Lednice Beko GNE 114613 X : Recenze

Americká lednice Beko GNE 114613 X patří mezi to lepší, co nám trh s lednicemi nabízí. Je sice poněkud dražší, než běžné modely, nicméně věřte nám, že to její využití a efektivitu nikterak nelimituje. Můžeme se na to podívat společně.

Design a provedení

Lednice Beko GNE 114613 X má již od pohledu daleko krásnější design, než většina běžných lednic. Ale oproti jiným americkým lednicím bychom ho možná hodnotili jako průměrný. Na druhou stranu, náš subjektivní názor je, že se nám jeho jednoduchost líbí. Navíc pro takovou věc, jako je vzhled, neexistují tabulky, podle kterých bychom ho mohli srovnávat a posuzovat. Pojďme ho tedy popsat. Lednice Beko GNE 114613 X je k dostání v nerezovém provedení. Jedná se o čtyřdveřový typ americké lednice, jako tomu u výrobků společnosti Beko bývá. Její madla jsou sice poněkud masivní, ale otevírání dveří nám s nimi šlo velmi hladce a navíc mají antibakteriální úpravu. Kromě toho najdeme na lednici kontrolní LED displej a znak společnosti Beko. Bohužel, co nám přijde škoda, je absence výrobníku ledu tam, kde ho má většina amerických lednic. Tedy na dveřích. Je schovaný uvnitř a design lednice to poněkud ochuzuje, což je škoda.

Lehce jsme tím naťukli vnitřní prostor lednice, pojďme se tedy tímto směrem zaměřit podrobněji. Lednice má rozměry 182 centimetrů na výšku, 92 centimetrů na šířku a 75 centimetrů do hloubky, což není u americké lednice nic zvláštního. Velice se nám líbí její objem. Chladnička zabírá prostor celých 385 litrů, mrazák pak 155 litrů. Dohromady vám to dá 540 litrů místa, které je využito k uložení potravin. S tímto prostorem si výrobci pohráli velmi pěkně, jak jsme u lednic Beko zvyklí. Mrazák je rozdělen na levý a pravý oddíl. Oba mají společné dvě různě velké zásuvky. Pravý mrazák pak ale nahoře obsahuje drátěnou polici na krabičky s jídlem ke zmrazení, levý mrazák menší zásuvku umístěnou vedle výrobníku ledu. Šetří se tak prostor na dveřích, ale ubírá se mrazáku, navíc přístup k výrobníku je složitější.

Rozložení chladničky je efektivní a podle nás velmi šikovné. Ve spodní části najdeme čtyři různě velké zásuvky na maso, sýry nebo na ovoce a zeleninu. Vždy dvě a dvě stejně vysoké. Nad nimi je pevně umístěná skleněná police, která jim tvoří strop. Následují pak ještě dvě nastavitelné skleněné police, zabírající celou šíři chladničky. Prostor dveří je využit identicky na obou křídlech. Úplně dole je přihrádka na láhve, nad ní pak dvě menší přihrádky na dochucovadla. Nahoře je pak uzavíratelný box, do kterého je nejlepší uložit třeba vajíčka, aby se nerozkutálela a nevypadla. V lednici pak nechybí rovnoměrné osvětlení, díky kterému se snadno zorientujete.

Spotřeba a technické parametry

Co říci o lednici Beko GNE 114613 X po technické stránce? Začněme spotřebou, ta je u lednic, stejně jako u všech dalších elektrospotřebičů, poměrně klíčová. Líbí se nám, že lednice patří do energetické třídy A++. Někomu by to mohlo připadat málo, ostatně, je to pravda, je to jen druhá nejvyšší kategorie, nicméně pro americké lednice je to jakási špička. Mají totiž obecně vyšší spotřebu než běžné lednice a při koupi s tím musíte počítat. Ostatně, stejně tak je pro americké lednice typická poněkud vyšší hlučnost oproti běžným lednicím. Tady je třeba hlučnost 43 decibelů. Opět to souvisí s výrazně větším výkonem motoru oproti běžným lednicím.

Zjistit cenu

Velice příznivě hodnotíme klimatickou třídu lednice. Ta je totiž nejširší možná, tedy SN-N-ST-T. To přeloženo do řeči běžných smrtelníků znamená, že ideální rozsah vnějších teplot je 10 až 43 °C. Vítáme to, protože se tím riziko, že by se lednice porouchala kvůli špatným podmínkám, minimalizuje. V domě těžko dosáhnete teploty menší než 10 °C nebo naopak vyšší než 43 °C. A to ani v létě, ani v zimě.

Jelikož americké lednice jsou stále lednice, budou nás u nich zajímat stejné technické parametry, které ukazují na kvalitu chlazení a mrazení. Tedy akumulační doba a mrazící kapacita. Začněme prvním z těchto dvou údajů. Akumulační doba lednice Beko GNE 114613 X je 15 hodin. To není ani dobré, ani špatné, spíše průměrné. V případě, že by došlo k poruše, by vaše potraviny vydržely přesně takto dlouho, plus mínus pár minut. Názor si na to udělejte sami, nepočítejte ale s tím, že když se lednice porouchá večer, přijede k vám technik dříve než druhý den ráno. O to lepší je mrazící kapacita lednice. Přestože je o něco horší než u jiných amerických lednic, pouze 13 kilogramů za den, je to výrazně lepší, než u běžných kombinovaných lednic.

Důležité funkce a technologie

O moderních lednicích však ze všeho nejlépe vypovídá jejich funkční a technologické vybavení. Design není pro fungování důležitý, technické údaje se většinou příliš neliší, ale technologické vybavení je velmi důležité. Jak si lednice Beko GNE 114613 X vede na tomto poli? Podle nás velmi dobře. Začněme od toho nejdůležitějšího. Předně jí nechybí oddělené chlazení Active Dual Cooling systémem. Ten zajišťuje specifické klima jak v mrazáku, tak v chladničce, aniž by docházelo k mísení vzduchu. Velmi příznivě kvitujeme také fakt, že má lednice výraznou antibakteriální ochranu, která spočívá jak v antibakteriálním těsnění a upraveném madlu, tak i v protiprachovém filtru nebo aktivním ionizátoru vzduchu.

U lednice navíc nechybí ani takové věci, jako je No Frost technologie. Ta brání vzniku ledu a námrazy uvnitř lednice, což se velice hodí, pokud nechcete často odmrazovat a pokud si přejete s potravinami manipulovat s maximálním pohodlím. Lednici navíc nechybí ani MultiZone prostor, speciální místo, kde lze nastavit teplotu od -24 °C až po 10 °C. Spíše detailem pak je akustická signalizace otevřených dveří (což se hodí, pokud třeba špatně dovřete dveře) nebo aktivní modré světlo, které umožňuje procesům v ovoci a zelenině dále probíhat a udržet si tak svěžest a čerstvost po mnohem delší dobu.

Zjistit cenu

9.4 Hodnocení
Finální verdikt

Americká lednice Beko GNE 114613 X nás na první pohled zaujala svým designem. Ten není nijak komplikovaný, spíše jednoduchý. Možná je to ale výhoda. Líbí se nám jeho prostota a navíc se díky němu bude hodit do každé moderní kuchyně. Je standardní, čtyřdveřová, s velkým vnitřním objemem (celkový objem 540 litrů – 385 litrů má chladnička, 155 litrů mrazák). Přestože energetická třída je pouze A++ (ačkoliv si musíme uvědomit, že u amerických lednic je to běžné) a hlučnost je 43 dB, dobrá mrazící kapacita, průměrná akumulační doba a široká klimatická třída to spraví. Navíc jsme rádi, že u lednice nechybí základní ani pokročilé technologie (No Frost, Active Dual Cooling, aktivní Ionizátor nebo antibakteriální ochrana). Přestože lednice stojí téměř 30 000 korun, každému z vás, kdo očekává od lednice trochu víc, než jen základní chlazení, ji můžeme vřele doporučit.

9.4Naše hodnocení
Spotřeba
9.1
Hlučnost
9.1
Prostornost
9.8
Poměr cena/kvalita
9.4
5Hodnocení uživatelů
Spotřeba
8
Hlučnost
1
Prostornost
10
Poměr cena/kvalita
1
VÝHODY
 • Pěkný design
 • Antibakteriální ochrana
 • Superchlazení a supermrazení
 • Bohaté technologické vybavení
NEVÝHODY
 • Hlučnost je lehce nad průměrem
 • Vyšší spotřeba oproti běžným lednicím
 • Výrobník ledu uvnitř
Přidat recenzi  |  Read reviews and comments

1 komentář
 1. Reagovat
  Milan 24.3.2018 at 11:21
  2.5
  Spotřeba
  80
  Hlučnost
  10
  Prostornost
  100
  Poměr cena/kvalita
  10

  Velmí hlučná po celou dobu životnosti (i když jsem ji nechal po dovozu pár dnů stát). Moje musela jít po 5ti letech a 3 měsících do šrotu – odešel kompresor a dle vyjádření autorizovaného servisu je někde mikrodírka v chladící spirále – nedá se řešit (nabídli možnost výměny kompresoru a naplnění novým mediem za 7500 Kč s tím, že je to bez jakékoliv záruky – je téměř jistota, že po pár týdnech, kdy chladící medium zase unikne kompresor zase odejde). Po 5ti letech vyhodit lednici za 27000 Kč mi připadá šílené, ale dle servisu je průměrná životnost 7 let, takže jsem měl prý pouze trošku smůlu – i 7 let mi připadá málo. Popravdě se mi přístup autorizovaného servisu nelíbil, protože ani neproměřili elektroniku, pouze vizuálně prohlídli spirály u kompresoru a rukou změřili teplotu kompresoru (spirály v mrazáku zkontrolovali až po mé žádosti), dostali 800 a odjeli. Další servisy nechtějí mít s BEKO nic společného (nakonec jsem jednoho našel, který mi alespoň proměřil elektroniku, kterou jsem musel vymontovat z lednice a jemu dovést – elektronika byla OK, takže autorizovaný servis asi věděl proč to ani neproměřuje „-))).

  + VÝHODY: prostor
  - NEVÝHODY: malá životnostomezený servis

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník