Lednice Bosch KGE 36DL40 : Recenze

Lednice Bosch KGE 36DL40 patří mezi absolutní špičku, která je na trhu s lednicemi k dostání. Odpovídá tomu cena, odpovídají tomu i parametry lednice. Jak se v nich ale vyznat a co nám řekne, za je lednice dobrou volbou? Podívejme se na to společně, třeba se vám zalíbí zrovna tato lednice.

Design a provedení

Lednice Bosch KGE 36DL40 nás z hlediska designu ani nezaujala, ani neodradila. Je zkrátka těžké ho hodnotit. Proč? Protože moc není co. Lednice vypadá na první pohled pěkně a natolik univerzálně, že snadno zapadne do každé kuchyně, to je u těchto dražších lednic poměrně běžné. K dostání je v nerezovém provedení stříbrné barvy, s velmi praktickou úpravou povrchu AntiFingerPrint, což oceníte, když si ji dáte do kuchyně a pak ji budete potřebovat otvírat mastnýma nebo ulepenýma rukama. Kromě stříbrného loga výrobce na středu dvířek však nenajdete na lednici žádný nápadnější detail. Madla na otevírání dveří chladničky a mrazáku jsou po stranách, takže ani nejsou na první pohled patrná. Zkrátka, žádná ozdoba, žádná ostuda, ale naprosto neutrální prvek do kuchyně.

Dvířka jsou bohužel napevno umístěna vpravo. To je škoda, protože to značně omezuje umístění lednice ve vaší domácnosti a nedává vám to možnost si ji přizpůsobit vašim potřebám. Co naopak přizpůsobit můžete, to je výška lednice. Pro snazší mobilitu je totiž spotřebič vzadu opatřen kolečky a vepředu nastavitelnými nožičkami, díky nimž máte možnost vyvážit nerovnost vaší podlahy. To byste dokonce udělat měli, aby se vlhkost nehromadila v jednom místě lednice nebo aby vám dokonce potraviny neklouzaly k jedné straně.

rozměry 186 x 60 x 65 centimetrů a celkovým objemem 303 litrů patří lednice do lepšího průměru, možná na hranici lehkého nadprůměru. Její mrazák VarioZone, jehož objem činí celých 89 litrů, je rozložen celkem do tří různě velkých přihrádek. Nejmenší je nahoře, střední dole, uprostřed se nalézá největší BigBox přihrádka. Chladničkačistý objem 214 litrů a je vyřešená více než efektivně. Na jejím dně najdete přihrádky ChillerBox, ve které je nižší teplota než ve zbytku chladničky a je ideální pro uložení masa. Přihrádka CrisperBox pak reguluje vlhkost a je naopak nejvhodnější pro ovoce a pro zeleninu. Kromě toho v lednici najdete čtyři police AirFreshFilter, z nichž dvě jsou pevně umístěné a dvě jsou výškově nastavitelné. Vnitřní prostor pak ještě zvětšuje držák na láhve. Na dveřích najdete další velkou přihrádku a dvě malé přihrádky.

Spotřeba a technické parametry

 Koupit si pěknou lednici, to je samozřejmě krásné. Kdo by nechtěl, aby mu lednice byla v kuchyni na ozdobu, že? Ale často skrze design zapomínáme na základní význam lednice. A tím je bezesporu její fungování a provoz. Důležitější pro nás proto jsou technické údaje, které se týkají lednice. Zejména ty, které najdeme na energetickém štítku. Tím nejzákladnějším je spotřeba lednice. Určitě nikdo z nás nechce, aby lednice svou spotřebou vysávala prostředky z rodinného rozpočtu. Z tohoto pohledu je pro nás lednice Bosch KGE 36DL40 dobrou volbou. Patří do energetické třídy A+++, což znamená nejvyšší úroveň úspor a pro takto drahé lednice je to základní parametr. Spotřeba lednice šplhá na 149 kWh za rok, což je skvělý výsledek.

Hlučnost lednice je také velmi důležitá. V případě ledniček se totiž jedná o spotřebiče, které budou ve vaší domácnosti v neustálém provozu, jídlo nelze zchladit, nechat ohřát a potom pořád dokola. A lednici ani nemůžete umístit někam do sklepa, bylo by to nepohodlné. Proto se vyplatí vybírat i s ohledem na hlučnost. Přestože lednice jsou obecně tiché spotřebiče a rozdíl pár decibelů není v hodnotách kolem 40 dB tak patrný, z dlouhodobého hlediska určitě tichou lednici oceníte. A mezi tiché lednice patří i lednice Bosch KGE 36DL40. Její hlučnost je pouze nějakých 38 dB, což je hluk, jako v domácnosti sotva pocítíte.

Zjistit cenu

Pro správný provoz lednice je pak klíčovým údajem klimatická třída. Ta udává, v rozmezí jakých teplot bude lednice fungovat správně, kvalitně a bez poruch. Označují se písmeny, která značí určité rozmezí teplot. Pokud je rozmezí větší, dochází pak ke kombinaci těchto tříd. To, že je tato lednice značky Bosch příslušná do tříd SN-N-ST-T tedy znamená, že rozpětí vnějších teplot je naprosto maximální a že bude fungovat, ať bude v místnosti 10 °C nebo 43 °C. To je totiž právě stanovené rozmezí.

Od věci není ani sledování údajů, které vypovídají o fungování lednice. Těmi hlavními je mrazící kapacita a akumulační doba, respektive doba skladování při poruše. První z nich vypovídá o úrovni chlazení, druhý pak zejména o úrovni izolace lednice. Mrazící kapacita vám totiž řekne, jaké množství potravin dokáže za den vaše lednice zmrazit. V tomto případě je to celých 14 kilogramů, což je velmi dobré číslo a naprostý nadprůměr. Akumulační doba je pak ještě lepší, 35 hodin, po které vydrží v lednici jídlo zmrazené i při poruše nebo bez elektrického proudu, značí, čím se (mimo jiné) tato lednice dostala do našeho TOP žebříčku.

Důležité funkce a technologie

Kromě výše zmíněných technických údajů jsou velmi vypovídající také technologie a funkce, kterými je lednice Bosch KGE 36DL40 vybavena. Přestože to není výrobek značky LG nebo Samsung, které si právě na sofistikovaných funkcích zakládají, nedává se v porovnání s konkurencí zahanbit. V lednici najdete možnost regulace teploty jak pro chladničku, tak i pro mrazák. Nechybí zde akustické signály v případě otevřených dveří, ani v případě, že dojde (kupříkladu v důsledku poruchy) ke zvýšení teploty ve vnitřním prostoru mrazáku. Nechybí zde ani prázdninový režim (funkce Holiday), kdy dojde ke snížení výkonu ledničky, pokud plánujete na delší dobu opustit dům. Předpokládá se, že v takové době budou v lednici pouze trvanlivé potraviny, kterým nebude vadit poněkud vyšší teplota, zhruba kolem 12 °C. Zmenší se tak spotřeba, ale lednice bude stále fungovat a není třeba ji vypínat.

Lednička disponuje také funkcemi superchlazení a supermrazení. V zásadě jsou velmi podobné, obě mají za úkol reagovat na zvýšení teploty uvnitř lednice zvýšením výkonu. V mrazáku se zvýší teplota zejména, vložíte-li tam nové potraviny. V chladničce zase nejčastěji po otevření dveří. Vyšší teplota však škodí potravinám, proto se tímto způsobem teplotní šok reguluje. U lednice navíc najdeme také částečnou antibakteriální ochranu a technologii LowFrost, která znamená zpomalení tvorby námrazy a tím pádem sníženou nutnost odmrazování. Je jen škoda, že nešlo potřebu odmrazování eliminovat úplně, jako je tomu u jiných špičkových lednic.

Zjistit cenu

9.5 Hodnocení
Finální verdikt

Lednička Bosch KGE 36DL40 nás určitě nezaujme nápaditým designem. Je jednoduchá a velmi univerzální. Zato je ale uvnitř velmi dobře rozložená a prostorná. Líbí se nám zejména energetická třída A+++, úroveň hlučnosti, stejně jako její klimatická třída, mrazící kapacita a akumulační doba celých 35 hodin. Když k tomu přičteme ještě funkční vybavení, zejména funkci Holiday, superchlazení a supermrazení nebo částečnou antibakteriální ochranu, vychází z našeho testu lednice opravdu velmi dobře. I přes o něco vyšší cenu bychom vám ji mohli s radostí doporučit.

Spotřeba
9.8
Hlučnost
9.4
Prostornost
9.2
Poměr cena/kvalita
9.6
VÝHODY
  • Nízká spotřeba
  • Malá hlučnost
  • Úprava povrchu proti otiskům prstů
  • Široká klimatická třída
  • Nastavitelné nožičky
NEVÝHODY
  • Vyšší cena
  • Nutnost odmrazování
  • Chybí možnost změny závěsu dvířek
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník