Lednice Gorenje ORK192CO : Recenze

Lednice Gorenje ORK192CO je, kromě toho, že patří mezi kombinované volně stojící lednice, také retro lednicí. Co to pro ni ale znamená, jak vypadá, jaké jsou její funkce? Víte to? Tak se na to podívejme společně v naší dnešní recenzi.

Design a provedení

Lednice Gorenje ORK192CO je jako stvořená snad do každé domácnosti, která pečlivě dbá na svůj styl. Patří totiž mezi retro lednice, takže největší úsilí a nejvíce snahy věnovali výrobci v jejím případě vyladěnému designu. A to se jim, troufáme si tvrdit, podařilo. Tvar i barva této volně stojící kombinované lednice je jiný, než na jaký jsme u běžných lednic zvyklí. Žádné ostré hrany, žádná prostá bílá barva a plastová madla. Tato lednice je vyvedená v krásném, zaobleném tvaru, s elegantními křivkami. Madla jsou vyrobená z kovu a mají tvar, který se hodí přesně do ruky. To hodnotíme velmi kladně. Kromě toho zdobí lednici velmi decentně a přesto šikovně umístěné logo společnosti Gorenje. Připočteme-li kávově hnědou barvu, která není u běžných lednic obvyklá, pak nám z toho vychází velmi dobrá ozdoba do kuchyně. A přesně tuto funkci by retro lednice měly plnit.

Objem lednice je při jejích rozměrech 194 x 60 x 64 centimetrů nadstandardní. Její objem je 322 litrů, což je v této třídě lednic velmi dobré číslo. Jelikož jde o kombinovanou lednici, je tento prostor rozdělen mezi mrazák a chladničku. Na mrazák v tomto případě připadá 227 litrů prostoru, na chladničku 95 litrů. To je dobré rozdělení, ačkoliv lednici by trochu více místa neškodilo. Mrazák je, poměrně klasicky, rozdělen do tří přihrádek se zásuvkami. Každá z nich je různě velká. Horní je nejmenší, největší je prostřední SpaceBox. Samotná chladnička je už řešena poměrně zajímavěji. Tvoří ji především dvě přihrádky, CrispZone pro ukládání ovoce a zeleniny (kde dochází k regulaci vlhkosti oproti zbytku lednice) a FreshZone, kam můžete uložit například maso, protože v této přihrádce je udržována velmi nízká teplota (3 °C). Kromě toho v chladničce najdeme čtyři skleněné police a drátěný držák na lahve. Prostornou přihrádku na lahve, přihrádku na mléčné výrobky nebo na dochucovadla a přihrádku na vajíčka ostatně najdeme také na dveřích. Vnitřní prostor nám tedy přijde velmi pěkně vyřešený.

V chladničce nechybí ionizátor vzduchu, účinný kompresor i možnost regulace teploty. V lednici navíc najdete LED osvětlení, což je dnes sice běžné, ale není na škodu se o něm zmínit. Dvířka lednice jsou uchycena vlevo a je škoda, že je nelze přehodit i doprava. Lednice má navíc výškově nastavitelné nohy. To je velmi dobrá výhoda, protože ne každý z nás má takové štěstí, aby měl absolutně rovnou podlahu. Ale kdyby se vám pak v některém místě lednice měla kumulovat vlhkost, nemuselo by to být příjemné ani pro vaše potraviny, ani pro vás. Proto je tato možnost nastavení nožiček výraznou výhodou.

 

Zjistit cenu

Spotřeba a technické parametry

Pokud vám jde jen o to, abyste si pořídili pěknou ozdobu do kuchyně, pak vám stačí po prvních odstavcích přestat číst. Kdo se ale zabývá lednicemi více do hloubky a chtěl by si pořídit spotřebič, který se vyplatí a který mu bude dobře sloužit, ten by neměl opomenout ani technickou stránku věci. A především spotřebu. Lednice Gorenje ORK192CO v tomto ohledu bohužel mezi nejlepší lednice nepatří. Řadí se do energetické kategorie A++, což sice není špatné, ale oproti skutečně velmi dobrým lednicím, které patří o třídu výš, to znamená jen částečnou úsporu. Kdyby si tvůrci lednice dali trochu víc práce, mohlo to klidně být ještě lepší.

Hlučnost lednice je pouze průměrná, to konstatujeme velmi neradi. Pravda, 40 decibelů není špatné číslo, a znamená to, že takový spotřebič v domácnosti sotva uslyšíte. Avšak uvážíme-li, že mnohé lednice mají hlučnost nižší než 38 decibelů, je to spíše průměrná hodnota. A ačkoliv si někdo může říci, že dva decibely jsou v takto nízkých hodnotách velmi malý rozdíl, opak je pravdou. Lednice jsou spotřebiče, které jsou v domácnosti zapnuté celé dny a to už i velmi drobnou odchylku pocítíte. První věcí, která se nám po technické stránce na lednici Gorenje ORK192CO líbí, je její klimatická třída. Z tohoto hlediska totiž lednice patří mezi modely, jež fungují bez rizika poruchy a kvalitně při velmi širokém rozpětí teplot. Řečí značek patří do kategorie SN-N-ST-T, což pro laika znamená ideální rozpětí vnějších teplot 10 až 43 stupňů Celsia.

Z hlediska kvality chlazení si u nás bohužel tato lednice také příliš nepolepšila. Nejvíce vypovídajícím parametrem je v tomto ohledu mrazící kapacita. Ta je bohužel na hranici průměru a podprůměru. Dokázat zmrazit jen 4,5 kilogramu potravin za den, to nám u takto drahé lednice připadá docela málo. Pouze akumulační doba nás poměrně překvapila. Vzhledem k dalším technickým údajům jsme nečekali, že by mohla dosáhnout celých 30 hodin. V případě poruchy nebo přerušení dodávky elektrického proudu však takovéto číslo skutečně oceníte.

Důležité funkce a technologie

Alespoň po technologické stránce si lednice Gorenje ORK192CO nevede špatně. Zaujala nás třeba technologie IonAir, která díky aktivnímu ionizátoru vzduchu pomáhá z lednice odstraňovat nejen zápachy, ale také bakterie nebo vlhkost. V mrazáku zase najdete systém FrostLess, který zase pomáhá snižovat množství námrazy až o 50%. To vám může výrazně usnadnit život, odpadá nutnost častého odmrazování. Velmi kladně hodnotíme přítomnost inteligentní technologie AdapTech. Jedná se o systém senzorů, které monitorují vaše zvyky v otvírání a používání lednice. Na základě toho dojde k přizpůsobení provozu lednice a v době, kdy často otevíráte dveře, je vnitřní teplota poněkud snížena, aby nedocházelo k ohřívání potravin. Udrží se tak déle čerstvé. V tomto ohledu se nám lednice poměrně zamlouvá.

Zjistit cenu

9.1 Hodnocení
Finální verdikt

Jak se nám jeví lednice Gorenje ORK192CO? Především je třeba říct, že se jedná o klasickou představitelku třídy retro kombinovaných lednic. Tedy že její design je po všech stránkách skvělý, propracovaný a nápaditý. Vnitřní prostor se od běžných lednic svým uspořádáním ani rozdělením neliší. Horší je to ale s technickými parametry lednice. Spotřebou se řadí do energetické třídy A++, hlučnost 40 decibelů také není nejlepší. Líbí se nám sice akumulační doba, ale mrazící kapacitou se řadí lednice na hranici průměru a podprůměru. Technologické vybavení je sice nápadité (máme na mysli technologie IonAir nebo AdapTech), ale přesto se nemůžeme ubránit dojmu, že za 27 000 korun, kolik tato lednice stojí, si koupíte spíše pěkný design než dobrý výkon. Ale pokud je to váš cíl, pak je tato lednice skvělou volbou.

Spotřeba
9
Hlučnost
9.1
Prostornost
9.5
Poměr cena/kvalita
8.8
VÝHODY
  • Dlouhá akumulační doba
  • Nápaditý design
  • Široká klimatická třída
  • Velký vnitřní objem
  • Výškově nastavitelné nohy
NEVÝHODY
  • Energetická třída A++
  • Malé funkční vybavení
  • Chybí antibakteriální ochrana
  • Vysoká cena
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník