Lednice Gorenje ORB152X : Recenze

Lednice Gorenje ORB152X patří mezi klasické retro lednice. To samo o sobě stačí odborníkovi k tomu, aby si dokázal udělat obrázek o tom, co to znamená a co od ní očekávat. Než si ji koupíte, měli byste se s ní trochu seznámit. Podívejme se na ni tedy spolu.

Design a provedení

Lednice Gorenje ORB152X, jak jsme již řekli, patří mezi retro lednice. Tomu odpovídá i její velmi zajímavý a nápaditý design. Rozhodně se nejedná o klasickou bílou lednici, krychli, která vám bude hyzdit kuchyni. Snaha vrátit se s touto lednicí alespoň pohledem do 30. let minulého století a dodat tím domácnosti, zejména kuchyni, atmosféru dávno minulých let, je již na první pohled jasně patrná. Lednice má kovovou barvu, stříbrnou a dobře vyleštěnou, ačkoliv zde chybí úprava povrchu proti otiskům prstů. Líbí se nám tvar lednice, který je oblý, krásně hladký a bez zbytečných ostrých hran. Stejně tak madlo je pěkně vyvedené, jako je tomu u retro lednic zvykem. Dojem nám trochu kazí, že mrazák i lednice mají pouze jedny dveře. Upřímně, nám lednice připomíná staré nedobytné pokladny, ale uznáváme, že je to subjektivní názor a mnohým se nejspíše bude líbit.

My se přiznáme, že se nám nelíbí ani vnitřní rozložení lednice. Při rozměrech, jaké Gorenje ORB152X nabízí, bychom rozhodně čekali, že si s ní výrobci dali více práce. Jelikož výška je 154 centimetrů, šířka 60 centimetrů a hloubka 64 centimetrů, čekali bychom klasické rozložení. Ovšem výrobci umístili do lednice 229 litrovou chladničku, a pouze 25 litrový mrazák. S takovým rozdílem jsme se věru v našich recenzích ještě nesetkali a připadá nám na hlavu postavený. Takto velká lednice a takto malý mrazák, to se nehodí do hotelového pokoje, do domácnosti ani do restaurace. Uvnitř to také není žádná hitparáda. Mrazák je vložen do horní části lednice jako univerzální mrazící box, který má své vlastní otevírání. Kromě toho najdeme v lednici dvě speciální přihrádky FreshZone, ve které je regulována teplota, aby byla zachována čerstvost masa, a CrispZone, kde je regulována pro změnu vlhkost. Tím je zajištěna delší trvanlivost ovoce a zeleniny.

Kromě toho najdeme v lednici čtyři police z tvrzeného skla. Nechybí ani drátěný držák na lahve. Využit je také prostor dveří, kde najdete vysokou přihrádku na láhve, přihrádku na mléčné výrobky nebo na dochucovadla, a zcela standardně také box, do kterého můžete uložit třeba vajíčka. Opomenout nemůžeme ani osvětlení lednice, ani nastavitelné nožičky lednice. Bohužel, nenajdeme u lednice nic víc, nic, co by bylo nějak nadstandardní.

Spotřeba a technické parametry

Poněkud zvláštní rozložení vnitřního prostoru mezi mrazák a chladničku však není to jediné, čím nás lednice Gorenje ORB152X překvapila. Další věcí je řada technických parametrů, které bychom čekali u lednice s cenou téměř 20 000 mnohem lepší. Jedním z nich je třeba spotřeba. U retro lednic jsme sice zvyklí, že jejich energetická třída je povětšinou pouze A++, ale doufali jsme, že by tato lednice mohla být výjimkou. Bohužel, není, a tak se, pokud vás zajímá, budete muset smířit pouze s průměrnou úsporou elektrické energie. Nic lepšího vám nemůžeme nabídnout.

Zjistit cenu

Hlučnost lednice by se dala označit jako průměrná. Řekněme si na rovinu, 40 decibelů není špatná vizitka, ale dobré lednice jsou ještě tišší, klidně i kolem 36 decibelů. Je to sice malý rozdíl, ale při dlouhodobém provozu lednice může být velmi výrazným. Ledničku budete mít zapnutou dvacet čtyři hodin denně a každý den v roce, až na pár výjimek, takže byste si měli hlídat, aby vám doma příliš nehlučela. A to i přesto, že 40 decibelů je běžný hluk v tiché obytné čtvrti, po nějaké době by vám totiž mohl začít lézt na nervy. Pravda, klimatická třída této lednice je velmi dobrá, jako je to u retro lednic běžné. Její rozsah je velmi široký a zahrnuje všechny čtyři uváděné kategorie, tedy SN-N-ST-T, což znamená rozsah ideálních vnějších teplot od 10 °C, což je minimum pro dobré fungování lednice, až po 43 °C, což je naopak maximum, do kterého je lednice schopná chladit.

Bohužel, nadšení nejsme ani z dalších technických údajů, které výrobce lednice, firma Gorenje, uvádí. Akumulační doba je velmi malá, pouze 17 hodin. Není to sice nejhorší, ale zároveň to není ani nikterak nadprůměrný výsledek. V době poruchy byste jistě uvítali mnohem delší dobu, po kterou zůstanou vaše potraviny zmražené a tedy čerstvé. Mrazící kapacita je pak pro nás vyloženě zklamáním. Pouhé 2 kilogramy za den, to je opravdu málo a svědčí to o tom, že lednice není příliš stavěná pro efektivní používání v běžné domácnosti. Budeme-li se tedy dívat ne na design lednice, ale hlavně na její praktické využití a efektivitu, nemůžeme od ní čekat zázraky.

Důležité funkce a technologie

Moderní lednice se samozřejmě neobejdou bez nějakých těch technologií a vychytávek navíc, které přispívají k větší kvalitě jejich fungování, zlepšují čerstvost vašich potravin a prodlužují jejich trvanlivost. Ale jak si v této věci stojí lednice Gorenje ORB152X? Rovnou si můžeme říct, že nikterak dobře. Jedinou výraznější technologií, se kterou se u ní můžeme setkat, je IonAir. Tato funkce, využívající vnitřní ionizátor vzduchu, pomáhá vhánět do lednice čerstvý vzduch, odstraňovat vlhkost, bakterie i pachy. To je však asi jediné, čím se může tento model pochlubit. Chybí zde jak úplně antibakteriální ochrana, tak i regulace vlhkosti nebo senzory, které by reagovaly na změny v provozu lednice. Ani tady na nás tedy lednice neudělala nikterak dobrý dojem.

Zjistit cenu

8.9 Hodnocení
Finální verdikt

Lednička Gorenje ORB152X je typickou představitelkou retro třídy lednic. Je kombinovaná, ale jako by nebyla. Její mrazák je extrémně malý, a přestože chladnička je obstojně rozložená, poněkud větší objem mrazáku bychom uvítali. Pěkný a nápaditý design lednice to sice může částečně zachránit, ale ne úplně. Přestože se nám lednice líbí, technicky příliš na výši není. Její parametry jsou silně průměrné, ať už mluvíme o energetické třídě A++, mrazící kapacitě 2 kilogramy za den nebo akumulační době jen 17 hodin. Stejně tak technologické vybavení za konkurencí silně zaostává. Technologie IonAir sice není špatná, ale čekali bychom něco navíc. Toto nám totiž na lednici za devatenáct tisíc připadá málo. Je srovnatelná s běžnými kombinovanými lednicemi, které stojí i o deset tisíc méně. A platit tolik jen za vzhled a materiál se vyplatí pouze tehdy, pokud se vám tato lednice opravdu hodí do kuchyně. Pak vám ji naopak můžeme plně doporučit.

Spotřeba
9.1
Hlučnost
9.1
Prostornost
8.7
Poměr cena/kvalita
8.5
VÝHODY
  • Zajímavý design
  • Široká klimatická třída
NEVÝHODY
  • Průměrná spotřeba
  • Nízká akumulační doba
  • Velmi malý mrazák
  • Malá mrazící kapacita
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník