Lednice LG GBB59SWRVS : Recenze

Mezi lednice, které se co do funkcí a užitých technologií řadí mezi ty lepší, patří také lednice, kterou budeme dnes recenzovat, lednice LG GBB59SWRVS. Technologické a funkční vybavení ledniček se totiž, zvláště v posledních letech, překvapivě rozrostlo. Automatické odmrazování, systém NoFrost, antibakteriální ochrana nebo varovná signalizace, to je jen zlomek toho, co u dnešních chladniček najdeme v základním vybavení. Co to ale znamená a jak se v tom vyznat?

Design a provedení

Kombinovaná lednice LG GBB59SWRVS patří mezi volně stojící chladničky. Její design je velmi prostý, což je pro spotřebiče značky LG typické. Při totální absenci ostřejších hran a efektně vyřešenému systému otevírání dveří (chybí zde madlo, otevírají se prohlubní ve spodní straně dveří chladničky a v horní straně dveří mrazáku) však hodnotíme její tvar jako velmi pěkný. Celá lednice je bílé barvy, její jednotu však narušuje logo společnosti v pravém horním rohu a právě tmavé prohlubně pro otevírání dvířek. To se nám celkem líbí a lednice podle nás bude pro vaši kuchyni ozdobou. Navíc disponuje možností změny strany otevírání dveří, což je dobrá vychytávka, pokud máte kolem lednice málo prostoru. Jednoduše si zvolíte, co je pro vás výhodnější.

S radostí můžeme konstatovat, že lednice je poměrně rozměrná. Při výšce 190 centimetrů, šířce 59,9 centimetrů a hloubce 66,5 centimetrů se může pochlubit třemi sty litry čistého objemu. Jen rozdělení mohlo být trochu lepší, objem chladničky je 225 litrů, objem mrazáku 75 litrů. Oproti chladničce je malý, trochu větší objem by mu neuškodil. Ovšem velmi dobře vypadá využití prostoru. Mrazák v sobě obsahuje tři zásuvky, z nichž horní a spodní jsou stejně vysoké a prostřední je o něco vyšší. Chladnička v sobě obsahuje vyladěnou přihrádku na ovoce a zeleninu technologie Moist Balance Crisper. Ta má na povrchu mřížkovaný kryt, na kterém se zachytává a sráží vlhkost z uložených potravin. Díky tomu je uvnitř udržována správná úroveň vlhkosti a ovoce a zelenina vydrží déle. Kromě toho obsahuje chladnička tři další přihrádky na potraviny.

Prostor na dveřích však mohl být využit o něco lépe. Nechybí zde vysoká přihrádka na nápoje, ani dvě další přihrádky na mléčné výrobky nebo na vejce. Jedna navíc by se ale hodila, a umístit by se na dveře dala. To je ale pouze malý nedostatek, jinak není vnitřní prostor špatně vyřešený. Navíc velkou předností lednice je její invertorový lineární motor a invertorový lineární kompresor. Tato dvě zařízení stojí jak za dlouhou životností lednice, tak i za nízkou hlučností. Navíc to pomáhá udržovat uvnitř optimální teplotu a klima, aby potraviny vydržely déle čerstvé.

Spotřeba a technické parametry

Co je u lednic velmi důležité, to jsou její parametry. Často se rozhodujeme na základě vzhledu, ale ten je až podružný, na to při výběru nezapomínejte. Tím nejzásadnějším údajem, který by nás měla zajímat, je energetická třída a hodnota spotřeby. Spolehnout se jen na slovo výrobce, že je lednice šetrná, nestačí. Z toho pohledu nás lednice LG GBB59SWRVS zase tolik neoslnila. Příslušnost k energetické třídě A+ by se mohla zdát dobrá, ale opak je pravdou. Nejlepší lednice patří ke třídám A++ a A+++, tato kategorie řadí námi zkoumaný spotřebič do průměru. Průměrná roční spotřeba 290 kWh sice není tak hrozná, ale pokud by se výrobce na úsporu energie zaměřil trochu více, dala by se ještě snížit.

Zjistit cenu

Na druhou stranu, velkou předností lednice LG GBB59SWRVS je hlučnost. Zvuk, který je tímto spotřebičem generován, nepřesáhne hranici 37 dB. To je nadprůměrné číslo, kterým se může pochlubit jen málo modelů. Průměr se pohybuje mezi 40 – 44 decibely, tam najdeme nejvíce modelů. Je to opět poměrně důležitý údaj. Musíte si uvědomit, že lednice bude zapnutá celý den, tudíž ji budete také celý den poslouchat. A určitě nechcete, aby vám celý byt naplňoval hluk a nedal vám ani chvíli oddechu. Z tohoto pohledu se nám tedy právě tato lednice jeví jako dobrá volba.

Důležité jsou také parametry, které vypovídají o účinnosti lednice a o jejím fungování. Tím hlavním je mrazící kapacita. Ta nám říká, jaké množství potravin je mrazák schopen zmrazit za dvacet čtyři hodin. U této lednice činí celých 9 kilogramů potravin, což už je dobré číslo. Akumulační doba, tedy čas, po který zůstanou potraviny zmražené při poruše nebo výpadku proudu, je 16 hodin. Značí to dobrou úroveň izolace a těsnění lednice, která je takto chráněna před vnějším teplem. Velkou roli zde hraje také klimatická třída této lednice. O tomto údaji, stejně jako o ostatních, se můžete dočíst více na titulní stránce. Každopádně tady nám bude stačit si říct, že se jedná o ideální rozmezí venkovní teploty. V případě lednice LG GBB59SWRVS mluvíme o klimatické třídě SN – T, tedy o vhodných teplotách od 10 do 43°C. Je to naprosto maximální rozsah, jakého lze dosáhnout.

Důležité funkce a technologie

Tím, co dnešní lednice odlišuje od starších modelů a co je dostává do nadprůměru, to je technologická výbava. Ta je dnes na zcela jiné úrovni, než byla před nějakými pěti, šesti lety. A platí to i pro lednici LG GBB59SWRVS. Její výrobci se zaměřili především na to, aby byla udržena kvalita a čerstvost potravin po co nejdelší dobu. To se daří díky antibakteriální ochraně lednice a také díky technologii NatureFRESH. Speciální přihrádky (především ta na ovoce), zvláštní konvertor a systém chlazení Multi Air Flow zajišťují neobvyklou cirkulaci vzduchu. Chladný vzduch je totiž do chladničky vháněn několika průduchy, čímž je vnitřní prostor chlazen rovnoměrně, navíc se brání hromadění vlhkosti. Navíc je tak zajištěna rychlejší obnova vnitřní teploty ledničky po každém otevření.

U výrobků značky LG také nemůže chybět technologie rychlé diagnostiky Smart Diagnosis. Stačí využít chytrý telefon, propojit s ním spotřebič, a při kontrole snadno objevit příčinu poruchy. Stejně tak vám systém ukáže ideální řešení, nebudete tedy volat servis zbytečně. Že něco není v pořádku, to vám pak oznámí varovný signál. Kromě těchto vychytávek se u lednice setkáme také s funkcí Total No Frost. Běžně je totiž nutné lednici odmrazovat. Tento systém však brání tvorbě námrazy optimalizací vnitřní teploty, takže ušetříte spoustu času, který byste museli věnovat odmrazování.

Zjistit cenu

9.1 Hodnocení
Finální verdikt

Lednice LG GBB59SWRVS se nám velmi líbí jak po stránce designu, tak i po stránce technologické. Je pěkná, vybavená a propracovaná. Má velmi dobrou úroveň hlučnosti a maximální rozpětí vhodných venkovních teplot. Skvělou výhodou je systém Smart Diagnosis, a také maximální péče o uložené potraviny díky technologii NaturaFRESH. Dojem nám kazí jen příslušnost k energetické třídě A+, čekali bychom více, a také drobné nevýhody ve vnitřním rozložení lednice. Právě tyto detaily lednici chybí k tomu, abychom ji mohli zařadit o něco výše. Na druhou stranu, s cenou těsně pod hranicí deseti tisíc se jedná o dobrou koupi a model vám tedy můžeme s klidným svědomím doporučit.

Spotřeba
8.5
Hlučnost
9.6
Prostornost
9.1
Poměr cena/kvalita
9
VÝHODY
  • Velmi tichý provoz
  • Antibakteriální ochrana
  • Technologická výbava
  • Signalizace
NEVÝHODY
  • Energetická třída pouze A+
  • Málo využité místo na dveřích
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník