naše recenze, abychom vám poradili. V tomto testu jsme se blíže podívali na myčku tradiční české značky MORA IM 641.

Design a vnitřní uspořádání

Jelikož se jedná o zabudovanou myčku nádobí, není potřeba se příliš zabývat jejím designem. Ten se přizpůsobí kuchyni. Důležité jsou pro vás ale její rozměry. Ty jsou poměrně standardní, 82 centimetrů na výšku, 59,5 centimetrů na šířku a 54 centimetrů do hloubky. Více nás ale zajímá její vnitřní rozložení.

Vnitřek myčky je uzpůsoben tak, aby se maximalizovala účinnost každého mycího procesu. Pro dosažení nejlepších výsledků je myčka nádobí Mora IM 641 vybavená příborovou zásuvkou na samostatné úrovni a třemi odstřikovacími rameny, takže se voda dostane ke všem nádobím rovnoměrně. Díky příborové zásuvce získáte větší prostor ve spodním koši na mytí hrnců a velkých nádob. Pokud však potřebujete tento prostor rozšířit, můžete tak snadno učinit pomocí polohovatelného horního koše. Ten jednoduchým pohybem zvednete nebo snížíte dle konkrétního druhu nádobí. Ve spodním koši k tomu můžete upravit držáky na talíře a přizpůsobit si prostor, aby vám stoprocentně vyhovoval.

Technické parametry

V tomto modelu získáte domů více než užitečnou myčku nádobí s velkou kapacitou, dosahující až 14 jídelních souprav nádobí. Uspokojí tak potřeby i větších rodin, ve kterých se často a hodně vaří. Svou spotřebou se řadí do skvělé energeticky úsporné třídy A++ (což sice není nejlepší třída, ale pro myčky znamená dobrý nadprůměr) a třída účinnosti mytí a sušení je A. Na jeden cyklus spotřebuje 10 litrů vody, což je při její velké kapacitě vynikající hodnota. Rozhodně vám nebude potají vysávat peněženku.

Myčka Mora určitě příjemně překvapí svými funkcemi a vnitřním uspořádáním, ale také nízkou hlučností, která šplhá jen na 47 dB. Hlučností se řadí mezi lepší průměr, nemusíte mít obavu, že vás svým chodem bude rušit během odpočinku nebo jiných činností v domácnosti. Navíc v těchto hladinách zvuku není jeden nebo dva decibely nijak citelný rozdíl.

Zjistit cenu

Ovládání a programy

Jelikož se jedná o plně integrovanou myčku, její ovládací panel je ukryt ve vnitřní straně dvířek. Myčka díky tomu ve vaší kuchyni nepůsobí rušivě. U tohoto modelu myčky značky Mora máte na celkem výběr z celkem 6 mycích programů. Ovládání je díky LCD displeji umístěného na ovládacím panelu jednoduché a přehledné. Myčka vás sama upozorní na nedostatek soli nebo leštidla, dvou přísad, které jsou pro její fungování zásadní.

Samozřejmě nesmí chybět intenzivní program, který při mytí používá nejvyšší teplotu vody až 70 °C a je tak předurčen pro mytí extra špinavého nádobí, které zanechá hygienicky čisté. Doporučujeme jej používat při mytí mastných hrnců a pánví s připálení mastnotou. Automatický program si sám inteligentně stanoví teplotu a množství vody podle toho, jak moc je nádobí špinavé. Aby byly zaručeny maximálně uspokojivé výsledky, sám si přizpůsobí i dobu mytí. Nejnižší spotřebu energie a vody zaručuje program Eco 50 °C, který spotřebuje 10 litrů a 0,95 kWh během jednoho mycího cyklu.

Normální cyklus se doporučuje používat na každodenní mytí běžně zašpiněných talířů, sklenic či hrnců. Na mírně zašpiněné nádobí, které nevyžaduje prvotřídní účinné sušení, můžete použít program 1 hodina. Posledním ze skupiny programů, kterým je myčka vybavena, je program Oplach – opláchne nádobí, které se chystáte mýt později. Zbaví ho tak hrubé špíny, a další mytí je o to efektivnější. Na dokončení každého mycího cyklu vás myčka upozorní zvukovým signálem.

Funkce

Funkce, kterými je myčka MORA IM 641 vybavena, splňují současný standard. Nechybí funkce polovičního naplnění, díky které myčka přizpůsobí svůj mycí cyklus menší náplni, přičemž i spotřeba vody a elektrické energie je nižší, než při plném naložení. Tuto funkci oceníte, pokud rychle potřebujete čisté nádobí.

Funkce odloženého startu je u dnešních myček nezbytností. Každý výrobce se snaží o to, aby jeho myčka byla pro uživatele co nejflexibilnější, a značka Mora není výjimkou. Díky odloženému startu si začátek mycího cyklu můžete nastavit na jakoukoliv denní či noční hodinu, maximálně však do 24 hodin. Menší nevýhodou je chybějící dětská pojistka, takže dvířka myčky lze otevřít kdykoliv během mycího cyklu.

Na trhu je dostupných několik typů čisticích prostředků určených k použití v myčkách nádobí. Jednou z nich jsou velmi populární tablety 3v1. Některé myčky mají ale s tímto druhem tablet problém, často nedojde k jejich úplnému rozpuštění a po ukončení programu najdeme zbytek tablety přilepené na jinak už čistém nádobí. Myčka MORA IM 641 je uzpůsobena k používání tablet 3v1, takže se podobných incidentů s nerozpuštěnými zbytky tablet bát nemusíte.

Z hlediska bezpečnosti je myčka MORA IM 641 vybavena speciálním systémem AquaStop. Jedná se o bezpečnostní ventil připevněný na přívodní hadici, který v případě poruchy okamžitě zastaví přívod vody do myčky. Vana je vybavena plovákem a spínačem, takže po překročení určité hladiny vody se automaticky zapne čerpadlo a zbylá voda bude z myčky odčerpána.

Zjistit cenu

9.2 Hodnocení
Finální verdikt

Elegantní myčka tradiční české značky MORA IM 641 na první pohled zaujme svým jednoduchým ale luxusně působícím designem a minimalistickým provedením. Díky těmto vlastnostem zapadne do každé moderní kuchyně. Myčka ve vynikající energetické třídě A++ na jedno umytí pojme až 14 jídelních souprav nádobí a na to utratí jen 10 litrů vody. Tyto hodnoty jsou opravdu dobré, avšak v dané cenové kategorii se nejedná o žádnou výjimku. Mínusem myčky je chybějící dětská pojistka, takže se dvířka dají otevřít v jakémkoli stavu mycího cyklu. Dalším mínusem, který stojí za zmínku, jsou smíšené reakce spotřebitelů na značku Mora. Existují dva tábory - na jedné straně jsou zákazníci, kteří jsou se spotřebiči této značky maximálně spokojeni, na druhé straně se objevují zcela protichůdné názory. Ovšem i tak si myslíme, že tenhle model se společnosti Mora povedl.

Spotřeba
9.2
Funkce
9.3
Hlučnost
9.0
Poměr cena/kvalita
9.4
VÝHODY
  • Velká vnitřní kapacita
  • Energetická třída A ++
  • Program polovičního naplnění
NEVÝHODY
  • Chybějící dětská pojistka
  • Reakce uživatelů
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník