Lednice Gorenje RK 6192 AW : Recenze

Jak si stojí model, který dnes recenzujeme, lednice Gorenje RK 6192 AW, v konkurenci ostatních ledniček této třídy? Kromě základní funkce, kterou je chlazení potravin, přibyly lednicím v poslední době i další funkce. Třeba ochrana potravin před bakteriemi nebo super chlazení. To nám výběr nové lednice značně komplikuje. Naše recenze vám však všechno poctivě a přehledně vysvětlí, abyste snadno pochopili, co je důležité a na co se při koupi zaměřit.

Design a provedení

Lednice Gorenje RK 6192 AW patří mezi volně stojící kombinované lednice. Je bílé barvy, s hranatými dveřními madly na dvířcích chladničky i mrazáku. To může být pro někoho trochu nepříjemné, nejsou úplně tvarovaná tak, aby zapadla do ruky. Jinak však zcela chybí jakýkoliv zajímavý a výraznější prvek. Design lednice tedy nenadchne, ale ani neurazí. Je prostě obyčejný a jednoduchý. Více pozornosti věnovali výrobci speciálním dveřím s technologií Slot-in, díky které můžete lednici snadno zasadit do kuchyňské linky nebo ji postavit těsně vedle dalšího spotřebiče. Dvířka totiž při otevírání nijak nepřesahují boční hranu lednice. Navíc se takto snadno dají otevřít do pravého úhlu (čímž se velmi usnadní manipulace s policemi. A co je jejich další výhodou, lze měnit jejich otevírání. Je tak zajištěno vaše maximální pohodlí.

Rozměry lednice, 60 x 185 x 64 centimetrů, ji řadí do průměru. Čistý objem, který je 319 litrů, znamená značný prostor pro vaše potraviny. Je to dostatečné pro běžnou domácnost. Rozdělení prostoru, při kterém na chladničku připadá 225 litrů a na mrazák 94 litrů, není špatně a drží se poměru zhruba 2,5:1, což nám připadá jako dobré rozložení místa. Samotný mrazák obsahuje celkem tři přihrádky. Dvě z nich jsou běžné a slouží pro uložení potravin, třetí pak slouží jako koš pro rychlé zmrazení nově uložených potravin. Systém chladničky je však složitější. Nejvýraznějším vnitřním prvkem je zásuvka Crisp Zone, vybavená regulátorem vlhkosti. Ten umožňuje uchovat ovoce a zeleninu mnohem déle čerstvé. Nad ní se nachází čtyři skleněné, výškově nastavitelné police a kovový držák na láhve. Ty takto zaberou mnohem méně místa, než ve dveřích ledničky. Využit je také prostor na dveřích ledničky. Ten je tvořen třemi policemi, z nichž každá má nosnost pět kilogramů a jejichž rozestup je díky systému Simple Slide možné snadno měnit. Jsou totiž výškově nastavitelné, a to aniž by bylo nutné je vyjmout.

V lednici samozřejmě nechybí LED osvětlení pro lepší orientaci. To je však dnes samozřejmostí snad každé lednice, žádná nezůstává po otevření po tmě. Součástí lednice je také zásobník vody na tvorbu ledu o velikosti 1×7 kostek. Výhodou jsou také výškově nastavitelné nohy, díky kterým lze lednici snadno vyrovnat, pokud máte byť jen trochu křivou podlahu. Není totiž dobré, aby se v lednici vlhkost hromadila na jednom místě. Tím vším si u nás lednice poněkud vylepšila skóre, které její obyčejný design příliš nezvýšil.

Spotřeba a technické parametry

Co se nám však u lednice Gorenje RK 6192 AW líbí více, než její design, jsou její technické parametry. Tím nejzásadnějším je energetická třída. S potěšením můžeme říci, že tato lednice se řadí do energetické kategorie A++, zaručuje vám tak mnohem větší úspory, než řada dalších modelů této cenové kategorie. Přestože špičkové lednice patří mnohdy až do třídy A+++, myslíme si, že to není špatný výsledek. Průměrná roční spotřeba energie, která činí 231 kilowatthodin, tomu ostatně docela dobře odpovídá. Můžeme tedy potvrdit slova výrobce, že se jedná o úsporný model, který vám rozhodně nebude za zády vysávat peněženku.

Zjistit cenu

Je však trochu škoda, že model s vysokou úsporou energií není takto úsporný také, co se týče hluku. Tato lednice při svém provozu generuje zvuk o intenzitě 40 dB, což sice není hodně (je to zhruba hodnota běžného denního hluku v obydlené čtvrti), na druhou stranu na trhu se setkáme s modely, jejichž hlučnost nepřekračuje hodnotu 38 nebo dokonce 37 dB. Není to sice od pohledu takový rozdíl, ale jestliže se jedná o spotřebič, který je v provozu 24 hodin denně, pak to může hrát ve vašem pohodlném bydlení velkou roli. O něco lépe si lednice vede v klimatické třídě. Jelikož patří do všech čtyř kategorií, tedy N, SN, ST i T (normální, subnormální, subtropická i tropická), pak z toho můžeme snadno vyčíst, že bude dobře fungovat při vnějších teplotách od 10 do 43 °C. Má to značný vliv jak na kvalitu chlazení, tak i na poruchovost spotřebiče, proto byste neměli tento parametr podceňovat.

Akumulační doba lednice je 30 hodin. To je celkem solidní parametr. Znamená to, že potraviny, které jsou uložené a zmražené v mrazáku, takto vydrží celých 30 hodin, než, jak se říká, přijdou k sobě. V případě poruchy, nebo pokud vypadne proud, tuto vlastnost lednice jistě oceníte. Má totiž velmi dobrou izolaci (někteří zákazníci si dokonce stěžují, že je tomu tak na úkor vnitřního prostoru, my to tak zle ale nevidíme. O něco horší je ale mrazící výkon, který dosahuje pouhých 4,5 kilogramu za den. To je množství potravin, která se podaří za den zmrazit. Není to zrovna moc, některé lednice v této kategorii zvládnou i dvojnásobek.

Důležité funkce a technologie

Jak jsme si již jednou řekli, dnešní lednice se od těch starších odlišují kromě lepších parametrů také přítomností řady funkcí a technologií. Bohužel však lednice Gorenje RK 6192 AW nabízí těchto technologií jen málo. Jediné, co u ní najdeme, je automatické odmrazování, které je však poměrně běžné. S tím souvisí také beznámrazový systém Frost Less, který brání hromadění ledu v mrazáku a snižuje tak nutnost častého odmrazování. Víc ale hledat nemůžeme, na rozdíl od jiných modelů zde není funkční výbava tak velká, lednice nemá ani antibakteriální ochranu.

Zjistit cenu

9.2 Hodnocení
Finální verdikt

Lednička Gorenje RK 6192 AW patří mezi modely, jejichž cena se pohybuje kolem sedmi a půl tisíce korun. Podle nás tomu spotřebič plně odpovídá. Plní všechny základní funkce, které od ní může zákazník očekávat, dobře chladí (i přes nižší mrazící kapacitu), není příliš hlučná (40 dB), má dobrou izolaci (klimatická třída SN-N-ST-T) a navíc je poměrně prostorná. Jeho velkým kladem je navíc příslušnost k energetické třídě A++. Znamená to výrazné úspory energie a tedy i vašich peněz. Další výhody, jako je pěkný design, větší systémová vybavenost nebo některé technologie, které zvyšují kvalitu chlazení, však chybí. U modelu s touto cenou jsme je však ani příliš nečekali. Každému, kdo se spokojí s běžným fungováním, však tuto lednici můžeme stoprocentně doporučit.

Spotřeba
9.1
Hlučnost
9.3
Prostornost
9.2
Poměr cena/kvalita
9.1
VÝHODY
  • Nastavitelné nohy
  • Velký rozsah venkovních teplot
  • Tichý provoz
  • Velká akumulační doba
NEVÝHODY
  • Absence antibakteriální ochrany
  • Chybějící technologické vybavení
  • Otevírání jde ztuha
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník