Myčka nádobí Electrolux ESL 4200 LO : Recenze

V našich jednotlivých recenzích jsme se zaměřili na všechny vlastnosti, které by vás při výběru myčky mohly zajímat. Spotřeba a energetická náročnost, hlučnost, kvalita mytí, funkce a bezpečnost jsou jádrem toho, na co jsme se soustředili. V tomto testu jsme se zaměřili na myčku značky Electrolux. Konkrétně se blíže podíváme na model Electrolux ESL 4200 LO.

Design a vnitřní uspořádání

Elegantní vestavná myčka nádobí Electrolux ESL 4200 LO zcela jistě zapadne do interiéru vaší kuchyně. Její design není třeba řešit, protože se přizpůsobí stylu vaší domácnosti. Podstatnou roli pro vás ale hrají její rozměry, abyste nemuseli přebudovat celou kuchyni. Na výšku měří 81,8 centimetru, do hloubky 55 centimetrů. Výhodou modelu Electrolux ESL 4200 LO je však jeho šířka, jen 45 centimetrů (takže se snadno vejde do každé kuchyně) v kombinaci s poměrně velkou vnitřní kapacitou. Najednou se do myčky vejde až celých 9 jídelních souprav nádobí.

Vnitřek

Myčka je vybavena dvěma prostornými koši na ukládání nádobí. Horní koš s drátěným držákem a spodní koš určený pro ukládání talířů, ve kterém je umístěn košík na ukládání příborů. Pokud potřebujete umýt nádoby větších rozměrů, koše si můžete přizpůsobit pomocí sklopných držáků na sklenice a navíc je horní koš jednoduše výškově nastavitelný. Ve spodním koši tak získáte větší požadovaný prostor pro ukládání hrnců nebo pánví.

Technické parametry

Jedná se o velmi úzkou myčku, její šířka dosahuje jen neuvěřitelných 45 centimetrů. I přesto se do ní vejde obdivuhodných 9 jídelních souprav nádobí. Energetická třída této myčky je však pouze A, čemuž následně odpovídá i její vyšší spotřeba elektrické energie. Na jedno umytí spotřebuje 13 litrů vody, což je o něco vyšší hodnota, než je u myček lepší třídy průměr. Ovládací panel je umístěn na horní hraně vnitřní strany dvířek a díky tomu celá přední strana splyne s vnějším interiérem vaší kuchyňské linky. Myčka dosahuje hlučnost 51 dB, tedy nejvyšší hodnotu z námi testovaných myček. Technické parametry jsou tedy horší a plně příslušné levnější myčce nádobí.

Electrolux ESL 4200 štítek

Ovládání a programy

Ovládání myčky Electrolux ESL 4200 LO je maximálně intuitivní. Už při prvním pohledu na ovládací panel vám bude jasné, na jakém principu myčka nádobí funguje. Myčka je vybavena otočným kolečkem, díky čemuž je její ovládání ještě jednodušší.  Na výběr máte z pěti předvolených mycích programů.

Intenzivní program myje při nejteplejší teplotě vody, až 70 °C a je tak určen pro extra špinavé nádobí. K dispozici máte na výběr program QuickPlus 65 °C, normální program a program Eco 50 °C. Zvolit si můžete i opláchnutí nebo čekání. Nastavit si můžete i 3 různé teploty vody. Díky tomu bude vaše nádobí vždy perfektně umyté a vyleštěné. Na jedno umytí spotřebuje myčka 13 litrů vody a 0,86 kWh, jedná se tedy o vyšší hodnoty než u nejlepších myček ve stejné kapacitní skupině. Myčka nemá funkci automatického programu. Co však určitě oceníte je rychlý program, který vám umožní mýt nádobí v průběhu neuvěřitelných 30 minut. Pokud se okamžitě potřebujete zbavit nádobí, které není velmi zašpiněné, tuto funkci si rychle oblíbíte. I tak je ale funkční vybavení chudší než u myček vyšší třídy.

Electrolux ESL 4200 zabudování

K dispozici máte funkci odloženého startu, která je v dnešní době u myček již víceméně nezbytností. Start je však možné odložit maximálně o tři hodiny. To je podle nás málo, když půjdete spát nebo když budete chtít zapnout myčku až před návratem z práce, nebude to stačit. Pro někoho může být nevýhodou chybějící integrovaný displej, který oznamuje čas zbývající do začátku fungování a usnadňuje tak její používání. Pro bezproblémový chod každé myčky nádobí a perfektní výsledky je třeba použití soli a leštidla. Na ovládacím panelu je umístěna kontrolka, která se rozsvítí vždy, když jejich zásoba bude docházet.

Zjistit cenu

Funkce

Myčka nádobí Electrolux ESL 4200 LO je velmi inteligentní spotřebič. Díky funkciFuzzyLogic sama dokáže pomocí senzorů určit, jaké množství nádobí bylo do ní vloženo a navíc rozpozná i to, jak moc je toto nádobí špinavé. Díky tomu může samostatně regulovat programy, aby byly zaručeny co nejlepší výsledky. Nastaví nejvhodnější teplotu vody a podle výsledků při mytí upraví počet mycích cyklů tak, aby bylo nádobí co nejčistší. Funkce FuzzyLogic šetří množství vody spotřebované na jedno umytí a zároveň i množství elektrické energie.

Electrolux ESL 4200 detail

Myčka je vybavena systémem DryTech, který zajišťuje aktivní sušení nádob. Systém využívá již ohřátý vzduch uvnitř myčky, kterým pomocí ventilátorů suší právě domývané nádobí. To po ukončení programu můžete z myčky okamžitě vyjmout, nebude nutné jeho ruční utírání.

Firma Electrolux myslela i na bezpečnost. Aby nedošlo k nepříjemné situaci jako je vytopení, do modelu Electrolux ESL 4200 LO zabudovali jeho výrobci spínací plovák. Ten by měl zaručit, aby se voda nedostala dál a ochránil tak váš majetek. Myčka disponuje přítokovou hadicí AquaControl, která redukuje riziko nehody a následné přetečení vody na minimum. Z tohoto pohledu je tedy myčka vybavená velmi dobře.

Zjistit cenu

8.7 Hodnocení
Finální verdikt

Myčka nádobí Electrolux ESL 4200 LO nepatří mezi špičkové spotřebiče, svými vlastnostmi se řadí spíše mezi průměr. Je ideální do menších kuchyní, protože díky svým rozměrům nezabere mnoho místa, ale její vnitřní kapacita vám umožní najednou mýt až 9 jídelních souprav nádobí. Její výhodou je velmi intuitivní ovládání, senzory, které šetří spotřebu vody a energie a bezpečnostní prvky. Nevýhodou je ale naopak vyšší spotřeba vody na jeden cyklus, a obecně i příslušnost k energetické třídě A. Další nevýhodou je hlučnost. Při mytí nádobí generuje spotřebič zvuk o intenzitě 51 dB, která může být překážkou hlavně v kuchyních propojených s obývací částí domu. Je třeba si dát pozor na přibalený tištěný návod, ve kterém jsou některé kroky uvedeny nepřesně. Na internetu je však volně dostupný ucelený návod s důležitými informacemi v českém jazyce. Náročného zákazníka tato myčka neuspokojí, ale pro běžného uživatele bude dobrým pomocníkem do domácnosti.

Spotřeba
8.0
Funkce
8.9
Hlučnost
9.0
9.0
VÝHODY
  • Cena
  • Rozměry
  • Kapacita
NEVÝHODY
  • Vyšší spotřeba
  • Vyšší hlučnost
  • Chybějící displej
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník