Lednice Gorenje RF 60309 OCO : Recenze

Retro lednice Gorenje RF 60309 OCO plně dodržuje všechno, co jsme si o tomto typu ledniček shrnuli. Tím, že je ale předmětem této naší recenze, si ji můžeme rozebrat více dopodrobna a seznámit se se vším, co vám přinese.

Design a provedení

Kombinovaná volně stojící lednice Gorenje RF 60309 OCO patří svým provedením mezi velmi ceněné retro lednice. Co je na nich tak unikátního? Především jejich jedinečný design. Jen málo výrobků na trhu je jim totiž podobných. Výjimkou není ani tato lednice. Její vzhled jako by vaši kuchyni vracel do 30. let minulého století. Ale v dobrém slova smyslu. Pravda, tehdejší lednice vypadaly úplně jinak, ale tady nejde o historickou přesnost. Jde o styl, který snadno zapadne do vaší domácnosti a bude tak pro vás ozdobou. Tato lednice je zajímavá již svou barvou – je krémová, možná až hnědá kávová, takových na trhu moc nenajdete. Kromě toho nemá žádné ostré hrany, všechno je ladně zaoblené a vysloveně elegantní, až to dýchá starými časy první republiky. Velmi vzhledná jsou i kovová madla, která vypadají mnohem luxusněji než obyčejná plastová. A v neposlední řadě vydrží mnohem déle, nemusíte se bát při otevírání víc zabrat.

Mírně nezvyklé je rozdělení lednice. Většina lednic na trhu má mrazák dole a chladničku nahoře, což je praktičtější. Tady je to ale naopak, mrazák nahoře a chladnička dole, což může být mírná nevýhoda. Do lednice se určitě budete ohýbat častěji, než byste se ohýbali do mrazáku. Objemové rozdělení těchto dvou částí je však podle nás v naprostém pořádku. Na chladničku připadá 229 litrů prostoru, na mrazák 65 litrů. Tedy klasický poměr zhruba 3,5:1. Pravda však také je, že lednice nepatří mezi nejprostornější, na trhu najdeme i mnohem větší. Avšak i přesto je vnitřní prostor rozložen velmi dobře. Mrazák tvoří dvě přihrádky, do kterých pohodlně můžete rozdělit maso a třeba zeleninu nebo zmrzlinu. Chladnička je pak tvořena velkým boxem na ovoce a zeleninu, čtyřmi skleněnými policemi a držákem na láhve. Využit je také prostor na dveřích, kde najdete jak přihrádku na lahve, tak i malý box na vejce nebo přihrádku na mléčné výrobky. Tady příliš rozdílů oproti běžným kombinovaným lednicím nenajdeme.

Kromě toho v lednici najdeme LED osvětlení, které vám velmi ulehčuje orientaci uvnitř. Možnost změny závěsu dveří a podobné vymoženosti zde chybí, to ale souvisí také s designem a upevněním madel. Stále vám ještě dlužíme informaci o rozměrech lednice, pak tedy vězte, že její výška je 173,7 centimetru, šířka 60 centimetrů a hloubka 64 centimetrů. Možná vám připadají takové údaje zbytečné, je to však velmi důležité k tomu, abyste mohli lednici efektivně umístit do vaší kuchyně. Její vzhled zapadne jistě do každé domácnosti, která si potrpí na speciální a vlastní styl, ale rozměrově je potřeba si místo dobře vyměřit. U lednice najdete také misky na tvorbu ledu, nechybí ani výškově nastavitelné nožičky.

Zjistit cenu

Spotřeba a technické parametry

Jak jsme již zmínili v úvodním článku, retro lednice jsou výjimečné především svým designem. Vzhled, to je to hlavní, za co si u nich připlácíte, proto je posunut do popředí na úkor běžných technických záležitostí. Můžeme si to docela dobře ilustrovat na spotřebě lednice. Spotřebiče, jejichž cena překračuje hranici dvaceti tisíc, jsou až na pár výjimek příslušné k energetické třídě A+++, tedy k té nejvyšší. Ovšem tato lednice patří právě mezi výjimky, její energetická třída je pouze A++, stupeň pod vrcholem. Na průměrné roční spotřebě se to neprojevuje tolik výrazně, váš elektroměr, pokud by měřil pouze lednici, by se zastavil na 183 kWh, ovšem po delší době můžete na provoz začít doplácet, místo abyste šetřili.

Oproti spotřebě je hlučnost lednice Gorenje RF 60309 OCO velmi dobrá, až nás to překvapilo. Při provozu generuje tento spotřebič hluk o intenzitě 39 decibelů, což není špatné a řadí ji to v tomto ohledu do nadprůměru. Je to hluk, který v domácnosti sotva uslyšíte, ale není na škodu si ho dopředu zkontrolovat. Přeci jen lednice je zapnutá dlouhodobě, a po čase by vám hluk mohl začít lézt na nervy. Velmi dobře vychází lednice i ze srovnání klimatických tříd. Klimatická třída je totiž předností této lednice, je velmi široká. Představuje kombinaci všech čtyř kategorií, tedy SN-N-ST-T, což znamená ideální rozsah vnějších teplot od 10 °C do 43 °C.

Bohužel však, parametry, které souvisí s účinností chlazení, nejsou nejlepší. Máme na mysli, mimo jiné, mrazící kapacitu. Ta vám říká, jaké množství jídla dokáže lednice za jeden den účinně zmrazit. Běžně se pohybuje od pěti kilogramů výše, v tomto případě však zůstává kapacita na nenižší hranici průměru5 kilogramů denně. Ani akumulační doba, která není vyloženě špatná, to nezachrání. Přestože je akumulační doba celých 22 hodin a vaše jídlo tak vydrží v případě poruchy zmrazené až do dalšího dne, kvalita chlazení není taková, jakou bychom si u takto drahé lednice představovali.

Důležité funkce a technologie

Moderní lednice, ty se při svém provozu neobejdou bez vylepšení nějakou tou moderní funkcí či technologií. Avšak u retro lednic je tato stránka věci poněkud potlačena. Rozdíl oproti ostatním lednicím této kategorie nenajdeme ani u modelu Gorenje RF 60309 OCO. U této lednice chybí jak systém, zabraňující tvorbě námrazy, tak i antibakteriální ochrana či další vychytávky. Jediné, co zde najdeme, je technologie rychlého zchlazení a rychlého zmrazení. Rychlé chlazení (funkce SuperCool) zajišťuje rychlé snížení teploty a tím i její regulaci, pokud dojde vložením velkého množství potravin nebo příliš dlouhým otevřením dveří ke zvýšení teploty. Rychlé zmrazení (funkce FastFreeze) pak zajistí u právě vložených potravin rychlejší zmrazení. Víc ale očekávat nemůžete, byli byste zklamání.

Zjistit cenu

9.1 Hodnocení
Finální verdikt

Lednice Gorenje RF 60309 OCO patří mezi krásné retro lednice – kombinované lednice skvělého a stylového vzhledu. Po této stránce bychom vám ji doporučili zcela určitě, pro domácnost bude ozdobou, vypadá skvěle a materiály, použité na její výrobu, jsou veskrze kvalitní a dobře vypadající. Problém však nastává, pokud se více začnete zajímat o techniku lednice. Akumulační doba nebo hlučnost lednice není špatná, 22 hodin a 39 dB jsou dobrá čísla. Ovšem mrazící kapacita je podprůměrná, spotřebou se lednice řadí až do kategorie A++, a kvalita chlazení, vzhledem k počtu funkcí a užitých technologií, je nízká. Pokud se cena lednice šplhá až přes hranu dvaceti tisíc, pak bychom očekávali určitě víc. Ale jde-li vám o pěkný doplněk pro vaši novou kuchyni a hledíte především na vzhled, pak je to lednice jako stvořená pro vás.

Spotřeba
9.1
Hlučnost
9.3
Prostornost
9.1
Poměr cena/kvalita
8.9
VÝHODY
  • Skvělý design
  • Tichý provoz
  • Široká klimatická třída
NEVÝHODY
  • Vysoká cena
  • Třída spotřeby A++
  • Průměrná kvalita chlazení
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník