Porovnání mobilů

Jak vybrat mobilní telefon 2019

TOP mobilní telefony roku 2019

Dotykové do 6000 korun Dotykové od 6000 do 10000 korun Dotykové od 10000 korun Tlačítkové Outdoorové
Xiaomi Mi A2 Lite Samsung Galaxy A8 Apple iPhone XS Max Nokia 230 iGET Blackview GBV9600 Pro
Displej
93 %
Výkon
92 %
Fotoaparát
94 %
Cena/kvalita
93 %
Displej
94 %
Výkon
93 %
Fotoaparát
97 %
Cena/kvalita
94 %
Displej
96 %
Výkon
96 %
Fotoaparát
97 %
Cena/kvalita
96 %
Displej
91 %
Výkon
88 %
Fotoaparát
93 %
Cena/kvalita
90 %
Displej
92 %
Výkon
89 %
Fotoaparát
91 %
Cena/kvalita
95 %
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Nejlepší mobilní telefony roku 2019

Rady, tipy, recenze

Úvod

Mobily… Rozhlédněte se kolem sebe, dovedete si představit, že by se svět musel obejít bez nich? Pokud nejste zrovna zavření v pokoji nebo v kanceláři, zcela jistě kolem sebe v tuto chvíli uvidíte hned několik lidí, kteří mají mobil právě v ruce a telefonují, chatují nebo surfují po internetu. Těžko se tomu můžeme divit, moderní mobilní telefony totiž posunuly svou funkci o kus dál a nacházejí využití na každém kroku. Ty nejnovější v sobě kombinují několik dalších zařízení najednoufotoaparát, GPS navigaci, kalkulačku nebo třeba diktafon. Takže investicí do dobrého mobilu ušetříte peníze za nákup jiné elektroniky. Ale máto háček, tím se totiž výběr mobilního telefonu stává věcí více než složitou a komplikovanou.

Napadlo vás totiž někdy, jak snadno se můžete při koupi mobilního telefonu napálit? Ne? Dobrá, pak si zkuste představit, jak neskutečně široký je trh s tímto zbožím, aby dokázal nasytit poptávku všech uživatelů. Abychom vám trochu pomohli, dáme vám nějaký přesný údaj. Kupříkladu, pouze za loňský rok se ve světě prodalo téměř jedna a půl miliardy chytrých telefonů (přesněji 1 495 360 000), k čemuž je nutné připočítat prodej běžných tlačítkových modelů. Dejme tomu dvě miliardy prodaných telefonů za rok, to je naprosto neskutečné a pro běžného člověka nepředstavitelné číslo a dobře to ukazuje, jak musí být trh bohatý a kolik různých výrobců se na něm uživí. Ale tady právě plyne hlavní nebezpečí nákupu. Ne každá značka je kvalitní a stejně tak ne každý model prověřených a osvědčených výrobců je povedený.

Abychom vás ušetřili zklamání, ke kterým by při nákupech mohlo dojít, připravili jsme si pro vás přehledný žebříček nejlepších mobilních telefonů roku 2019. Na rozdíl od jiných serverů nehodnotíme pouze některou stránku mobilů, ale díváme se na ně jako na nedílný celek a máme stanovená základní a pevná kritéria, která shrnují celé fungování telefonu, od designu až po systém. Nejlepší modely si pak můžete projít v podrobných recenzích, které jsme si pro vás připravili, včetně jejich hlavních výhod a nevýhod. Ještě než se ale pustíte do výběru konkrétního modelu, měli byste se seznámit s tím, co je u pro dobré fungování mobilních telefonů důležité a na co si při nákupu dát pozor. Proto jsme pro vás připravili nákupního průvodce, který vám poradí.

Mobilní telefony

zpět k menu ↑

Konstrukční typy mobilních telefonů

To, co byste si měli ujasnit dopředu, je o jaký typ mobilního telefonu máte vlastně zájem. Jedno z nejzákladnějších dělení mobilů je podle konstrukce a jednotlivé typy jsou velmi odlišné. Konstrukce totiž znamená mnohem více než pouze to, jestli mobil má nebo nemá tlačítka. Její typ je určující pro řadu dalších vlastností, počínaje operačním systémem a rychlostí až po fotoaparát nebo možnost připojení příslušenství. Od tlačítkového telefonu nemůžete očekávat, že bude plnit všechny funkce požadované náročnými uživateli, naopak chytrý telefon, pokud má být kvalitní, určitě nebude levnější než starý klasický mobil, jaký známe z dřívějška. Řekněme si tedy, jak mobily rozdělujeme a jaká jsou specifika jednotlivých kategorií, než se na ně podíváme podrobněji.

Typy mobilních telefonů

zpět k menu ↑

Porovnání chytrých dotykových mobilů

Jak jsme již řekli, chytré telefony u nás dnes tvoří dobrých 90% všech prodaných. V roce 2013 jejich prodej definitivně přeskočil „hloupé“ tlačítkové telefony. Důvod jejich raketově rostoucí popularity a obrovské obliby je snadný a na první pohled jasný.

Nejlepší dotykové mobilní telefony do šesti tisíc korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Rozlišení Fotoaparát Cena
1. Xiaomi Mi A2 Lite
2280 x 1080 pixelů 12 Mpix Zjistit cenu
2. Huawei Mate 10 Lite
2160 x 1080 pixelů 16 Mpix Zjistit cenu
3. Honor 10 Lite
2340 x 1080 pixelů 13 Mpix Zjistit cenu
4. Samsung Galaxy J7 2017 J730F
1920 x 1080 pixelů 13 Mpix Zjistit cenu
5. Huawei P Smart 2019
2340 x 1080 pixelů 13 Mpix Zjistit cenu
6. Xiaomi Redmi Note 5
2160 x 1080 pixelů 12 Mpix Zjistit cenu

Nejlepší dotykové mobilní telefony od šesti do deseti tisíc korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Rozlišení Fotoaparát Cena
1. Samsung Galaxy A8
2220 x 1080 pixelů 16 Mpix Zjistit cenu
2. Honor 8X
2340 x 1080 pixelů 20 Mpix Zjistit cenu
3. Sony Xperia XA2
1920 x 1080 pixelů 23 Mpix Zjistit cenu
4. LG G7 ThinQ
3120 x 1440 pixelů 16 Mpix Zjistit cenu
5. Honor Play
2340 x 1080 pixelů 16 Mpix Zjistit cenu
6. Huawei Nova 3
2340 x 1080 pixelů 24 Mpix Zjistit cenu

Nejlepší dotykové mobilní telefony od deseti tisíc korun

Pořadí Náhled Název Hodnocení Rozlišení Fotoaparát Cena
1. Apple iPhone XS Max
2688 x 1242 pixelů 12 Mpix Zjistit cenu
2. Samsung Galaxy S10 Plus G975
3040 x 1440 pixelů 16 Mpix Zjistit cenu
3. Apple iPhone XS
2436 x 1125 pixelů 12 Mpix Zjistit cenu
4. Samsung Galaxy S10 G97
3040 x 1440 pixelů 16 Mpix Zjistit cenu
5. Huawei Mate 20 Pro
3120 x 1440 pixelů 40 Mpix Zjistit cenu
6. Samsung Galaxy S9 Plus G965F
2960 x 1440 pixelů 12 Mpix Zjistit cenu

Chytré dotykové telefony a jejich charakteristika

Takový chytrý telefon pro vás totiž znamená zhruba tolik, jako byste nosili po kapsách v každé chvíli GPS navigaci, notebook, fotoaparát nebo kameru, telefon, kalkulačku, nebo třeba diktafon. Pokud si stáhnete příslušné aplikace, tak možná i mnohem víc. Těmto jeho funkcím je pak přizpůsobeno úplně všechno.Součástí těchto mobilů je rychlý operační systém, který se čím dál více podobá uskromněné verzi těch počítačových. Mají výrazně větší kapacitu paměti než třeba tlačítkové telefony (uživatelská paměť nezřídka přesahuje, často i velmi výrazně, 8 i 16 GB), mocněnou tím, že se do nich dá vložit paměťová karta.

Tím, že u nich nenajdeme tlačítka (pouze ta nejzákladnější jsou umístěna po stranách), vzniká prostor pro výrazné zvětšení displeje. Tím je dán celý design dotykového telefonu. Z jedné strany jej celý, nebo téměř celý, zabírá displej, vzadu pak nemůže chybět fotoaparát s rozlišením, které může ve výjimečných případech překročit 20 Mpix. K variabilitě designu pak přispívá fakt, že na trhu je dostupné velké množství mobilního příslušenství, do kterého patří i kryty v různých barvách, materiálech a provedeních. Chytrý telefon tedy snadno proměníte z ryze praktického zařízení ve stylový módní doplněk.

Ve srovnání s jinými druhy telefonů se však dají najít i určité nevýhody. Tou největší, která trápí většinu uživatelů, je krátká vydrž. Zatímco baterie klasického staršího telefonu vydržela i čtrnáct dní, chytrý telefon budete dobíjet klidně každé dva dny. Je to logické – výkonný systém a velké množství funkcí pochopitelně spotřebuje hodně elektrické energie, uložené v baterii. V současné době však již nelze kapacity baterií uměle zvyšovat dál, mají-li se do mobilního telefonu vejít. Pokrok možná přinese zlepšení, v tuto chvíli se však musí člověk smířit s tím, že chytrý telefon bude mít na každý pád menší výdrž. Drobným nedostatkem je také menší mechanická odolnost.

Výhody:

 • Rychlý systém, větší výkon
 • Možnost stažení obrovského množství aplikací
 • Propracovaný design
 • Většinou vysoká kapacita paměti
 • Lepší fotoaparát s větším rozlišením
 • Velký výběr

Nevýhody:

 • Jsou dražší než tlačítkové telefony
 • Je nutný pečlivější výběr
 • Větší poruchovost
 • Baterie se déle nabíjí a vydrží kratší dobu


zpět k menu ↑

Porovnání tlačítkových mobilů

Tlačítkové telefony hodila většina výrobců v posledních letech přes palubu. Jejich odbyt nebyl zkrátka takový, jaký by se vyplatil.  Dominantní byly tak před deseti lety, dnes již ne. Přesto se ale stále prodávají a vyvíjejí nové a nové. Jednak se ne každému chce platit větší peníze na multifunkční chytrý telefon, pokud dopředu ví, že pro něj nemá využití, navíc třeba pro seniory je ovládání pomocí tlačítek intuitivnější a jednodušší.

Nejlepší tlačítkové telefony

Pořadí Náhled Název Hodnocení Rozlišení Fotoaparát Cena
1. Nokia 230
320 x 240 pixelů 2 Mpix Zjistit cenu
2. Nokia 3310
320 x 240 pixelů 2 Mpix Zjistit cenu
3. Caterpillar B35
320 x 240 pixelů 2 Mpix Zjistit cenu
4. Aligator A321 Senior
160 x 128 pixelů - Zjistit cenu
5. CPA HALO 15
320 x 240 pixelů 0,3 Mpix Zjistit cenu

Tlačítkové telefony a jejich charakteristika

Co je hlavní předností těchto telefonů, to je ve srovnání s dotykovými mobily často rozebíraná odolnost. Jakmile praskne u chytrého telefonu displej, je zle. Ovšem každý, kdo měl dřív tlačítkový telefon, vám potvrdí, že byl téměř nezničitelný. Výhodou číslo dvě je pak mnohem větší výdrž baterie. I když bude mít nižší kapacitu, u „tlačítkáče“ vydrží mnohem déle (klidně i několik dnů nebo týden), protože je menší spotřeba. Nároky nejsou tak vysoké, aby se plná baterie spotřebovala během dne – souvisí to s nižším výkonem a menší energetickou náročností provozu.

Tlačítkový telefon

Klasický tlačítkový telefon pak také stárne mnohem pomaleji a vyniká životností, která se pohybuje v úplně jiných číslech než u dotykového telefonu. Ovšem obě tyto výhody jdou na úkor výkonu a multifunkčnosti. Do těchto mobilů nenainstalujete tolik aplikací a rozhodně by bylo nepraktické je používat třeba místo GPS. A to nejen kvůli menší velikosti a rozlišení displeje (průměrně kolem 240 x 360 pixelů), ale také proto, že těmto telefonům chybí operační systém chytrých mobilů. Fotoaparát, v závislosti na všech ostatních parametrech, také nemá prostor konkurovat kamerám chytrých telefonů. Na druhou stranu, klasické funkce – SMSkování, telefonování nebo využití budíku, fungují spolehlivě a pokud od telefonu nic víc neočekáváte, pak budete stoprocentně spokojeni.

Výhody:

 • Snadné ovládání i pro seniory
 • Bývají levnější než dotykové telefony
 • Odolnost
 • Velká kapacita baterie
 • Základní funkce plní většinou naprosto spolehlivě

Nevýhody:

 • Kamera bývá méně kvalitní
 • V této kategorii není tak velký výběr
 • Méně přidaných technologií
 • Plní jen základní funkce


zpět k menu ↑

Porovnání odolných mobilů

Telefony jako takové jsou poměrně křehká zařízení. Snadno se do nich dostane prach, pokud je budete používat často, škodí jim vlhkost, nárazy nebo i pády. Toho všeho byste se měli vyvarovat, pokud chcete, aby vám mobilní telefon sloužil dlouho. Nicméně pokud ho s sebou chcete brát do přírody, do hor nebo na vodu, pravděpodobně všechno neuhlídáte a pak by to běžný chytrý telefon nemusel přežít. Z toho důvodu jsou na trh uváděny speciálně upravené odolné outdoorové smartphony.

Nejlepší odolné chytré telefony

Pořadí Náhled Název Hodnocení Rozlišení Fotoaparát Cena
1. iGET Blackview GBV9600 Pro
2248 x 1080 pixelů 16 Mpix Zjistit cenu
2. iGET Blackview GBV9500
2160 x 1080 pixelů 16 Mpix Zjistit cenu
3. Caterpillar CAT S61
1920 x 1080 pixelů 16 Mpix Zjistit cenu
4. Caterpillar CAT S41
1920 x 1080 pixelů 13 Mpix Zjistit cenu
5. Doogee S60
1920 x 1080 pixelů 21 Mpix Zjistit cenu
6. Cubot King Kong
1280 x 720 pixelů 13 Mpix Zjistit cenu

Odolné chytré telefony a jejich charakteristika

Běžná je pro ně certifikace odolnosti a značení úrovně. V obchodě je poznáte podle IP kódu. Ten má tvar IPxx, a jednotlivé číslice udávají míru odolnosti. První číslo značí, jak dobré se telefon ubrání prachu (maximum je šest), druhé pak jak se vyrovná s vodou (maximum je osm). Nejlepší telefon tedy poznáte podle označení IP68. Prach do něj pronikne zcela minimálně a pod vodou vydrží nejméně třicet minut.

Outdoorové telefony

Nejlepší odolné telefony se pak vyznačují certifikací MIL-STD 810G. To je americký vojenský standard, který musí dodržovat vojenská technika. Tyto mobily jsou odolné vůči pádům z výšky, ubrání se mrazu i vyšším teplotám a nepoškodí je ani voda. Do hor, kde se plánujete pohybovat mimo civilizaci, jsou naprosto ideální. Na druhou stranu, outdoorové telefony mají svůj specifický účel a nelze od nich očekávat pěkný design ani moderní výbavu. Systémové parametry jsou zde podřízeny praktických vlastnostem a těžko se vyrovnají běžným chytrým telefonům.

Výhody:

 • Vysoká odolnost vůči prachu
 • Zpravidla větší kapacita baterie
 • Dobrá mechanická odolnost
 • Odolnost vůči poškození vodou
 • Ideální pro cesty mimo civilizaci a do přírody

Nevýhody:

 • Zhoršené systémové parametry
 • Menší výkon
 • Horší design
 • Snížená kvalita fotoaparátu


zpět k menu ↑

Další typy telefonů

Pro zajímavost zde uvádíme také další typy telefonů, které již zažili svou slavnou chvilku a nyní jsou zase v ústraní. Máme na myslí třeba klasické „véčkové“ telefony. Ty v sobě obsahují kloub, podobně jako třeba notebooky, přičemž mají na jedné straně displej a na druhé klávesnici. Jejich velká výhoda byla, že po zavření byl displej chráněn před poškrábáním a navíc se výrazně zmenšila jejich velikost. Nicméně chytré telefony jim nedaly šanci, v tuto chvíli je k sehnání pouze několik starších modelů. Na trhu stále najdeme také několik typů telefonů s výsuvnými tlačítky. A to jak klasicky s tlačítky v úzkém sloupečku, tak i s klávesnicí, známou z počítače (takzvaná query, ta se vysouvá na šířku). Opět ale platí, že takových telefonů kvapem ubývá a jedná se většinou o starší typy.

zpět k menu ↑

Největší výrobci mobilních telefonů na trhu

Mobilní telefony jsou bezesporu velmi lukrativním zbožím (stačí se podívat o pár odstavců výše, kolik se jich za loňský rok ve světě prodalo), proto se nelze divit, že poptávku musí pokrývat celá řada firem. Jsou to poměrně jisté a také velmi vysoké zisky, co je k tomu láká. Avšak pro zákazníka mohou nastat problémy. Jsou lepší mobily Samsung? Nebo Huawei? Či dokonce LG? Zeptejte se deseti uživatelů a dostanete deset různých odpovědí. Nelze to říct tak plošně… pokud nebudete kupovat mobilní telefon od nějaké nové, pofiderní společnosti, ale spolehnete se na zavedené a časem prověřené výrobce, pak můžete očekávat kvalitu téměř jako samozřejmost. Žádný z výrobců si netroufne poškodit své jméno špatným výrobkem (ačkoliv občasným závadám se vyhnout nedá). Ovšem každá z větších společností má určitá specifika, která je dobré znát, než si zakoupíte její model. Projděme tedy největší výrobce mobilních telefonů společně.

Mobilní telefony Samsung

Firma Samsung přišla na evropský trh z Jižní Koreje a je typickým představitelem asijské velkovýroby špičkové elektroniky. Tento konglomerát se zaměřuje na celou řadu odvětví a výroba mobilních telefonů je pouze jedním z nich. Na druhou stranu, právě telefony tohoto výrobce proslavily asi nejvíce. Na trh prorazil Samsung díky již vzpomínaným „véčkovým“ telefonům, které ve své době znamenaly přelom a módu, zejména v Asii a v Americe. Přes klasické tlačítkové mobily se pak firma dostala až k těm chytrým, dotykovým, z nichž klíčová je třída Samsung Galaxy, vybavená operačním systémem Android. Ten je poměrně snadno ovladatelný, navíc kompatibilní s celou řadou aplikací.

Mobilní telefony Apple

Společnost Apple, navždy spojená se jménem Stevena Jobse, je představitelem americké výroby chytré elektroniky. Přes počítače se postupem času dostala až k iPadům a iPhonům, které jsou fenoménem. Jedná se bez výjimek o dotykové telefony s operačním systémem iOS, který můžete v určité formě modifikace znát ze stolních počítačů i z notebooků. U těchto telefonů se dá spolehnout na to, že budou fungovat dobře a bez poruch, mají však dvě nevýhody. Jednak firma Apple se drží tradičního vnímání fotoaparátu u mobilů a bojí se ho tedy postavit na stejnou úroveň, jakou mají skutečné fotoaparáty, a navíc je uživatelů iPhonů oproti jiným značkám málo. Z toho plyne i menší výběr aplikací a příslušenství.

Mobilní telefony Huawei

Se společností Huawei se vrátíme zpět do Asie, konkrétně do Číny. Tam totiž firma sídlí. Založena byla až v roce 1987, prosperovat však začala až v tomto tisíciletí. Na čínském trhu není větší výrobce mobilních telefonů, ve světovém měřítku pak patří chytré telefony Huawei na třetí příčku za Samsung a Apple. Jejich klíčové vlastnosti odpovídají místu výroby – mají pěkný design, se kterým se stávají dobrým módním doplňkem, a fotoaparát s vysokým rozlišením. Oproti iPhonům mají velkou výhodu v tom, že je do nich zabudován operační systém Android. Díky tomu mohou využívat většinu celosvětově distribuovaných aplikací.

Huawei

Mobilní telefony Lenovo

Dalším výrobcem počítačů, který se v posledních letech přeorientoval na výrobu telefonů, je čínská společnost Lenovo. Možná jste se s těmito telefony ještě nesetkali, na našem trhu jsou poměrně nové a mnohem známější jsou u nás třeba notebooky této značky, ve světě si však udělaly mobilní telefony Lenovo dobré jméno. Budeme se možná opakovat, ale opět oceňujeme, že operačním systémem je Android. I přes některé mouchy je totiž skvělý v tom, že je pro něj připravena drtivá většina mobilních aplikací. Je trochu škoda, že mají tyto telefony o něco menší paměť než konkurenční modely, na druhou stranu mají zajímavý design a dobrý výkon.

Mobilní telefony LG

Jihokorejský konglomerát LG patří mezi ty výrobce elektroniky, kteří v průběhu let zapomněli na své původní zaměření a rozšířili svou působnost do více odvětví. Firmu LG si většina z nás asi spojí s televizemi, dnes však vyrábí i lednice, pračky, sušičky nebo mobilní telefony. Na ty bychom se nyní měli podívat především. Až na pár výjimek se jedná o chytré telefony. Na prvním místě musíme zmínit, že v nich nechybí operační systém Android, díky čemuž jsou tyto telefony kompatibilní s většinou aplikací. Co se nám na nich příliš nelíbí, to je jejich specifický design a malé rozlišení displeje, na druhou stranu to je velmi subjektivní kritérium a co se nelíbí nám, to se může zdát dobré vám.

Mobilní telefony HTC

HTC je dalším asijským výrobcem mobilů. Tato poměrně mladá společnost vznikla teprve roku 1997, již se však stihla pozoruhodně propracovat mezi největší výrobce. Mobilní telefony HTC, vyráběné na Tchajwanu, jsou dostupné ve dvou hlavních třídáchHTC Desire a HTC One. Obě jsou, po dřívějších experimentech s Windows Phone, vybaveny operačním systémem Android. Designově připomínají něco mezi telefony LG a Samsung, na druhou stranu vynikají velmi dobrým procesorem a kvalitním displejem.

HTC_logo

Mobilní telefony Nokia

Nokia je, možná trochu překvapivě, finskou společnosti z města Espoo. Říkáme vědomě překvapivě, protože jinak pochází většina mobilní elektroniky z Asie. V našem výčtu tato firma nemůže chybět, přestože své dominantní postavení na trhu již ztratila. V éře tlačítkových telefonů patřila mezi klíčové hráče, nedokázala však zareagovat na rychlý nástup chytrých telefonů. Roku 2014 pak byla mobilní divize firmy odprodána Microsoftu a výrobky byly přejmenovány. Teprve letos by měla opětovně začít, s pozměněnou filosofií, výroba nových mobilů ve Finsku. I tak ale zůstaly po Nokii velmi dobré tlačítkové telefony a také řada Nokia Lumia s operačním systémem Windows Phone.

nokia-logo

Mobilní telefony Xiaomi

Do třetice všeho dobrého se podíváme do Číny. Tam totiž působí poslední z velkých výrobců mobilních telefonů, kterého vám chceme představit, společnost Xiaomi. Ta vznikla teprve roku 2010, ale již během pěti let se dokázala dostat do popředí asijského trhu s mobilními telefony. Dnes expanduje i do světa a využívá k tomu jak propracovaný design svých výrobků, tak i dobré rozlišení displeje nebo velmi kvalitní fotoaparáty, zabudované do mobilů. Navíc jsme rádi, že po pokusech s vlastním systémem MIUI přesedlala společnost na Android. S výrobcem se však pojí také jedna nepříjemná aféra. V roce 2014 vyšlo najevo, že prostřednictvím mobilních telefonů jsou odesílána data o uživatelích, například s jakými telefonními čísly mobil komunikuje. Společnost to sice přiznala a napravila, pověst jí to ale pošramotilo.

zpět k menu ↑

Podle jakých parametrů vybrat dobrý mobilní telefon?

Představili jsme si základní typy mobilních telefonu, známe již specifika jednotlivých výrobců, obojí nám pomůže výběr velmi výrazně zúžit. Ovšem nesmíme zapomínat na další parametry, které jsou klíčové pro fungování telefonu a které nám teprve pomohou zúžit výběr na dva nebo tři modely, o kterých chceme uvažovat. Tlačítkové nebo odolné telefony jsou, co fungování, poměrně jednoduché, takže je můžeme přeskočit, ale volba dobrého chytrého telefonu může být oříšek. Podívejme se tedy, podle čeho byste měli vybírat.

Operační systém – srdce i mozek telefonu

Začněme operačním systémem, ten je totiž srdcem každého mobilního telefonu. Podobně jako u počítače, i u mobilu zprostředkovává a zpracovává veškerou komunikaci mezi uživatelem a zařízením. A samozřejmě, odpovídá za veškeré fungování mobilního telefonu, od spuštění až po vypnutí. Jako takový však musí pracovat naprosto přesně, bez chyb a pokud možno jednoduše, aby byl pro uživatele intuitivní. Samozřejmě, poté, co si mobil koupíte, můžete operační systém přeinstalovat, jednodušší však je volit model, který má zapracovaný takový OS, jaký se vám líbí. Ušetříte si tím spoustu času, starostí a zařizování. Podívejme se společně, jaké jsou základní druhy operačních systémů:

 • Android (ideálně verze 6.0/6.1/7.0/7.1/8.0/8.1)
 • iOS (ideálně verze 11 nebo 12)
 • Windows Phone
 • BlackBerry
 • Symbian

Dříve nebylo nutné ho tolik řešit, u chytrých telefonů je však klíčový, když už pro nic jiného, tak alespoň pro stažené aplikace. Ty s ním musí být kompatibilní a musí v daném systému fungovat. Z tohoto pohledu můžeme (i přes některé mouchy, které ho od počátku existence doprovází) nejvíce doporučit Android, který používá největší procento smartphonů a pro který zároveň existuje nejvíce aplikací. Nevýhodou však je, že se občas „seká“ a má tendenci zamrzat a hlásit chyby. Co do kompatibility je to o něco horší iOS, který má svůj okruh zákazníků a který je rozhodně menší než počet uživatelů s Androidem – je tedy i méně aplikací. Na druhou stranu vyniká spolehlivějším fungováním a plynulejším provozem. Windows Phone a podobné systémy jsou pak kapitolou samy pro sebe. Pokud nejsou co kompatibility na podobné úrovni jako Android, pak pro ně dostatek aplikací zkrátka neseženete. To je třeba jeden z důvodů malé obliby Windows Phone mezi uživateli.

Mobilní telefon

Jak souvisí výkon s procesorem?

Fungování mobilního telefonu je v zásadě podobné jako u počítače. Tam je pro vás základní paměťová kapacita a rychlost (potažmo výkon). A vidíte, u mobilních telefonů je to velmi podobné. Jejich základní součástkou je procesorrůzným počtem jader. Ten se může lišit (1, 2 a pak odpovídající násobky dvou, dnes nejběžněji 8 a více), a platí zde do jisté míry, že čím více jader, tím lépe. O to výkonnější systém může být a tím plynuleji by mohl mobilní telefon fungovat. Vědomě to netvrdíme stoprocentně, protože faktorů je hodně. Jedním z nich třeba je, zda jsou jádra homogenní (stejnorodá) nebo heterogenní (různorodá). Zpravidla platí, že druhý typ je lepší, protože jeden typ jader může plnit méně náročné procesy, druhý krátkodobě ty více náročné, a dohromady se tím snižuje spotřeba energie. To je velmi důležitý důsledek dobrého výkonu chytrých telefonů – vysoký výkon má za následek vyšší spotřebu a i přes větší kapacitu baterie rychlejší vybíjení.

Druhým faktorem, který výkon telefonu a rychlost systému ovlivňuje, je frekvence procesoru. Ta se pohybuje průměrně mezi 1,3 a 1,7 GHz (to je, převedeno do řeči běžných smrtelníků, 1 300 000 000 až 1 500 000 000 otáček za sekundu). Samozřejmě, najdete i méně výkonné mobily (to platí především pro levné smartphony), stejně jako ještě rychlejší modely (až přes 2 GHz). Tam se ale opět velmi výrazně zvyšují energetické nároky a spotřeba. Jak jsme již ale naznačili, není možné kvalitu procesoru popsat pouze na základě počtu jader a otáček, parametrů je více a ze všeho nejlepším hodnocením je samotné otestování. Pokud si vyberete některý z těch, které prošly testováním úspěšně a na prvních místech, pak určitě neuděláte chybu. Obecně uznávaný žebříček nejlepších procesorů je tento:

 1. Apple A10
 2. Snapdragon 821
 3. Snapdragon 820
 4. Apple A9
 5. Samsung Exynos 8890
 6. MTK Helio X25
 7. Kirin 955
 8. Kirin 950
 9. MTK Helio X20
 10. Samsung Exynos 7420

Paměť mobilního telefonu

Zvláštní kapitolou je u mobilů paměť. Řadu z vás by mohlo napadnout, k čemu je v mobilním telefonu velká paměť. Pak vězte, že každá SMS zpráva, každý kontakt, který se uloží do telefonu, zabírá určité místo. Stejně jako systém, stejně jako uložená fotografie. Proto se snažte, pokud je to možné, vybírat mobilní telefon s co nejvyšší kapacitou paměti, a to jak uživatelské, tak i vnitřní (tzv. RAM – Random Access Memory). Význam té první je jasný, čím bude větší, tím více aplikací nebo mediálních souborů se vám do zařízení „vejde“. Ta druhá je však pro spokojené fungování mobilního telefonu možná ještě důležitější. Do té se totiž závádějí všechny probíhající procesy. Část zabírá po celou dobu fungování mobilu operační systém, část se spotřebuje na běžné skryté a samovolně probíhající procesy. Jen zbytek, což může být polovina nebo i méně, zůstává volný k tomu, aby vedle sebe mohlo běžet více aplikací a aby v nich zůstávaly uložené informace o jejich činnosti. Čili ten stejný princip jako u počítače. Jakmile je kapacita RAM překročena, nadbytečné procesy se zkrátka ukončí.

Ještě vám dlužíme doporučení, v jakých hodnotách by se obě tyto paměti měly pohybovat. Pak vězte, že paměť RAM by neměla být menší než 2 GB, alespoň u chytrého telefonu. Menší operační paměť znamená, že provoz telefonu nemusí být plynulý a rozhodně není příjemné, pokud zamrzá nebo se zasekává. Ještě lepší pak je, pokud se hodnota RAM dostává až ke čtyřem nebo šesti GB, ale to ocení zejména náročnější uživatelé. Co do uživatelské paměti už záleží na vás, jak moc počítáte s tím, že budete telefon využívat pro skladování informací. Popřípadě, zda nehodláte soubory ukládat na virtuální cloudové úložiště. Ovšem ať tak, nebo tak, čím větší bude uživatelská paměť, tím lépe. Minimum by mělo být 32 GB (pro srovnání, to je hranice, na které se mohou pohybovat tlačítkové telefony). Jakmile překročíte 64 GB, pak můžete počítat svůj mobil do nadprůměru a cokoliv většího než 128 GB je luxus.

Disky

Kapacita baterie – čím větší, tím lepší

Kapacita baterie je pro dnešního uživatele poměrně klíčová a s výkonem telefonu velmi úzce souvisí. Opět můžeme pro lepší pochopení použít příklad tlačítkových telefonů. Jejich nároky na energii nejsou takové, aby byl rozdíl v kapacitě baterie tolik určující. Několik dní, to je minimum, po jakou dobu vydrží nabité a funkční. Neprobíhá v nich tolik činností, jejich procesor ani další vnitřní součástky nejsou tak výkonné a energie tolik nespálí. Chytré mobilní telefony však fungují jinak, jejich výkon a množství zpracovaných procesů je nesrovnatelně větší. Proto za stejný čas spotřebují několikanásobně více energie. Baterie, která se musí do mobilu vejít, má bohužel kapacitu omezenou velikostí. Aby fungovala pro smartphone podobně dobře jako fungují ty běžné pro tlačítkové telefony, by musela být alespoň čtyřnásobná.

Dotykové telefony mají totiž, což jsme již několikrát zdůrazňovali, velké nároky na výkon a tudíž i vysokou spotřebu. Minimální kapacita baterie by tedy měla být alespoň 3500 mAh, ideálně ještě více, klidně i 4000 mAh. Pravda, prodlužuje se tím doba nabíjení, ale také výdrž telefonu. A pokud ráno vyrazíte do školy nebo do práce a vrátíte se večer, určitě pocítíte každou minutu, kterou bude telefon fungovat navíc. Ačkoliv mobil stejně nevydrží nabitý déle než dva, tři dny (a spíše méně), nosit s sebou všude powerbanku nebo nabíječku a hledat možnost připojení do elektřiny není zrovna příjemné ani slušné. Při nákupu se tedy snažte ohlížet i na tento parametr a přizpůsobit ho svému každodennímu fungování.

Baterie do mobilu

S kapacitou souvisí také další parametr, který vypovídá o výdrži mobilního telefonu, a to je pohotovostní doba. Její hodnota přímo vypovídá o tom, jak dlouho vydrží telefon na jedno nabití v pohotovostním režimu (pozor, to je důležité, v pohotovostním režimu, kdy je většina funkcí omezena, ne v době aktivního nebo běžného používání). Její hodnoty se pohybují často mezi 350 až 500 hodinami, reálně je však někde jinde. Tato čísla udává výrobce, ale v realitě závisí na celé řadě faktorů, jako je teplota, síla signálu, využití funkcí, opotřebení baterie a další. Již z prosté zkušenosti uživatele vám můžeme říct, že je nereálné, aby chytrý telefon vydržel při životě více než deset dní v kuse. Pokud ho aktivně využíváte, pak vydrží takové tři dny nejdéle.

Rozměry telefonu a displeje pro pohodlné používání

Od systémových údajů můžeme pomalu přejít k těm praktičtějším. Pro pohodlné používání telefonu důležitá jeho velikost. Tu určuje u chytrých telefonů především displej. Doporučujeme vybírat spíše mezi menšími smartphony, protože kouzlo rozměrů tkví právě v pohodlí uživatele. Vysvětlíme na příkladu:

Běžný chytrý telefon má úhlopříčku displeje mezi čtyřmi a pěti palci (1 palec = 2,54 centimetru). To je dobrých jedenáct, dvanáct centimetrů. Celý mobil pak bude v úhlopříčce ještě o něco málo větší. To je velikost, jaká se vám tak akorát vejde do ruky. Na tomto místě říkáme, že používat mobilní telefon jednou rukou je téměř bezpodmínečně nutné.  A teď si představte, že byste měli v ruce mobil, jehož úhlopříčka displeje je třeba šestipalcová (to už je skoro šestnáct centimetrů). To už je velký rozdíl, zvláště u žen, které mají obecně ruce menší. Snažit se ovládat rozměrný mobil v ruce je pak nejen nepohodlné, ale i nezdravé.

Mobilní telefony rozměry

Z tohoto důvodu se tedy snažte držet spíše menších chytrých telefonů. Naše rada tedy zní, chytrý telefon se snažte najít spíše menší než větší, ideálně s úhlopříčkou displeje 4 až 5,5 palců (což je akorát, aby na něm šlo všechno pěkně přečíst, ale zase to není do ruky až příliš). Najdete sice i menší (3 palcová úhlopříčka, ale horší čitelnost), i větší (7 palcová úhlopříčka, blížící se tabletům, ale horší držení), obě tyto kategorie však mají své nevýhody. Zkrátka, hledejte kompromis mezi velikostí, která vám přesně padne do ruky, a rozměry, při nichž je pro vás displej dostačující a snadno čitelný.

Hlídejte si také rozlišení displeje, ne pouze jeho velikost

Zcela klíčovým parametrem je při výběru dobrého mobilního telefonu rozlišení displeje. Jak jsme si řekli, vhodná velikost je kolem 5 palců v úhlopříčce pro chytré telefony a 2,5 až 3 palce pro tlačítkové telefony. Je to určující pro velikost zobrazení. O kvalitě obrazu to však nic nevypovídá, k tomu slouží jiný parametr. Tím je rozlišení, tedy kolik barevných bodů (pixelů) má displej po hranách. Každý tento bod totiž tvoří část obrázku. Když jich bude málo, přijde vám obraz rozkostičkovaný. Na druhou stranu, příliš mnoho pixelů na malé ploše lidské oko nezaznamená, budete tak tedy platit za něco, co je vám naprosto k ničemu.

U smartphonů začíná dobré rozlišení na 1920 x 1080 pixelů. Cokoliv menšího bude rozkostičkované a nepříjemné pro oči. Pro lepší představu, zkuste si představit jeden ze svých prvních telefonů. Pro starší tlačítkové telefony bylo naprosto běžným standardem rozlišení displeje 240×360 pixelů. Pro menší displej je to plně dostačující. Ale pokud byste si stejný obraz roztáhli na trojnásobnou plochu, pak by vás bolely oči. Pokud toužíte po jemném obrazu, pak doporučujeme hledat mezi modely s rozlišením 2160 x 1080 pixelů. To je asi nejlepší třída. například QHD (2560 x 1440 pixelů), to je již taková jemnost obrazu, že dostanete dokonalé a extrémně jemné zobrazení barev i tvarů.

Při volbě rozlišení displeje uvažujte také jeho velikost. Krátký příklad – pořídíte-li si starší smartphone, jehož displej má úhlopříčku 3,5 palce, pak vám asi vystačí rozlišení 540 x 960 pixelů. HD nebo dokonce Full HD tady není vyložená nutnost. Ovšem když si pořídíte chytrý telefon s dvojnásobně velkým displejem, pak najednou zjistíte, že na displeji 540 x 960 pixelů nic nerozeznáte, odpovídající rozlišení musí být taktéž nejméně dvojnásobné, ideálně pak ještě větší!

Na co chceme tímto příkladem narazit, to je, že samotné rozlišení nemusí být tolik vypovídající. Daleko užitečnějším a zajímavějším parametrem je hustota pixelů. Její jednotkou je ppi (pixels per inch) a dají se spočítat jako počet pixelů na palec. Tady je zohledněno jak rozlišení displeje, tak i jeho velikost. Výrobci ho sice často neuvádějí, ale dá se při znalosti dvou základních údajů spočítat. Minimum, pod které byste neměli jít, je 250 ppi. V takovém případě se může stát, že ještě některé pixely rozeznáte a obraz nebude dokonale jemný. Ovšem, postačí to. Máte-li však tu možnost, volte raději telefon, jehož hustota pixelů bude 300 až 400 ppi. Tam jsou již body téměř nerozeznatelné a nebudete si tedy použitím mobilu tolik kazit oči. Větší hustota rozlišení je pak zbytečná, protože, jak jsme již jednou řekli, jemnější obraz vaše oko nerozezná.

Mobilní displej

Jas a zobrazovací vlastnosti displeje

V této oblasti hodně záleží na vašem osobním vnímání. Oko každého z nás je jiné, takže bude také jinak reagovat na barvy nebo na světlo. Nemůžeme vám tedy říci, jak mají vypadat ideální barvy displeje, prostření nebo kontrast. To musíte poznat vy, nejlépe vyzkoušením telefonu nebo porovnáním více telefonů. Co však popsat můžeme, to je jas a svítivost displeje. Tento parametr je totiž klíčový pro zachování vašeho zdravého zraku. Jistě vám došlo, že používání telefonu s nejvyšším jasem ve tmě není příjemné ani zdravé, a stejně tak pokud jste venku na světle, na tmavém displeji nic nepřečtete. V tomto ohledu byste si při výběru měli zkontrolovat škálu jasu. Nejnižší hodnota by na ose měla být 1 cd/m2. To je jas, při kterém i ve tmě sotva uvidíte telefon svítit. Naopak maximum by mělo přesáhnout 500 cd/m2, u nejlepších telefonů klidně i 700 cd/m2. Díky tomu přečtete i za slunečného dne každý text.

Technologie displeje, které zlepší čitelnost

Mnozí z vás jistě vědí, co se stane, když se chtějí podívat na obrazovku notebooku nebo na televizi za slunečného dne. Obraz je tmavý, nelze rozeznat detaily a třeba textové zprávy jsou povětšinou hůře čitelné. U mobilů platí to samé, jediným řešením je zvýšit jas obrazovky na co nejvyšší hodnotu. Pak ale zase zvyšujete výkon zařízení a baterie se vám dříve vybije. Proto byste si měli zkontrolovat čitelnost displeje na světle, je to mimo jiné také jeden z detailů, které rozhodují o kvalitě mobilního telefonu.

S výjimkou některých starších modelů, které používají TN displej (tam byl ještě další problém, a sice pozorovací úhly), najdete dnes u většiny mobilů IPS LCD displej. Kvalita samozřejmě záleží na více faktorech (mimo jiné třeba tloušťka vrstvy nebo úroveň podsvícení), ale rozhodně jsou lepší než TN displeje. Velmi dobře zobrazují světlé barvy, především bílou, a vynikají dlouhou životností. Horší je to však s tmavšími barvami, které bývají na světle hůře zobrazované. Některé displeje používají speciální úpravu povrchového skla, která upravuje index lomu světla. Výsledkem je zlepšená čitelnost, ne však dokonalá. O něco lépe si v tomto ohledu vedou OLED displeje. Ty vynikají výrazným podsvícením, tedy i lepší čitelností a věrnějším zobrazením barev. Zato je však jejich životnost o něco nižší a náklady na jejich výrobu jsou větší.

Typy displejů

Kvalitní reproduktor

Dobrý telefon musí mít také kvalitní reproduktor. Jinak se při telefonování s volaným či volajícím neuslyšíte. Tady vám ovšem, obáváme se, nedokážeme dát univerzální radu platnou pro všechny. Skutečnost se má tak, že každý z nás má ucho jinak citlivé a slyší trochu jinak. Co je tedy někomu příjemné, to může jiného rušit nebo dráždit. Proto doporučujeme spíše, než hledat číselné údaje k reproduktoru, poprosit prodejce o vyzkoušení na nejnižší a nejvyšší hlasitosti. Tak totiž nejlépe zjistíte, jak moc je zvuk intenzivní, čistý, hlasitý a především, jestli vám vyhovuje. Pro praktické fungování s mobilním telefonem je to asi podobně důležité jako dobrý displej, obě tyto výstupní zařízení jsou nutností a na čím vyšší úrovni budou, tím spokojenější s mobilem budete.

Design – málo podstatný, ale ne zanedbatelný

Ačkoliv bychom neradi přeceňovali vliv vzhledu na váš výběr, musíme objektivně uznat, že pro řadu uživatelů je velmi důležité, jak mobilní telefon vypadá. Jen málo lidí dnes totiž dokáže odejít z domu bez mobilního telefonu a zejména ti mladší ho mají v rukou prakticky pořád. Je tedy přirozené, že tak jako o vás něco vypovídá oblečení nebo boty, stejně tak vás lidem představí váš telefon. Platí zde, že možností je na trhu spousta, mobily jsou k dostání v nejrůznějších barvách (kovové odstíny, černá, bílá, krémová, výjimečně i syté barvy), některé mají i určité ozdobné prvky. Samsungy jsou třeba často obtaženy tenkým kovovým rámem, který jednak dodává odolnost a jednak také eleganci. Pokud budete hodně hledat, můžete najít i takovou zvláštnost, jako jsou různě pokroucené nebo prohnuté mobilní telefony.

Chytré telefony design

Osobně bychom vám ale doporučovali řídit se při výběru jinými kritérii a design nechat až na konec, tak, jako jsme to udělali nyní my. Dnes totiž není problém koupit si kryt nebo celé pouzdro, do kterého mobil uložíte. Tím se vlastně celý jeho vzhled zakryje a schová. Nutno také dodat, že design mobilního telefonu nenabízí tolik možností, jako jeho kryt. Ten může být jednobarevný, ale třeba i s fotografií, plastový i kožený, matný i lesklý. Námi doporučené řešení tedy je tento bod při výběru přeskočit a řešit ho později zmíněným způsobem. Jen si pohlídejte, že je kryt rozměrově i funkčně určen pro váš mobil. Že do něj musí telefon sedět, to je poměrně intuitivní, ale zejména u chytrých telefonů najdete na bocích tlačítka pro zapnutí, vypnutí, regulaci hlasitosti nebo ovládání fotoaparátu. Ty nesmíte zakrýt, jinak budete muset mobil z krytu neustále vyndávat a časem ho opotřebíte.

zpět k menu ↑

Příslušenství dnešních mobilních telefonů

Již jsme se někde v článku zmínili, že význam dnešních mobilních telefonů je jiný, než jaký byl před deseti, dvanácti lety. Tehdy stačilo, že uměl telefon zavolat, poslat SMS, popřípadě vás ráno vzbudit. Dnes je to jiné. U tlačítkových telefonů to není tolik markantní, chytré telefony však svou funkcí posunuly výrazně dál. S čím vším se u nich můžete setkat?

Zadní kamera

Fotoaparát je delší dobu základním příslušenstvím všech mobilních telefonů, tlačítkových i dotykových. A na rozdíl od starších modelů, kde kamery vyráběla snímky, které měly opravdu pouze ilustrativní charakter, dnešní smart mobily jsou plnohodnotnou náhradou mnohých levnějších fotoaparátů. Alespoň tedy, budeme-li se bavit o zadní kameře, dnešní mobily jsou totiž nezřídka vybaveny dvěma kamerami. Pro představu, průměrný fotoaparát má rozlišení kolem 16 až 18 megapixelů (to vám řekne, z kolika bodů je výsledný snímek složen). Dobré chytré telefony se dostanou na 15, někdy až 20 megapixelů. S tím, že podobně jako fotoaparáty, mají několik typů filtrů, zoom i dobrou ohniskovou vzdálenost. To je, vzhledem k zařízení, velmi dobrá ukázka, kam až se dnešní technologie dostaly.

Přední kamera

U tlačítkových telefonů to ještě nebývalo příliš obvyklé, ale prakticky každý chytrý telefon má kameru i vepředu. Nejen kvůli focení tolik populárních selfie, ale zkrátka, abyste vyrobili ilustrativní fotku, mohli se pochlubit přátelům s novým kouskem oblečení nebo s tím, co se vám podařilo nakreslit. Fotky z přední kamery nemají být nikterak kvalitní, ale mají být pohodlné, rychlé a malé, aby zbytečně nezabíraly paměť. I tak ale můžete narazit na řadu modelů, u nichž se rozlišení předního fotoaparátu téměř vyrovná s rozlišením toho zadního. Takové „fotomobily“ si pak zakládají právě na kvalitě snímků.

Wifi, Bluetooth, NFC

To všechno jsou bezdrátové technologie, které vám mohou velmi výrazně usnadnit život. Prozradíme vám, že se o ně nemusíte příliš starat, protože přijímače těchto signálů jsou součástí prakticky všech dnešních mobilů. Wifi (z anglického spojení wireless fidelity – bezdrátová věrnost) vám pohodlně umožňuje připojit se, i bez využití mobilních dat, k internetu, pokud je někde v dosahu síť. Skrze Bluetooth zase můžete pohodlně spárovat svůj telefon s cizím a prostřednictvím tohoto spojení si na krátkou vzdálenost přeposílat soubory. NFC je pak něco podobného, opět slouží k navázání bezdrátového spojení telefonem, kupříkladu za účelem platby nebo diagnostiky domácího spotřebiče.

Základní aplikace

Chytré telefony dělají chytrými především uložené aplikace. Některé z nich by však měly být součástí toho nejzákladnějšího vybavení od výrobce. Pokud ne, pak si je budete moci v AppStoru stáhnout, ale rozhodně je jednodušší to nejzákladnější vybavení mít již nahrané. Co máme na mysli?

 • Poznámkový blok
 • GPS
 • Internetový prohlížeč
 • Elektronická pošta
 • Kalkulačka
 • Rádio
 • Diář
 • Záznamník

MikroUSB port

Samozřejmost, která u mobilního telefonu nesmí chybět. Každý chytrý telefon musí být schopný připojení k počítači, abyste z něj mohli stahovat fotografie nebo důležité soubory. Toto spojení pak probíhá nejčastěji přes mikroUSB kabel (na jedné straně mikroUSB, na druhé straně klasicky USB do počítače). Budete-li mít štěstí, pak bude kabel dokonce součástí balení, pokud ne, pak není problém ho za pár korun dokoupit, nebude drahý.

Jack ke sluchátkům

Ať jste nebo nejste milovníci hudby, každý telefon by měl mít v sobě jack pro připojení sluchátek. Pro lepší chytré telefony je to běžné, ale zejména levnější modely v tomto ohledu často pokulhávají. Sluchátka pak taktéž bývají, poměrně často, součástí balení.

Slot pro paměťové karty

Pro zvýšení paměti zařízení je dobré mít možnost do něj vložit paměťovou kartu. To znamená, že musí mobil obsahovat slot (nebo i více slotů) pro vložení SD memory karty, kterou si na 99 % budete muset přikoupit, ty standardně nebývají přibalené k telefonu. Tady si ale dejte pozor na správnou velikost. Existuje několik druhů karet a telefony bývají zpravidla kalibrovány pouze na jeden z nich.

zpět k menu ↑

Vliv ceny na výběr mobilního telefonu

Co do cen funguje trh s mobilními telefony poměrně specificky. Tlačítkové mobilní telefony rozhodně nestárnou tak rychle, jako smartphony. To znamená, že jejich cena příliš nekolísá, postupně sice klesá, ale nijak drasticky. U dotykových mobilních telefonů je to bohužel přesně naopak. Nové modely, zvláště ty z úspěšných a oblíbených modelových řad, bývají na počátku drahé, ale zato rychle stárnou. To způsobují především užité technologie, nové funkce nebo vylepšení, která jsou ve stejné době uživatelům vzácná. Ovšem díky tomu, že chytrých telefonů přichází během roku na trh desítky, a také díky obrovské konkurenci mezi výrobci, jdou technologie vpřed opravdu rychle. Ve výsledku je tedy to, co bylo v lednu nové a vzácné, v září nebo v listopadu naprosto běžné. Souběžně s tím přirozeně klesá také cena, často i velmi výrazně.

Běžná cenová relace, v jaké se smartphony pohybují, je asi pět až osm tisíc, ačkoliv samozřejmě najdete celou řadu levnějších i dražších modelů. Některé se dají pořídit i za pouhou tisícikorunu. Takové mobily jsou však často až podezřele levné a každému uživateli by mělo být na první pohled jasné, že s nimi něco nebude v pořádku. Ostatně, podívejme se na značky, jaké je nabízí – Doogee, Alcatel nebo Zopo. V lepším případě jde o staré, dávno překonané chytré telefony velkých výrobců. Ty, které svou cenou přesahují osm nebo devět tisíc, budou zase spíše špičkové, nové a, jak se říká, „in“. Budou vynikat designem, skvělými parametry a technologiemi, nicméně dá se očekávat, že jejich cena za rok, za rok a půl klesne klidně na polovinu (což, pokud stojí na začátku třeba deset tisíc, je velmi podstatné zlevnění).

Naše doporučení ohledně ceny u chytrých telefonů je následující – nikdy nechoďte pod tři, čtyři tisíce, tam dobrý smartphone nekoupíte. Telefony střední třídy, kolem šesti, sedmi tisíc ceny, již mohou být obstojné a pro většinu běžných uživatelů dostačující, nicméně ne zcela špičkové. Ty pořídíte až ve vyšších cenových hladinách, zato však zcela jistě uspokojí touhu všech náročnějších uživatelů, kteří mobil považují za víc než pouhý telefon. Nebo můžete, pokud se vám nechce dát za mobilní telefon tolik peněz, zkusit počkat, nechat ho zestárnout a zaplatit pak jen část z původní ceny. I tak se dá pořídit chytrý telefon. Sice jeho technologie nebudou na úrovni srovnatelné s nejnovějšími modely, ale pokud vám to bude stačit, je to dobré řešení.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Máte již tušení, jak a podle čeho mobilní telefon vybírat? Ano? Výborně, i tak bychom si ale měli celý nákup pečlivě zrekapitulovat. Nejdříve se musíte rozhodnout, jaký typ telefonu vlastně chcete, jestli tlačítkový nebo chytrý dotykový (popřípadě odolný mobil do přírody). Od toho se odvíjí další parametry. Dále si zkuste udělat jasno v tom, který výrobce je vám sympatický, a který ne. Osobně doporučujeme některou z větších firem – Samsung, LG, Huawei nebo Apple. Pak jsou klíčové systémové parametryprocesor, hodnoty pamětí, operační systém (ačkoliv se dá později většinou přeinstalovat, jednodušší je koupit si přímo takový, o který stojíte). Nezapomínejte ale ani na to, že telefon musí být praktický pro vaše každodenní fungování. Na tomto místě máme na mysli třeba dobré rozlišení a čitelnost displeje, kvalitní reproduktor nebo velkou kapacitu baterie, abyste mobil nemuseli neustále dobíjet. A přirozeně neopomínejte ani přítomnost základního vybavenídobrého fotoaparátu, technologií Wifi, Bluetooth a NFC, nebo slotů pro paměťové karty. A teprve potom je prostor se dívat, jaký má telefon design nebo jestli jsou k němu přiložena sluchátka či USB kabel. Pokud jste došli až sem a máte zvolených několik modelů, pak ještě zvažte cenu, popřípadě si projděte zákaznické ohlasy na daný telefon. A teprve pokud všechno vypadá dobře, vy jste spokojení s jeho parametry a vlastnostmi a budí na vás dojem solidního zařízení, můžete jít nakupovat. Je to možná složité, ale zároveň vám to dává jistotu, že se zbytečně nenapálíte.

Chytré telefony

zpět k menu ↑

Tipy a rady pro používání chytrého mobilního telefonu

Chytré telefony, to jsou dnes již ve své podstatě kapesní verze počítačů. A jako k takovým k nim musíme přistupovat. Předně je potřeba se ihned po koupi co nejpodrobněji seznámit s uživatelským prostředím a naučit se přístroj ovládat. Nevycházejte z toho, že jste již chytrý telefon měli, tudíž pro vás bude práce s novým snadná. Neplatí to zcela. Různí výrobci zabudovávají do svých mobilů různá uživatelská rozhraní, takže telefon od Samsungu se bude lišit od toho, který vyrobilo LG. Nakonec byste měli ještě projít veškerá nastavení telefonu a optimalizovat ho tak, aby vám plně vyhovoval.

Jakmile pochopíte princip práce s chytrým telefonem, měli byste si do něj z obchodu s aplikacemi postahovat všechno, co můžete potřebovat. Mějte na paměti, že šíře nabídky závisí na operačním systému, a že tedy pro Android najdete více aplikací nežli třeba pro Windows Phone. Dobré bude také dokoupit si co nejdříve všechno příslušenství, pokud nebylo součástí telefonu – především kryt, USB kabel, paměťová karta nebo sluchátka. Od věci nemusí být ani hands-free pro telefonování v autě. Zkrátka všechno, co vám usnadní používání telefonu.

Chytré telefony závěr

Z hlediska dlouhodobého použití je třeba se vyvarovat mechanických poškození telefonu. V tom vám pomohou kryty na mobily nebo kožené obaly, tlumící nárazy. Displej, ale třeba i sklíčko fotoaparátu, jsou křehké, a jakmile prasknou, nezbývá než je vyměnit nebo si zvyknout na snížení kvality zařízení. U displeje navíc doporučujeme pravidelné čištění. Je to hygienické, to jednak, a za druhé se tím udržuje jeho obstojná kvalita. Umaštěný a špinavý displejzhoršenou citlivost a pomaleji reaguje na dotyk. Jednou za čas byste pak měli telefon čistit celý. Vypnout, sundat celý kryt a jemným štětcem z něj smést všechen prach, který se usadí jak v otvorech pro USB nebo nabíjení, tak třeba i na kontaktech baterie nebo SIM karty.

Jako poslední doporučení vám dáváme radu, abyste pečlivě dodržovali instrukce uvedené výrobcem. Ten nejlépe ví, co jeho telefon vydrží a co už ne, takže neexperimentujte a držte se návodů. Pak vám bude telefon dobře sloužit.

Mobilní telefony
4.5 (90%) 10 votes