Lednice Zanussi ZRT 18100 WA : Recenze

Hlavním tématem této naší recenze je lednice Zanussi ZRT 18100 WA. Lednice se během posledního století obdivuhodně posunuly. Z vymoženosti několika vyvolených a nejbohatších se stala naprosto samozřejmá výbava každé domácnosti i třeba kancelářské kuchyňky. Ovšem rostoucí poptávka znamená také rostoucí nabídku, a tak dnes nabízí lednice desítky nejrůznějších společností. Počty jednotlivých modelů pak jdou do tisíců. Jak si mezi nimi vybrat? S tím vám chceme prostřednictvím našich recenzí lednic pomoct.

Design a provedení

Kombinovaná lednice Zanussi ZRT 18100 WA patří mezi nejlevnější modely na trhu. Pokud jste četli ostatní recenze podobných spotřebičů, může vám být už teď jasné, co to znamená a co od ní čekat. Její design není nijak zajímavý, a popravdě nevíme, co bychom na něm měli hodnotit. Lednička je bílé barvy, s chladničkou dole a mrazákem nahoře, přičemž každá část má vlastní dveře. Otevírání je řešeno bez držadla, prohlubněmi v horní, respektive dolní části dvířek. Nejvýraznějším prvkem celé ledničky je logo společnosti umístěné ne úplně citlivě na středu dvířek mrazáku. Nevypadá to příliš vkusně a v kombinaci se zbytkem lednice můžeme říct, že Zanussi ZRT 18100 WA není pro kuchyni zrovna ozdobou.

O co horší je vnější vhled, o to více se nám líbí vnitřní prostředí této lednice. Její celkový objem je 173 litrů (při rozměrech 120,9 x 49,6 x 60,6 centimetrů), z čehož připadá 41 litrů na mrazák a 132 litrů na chladničku. To jsou celkem slušná čísla pro ledničku, která je určena na chatu nebo pro menší domácnost. Navíc řešení vnitřního prostoru Spazio + je opravdu důmyslné a my ho oceňujeme. Mrazák je bílou drátěnou mřížkou rozdělen do dvou oddílů, jejichž velikost si můžete nastavit. Chladničku pak tvoří plastová zásuvka na ovoce nebo na zeleninu, jedna pevně ukotvená skleněná polička a další dvě volně nastavitelné. Úložný prostor pak zvětšuje přihrádka na láhve na dveřích, přihrádka na mléčné výrobky nad ní a uzavíratelný boxík na vajíčka a menší potraviny v horní části dvířek.

Naprostou samozřejmostí je osvětlení chladničky. V tomto případě ho tvoří jedna žárovka, umístěná v horní části. Díky ní se v lednici snáze vyznáte. Co je také běžné, ale bohužel ne samozřejmé, je možnost změny závěsu dveří. To se vyplatí, když potřebujete ledničku umístit do vybudované kuchyně a nemůžete jí celou místnost přizpůsobit. Pokud vám tedy dvířka na jedné straně zavazí, není problém je přehodit jinam. Výhodou lednice, která patří mezi volně stojící modely, je pak přítomnost nastavitelných nožiček. Díky nim můžete snadno docílit větší stability lednice. Při práci s nožičkami však budete pravděpodobně potřebovat pomoc, protože při hmotnosti 36,6 kilogramu již není manipulace s ledničkou tak snadná, aby se s ní jeden člověk popasoval.

Spotřeba a technické parametry

Kombinovaná lednice Zanussi ZRT 18100 WA patří podle svého energetického štítku do energetické třídy A+. Příslušnost k této kategorii znamená, že od ní nemůžete čekat žádné výraznější úspory na elektřině. To byste museli sáhnout po dražších lednicích. Je ale pravda, že lednice v této cenové skupině se ve vyšších kategoriích, než je A+, pohybují pouze zcela výjimečně a pro Zanussi ZRT 18100 WA znamená její energetická třída příslušnost k běžnému průměru. Při odhadované roční spotřebě asi 215 kWh začnete pravděpodobně brzy prodělávat, ale alespoň trochu to kompenzuje cena, která se pohybuje kolem pěti tisíc korun.

Zjistit cenu

Co se nám naopak na této lednici líbí, je její hlučnost. Při svém provozu generuje zvuk o intenzitě 40 dB, což je pěkné číslo, díky kterému ji můžeme počítat mezi tiché. Průměr je u lednic o něco výše, na druhou stranu, postřehnout rozdíl dvou, tří decibelů při takto nízké hladině zvuku není zrovna lehké. Pro srovnání můžeme říct, že 40 decibelů je zhruba zpěv ptáků za oknem, lednice vás tedy rozhodně nebude nijak zvlášť rušit. S jistotou vám můžeme říct, že další spotřebiče v domácnosti ji spolehlivě přehluší.

Pro celé fungování lednice jsou velmi důležité ještě dva další údaje. Předně je to akumulační doba. Ta vám řekne, jak dlouho vydrží potravina, která byla v mrazáku, zmražená, pokud by byl přerušen elektrický proud. Že vypadne proud nebo že se lednice porouchá, to se může stát snadno a pak oceníte každou hodinu, kterou vám vydrží jídlo zmražené. Z tohoto pohledu hodnotíme kladně, že u této lednice dosahuje akumulační doba 17 hodin, což je pěkný výsledek. Dražší lednice mají tuto hodnotu sice ještě lepší, ale v kategorii levných lednic nemůžeme čekat zázraky. Důležitá je také mrazící kapacita lednice. Ta nám říká, jaké množství potravin se zmrazí na teplotu -16 °C za jeden den. U lepších lednic se pohybuje v rozmezí 4-40 kg, u této lednice je kapacita podprůměrná, pouze 3 kilogramy.

Pro dobré fungování lednice je velmi důležitá také její klimatická třída. Ta vám říká, za jakých vnějších podmínek bude spotřebič pracovat bezchybně a bez rizika poruchy. V tomto případě je uvedená klimatická třída SN-N-ST. To znamená spojení subnormální, normální a subtropické třídy. Hodnoty teploty, jaké nám to má říct, jsou 10 až 38 °C (10 °C jako minimum subnormální třídy a 38 °C jako maximum subtropické třídy). Za žádných okolností by vaše lednice neměla fungovat v jiných vnějších teplotách, jinak byste si koledovali o poruchu, v horším případě přímo o zničení lednice.

Důležité funkce a technologie

Ač to říkáme neradi, lednice Zanussi ZRT 18100 WA se nemůže pochlubit žádnou speciální funkcí, která by stála za zmínku. Nemá ani dětskou pojistku, ani signalizaci otevřených dvířek, dokonce ani beznámrazový systém. Z tohoto pohledu nás zklamala, protože sám výrobce inzeruje, že odmrazování je ruční a musíte ho provádět sami. Chápeme, že se jedná o levnou lednici, i tak si ale myslíme, že alespoň základní funkce by mít měla.

Zjistit cenu

8.8 Hodnocení
Finální verdikt

Lednička Zanussi ZRT 18100 WA patří do cenové kategorie lednic levnějších než 6 000 korun. Odpovídá tomu v zásadě všechno. Design není nijak zvlášť zajímavý, a přestože je vnitřní prostor velmi důmyslně řešený, místa není zrovna nejvíc. I přes velmi dobrou hodnotu hlučnosti má lednička pouze průměrnou spotřebu a chybí nám u ní jakákoliv funkce navíc. Dokonce i odmrazování je nutné dělat ručně. Akumulační doba sice není špatná, ale zato mrazící kapacita je podprůměrná. A podprůměrná nám připadá i celá lednice. Za cenu, která nepřekročí šest tisíc, je to sice dobrý nákup, ale ne do větší domácnosti, to spíše jen tak na chatu nebo do bytu, který je využíván občasně.

Spotřeba
8.5
Hlučnost
9.3
Prostornost
8.4
Poměr cena/kvalita
9
VÝHODY
  • Dobře rozvržený vnitřní prostor
  • Tichý provoz
  • Nízká cena
NEVÝHODY
  • Chybí jakákoliv funkce navíc
  • Nutnost ručního odmrazování
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník