Lednice Beko CSA 29022: Recenze

Dnes je předmětem našeho testu lednice Beko CSA 29022. Dnešní lednice disponují takovým množstvím nejrůznějších funkcí a technologií, že o naše jídlo skvěle pečují. Někdy ale může být těžké vyznat se v tom, co je důležité, a co je pouze vychytávka navíc. Proto naše recenze píšeme, abychom vám při výběru ledniček pomohli. A snad vám pomůže i ta dnešní.

Design a provedení

Lednice Beko CSA 29022 patří mezi běžné volně stojící kombinované ledničky. Její design je jednoduchý, přesto se nám docela líbí. Bílá barva, v kombinaci s efektním využitím hran a zlomů, vypadá velmi pěkně, navíc celou lednici oživuje stříbrný nápis a pokovované držadlo. To je rozhodně lepší, než kdyby bylo plastové, má jen jednu drobnou vadu – ne každému bude vyhovovat jeho umístění, je totiž docela nízko a vyšším lidem může být nepohodlné. Takto ale vytváří pěkné propojení mezi spodními dvířky mrazáku a horními dvířky vysoké lednice. Co je výhodou lednice, to je možnost změny závěsu dvířek. Pokud by vám na levé straně lednice zavazela třeba skříňka nebo by vám otevřené dveře bránily v přístupu ke kuchyňské lince, stačí je umístit doprava a problém je vyřešený. A stejně tak to funguje i obráceně. Je to pro vás mnohem pohodlnější, než kdybyste pak dvířka museli obcházet.

Líbí se nám, že je lednice velmi prostorná. Při jejích rozměrech, výšce 171 centimetrů, šířce 54 centimetrů a hloubce 60 centimetrů se tomu ani nelze divit. Její objem dosahuje velikosti 237 litrů, což je pěkné číslo. Celkový prostor je rozdělen mezi chladničku a mrazák v poměru zhruba 3:1. Nebo, chcete-li to přesněji, objem chladničky je 175 litrů a objem mrazáku 62 litrů. Vnitřní prostor je navíc velmi pěkně a efektivně rozložen. Mrazák tvoří celkem tři přihrádky se zásuvkami z plastu. Můžete si tedy velmi snadno rozdělit, kam budete ukládat maso, kam zeleninu a kam třeba sladké. Lednici pak tvoří celkem tři nastavitelné police ze skla a jedna pevně umístěná nad zásuvkou na ovoce a zeleninu. Ta se nachází úplně dole a skleněná deska je pro ni v zásadě víkem. Bez využití nejsou ani dveře, kde najdete jak přihrádku na nápoje, která má nad sebou velký prostor, tak i dvě další přihrádky na plechovky nebo třeba mléčné výrobky. Úplně nahoře je pak přihrádka s víkem, do které můžete umístit třeba vajíčka.

Chlazení v ledničce Beko CSA 29022 je kompresorové. Samozřejmostí, která v lednici nemůže chybět, je pak vnitřní osvětlení. To zde zajišťuje žárovka. Díky ní se budete v lednici snadno orientovat, všechno najdete a ani nebudete muset v místnosti rozsvěcovat. Základním příslušenstvím lednice je elektrický kabel v délce 2 metry, což je plně dostačující délka.

Spotřeba a technické parametry

To, co každého z nás zajímá u ledničky asi nejvíce, je její spotřeba. Češi jsou odjakživa šetřivým národem, takže se snažíme vždy najít to nejvýhodnější. Z tohoto pohledu tedy můžeme říct, že lednička Beko CSA 29022 není nejlepší volbou. Patří do energetické třídy A+, což je mezi lednicemi spíše horší průměr. Neznamená to sice přímo, že by vám lednice vyprázdnila peněženku, ale u levnějších modelů je více než pravděpodobné, že se jejich provoz časem přestane vyplácet. Alespoň tedy v porovnání s dražšími lednicemi. V tomto případě, kde se cena pohybuje pod 6 000 korun a roční spotřeba při plném provozu 227 kWh, to ještě není tak markantní, ale je dobré o tom vědět a chápat, co to pro spotřebitele znamená.

Zjistit cenu

Z průměru se nedostaneme, ani pokud jde o hlučnost. Tato lednice při svém provozu generuje hluk o intenzitě 42 dB, což nikterak nepřevyšuje průměr. Je to zvuk o podobné síle, jako třeba běžný hluk v obývané čtvrti nebo jako ptačí zpěv. Je tedy málo pravděpodobné, že by vás lednička rušila, jako tomu bývá třeba u sušiček prádla. Provoz je skutečně tichý a o lednici, pokud se na ni nebudete soustředit, mezi dalšími hluky v domácnosti ani nebudete vědět.

Velmi důležitým údajem je u ledničky také klimatická třída. Ta nám říká, v jakém rozmezí vnějších teplot by měla lednička fungovat. Vyšší, ale i nižší teplota může mít totiž na její funkčnost a na účinnost chlazení velmi neblahý vliv. Třída modelu Beko CSA 29022 je SN. Co si pod těmito dvěma písmeny představit? Značí to, že ideální teplota je pro lednici 10 – 32 °C. To byste měli hlídat, pokud si ji koupíte. Jen tak přejít bychom neměli ani akumulační dobu. Ta nám totiž říká, jak dlouho lze v mrazáku skladovat potraviny při poruše. Záleží to především na izolaci spotřebiče. Proto jsme velmi rádi, že zde dosahuje akumulační doba celých 18 hodin. V případě krátkého výpadku proudu tedy vaše potraviny ani nepoznají, že se něco stalo.

Důležité funkce a technologie

Jelikož trh s ledničkami je velmi bohatý, předhání se jednotlivé společnosti v technologiích, které do svých produktů zabudují. Ovšem model Beko CSA 29022 se v tomto ohledu nemůže s dražšími modely měřit. Řada funkcí zde chybí. Najdeme zde pouze v dnešní době již samozřejmé automatické odmrazování. Lednice si vnitřní teplotu hlídá sama a reguluje ji tak, aby se nevytvářela námraza. Kromě toho lednička disponuje také antibakteriálním těsněním. To obsahuje antibakteriální látky, čímž je nejen zajištěna jeho čistota, ale také se vytváří antibakteriální ochrana, která nepustí mikroorganismy dovnitř. Možná si říkáte, k čemu je to dobré. Odpověď je snadná, potraviny, které budou takto chráněné, vydrží déle čerstvé a nebudou plesnivět ani hnít. Chráníte tak jak své zdraví, tak i svou peněženku. Podobné technologie jsou pro výrobky firmy Beko obvyklé a proto nemůže chybět ani zde. Víc ale od takto levné ledničky nemůžete čekat.

Zjistit cenu

8.9 Hodnocení
Finální verdikt

Lednička Beko CSA 29022 je typickým modelem, jehož cena se nepřehoupne přes 6 000 korun. Tomu pak odpovídá také její provedení. Design je jednoduchý a nepřinese tedy do vaší kuchyně nic nového, na druhou stranu, ani ji nepokazí. Spotřeba i hlučnost je průměrná, líbí se nám však akumulační doba, která je na takový model celkem dobrá. Velmi kladně hodnotíme využití a rozložení vnitřního prostoru, které podle nás odpovídá přesně potřebám a běžným zvykům zákazníků, dojem ale trochu kazí absence drtivé většiny obvyklých technologií a funkcí. Nicméně je potřeba si uvědomit, že jde o lednici, která patří do nižší třídy, takže od ní nelze čekat technické zázraky. Ledničku tedy doporučujeme těm z vás, kdo chtějí ušetřit, ale nemají zájem o žádné zvláštní technologie.

Spotřeba
8.6
Hlučnost
9
Prostornost
8.8
Poměr cena/kvalita
9.2
VÝHODY
  • Antibakteriální těsnění
  • Vnitřní uspořádání
  • Cena
NEVÝHODY
  • Chybějící signalizace
  • Průměrná spotřeba
  • Chybějící displej a některé běžné funkce
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník