Lednice Whirlpool BLF 9121 W : Recenze

Dnes jsme si pro vás připravili test lednice Whirlpool BLF 9121 W. Jelikož se ledničky staly nedílnými součástmi našich domácností, je na jejich výběr kladen velký důraz. Podle čeho se ale rozhodovat? Jak volit, aby byla chladnička úsporná, prostorná, praktická i funkčně vybavená? S tím vám můžeme prostřednictvím našich recenzí pomoci.

Design a provedení

Lednice, na rozdíl od jiných spotřebičů, mají v domácnosti také určitou estetickou funkci. Naší kuchyni mohou dát vlastní kouzlo a dotvořit její osobitý styl. Z tohoto úhlu pohledu hodnotíme lednici Whirlpool BLF 9121 W velmi kladně. Její design je sice jednoduchý, ale moderní. Je bílé barvy, rovných hran s decentně umístěným logem výrobce těsně pod horním okrajem. Ovšem velmi efektní jsou nerezová madla horních i dolních dvířek, která vytváří dojem modernosti. Tato kombinovaná, volně stojící lednice, navíc disponuje možností změnit stranu závěsu dvířek. Pokud by vám tedy nevyhovovalo, aby se dvířka otevírala vlevo, stačí je vyndat a nasadit doprava.

Pokud jde o vnitřní prostor lednice, celkový objem lednice je 369 litrů. To je velmi dobré číslo a v kategorii lednic, jejichž cena se pohybuje mezi šesti a deseti tisíci, je to více než solidní. Rozdělení prostoru je zhruba v poměru 2,5:1 (tedy přesněji, na chladničku připadá 258 litrů prostoru a na mrazák 111 litrů). Ostatně, objemu odpovídají i rozměry spotřebiče, které jsou postupně 201 centimetrů na výšku, 59,5 centimetru na šířku a 65,5 centimetru do hloubky. Takto velký vnitřní prostor už nabízí hodně možností, jak ho rozvrhnout, a tady si s tím výrobci skutečně vyhráli. Mrazák je rozdělen do tří plastových přihrádek, takže snadno můžete zvlášť uložit sladké, zvlášť maso a zvlášť třeba zeleninu nebo ryby.

Chladnička je pak řešena sofistikovaněji. Ve spodní části je zásuvka na ovoce a zeleninu, nad ní najdeme pevně umístěnou desku z tvrzeného skla. Kromě ní najdeme v lednici další čtyři skleněné desky, ty se však dají různě umístit a výška jednotlivých prostor je takto nastavitelná. Další užitečné prostory pak najdete na dveřích. Nejnižší přihrádka vám nabízí spoustu prostoru a je určena na nápoje. Další tři přihrádky pak nad sebou tolik místa nemají, na vajíčka nebo na mléčné výrobky se mohou hodit. Pro lepší orientaci pak v lednici nechybí úsporné LED osvětlení. Z technického vybavení lednice je pak potřeba jmenovat zde mechanický termostat a jeden kompresor. V lednici nechybí ani zásobník na ledové kostky. S radostí konstatujeme, že elektrický kabel je dostatečně dlouhý. Celých 245 centimetrů nám v porovnání s jinými modely připadá skvělých.

Spotřeba a technické parametry

Tím nejdůležitějším, co by vás u lednice mělo zajímat, jsou však údaje na energetickém štítu. Ten je z nařízení Evropské Unie umísťován na každý výrobek, který jde do prodeje, a neuškodí si ho nastudovat. Zjistíme z něj, že tato lednice třeba patří do energetické třídy A+. Rozhodně to není špatný výsledek, znamená to výraznou spotřebu oproti starším modelům chladniček. Avšak v dnešní době je to spíše průměrná hodnota. Skutečně špičkové modely se pohybují ještě výše, v kategoriích A++ až A+++. Pro lednici Whirlpool BLF 9121 W to znamená průměrnou roční spotřebu kolem 320 kWh. Mnohem více se nám líbí hlučnost lednice. Ta totiž generuje zvuk o síle 38 dB. To je nadprůměrná hodnota a je to o něco lepší číslo, než s jakým se běžně setkáváme. Na druhou stranu, u takto nízkých hodnot intenzity zvuku není malý rozdíl tolik patrný. Je to dáno tím, že intenzita zvuku roste exponenciálně, a ne přímo úměrně.

Pro lednici jsou však důležité také údaje, které u jiných spotřebičů nenajdete. Tím hlavním, který je klíčový pro jejich dobrý provoz, je klimatická třída. Ta určuje, v jakých vnějších podmínkách je chladnička schopna fungovat, aniž by hrozila porucha. Pro lednici Whirlpool BLF 9121 W jsou určeny tyto dvě třídy – SN a ST (tedy subnormální a subtropická, mezi nimi je zahrnuta i normální). Ideální vnější teplota je tedy 10 – 38 °C. Nižší teplota znamená riziko přílišného zhoustnutí chladicího média, vyšší teplota zase zhoršení kvality chlazení a poruchovost spotřebiče.

Zjistit cenu

Podcenit při výběru ale nesmíte ani mrazící kapacitu, která vám říká, jak velké množství potravin spotřebič zmrazí za 24 hodin. Běžně se pohybuje od čtyř kilogramů potravin výše. Lednice Whirlpool má mrazící kapacitu 5 kilogramů na den, špičkové modely ještě o něco větší. Na druhou stranu, drobný nedostatek této hodnoty plně kompenzuje akumulační doba. Tato lednice totiž udrží vaše jídlo v případě výpadku proudu nebo poruchy zmražené ještě dalších 24 hodin, má totiž velmi dobrou izolaci. Pokud vypadne při bouřce proud, tak se ještě nic neděje, ale kdyby, nedejbože, přišla porucha, pak by se mohlo stát, že na opraváře budete čekat i do druhého dne. A pak takto dlouhou akumulační dobu jistě oceníte.

Důležité funkce a technologie

Každá dobrá lednice by měla mít také určitou funkční a technologickou výbavu, která ji odliší od nejlevnějších modelů. S radostí shledáváme, že tato Whirlpool BLF 9121 W má oproti konkurenčním spotřebičům hned několik vychytávek. Automatické odmrazování ponechme stranou, je sice pohodlné, že se o odstranění ledu z mrazáku nemusíte starat sami ručně, nicméně je to pro drtivou většinu lednic dnes již klasika. Nám se velice zalíbila technologie šestého smyslu. Ten pomocí senzorů zaznamenává každou teplotní změnu v chladničce a přizpůsobí činnost kompresoru. Tím je zajištěn jak šetrný provoz, tak i ideální chlazení potravin. Ostatně, Super chlazení je další funkcí, kterou v sobě tato lednice schovává. Umožňuje vám výrazně snížit teplotu v chladící části, a později ji buď ručně, nebo automaticky vrátit na původní úroveň. To se hodí, pokud zůstane lednice delší dobu otevřená nebo pokud dojde k poruše. Teplota se velmi rychle vrátí do běžných hodnot a dojde k rychlému zchlazení potravin v lednici.

Zjistit cenu

9.2 Hodnocení
Finální verdikt

Lednička Whirlpool BLF 9121 W se nám ve své třídě velmi líbí. Jsme spokojení s jejím designem, i s rozložením vnitřního prostoru. Navíc tato lednice patří mezi ty objemnější, které se hodí i do velkých domácností. Přestože její energetická třída je pouze A+, další parametry, jako je široké rozmezí ideální vnější teploty nebo dlouhá akumulační doba to spraví. Celých 24 hodin je poměrně hodně. Oproti dalším lednicím jsme pak spokojeni s určitými technologickými přednostmi, které výrobce do lednice zabudoval (zejména s technologií šestého smyslu). Za cenu, která se pohybuje kolem osmi tisíc, pořídíte velmi spolehlivého pomocníka do domácnosti.

Spotřeba
8.6
Hlučnost
9.5
Prostornost
9.4
Poměr cena/kvalita
9.2
VÝHODY
  • Cena
  • Velmi tichý provoz
  • Technologie šestého smyslu
  • Klimatická třída
NEVÝHODY
  • Průměrná spotřeba
  • Chybí antibakteriální ochrana
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník