Myčka nádobí Electrolux ESI 5540LOX : Recenze

Výběr a koupě myčky je zásadní věc, při rozhodování je třeba brát v úvahu mnoho faktorů, které mohou vaše rozhodnutí ovlivnit. Výběr bude postaven na ekonomické stránce, která zahrnuje cenu, velikost a efektivitu, a na funkcích – teplota při sušení, kapacita, délka mycího cyklu, hlučnost. Připravili jsme pro vás recenzi vestavěné myčky Electrolux ESI 5540LOX, který se svou velikostí řadí mezi větší myčky.

Design a vnitřní uspořádání

Jelikož se jedná o vestavěný model, design pomalu přeskočíme a vrhneme se rovnou na vnitřní prostředí myčky. Uspořádání hodnotíme jako šikovné. V horním koši myčky nádobí Electrolux ESI 5540LOX najdete měkké gumové špičky, které vaše skleněné nádoby udrží v bezpečné poloze během celého mycího cyklu. Horní koš také obsahuje skládací poličky na umístění šálků, zatímco spodní koš je uzpůsoben pro ukládání talířů. Celkově jsou koše velmi dobře přizpůsobitelné, nechybí držák na dlouhé nože či pivní sklenice. Horní košík je výškově polohovatelný, nastavovat jej můžete dokonce i při plném naložení. To rozhodně není pro všechny modely samozřejmostí a my tuto vlastnost oceňujeme.

Technické parametry

Šířka této vestavěné myčky dosahuje 60 centimetrů (patří tedy mezi větší modely) a na jedno umytí do ní můžete naložit až 13 jídelních souprav nádobí. Podle normy IEC se jednou soupravou rozumí talíř, hluboký talíř, dezertní talíř, pohár, čajový šálek s podšálkem, nůž, vidlička, polévková lžíce, dezertní lžíce a lžička. To znamená, že si bez problémů poradí s nádobím po 13 lidech. Samozřejmě, do této kapacity nejsou započítány větší nádoby jako hrnce či pánve, i tak je to ale skvělé číslo.

Myčku Electrolux ESI 5540LOX si oblíbíte, pokud hledáte přístroj šetřící nejen energie ale i životní prostředí. Na energetické stupnici ji zařazujeme do energetické třídy A++, což je vynikající hodnota. Na jedno umytí použije myčka 9,9 litrů vody. Byla navržena tak, aby šetřila co nejvíce vody a elektrické energie, což zajisté potěší každého uživatele. Myčka není jen šikovná, ale díky svému nerezovému provedení zároveň i velmi elegantní, stylová a navíc i tichá – její hlučnost dosahuje jen 44 dB, i díky pokrokovému invertorovému motoru.

Zjistit cenu

Ovládání a programy

Myčka má ovládací panel spolu s displejem umístěný na vrchní straně vnějších dvířek a další panel je umístěný uvnitř, na horní části dvířek. Základní funkcí na vnitřním ovládacím panelu je AutoOff, funkce, díky které máte jistotu, že myčka je mezi jednotlivými mycími cykly opravdu vypnutá, a nespotřebovává tak žádnou energii na víc.

Na výběr máte ze šesti mycích programů. K dispozici je samozřejmě program Eco 50°, šetrný program, který nádobí umyje za příjemných 60 minut. Za rok s myčkou Electrolux ESI5540LOX při používání tohoto programu spotřebujete 2775 vody a 262 kWh. Samozřejmě skutečná spotřeba se odvíjí od individuálního používání myčky.

Zvolit si můžete i program Intensive 70 °C. Myje při nejvyšší teplotě, proto je určen pro extra špinavé nádobí. To bude po umytí perfektně a hygienicky očištěno. Program Glasscare speciálně vyvinutý pro dosažení skvělých výsledků při mytí skla používá vodu se sníženou teplotou 45 °C. Tento speciální cyklus vaše sklo nejdříve umyje při teplotě 45 °C, pak ho opláchne 60 °C vodou a nakonec je jemně ochladí. I to nejchoulostivější sklo je ochráněno před poškrábáním či dokonce prasknutím. Sklenice na víno tak můžete s čistým svědomím vložit do myčky.

Určitě jste se už dostali do situace, kdy jste se rychle potřebovali zbavit špinavého nádobí. Program QuickWash 60 °C zajisté oceníte například v situaci, kdy budete mít doma hosty. Nádobí bude při použití tohoto programu dokonale umyté, ovšem třeba počítat s vyšší spotřebou vody i energie. Tento rychlý program je možné využít i na umytí lehce zašpiněného nádobí.

Myčka vás bude vždy informovat o nedostatku soli nebo leštidla, které jsou pro správné fungování myčky nezbytností. Vybavená je také indikátorem fáze sušení, nebo třeba budíkem – na konec každého programu vás myčka upozorní zvukovým signálem. Samozřejmě nechybí ani odložený start, který si můžete posunout až o 24 hodin. Každý program si pomocí funkce TimeManager zkrátíte až o polovinu.

Ačkoliv má myčka nádobí Electrolux ESI5540LOX na výběr až 6 mycích programů, věříme, že některý z nich bude více vyhovovat vašim požadavkům. Díky funkci Můj oblíbený program si svůj nejčastěji používaný program můžete uložit.

Funkce

Nemusíte si lámat hlavu nad výběrem programu. Tato inteligentní myčka je vybavena unikátní funkcí AutoFlex, která si sama zvolí optimální program bez zbytečného plýtvání vodou nebo energiemi. Pomocí speciální technologie AutoFlex myčka samostatně upraví teplotu a spotřebu vody. Díky této funkci máte jistotu, že myčka vždy dosáhne maximální kvality při nízké spotřebě.

Protože si dnes v obchodech můžete vybírat z několika typů čisticích prostředků, myčka EWSI5540LOX pomocí funkce Multitab při každém mytí nastavuje teplotu a trvání mycího cyklu pro konkrétní typ použité tablety. Správné zkombinování čisticího prostředku na tvrdost vody a tomu přizpůsobený mycí proces je důležitý pro zajištění nejlepších a nejekonomičtějších výsledků. Funkce Multitab zároveň vypne dávkování soli a kontrolka soli zůstane vypnutá. Pokud se rozhodnete použít tuto funkci, je třeba počítat s tím, že se délka mycího programu prodlouží.

Do skupiny funkcí, které usnadní mytí nádobí, patří funkce FuzzyLogic – ušetří vám až 20 % provozních nákladů. Myčka dokáže pomocí senzorů sama vyhodnotit, kolik nádobí se v ní nachází a kolik vody a energie je třeba na její umytí. Vy nemusíte nijak zasahovat, na ovládacím panelu jen stačí stisknout příslušné tlačítko.

Každá moderní myčka nádobí by měla obsahovat bezpečnostní prvky, které v případě poruchy zabrání úniku vody a případnému vyplavení. Myčka nádobí Electrolux EWSI5540Lox je vybavena systémem AquaControl s propracovanou konstrukcí přívodní hadice. Pokud by k poruše opravdu došlo, zabudovaný bezpečnostní ventil okamžitě přeruší přívod vody a spustí se vyprazdňovací čerpadlo. Tím pádem voda nemůže ani vytéct, ani přetéct. Zbytek vody v myčce bude automatický odčerpán.

Myčku pohání inovativní invertorový motor, který je sám o sobě znakem kvalitního spotřebiče, a proto i velkou konkurenční výhodou. Technologicky vyspělý motor obsahuje oproti klasickému motoru menší množství součástek a jeho otáčky jsou řízeny přímo elektronicky. Je tedy výrazně spolehlivější a odolnější. Jeho velkou výhodou je, že výrazně redukuje vibrace. Model nádobí Electrolux ESI5540LOX má díky němu hlučnost jen 44dB. Firma Electrolux ručí za motory u svých spotřebičů až 10letou zárukou.

Zjistit cenu

9.4 Hodnocení
Finální verdikt

Vestavěné myčce Electrolux ESI5540LOX opravdu nemáme co vytknout. Je velmi prostorná, tichá a pochlubit se může i skvělou energetickou třídou A++, takže je maximálně úsporná. Má obdivuhodnou kapacitu 13 jídelních souprav, inteligentní funkce, které budou vaše nádobí umývat šetrně a poctivě. Vybrat si můžete z 6 programů a 4 různých teplot, nechybí funkce odloženého startu či zkrácení mycího cyklu až na polovinu. Díky přehlednému ovládacímu panelu na přední straně dvířek a digitálnímu displeji budete mít o chodu myčky vždy aktuální informace. Jedinou malou nevýhodou je z našeho pohledu chybějící zásuvka na příbory.

Spotřeba
9.2
Funkce
9.3
Hlučnost
9.6
Poměr cena/kvalita
9.4
VÝHODY
  • Tichý motor
  • Energetická třída A ++
  • Možnost použít jakýkoliv čisticí prostředek
NEVÝHODY
  • Nemá zásuvku na příbory
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník