Lednice Electrolux ENN 2800BOW : Recenze

Vestavěná lednice Electrolux ENN 2800BOW patří mezi velmi tiché lednice. Navíc je poměrně snadno zabudovatelná do vaší kuchyňské linky a hodně se prodává. Ovšem některé parametry nejsou nijak dobré. Podívejme se proto na lednici společně.

Design a provedení

Lednice Electrolux ENN 2800BOW je další z řady kombinovaných vestavěných lednic, které nám padly do oka a které jsme otestovali. K designu toho moc říct nemůžeme. Vzhledem k tomu, že je lednice určena k instalaci do kuchyňské linky a že bude schována za dveřmi skříňky, byl odsunut na vedlejší kolej a důležité jsou jiné údaje. Především jsou to rozměry. Ty si musíte v případě nákupu takového elektrospotřebiče hlídat především, bylo by totiž nepříjemné, abyste na poslední chvíli zjistili, že se vám do kuchyně nevejde a budete ji muset přestavět. V tomto případě jsou rozměry poměrně standardní, výška je 177,2 centimetru, šířka 54 centimetrů a hloubka 54,7 centimetrů. Je to tak akorát, aby se lednice pohodlně vešla do skříňky, s takovými rozměry výrobci nábytku počítají. Hmotnost lednice je 57 kilogramů, což není špatné číslo a odpovídá to běžné nosnosti kuchyňských skříněk.

Jak vypadá lednice uvnitř? Nečekejte nic extra zvláštního, vnitřní prostor je takový, jaký najdete u většiny lednic. Celkový objem lednice je 277 litrů, to není nic moc, určitě se dají koupit i lepší lednice. Rozložení je však poměrně ideální, 75 litrů prostoru zabírá mrazák a 202 litrů chladnička. Mrazák je pak tvořen třemi oddíly, respektive třemi zásuvkami. Dvě jsou stejně vysoké, ta nejnižší je výrazně vyšší. Chladničku tvoří dvě zásuvky na ovoce nebo zeleninu a pak pět polic z tvrzeného skla. Jedna z nich tvoří strop zásuvek, další čtyři jsou výškově nastavitelné. Dvířka lednice také našla své využití. Nejníže je přihrádka na láhve, nad ní pak dvě přihrádky, do kterých můžete uložit třeba dochucovadla nebo mléčné výrobky. Zcela nahoře je pak uzavíratelný box na vejce.

Naprosto klasicky v lednici nechybí LED osvětlení, které vám usnadňuje orientaci v lednici. Nestane se vám tedy, že byste něco nenašli. K lednici bychom měli také říct, že délka kabelu je 2,4 metru, což není špatné. Často se totiž můžeme setkat s tím, že kabel od lednice je příliš krátký a pak je problém dosáhnout s ním od lednice až k zásuvce. V tomto případě to nehrozí, pokud máte kuchyni elektronicky dobře vyřešenou.

Zjistit cenu

Zjistit cenu

Spotřeba a technické parametry

Jestliže se chystáte koupit lednici Electrolux ENN 2800BOW, měli byste se dobře orientovat v jejích technických parametrech. Často se totiž stává, a známe řadu takových lidí, kteří takový problém měli, že koupíte lednici a časem zjistíte, že je příliš hlučná, že na její provoz doplácíte, nebo kvalita chlazení je úplně jinde, než jste si představovali. A co dělat potom? Lepší je tomu předcházet, než složitě zařizovat reklamace nebo si rovnou koupit novou lednici. Proto jsme recenzovanou lednici prozkoumali velmi pečlivě. Začněme spotřebou. Ta není zrovna nejlepší. Electrolux ENN 2800BOW patří pouze do energetické třídy A+, to znamená velmi malé úspory energie. A lednic, které jsou úspornější, existuje celá řada.

Mnohem lepší je to s hlučností lednice. Ta je totiž naprosto špičková, zvuk, generovaný touto lednici, totiž dosahuje intenzity pouze 36 decibelů. Znamená to, že o lednici doma téměř neuslyšíte. Přestože lednice obecně patří mezi tiché spotřebiče, a že v oblasti kolem čtyřiceti decibelů se rozdíl jednoho nebo dvou dB ztratí, čím nižší hlučnost je, tím lépe. Už jen proto, že lednice vám bude doma hlučet pořád a pokud by vás měla rušit, nezbavíte se hluku hodně dlouho. Leda byste lednici vypnuli, a pak by zase postrádala význam. Klimatická třída lednice je také velmi dobrá, protože je široká. Zahrnuje v sobě všechny podkategorie, tedy subnormální, normální, subtropickou i tropickou. Máte-li rádi zkratky, můžeme to nazvat také SN-N-ST-T. Znamená to zcela maximální rozmezí teplot, za jakých bude lednice správně fungovat. Tedy s minimem na 10 °C a maximem na 43 °C.

 

Velice nás zajímá také mrazící kapacita lednice a akumulační doba lednice. Obojí je totiž pro její dobrý provoz nanejvýš důležité. Akumulační doba (která u této lednice dosahuje 22 hodin) značí, jak dlouho vydrží vaše potraviny v lednici zmrazené, dojde-li k poruše nebo bude-li přerušena dodávka elektrického proudu. Mrazící kapacita je pak, bohužel, spíše na hranici průměru a podprůměru. Pouhé čtyři kilogramy potravin, které se za den zmrazí, nejsou značkou špičkové lednice. Přestože na trhu najdeme řadu modelů, u nichž je mrazící kapacita daleko nižší, platí to i naopak. Existuje celá spousta lednic, jejichž mrazící kapacita přesahuje i deset kilogramů denně.

Důležité funkce a technologie

O moderních lednicích nejlépe vypovídají užité funkce a technologie, jinak se totiž lednice často podobají. Zásadní rozdíly nalezneme právě zde. Bohužel, v této oblasti není lednička Electrolux ENN 2800BOW zrovna nejlepší. U této lednice nalézáme pouze technologii Static Low Frost. Díky této funkci totiž mrazákem cirkuluje pouze suchý studený vzduch, který je proháněn mezi vnitřním prostorem a vzduchovým vakem. Vlhkost je takto výrazně eliminována a tvorba ledu a námrazy se tím snižuje na minimum. Více toho ale bohužel není. Chybí nám jak možnost automatického odmrazování (díky technologii Static Low Frost je sice tvorba námrazy omezena, ale ne vyloučena), což vás nutí odmrazovat ručně, tak i třeba antibakteriální filtr nebo některé technologie, které přispívají ke kvalitě chlazení a mrazení. Kvalitní lednici by takové vychytávky neměly chybět. Zvláště, když se cenou řadí mezi lednice, které stojí více než 10 000 korun.

Zjistit cenu

9.1 Hodnocení
Finální verdikt

Vestavěná lednice Electrolux ENN 2800BOW patří mezi ty lepší lednice, jaké jsou na trhu k sehnání. Alespoň, pokud jde o cenu. Ta převyšuje deset tisíc korun. Design hodnotit nemůžeme, ale po stránce rozměrů je lednice velmi dobrá a standardizovaná, což oceňujeme. Pěkné je také vnitřní rozložení lednice. Bohužel, celkový dojem nám kazí některé technické údaje. Zvláště pak příslušnost k energetické třídě A+, což není nejlepší výsledek. Podobné je to s mrazící kapacitou. Naopak velmi dobrá je úroveň hlučnosti (což je ale u vestavěných lednic poměrně běžné), široká klimatická třída a také dlouhá akumulační doba. Ani při absenci běžných technologií a nutnosti ručního odmrazování to není špatná koupě. Do běžné domácnosti se velice hodí a hodnotíme ji poměrně dobře.

Spotřeba
8.6
Hlučnost
9.7
Prostornost
9
Poměr cena/kvalita
9
VÝHODY
  • Velmi tichý provoz
  • Velký rozsah vnějších teplot
  • Není třeba řešit design
  • Dlouhá akumulační doba
NEVÝHODY
  • Energetická třída pouze A+
  • Malá mrazící kapacita
  • Nutnost ručního odmrazování
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník