Recenze nejlepších amerických ledniček + Testy 2023

  • Check Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější americké lednice.
  • Check Zvolte si na základě hlučnosti, velikosti, spotřeby a poměru cena/kvalita.
  • Check Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.
Aktualizováno: Únor 2023
Americké lednice bez pozadí 3

Vítězové testu amerických lednic:

price
performance
quality
9.4/10
Celkové skóre
9.5/10
Celkové skóre
9.6/10
Celkové skóre
Energetická třída
94%
Mrazicí kapacita
94%
Poměr cena/kvalita
95%
Energetická třída
95%
Mrazicí kapacita
94%
Poměr cena/kvalita
95%
Energetická třída
95%
Mrazicí kapacita
96%
Poměr cena/kvalita
94%
  • Velký vnitřní prostor
  • Vynikající akumulační doba
  • Velmi tichý chod
  • Úspornější energetická třída
  • Včetně výrobníku na led
  • Příznivá cena
  • Zajímavá alternativa pro lidi, kteří nemají moc prostoru, ale chtějí prémiovou americkou lednici
  • Funkční a technologická výbava
  • Moderní líbivý design
  • Nižší mrazicí výkon
  • Úzký rozsah teplot u klimatické třídy
  • Vysoká cena
  • Špatná energetická třída

Obsah článku

Položili jste si někdy otázku, kde by bylo lidstvo bez lednic? Že ne? Pak se zkuste přenést v čase o nějakých sto, sto padesát let zpátky. Jídlo se uchovávalo ve sklepech, případně se chladilo v ledu. Sníh a led se hromadily celou zimu do dobře izolovaných místností, aby se pak mohly celý zbytek roku využívat. Ale bylo to časově i finančně náročné, drahé a určitě též nepohodlné. Nelze se tedy divit, že jakmile se na světě objevily lednice, lidé si je snadno oblíbili. Přestože ty první byly rozměrné, zabíraly celé místnosti a rozhodně jste je doma nepřehlédli (a to nejen kvůli jejich vzhledu, ale především kvůli hluku, který generovaly), a přestože byly velmi drahé. Čím víc pak jejich obliba rostla, tím více domácností si je mohlo dovolit.

To všechno vedlo k velkému rozvoji lednic. Nakonec se spojily s mrazáky a vznikly kombinované lednice. Později začali tvůrci s designem experimentovat ještě více, vytvářeli různé designové řady, včetně retro lednic. Vznikly také lednice určené k vestavění do kuchyňské linky čili vestavěné lednice. A v neposlední řadě také americké lednice, zcela specifický a unikátní druh povětšinou kombinovaných ledniček. V čem spočívá jejich kouzlo? Především mají odlišný design. Zatímco většina běžných lednic vypadá prostě a jednoduše, americké lednice jsou často z nerezu, v kovové, černé nebo jiné univerzální barvě, která se hodí do každé moderní kuchyně, a co je jejich zvláštností, mají dvoukřídlé dveře. Od běžných lednic se pak liší také výrobníkem ledu, který je pro ně specifický. Někdy na dveřích najdete i domácí bar.

Co se týče jejich parametrů, často jsou výrazně větší a prostornější než běžné lednice. Pravda, jejich spotřeba je výrazně vyšší než u kombinovaných lednic stejné energetické třídy, a hlučnost ostatně většinou také, ale všechny další parametry, především třeba účinnost chlazení a mrazení, jsou naprosto špičkové. Málokterá americká lednice si také může dovolit absenci technologického a funkčního vybavení. V tomto ohledu si tedy můžete být jistí, že americká lednice bude vysoce kvalitní a vybavená. Důvodem je velká konkurence mezi výrobci. Očekává se totiž, že takto drahé lednice (což, přiznejme si na rovinu, americké lednice opravdu jsou) budou sloužit především náročnějším uživatelům. Do běžné domácnosti by totiž plně stačila průměrná kombinovaná lednice. Tady však platíte za totální, špičkovou kvalitu a styl, který se americkou lednicí vašemu domovu dodává.

Test amerických lednic do 20 000 korun

Americké lednice nepatří mezi nejlevnější spotřebiče. V této cenové kategorii se nachází ty nejlevnější modely většinou méně známých značek, které se v první řadě zaměřují na dostupnou cenu a nabízejí základní funkce, většinou u nich nenajdete např. výrobník ledu. Zpravidla mívají menší mrazicí kapacitu, patří do horší energetické třídy a bývají hlučnější

NáhledNázevSkóre Energetická třídaMrazicí kapacitaCena
goldHaier HB17FPAAA
9.4/10
Celkové skóre
Energetická třída
94%
Mrazicí kapacita
94%
Poměr cena/kvalita
95%
Energetická třída:
E
E
Mrazicí kapacita:
10 kg/den
10 kg/den
Zjistit cenu Naše recenze
silverHisense RQ515N4AC2
9.3/10
Celkové skóre
Energetická třída
94%
Mrazicí kapacita
94%
Poměr cena/kvalita
92%
Energetická třída:
E
E
Mrazicí kapacita:
12 kg/den
12 kg/den
Zjistit cenu Naše recenze
bronzePhilco PXI 3652 X
9.1/10
Celkové skóre
Energetická třída
92%
Mrazicí kapacita
91%
Poměr cena/kvalita
91%
Energetická třída:
F
F
Mrazicí kapacita:
8 kg/den
8 kg/den
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Haier HB17FPAAA

Výhody

  • Velký vnitřní prostor
  • Vynikající akumulační doba
  • Velmi tichý chod

Nevýhody

  • Nižší mrazicí výkon

Americká kombinovaná lednice Haier HB17FPAAA, na kterou se podíváme nejprve, je k dostání ve stříbrné barvě, v provedení French Door s pro ni typickými dvoukřídlými dveřmi v chladicí části. Jedná se o bytelné zařízení, které nabízí dostatek prostoru i pro nákup zamýšlený na vícero dní dopředu. Čistý objem chladničky totiž zaujímá dokonce 306 l a mraznička umístěná vlevo pojme až 140 l, což pro potřeby rodiny o 4 členech úplně stačí a ještě by značná část měla zbýt volná. Chladnička obsahuje přihrádku určenou na vajíčka, speciální přihrádku určenou k úschově ovoce a zeleniny, poličky z tvrzeného skla a 6 přihrádek ve dveřích. Co se týče mrazicí kapacity, podává průměrný výkon, protože dokáže zmrazit 10 kg/24 hod. Odmrazování mrazáku přitom probíhá automaticky. Překvapila nás velmi tichým chodem, zvuk o 37 dB ani nepostřehnete. Zároveň vcelku kladně přihlížíme i k informaci o energetické náročnosti spotřebiče, poněvadž se řadí do energetické třídy E, což je na tuto cenovou kategorii slušné.

Údaj o klimatické třídě pak dodává, že náleží do kategorie SN/T, lednička tedy bez problému poběží v teplotním rozmezí od 10 do 43 °C, což na české poměry zcela postačuje. Nadchla nás i akumulační doba spotřebiče, ta totiž zaručuje chlazení veškerého obsahu ledničky od výpadku elektřiny po dobu úctyhodných 16 hodin. Chválíme také, že je produkt opatřen antibakteriální ochranou, která zamezuje styku chladničky s potravinami a tím je chrání před napadením plísní či jinými mikroorganismy. Z dalších technologií bychom rádi zmínili funkci rychlého chlazení, rychlého mrazení, No Frost efektivně zabraňující hromadění ledu, dveřní varovný signál spouštějící se krátce po nedovření dveří lednice a systém Easy Access poskytující lehčí přístup k mrazicím přihrádkám a současně znamenající menší tepelné ztráty při otevírání dvířek. 

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:37 dB
Mrazicí kapacita:10 kg/den
Klimatická třída:SN/T
Energetická třída:E
Čistý objem chladničky:306 l
Čistý objem mrazáku:140 l
Akumulační doba:16 hod.
Výrobník ledu:Ne

2. místo

Hisense RQ515N4AC2

Výhody

  • Propracovaný design
  • Součástí speciálně navržené přihrádky
  • Příznivá cena

Nevýhody

  • Krátká akumulační doba
  • Větší hlučnost

První místo těsně uteklo modelu Hisense RQ515N4AC2. Už na první pohled zaujme svým minimalistickým designem v nerezové barvě, u nějž rukojeť nevyčnívá, ale je šikovně zakomponovaná do dvoukřídlých dveří. Jelikož jde o kombinovanou lednici, člení se na chladničku a mrazák, ten přitom pojme až 149 l potravin. Chladnička si v tomto ohledu vede hůře než vítězný model, její kapacita činí 278 l. Čím si naopak spotřebič získal naše sympatie, je mrazicí kapacita udávající dokonce 12 kg/24 hod. a příslušnost k energetické třídě E. Nabízí se uvést i údaj o klimatické třídě, produkt se řadí do širší kategorie SN/T, správně tedy funguje v teplotách od 10 do 43 °C. Předem upozorňujeme, že se jedná o hlučnější model, jehož provoz vydávající hluk o 42 dB byste mohli rozhodně zaslechnout. Ani hodnota akumulační doby není nijak závratná, chlazení potravin zajišťuje jen po dobu 10 hodin. Předností je naopak antibakteriální těsnění, varovný signál nacházející se jak v chladicí, tak mrazicí části a víc než přijatelná cena.

Uvnitř lednice máte k dispozici i pár speciálně navržených přihrádek, jako je např. Cool Fresh Box vhodný k uskladnění masa a ryb či ovoce a zeleniny nebo zásuvka Moisture Fresh Crisper regulující teplotu a úroveň vlhkosti. Systém Multi AirFlow pak spolu s technologií No Frost vylepšují cirkulaci vzduchu a udržují konstantní teplotu. Rovněž přispívají k mnohem rychlejšímu dosažení požadované teploty, a protože kladou mnohem menší zátěž na chladicí systém, zvyšují zároveň životnost vaší lednice.

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:42 dB
Mrazicí kapacita:12 kg/den
Klimatická třída:SN/T
Energetická třída:E
Čistý objem chladničky:278 l
Čistý objem mrazáku:149 l
Akumulační doba:10 hod.
Výrobník ledu:Ne

3. místo

Philco PXI 3652 X

Výhody

  • Součástí antibakteriální ochrana
  • Výborná hodnota akumulační doby
  • Funkce prázdninového režimu

Nevýhody

  • Menší objem chladničky a mrazáku
  • Nižší mrazicí kapacita

Na třetí pozici se umístil model Philco PXI 3652 X prodávající se v elegantním, stříbrném provedení. Dveře se u této lednice otevírají do obou stran, s čímž je třeba počítat při jejím instalování. Srovnáme-li ji s produkty této cenové kategorie, disponuje nejmenším objemem chladničky, jejíž kapacita je 261 l. Z tohoto hlediska se příliš neliší ani objem mrazáku, který by však měl se svými 104 l stále vyhovovat požadavkům nenáročné čtyřčlenné rodiny. Menší objem mrazáku se podepisuje na výkonu mrazicí kapacity, jež zvládne zmrazit jen 8 kg/24 hod.

Lednice patří z hlediska spotřeby do náročnější energetické třídy F, a dále do klimatické třídy SN/T (10 až 43 °C), okolní teplota tedy nijak nenarušuje její chod. U hlučnosti se pak uvádí 42 dB. Za nespornou výhodu považujeme její akumulační dobu, která se svými 20 hodinami zcela předčila naše představy. Vyzdvihnout chceme i funkci prázdninového režimu, jež dokáže omezit výkon ledničky v době, kdy se nevyskytujete doma. Po návratu z dovolené vás tak nebude čekat nepříjemné překvapení v podobě zkažených potravin. Kromě ní je vybavena antibakteriální ochranou, displejem, nenámrazovým systémem No Frost, oddělenou regulací chladničky i mrazáku a funkcemi super mrazení a super chlazení pečující o to, aby se u potravin nezačala zvyšovat teplota, když k nim přidáváte s otevřenými dvířky nové.

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:42 dB
Mrazicí kapacita:8 kg/den
Klimatická třída:SN/T
Energetická třída:F
Čistý objem chladničky:261 l
Čistý objem mrazáku:104 l
Akumulační doba:20 hod.
Výrobník ledu:Ne

Test amerických lednic od 20 000 do 40 000 korun

Americké lednice střední cenové kategorie disponují větší výbavou a také úspornějším provozem. Kromě základních funkcí nabízí i speciální přihrádky a další pokročilé technologie. Výrobník ledu u nich bývá nepsaným standardem. K dispozici mívají i větší vnitřní prostor.

NáhledNázevSkóre Energetická třídaMrazicí kapacitaCena
goldGorenje NRS918DMB
9.5/10
Celkové skóre
Energetická třída
95%
Mrazicí kapacita
94%
Poměr cena/kvalita
95%
Energetická třída:
D
D
Mrazicí kapacita:
11 kg/den
11 kg/den
Zjistit cenu Naše recenze
silverLG GML844PZKZ
9.3/10
Celkové skóre
Energetická třída
93%
Mrazicí kapacita
94%
Poměr cena/kvalita
93%
Energetická třída:
E
E
Mrazicí kapacita:
6,5 kg/den
6,5 kg/den
Zjistit cenu
bronzeHisense RF750N4ISF
9/10
Celkové skóre
Energetická třída
92%
Mrazicí kapacita
91%
Poměr cena/kvalita
89%
Energetická třída:
F
F
Mrazicí kapacita:
6 kg/den
6 kg/den
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Gorenje NRS918DMB

Výhody

  • Úspornější energetická třída
  • Včetně výrobníku na led
  • Příznivá cena

Nevýhody

  • Úzký rozsah teplot u klimatické třídy

Pokud hledáte ledničku s originálním designem, nejnovějšími funkcemi a patřičným výkonem, pak s modelem Gorenje NRS918DMB nešlápnete vedle. Již při letmém pohledu je patrné, že z dosavadního stereotypu bílých či stříbrných spotřebičů vybočuje svým černým zbarvením. Lednice poskytuje uspokojivý objem chladničky (334 l), stejně tak mrazáku (185 l). Ten je navíc schopen zmrazit 11 kg/24 hod, a pokud by došlo k poruše, spotřebič uchová potraviny zmrazené po dobu 8 hodin. Pravděpodobně nejlákavější vlastností je, že spadá do energetické třídy D, což by vás mělo těšit hlavně z toho důvodu, že díky ní ušetříte poměrně dost peněz.

Z hodnoty 41 dB lze vyčíst, že se ještě pořád jedná o relativně tiché zařízení. Již si však rozhodně dejte pozor, kam lednici umístíte. U klimatické třídy se totiž uvádí N, což zaručuje bezchybný provoz za teplot od 16 do 32 °C, nehodí se proto do sklepů, kde teplota bývá výrazně nižší, či bytů v podkroví. Mezi nabízenými funkcemi najdeme automatické odmrazování No Frost, super mrazení aktivující se při vkládání čerstvých potravin do mrazáku, také prázdninový režim nebo varovný signál upozorňující na otevřená dvířka nebo nějakou závadu. Ke spokojenosti nám chybí už jen funkce super chlazení. Nicméně dále máte k dispozici displej, pomocí nějž zjišťujete a následně i měníte teplotu ve vnitřním prostoru. V této souvislosti stojí za to poznamenat, že teplotu je možné regulovat odděleně v chladicí části i mrazáku. O nekonečnou zásobu ledu se pak postará k tomu určený výrobník. Pro úplnost dodáváme, že lednice se vzhledem k výše uvedeným parametrům prodává za příznivou cenu

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:41 dB
Mrazicí kapacita:11 kg/den
Klimatická třída:N
Energetická třída:D
Čistý objem chladničky:334 l
Čistý objem mrazáku:185 l
Akumulační doba:8 hod.
Výrobník ledu:Ano

3. místo

Hisense RF750N4ISF

Výhody

  • Velký vnitřní prostor
  • Dobrá akumulační doba
  • Včetně dávkovače vody

Nevýhody

  • Nižší mrazicí výkon
  • Příslušnost k horší energetické třídě

Test amerických lednic od 20 do 40 000 korun uzavíráme modelem Hisense RF750N4ISF. Jedná se o tříkřídlou kombinovanou lednici prodávající se v nerezovém provedení. Co do objemu jí nelze nic vytknout, ten totiž poskytuje opravdu obrovský, chladicí část má 419 l a mrazicí pak v porovnání s druhým modelem o něco menší, a to 177 l. Nic nelze vytknout modelu ani ohledně klimatické třídy, patří do širšího rozmezí SN/T, spotřebič je tedy schopen provozu za teplot od 10 do 43 °C. Akumulační doba dosahuje v rámci daného testu také slušné hodnoty, po výpadku elektřiny je v chodu ještě 12 hodin. Naproti tomu její mrazicí kapacita by mohla být lepší, poněvadž za 24 hodin stihne zmrazit pouhých 6 kg. Příliš neoslní ani údajem o energetické třídě, jelikož se řadí k produktům s třídou F, což značí vyšší energetickou náročnost. Úroveň hluku je přitom 41 dB.

Výhodu spatřujeme v tom, že se dodává nejen s výrobníkem ledu, ale i dávkovačem vody. Oba stačí ručně naplnit a poté nechat zařízení dělat jeho práci. Lednička uvnitř obsahuje 3 skleněné police, 6 dveřních přihrádek a chladicí box Cool Fresh hodící se k uchování čerstvého masa a lahůdek. Na vnitřním LED displeji pak můžete nastavit teplotu chladničky a mrazničky, řídit je možné samozřejmě i jiné funkce, jako je třeba rychlé chlazení a rychlé zmrazení. Kromě nich je produkt vybaven i funkcí No Frost uchovávající potraviny bez námrazy, varovným signálem a technologií Multi AirFlow zajišťující rovnoměrnou cirkulaci vzduchu.

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:41 dB
Mrazicí kapacita:6 kg/den
Klimatická třída:SN/T
Energetická třída:F
Čistý objem chladničky:419 l
Čistý objem mrazáku:177 l
Akumulační doba:12 hod.
Výrobník ledu:Ano

Test amerických lednic od 40 000 korun

V této cenové kategorii najdete ty nejkvalitnější produkty od známých společností. Především vynikají svým obrovským objemem a množstvím těch nejvyspělejších funkcí. Samozřejmostí je i propracovaný design. Zpravidla poskytují připojení k chytrému telefonu, z nějž je možné většinu funkcí ovládat i na dálku. Mrazicí kapacita spolu s akumulační dobou dosahují vysokých hodnot.

NáhledNázevSkóre Energetická třídaMrazicí kapacitaCena
goldHaier HFF-750CGBJ
9.6/10
Celkové skóre
Energetická třída
95%
Mrazicí kapacita
96%
Poměr cena/kvalita
94%
Energetická třída:
F
F
Mrazicí kapacita:
12 kg/den
12 kg/den
Zjistit cenu Naše recenze
silverLG GSXV91MBAE
9.4/10
Celkové skóre
Energetická třída
94%
Mrazicí kapacita
94%
Poměr cena/kvalita
94%
Energetická třída:
E
E
Mrazicí kapacita:
12 kg/den
12 kg/den
Zjistit cenu
bronzeSamsung RF65A967ESR
9.3/10
Celkové skóre
Energetická třída
94%
Mrazicí kapacita
94%
Poměr cena/kvalita
92%
Energetická třída:
E
E
Mrazicí kapacita:
12 kg/den
12 kg/den
Zjistit cenu Naše recenze

Vítěz testu:

Haier HFF-750CGBJ

Výhody

  • Zajímavá alternativa pro lidi, kteří nemají moc prostoru, ale chtějí prémiovou americkou lednici
  • Funkční a technologická výbava
  • Moderní líbivý design

Nevýhody

  • Špatná energetická třída
  • Vysoká cena

V nejvyšší cenové kategorii amerických lednic u nás zvítězil model Haier HFF-750CGBJ. Už na první pohled vás může zarazit čistý objem chladničky 267 l a objem mrazničky činící 221 l. A máte samozřejmě pravdu, tyto hodnoty jsou výrazně nižší než ty, na které jsme u amerického typu lednic zvyklí. Díky menší kapacitě se ovšem zmenšily také rozměry lednice a na její umístění tak nepotřebujete tolik místa jako u běžných amerických modelů. Jde tak o vhodnou alternativu pro lidi s menšími prostory nebo byty. Navíc objem, zejména v případě chladničky, stále výrazně převyšuje hodnoty poskytovány běžnými kombinovanými lednicemi. Menší kapacitu lednice tak nepovažujeme za příliš velký zápor ale naopak o něco osvěžujícího, co vybočuje z běžné nabídky amerických lednic, a co umožňuje pořízení prémiové americké lednice více zákazníkům. Co ovšem můžeme bez jakýchkoliv kontroverzí pochválit, je design lednice. Ostře řezaná konstrukce z prémiového skla laděná do černé barvy působí dle nás vkusně a moderně. Určitě se nehodí do každého interiéru, drží se však současných trendů a bere si z nich to nejlepší. Líbí se nám také přehledný displej ve formě proužku, který najdete uprostřed vrchní části modelu. Design je také praktický, jelikož můžete otevřít pouze polovinu chladící či mrazicí části a ušetříte tím tak energii a nenarušíte mikroklima v celé lednici. Za zmínku stojí rovněž určitě i otevírání spodní části mrazáku. Jelikož zde byla klasická spodní dvířka nahrazena zásuvkou Easy Access. 

Přejděme k technologické a funkční výbavě lednice. Jako první si uveďme například funkci Fresher Techs. Pod ní se skrývá řada technologií, které se spolu s infračervenými senzory starají o to, aby ve všech částech ledničky byly podmínky, které budou podporovat, co nejdelší trvanlivost konkrétních uložených potravin. Podmínky se samozřejmě mohou, například vlivem otevření dveří ledničky, výrazně měnit a funkce je tak stále sleduje a dynamicky upravuje dle potřeby. Uskladněným potravinám nebo samotné lednici by určitě nesvědčila ani tvorba námrazy. O to, aby vám tato nepříjemnost nehrozila, se postará technologie Total No Frost. K optimálnímu uskladnění choulostivějších potravin slouží v chladničce zásuvka Antioxidant Zone. Tato zásuvka byla inspirována technologií vakuování. To tedy znamená, že díky minimalizaci množství vzduchu v zásuvce je zde působení kyslíku výrazně sníženo. V této zóně by tak měly vaše potraviny dle informací výrobce vydržet až osmkrát déle čerstvé než ve zbytku chladničky.  Zajímavou součástí technologické výbavy je jistě i ABT, tedy Anti Bacterial Technology. Jde o inovativní technologii, jež u lednic příliš nevídáme. Podobně jako u některých vysavačů pro alergiky, jsou zde bakterie eliminovány pomocí ultrafialového světla a uhlíkového filtru. Ty by tedy měly odstranit všechny nežádoucí organismy v cirkulaci vzduchu v ledničce a účinně bránit tvorbě dalších. Pro nekompromisní účinek se na třicet minut spouští každých šest hodin Fresh Turbo. Stejně jako u každé prémiové americké lednice ani zde nemůže chybět výrobník ledu. Ten je zde příjemně zautomatizovaný. Dokud budete mít v zásobníku dostatek vody, výrobník si ji bude automaticky dávkovat a tvořit další led. Celkově se nám americká chladnička Haier HFF-750CGBJ velmi zamlouvá, a vytkli bychom jí pouze velmi špatnou energetickou třídu a velmi vysoko posazenou cenovku. 

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:37 dB
Mrazicí kapacita:12 kg/den
Klimatická třída:SN/T
Energetická třída:F
Čistý objem chladničky:267 l
Čistý objem mrazáku:221 l
Akumulační doba:12 hod.
Výrobník ledu:Ano

3. místo

Samsung RF65A967ESR

Výhody

  • Mimořádná akumulační doba
  • Velká mrazicí kapacita
  • Součástí aplikace

Nevýhody

  • Horší energetická třída
  • Vyšší pořizovací cena

Třetí příčku obsadil model Samsung RF65A967ESR. Jedná se o moderní, s 37 dB poměrně tiché zařízení typu French Door. Lednice je vhodně rozdělena do dvou částí na chladicí a mrazicí, přičemž chladnička dosahuje objemu 397 l, a mraznička dokonce 250 l. Přitom je schopna zmrazit 12 kg potravin za 24 hod. Celý vnitřní prostor chladničky je plně osvětlen LED osvětlením, díky němuž rychleji najdete, co zrovna potřebujete, protože přesně víte, kde se věci nacházejí. Produkt byl vyvinut pro běžný provoz bez plýtvání energií v teplotách od 10 do 43 °C, což je charakteristické pro klimatickou třídu SN/T. Energetický štítek pak lednici zařazuje do horší třídy E. Mimořádná je však její akumulační doba, bez elektřiny se díky ní potraviny nezačnou kazit dřív než za 12 hodin

Revoluční chladicí technologie Triple Cooling řídí a optimalizuje teplotu ve vnitřním prostoru a s funkcí No Frost dáte sbohem ustavičnému rozmrazování spotřebiče. Model také nabízí funkce rychlého mrazení a chlazení, systém Metal Cooling a Cool Select Plus, takže o vaše potraviny přinesené domů bude dobře postaráno. K tomu přispívá i antibakteriální ochrana. Výbavu doplňuje výrobník ledu, varovné signály a prázdninový režim snižující výkon lednice v případě vaší delší nepřítomnosti. K dispozici máte i bezplatnou aplikaci, pomocí níž lze spotřebič rychleji a snadněji ovládat. Oproti předešlému produktu si za tento budete ale muset výrazně připlatit

Způsob umístění:Volně stojící
Hlučnost:37 dB
Mrazicí kapacita:12 kg/den
Klimatická třída:SN/T
Energetická třída:E
Čistý objem chladničky:397 l
Čistý objem mrazáku:250 l
Akumulační doba:12 hod.
Výrobník ledu:Ano

Jak vybrat americkou lednici?

Při jejich výběru se nelze řídit tím, co platí pro lednice obecně, a to z toho důvodu, že jsou americké lednice v mnoha ohledech specifické. Snadno byste se tak napálili, nebo naopak výběr příliš překombinovali. Pojďme spolu projít, na co všechno je potřeba se zaměřit, co je důležité, a co naopak hraje menší, nebo dokonce podružnou roli.

Základní typy ledniček

Než se pustíte do výběru konkrétní lednice, ať už podle našeho testu, nebo samostatně podle parametrů, měli byste si ujasnit, o jaký typ lednice máte zájem. Na trhu existuje hned několik typů, z nichž každý je něčím specifický a vyplatí se jiné skupině zákazníků. Teprve potom, až si určíte, o který z typů máte vlastně zájem, můžete se ve výběru posunout o krok dále.

Americké lednice

Jako první zde zmíníme americké lednice, kterým je věnován tento článek. Jde o zcela specifický druh – od ostatních lednic se liší designem, funkcemi i parametry. Běžné je pro ně dvoudveřové, nebo dokonce čtyřdveřové otevírání, prostornost a vyladěný design, se kterým zapadnou do každé moderní kuchyně. Nevýhodou je ale poměrně vysoká cena a prostorové nároky.

Klasické kombinované lednice

Tyto lednice tvoří na trhu tu nejširší skupinu a jsou tím nejběžnějším, s čím se můžeme v domácnostech setkat. Disponují mrazákem i chladničkou, takže vám bohatě stačí koupit jeden spotřebič namísto dvou. Nároky běžných uživatelů většinou bez problému splní. Především jim (ale i lednicím vestavným a retro lednicím) je věnován náš samostatný test lednic 2023.

Vestavné lednice

Jak již napovídá samotný název, jde o modely určené k vestavbě do kuchyňské linky mezi nábytek. Tím pádem snadno zapadnou do každé kuchyně, jak designově, tak rozměrově (pokud s nimi už dopředu počítáte). Nijak neruší styl dané místnosti, navíc jsou prostorově úsporné. Nemusíte pro ně v kuchyni hledat další místo. Nedostatkem ale je, že pokud budete kupovat novou lednici, jste limitováni rozměry té původní.

Retro lednice

Retro lednice slouží především jako designové doplňky v kuchyních vystavěných v retro stylu. Jejich jednoznačnou předností je vzhled, který je upravený tak, aby na člověka zapůsobily. Dostupné jsou v několika barevných variantách, z nichž převažují černá, krémová a červená. Na druhou stranu, po stránce parametrů si nevedou úplně dobře a výběr není příliš široký. Vyrábí je pouze několik výrobců, z nichž můžeme jmenovat například značky Gorenje, Amica nebo Concept. (Zdroj: ČeskéStavby.cz)

Typy lednic

Design

Americké lednice patří, po stránce designu, k tomu nejlepšímu, co trh s lednicemi nabízí. Nenajdete zde klasické bílé kostky, jak rádi nazýváme naprosto nezajímavé a obyčejné lednice. Ne, americké lednice jsou snad až na pár výjimek v nerezovém provedení či v barvách zapadajících plně do moderních a stylových kuchyní. Madla by sice mohla být někdy trochu úspornější, na druhou stranu jsme se nesetkali s americkou lednicí, jejíž madla by nezapadla pohodlně do ruky a která by se špatně otevírala. Navíc udělat účelný a zároveň pěkný design, to už vyžaduje um.

Pokud jde o samotný celkový vzhled lednice, setkáme se s několika typy amerických lednic. Rozdíl je především ve dveřích. Základním rozdílem oproti běžným lednicím je, že jsou dvoukřídlé. Jakékoli další pak vytváří základní rozdíl mezi jednotlivými typy lednic. Jaké to tedy jsou?

  • Dvoudveřové americké lednice – lednice, které mají pouze dvoje dveře, jedny vlevo, druhé vpravo. Běžné pro ně je, že jedny z dveří jsou užší (za nimi se schovává mrazák), druhé pak širší (a ukrývají za sebou chladničku). Na straně s mrazákem pak běžně najdete výrobník ledu. Je to logické, usnadňuje to chlazení vody a její přeměnu v led.
  • Čtyřdveřové americké lednice – lednice velmi podobné předchozímu typu. Kromě toho, že jsou jedny dveře vlevo, druhé vpravo, jsou rozděleny také uprostřed na horní a dolní dvířka. Přičemž platí, že mrazák je většinou umístěn dole a chladnička nahoře.
  • Dvoudveřové americké lednice se zásuvkami – lednice typické pro společnost Samsung. Kromě toho, že se v horní části nacházejí dvoje dveře, za nimiž se skrývá chladnička, najdete ve spodní části lednice zásuvky, v nichž je ukrytý mrazák. Je to elegantní a zajímavé řešení.

Co je praktické a co dále dotváří vzhled amerických lednic, je výrobník ledu. Ten přijímá chlad z mrazáku, mrazí vodu, a třeba v létě to může být velmi vítaný pomocník proti horku. Jistě oceníte, že si budete moci snadno zmrazit vodu a vytvořit si chlazený nápoj nebo ledovou tříšť. Pořádáte-li stylovou party, pak se vám určitě bude hodit přítomnost domácího baru, který bývá někdy ve dveřích lednice také zabudován. Obojí vám může velmi dobře posloužit, navíc to v moderní kuchyni vypadá velmi dobře.

Rozměry a vnitřní prostor

Americké lednice jsou oproti běžným lednicím výrazně větší. Jejich rozměry tomu odpovídají, na výšku jsou sice klasickým lednicím podobné, ale jejich šířka i hloubka jsou větší. Promítá se to také v jejich objemu. Můžeme si připomenout, že klasické modely mají objem zhruba kolem tří set litrů, možná tří set padesáti v lepším případě. Ačkoliv se na trhu setkáme i s lednicemi, jejichž objem je menší než sto litrů. U amerických lednic je objem výrazně větší. Řada z nich dosahuje v prostoru třeba pěti set litrů objemu nebo až pěti set padesáti a není na tom nic zvláštního. Rozložení vnitřního prostoru pak souvisí s tím, jak je lednice postavená. Dvoudveřové americké lednice mají mrazák a chladničku vedle sebe, ostatní pak nad sebou.

Rozdíl od běžných lednic je zde ale minimální. Mrazák většinou tvoří zásuvky, případně police a přihrádky. V chladničce pak nemůže chybět zásuvka na ovoce a zeleninu a klasicky pevně i nastavitelně uložené skleněné police. Běžné je také využití prostoru na dveřích. Přihrádky na lahve, přihrádky na drobné potraviny nebo boxy na vajíčka, to vše ve výrazně větších rozměrech než u běžných lednic, nejsou ničím zvláštním. Zajímavostí mohou být přihrádky na dveřích mrazáku, se kterými se u některých modelů setkáváme, ale především výrobník ledu, který zabírá určitou část prostoru dveří. Více však popsat nemůžeme, využití vnitřního prostoru se příliš neodlišuje od běžných lednic. Velký prostor však znamená možnost uložení většího množství potravin a také snazší orientaci.

french door

Spotřeba elektrické energie

Ať budete vybírat jakýkoliv spotřebič, nejen lednici (nebo přesněji americkou lednici), bude vás zcela jistě zajímat spotřeba elektrické energie. Budete s námi jistě souhlasit, že nechcete mít doma kus elektrospotřebiče, který vám vysaje všechny úspory pouze tím, že bude mít vysokou spotřebu elektřiny. Proto doporučujeme, ať budete nakupovat cokoliv, pečlivě hlídat údaje na energetickém štítku. Vezme-li v úvahu právě naše lednice, na které se zde zaměřujeme, neměli byste se setkat s horším údajem než F. Pokud ano, pak je to mizerná lednice a měli byste na ni zapomenout. Energetická třída totiž značí, jak velké úspory energie můžete očekávat. A jelikož rozdíl mezi jednotlivými třídami je celých 20 %, pak můžete čekat, že rozdíl je více než patrný. Ostatně, posuďte sami na příkladu, který jsme si pro vás připravili:

Nyní můžeme zopakovat něco, co jsme si vyjasnili již v článku o klasických lednicích. V České republice se od roku 2014 mohou na trh uvádět pouze modely, jejichž energetická třída je podle starého značení minimálně A+. Dnes by to odpovídalo zhruba třídě G až F. Není to sice nic extra, ale znamená to víceméně průměrnou úsporu. Většina lednic se dnes pohybuje v energetických třídách F, E (většinou levnější modely) a D (lednice s průměrnou cenou). Ty nejdražší pak v kategorii C. Jak to v tomto ohledu vypadá s americkými lednicemi? Bohužel vás musíme mírně zklamat, protože prakticky žádná z těch, které jsou k dostání na trhu, do třídy C nespadá. Proč? Už jsme důvod nastínili. Slabým místem je třeba výrobník ledu. Tím je totiž lednice spojena s vnějším prostředím. Izolace je zde slabší než ve zbytku ledničky, takže prostřednictvím výrobníku uniká z lednice velké množství chladného vzduchu. Dovnitř se zase dostává teplo. To se musí eliminovat, aby se potraviny neohřívaly. Z toho jasně vyplývá, že na udržení stálé teploty uvnitř lednice je třeba vynaložit zvláštní výkon chladicího motoru. Navíc udržovat v chladu tak velký prostor (díky velkým dveřím navíc uniká mnohem více studeného vzduchu ven) je energeticky také velmi náročné. (Zdroj: European Commission)

Hlučnost lednice

Pokud očekáváte, že americké lednice budou mít dobrou úroveň hlučnosti, musíme vás zklamat. Přestože na trhu s běžnými lednicemi seženete modely, které generují zvuk pouze o nějakých 35 nebo 36 decibelech, americké lednice jsou poněkud hlučnější. Souvisí to s větším výkonem, který je u těchto lednic nutný k udržení stabilní vnitřní teploty. Bez něj by se vnitřní prostředí pomalu ohřívalo. V praxi to však, bohužel, znamená, že úroveň hlučnosti stoupá až na nějakých 42 až 46 decibelů. Ve výjimečných případech sice může hlučnost klesnout na velmi dobrých 38 nebo 39 decibelů, není to však obvyklé.

Pravda je, že lednice patří mezi velmi tiché spotřebiče a zvuk o intenzitě 40 nebo 45 decibelů nevydává příliš velký hluk. Navíc, intenzita zvuku roste exponenciálně, takže rozdíl mezi 40 a 45 decibely není tak výrazný jako třeba mezi 60 a 65 decibely. I tak je ale dobré si uvědomit, že lednice budou zapnuty 24 hodin denně 365 dní v roce, jinak nebudou sloužit svému účelu. Ale znamená to také, že její hluk budete poslouchat v domácnosti neustále. A to se i ten nejmenší rozdíl účinně projeví. Neměli byste tedy hlučnost lednice podceňovat a svůj výběr právě tomuto faktu přizpůsobit.

lednice

Klimatické třídy a jejich kombinace

Co je to klimatická třída, s tím jsme se již jednou seznámili u běžných lednic. Je to ideální rozmezí teplot, za kterých bude lednice správně fungovat. Pokud bude okolní teplota v místnosti nižší, pak chladicí médium příliš zhoustne a může to způsobit zadření motoru, zhoršení účinnosti chlazení a také to výrazně zvětšuje riziko poruchy. Ale stejně tak funguje zvýšení okolní teploty nad maximum. Účinnost motoru pak není dostatečně velká a znamená to výrazné zhoršení účinnosti chlazení. Teplota v lednici pak velmi rychle roste. Jaké však existují klimatické třídy a co znamenají jednotlivá značení?

   
TřídaZnačkaRozpětí teplot
SubnormálníSN10–32 °C
NormálníN16–32 °C
SubtropickáST18–38 °C
TropickáT18–43 °C

Údaj, se kterým se setkáte u amerických lednic velmi často, je nejširší možná klimatická třída. Tedy SN-N-ST-T, popisovaná zkráceně SN-T. Znamená to tedy, že ideální rozmezí teplot pro lednici je maximální možné (tedy 10 až 43 °C) a není potřeba ho řešit. Tedy, alespoň částečně. Některé americké lednice nemají tuto klimatickou třídu úplnou, jsou buďto kategorie N-ST-T, nebo naopak SN-N-ST, což znamená, že teplotní rozsah je o něco menší. Ne že by to pro vás znamenalo výrazné omezení, ale měli byste to sledovat. Byla by škoda přijít o dobrou a také velmi drahou lednici jen proto, že jste si nepohlídali ideální teplotu. (Zdroj: Novinky.cz)

Mrazicí kapacita a akumulační doba

Při výběru klasické lednice jsme vám doporučovali sledovat mrazicí kapacitu a akumulační dobu. U amerických lednic bychom vám doporučili totéž. Oba tyto údaje jsou totiž více než podstatné jak pro kvalitní fungování lednice, tak i pro vaše pohodlí. Začněme, prosím, akumulační dobou. Ta vám říká, jak dlouho by potraviny vydržely ve zmrazeném stavu, pokud by došlo k poruše nebo pokud by se přerušila dodávka elektrické energie. V takovém případě nebude lednice fungovat a vnitřní chladný vzduch se bude postupně ohřívat. Jídlo začne přicházet k sobě a v souvislosti s tím bude ztrácet svou čerstvost a trvanlivost. Pomoci vám v takovém případě může dobrá izolace lednice. Ta totiž znamená delší akumulační dobu. Dlužíme vám ještě průměrný údaj, kolem kterého se akumulační doba pohybuje. Ta je kolem patnácti, šestnácti hodin.  Akumulační doba amerických lednic se hodně odvíjí od značky lednice. Většinou se ale pohybují v tomto průměru, tedy od patnácti do dvaceti hodin (zejména to platí pro lednice Samsung nebo Beko). Lednice Liebherr však dosahují třeba akumulační doby kolem třiceti hodin! Ani jedno z toho nejsou špatná čísla. Představte si to ale sami. Lednice se vám v šest večer porouchá. Vy zavoláte na servis, a technik k vám přijede druhý den dopoledne. Tedy nějakých šestnáct, nebo dokonce osmnáct hodin od poruchy.

Co znamená akumulační doba, to už asi tušíte. Ale co mrazicí kapacita? Ta vám řekne, jaké množství potravin dokáže lednice zmrazit v průběhu jednoho dne (nebo chceme-li se držet technických údajů, můžeme říci spíše za 24 hodin). U běžných lednic jsme si řekli, že deset kilogramů denně je už velice solidní číslo. U amerických lednic můžeme jít ještě dál. Jejich mrazicí kapacita totiž nezřídka překračuje hodnotu 15 kilogramů za dvacet čtyři hodin. To je skvělé číslo, a i podprůměrná americká lednice je mnohem lepší než špičková klasická lednice.

zmrazene

Funkce a technologie moderních lednic

Moderní lednice nemohou existovat bez některých technických vychytávek a funkcí. Účel lednice dnes totiž není pouze chladit, ale také zajistit maximální čerstvost a trvanlivost uskladněných potravin. Klasické lednice v tomto ohledu nejsou vždycky ukázkou kvality a luxusu. Často u nich chybí i ty nejzákladnější funkce a z našeho hodnocení tedy nemohou vyjít dobře. Ovšem americké lednice jsou daleko lepší a nejsou jen krok, ale několik kroků před nejlepšími kombinovanými lednicemi. Samozřejmě, technologie se liší značka od značky, každý výrobce má své vlastní patenty a funkce, které zabudovává výhradně do svých lednic… Ale přesto existují technologie, které se pravidelně opakují a s nimiž se setkáte u amerických lednic velmi často. Stručný přehled těch nejzákladnějších bychom vám zde rádi přinesli a ukázali. Je dobré totiž při výběru vědět, co vlastně kupujete.

Antibakteriální ochrana

Antibakteriální ochrana, to by měl podle nás být základ každé lednice. Bohužel, zatím stále není, avšak pevně věříme, že jednou bude. Určitě nechcete, aby se na jídle ve vaší lednici proháněly bakterie, rašily plísně nebo množili mikrobi. Tyto mikroorganismy se v lednici sice běžně nevyskytují, v tom vás můžeme uklidnit, ale jakmile do ní vložíte potraviny nebo když otevřete dveře, dostanou se tam poměrně snadno. Vlhkost a vnitřní klima pak jejich růst může podpořit. Zvláště rizikové je v tomto ohledu těsnění dveří. Pokud jsou ale stěny lednice, nebo i zmíněné těsnění, potaženy látkou, která je schopna bakterie hubit, nemusíte se jich bát. Manuální čištění lednice pak účinek této ochrany ještě zvýrazní.

Automatické odmrazování

Doba, kdy bylo nutné mrazák vyskládat, ručně odmrazit a znovu naplnit, je pryč. Naštěstí. Byla to docela zbytečná práce, navíc potraviny se musely po dobu odmrazování někam uložit a jejich částečné rozmrazení za tu dobu jim nemuselo příliš svědčit. Pokud je ale lednice vybavená tímto systémem, pak se zabraňuje tvorbě námrazy průběžně a není třeba odmrazovat lednici ručně.

No Frost technologie

Je naprosto běžné, že potraviny jsou v mrazáku pokryté vrstvou námrazy. Ta pochází ze vzdušné vlhkosti, která se do lednice snadno a naprosto běžně dostává. Jestliže ale lednice disponuje touto technologií, pak je vlhkost pomocí ventilátoru odváděna ven, do výparníku. Tam se voda ze vzduchu sráží, odtává a zachycuje do misky, odkud se vypaří. Potraviny pak nejsou schovány pod vrstvou ledu. Přinejmenším se s nimi pak snáze manipuluje.

Multiflow Air

Technologie, která se velmi často objevuje v amerických lednicích. Chlazený vzduch se díky více proudícím otvorům rozloží rovnoměrně po celém vnitřním prostoru. Díky tomu nemusíte řešit, kam své potraviny uložit, protože teplota i vlhkost jsou všude stejné.

Active Dual Cooling

Active Dual Cooling systém znamená oddělené chlazení chladničky a mrazáku. Cirkulace vzduchu je rovnoměrná, ale je vháněn dvěma různými odvody. To zajišťuje potravinám skvělé prostředí k tomu, aby zůstaly čerstvé co nejdéle a aby byla jejich trvanlivost co největší. A to je přece to, co si všichni přejeme, ne?

Twin Cooling Plus

Technologie, která je prakticky totožná s technologií Active Dual Cooling. Jedná se víceméně o její obdobu, kterou používá pod jiným jménem firma Samsung.

Ion Air

Některé americké lednice obsahují uvnitř vložený ionizátor vzduchu. K čemu slouží? Díky němu dochází k regulaci vlhkosti v lednici, stejně jako nepříjemných pachů a bakterií. Opět je výsledkem technologie větší čerstvost vašich potravin.

Aktivní modré světlo

Jedna z méně známých technologií společnosti Beko. Využívá modrého světla, které ozařuje vaše potraviny k tomu, aby udržovalo v chodu, dá-li se to tak říct, všechny procesy probíhající v potravinách, zejména v ovoci a v zelenině. Přírodní látky tedy lépe snáší přechod z přírody do lednice, a přestože to není tak výrazné, jejich trvanlivost se tím zvyšuje.

Nulová zóna

Jde o velmi speciální zásuvku, do které je systémem vháněn chladnější vzduch o teplotě blízké nule stupňů Celsia. To znamená, že je toto místo udržováno ve velmi nízké teplotě. Pro potraviny, které se snadno kazí, což je především maso, je to tedy naprosto vhodné místo.

Fresh Zone

Technologie, která je velice podobná nulové zóně. Jde o prostor, který je chladnější než zbytek chladničky. Díky tomu se potraviny udrží čerstvé mnohem déle. Nižší teplota totiž znamená zpomalení procesů, které vedou k jejich znehodnocení.

Varovná signalizace

Mezi spotřebiči, z nichž můžeme jmenovat třeba právě lednice, se jedná o běžnou technologii, která však bohužel stále není samozřejmostí. Princip této signalizace je prostý, povětšinou se jedná o výrazný akustický signál, který vás upozorní v případě, kdy dojde k náhlému zvýšení teploty v lednici nebo pokud nejsou uzavřené dveře. Může to značit jak triviální problém, tak i velmi vážnou poruchu.

Smart Diagnosis

Speciální funkce, jedna z těch patentovaných, se kterou se setkáme u spotřebičů značky LG. Ta má totiž tuto funkci jako jednu ze základů, na kterých své spotřebiče staví. Ani lednice nejsou v tomto případě výjimkou. Princip této technologie je prostý. Pokud se vám něco nezdá, stačí vzít chytrý telefon, do kterého si stáhnete aplikaci od výrobce. Ta rozliší tóny, které spotřebič po stisknutí příslušného tlačítka vydává, a informuje vás o závadě, případně vám doporučí vhodné řešení.

Výrobník ledu

Specifikem amerických lednic je výrobník ledu. Ten najdete na dveřích lednice. Jeho princip je velmi prostý – do zásobníku nalijete vodu, která se zmrazí, vytvoří led a vy si ho pak můžete dát třeba do nápoje nebo si z něj udělat ledovou tříšť. Jediné, co by vás mělo zajímat, je kapacita zásobníku vody, ačkoliv více než litr ledu stejně nebudete běžně potřebovat. Výhodou může být také to, že jde do zásobníku vidět. Ovšem technologie ClearView, která přesně toto znamená, není vyloženě nutná. Lednice vám většinou řekne sama, že zásobník je prázdný.

Fresh zone

Největší výrobci amerických ledniček

Tak jako při každém jiném nákupu ani v tomto případě není na škodu si předem prohlédnout trh a prozkoumat, z nabídky kterých společností stojí za to vybírat. Pro správné fungování jsou totiž důležité nejen dobré parametry lednice, ale i kvalitní značka. A to tím spíše, že americké lednice vyžadují jak designovou jemnost a přesnost, tak i maximální péči v oblasti vývoje nových technologií. Ne každá firma je tedy umí vyrobit takové, jaké si zákazníci zcela jistě přejí. Podívejme se tedy společně, které společnosti na trhu působí a co vám mohou nabídnout. Není totiž výjimkou, že si některé firmy své technologie střeží jako oko v hlavě a u výrobků jiných společností se s nimi nesetkáte. Pojďme si tedy postupně projít jednotlivé značky a jejich unikátnosti.

Beko

Společnost Beko je na trhu s elektrospotřebiči zavedená poměrně dlouho. Vznikla v Turecku roku 1967 a politická situace v Evropě jí dlouho bránila na evropském trhu prorazit. Nicméně dnes patří mezi přední výrobce praček, myček nádobí i ledniček. A to nejen těch klasických, ale také amerických. Obecně bychom o společnosti mohli říct, že osekává své lednice o kvalitní design nebo o některé přídatné technologie jen proto, aby byly levnější. To u jejich amerických lednic neplatí. Její modely jsou totiž krásné, veskrze praktické, přesto však plně funkčně vybavené a nechybí jim ani ty nejpokročilejší technologie. Podle nás se jedná o jedny z nejlepších amerických lednic na trhu.

Beko logo

Sharp

V případě firmy Sharp Corporation jde o japonského výrobce, který funguje na trhu od roku 1912. Vyrábí širokou škálu zboží, zahrnující televizory, kalkulačky, fotovoltaické články nebo lednice. V případě těch amerických jde o velmi kvalitní a luxusní zboží. Cenově nevybočují příliš z průměru, pohybují se kolem čtyřiceti tisíc korun. Většinou spadají do energetických tříd D a E, disponují No Frost zónou a antibakteriální ochranou. Jsou velmi tiché, nemají velkou spotřebu, ale kompenzováno je to menší výkonností (mrazicí kapacita je zhruba do 10 kilogramů na den). Designově jsou propracované velmi dobře.

Sharp

Samsung

Jihokorejská společnost Samsung by se dala definovat jako největší skokan na trhu s elektronikou. Ještě před patnácti lety o ní v Evropě málokdo věděl, dnes ovládá obchod s televizemi, mobilními telefony a koneckonců i s lednicemi. Dosáhla toho především skvělou technologickou vybaveností lednic, do detailu vyladěným designem a jasným zaměřením na každou drobnost ve fungování lednice. To platí pro kombinované lednice a dvojnásob pak pro americké lednice tohoto výrobce. Mají řadu specifik – některé mají mrazák rafinovaně umístěný do zásuvek místo za dvířka, jiné mají dvojité dveře, jedny klasické a druhé prosklené, abyste do lednice viděli, aniž byste ji museli otevřít, zkrátka, vychytávek je tady spousta. Co tyto lednice mírně limituje, je pouze cena. Patří totiž mezi nejdražší.

Samostatný test lednic Samsung

Logo Samsung

Whirlpool

Ledničky americké firmy Whirlpool jsou dlouhodobě velmi vyhledávané, a možná dokonce nejprodávanější. Jsou totiž určitou zlatou střední cestou mezi kvalitou a přijatelnou cenou. Při své snaze cílit na co největší skupinu zákazníků se nezaměřují pouze na jeden typ lednic, vyrábí zhruba stejně kvalitní kombinované i vestavné lednice. Zároveň, protože firma dobře chápe, o co zákazníkům jde, se snaží vyvíjet technologie, které snižují spotřebu. Jinak ale těžko říct, čím lednice Whirlpool vynikají, jsou spíše kompromisem a snaží se být vyrovnané ve všech směrech.

Whirlpool logo

LG

Jihokorejský konglomerát LG patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. A jako takový se nemůže nezabývat i tak důležitou věcí, jakou lednice jsou. U této společnosti si můžete být stoprocentně jisti, že její lednice budou funkčně skvěle vybavené a nebude u nich chybět žádná z moderních vychytávek. Jako příklad můžeme jmenovat funkci Smart Diagnosis, na kterou má tento výrobce patent. Velmi dobře si její americké lednice vedou i na poli spotřeby nebo dalších technických parametrů. Jakmile se na evropském trhu lednice LG více prosadí, určitě se stanou naprostou jedničkou.

LG

Finální verdikt

Podařilo se vám něco vybrat? Našli jste nějakou americkou lednici, která by vám vyhovovala? Pokud ne, dovolte nám ještě drobnou rekapitulaci. Americkou lednici vám můžeme s klidnou duší doporučit, protože se bude hodit do každé stylové kuchyně. Jejich design je skvělý, jsou z dobrého materiálu, mají madla uzpůsobená přímo do ruky a hlavně jsou svým vzhledem naprosto univerzální. Pravda, vnitřní rozložení nemá příliš možností, jak se odlišit od vnitřního prostoru běžných lednic, zásadní je ale technologická výbava amerických lednic. Ty jsou v této věci naprosto speciální. Technologie, jako Multi Flow, Twin Cooling Plus (respektive Active Dual Cooling) nebo specialita LG Smart Diagnosis, vám pomohou v tom, abyste se se svou lednicí sžili a aby vám plně vyhovovala. Pravda, spotřeba amerických lednic není nejmenší, drtivá většina z nich patří do energetických tříd E, D nebo ještě lépe C, hlučností překonávají běžné lednice a akumulační doba hodně závisí na výrobci, ovšem klimatické třídy a mrazicí kapacita jsou naprosto nadprůměrné a skvělé. Navíc jsou velmi prostorné, mnohem prostornější než ty největší klasické kombinované lednice. Pokud si tedy můžete dovolit zaplatit za lednici trochu víc peněz, třeba i třicet tisíc, doporučili bychom vám vybírat v této kategorii. Americké lednice totiž povýšili lednici z běžného spotřebiče na něco víc, co zatím bohužel nedokážeme pojmenovat.

Vliv ceny na výběr lednice

Dobrá, tímto bychom probrali téměř všechno, co se dá o amerických lednicích říct. Zbývá poslední údaj, který bude zřejmě většinu z vás velice zajímat, a to je cena. Můžete na trhu snadno najít americké lednice, které jsou levnější než deset nebo patnáct tisíc, ovšem takové bychom vám nijak nedoporučovali. Budou to mizerné lednice, to si můžeme říct zcela na rovinu. K těm průměrným americkým lednicím se dostaneme až kolem dvaceti nebo třiceti tisíc. Tam se pohybuje asi většina amerických lednic. Ty nejlepší modely, které bychom vám doporučovali, seženete v cenovém rozmezí třicet až čtyřicet tisíc. Pravda, cena je to vysoká, to přiznáváme, ale zároveň si za tyto peníze pořídíte skutečnou kvalitu. Všechno, co je dražší než 60 000 korun, jsou sice dobré americké lednice, nicméně naše mínění je, že jsou většinou již předražené. Nepřináší toho tolik navíc oproti levnější konkurenci, ale stojí hodně peněz.

Nejčastěji kladené otázky

Čím se americké lednice liší od těch běžných?

„Americké lednice nabízejí více prostoru než ty klasické. Hodí se tedy do početnějších domácností nebo k uskladnění velkého nákupu. K dispozici jsou navíc různé funkce, jako je např. rychlé chlazení a mrazení či automatické odmrazování. Displej na dveřích přitom usnadňuje jejich ovládání. Najdou se i zákazníci, kteří vyhledávají americké lednice také kvůli propracovanému designu.“

Jak si mám vybrat americkou lednici?

„Není na tom nic těžkého, výběr americké lednice se ničím neliší od výběru té klasické. Je nutné zaměřit se na energetickou třídu, požadovaný objem a také funkce. Ještě než začnete s vyhledáváním a porovnáváním jednotlivých produktů, si promyslete, zda upřednostňujete variantu s mrazákem umístěným svisle (Side-By-Side), nebo s mrazákem dole (French Door). Vzhledem k tomu, že se stane nedílnou součástí vaší kuchyně, je třeba brát v potaz i na design.“

Co je pravdy na tom, že americké lednice jsou hlučnější než jiné typy?

„Takové tvrzení můžete slýchat poměrně často. Jedná se však o trochu zkreslenou informaci, protože hlučnost lednice se liší model od modelu. To znamená, že se můžete setkat s hlučnou běžnou lednicí a na druhou stranu s americkou lednicí, u níž v provozu žádný zvuk neuslyšíte. Jak jste se sami mohli přesvědčit, v našem testu se nachází i americké lednice s velmi nízkou hlučností.“

Jaké funkce mají vliv na to, aby uvnitř panovalo ideální klima?

„Bezesporu se zaměřte na antibakteriální vlastnosti, například antibakteriální úpravu celého vnitřního prostoru či antibakteriální štít na madlech a těsnění. Mezi vyspělejší funkce patří různé druhy uhlíkových filtrů nebo technologie oddělující chlazení mrazáku a chladničky, čímž se potraviny zachovávají déle čerstvé.“

Musím mít americkou lednici připojenou na vodu?

„Záleží na typu lednice. Pokud ale váš vybraný model disponuje funkcí tvorby ledu a výdeje chlazené vody, pak lednice přívod vody potřebuje. Buď ji můžete připojit k potrubí, nebo stačí jen nádržka na vodu, která se průběžně doplňuje. Jestliže se chcete připojení na vodu vyhnout, máte možnost zakoupit i takové modely.“

Dominika je studentkou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v současnosti dokončuje magisterské studium českého jazyka a literatury. Již několik let se zabývá korekturami a za tu dobu měla příležitost pracovat pro několik deníků. Láska k jazyku ji nakonec přivedla i k samotnému psaní. Ve volném čase se toulá s batohem po Česku, věnuje se různým sportům a ráda taky čte a fotí.

Diskuse a poradna

Položte otázku