Lednice AEG SCS 91800C0 : Recenze

Vestavěná lednice  AEG SCS 91800C0 patří mezi jedny z nejlepších vestavných lednic na našem trhu. Alespoň podle těch základních parametrů. Některé detaily ji však trochu sráží. Ne vše je na ní totiž dokonalé. Ostatně, můžeme se na to podívat společně.

Design a provedení

Lednice AEG SCS 91800C0 patří mezi klasické vestavné lednice. To znamená, že její design není potřeba řešit, ten se totiž plně přizpůsobí vaší kuchyni tím, že lednice bude vestavěna do kuchyňské linky a nebude se lišit od běžné skříňky. Naopak, hlavní roli zde budou hrát rozměry lednice. Ty jsou v tomto případě vysoce standardní. Výška je 176,9 centimetru, šířka 55,6 centimetru a hloubka 54,9 centimetru. Znamená to, že se lednice vejde do běžné skříňky. Důležitá je také hmotnost lednice. Musí odpovídat nosnosti skříňky. Tato lednička to bude splňovat, její hmotnost 60 kilogramů není tak hrozná.

Zajímavé nám připadá vnitřní rozložení lednice. Z celkového objemu 267 litrů připadá 192 litrů na chladničku a 75 litrů na mrazák. To není špatné rozdělení a připadá nám v tomto případě ideální. Klasické je zde umístění obou oddílů, mrazák najdete dole, chladničku nahoře. Výhoda tohoto rozdělení je, že k mrazáku se pravděpodobně ohýbáte méně často než k lednici. Je to tedy pohodlnější. Samotný mrazák je rozdělen do tří oddílů – obsahuje tři přihrádky se zásuvkami, přičemž ta spodní je výrazně vyšší než zbývající. Chladničku pak tvoří dvě zásuvky na ovoce a na zeleninu. Jejich stropem je pevně umístěná skleněná police. Ve zbývajícím prostoru pak najdeme další čtyři police. Dvířka lednice jsou také využita. Ve spodní části je přihrádka na lahve, která má nad sebou větší prostor než ostatní přihrádky. Ten je ale, bohužel, poněkud omezen malou přihrádku, zavěšenou v pravé části dveří. V tom vidíme drobnou nevýhodu, takto malý box je zbytečný a zabírá důležité místo, láhev už se pod něj nevejde. Dále najdeme na dveřích dvě přihrádky na dochucovadla a zcela nahoře uzavíratelný box na vejce.

Lednice disponuje také LED osvětlením, které je velmi rovnoměrné a osvětluje celou lednici. Velkou výhodou lednice je možnost změny závěsu dveří. Pokud vám nevyhovuje, aby se dvířka otvírala doprava, není problém to změnit a otvírat je doleva. Když už mluvíme o dveřích lednice, nemůžeme nezmínit, že mají velmi pevné automatické zavírání. Pokud je tedy nedovřete, zavřou se samy a nebudete tak pouštět do lednice teplý vzduch.

Spotřeba a technické parametry

Jak si stojí lednice AEG SCS 91800C0 po stránce technické? Podle nás velmi dobře, pojďme ale postupně. Začněme spotřebou, ta je velmi důležitá a nejvíce vypovídá o tom, jestli se vám lednice vyplatí. Zejména u dražších spotřebičů totiž často rozhoduje. Je energetická třída nízká a míra úspor malá, pak není dobré do takového spotřebiče investovat. Z tohoto hlediska se námi testované lednice nemusíte bát, její energetická třída je totiž A+++ a to znamená maximální úspory elektrické energie a tím pádem i vašich peněz. Znamená to průměrnou roční spotřebu 156 kilowatthodin, to není špatné.

Zjistit cenu

Hlučnost lednice je naprosto minimální. Pouze 34 decibelů. To je velmi malé číslo a znamená to, že o lednici doma prakticky nebudete vědět. Spotřebič, který generuje zvuk o takto malé intenzitě, je prakticky neslyšitelný. Pokud chcete srovnání, můžeme říct, že by to odpovídalo zhruba nočnímu hluku obydlené čtvrti. Stejně tak se nám zamlouvá velmi široká klimatická třída. Tato lednice totiž patří do všech čtyř podkategorií, tedy SN-N-ST-T (přeloženo do běžné řeči – subnormální, normální, subtropická a tropická). Znamená to maximální možný rozsah vnějších teplot, za kterých je spotřebič schopen bezporuchově a kvalitně fungovat. U lednice AEG SCS 91800C0 je toto rozmezí 10 – 43 °C.

Takto široká klimatická třída vypovídá o velmi dobré izolaci spotřebiče. To potvrzuje také jeho akumulační doba. Ta je celých 24 hodin, což je nadprůměrné a velmi dobré číslo. Představte si situaci, kdy se lednice porouchá. Třeba někdy navečer. Servisní technik už k vám v pokročilejší hodině nepojede, dostaví se až druhý den dopoledne, ale nebylo by dobré nechat jídlo v mrazáku zcela rozpuštěné. Pokud je ale akumulační doba takto dlouhá, nic vašemu jídlu nebude hrozit ani po dvaceti hodinách, a více času na řešení problému jistě potřebovat nebudete. Mrazící kapacita této lednice je navíc velmi dobrá, takže i kdyby jídlo přišlo k sobě, velmi rychle se zase zmrazí. Mrazící kapacita tohoto mrazáku je totiž 12 kilogramů za den. A to je velmi dobré číslo.

Důležité funkce a technologie

Velice šikovné je ovládání lednice AEG SCS 91800C0. Je elektronické, využívající dotykovou technologie Touch. Díky němu můžete snadno regulovat teplotu v obou oddílech, jak v chladničce, tak v mrazáku, a přizpůsobit ji svým potřebám. Je jen škoda, že odmrazování je ruční a ne automatické. Znamená to práci navíc a může to být někdy nepohodlné. Určitou kompenzací by v tomto případě mohly být funkce Coolmatic a Frostmatic, které zvyšují účinnost chlazení a mrazení. Coolmatic znamená rychlé zchlazení čerstvých potravin na skladovací teplotu tím, že se zvýší výkon chlazení. Jakmile je jídlo zchlazeno, vrátí se výkon zpět do starých kolejí. Frostmatic funguje obdobně, jen místo chlazení mrazí. Obojí jsou dobré technologie, které nedostatek s ručním odmrazováním vyvažují. Ovšem stále nám chybí některé věci, jako třeba antibakteriální filtr. Po této stránce není lednice zcela dokonalá tak, jak bychom si představovali.

Zjistit cenu

9.5 Hodnocení
Finální verdikt

Jak tedy lednici AEG SCS 91800C0 ohodnotit? Rozměrově je standardizovaná do běžných skříněk v kuchyni, a snadno se do nich nainstaluje. Vnitřní rozložení prostoru je, až na pár detailů, dobré. Pouze malý box na dveřích nad přihrádkou na lahve nám vadí, protože brání uložení vyšších lahví, ty se pod něj nevejdou. Dobré jsou technické údaje lednice, zejména její příslušnost do energetické třídy A+++ a hlučnost pouhých 34 decibelů. Široká je klimatická třída, akumulační doba je nadprůměrná a mrazící kapacita velmi vysoká. Kdyby byla technologická výbava lednice o něco větší, byla by přímo skvělá. Bohužel, chybí zde jak antibakteriální filtr, tak i třeba možnost automatického odmrazování. Oddělená regulace je dobrá, ale chtělo by to něco navíc. Ovšem to jsou detaily, které běžný zákazník příliš nepocítí. Tuto lednici můžeme určitě do běžné domácnosti doporučit.

Spotřeba
9.7
Hlučnost
9.9
Prostornost
9.1
Poměr cena/kvalita
9.3
VÝHODY
  • Extrémně tichý provoz
  • Energetická třída A+++
  • Standardní rozměry a snadná instalace
  • Dlouhá akumulační doba
NEVÝHODY
  • Absence zajímavějších technologií
  • Menší objem lednice
  • Vysoká cena
  • Ruční odmrazování
Přidat recenzi

Těšíme se na Vaše názory a komentáře

Zanechte komentář

Celkové skóre

Váš pomocník