Test amerických lednic

Jak vybrat americkou lednici 2019

Nejlepší americké lednice roku 2019

Rady, tipy, recenze

Úvod

Položili jste si někdy otázku, kde by bylo lidstvo bez lednic? Že ne? Pak se zkuste přenést v čase o nějakých sto, sto padesát let zpátky. Jídlo se uchovávalo ve sklepech, případně se chladilo v ledu. Sníh a led se hromadily celou zimu do dobře izolovaných místností, aby se pak mohly celý zbytek roku využívat. Ale bylo to časově i finančně náročné, drahé a určitě též nepohodlné. Nelze se tedy divit, že jakmile se na světě objevily lednice, lidé si je snadno oblíbili. Přestože ty první byly rozměrné, zabíraly celé místnosti a rozhodně jste je doma nepřehlédli (a to nejen kvůli jejich vzhledu, ale především kvůli hluku, který generovaly), a přestože byly velmi drahé. Čím víc pak jejich obliba rostla, tím více domácností si je mohlo dovolit.

To všechno vedlo k velkému rozvoji lednic. Nakonec se spojily s mrazáky a vznikly kombinované lednice. Později začali tvůrci s designem experimentovat ještě více, vytvářeli různé designové řady, včetně retro lednic. Vznikly také lednice, určené k vestavění do kuchyňské linky. Čili vestavěné lednice. A v neposlední řadě také americké lednice, zcela specifický a unikátní druh povětšinou kombinovaných ledniček. V čem spočívá jejich kouzlo? Především mají odlišný design. Zatímco většina běžných lednic vypadá prostě a jednoduše, americké lednice jsou často v nerezu, v kovové, černé nebo jiné univerzální barvě, která se hodí do každé moderní kuchyně, a co je jejich zvláštností, mají dvoukřídlé dveře. Od běžných lednic se pak liší také výrobníkem ledu, který je pro ně specifický. Někdy na dveřích najdete i domácí bar.

Co se týče jejich parametrů, často jsou výrazně větší a prostornější než běžné lednice. Pravda, jejich spotřeba je výrazně vyšší než u kombinovaných lednic stejné energetické třídy, a hlučnost ostatně většinou také, ale všechny další parametry, především třeba účinnost chlazení a mrazení, jsou naprosto špičkové. Málokterá americká lednice si také může dovolit absenci technologického a funkčního vybavení. V tomto ohledu si tedy můžete být jistí, že americká lednice bude vysoce kvalitní a vybavená. Důvodem je velká konkurence mezi výrobci. Očekává se totiž, že takto drahé lednice (což, přiznejme si na rovinu, americké lednice opravdu jsou) budou sloužit především náročnějším uživatelům. Do běžné domácnosti by totiž plně stačila průměrná kombinovaná lednice. Tady však platíte za totální a špičkovou kvalitu a styl, který se tím vašemu domovu dodává.

zpět k menu ↑

Test amerických lednic

Americké lednice jsou naprosto unikátním druhem lednic, který se od těch klasických více než výrazně liší. Především tím, že mají dvoje až čtvery dvířka. S tím souvisí výrazně vyšší prostornost, větší komfort a lepší rozložení vnitřního prostoru. Zároveň vypadají designově lépe a přinášejí celou řadu dalších funkcí. Ovšem za o něco vyšší cenu, takže dobrý a pečlivý výběr je nutností.

Nejlepší americké lednice

Pořadí Náhled Název Hodnocení Energetická třída Mrazící kapacita Cena
1. Haier HB18 FGSAAA
A++ 14 kg/den Zjistit cenu
2. Beko GNE 134630 X
A++ 13 kg/den Zjistit cenu

Přečíst celou recenzi

3. LG GSL760PZUZ
A++ 12 kg/den Zjistit cenu
4. Sharp SJ PX830FBE
A++ 11 kg/den Zjistit cenu
5. LG GSX961NSAZ
A++ 12 kg/den Zjistit cenu

Americké lednice a jejich charakteristika

Výhody a nevýhody amerických lednic je těžko shrnout. Můžeme se o to ale pokusit. Pojďme postupně, od designu k největším detailům chlazení a mrazení, tak jako postupujeme v našich recenzích. Vzhled lednic je skutečně skvělý po všech stránkách, a můžeme se bavit o jakémkoliv modelu. Žádný plast, ale nerez, žádná prostá čistá bílá barva, ale kovové nebo černé zbarvení. Madla jsou sice někdy poněkud masivní, ale vyladěná tak, aby přesně padla do ruky. Co je pak neodlučnou součástí těchto lednic, to je výrobník ledu, někdy i domácí bar, neocenitelný pomocník při organizaci jakékoliv párty.

Nevýhodou jsou technické parametry lednic. Jen některá, a zejména jsou to ty nejdražší, patří do energetické třídy A+++. Proč? Protože jsou velké, a výraznou spotřebu energií znamená výrobník ledu. Kromě toho, že spotřebuje hodně elektrické energie, znamená také nejslabší místo lednice, kterým může unikat hodně chladu ven. Vyžaduje to tedy hodně energie, kterou je nutno přivádět a která se musí k udržování stabilní teploty využívat. S rozměry a velkým výkonem pak souvisí také vyšší hlučnost.

Na druhou stranu, ať už po stránce prostoru, vzhledu, nebo užitých technologií, spatřujeme na amerických lednicích více výhod, než nevýhod. Pro vaši domácnost budou ozdobou, vejde se do nich více potravin než do těch klasických a přináší i něco navíc, třeba právě v podobě výrobníku ledu. Nevýhody, jako je prostorová náročnost nebo právě větší finanční nároky na jejich provoz, se v tom ztratí. Jak bychom tedy jejich výhody a nevýhody stručně shrnuli a sumarizovali?

Výhody:

 • Skvělý a do detailu vyladěný design
 • Velká technologická výbava
 • Výrobník ledu, někdy i domácí bar
 • Velký vnitřní prostor

Nevýhody:

 • Velké rozměry a složitá manipulace
 • Nároky na prostor
 • Oproti běžným lednicím výrazně vyšší cena
 • Vyšší spotřeba ve srovnání s klasickými lednicemi
 • Větší hlučnost

zpět k menu ↑

Největší výrobci amerických ledniček

Tak jako při každém jiném nákupu, ani v tomto případě není na škodu si předem prohlédnout trh a prozkoumat, z nabídky kterých společností stojí za to vybírat. Pro správné fungování jsou totiž důležité nejen dobré parametry lednice, ale i kvalitní značka. A to tím spíše, že americké lednice vyžadují jak designovou jemnost a přesnost, tak i maximální péči v oblasti vývoje nových technologií. Ne každá firma je tedy umí vyrobit takové, jaké si zákazníci zcela jistě přejí. Podívejme se tedy společně, které společnosti na trhu působí a co vám mohou nabídnout. Není totiž výjimkou, že si některé firmy své technologie střeží jako oko v hlavě a u výrobků jiných společností se s nimi nesetkáte. Pojďme si tedy postupně projít jednotlivé značky a jejich unikátnosti.

Americké lednice Beko

Společnost Beko je na trhu s elektrospotřebiči zavedená poměrně dlouho. Vznikla v Turecku roku 1967 a politická situace v Evropě jí dlouho bránila na evropském trhu prorazit. Nicméně dnes patří mezi přední výrobce praček, myček nádobí, i ledniček. A to nejen těch klasických, ale také amerických. Obecně bychom o společnosti mohli říct, že osekává své lednice o kvalitní design nebo o některé přídatné technologie jen proto, aby byly levnější. To u jejich amerických lednic neplatí. Její modely jsou totiž krásné, veskrze praktické, přesto však plně funkčně vybavené a nechybí jim ani ty nejpokročilejší technologie. Podle nás jedny z nejlepších amerických lednic na trhu.

Americké lednice Sharp

V případě firmy Sharp Corporation jde o japonského výrobce, který funguje na trhu od roku 1912. Vyrábí širokou škálu zboží, zahrnující televizory, kalkulačky, fotovoltaické články nebo lednice. V případě těch amerických jde o velmi kvalitní a luxusní zboží. Cenově nevybočují příliš z průměru, pohybují se kolem čtyřiceti tisíc korun. Většinou spadají do energetických tříd A++ a A+, disponují NoFrost zónou a antibakteriální ochranou. Jsou hodně tiché, nemají velkou spotřebu, ale kompenzováno je to menší výkonností (mrazicí kapacita je zhruba do 10 kilogramů na den). Designově jsou propracované velmi dobře.

Sharp

Americké lednice Samsung

Jihokorejská společnost Samsung by se dala definovat jako největší skokan na trhu s elektronikou. Ještě před patnácti lety o ní v Evropě málokdo věděl, dnes ovládá obchod s televizemi, mobilními telefony, a koneckonců i s lednicemi. Dosáhla toho především skvělou technologickou vybaveností lednic, do detailu vyladěným designem a jasným zaměřením na každou drobnost ve fungování lednice. To platí pro kombinované lednice, a dvojnásob pak pro americké lednice tohoto výrobce. Mají řadu specifik – některé mají mrazák rafinovaně umístěný do zásuvek místo za dvířka, jiné mají dvojité dveře, jedny klasické a druhé prosklené, abyste do lednice viděli, aniž byste ji museli otevřít, zkrátka, vychytávek je tady spousta. Co tyto lednice mírně limituje, je pouze cena. Patří totiž mezi nejdražší.

Americké lednice Liebherr

Společnost Liebherr byla založena v Německu, a to již v roce 1949, dnes ale sídlí ve Švýcarsku. Zaměřuje se především na strojírenský průmysl (vyrábí třeba jeřáby a bagry), cizí jí ale nejsou i některé další výrobky, jako třeba lednice. Ty jsou poměrně masivní, mají velmi dobrou izolaci, ale jsou také poněkud dražší (dělí se podle výrobce do dvou kategorií, na domácí a profesionální). Totéž platí i pro americké lednice Liebherr, jsou dražší než konkurenční výrobky. Zato ale většinou patří do energetických tříd A++ a A+++, mají velkou mrazicí kapacitu a disponují například protinámrazovou technologií NoFrost.

Americké lednice LG

Jihokorejský konglomerát LG patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. A jako takový se nemůže nezabývat i tak důležitou věcí, jakou lednice jsou. U této společnosti si můžete být stoprocentně jisti, že její lednice budou funkčně skvěle vybavené a nebude u nich chybět žádná z moderních vychytávek. Jako příklad můžeme jmenovat funkci Smart Diagnosis, na kterou má tento výrobce patent. Velmi dobře si její americké lednice vedou i na poli spotřeby nebo dalších technických parametrů. Jakmile se na evropském trhu lednice LG více prosadí, určitě se stanou naprostou jedničkou.

 

zpět k menu ↑

Podle čeho americké lednice vybírat?

Tím, že jsou americké lednice v mnoha ohledech specifické, se při jejich výběru nelze řídit tím, co platí pro lednice obecně. Snadno byste se tak napálili, nebo naopak výběr příliš překombinovali. Pojďme spolu projít, na co všechno je potřeba se zaměřit, co je důležité, a co naopak hraje menší, nebo dokonce podružnou roli.

Design

Americké lednice patří, po stránce designu, k tomu nejlepšímu, co trh s lednicemi nabízí. Nenajdete zde klasické bílé kostky, jak rádi nazýváme naprosto nezajímavé a obyčejné lednice. Ne, americké lednice jsou snad až na pár výjimek v nerezovém provedení, či v barvách, zapadajících plně do moderních a stylových kuchyní. Madla by sice mohla být někdy trochu úspornější, na druhou stranu jsme se nesetkali s americkou lednicí, jejíž madla by nezapadla pohodlně do ruky a která by se špatně otevírala. A udělat účelný a zároveň pěkný design, to už vyžaduje um.

Pokud jde o samotný celkový vzhled lednice, setkáme se s několika typy amerických lednic. Rozdíl je především ve dveřích. Základním rozdílem oproti běžným lednicím je, že jsou dvoukřídlé. Cokoliv dalšího je pak základní rozdíl mezi jednotlivými typy lednic. Jaké to jsou?

 • Dvoudveřové americké lednice – lednice, které mají pouze dvoje dveře, jedny vlevo, druhé vpravo. Běžné pro ně je, že jedny z dveří jsou užší (za nimi se schovává mrazák), druhé pak širší (a ukrývají za sebou chladničku). Na mrazákové straně pak běžně najdete výrobník ledu. Je to logické, usnadňuje to chlazení vody a její přeměnu v led.
 • Čtyřdveřové americké lednice – lednice velmi podobné předchozímu typu. Kromě toho, že jsou jedny dveře vlevo, druhé vpravo, jsou rozděleny také uprostřed na horní a dolní dvířka. Přičemž platí, že mrazák je většinou umístěn dole a chladnička nahoře.
 • Dvoudveřové americké lednice se zásuvkami – lednice, typické pro společnost Samsung. Kromě toho, že se v horní části nacházejí dvoje dveře, za nimiž se skrývá chladnička, najdete ve spodní části lednice zásuvky, v nichž je ukrytý mrazák. Je to elegantní a zajímavé řešení.

Co je praktické, a co dále dotváří vzhled amerických lednic, to je výrobník ledu. Ten přijímá chlad z mrazáku, mrazí vodu, a třeba v létě to může být velmi vítaný pomocník proti horku. Jistě oceníte, že si budete moci snadno zmrazit vodu a vytvořit si chlazený nápoj nebo ledovou tříšť. Pořádáte-li stylovou párty, pak se vám určitě bude hodit přítomnost domácího baru, který bývá někdy ve dveřích lednice také zabudován. Obojí vám může velmi dobře posloužit, navíc to v moderní kuchyni vypadá velmi dobře.

Rozměry a vnitřní prostor

Americké lednice jsou oproti běžným lednicím výrazně větší. Jejich rozměry tomu odpovídají, na výšku jsou sice klasickým lednicím podobné, ale jejich šířka i hloubka jsou větší. Promítá se to také v jejich objemu. Můžeme si připomenout, že ty klasické modely mají objem zhruba kolem tří set litrů, možná tří set padesáti v lepším případě. Ačkoliv se na trhu setkáme i s lednicemi, jejichž objem je menší než sto litrů. U amerických lednic je objem výrazně větší. Řada z nich dosahuje v prostoru třeba pěti set litrů objemu, nebo až pěti set padesáti, a není na tom nic zvláštního. Rozložení vnitřního prostoru pak souvisí s tím, jak je lednice postavená. Dvoudveřové americké lednice mají mrazák a chladničku vedle sebe, ostatní pak nad sebou.

Rozdíl od běžných lednic je zde ale minimální. Mrazák většinou tvoří zásuvky, případně police a přihrádky. V chladničce pak nemůže chybět zásuvka na ovoce a zeleninu a klasicky pevně i nastavitelně uložené skleněné police. Klasické je také využití prostoru na dveřích. Přihrádky na láhve, přihrádky na drobné potraviny nebo boxy na vajíčka, to vše ve výrazně větších rozměrech než u běžných lednic, není nic zvláštního. Zajímavostí mohou být přihrádky na dveřích mrazáku, se kterými se u některých modelů setkáváme, ale především výrobník ledu, který zabírá určitou část prostoru dveří. Více však popsat nemůžeme, využití vnitřního prostoru není nijak příliš odlišné od běžných lednic. Velký prostor však znamená možnost uložení většího množství potravin a také snazší orientaci.

Spotřeba elektrické energie

Ať budete vybírat jakýkoliv spotřebič, nejen lednici (nebo přesněji americkou lednici), bude vás zcela jistě zajímat spotřeba elektrické energie. Budete s námi jistě souhlasit, že nechcete mít doma kus elektrospotřebiče, který vám vysaje všechny úspory pouze tím, že bude mít vysokou spotřebu elektřiny. Proto doporučujeme, ať budete nakupovat cokoliv, pečlivě hlídat údaje na energetickém štítku. Vezme-li v úvahu právě naše lednice, na které se zde zaměřujeme, neměli byste se setkat s horším údajem než A+. Pokud ano, pak je to mizerná lednice a měli byste na ni zapomenout. Energetická třída totiž značí, jak velké úspory energie můžete očekávat. A jelikož rozdíl mezi jednotlivými třídami je celých 20 %, pak můžete čekat, že rozdíl je více než patrný. Ostatně, posuďte sami na příkladu, který jsme si pro vás připravili:

Americká lednice Siemens KA 99 NAI35 energetické třídy A+++ má roční spotřebu, která se pohybuje kolem 75 kWh. Pokud budeme počítat s průměrnou cenou za kilowatthodinu, roční náklady na provoz lednice budou řekněme 400 korun. Pro porovnání, americká lednice Liebherr SBSes 7165 kategorie A+, kde se jich bohužel pohybuje více než v té nejvyšší třídě, má roční spotřebu na nějakých 444 kWh. Budeme-li počítat se stejnou cenou za energii, vyjdou nám náklady přesahující dva tisíce korun. Tedy několikanásobek. Takový rozdíl už vaše peněženka opravdu pocítí.

Nyní můžeme zopakovat něco, co jsme si vyjasnili již v článku o klasických lednicích. V České republice se od roku 2014 mohou na trh uvádět pouze modely, jejichž energetická třída je minimálně A+. Není to sice nic extra, ale znamená to víceméně průměrnou úsporu. Modely energetické kategorie A, popřípadě zcela výjimečně B, budou staré, uvedené na trh v době, kdy zákon ještě neplatil a pravděpodobně byste je doma nechtěli. Opomeneme-li, že se po funkční, technologické ani prostorové stránce nejedná o nijak dobré spotřebiče, jejich spotřeba je přímo hrozivá a žalostně velká. Většina lednic se dnes pohybuje v energetických třídách A+ (většinou levnější modely) a A++ (lednice s průměrnou cenou). Ty nejdražší pak v kategorii A+++.

Jak to v tomto ohledu vypadá s americkými lednicemi? Bohužel vás musíme mírně zklamat, protože prakticky žádná z těch, které jsou k dostání na trhu, do nejvyšší energetické třídy A+++ nespadá. Proč? Už jsme důvod nastínili. Slabým místem je právě výrobník ledu. Tím je totiž lednice spojena s vnějším prostředím. Izolace je zde slabší než ne zbytku ledničky, takže prostřednictvím výrobníku uniká z lednice velké množství chladného vzduchu. Dovnitř se zase dostává teplo. To se musí eliminovat, aby se potraviny neohřívaly. Z toho jasně vyplývá, že na udržení stálé teploty uvnitř lednice je třeba vynaložit zvláštní výkon chladícího motoru. Navíc udržovat v chladu tak velký prostor (díky velkým dveřím navíc uniká mnohem více studeného vzduchu ven) je energeticky také velmi náročné. Z toho důvodu, ač to není nejlepší, se také špičkové americké lednice řadí do energetické třídy A++, některé pouze do třídy A+ (ty však tak dobře nehodnotíme).

Hlučnost lednice

Pokud očekáváte, že americké lednice budou mít dobrou úroveň hlučnosti, musíme vás zklamat. Přestože na trhu s běžnými lednicemi seženete modely, které generuje zvuk pouze o nějakých 35, nebo 36 decibelech, americké lednice jsou poněkud hlučnější. Souvisí to s větším výkonem, který je u těchto lednic nutný k udržení stabilní vnitřní teploty. Bez něj by se pomalu vnitřní prostředí ohřívalo. V praxi to však, bohužel, znamená, že úroveň hlučnosti stoupá až na nějakých 42 až 46 decibelů. Ve výjimečných případech sice může hlučnost klesnout na velmi dobrých 38 nebo 39 decibelů, není to však obvyklé.

Pravda je, že lednice patří mezi velmi tiché spotřebiče a zvuk o intenzitě 40 nebo 45 decibelů není příliš velký hluk. Navíc, intenzita zvuku roste exponenciálně, takže rozdíl mezi 40 a 45 decibely není tak výrazný jako třeba mezi 60 a 65 decibely. I tak je ale dobré si uvědomit, že lednice budou zapnuty 24 hodin denně 365 dní v roce, jinak nebudou sloužit svému účelu. Ale znamená to také, že její hluk budete poslouchat v domácnosti neustále. A to se i ten nejmenší rozdíl účinně projeví. Neměli byste tedy hlučnost lednice podceňovat a svůj výběr právě tomuto faktu přizpůsobit.

Klimatické třídy a jejich kombinace

Co je to klimatická třída, s tím jsme se již jednou seznámili u běžných lednic. Je to ideální rozmezí teplot, za kterých bude lednice správně fungovat. Pokud bude okolní teplota v místnosti nižší, pak chladící médium příliš zhoustne a může to způsobit zadření motoru, zhoršení účinnosti chlazení a také to výrazně zvětšuje riziko poruchy. Ale stejně tak funguje zvýšení okolní teploty nad maximum. Účinnost motoru pak není dostatečně velká a znamená to výrazné zhoršení účinnosti chlazení. Teplota v lednici pak velmi rychle roste. Jaké však existují klimatické třídy a co znamenají jednotlivá označení?

Třída Značka Rozpětí teplot
Subnormální SN 10 – 32 °C
Normální N 16 – 32 °C
Subtropická ST 18 – 38 °C
Tropická T 18 – 43 °C

Údaj, se kterým se setkáte u amerických lednic velmi často, je nejširší možná klimatická třída. Tedy SN-N-ST-T. Znamená to tedy, že ideální rozmezí teplot pro lednici je maximální možné (tedy 10 až 43 °C) a není potřeba ho řešit. Tedy, alespoň částečně. Některé americké lednice nemají tuto klimatickou třídu úplnou, jsou buďto kategorie N-ST-T, nebo naopak SN-N-ST, což znamená, že teplotní rozsah je o něco menší. Ne že by to pro vás znamenalo výrazné omezení, ale měli byste to sledovat. Byla by škoda přijít o dobrou, a také velmi drahou lednici jen proto, že jste si nepohlídali ideální teplotu.

Mrazící kapacita a akumulační doba

Při výběru klasické lednice jsme vám doporučovali sledovat mrazící kapacitu a akumulační dobu. U amerických lednic bychom vám doporučili totéž. Oba tyto údaje jsou totiž více než podstatné jak pro kvalitní fungování lednice, tak i pro vaše pohodlí. Začněme, prosím, akumulační dobou. Ta vám říká, jak dlouho by potraviny vydržely ve zmrazeném stavu, pokud by došlo k poruše nebo pokud by se přerušila dodávka elektrické energie. V takovém případě nebude lednice fungovat a vnitřní chladný vzduch se bude postupně ohřívat. Jídlo začne přicházet k sobě a v souvislosti s tím bude ztrácet svou čerstvost a trvanlivost. Pomoci vám v takovém případě může dobrá izolace lednice. Ta totiž znamená delší akumulační dobu. Dlužíme vám ještě průměrný údaj, kolem kterého se akumulační doba pohybuje. Ta je kolem patnácti, šestnácti hodin.  Akumulační doba amerických lednic se hodně odvíjí od značky lednice. Většinou se pohybují v tomto průměru, od patnácti do dvaceti hodin (zejména to platí pro lednice Samsung nebo Beko). Lednice Liebherr však dosahují třeba akumulační doby kolem třiceti hodin! Ani jedno z toho nejsou špatná čísla. Udělejte si ale představu sami. Lednice se vám v šest večer porouchá. Vy zavoláte na servis, a technik k vám přijede druhý den dopoledne. Tedy nějakých šestnáct nebo dokonce osmnáct hodin od poruchy.

Co znamená akumulační doba, to už asi tušíte. Ale co mrazící kapacita? Ta vám řekne, jaké množství potravin dokáže lednice zmrazit v průběhu jednoho dne (nebo chceme-li se držet technických údajů, můžeme říci spíše za 24 hodin). U běžných lednic jsme si řekli, že deset kilogramů denně je už velice solidní číslo. U amerických lednic můžeme jít ještě dál. Jejich mrazící kapacita totiž nezřídka překračuje hodnotu 15 kilogramů za dvacet čtyři hodin. To je skvělé číslo, a i podprůměrná americká lednice je mnohem lepší než špičková klasická lednice.

zpět k menu ↑

Funkce a technologie moderních lednic

Moderní lednice nemohou existovat bez některých technických vychytávek a funkcí. Účel lednice dnes totiž není pouze chladit, ale také zajistit maximální čerstvost a trvanlivost uskladněných potravin. Klasické lednice v tomto ohledu nejsou vždycky ukázkou kvality a luxusu. Často u nich chybí i ty nejzákladnější funkce a z našeho hodnocení tedy nemohou vyjít dobře. Ovšem americké lednice jsou daleko lepší a nejsou jen krok, ale několik kroků před nejlepšími kombinovanými lednicemi. Samozřejmě, technologie se liší značku od značky, každý výrobce má své vlastní patenty a funkce, které zabudovává výhradně do svých lednic… Ale přesto existují technologie, které se pravidelně opakují a s nimiž se setkáte u amerických lednic velmi často. Stručný přehled těch nejzákladnějších bychom vám zde rádi přinesli a ukázali. Je dobré totiž při výběru vědět, co vlastně kupujete.

Antibakteriální ochrana

Antibakteriální ochrana, to by měl podle nás být základ každé lednice. Bohužel, zatím stále není, avšak pevně věříme, že jednou bude. Určitě nechcete, aby se na jídle ve vaší lednici proháněly bakterie, rašily plísně nebo množili mikrobi. Tyto mikroorganismy se v lednici sice běžně nevyskytují, v tom vás můžeme uklidnit, ale jakmile do ní vložíte potraviny, nebo když otevřete dveře, dostanou se tam poměrně snadno. Vlhkost a vnitřní klima pak jejich růst může podpořit. Zvláště rizikové je v tomto ohledu těsnění dveří. Pokud jsou ale stěny lednice, nebo i zmíněné těsnění, potaženy látkou, která je schopna bakterie hubit, nemusíte se jich bát. Manuální čištění lednice pak účinek této ochrany ještě zvýrazní.

Automatické odmrazování

Doba, kdy bylo nutné mrazák vyskládat, ručně odmrazit a znovu naplnit, je pryč. Naštěstí. Byla to docela zbytečná práce, navíc potraviny se musely po dobu odmrazování někam uložit a jejich částečné rozmrazení za tu dobu jim nemuselo příliš svědčit. Pokud je ale lednice vybavená tímto systémem, pak se zabrání tvorbě námrazy průběžně a není třeba odmrazovat lednici ručně.

NoFrost technologie

Je naprosto běžné, že potraviny se v mrazáku pokrývají vrstvou námrazy. Ta pochází ze vzdušné vlhkosti, která se do lednice snadno a naprosto běžně dostává. Jestliže ale lednice disponuje touto technologií, pak je vlhkost pomocí ventilátoru odváděna ven, do výparníku. Tam se voda ze vzduchu sráží, odtává a zachycuje do misky, odkud se vypaří. Potraviny pak nejsou schovány pod vrstvou ledu. Přinejmenším se s nimi pak snáze manipuluje.

Multi Flow Air

Technologie, která se velmi často objevuje v amerických lednicích. Chlazený vzduch se díky více proudícím otvorům rozloží rovnoměrně po celém vnitřním prostoru. Díky tomu nemusíte řešit, kam své potraviny uložit, protože teplota i vlhkost jsou všude stejné.

Active Dual Cooling

Active Dual Cooling systém znamená oddělené chlazení chladničky a mrazáku. Cirkulace vzduchu je rovnoměrná, ale je vháněn dvěma různými odvody. To zajišťuje potravinám skvělé prostředí k tomu, aby zůstaly čerstvé co nejdéle a aby byla jejich trvanlivost co největší. A to je přece to, co si všichni přejeme, ne?

Twin Cooling Plus

Technologie, která je prakticky totožná s technologií Active Dual Cooling. Jedná se víceméně o její obdobu, kterou používá pod jiným jménem firma Samsung.

Ion Air

Některé americké lednice obsahují uvnitř vložený ionizátor vzduchu. K čemu slouží? Díky němu dochází k regulaci vlhkosti v lednici, stejně jako nepříjemných pachů a bakterií. Opět je výsledkem technologie větší čerstvost vašich potravin.

Aktivní modré světlo

Jedna z méně známých technologií společnosti Beko. Využívá modrého světla, které ozařuje vaše potraviny k tomu, aby udržovalo v chodu, dá-li se to tak říct, všechny procesy probíhající v potravinách, zejména v ovoci a v zelenině. Přírodní látky tedy lépe snáší přechod z přírody do lednice, a přestože to není tak výrazné, jejich trvanlivost se tím zvyšuje.

Nulová zóna

Jde o velmi speciální zásuvku, do které je systémem vháněn chladnější vzduch o teplotě blízké nule stupňů Celsia. To znamená, že je toto místo udržováno ve velmi nízké teplotě. Pro potraviny, které se snadno kazí, což je především maso, je to tedy naprosto nejlepší místo.

FreshZone

Technologie, která je velice podobná nulové zóně. Jde o prostor, která je chladnější než zbytek chladničky. Díky tomu se potraviny udrží čerstvé mnohem déle. Nižší teplota totiž znamená zpomalení procesů, které vedou k jejich znehodnocení.

Varovná signalizace

Mezi spotřebiči, z nichž můžeme jmenovat třeba právě lednice, se jedná o běžnou technologii, která však bohužel stále není samozřejmostí. Princip této signalizace je prostý, povětšinou se jedná o výrazný akustický signál, který vás upozorní v případě, kdy dojde k náhlému zvýšení teploty v lednici nebo pokud nejsou uzavřené dveře. Může to značit jak triviální problém, tak i velmi vážnou poruchu.

Smart Diagnosis

Speciální funkce, jedna z těch patentovaných, se kterou se setkáme u spotřebičů značky LG. Ta má totiž tuto funkci jako jednu ze základů, na kterých své spotřebiče staví. Ani lednice nejsou v tomto případě výjimkou. Princip této technologie je prostý. Pokud se vám něco nezdá, stačí vzít chytrý telefon, do kterého si stáhnete aplikaci od výrobce. Ta rozliší tóny, které spotřebič po stisknutí příslušného tlačítka vydá a informuje vás o závadě, případně vám doporučí vhodné řešení.

Výrobník ledu

Specifikem amerických lednic je výrobník ledu. Ten najdete na dveřích lednice. Jeho princip je velmi prostý – do zásobníku nalijete vodu, která se zmrazí, vytvoří led a vy si ho pak můžete dát třeba do nápoje nebo si z ní udělat ledovou tříšť. Jediné, co by vás mělo zajímat, je kapacita zásobníku vody, ačkoliv více než litr ledu nebudete stejně běžně potřebovat. Výhodou může být také to, že jde do zásobníku vidět. Ovšem technologie ClearView, která přesně toto znamená, není vyloženě nutná. Lednice vám většinou řekne sama, že zásobník je prázdný.

zpět k menu ↑

Vliv ceny na výběr lednice

Dobrá, tímto bychom probrali téměř všechno, co se dá o amerických lednicích říct. Zbývá poslední údaj, který bude zřejmě většinu z vás velice zajímat, a to je cena. Můžete na trhu snadno najít americké lednice, které jsou levnější než deset nebo patnáct tisíc, ovšem takové bychom vám nijak nedoporučovali. Budou to mizerné lednice, to si můžeme říct zcela na rovinu. K těm průměrným americkým lednicím se dostaneme až kolem dvaceti nebo třiceti tisíc. Tam se pohybuje asi většina amerických lednic. Ty nejlepší modely, které bychom vám doporučovali, seženete v cenovém rozmezí třicet až čtyřicet tisíc. Pravda, cena je to vysoká, to přiznáváme, ale zároveň si za tyto peníze pořídíte skutečnou kvalitu. Všechno, co je dražší než 60 000 korun, jsou sice dobré americké lednice, nicméně naše mínění je, že jsou většinou již předražené. Nepřináší toho tolik navíc oproti levnější konkurenci, ale stojí hodně peněz.

zpět k menu ↑

Finální verdikt

Podařilo se vám něco vybrat? Našli jste nějakou americkou lednici, která by vám vyhovovala? Pokud ne, dovolte nám ještě drobnou rekapitulaci. Americkou lednici vám můžeme s klidnou duší doporučit, protože se bude hodit do každé stylové kuchyně. Jejich design je skvělý, jsou z dobrého materiálu, mají madla uzpůsobená přímo do ruky a hlavně jsou svým vzhledem naprosto univerzální. Pravda, vnitřní rozložení nemá příliš možností, jak se odlišit od vnitřního prostoru běžných lednic, zásadní je ale technologická výbava amerických lednic. Ty jsou v této věci naprosto speciální. Technologie, jako Multi Flow, Twin Cooling Plus (respektive Active Dual Cooling) nebo specialita LG Smart Diagnosis vám pomohou v tom, abyste se se svou lednicí sžili a aby vám plně vyhovovala. Pravda, spotřeba amerických lednic není nejmenší, drtivá většina z nich patří do energetických tříd A++ nebo pouze A+, hlučností překonávají běžné lednice a akumulační doba hodně závisí na výrobci, ovšem klimatické třídy a mrazící kapacita jsou naprosto nadprůměrné a skvělé. Navíc jsou velmi prostorné, mnohem prostornější než ty největší klasické kombinované lednice. Pokud si tedy můžete dovolit zaplatit za lednici trochu víc peněz, třeba i třicet tisíc, doporučili bychom vám vybírat v této kategorii. Americké lednice totiž povýšili lednici z běžného spotřebiče na něco víc, co zatím bohužel nedokážeme pojmenovat.

Americké lednice
4.6 (92.86%) 14 votes