Myčka nádobí Bosch SMV53L50EU : Recenze

Trh s myčkami vám nabízí mnohé varianty a někdy je problém se v takovém množství zorientovat. Při koupi je důležité zvažovat různé atributy, abyste si domů odnesli myčku, která nejlépe zapadne do životního stylu vaší domácnosti. Abychom vám situaci usnadnili, otestovali jsme za vás vestavnou myčku Bosch SMV53L50EU, která patří mezi top myčky ve své cenové kategorii.

Design a vnitřní uspořádání

Jelikož jde o vestavnou myčku, nezajímá nás tolik ani její design, jako rozměry. Ty jsou naštěstí dostatečně standardní – na výšku 81,5, na šířku 59,8 a do hloubky 55 centimetrů. Firma Bosch vybavila model SMV53L50EU inovativním systémem košů VarioFlex. Vejde se do nich až 12 jídelních souprav nádobí, avšak do tohoto počtu nejsou započítány velké nádoby jako hrnce či pánve. Horní koš lze výškově nastavit do tří různých stupňů, takže pokud potřebujete umýt větší hrnce, stačí jednoduchý pohyb páčkami po bocích koše, čímž vytvoříte požadovaný prostor ve spodním koši. Koš díky tomuto promyšlenému systému můžete snadno polohovat i při plně naložené myčce.

Bosch SMV53L50EU zabudování

Koše jsou vybaveny polohovatelnými etažéry na ukládání příborů nebo menších kuchyňských pomůcek, jako jsou naběračky či vařečky. Tento model není vybaven zásuvkou na ukládání příborů na třetí úrovni, což v dané cenové kategorii považujeme za mínus. K dispozici ale máte vyjímatelný koš na ukládání příborů, který se umisťuje do spodního koše.

Technické parametry

Svou spotřebou se myčka Bosch SMV53L50EU řadí do energeticky velmi šetrné třídy A++ a zaručuje tak ekonomicky šetrné mytí. Myčka vás jistě osloví svým technologickým vybavením, precizním a elegantním zpracovaným, nerezovým provedením a vysokou energetickou úsporou. Její šířka dosahuje 60 centimetrů a najednou v ní můžete umýt až 12 jídelních souprav nádobí při spotřebě 10 litrů na jeden cyklus. Svým vnitřním objemem je určena do středně velkých či velkých domácností. Tato myčka značky Bosch se vyznačuje svým velmi tichým chodem, její hlučnost dosahuje pouze 45 dB. Nemusíte se proto obávat, že vás svým chodem bude rušit při odpočinku nebo jiných činnostech.

Bosch SMV53L50EU štítek

Ovládání a programy

Myčka Bosch SMV53L50EU má na výběr pět různých programů. Intenzivní program, který při mytí používá vodu s teplotou 70 °C, je určen na extrémně špinavé nádobí. Automatický program si samostatně volí teplotu vody v rozmezí od 45 °C do 65 °C na základě toho, jak moc je nádobí zašpiněné. Program Eco 50 °C je z hlediska kombinace spotřeby vody a energie nejúčinnější. Na jedno umytí spotřebuje 10 litrů vody a 0,9 kWh. Za rok to činí 2800 litrů, na základě 280 standardních mycích cyklů. Individuální skutečná spotřeba však závisí na tom, jak budete myčku používat. Délka programu činí 195 minut, přičemž program je určen na běžně špinavé nádobí. Dalšími z programů jsou rychlý program, který myje při teplotě 45 °C a funkce předmytí. Vybrat si můžete také ze 4 různých teplot vody. Energetická účinnost třídy A bude zachována při všech programech.

Na ukončení programu vás upozorní zvukovým signálem. Během celého mycího cyklu myčka na podlahu promítá světelný bod, kterým upozorňuje na průběh mytí. Za nevýhodu tohoto systému by se dalo považovat to, že nemáte možnost zjistit, v jaké části se v daném okamžiku cyklus nachází. Díky časovači si můžete start posunout libovolně až o 24 hodin. Na ovládacím panelu je umístěn digitální displej, který vás bude informovat o počtu zbývajících hodin do začátku mytí. Na displeji kromě toho najdete i informace o nedostatku soli nebo leštidla.

Bosch SMV53L50EU koš na nádobí

Zjistit cenu

Funkce

Myčka nádobí Bosch SMV53L50EU je technologicky velmi vyspělá, co pro vás znamená výběr z více funkcí, úspora peněz a šetrnost k životnímu prostředí, ale i k vašemu nádobí. Nemusíte se bát v myčce mýt ani citlivější materiály, jako choulostivý porcelán či plasty. Protože je myčka vybavena průtokovým ohřívačem, je riziko přehřívání a deformování plastových nádob snížené. Další výhodou průtokového ohřívače je větší vnitřní prostor, protože myčka neobsahuje topné těleso.

Díky výměníku tepla se teplo vznikající při mytí využívá dále na předehřátí studené vody z vodovodního kohoutku, která je určena na další mycí cyklus. V kombinaci s kondenzačním sušením jsou tak zabezpečeny minimální hodnoty spotřeby energie. Jelikož se během kondenzačního sušení do myčky nedostane žádný vzduch, nejenže je velmi účinná, ale i hygienická. Navíc se po otevření dvířek horká pára nedostává ven z myčky.

Bosch SMV53L50EU displej

Co se týče samotného mytí, inteligentní myčka Bosch SMV53L50EU se automaticky přizpůsobuje daným podmínkám. Pomocí technologie Auto 3in1 myčka sama rozpozná, jaký čisticí prostředek byl použit a tomu přizpůsobí celý chod. Proto vůbec nezáleží na tom, zda použijete rozpustné tablety nebo kapsle. Pokud se rozhodnete pro tablety, o jejich kontrolu a cílené použití se postará dávkovací asistent. Tabletu během malé chvíle rozpustí cílený proud vody a tak se maximalizuje její využití.

Pokud se rychle potřebujete zbavit špinavého nádobí, můžete využít funkci VarioSpeed. Jednotlivé výchozí programy jsou poměrně časově náročné, ale tato funkce čas mytí zkrátí na polovinu. Můžete se těšit na dokonale čisté nádobí, jako při plném programu je vyšší spotřeba vody a elektrické energie. Další zajímavou funkcí je AquaSenzor. Myčka si sama dokáže mycí program přizpůsobit podle toho, jak moc je nádobí špinavé. Úroveň zašpinění zkontroluje pomocí infračerveného světelného paprsku a podle dosažených výsledků jeden chod přidá nebo ubere.

Bosch SMV53L50EU detail

LoadSensor naopak zjišťuje, kolik nádobí se právě v myčce nachází a dokáže rozeznat hladinu vody. Pokud je v myčce špinavého nádobí více, samozřejmě je třeba i větší množství vody na jeho odmočení. Naopak, na méně nádobí je potřeba menší množství vody. Myčka si sama dokáže určit, kolik vody je třeba ve specifickém případě použít a optimalizuje její využití. LoadSensor je další ze skupiny funkcí, které dělají myčku Bosch SMV53L50EU velmi úspornou.

Důležitou součástí každé kvalitní myčky je bezpečnost. Firma Bosch do modelu Bosch SMV53L50EU zabudovala ochranné prvky, které chrání před nepříjemnými následky vytopení. Poskytuje dokonce 100% celoživotní záruku na škody způsobené vytopením. Celý systém dostal název AquaStop. Jedná se o podlahovou vanu spolu s bezpečnostním ventilem umístěným na dvouvrstvé přívodní hadici, který v případě poruchy zastaví přívod vody. Myčka Bosch SMV53L50EU je poháněna extra tichým a účinným motorem EcoSilenceDriveTM, který zajišťuje nízkou spotřebu elektrické energie.

Zjistit cenu

9.4 Hodnocení
Finální verdikt

Myčka nádobí Bosch SMV53L50EU patří mezi velmi oblíbené modely mezi spotřebiteli. Její šetrnost, velké množství funkcí a v neposlední řadě i značný vnitřní objem a flexibilní koše z ní činí ideální produkt. Její nedostatkem je chybějící zásuvka na příbory, kterou bychom v této cenové kategorii očekávali. Stejně chybí i český návod k použití, ten je však volně dostupný ke stažení na internetu. Myčka Bosch SMV53L50EU pojme na jedno umytí až 12 jídelních souprav nádobí, takže své uplatnění najde hlavně ve větších domácnostech. Energeticky je také velmi šetrná, patří do třídy A++.

9.4Naše hodnocení
Spotřeba
9.1
Funkce
9.2
Hlučnost
9.6
Poměr cena/kvalita
9.6
6.2Hodnocení uživatelů
Spotřeba
8
Funkce
8
Hlučnost
8
Poměr cena/kvalita
1
VÝHODY
 • Tichý chod
 • Objem a vnitřní flexibilita
 • Nízká spotřeba energie a vody
NEVÝHODY
 • Chybějící zásuvka na příbory
 • Chybějící český návod
Přidat recenzi  |  Read reviews and comments

2 komentáře
Zobrazit vše Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidat recenzi
 1. Reagovat
  Klára 12.6.2017 at 8:19
  3.1
  Spotřeba
  80
  Funkce
  80
  Hlučnost
  80
  Poměr cena/kvalita
  10

  Tuto myčku jsme si zakoupili s důrazem na kvalitní značku a ejhle myčka má měsíc po záruce a rozbila se? Na tak divnou náhodu opravdu nevěřím.. Se značkou a cenou s důrazem na opravdu kvalitní výrobek jsem akorát rozhořčená, že jsme asi šlápli dost vedle a nevybrali kvalitní výrobek, který jsme doufali, že vydrží déle než jen měsíc po záruce.. :-/

  + VÝHODY: během záruky jsme byli spokojeni
  - NEVÝHODY: měsíc po záruce rozbitá
  • Reagovat
   Odborná redakce 16.6.2017 at 19:14

   Dobrý večer,
   děkujeme za Váš názor, je pro nás cenný. Předně, upřímně nás mrzí, že se Vám výběr myčky nádobí nezdařil. Spotřebiče Bosch obecně jsou velmi dobré a mají silnou tradici i dobré jméno. Že se myčka rozbila měsíc po skončení záruky, to je smutné… Na druhou stranu, nemusí to být ani úmysl, ani divná náhoda, ze zkušenosti jsme schopní najít i třetí vysvětlení. Jednak – výrobce stanovuje záruku podle předpokládané minimální životnosti. To znamená že po vypršení záruky se mohou poruchy začít objevovat, vzácně u některých výrobků dříve, u některých později (samozřejmě, s časem roste pravděpodobnost), tento faktor opravdu závisí na tom, jak šťastnou máte ruku. Druhá věc, která v tomto případě hraje roli, je samotný přístup k myčce. Ten je pro její funkčnost klíčový. Každý spotřebič, myčku nádobí nevyjímaje, vyžaduje dobrou údržbu a určité podmínky – její životnost může zkrátit i taková hloupost, jako jsou špatně zvolené tablety (nemluvě o nebezpečích, jako je třeba tvrdost vody). Záleží také samozřejmě na tom, jak často v ní umýváte nádobí a v jakém množství… O tom všem jsme se více rozepsali ve velkém článků o myčkách. Tohle už zkrátka záleží jen a pouze na Vás a domácnost od domácnosti je to silně individuální. Každopádně přejeme hodně štěstí při nákupu další myčky a snad budete mít tentokráte šťastnější ruku 🙂

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník